Εκφοβισμός μέσω διαδικτύου - Internet Bullying

tulip

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η philippa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 235 μηνύματα.
Family Safety, καλές σχέσεις με τα παιδιά σας κι όλα καλά..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
"Εσείς που νιώθετε τόσο μόνοι απόψε, θέλω να γνωρίζετε ότι καταλαβαίνω πώς νιώθετε και τα πράγματα θα γίνουν καλύτερα. Σας παρακαλώ να αντέξετε για να δημιουργήσετε όμορφες αναμνήσεις για τον εαυτό σας. Μπορεί να μη σας φαίνεται εφικτό απόψε, αλλά θα γίνει και η συμπεριφορά της κοινωνίας θ' αλλάξει.
Σας παρακαλώ να ζήσετε αρκετά ώστε να είστε εδώ για να το δείτε".

Joel Burns​

Χθες παρουσιάστηκε στο στέκι, η ομιλία του Joel Burns, στο δημοτικό συμβούλιο του Fort Worth, που αφορά παιδιά που αντιμετωπίζουν την εχθρότητα, τη βία και την κοροϊδία των συμμαθητών τους, επειδή είναι ομοφυλόφιλοι, ή έχουν κάποιες ιδιαιτερότητες που τους κάνουν να ξεχωρίζουν από τον μέσο έφηβο και οδηγήθηκαν στην αυτοκτονία. Αξίζει να σημειωθεί ότι κάποια από αυτά τα παιδιά έτυχαν κακής μεταχείρισης από τους συμμαθητές τους μόνο με την υπόνοια ότι μπορεί να είναι ομοφυλόφιλοι... Η ομιλία αυτή είναι μέρος μιας μεγαλύτερης κινητοποίησης, που στόχο έχει να υποστηρίξει τα παιδιά που νιώθουν και είναι διαφορετικά και συχνά πληρώνουν, ακόμη και με τη ζωή τους, τις επιλογές τους.

Η προσπάθεια αυτή με τον γενικό τίτλο "Τα καλύτερα έρχονται" (It Gets Better), υποστηρίζει τους εφήβους που δέχονται κοινωνικό ρατσισμό από το περιβάλλον τους, μέσα από εκατοντάδες προσωπικές μαρτυρίες ανθρώπων που έπεσαν θύματα σχολικού εκφοβισμού και τελικά τα κατάφεραν, αφού η ζωή τους έγινε καλύτερη μεγαλώνοντας και διεκδικώντας τα δικαιώματά τους.



Ξεκίνησε αρχικά από τη μαρτυρία των Dan Savage και Terry Miller και σήμερα έχει τη δική της ιστοσελίδα, με μαρτυρίες από εξέχουσες προσωπικότητες όπως ο Tim Gunn του σήριαλ Project Runway, ο μπλόγκερ Perez Hilton, ο Andy Cohen, η συνθέτης και στιχουργός Jewel, το καστ του μιούζικαλ Wickedκαι πολλοί άλλοι.



Είμαστε τα παιδιά που υπέστησαν τον κοινωνικό ρατσισμό για το ποιοι είναι, ή γι' αυτό που νόμισαν οι άλλοι πως είναι. Έχουμε κατά καιρούς χάσει την ελπίδα ή έχουμε παλέψει να φανταστούμε τη μελλοντική μας θέση στον κόσμο. Είμαστε οι φίλοι, οι συγγενείς και οι σύμμαχοι, οποιουδήποτε ένιωσε πως δεν χωρά σ' αυτήν την κοινωνία. Είμαστε τώρα ευτυχισμένοι, υγιείς, επιτυχημένοι ενήλικες, κάθε σεξουαλικού προσανατολισμού, που είδαν με τα μάτια τους πως "τα καλύτερα έρχονται".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Septagram

