Είναι θεμιτός τρόπος το κέρδος από το χρηματιστήριο;

self-instructive depressing

Περιβόητο μέλος

Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6,397 μηνύματα.
οι επενδυτές στο ελληνικό χρηματιστήριο

Σημείωση από ομάδα editor:
Το μήνυμα αυτό προήλθε από το θέμα To marketing genius της αρπαχτής!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,549 μηνύματα.
οι επενδυτές στο ελληνικό χρηματιστήριο

Ώπα, προσβάλλεις πολύ κόσμο που φέρουμε τον τίτλο επενδυτές. Σκέψου ότι τη ζημιά δεν την κάνουν οι dealers ή οι μεσίτες, ή οι εντολείς επενδυτές, αλλά οι δημιουργοί θορύβου και οι hedgers.

Από κει και πέρα υπάρχει και μια άλλη ομάδα, άσχετη με το θέμα αρπαχτή, υπό την έννοια ότι δεν κάνουν ζημιά: Αυτοί που "παίζουν". Ειλικρινά, δεν υπάρχει χειρότερη νοοτροπία από αυτή του Μήτσου και της Κούλας που "παίζουν" στο Χρηματιστήριο. Βέβαια αυτοί μπορεί να μην κάνουν ζημιά και αρπαχτή**, αλλά τρώνε τη ζημιά. Μετά τους φταίει το Χρηματιστήριο και η κρίση...

**Άσχετα αν είναι κεφάλαια που δεν μένουν για πολύ δυστυχώς μέσα στο ΧΑΑ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Γιατί σας ενοχλούν τα χρηματιστήρια και οι τράπεζες και όχι τα καζίνα , οι ιππόδρομοι και πάσι φύσεων στοιχήματα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Γιατί σας ενοχλούν τα χρηματιστήρια και οι τράπεζες και όχι τα καζίνα , οι ιππόδρομοι και πάσι φύσεων στοιχήματα;


Οπα, οπα! Καταχην, τραπεζα και χρηματιστιριο δεν εχουν καμια σχεση με καζινο και στοιχιματα...
Εμενα προσοπικα το χρηματιστιριο δεν με ενοχλει πουθενα! Οι τραπεζες ειναι ενα αλλο μεγαλο θεμα.. Οσο για τα καζινο, δεν ειναι κακο (κατα την γνωμη μου) να παει μια φορα να παιξει... Αν παλι ειναι εθισμενος ή/και παιζει τεραστια ποσα, ειναι αλλου το θεμα... Η δικη μου ενσταση σε αυτο το θεμα ειναι οτι ειναι παρανομο να παιξω χαρτια σπιτι μου με χρηματα, ειναι παρανομο να ανοιξω ενα μαγαζι και να αφηνω τους πελατες μου να παιζουν στοιχιματα, αλλα στο καζινο γινετε της μουρλης!

Δεν μπορουν ομως να συγκριθουν επενδυσεις με τυχη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top