Κριτική για τις φωτογραφίες μας

D_G

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,938 μηνύματα.
Το μόνο που σου συνιστώ να προσέξεις, το picassa σώζει τις πρωτότυπες φωτογραφίες σε κρυφά αρχεία ξεχωριστά, με αποτέλεσμα να γεμίζει ο δίσκος, αν επεξεργάζεσαι εκεί τις φωτογραφίες σου, κάνε να φαίνονται τα κρυφά αρχεία, και μετά την εργασία σου, σβήνε τα, σώζονται σαν "original picassa" ή κάπως έτσι, όταν δεν τα χρειάζεσαι πλέον, καλό είναι να τα διαγράφεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pop corn

Πολύ δραστήριο μέλος

Η pop corn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
Καλήν εσπέραν άρχοντες! :D:P
Θα αναρτήσω δύο φωτογραφίες για τις οποίες αμφιβάλλω αν αποδίδουν τόσο καλά αυτό που θα έπρεπε.
Είναι και οι δύο πρόσφατα τραβηγμένες σε πλατεία στην Καλαμάτα. Έχει γίνει επεξεργασία Photoshop, την πρώτη απλώς την φώτισα ενώ η δέυτερη έχει υποστεί crop και φωτισμό.

Ευπρόσδεκτα όλα τα σχόλια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • DSC_0051).jpg
    DSC_0051).jpg
    424.3 KB · Εμφανίσεις: 149
  • DSC_0047).jpg
    DSC_0047).jpg
    2.7 MB · Εμφανίσεις: 166

MaryVeg

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η MaryVeg αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 133 μηνύματα.
ποιο θεωρείται ως καλύτερο πρόγραμμα επεξεργασίας? εγώ χρησιμοποιώ photoshop, και είχα δοκιμάσει παλαιότερα ένα άλλο - δεν θυμάμαι όνομα - αλλά προτήμισα το photoshop... πείτε την γνώμη σας κι όσοι ασχολήστε επαγγελματικά με την φωτογραφία:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MaryVeg

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η MaryVeg αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 133 μηνύματα.
Και μια φωτογραφία από το περσινό καλοκαίρι στην Λευκάδα... Έχω πειράξει τα χρώματα και λιγάκι την αντίθεση...

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
Και μια φωτογραφία από το περσινό καλοκαίρι στην Λευκάδα... Έχω πειράξει τα χρώματα και λιγάκι την αντίθεση...


Μου αρέσει πάρα πολύ το κάδρο σου και η γωνία λήψης της εικόνας σου είναι φανταστική. Τα χρώματα επίσης. Γενικά μου αρέσει πολύ!

(Σπάνια μου αρέσουν εικόνες της φύσης γιατί δεν βρίσκω κάποιο νόημα σε αυτές. Ωστόσο αυτή μου αρέσει πολύ!)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Η γωνία λήψης είναι καταπληκτική αφού κάνει τ' αγκάθια να φαίνονται σαν δένδρα. Τα χρώματα όμως sorry αλλά δεν μου αρέσουν. Είναι λίγο σούπα στα μάτια μου. Γούστα είναι βέβαια αυτά (και οι οθόνες μας δεν είναι ίδιες...).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MaryVeg

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η MaryVeg αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 133 μηνύματα.
Η γωνία λήψης είναι καταπληκτική αφού κάνει τ' αγκάθια να φαίνονται σαν δένδρα. Τα χρώματα όμως sorry αλλά δεν μου αρέσουν. Είναι λίγο σούπα στα μάτια μου. Γούστα είναι βέβαια αυτά (και οι οθόνες μας δεν είναι ίδιες...).

δίκαιο έχεις σε αυτό που λες για την οθόνη... παλαιότερα την είχα πατήασει έτσι, άλλο έφτιαξα και άλλο βγήκε στο τύπωμα... Πω ρυθμίζεται η οθόνη ώστε να είναι πιο καντά στο πραγματικό αποτέλεσμα???


μου αρέσει !:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
δίκαιο έχεις σε αυτό που λες για την οθόνη... παλαιότερα την είχα πατήασει έτσι, άλλο έφτιαξα και άλλο βγήκε στο τύπωμα... Πω ρυθμίζεται η οθόνη ώστε να είναι πιο καντά στο πραγματικό αποτέλεσμα???
Δεν εννοούσα ότι η οθόνη σου χρειάζεται ρύθμιση. Λέω απλά πως μπορεί να μην βλέπουμε το ίδιο πράγμα. Μπορεί η δική μου να είναι αρρύθμιστη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MaryVeg

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η MaryVeg αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 133 μηνύματα.
Και κάποιες ακόμη... η πρώτη μαρέσει πάρα πολύ...



μια άλλη άποψη του ίδιου...


αμυγδαλιές...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Και κάποιες ακόμη... η πρώτη μαρέσει πάρα πολύ...

