• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Ακμή: Τρόποι αντιμετώπισης

τρελή φιλόσοφος

Πολύ δραστήριο μέλος

Η τρελή φιλόσοφος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 1,290 μηνύματα.
Εχω ακουσει για το καθαρισμο προσωπου απο το δερματολογο , ξερετε τι περιλαμβανει και ποσο κοστιζει ??
σε αισθητικό νομίζω κανα 50άρι κανει
Με τι μου προτεινετε να πλενω το προσωπο μου ( ειναι λιγο λιπαρο) ??

νομίζω άμα πας σε ένα φαρμακείο θα σου δώσουν τα καλύτερα
υποαλλεργικά μπλα μπλα μπλα και του πουλιού το γάλα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μηχανικός λογισμικού και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,403 μηνύματα.
Νομίζω οτι τα σαπούνια δε κάνουν σοβαρή δουλειά. Οι κρέμες ίσως να βοηθήσουν, αλλά όχι και τόσο. Το πιο αποτελεσματικό νομίζω πως είναι τα χάπια. Αν δε θέλετε να πάρετε χάπια, μπορείτε απλά να περιμένετε κάποια χρόνια και να φύγει η ακμή απο μόνη της.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

spurakos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο spurakos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια. Έχει γράψει 325 μηνύματα.
μα τα σαπούνια δεν είναι για την καταπολέμηση της ακμής.Περισσότερο για τον περιορισμό των μολύνσεων στο πρόσωπο είναι όσο διαρκεί η θεραπεία (κρέμες,χάπια)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Loreley

Περιβόητο μέλος

Η Loreley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 5,860 μηνύματα.
Εμένα τα σαπούνια πάντως, χειρότερα μου έκαναν το πρόσωπο. Για αυτό άρχισα πλύσεις με χαμομήλι, αφού είδα ότι τα χημικά αποτέλεσμα δεν έχουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kwstis94

Νεοφερμένος

Ο kwstis94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Παιδια ακουω πολλους που λενε για τα χαπια , για εμενα τα χαπια ειναι για εξαιρετικα βαρια ακμη ! Σε περιπτωσεις οπως η δικη μου που εχω βγαλει συνολικα κατα καιρους ολα μου τα χρονια 10 σπυρακια ο καθαρισμος του προσωπου αρκει αλλα και σε χειροτερες ! Τα χαπια σας φαινονται η ευκολη λυση αλλα δεν ειναι καθολου καθως μπορουν να προκαλεσουν πολλες παρανεργειες . Πραγματικα συμπονω τα παιδια που εχω βγαλει πολλα σπυρακια στο προσωπο και δεν μπορουν να τα βγαλουν περα για χρονια , ειναι οτι χειροτερο ! Αν και δεν το εχω περασει πραγματικα καταλαβαινω αυτα τα παιδια γτ απελπιζονται !!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dogie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,092 μηνύματα.
Φέτος που έδινα Πανελλήνιες, αν και δεν είχα ιδιαίτερο πρόβλημα παλαιότερα, τον Ιανουάριο φούντωσα. Πρώτη φορά έβλεπα τόσα σπυράκια σε μέτωπο και στο δεξί μόνο μάγουλο.

Πήρα σαπουνάκι effaclar και μία κρέμα για ενυδάτωση και από την πρώτη βδομάδα είχα δει μεγάλη διαφορά. Τα σπυράκια «ξεραίνονταν» και έφευγαν.

To κύριο ζήτημα γι' αυτούς που έχουν ακμή είναι να φύγει η λιπαρότητα. Για την ελαφριά μορφής ακμή είναι μια χαρά το σαπουνάκι και μία ενυδατική κρέμα.

