Πυρκαγιά!

bunny217

Διακεκριμένο μέλος

Η Ποιός Ξέρει??? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών και επαγγέλεται Επιχειρηματίας. Έχει γράψει 7,025 μηνύματα.
Εγώ δεν λέω γι'αυτούς που έχουν συμφέροντα αλλά γι΄'αυτούς που είναι άρρωστοι και χωρίς λόγο βάζουν φωτια επειδή έτσι την βρίσκουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από bunny:
Εγώ δεν λέω γι'αυτούς που έχουν συμφέροντα αλλά γι΄'αυτούς που είναι άρρωστοι και χωρίς λόγο βάζουν φωτια επειδή έτσι την βρίσκουν.
Ε κάλα , αυτούς άστους για αυτό υπάρχουν η ψυχιατρική!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από bunny:
Εγώ δεν λέω γι'αυτούς που έχουν συμφέροντα αλλά γι΄'αυτούς που είναι άρρωστοι και χωρίς λόγο βάζουν φωτια επειδή έτσι την βρίσκουν.

Πυρομανεις λέγονται και είναι ψυχική ασθένεια, τους αρέσει η φλόγα σε υπερβολικό βαθμο και γενικα δεν είναι να τους αφήνεις μόνους τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bunny217

Διακεκριμένο μέλος

Η Ποιός Ξέρει??? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών και επαγγέλεται Επιχειρηματίας. Έχει γράψει 7,025 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από yiannis:
Πυρομανεις λέγονται και είναι ψυχική ασθένεια, τους αρέσει η φλόγα σε υπερβολικό βαθμο και γενικα δεν είναι να τους αφήνεις μόνους τους.
τελικά μόνο ο παππούς μου με καταλαβαίνει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από bunny:
τελικά μόνο ο παππούς μου με καταλαβαίνει

:hug: :hug: :hug: :hug:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

summer life

Νεοφερμένος

Ο summer life αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 114 μηνύματα.
Δεν καταλαβαίνουν ότι τα δέντρα είναι η ζωή μας..

Όχι δεν μπορούν να το καταλάβουν γιατί αυτοί οι άνθρωποι δεν έχουν καρδιά και συναισθήματα άρα δεν έχουν ζωή άρα αδιαφορούν για τα δέντρα που είναι πηγή ζωής. Το μόνο που τους νοιάζει είναι το χρήμα και η εκμετάλλευση, αυτά είναι τα πιστεύω τους και για αυτά κάνουν τα πάντα........ Κρίμα και πάλι κρίμα:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
τώρα που η Ελλάδα ματαξανακαίγεται, μια ακόμα άποψη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
και εδω στο Δρεπανο που μενω πηρε χθες φωτια και τρεχαμε..ευτυχως εσβησε γρηγορα πανω στην πλαγια του βουνου μακρια απο σπιτια..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

D_G

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,938 μηνύματα.
https://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=1044561&lngDtrID=244
Τι να σχολιάσεις;
Κάθε χρόνο τα ίδια και τα ίδια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alis

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,134 μηνύματα.
Δεν ξέρω τι να πω πραγματικά...Ήμουν στο Μαραθώνα το πρωί και από τις έξι η ώρα είμαι ξύπνια...Έφυγα κατά τις 10 και ακόμα η κατάσταση ίδια είναι...Βλέπεις το σπίτι σου να καίγεται, να τυλίγεται στις φλόγες...Ή τουλάχιστον έτσι νομίζεις. Πανικός...Και σας λέω εκ πείρας ότι κανείς δεν βοήθησε. Περνάγαν αεροπλάνα και πυροσβεστικά και μας προσπερνούσαν...Πήγαιναν ή στο Άνω Σούλι η στον Άγιο Στέφανο..΄Ολα καίγονται...Τα πάντα..Δεν θα μείνει τίποτα....Και κανείς δεν έχει ένα σχέδιο, ένα τρόπο να τελειώσει αυτός ο εφιάλτης...Κάθε χρόνο τα ίδια...Λέγεται επίσης τώρα στις ειδήσεις ότι όλο αυτό προκλήθηκε όταν κάποιος έβαλε φωτιά στη γυναίκα του..Αν είναι δυνατόν..Και λένε ότι αυτή έτρεχε μέσα στο δάσος, φωνάζοντας βοήθεια πανικόβλητη.......Αχ...Παντού όλοι όσοι είναι ασφαλείς τηλεφωνούν στους στους δικούς τους, να μάθουν, να ενημερωθούν...Χαμός....το κινητό μου ακόμα βρωμάει από την κάπνα....Και στην τηλεόραση τα πλάνα εφιαλτικά.....Δεν μπορώ να αρθρώσω λέξη...Το μόνο που εύχομαι είναι να τελειώσει όλο αυτό...Τόσα μέτωπα, τόσο κακό..Και αυτό επειδή δεν σταμάτησαν την κατάσταση όταν ήταν ελεγχόμενη.....Έκλαιγα σαν μωρό.....Μέσα στην αυλή σου να βλέπεις τη φωτιά...Οι δικοί σου να πηγαίνουν να καούν ζωντανοί..Να μην ξέρεις τι να κάνεις......Να θες μόνο να τελειώσει αυτό...Η στάχτη και η κάπνα να σε πνίγουν...Δεν υπερβάλλω...Απλά λέω τι έγινε...Και όταν τελειώσει αυτός ο εφιάλτης, τότε θα μετράμε και τις πληγές μας...Τα δάση που χάθηκαν, την οικολογική καταστροφή, τις περιουσίες, τις οδυνηρές ανμνήσεις..Τα θύματα, αν υπάρξουν..Θλίψη και θυμός..Τουλάχιστον χαίρομαι που δεν υπάρχουν θύματα ακόμα...Εδώ που φτάσαμε μόνο ανθρώπους μπορούμε να σώσουμε..Δεν έχουμε την πολυτέλεια πλέον να προστατέψουμε τίποτα άλλο.....Απέραντη θλιψη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