Είναι πολύ ωραία αλλά η "υπογραφή" σου τραβάει το μάτι επάνω της και δεν αφήνει τον θεατή ν' απολαύσει την φωτογραφία σου. :/:
Γνώμη μου είναι πως οτιδήποτε υπάρχει στη φωτογραφία γίνεται τμήμα της, γι' αυτό και πρέπει να είμαστε πολύ προσεκτικοί με υπογραφές, πλαίσια, κορνίζες κτλ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

domenica7

Πολύ δραστήριο μέλος

Η domenica7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 1,056 μηνύματα.
Καλήν εσπέραν άρχοντες! :D:P
Θα αναρτήσω δύο φωτογραφίες για τις οποίες αμφιβάλλω αν αποδίδουν τόσο καλά αυτό που θα έπρεπε.
Είναι και οι δύο πρόσφατα τραβηγμένες σε πλατεία στην Καλαμάτα. Έχει γίνει επεξεργασία Photoshop, την πρώτη απλώς την φώτισα ενώ η δέυτερη έχει υποστεί crop και φωτισμό.

Ευπρόσδεκτα όλα τα σχόλια.

Και στις δύο βλέπω μια προσπάθεια να κάνεις ένα κοινωνικό σχόλιο...αλλά για μένα δε τα έχεις καταφέρει καλά. :redface:
Η πρώτη εχει πολύ οπτικό θόρυβο (βλέπε αμαξι που μπαινει ατσούμπαλα μες στη φώτο κα..).Για να σου πω την αλήθεια δεν είχες και πολύ καλά υλικά για να φτιάξεις μια ίσως πιο ''καλή'' φώτο...:/: ή τουλάχιστον δεν τα διαχειρίστηκες αρκετά καλά. Δεν θα τη κρατούσα.

Στη δεύτερη ενώ εδώ έχεις αρκετά καλά ''υλικά'' δεν τα διαχειρίστηκες σωστά. Επρεπε να πλησιασεις πιο κοντά , έτσι δεν θα είχες τα κλαδιά αυτά να μπαίνουν μες στη μέση και να δίνουν την αίσθηση οτι κοιτάς από την κλειδαρότρυπα τη σκηνή. :PΕπίσης είναι αρκετά κουνημένη...ίσως με κανενα φίλτρο να τη βελτιώσεις λίγο.
Κατα τα άλλα μ'αρεσει που την άφησες έγχρωμη(ίσως αν εφτιαχνες λίγο τα χρωματα να ήταν καλύτερη) και μ'αρέσει η σκηνή που έπιασες!Οι δύο παππούδες που κοιτάζουν με μισό μάτι τους δυο ανθρώπους που δεν είναι ''καθωσπρέπει πολίτες'' είναι όλο το ζουμί της φώτο.:thumbup:

Ελπίζω να σε βοήθησα...(εννοειται οτι είναι μόνο η γνώμη μου και δεν είναι αναγκη να τα πάρεις στα σοβαρα όλα αυτά που σου είπα γιατί παίζει να είναι σύλλαθος).Καλή συνέχεια!: )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pop corn

Πολύ δραστήριο μέλος

Η pop corn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
Και στις δύο βλέπω μια προσπάθεια να κάνεις ένα κοινωνικό σχόλιο...αλλά για μένα δε τα έχεις καταφέρει καλά. :redface:
Η πρώτη εχει πολύ οπτικό θόρυβο (βλέπε αμαξι που μπαινει ατσούμπαλα μες στη φώτο κα..).Για να σου πω την αλήθεια δεν είχες και πολύ καλά υλικά για να φτιάξεις μια ίσως πιο ''καλή'' φώτο...:/: ή τουλάχιστον δεν τα διαχειρίστηκες αρκετά καλά. Δεν θα τη κρατούσα.

Στη δεύτερη ενώ εδώ έχεις αρκετά καλά ''υλικά'' δεν τα διαχειρίστηκες σωστά. Επρεπε να πλησιασεις πιο κοντά , έτσι δεν θα είχες τα κλαδιά αυτά να μπαίνουν μες στη μέση και να δίνουν την αίσθηση οτι κοιτάς από την κλειδαρότρυπα τη σκηνή. :PΕπίσης είναι αρκετά κουνημένη...ίσως με κανενα φίλτρο να τη βελτιώσεις λίγο.
Κατα τα άλλα μ'αρεσει που την άφησες έγχρωμη(ίσως αν εφτιαχνες λίγο τα χρωματα να ήταν καλύτερη) και μ'αρέσει η σκηνή που έπιασες!Οι δύο παππούδες που κοιτάζουν με μισό μάτι τους δυο ανθρώπους που δεν είναι ''καθωσπρέπει πολίτες'' είναι όλο το ζουμί της φώτο.:thumbup:

