Το δωμάτιο του Μωρού

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
[FONT=&quot]
[/FONT]

Λοιπόν, υπάρχουν κάποια πράγματα τα οποία είναι απαραίτητα κι άλλα τα οποία δεν είναι. Εγώ γράφω όλα όσα χρειάζονται για ένα βρεφικό δωμάτιο κι από εκεί και πέρα, είναι στην προσωπική εκτίμηση του καθενός το τι θα κάνει με το παιδί του.


  • Μπογιές οικολογικές για ένα όμορφο χαρούμενο φωτεινό δωμάτιο
  • Διακοσμητικά τοίχων, μπορντούρες κλπ
  • Κούνια
  • Στρώμα Κούνιας
  • Συρταριέρα – Αλλαξιέρα
  • Ντουλάπα
  • Κουρτίνες – Κουρτινόξυλο
  • Χαλί βαμβακερό κι ελαφρύ να τινάζεται εύκολα
  • Φωτιστικό οροφής
  • Φωτιστικό νυκτός
  • Ενδοσυνεννόηση
  • Relax
  • Mobilo κούνιας
  • Θερμόμετρο δωματίου (Αν είναι δυνατόν, να δείχνει και την υγρασία)
  • Καλαθούνα με βάση και ποδιές ή λίκνο
  • Πάρκο (Απ τον 4ο και μετά)


Ειδικές σημειώσεις
Μπορείς να ζωγραφίσεις ότι θες στους τοίχους μόνη σου, έχοντας απλά έναν προτζέκτορα
Βρίσκεις απ το ίντερνετ την εικόνα που θες, την τυπώνεις σε διαφάνεια, την βάζεις στον προτζέκτορα, την προβάλεις στον τοίχο και… βουαλά! Αντιγράφεις «ιχνογραφία» χεχε

Το χαλί δεν ενδείκνυται μέχρι τον πρώτο χρόνο να είναι μάλλινο ή συνθετικό ή μοκέτα
Είναι καλό να είναι ένα απλό ελαφρύ βαμβακερό (τύπου κουρελού ΙΚΕΑ) ώστε να τινάζεται εύκολα όσο συχνά χρειάζεται.
Ο λόγος είναι το παιδικό άσθμα λόγω σκόνης, σωματιδίων κλπ καθώς και πιθανές αλλεργίες.

Πάνω στην αλλαξιέρα θα χρειαστείς και το ειδικό πλαστικό αφράτο προστατευτικό γιατί δε θες να ακουμπάς το παιδί πάνω στο σκληρό ξύλο. Και ναι, η αλλαξιέρα είναι εντελώς απαραίτητη κι όχι πολυτέλεια, αν θες τη μέση σου ολόκληρη.

Το φωτιστικό νυκτός δεν είναι για να είναι αναμμένο όλη τη νύχτα και να μάθει το παιδί να κοιμάται με φως… είναι για τις φορές που θα ξυπνήσεις μέσα στη νύχτα και θα πας να το αλλάξεις αν χρειάζεται ή να το τσεκάρεις επειδή έχει λίγο πυρετό κλπ. Για να μην ανάψεις το μεγάλο φως, αλλά να ανάψεις ένα μικρό φως, που απλά θα βλέπεις εσύ αλλά δε θα ξυπνήσει το μωρό. Εναλλακτικά και ιδεατά, αυτό μπορεί να το αντικαταστήσει ένα ντίμερ στην πρίζα

Η ενδοσυνεννόηση, για μένα προσωπικά είναι απαραίτητη. Η αλήθεια είναι ότι δεν υπάρχει καμία περίπτωση να κλάψει το μωρό και να μην το ακούσεις, αλλά σου εξασφαλίζει μία ήρεμη ψυχολογία. Σε κάνει να νιώθεις σίγουρη ότι ΘΑ ΤΟ ΑΚΟΥΣΕΙΣ ό,τι κι αν συμβεί.

Relax το θαυματουργό, ηρεμεί, νανουρίζει, κοιμάται… το μωρό τους πρώτους μήνες μπορεί να περάσει πολλές ώρες εκεί…
Δε χρειάζεται να είναι αυτό με τα παιχνίδια του Θεού πάνω, γιατί όταν το παιδί θα μπορεί πλέον να παίξει με παιχνιδάκια, αντί να το έχεις στο ριλάξ, είναι σαφώς καλύτερα να είναι στο πάτωμα ή στο πάρκο του μπρούμυτα για να δυναμώνουν οι μύες της πλάτης του

Ένα καλό Mobilo απ την άλλη με ήχους και φωτάκια είναι καλή σκέψη αν και ακριβό είδος.
Κρατάει το μωρό απασχολημένο αν θες να κάνεις το μπάνιο σου με την ησυχία σου σαν άνθρωπος και ταυτόχρονα όταν θες να ηρεμίσει για να κοιμηθεί

Η καλαθούνα και το λίκνο κάνουν ακριβώς την ίδια δουλειά και έχουν περί τα 300 ευρώ διαφορά
Εχεις το μωρό δίπλα σου για τους πρώτους 3-4 μήνες
Αν βέβαια χωράει δίπλα σου η κούνια, ακόμα καλύτερα! Δε χρειάζεσαι ούτε το ένα, ούτε το άλλο. Αν δεν χωράει, ψηφίζω υπερ της καλαθούνας με μία βάση που θα πηγαίνει το «κρεβάτι» του μωρού σε όποιο δωμάτιο είσαι εσύ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

e-sofia

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Σοφια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, επαγγέλεται Designer και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 1,522 μηνύματα.
Μάλιστα.
Όλα αυτά εε; Πωπω... γλέντια... πως ακριβως θα ξυπνάει την νύχτα; εγω ε;
Δεν είναι καλό αυτό.... αντε οκ μετά τον συζυγο πποιος τον ακούει την γκρίνια του...
Σίγουρα θα ζωγραφίσω το δωμάτιο του μπέμπη αλλά θα το κάνω μόνη μου τη τα έχουμε τα γαλόνια της σχεδιάστρια ντροπή να πάρω προτζεκτορα....
Απααπαπα.
Ευτυχώς έχω πολλά πράγματα από τον αδελφό μου που πριν λίγο καιρό βάπτισα τον ανηψιό μου, όλα αυτά θα έρθουν σε μένα και μαζί και ρουχαλάκια και πολλά πράγματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top