pote ksana

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ούφ! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 226 μηνύματα.
Σχετικά με τους πυρομανείς που γράφετε,απλά δεν μπορώ να δεχτώ οτι γίνεται τόσο μεγάλη ζημιά από 2-3 ανισόρροπα άτομα.. Μάλλον αργανωμένο φαίνεται. Σβήνουν την φωτιά εδώ και ξεπετάγεται εκεί.. Αν μάλιστα είναι έτσι,τί να προφτάσει κι αυτό το πυροσβεστικό σώμα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alis

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,134 μηνύματα.
Σχετικά με τους πυρομανείς που γράφετε,απλά δεν μπορώ να δεχτώ οτι γίνεται τόσο μεγάλη ζημιά από 2-3 ανισόρροπα άτομα.. Μάλλον αργανωμένο φαίνεται. Σβήνουν την φωτιά εδώ και ξεπετάγεται εκεί.. Αν μάλιστα είναι έτσι,τί να προφτάσει κι αυτό το πυροσβεστικό σώμα;

Έχεις δίκιο..Και εγώ αυτό έλεγα..Τι να προφτάσουν και αυτοί;....Αλλά ξέρεις κάτι, έχω την απαίτηση από το κράτος - όχι από τον πυροσβέστη, να με προστατεύσει...Να οργανώσει, να συντονίσει τις ενέργειες, να κάνει κάτι πέρα από το να στέλνει όλα τα αεροπλάνα στο Διόνυσο, που μένουν όλοι οι πλούσιοι....Αν είχαν στείλει τέσσερε πέντε αεροπλάνα όταν είχε αρχίσει η φωτιά, δεν 8α συνέβαινε αυτο το..το...απίστευτο πράγμα.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

pote ksana

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ούφ! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 226 μηνύματα.
Έχεις δίκιο..Και εγώ αυτό έλεγα..Τι να προφτάσουν και αυτοί;....Αλλά ξέρεις κάτι, έχω την απαίτηση από το κράτος - όχι από τον πυροσβέστη, να με προστατεύσει...Να οργανώσει, να συντονίσει τις ενέργειες, να κάνει κάτι πέρα από το να στέλνει όλα τα αεροπλάνα στο Διόνυσο, που μένουν όλοι οι πλούσιοι....Αν είχαν στείλει τέσσερε πέντε αεροπλάνα όταν είχε αρχίσει η φωτιά, δεν 8α συνέβαινε αυτο το..το...απίστευτο πράγμα.....

Δεν αντιλέγω. Αλλά είμαι πολύ απαισιόδοξη σχετικά με το αν θα υπάρξει ποτέ κυβέρνηση που να βάλει τάξη στο χάος των δημόσιων υπηρεσιών.. Το ποιός φταίει γι'αυτό,θα ήταν φρόνιμο να μην το θίξω-τέτοιες ώρες..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alis

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,134 μηνύματα.
Δεν αντιλέγω. Αλλά είμαι πολύ απαισιόδοξη σχετικά με το αν θα υπάρξει ποτέ κυβέρνηση που να βάλει τάξη στο χάος των δημόσιων υπηρεσιών.. Το ποιός φταίει γι'αυτό,θα ήταν φρόνιμο να μην το θίξω-τέτοιες ώρες..

Ναι, δύσκολα, θα υπάρξει κάποτε τέτοια κυβέρνηση...Όσο για το ποιος φταίει...Ειλικρινά δεν θέλω να μπω στη διαδικασία να το αναλογίζομαι καν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pote ksana

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ούφ! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 226 μηνύματα.
Ναι, δύσκολα, θα υπάρξει κάποτε τέτοια κυβέρνηση...Όσο για το ποιος φταίει...Ειλικρινά δεν θέλω να μπω στη διαδικασία να το αναλογίζομαι καν...

Δεν είναι ποιός φταίει,είναι ποιοί. Το να πεί κανείς οτι φταίνε οι εκάστοτε κυβερνήσεις είναι απλά η εύκολη λύση. Δεν στέκονται μόνες τους κι αυτές..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gandalf

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο gandalf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 174 μηνύματα.
Δεν είναι ποιός φταίει,είναι ποιοί. Το να πεί κανείς οτι φταίνε οι εκάστοτε κυβερνήσεις είναι απλά η εύκολη λύση. Δεν στέκονται μόνες τους κι αυτές..