Ελπίζω να σε βοήθησα...(εννοειται οτι είναι μόνο η γνώμη μου και δεν είναι αναγκη να τα πάρεις στα σοβαρα όλα αυτά που σου είπα γιατί παίζει να είναι σύλλαθος).Καλή συνέχεια!: )
Εύστοχα τα σχόλια σου και στις 2 περιπτώσεις και θα συμφωνήσω.
Αυτό που είχα στο μυαλό μου όταν τράβαγα την πρώτη φωτογραφία ήταν να δείξω την "αντίθεση" ανάμεσα στο σύνθημα που είναι στον τοίχο (όχι στην εμπορευματοποίηση) και στην διαφήμιση του εμπορεύματος που είναι δίπλα (διαφήμιση-->αγορά). Αυτή ήταν η ιδέα. Βέβαια, όπως είπες, το αυτοκίνητο, η κολώνα, τα άλλα συνθήματα κουράζουν και μου χαλάνε την εικόνα. :/:
Στην δεύτερη, το "κούνημα" και η απόσταση οφείλονται στην βιασύνη μου να τραβήξω χωρίς να με δουν. :redface: Αυτό το προβληματάκι με τη βιασύνη μην με δουν το έχω γενικά όταν τραβάω ανθρώπους στο δρόμο. ...:/:

Σ' ευχαριστώ πολύ για τα σχόλια σου! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αδαμαντια52071

Πολύ δραστήριο μέλος

Η νυσταλέα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,935 μηνύματα.
παιδια θα ηθελα την βοηθεια σας.εχω και εγω καποιες φωτογραφιες αλλα δεν ξερω σε ποιο site να παω για επεξεργασια...αν μπορειτε στειλτε μου σε προσωπικο μηνυμα.μην φαναστειτε τιποτα τρελο απο φωτογραφιες,για το χομπι πιο πολυ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

domenica7

Πολύ δραστήριο μέλος

Η domenica7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 1,056 μηνύματα.
παιδια θα ηθελα την βοηθεια σας.εχω και εγω καποιες φωτογραφιες αλλα δεν ξερω σε ποιο site να παω για επεξεργασια...αν μπορειτε στειλτε μου σε προσωπικο μηνυμα.μην φαναστειτε τιποτα τρελο απο φωτογραφιες,για το χομπι πιο πολυ.

Αδαμαντία σου προτείνω να κατεβάσεις το gimp που είναι δωρεαν λογισμικό και είναι εξισου καλό με το photoshop και σχετικά απλό (ειδικά αν έχεις δουλεψει πιο πριν ps θα σου φανει πολύ οικείο).
δείξε μας και φώτο σου αν θες ...: )

υ.γ αν πάλι θες on line επεξεργασία, μπορείς είτε να δημιουργήσεις ενα flickr και να τις επεξεργαζεσαι στο προγραμματακι (picnic ) που εχει.....είτε να μπεις εδώ : https://pixlr.com/editor/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Moon-hubcap.jpg

Μια φωτογραφία που υποπτεύομαι ότι μόνο σε μένα λέει κάτι. :worry:
Πρόκειται για το φως του φεγγαριού μέσα σε ένα μεταλλικό τάσι. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

self-instructive depressing

Περιβόητο μέλος

Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6,397 μηνύματα.
Η τέταρτη κάτι πάει επίσης να μου πει, αλλά κάπου με χάνει. Ίσως αν μπορούσα να διαβάσω καθαρά κάποια γραμμή της εφημερίδας... :hmm:

την σήμερον ημέρα , δεν είναι να διαβάζεις τα νέα της ημέρας
ούτε σε φωτογραφία
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MaryVeg

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η MaryVeg αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 133 μηνύματα.
Εκεί που έπαιζα με το photoshop... πως σας φαίνεται???

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
Καλός πειραματισμός... ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
MaryVeg, όταν κόβεις μια εικόνα για να την βάλεις μέσα σε κάποια άλλη, βάζε λίγο feather από ένα έως 3 pixels όταν τη μεταφέρεις. Θα είναι πολύ πιο ρεαλιστικό το αποτέλεσμα.
Στην προκειμένη περίπτωση, δεν με χαλάει τόσο έτσι όπως είναι, αφού δίνει την εντύπωση κολάζ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MaryVeg

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η MaryVeg αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 133 μηνύματα.
MaryVeg, όταν κόβεις μια εικόνα για να την βάλεις μέσα σε κάποια άλλη, βάζε λίγο feather από ένα έως 3 pixels όταν τη μεταφέρεις. Θα είναι πολύ πιο ρεαλιστικό το αποτέλεσμα.
Στην προκειμένη περίπτωση, δεν με χαλάει τόσο έτσι όπως είναι, αφού δίνει την εντύπωση κολάζ.

τι είναι το feather? πως το βάζω??? Βασικά μόλις παρατήρισα πως δεν έσβησα την αντανάκλαση μέσα στα γυαλιά... οπότε κι άλλη επεξεργασία... η μια φωτό είναι τοπίο από τις διακοπές πέρυσι, και η άλλη τραβηγμένη από την κάμερα του υπολογιστή!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 9 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top