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Παναγιωτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Πετρούπολη (Αττική). Έχει γράψει 156 μηνύματα.
Χουλιγκάνς των πλήκτρων αλλά μόλις τα πεις από κοντά η τρεχάλα να είναι καλά ( συμφωνείς ΛΑΓΕ; ).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

spurakos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο spurakos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια. Έχει γράψει 325 μηνύματα.
πως μπορεις να αντιμετωπισεις το bullying? :/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CandyCloud

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η CandyCloud αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 208 μηνύματα.
Για όσους δεν το έχουν ακούσει...
https://www.youtube.com/watch?v=vOHXGNx-E7E

Το είδα στις ειδήσεις του σταρ... Μου έκανε φοβερή εντύπωση..
Κρίμα το καημένο το κορίτσι... Αλλά νομίζω πως έφταιξε και αυτή..

Να δείχνει ότι έδειξε σε κάποιον...Εντάξει, η ανωριμότητα δεν την άφησε να σκεφτεί αλλά θα έπρεπε να είχε σκεφτεί ότι ίσως αυτό να έφερνε συνέπειες...

Θέλω τις γνώμες σας...

Σημείωση συντονιστή : τα μηνύματα 25-75 προήλθαν από νήμα με παρόμοιο θέμα με το παρόν .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, επαγγέλεται Καθηγητής πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.

hurricane

Διάσημο μέλος

Η supergirl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,573 μηνύματα.
:O είναι αλήθεια όλα αυτά;

το κορίτσι τελικά αυτοκόνησε; :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, επαγγέλεται Καθηγητής πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Ναι, και το βίντεο έγινε "της μόδας" αφού πέθανε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hurricane

Διάσημο μέλος

Η supergirl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,573 μηνύματα.
μα πόσο σκληροί μπορεί να είναι οι άνθρωποι... :(

καλά ένα λάθος έκανε το κορίτσι, ήταν μικρό και ανώριμο, όμως δεν υπάρχει λόγος να δικαιολογείται η όλη αντιμετώπιση που είχε! ούτε ένας δηλαδή να της σταθεί; :(

και εγώ θεωρώ σοβαρότερο αυτό που έκανε ο bully παρά αυτό που έκανε η μικρή. γιατί στη δεύτερη περίπτωση έχουμε διακίνηση υλικού παιδικής πορνογραφίας, και μάλιστα κανείς δεν έδωσε σημασία. ούτε καν η αστυνομία από,τι φαίνεται, παρά την αρχική της επέμβαση!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JKaradakov

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιορδάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Κτηνίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 12,311 μηνύματα.
Θέλω τις γνώμες σας...

Η γνώμη μου είναι ότι η αυτοκτονία ποτέ δεν είναι λύση. Να θυμάστε πάντα θα υπάρχουν άτομα που βρίσκονται σε χειρότερη κατάσταση απο εσάς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CandyCloud

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η CandyCloud αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 208 μηνύματα.
Πήγε στην αστυνομία? Αφού κάπου λέει ότι δεν πήγε..

Αν είχε πάει δεν θα είχαν γίνει τόσο άσχημα τα πράγματα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hurricane

Διάσημο μέλος

Η supergirl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,573 μηνύματα.
Η γνώμη μου είναι ότι η αυτοκτονία ποτέ δεν είναι λύση. Να θυμάστε πάντα θα υπάρχουν άτομα που βρίσκονται σε χειρότερη κατάσταση απο εσάς.

όταν το πρόβλημα σε ταλαιπωρεί πάρα πολύ ψυχολογικά, αυτή η θέση, παρόλο που είναι η πιο λογική, δυστυχώς δεν θεωρείται σοβαρό επιχείρημα από το θύμα...:( δύσκολα ακούει τους άλλους, όταν επανειλημμένως η εμπιστοσύνη που τους έχει δείξει, φαίνεται κακή επιλογή (από τις συνέπειες).

Πήγε στην αστυνομία? Αφού κάπου λέει ότι δεν πήγε..