Τώρα χρησιμοποιώ σαπουνάκι tol velvet.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταφραστής/Διερμηνέας και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
To κύριο ζήτημα γι' αυτούς που έχουν ακμή είναι να φύγει η λιπαρότητα. Για την ελαφριά μορφής ακμή είναι μια χαρά το σαπουνάκι και μία ενυδατική κρέμα.
Αυτό που όλοι μας και κακώς αρνούμαστε κατηγορηματικά να καταλάβουμε είναι ότι η λιπαρότητα μία λιπαρή επιδερμίδα δεν πρόκειται να φύγει.
Σε οποιοδήποτε άλλον τύπο επιδερμίδας το να καταπολεμήσεις την τυχόν λιπαρότητα σε σημεία όπου υπάρχει δική σου μαλακία θα΄ναι (αν πρόκειται για γυναίκα) καθώς θα σπάει το δέρμα πιο εύκολα.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Brahames

Νεοφερμένος

Ο Brahames αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
εχω τελειωσει απο 1η μαρτιου τη θεραπεια για την ακμη με χαπια.ειχα πολυ κοκκινισμενο προσωπο, εχουν περασει 6 μηνες και βλεπω πως εχουν μεινει αρκετα σημαδια και βγαινουν που και που σημαδια.εχει εξαντληθει λιγο η υπομονη μου αλλα κανω ακομα.. μηπως ξερεται ποιες μεθοδοι υπαρχουν για την καταπολεμηση τους, δηλαδη να τελειωσει τελειως αυτο το προβλημα και ποσο καιρο διαρκουν?
ευχαριστω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

danai__

Νεοφερμένος

Η danai__ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Για την ακμή έπαιρνα μια κουταλιά της σούπας κουρκουμά και μία σκελίδα σκόρδο πριν τον ύπνο καθημερινά για μία εβδομάδα και είδα μεγάλη βελτίωση (ο κουρκουμάς είναι αντιφλεγμονώδης και το σκόρδο αντιμικροβιακό) μιλάω για ήπια μορφή ακμής (κορκουμά μπορείτε να βρείτε σε καταστήματα βιολογικών προϊόντων και καλό είναι να καταναλώνετε μετά από γεύμα)...Επίσης πολύ καλό σαπούνι προσώπου που μου το έχουν συστήσει και οι 2 δερματολόγοι που έχω πάει είναι το Sebamed..Ακόμα κάνω 2 φορές την εβδομάδα μάσκα με άργιλο υπάρχει και σκόνη στο εμπόριο για πιο οικονομική λύση..Επίσης η αντιβιοτική κρέμα Indoxyl που χρησιμοποιώ τοπικά σε σπυράκια είναι πολύ καλή...Και αποφυγή του άγχους παιδιά αυτό τα δημιουργεί όλα...Ακόμα η καθημερινή κατανάλωση λαχανικών βοηθάει πολύ..Ειδικά το λάχανο,αγγούρι και καρότα για σημάδια βοηθάει η μάσκα με ασπράδι αυγού καθώς και η Aloe Vera...Συμπληρώματα και κρέμες που βελτιώνουν το πρόβλημα είναι ο ψευδάργυρος,η βιταμίνη E(για σημάδια τοπικά),η μαγιά μπύρας και η λυγαριά...Καθώς και η βιταμίνη A σε κρέμα..Και τα Ω-3 λιπαρά οξέα που βρίσκονται στο ψάρι,ξηρούς καρπούς και στον λιναρόσπορο σε μεγάλες ποσότητες βελτιώνουν το δέρμα...Επίσης για πιο λαμπερό δέρμα αναμείξτε λεμόνι με νερό και ένα κουταλάκι του γλυκού μέλι μέσα σε ένα μπουκαλάκι με αντλία και ψεκάστε στο πρόσωπο σας η εφαρμογή καλύτερα να γίνεται το βράδυ μετά τον καθαρισμό του προσώπου σας και μετά να εφαρμόζετε μια ήπια ενυδατική γιατί μπορεί αν δημιουργήσει ξηρότητα και κοκκινίλες και δεν πρέπει να έρχεται σε επαφή με τον ήλιο..Μια άλλη μάσκα είναι με γιαούρτι καθώς και με σόδα...Επίσης το αιθέριο έλαιο Tea Tree κάνει θαύματα!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

dimpaokara

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 344 μηνύματα.
Η ακμή κάνει κύκλο από το μέτωπο προς το πιγούνι,εγώ τώρα πια δεν έχω πολλά σπυράκια αλλά και αυτά που έχω είναι στο πιγούνι,αλλά για καθαρισμό έχω μια λοσιον (γιατί βαριέμαι να σαπουνίζω το πρόσωπο) και μετά βάζω ένα φάρμακο (dalacin c)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Αγαθαρχιδης

