• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Εμβόλιο κατά του καρκίνου του τραχήλου

DanaiPsa

Νεοφερμένος

Η DanaiPsa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια. Έχει γράψει 90 μηνύματα.
εγώ πάντως το έχω κάνει και δεν είχα κάποιο πρόβλημα. Γίνετε σε 3 δόσεις στην ηλικία των 12 ετών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Katerina-Maria

Νεοφερμένος

Η Katerina-Maria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 86 μηνύματα.
Τι να πω. Εγώ έχω αρχίσει να μην ακούω καλά λόγια τον τελευταίο χρόνο.
τι ακους δηλαδη;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,053 μηνύματα.
Τι να πω. Εγώ έχω αρχίσει να μην ακούω καλά λόγια τον τελευταίο χρόνο..
Από τους επιστήμονες ακούγονται μόνο καλά λόγια και ότι οι παρενέργειες είναι (σχεδόν) μηδενικές.

Τα ...αρνητικά διαδίδονται στο ίντερνετ από πλήρως αναξιόπιστες πηγές, όπως:
- Διεθνείς κινδυνολόγοι και συνωμοσιολόγοι. (Το εμβόλιο αυτό λένε προέκυψε από πειράματα που έκαναν σε παιδιά που ....δάνειζε σε εξωγήινους ο Τσαουσέσκο της Ρουμανίας!!!!!)
- Παραεκκλησιαστικές ομάδούλες και μπορείτε να φαντασθείτε τους ηλίθιους λόγους για τους οποίους το κάνουν (Διαβάστε ΕΔΩ από το site της οργάνωσης "Ορθοδοξία ή θανατος" !!!!!)
- Κομπογιαννίτες τσαρλατάνοι ψευτογιατροί (Κάτι ψευτοομοιοπαθητικοί και αντιφαρμακευτικοί)
- Διάφορα άσχετα blogs (που γράφουν ότι νάναι για να αυξήσουν την αναγνωσιμότητα και να πάρουν διαφημίσεις)




 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Darkness

Περιβόητο μέλος

Η Darkness αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,129 μηνύματα.
Ναι και είμαι η γυναικίτσα που για θέματα υγείας θα άκουγα τον ιατρό internet. Σωστά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Katerina-Maria

Νεοφερμένος

Η Katerina-Maria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 86 μηνύματα.
Ναι και είμαι η γυναικίτσα που για θέματα υγείας θα άκουγα τον ιατρό internet. Σωστά.
ε πες μας τελικά τι έχεις ακουσει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Οι κλινικόι ιατροί που γνωρίζουν καλύτερα τους εμβολιασμούς ειναι οι παιδιάτροι. Δε νομίζω να υπάρχει παιδίατρος στην Ελλάδα που να διαφωνεί με το εμβόλιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αλκίμαχος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αλκίμαχος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 224 μηνύματα.
Λοιπόν, το εμβόλιο πρέπει να το κάνουν όλοι όσοι πρόκειται να ξεκινήσουν την σεξουαλική τους ζωή είτε είναι γυναίκες είτε είναι άντρες. Ο λόγος είναι πως και οι άντρες φέρουν τον ιό του ανθρώπινου θηλώματος (HPV , με πάνω από 100 ταυτοποιημένους τύπους) και τον μεταδίδουν εννοείται στις συντρόφους τους οι οποίες μολύνονται. Εννοείται πως και οι άνδρες κινδυνεύουν από τις νεοπλασίες του πέους που προέρχονται από τον HPV αλλά ο κίνδυνος είναι μικρότερος κατά πολύ μπροστά στον κίνδυνο των γυναικών από ΚΤΜ. Επειδή έχει τεθεί ως θέμα πιο πάνω θα σας πω ότι και άντρες κάνουν το εμβόλιο, αλλά το ελληνικό κράτος δεν δικαιολογεί την χορήγηση του σε αγόρια. Παρόλα αυτά , αν κάποιος μπορεί να το πληρώσει και θέλει είναι καλό να το κάνει πάντα με την συμβουλή και την συμβολή του γιατρού του. Ο καρκίνους του τραχήλου της μήτρας είναι πολύ συχνός σε αντίθεση με τον εντελώς σπάνιο και μακροπρόθεσμα εμφανιζόμενο καρκίνο του πέους (στις δυτικές χώρες)

Εδώ να σημειώσουμε πως το μοναδικό αίτιο για την εμφάνιση καρκίνου του τραχήλου της μήτρας είναι μόνο και μόνο ο ιός HPV και τίποτα άλλο...ως τώρα δηλαδή.