Αν είχε πάει δεν θα είχαν γίνει τόσο άσχημα τα πράγματα..
νομίζω πως λέει ότι η αστυνομία ήρθε όταν δημοσιεύτηκε η φωτό της, αλλά δεν ξέρω μπορεί να έκανα και λάθος αν κόλλησε το βίντεο και πέρασε κανένα χαρτί που δεν είδα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

νικος ρεθυμνο

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Δάσκαλος/α και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 2,531 μηνύματα.
Οι γονεις της δεν την στηριξαν ψυχολογικα;Και πώς αυτοκτονησε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JKaradakov

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιορδάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Κτηνίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 12,311 μηνύματα.
όταν το πρόβλημα σε ταλαιπωρεί πάρα πολύ ψυχολογικά, αυτή η θέση, παρόλο που είναι η πιο λογική, δυστυχώς δεν θεωρείται σοβαρό επιχείρημα από το θύμα...:( δύσκολα ακούει τους άλλους, όταν επανειλημμένως η εμπιστοσύνη που τους έχει δείξει, φαίνεται κακή επιλογή (από τις συνέπειες).

νομίζω πως λέει ότι η αστυνομία ήρθε όταν δημοσιεύτηκε η φωτό της, αλλά δεν ξέρω μπορεί να έκανα και λάθος αν κόλλησε το βίντεο και πέρασε κανένα χαρτί που δεν είδα.

Γνώμη μου είναι ότι και οι κοντινοί τις άνθρωποι δεν το χειρίστηκαν σωστά. Απ'ότι κατάλαβα κανείς δεν της στάθηκε όταν τους χρειάστηκε ούτε οικογένια ούτε φίλοι. Δεύτερον μετά το δεύτερο περιστατικό έπρεπε να αλλάξει πολιτεία και όχι σχολείο. Να αρχίσει απο την αρχή μια νέα ζωή και εν ανάγκη να αλλάξει και όνομα. Να πατήσει κυριολεκτικά delete στην προηγουμενή της ζωή. Μικρή ήταν μπορούσε να το κάνει. Επίσης αυτό το καταραμένο το facebook. Την παρενοχλούσαν απο εκεί και ενώ και η ίδια έβλεπε ότι την πείραζε δεν το έκλεινε το ρυμάδι.

Δεν πιστεύω ότι το περιστατικό μπορεί να θεωρηθεί ώς περιστατικό παιδικής πορνογραφίας μιας και οικιωθελώς έκανε ότι έκανε.

Αυτό που έγινε είναι θλιβερό αλλά οι λόγοι δεν δικαιολογούν την πράξη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CandyCloud

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η CandyCloud αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 208 μηνύματα.
Όταν είσαι απελπισμένος πολλά μπορείς να κάνεις...
Πάντως, απ'ότι κατάλαβα δεν ξέρουν ακόμα πως πέθανε?! :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosxdxd

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,804 μηνύματα.
Ποοο ρε κατι πραγματα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
Απ'τις λίγες ειδήσεις που διάβασα τελευταία και πραγματικά βρήκα τόσο θλιβερές.Κρίμα...

Για να αλαφρύνουμε λίγο το κλίμα,τουλάχιστον δεν πρόλαβε και τα νέα μέτρα της τρόικας :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hurricane

Διάσημο μέλος

Η supergirl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,573 μηνύματα.
Γνώμη μου είναι ότι και οι κοντινοί τις άνθρωποι δεν το χειρίστηκαν σωστά. Απ'ότι κατάλαβα κανείς δεν της στάθηκε όταν τους χρειάστηκε ούτε οικογένια ούτε φίλοι. Δεύτερον μετά το δεύτερο περιστατικό έπρεπε να αλλάξει πολιτεία και όχι σχολείο. Να αρχίσει απο την αρχή μια νέα ζωή και εν ανάγκη να αλλάξει και όνομα. Να πατήσει κυριολεκτικά delete στην προηγουμενή της ζωή. Μικρή ήταν μπορούσε να το κάνει. Επίσης αυτό το καταραμένο το facebook. Την παρενοχλούσαν απο εκεί και ενώ και η ίδια έβλεπε ότι την πείραζε δεν το έκλεινε το ρυμάδι.