πάντως φταίνε και οι εκάστοτε κυβερνήσεις, διότι υπάρχει νόμος που απαγορεύει το χτίσιμο σε περιοχές που έχουν καεί, ο οποίος αν εφαρμοζόταν δεν θα ενθάρρυνε τους οικοπεδοφάγους να βάζουν φωτιές...

βέβαια υπάρχουν και οι παλαβοί όπως είπε κάποιος, και γι'αυτούς δεν μπορούν να γίνουν πολλά...

αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι πως πάλι πιαστήκαμε στον ύπνο....μα κάθε χρόνο τα ίδια ρε παιδί μου??? ειλικρινά νιώθω απελπισμένος (και πόσο μάλλον αυτοί που βλέπουν τα σπιτια τους να φλέγονται........):(:(:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alis

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,134 μηνύματα.
Δεν είναι ποιός φταίει,είναι ποιοί. Το να πεί κανείς οτι φταίνε οι εκάστοτε κυβερνήσεις είναι απλά η εύκολη λύση. Δεν στέκονται μόνες τους κι αυτές..


Δεν φταίνε μόνο οι κυβερνήσεις..Με τίποτα...Αλλά έχουν μερίδιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pote ksana

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ούφ! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 226 μηνύματα.
Μα το τραγικό είναι οτι δεν πιαστήκαμε στον ύπνο.. Οι ιθύνοντες της πυροσβεστικής ήξεραν οτι αν κάτι συμβεί δεν θα είναι έτοιμοι να το αντιμετωπίσουν αποτελεσματικά. Και το υπουργείο,λογικά. Κάθονταν τρείς μήνες με σταυρωμένα χέρια και ήλπιζαν οτι αυτοί που βάζουν τις φωτιές, θα κάτσουν φρόνιμα φέτος. Τώρα μιλάνε σιγά-σιγά για ελλείψεις σε προσωπικό,σε υλικό κλπ.. Ανεύθυνοι τελείως.. Κρίμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gandalf

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο gandalf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 174 μηνύματα.
Μα το τραγικό είναι οτι δεν πιαστήκαμε στον ύπνο.. Οι ιθύνοντες της πυροσβεστικής ήξεραν οτι αν κάτι συμβεί δεν θα είναι έτοιμοι να το αντιμετωπίσουν αποτελεσματικά. Και το υπουργείο,λογικά. Κάθονταν τρείς μήνες με σταυρωμένα χέρια και ήλπιζαν οτι αυτοί που βάζουν τις φωτιές, θα κάτσουν φρόνιμα φέτος. Τώρα μιλάνε σιγά-σιγά για ελλείψεις σε προσωπικό,σε υλικό κλπ.. Ανεύθυνοι τελείως.. Κρίμα.

κοιμόντουσαν δλδ:P, οπότε πάνω κάτω το ίδιο λέμε.....

για ελλείψεις στο κρανίο τους έκαναν μήπως λόγο??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Apro

Διάσημο μέλος

Ο Apro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών, επαγγέλεται Tatoo artist και μας γράφει απο Άγιος Ιωάννης Ρέντης (Αττική). Έχει γράψει 2,031 μηνύματα.
τουλάχιστον, να φροντίσει η κυβέρνηση, το επόμενο καλοκαίρι να διαθέτει πυροσβεστικό εξοπλισμό, επαρκή για να καλύψει μια μέση ολική έκταση, ωστέ να είμαστε καλυμμένοι.... αν και πιστεύω οτί και οι πολίτες, μοιράζονται ένα σημαντικότατο μερίδιο ευθύνης για την κατάσταση που επικρατεί.... και να μην πετάμε το μπαλάκι στην κάθε κυβέρνηση.... βέβαια η κάθε κυβέρνηση, πρέπει να λαμβάνει επαρκή μέτρα για την προστασία των δασών και εμείς να γίνουμε πιο υπεύθυνοι.... πάντως δεν είναι θέμα κυβέρνησης, γιατί με την ''κρίση'' που επικρατεί, δεν υπάρχει η δυνατότητα αγοράς εξοπλισμού.... άρα δεν είναι λόγος να κατηγορούμε την κάθε κυβέρνηση για την αδυναμία αυτή.... εξάλλου, καμμία κυβέρνηση δεν κράτησε τη θέση της, σύμφωνα με τις υποσχέσεις της....άρα τη ψάχνουμε να βρούμε ρε παιδιά...; γιατί δεν αφήνουμε το θέμα αυτό στην ησυχία του.... από τη μία δεν θέλουμε να καταστρέφουμε τη φύση.... και από την άλλη πληρώνουμε για να την καταστρέψουμε.... ή από την άλλη, η φύση θα εκδικηθεί το σύνολο και όχι αυτούς που την καταστρέφουν....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
    • *
  • Φορτώνει...
Top