Νεοφερμένος

Ο Αγαθαρχιδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 93 μηνύματα.
Χυμο καροτο με ελαιολαδο.. Καθε μερα πιειτε. Οχι πως θα θεραπευτει η ακμη, αλλα την καταπολεμαει το β καροτενιο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ρεμέδιος

Νεοφερμένος

Η Ρεμέδιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 48 μηνύματα.
Το ζητημα ειναι τα σημαδια που αφηνει στο φευγιο της η ακμη.Aυτά ειναι τα χειρότερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NatashaLP

Νεοφερμένος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Νοσηλευτής/ρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 61 μηνύματα.
Μεχρι πριν λιγους μηνες και ειδικα τον καιρο των Πανελληνιων εξαιτιας του αγχους ,η ακμη μου ειχε χτυπησει κοκκινο!Γενικοτερα ειχα προβλημα ακμης και απ τα προηγουμενα μου χρονια,αλλα οι κρεμες που μου ειχαν συστησει οι δερματολογοι δεν ειχαν κανενα αποτελεσμα.Ωστοσο ΕΞΑΛΕΙΦΘΗΚΕ οταν αλλαξα τη διατροφη μου!!Εκοψα εντελως τα γλυκα,περιορισα τα λιπαρα και αυξησα κατα πολυ την καταναλωση λαχανικων και φρουτων και πιστεψε με αυτο εφερε θαυματα!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Melania~

Περιβόητο μέλος

Η Insomnia ♥ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Στρατιωτικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,354 μηνύματα.
Μεχρι πριν λιγους μηνες και ειδικα τον καιρο των Πανελληνιων εξαιτιας του αγχους ,η ακμη μου ειχε χτυπησει κοκκινο!Γενικοτερα ειχα προβλημα ακμης και απ τα προηγουμενα μου χρονια,αλλα οι κρεμες που μου ειχαν συστησει οι δερματολογοι δεν ειχαν κανενα αποτελεσμα.Ωστοσο ΕΞΑΛΕΙΦΘΗΚΕ οταν αλλαξα τη διατροφη μου!!Εκοψα εντελως τα γλυκα,περιορισα τα λιπαρα και αυξησα κατα πολυ την καταναλωση λαχανικων και φρουτων και πιστεψε με αυτο εφερε θαυματα!!

Πάνω σε αυτό που είπες, βρήκα κάτι πολύ ενδιαφέρον, γιατί πράγματι ισχύει :).


Η ακμή είναι ένα δερματικό πρόβλημα που απασχολεί πολλά άτομα και κυρίως τους έφηβους. Οι αιτίες μπορεί να είναι ορμονικές αλλά και διατροφικές.

Ορμονικά, η εμφάνιση της ακμής είναι η εκδήλωση των ορμονικών αλλαγών που συντελούνται στο σώμα και συνδέεται με την αύξηση των ανδρογόνων στο αίμα, που με τη σειρά τους θα δράσουν στους σμηγματογόνους αδένες και στους θύλακες των τριχών.

Διατροφικά, έχει παρατηρηθεί σε πολλές έρευνες ότι η αλλαγή των διατροφικών συνηθειών, προς το χειρότερο, συμβάλλει στην εμφάνιση της ακμής. Αναφορικά, το λίπος είναι ένα θρεπτικό συστατικό που είναι απαραίτητο να υπάρχει σε ποσοστό 30-35% στην ημερησία κατανάλωση των τροφίμων ώστε να εξασφαλιστεί η ενέργεια που είναι απαραίτητη για την καθημερινή μας ζωή. Αυτος είναι ο λόγος που το λίπος χωρίζεται σε ΄΄κακό΄ που είναι τα κορεσμένα λιπαρά και trans λιπαρά και σε ΄΄καλό΄΄ που είναι τα γνωστά ω-3 και ω-6 που συμβάλουν στην σωστή υγεία και ευεξία του ανθρώπινου οργανισμού αλλά και του δέρματος. Συνεπώς, η αυξημένη κατανάλωση τροφίμων πλούσιων σε κορεσμένα λιπαρά, τα οποία εντοπίζονται σε τρόφιμα όπως αρνί, κατσίκι, τηγανητά τρόφιμα, συμβάλλουν στην εμφάνιση της ακμής. Αντίθετα, η αυξημένη κατανάλωση των μονοακόρεστων και πολυακόρεστων λιπαρών οξέων, που τα συναντάμε σε τρόφιμα όπως το ελαιόλαδο, τα ψάρια, τα ιχθυέλαια και οι μαλακές μαργαρίνες, βελτιώνουν τα συμπτώματα της ακμής και πολλές φορές την αποτρέπουν να αναπτυχθεί.