Δεν πιστεύω ότι το περιστατικό μπορεί να θεωρηθεί ώς περιστατικό παιδικής πορνογραφίας μιας και οικιωθελώς έκανε ότι έκανε.

Αυτό που έγινε είναι θλιβερό αλλά οι λόγοι δεν δικαιολογούν την πράξη.
ε δεν είναι και εύκολο να πεις στους γονείς ανέβασα στο ίντερνετ γυμνή φωτό και τώρα βρήκα το μπελά μου:whistle:
αλλά ναι αφού είχε προχωρήσει τόσο πολύ ναι έπρεπε να το πει.

όχι εγώ λέω παιδική πορνογραφία αυτό που έκανε ο άλλος. αυτή εντάξει την έδωσε, αλλά ο άλλος με ποιο δικαίωμα την... διέδωσε; δεν ξέρω αν στην τελική έχει το δικαίωμα να το κάνει από τη στιγμή που η άλλη το ανέβασε αλλά τουλάχιστον ηθικά αυτός είναι ο διακινητής.
Απ'τις λίγες ειδήσεις που διάβασα τελευταία και πραγματικά βρήκα τόσο θλιβερές.Κρίμα...

Για να αλαφρύνουμε λίγο το κλίμα,τουλάχιστον δεν πρόλαβε και τα νέα μέτρα της τρόικας :worry:

ε, αυτή ήταν αμερικάνα δεν μετράει:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JKaradakov

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιορδάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Κτηνίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 12,311 μηνύματα.
ε δεν είναι και εύκολο να πεις στους γονείς ανέβασα στο ίντερνετ γυμνή φωτό και τώρα βρήκα το μπελά μου:whistle:
αλλά ναι αφού είχε προχωρήσει τόσο πολύ ναι έπρεπε να το πει.

όχι εγώ λέω παιδική πορνογραφία αυτό που έκανε ο άλλος. αυτή εντάξει την έδωσε, αλλά ο άλλος με ποιο δικαίωμα την... διέδωσε; δεν ξέρω αν στην τελική έχει το δικαίωμα να το κάνει από τη στιγμή που η άλλη το ανέβασε αλλά τουλάχιστον ηθικά αυτός είναι ο διακινητής.

Πολλά πράγματα είναι δύσκολα να τα πεις στους γονείς σου αλλά πρέπει. Αν το έλεγε θα μπορούσαν να κινηθούν νομικά για εκβιασμό.

Όλα αυτά έγιναν μέσο διαδικτύου. Πρίν κανα χρόνο δεν ήταν που όλοι μας φωνάζαμε σχετικά με την ελευθερία του ιντερνετ και την ελευθερία διακίνησεις δεδομένων; Ξαναλέω για το ότι αυτός είχε την φωτογραφία δεν μπορούσαν να κάνουν τίποτα αλλά μπορούσαν να κινηθούν νομικά για τον εκβισμό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manos4

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 893 μηνύματα.
αυτή έκανε παντελώς ηλίθιες κινήσεις χωρίς να λαμβάνει υπόψιν της τους κινδύνους του διαδικτυου.Ο αλλος που τις το εκανε αυτο μπορει να βρεθει(αν δεν εχει ήδη βρεθει με IP trace και διαφορα αλλα που εχει η διωξη ηλεκτρονικου εγκληματος).
Τα κοριτσια ή δεν καταλαβαινουν ή κανουν πως δεν καταλαβαινουν και ανεβαζουν ημιγυμνες φωτο στο facebook με ποιο σκοπο δεν εχω καταλαβει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top