Μετανάστευση ανηλίκου στο εξωτερικό

<3logan

Νεοφερμένος

Η Nicole αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Λοιπον , ειχαμε μια συζητηση στο σχολειο για τα σχολεια στις αλλες χωρες .... εγω ειπα οτι στην αυστραλια τα πραγματα ειναι πολυ καλα....ειδικα με τις απουσιες.....και οτι εδω δεν εχουμε καλο συστημα και....πολλα αλλα:P!
Και τοτε ενα παιδι μου λεει ... Αφου ειναι ΤΟΣΟ καλα γιατι δεν πας να μεινεις με τα ξαδερφια σου στην αυστραλια??

:worry::worry::worry:

Απλη περιεργια : Γινετε καποιος ανηλικος να φυγει στο εξωτερικο μονος του και να παει να μεινει με καποιο αλλο μελος της οικογενιας εκτος απο τους γονεις του? :worry:
Εννοω ειναι νομιμο?

Βασικα μπορει να ειναι μια χαζη ερωτηση αλλα τι να κανουμε........:redface: :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Λογικά, γίνεται.
Ξέρω πχ παιδιά μου μένουν με γιαγιάδες γιατί οι γονείς πήγαν ματανάστες για δουλειά.
Ακόμα, αν ένα παιδί χάσει τους γονείς του γιατί να μην μπορεί να πάει σε κάποιον συγγενή του στο εξωτερικό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

<3logan

Νεοφερμένος

Η Nicole αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Δηλαδη καποιος στην ηλικια μου θα μπορουσε με την συγκαταθεση των γονεων του να παει να μεινει με καποιον αλλον??
Και εγω ξερω παιδια που μενουν με τις γιαγιαδες τους αλλα συνηθως υπαρχει σοβαρος λογος ή ειναι στην ιδια πολη με τους γονεις τους .....
αλλα γινετε ετσι στα ξεκουδουνα να φυγει ενα παιδι και να παει να ζησει στο εξωτερικο ας πουμε με τους θειους του?

μπορει να γινομαι κουραστικη αλλα με τρωει η περιεργεια :P!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Δεν το έχω ψάξει και δεν ξέρω και πως να το ψάξω αλλά μου φαίνεται κουλό να μην μπορεί.
Ας μας απαντήσει κάποιος, έχω περιέργεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bubble.

Νεοφερμένος

Η Ναταλία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Παιδιά γιατί όχι???
Υπάρχουν τόσα άτομα που φεύγουν να σπουδάσουν πρωτού κλείσουν τα 18...
Άρα γίνεται..;)
Θες να φύγεις εξωτερικό??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

<3logan

Νεοφερμένος

Η Nicole αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Εγω θελω να φυγω εξωτερικο αλλα οταν γινω 18 για να σπουδασω !
Απλως επειδη εχω συγγενεις στην αυστραλια σκεφτηκα μηπως γινοταν να παω εκει.....:redface:
Αλλα απο την αλλη δεν ξερω λογικα δεν θα γινετε!
Αμα ξερει καποιος please tell !!!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill_1992

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 4,713 μηνύματα.
Λογικά γίνεται...κι εγώ δεν είχα κλείσει τα 18 και έμενα μόνος μου.Γιατί όχι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

<3logan

Νεοφερμένος

Η Nicole αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Ναι.... νομιζω γινετε οταν εισαι 17 να φυγεις αλλα οταν εισαι 14?
Δεν νομιζω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bubble.

Νεοφερμένος

Η Ναταλία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Οταν γίνεις 18 εννοείται οτι μπορείς...
Υπάρχουν πάρα πολλά άτομα που φεύγουν..
Μην ξεχνάς ότι απο το γερμανικό και το αμερικανικο σχολείο δίνουν εξετάσεις και φεύγουν αμεσως! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Βασικά κατά 90% γίνεται. Ειδικά όταν ο λόγος είναι σπουδές. Τόσα παιδιά τα στέλνουν στο εξωτερικό οι γονείς τους, χωρίς να είναι ενήλικες για να μπουν σε κολέγιο or smth. Απλά λογικά πρέπει να ορίσουν και οι γονείς και κηδεμόνα για να υπάρχει κάποιος υπεύθυνος σε περίπτωση που συμβεί κάτι. Αλλά στάνταρ θα γίνεται. :/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

papajo

Νεοφερμένος

Ο papajo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
10000% γίνεται και δεν καταλαβαίνω γιατί υπάρχουν τέτοιες απαντήσεις πιο πάνω...


όταν είσαι ενήλικος κανεις ότι θέλεις..όταν είσαι ανήλικος κάνουν οι γονείς σου ότι θέλουν! :P


Πιο σοβαρά τώρα.. το θέμα είναι να έχεις κηδεμόνα και εφόσον ζούνε οι νόμιμοι γονείς σου (αυτοί που σε γέννησαν η αυτοί που σε υιοθετησαν) και έχουν χρίσει κάποιον άλλον για κηδεμόνα σου τότε όλα είναι μια χαρά πας και στην ταϊλάνδη και βασικά δεν πας καν σχολειό... η πας σε ιδιωτικό η σε δημόσιο... δεν σε περιορίζει η φύση του κηδεμόνα σου το τι θα κανεις και που θα πας... (αρκεί να έχεις τα διαφορα προσόντα που το κάθε σχολειό ίσως ζητήσει από εσένα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ζαννα

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ζαννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 134 μηνύματα.
Ψαξε για τα γραφειοκρατικα κομματια της υποθεσης.
Δλδ, αν θα ειναι νομιμο να μην ζεις με τους γονεις σου
(εχω την εντυπωση πως αφου ειναι εν ζωη και δεν ειναι οικονομικοι μεταναστες δεν θα ειναι πολυ ευκολο να φτιαξεις τα χαρτια σου)
Επισης,αν δεχονται οι συγγενεις σου εκει να σε φιλοξενησουν και αν θα εχεις δικο σου χωρο (δωματιο)
Και αν σε δεχετε το σχολειο εκει,π.χ. στην Αγγλια θα σε δεχτουν γιατι προερχεσε απο χωρα που ειναι μελος της ΕΕ. Η Αυστραλια ειναι αλλη ηπεριος.
Σιγουρο παντως ειναι οτι μπορεις να ταξιδεψεις αεροπορικα μονη σου.

Οι γονεις σου τι λενε ; Το εχετε συζητησει ;

Αυτο το σαιτ ειναι κατι σαν το στεκι μας εδω αλλα συζητανε ζητηματα περι μεταναστευσης και μονιμης μετακομισης εξωτερικο.Κανε εκει τις ερωτησεις σου σε ατομα απο την Αυστραλια.
https://www.expatforum.com/expats/australia-expat-forum-expats-living-australia/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top