Προς την ίδια κατεύθυνση, έχουν γίνει έρευνες πάνω σε τρόφιμα με αυξημένο γλυκαιμικό δείκτη, αν δηλαδή επιδεινώνουν την εμφάνιση της ακμής ή όχι. Αρχικά να αναφέρουμε ότι γλυκαιμικός δείκτης σε ένα τρόφιμο, είναι η ταχύτητα της γλυκόζης με την οποία μεταφέρεται στο αίμα αλλα και η ποσότητά της από το τρόφιμο που καταναλώνεται. Αποδείχθηκε λοιπόν σε μια συγκεκριμένη έρευνα ότι άτομα που κατανάλωναν τρόφιμα με υψηλό γλυκαιμικό δείκτη (π.χ. άσπρο ψωμί, γλυκά), είχαν μεγαλύτερη εμφάνιση ακμής σε σύγκριση με τα άτομα που η διατροφή τους χαρακτηριζόταν από υψηλή περιεκτικότητα σε πρωτεϊνες και χαμηλότερο γλυκαιμικό δείκτη, όπως ψάρια, ψωμί πολύσπορο, ζυμαρικά/δημητριακά ολικής αλέσεως, καστανό ρύζι και φρούτα.

Τέλος, ας απενεχοποιήσουμε τη σοκολάτα που πολλοί πιστεύουν ότι προκαλεί την εμφάνιση της ακμής, καθώς σύμφωνα με πολλές έρευνες δεν έχει αποδειχθεί κάτι τέτοιο.
Τι πρέπει λοιπόν να καταναλώνουμε έτσι ώστε να προληφθεί αλλά και να αντιμετωπισθεί η ακμή; Διαμορφώνοντας το καθημερινό μας μενού, καλό είναι να καταναλώνουμε άπαχα γαλακτοκομικά, να προτιμούμε την κατανάλωση άσπρου κρέατος όπως είναι το κοτόπουλο, η γαλοπούλα και το ψάρι και η κατανάλωση του κόκκινου κρέατος να περιοριστεί στη 1 φορά την εβδομάδα. Επιπλέον, η διατροφή μας να εμπλουτιστεί με τρόφιμα πλούσια σε βιταμίνες Β, των οποίων πηγές αποτελούν τα δημητριακά/ζυμαρικά ολικής αλέσεως, τα μανιτάρια, τα καρύδια, ο σολομός, το κοτόπουλο, η μπανάνα, το μοσχάρι, το ρύζι, το αυγό, το λάχανο, τα φιστικιά και τα φασόλια. Τέλος, πολύ ωφέλιμη είναι η βιταμίνη C στο μπρόκολο, στο πεπόνι, στο ακτινίδιο, στα πορτοκάλια, στις κόκκινες πιπεριές και στις φράουλες.

Να θυμάστε πάντοτε ότι μια ισορροπημένη διατροφή αποτελεί σύμμαχο στην διατήρηση της υγείας και της ομορφιάς μας!

Πηγή
.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krasti

Νεοφερμένος

Ο Krasti αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Εχω τελιωσει την θεραπεια με χαπια απο τον Σεπτεμβρη και τωρα βαζω μια κρεμα Elicina για τοις ουλες που μου εχουν μεινη...εδω και 3 μηνες δεν εχω και τεραστια διαφορα, αλλα κατι λιγο...Την εχει χρησιμοποιησει κανεις αυτην την κρεμα? Σκεφτομαι να κανω και laser :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

peplin123

Νεοφερμένος

Η peplin123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 115 μηνύματα.
το ιδιο ακριβως και εγω!!εχω ακομη κοκκινάδια στο προσωπο :(...
εχεισ σκεφτει να κανεις καμια θεραπεια με laser;;

Το ζητημα ειναι τα σημαδια που αφηνει στο φευγιο της η ακμη.Aυτά ειναι τα χειρότερα.