Τώρα για να λέμε και τα πράγματα σωστά. Το εμβόλιο είναι πρακτικά αδύνατον να δημιουργήσει παρενέργειες που προέρχονται από νόσο διότι δεν χρησιμοποιεί καν εξασθενημένους ιούς. Αυτό που χρησιμοποιείται στην ουσία είναι ένα πρωτεϊνικό αντίγραφο ας το πούμε "κούκλα" που είναι το καβούκι του ιού (με πολύ απλά λόγια για να το καταλάβουν όλοι) και αρκεί για να πυροδοτήσει την δημιουργία αντισωμάτων αφού έχει αντιγονική δράση! Δεν υπάρχει καθόλου γεννητικό στοιχείο του ιού στο εμβόλιο! Δεν μπορεί να δημιουργήσει αρρώστια ή να πολλαπλασιαστεί. Είναι ασφαλές.
Οι σχετιζόμενες παρενέργειες δεν αφορούν το εμβόλιο προφανώς, απλά όταν γίνεται φαρμακευτική έρευνα οποιαδήποτε κατάσταση παρατηρηθεί κατά την χορήγηση πρέπει να καταγράφεται έστω και αν δεν προέρχεται από το υπό μελέτη φάρμακο. Αυτές οι πληροφορίες φτάνουν στην αγορά και ερμηνεύονται λάθος.

Τα γνωστά εμβόλια είναι το τετραδύναμο για τους τύπους 16,6,11,18 , με ονομασία Gardasil-Merck που συστήνεται να γίνει από την νεαρή ηλικία είναι καλά ανεκτό και εμφανίζει μεγάλη αποτελεσματικότητα. Από στοιχεία στην Λατινική Αμερική φάνηκε να είναι 93-100% αποτελεσματικό στην πρόληψη της τραχηλικής ενδοεπιθηλιακής νεοπλασίας και τις βλάβες του γεννητικού συστήματος που σχετίζονται με αυτούς τους τύπους. ( Perez 2008 )
To διδύναμο εμβόλιο Cervarix για τους τύπους 18 και 16. Είναι αποτελεσματικό και ανεκτό στις έφηβες και νέες γυναίκες.

Τα εμβόλια είναι σημαντικό να γίνουν σε γυναίκες ΠΡΙΝ ΕΝΤΟΠΙΣΤΟΥΝ επιθηλιακές βλάβες σε κάποιο τεστ Παπανικολάου! Δεν λειτουργούν ως θεραπεία αλλά ως πρόληψη. Η χορήγηση γίνεται με ενδομυϊκή ένεση σε τρεις δόσεις για το τετραδύναμο και για το διδύναμο. Ενημερωτικά κάποιες έρευνες έδειξαν ότι και τα 2 εμβόλια έχουν μία διασταυρούμενη δράση εναντίον των τύπων 31 και 45.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Katerina-Maria

Νεοφερμένος

Η Katerina-Maria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 86 μηνύματα.
εχω ακομα δεν εχω καταλαβει τι παρενεργειες εχουν ακουστει;μακροπρόθεσμα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Ασχετο- το εμβολιο για τον τραχηλο το εχετε κανει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,610 μηνύματα.
'Οχι, διότι έχω ξεπεράσει το όριο ηλικίας που ενδείκνυται για να γίνει.
Πάντως καλό θα ήταν να το ψάξεις περισσότερο, ρωτώντας κάποιο καλό γυναικολόγο (ξέρεις, όχι αυτούς τους λιγόλογους που τους βγάζεις με το τσιγκέλι τα λόγια, αλλά κάποιον/α να απαντήσει σε κάθε απορία σου με προθυμία), και κατά πόσο καλύπτει όλα τα στελέχη του ιού των ανθρωπίνων θηλωμάτων (HPV) ο οποίος ευθύνεται κατά μεγάλο ποσοστό για τον καρκίνο του τραχήλου της μήτρας (αν αφεθεί αθεράπευτη η αρχική βλάβη της σχετικής περιοχής), για τυχόν παρενέργεις από το εμβόλιο, κλπ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Εγω; Μπα...
Εγω το φοβαμαι..
Ελεγα μηπως καποιες το χετε κανει να μας πειτε...
Οι γιατροι γενικως ειναι υπερ... Εγω εχω αρνηση δεν ξερω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aye