Συμφωνω απολυτα!!!!..τα αντιμετωπισεσ???..τι εκανες??..εγω ακομη παιδευομαι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Krasti

Νεοφερμένος

Ο Krasti αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
το ιδιο ακριβως και εγω!!εχω ακομη κοκκινάδια στο προσωπο :(...
εχεισ σκεφτει να κανεις καμια θεραπεια με laser;;



Συμφωνω απολυτα!!!!..τα αντιμετωπισεσ???..τι εκανες??..εγω ακομη παιδευομαι

Ειχα κανει μια θεραπεια με χαπια και τωρα μου ειπε να βαζω Elicina,για να φυγουν οι ουλες :(
Αλλα παει πολυυυυ αργα...Ακομα τα εχω δυστηχως :/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lovekittens

Νεοφερμένος

Η ειρηνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Hair stylist και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Εγω ειδα διαφορα με την ακμη μετα που επισκεφτηκα τον δερματολογο στα Μελισσια (δεν ξερω επιτρεπετε να γραφω ονοματου γιατρου;)πραγματικα εχει μειωθει κατα πολυ η λιπαροτητα κ τα κοκκιναδια στο πηγουνι παντως δεν ειναι των χρηματων - φραγκοφονιας..Δηλ για τα σμηγματα μου λεει τι να ρχεσαι για καθαρισμο;κανε σπιτι σου:)παρολο που χει κεντρο αισθητικης μαζι με το ιατρειο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

peplin123

Νεοφερμένος

Η peplin123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 115 μηνύματα.
Ειχα κανει μια θεραπεια με χαπια και τωρα μου ειπε να βαζω Elicina,για να φυγουν οι ουλες :(
Αλλα παει πολυυυυ αργα...Ακομα τα εχω δυστηχως :/


και εγω το ιδιο..δεν εχω τοσο ουλες όσο κοκκινάδια :( βαζω jalplast αλλα ακομα καμια θεαμτικη διαφορα δε βλεπω...εχεις σκεφτει να κανεις fractional laser ή μια ακομα πιο καινουρια μεθοδο "tight lift" νομιζω??

Εγω ειδα διαφορα με την ακμη μετα που επισκεφτηκα τον δερματολογο στα Μελισσια (δεν ξερω επιτρεπετε να γραφω ονοματου γιατρου;)πραγματικα εχει μειωθει κατα πολυ η λιπαροτητα κ τα κοκκιναδια στο πηγουνι παντως δεν ειναι των χρηματων - φραγκοφονιας..Δηλ για τα σμηγματα μου λεει τι να ρχεσαι για καθαρισμο;κανε σπιτι σου:)παρολο που χει κεντρο αισθητικης μαζι με το ιατρειο
αληθεια σου μειωθηκαν τα κοκκινάδια;;:clapup: ποια κρεμα χρησιμοποίησες;;;...εγω jalplast βαζω αλλα δεν βλεπω διαφορα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

_Νηρηίς_

Πολύ δραστήριο μέλος

Η _Νηρηίς_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 866 μηνύματα.
Στο λύκειο είχα κάνει κι εγώ τη θεραπεία με τα ισχυρά χάπια (ξεφλούδισμα όσο δεν πάει αυτή την περίοδο). Επειδή τα έσπαγα τότε (τι έξυπνη κι εγώ) , τώρα δεν έχω ολοκάθαρη επιδερμίδα σε αυτά τα σημεία, αλλά ούτε και κοκκινάδια(σαν αυτά της περιόδου της ακμής). Από τότε μέχρι και τώρα για το καθαρισμό του προσώπου χρησιμοποιώ προιόντα της Frezyderm (μου την είχε συστήσει τότε ο δερματολόγος μου) και ελέγχω και την λιπαρότητα του δέρματος μου και την επιδερμίδα εν γένει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top