Πολύ δραστήριο μέλος

Η aye αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Πωλητής/ρια. Έχει γράψει 862 μηνύματα.
Δεν το ηξερα για το 35-38 ομολογω...
Ασχετο- το εμβολιο για τον τραχηλο το εχετε κανει;
το εμβόλιο κατά του καρκίνου του τραχήλου της μήτρας;
το έχω κάνει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Εγώ δεν το έχω κάνει.
Ήταν κατηγορηματικά κάθετοι ο παιδίατρος, ο γυναικολόγος και η παθολόγος μου που τους ρώτησα σε διαφορετικές συγκυρίες. Ενδείκνυται αν έχεις άστατη ή πρώιμη σεξουαλική ζωή, αλλά δεν έχω τίποτα από τα δύο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Χορογράφος και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
Και εγώ το έχω κάνει. Την προηγούμενη εβδομάδα έκανα την τελευταία δόση βασικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aye

Πολύ δραστήριο μέλος

Η aye αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Πωλητής/ρια. Έχει γράψει 862 μηνύματα.
Εγώ δεν το έχω κάνει.
Ήταν κατηγορηματικά κάθετοι ο παιδίατρος, ο γυναικολόγος και η παθολόγος μου που τους ρώτησα σε διαφορετικές συγκυρίες. Ενδείκνυται αν έχεις άστατη ή πρώιμη σεξουαλική ζωή, αλλά δεν έχω τίποτα από τα δύο.
neither do I.
κι όμως η παιδίατρος είχε φαγωθεί να το κάνω :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Εγώ δεν το έχω κάνει.
Ήταν κατηγορηματικά κάθετοι ο παιδίατρος, ο γυναικολόγος και η παθολόγος μου που τους ρώτησα σε διαφορετικές συγκυρίες. Ενδείκνυται αν έχεις άστατη ή πρώιμη σεξουαλική ζωή, αλλά δεν έχω τίποτα από τα δύο.

Πως σχετιζονται η αστατη ή πρωιμη σεξουαλικη επαφη με τον καρκινο;

Εμενα καποτε μια γιατροε ασχετη με ειχε ρωτησει αν το εχω κανει-ασχετη εννοω δερματολογος- κ μου πε να το κανω. Εγω ομως ειμαι φοβητσιαρα κ δεν πηγα ποτε. Μετα μεγαλωσα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stavri_

Τιμώμενο Μέλος

Η Stavri_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Barista. Έχει γράψει 4,687 μηνύματα.
Εγώ δεν το έχω κάνει.
Ήταν κατηγορηματικά κάθετοι ο παιδίατρος, ο γυναικολόγος και η παθολόγος μου που τους ρώτησα σε διαφορετικές συγκυρίες. Ενδείκνυται αν έχεις άστατη ή πρώιμη σεξουαλική ζωή, αλλά δεν έχω τίποτα από τα δύο.

Exactly! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,053 μηνύματα.
Εγώ δεν το έχω κάνει. Ήταν κατηγορηματικά κάθετοι ο παιδίατρος, ο γυναικολόγος και η παθολόγος μου που τους ρώτησα σε διαφορετικές συγκυρίες.
Μεγάλωσα και ζω σε ιατρικό περιβάλλον, οπότε έχω διαπιστώσει ότι η συντριπτική πλειονότητα των γιατρών είναι σαφώς υπέρ αυτού του εμβολίου. Μάλιστα, τα τελευταία χρόνια συστήνουν να γίνεται σε κοριτσάκια 11-12 χρονών. Μου φαίνεται στατιστικό παράδοξο το ότι πέτυχες μια τριάδα γιατρών που να είναι κατηγορηματικά και κάθετα αντίθετοι.
Ενδείκνυται αν έχεις άστατη ή πρώιμη σεξουαλική ζωή....
Λυπάμαι, αλλά κάτι τέτοιο δεν παίζει να ισχύει σε καμία απολύτως περίπτωση.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

memento_mori

Νεοφερμένος

Η memento_mori αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 113 μηνύματα.
Πως σχετιζονται η αστατη ή πρωιμη σεξουαλικη επαφη με τον καρκινο;


Μόλις βρήκα στην wiki για τον HPV το εξής "Women who have many sexual partners (or who have sex with men who have had many other partners) have a greater risk."
Λογικά σκεπτόμενοι,θα είναι επειδή ο συγκεκριμένος καρκίνος αναπτύσσεται επί το πλείστον ως συνέπεια μόλυνσης από τον ιό HPV,ο οποίος μεταδίδεται σεξουαλικώς. Γιατρός δεν είμαι,οπότε μια πισινή για την θεωρία την κρατάω.:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Loreley

Περιβόητο μέλος

Η Loreley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 5,860 μηνύματα.
Και εγώ το έχω κάνει.
Νομίζω πως είναι προτιμότερο να γίνεται πριν το άτομο αρχίσει την σεξουαλική του ζωή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top