• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Ακμή: Τρόποι αντιμετώπισης

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταφραστής/Διερμηνέας και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
Στο λύκειο είχα κάνει κι εγώ τη θεραπεία με τα ισχυρά χάπια (ξεφλούδισμα όσο δεν πάει αυτή την περίοδο). Επειδή τα έσπαγα τότε (τι έξυπνη κι εγώ) , τώρα δεν έχω ολοκάθαρη επιδερμίδα σε αυτά τα σημεία, αλλά ούτε και κοκκινάδια(σαν αυτά της περιόδου της ακμής). Από τότε μέχρι και τώρα για το καθαρισμό του προσώπου χρησιμοποιώ προιόντα της Frezyderm (μου την είχε συστήσει τότε ο δερματολόγος μου) και ελέγχω και την λιπαρότητα του δέρματος μου και την επιδερμίδα εν γένει.
Γενικά,αν έχω καταλάβει καλά η Frezyderm έχει καλά προϊόντα για ακμή. Δε μιλάω για προχωρημένο στάδιο ακμής. [:
Μπορεί να ακουστεί βλακεία αυτό που θα πω αλλά εγώ μέχρι στιγμής γλίτωσα την ακμή (χωρίς κανένα σπυράκι παρά μόνο ένα δύο περιστασιακά) επειδή από πριν καν μπω στην εφηβεία έπλενα το πρόσωπό μου με σαπούνι.:P
Εγώ χρησιμοποιώ μία της Frezyderm ενυδατική για δέρματα με τάση προς ακμή απλά και μόνο για να μην εμφανίζω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_Νηρηίς_

Πολύ δραστήριο μέλος

Η _Νηρηίς_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 866 μηνύματα.
Γενικά,αν έχω καταλάβει καλά η Frezyderm έχει καλά προϊόντα για ακμή. Δε μιλάω για προχωρημένο στάδιο ακμής. [:
Μπορεί να ακουστεί βλακεία αυτό που θα πω αλλά εγώ μέχρι στιγμής γλίτωσα την ακμή (χωρίς κανένα σπυράκι παρά μόνο ένα δύο περιστασιακά) επειδή από πριν καν μπω στην εφηβεία έπλενα το πρόσωπό μου με σαπούνι.:P
Εγώ χρησιμοποιώ μία της Frezyderm ενυδατική για δέρματα με τάση προς ακμή απλά και μόνο για να μην εμφανίζω.
Έχουν γενικά πολύ καλά προιόντα για την επιδερμίδα. Κι εγώ όταν έκανα τη θεραπεία με τα χάπια, εκτός από το τον αφρό καθαρισμού για την ακμή, χρησιμοποιούσα αυτή την ενυδατική που αναφέρεις! Τώρα απλώς χρησιμοποιώ μία ενυδατική κρέμα για λιπαρές επιδερμίδες μαζί με τον αφρό καθαρισμού.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

peplin123

Νεοφερμένος

Η peplin123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 115 μηνύματα.
Στο λύκειο είχα κάνει κι εγώ τη θεραπεία με τα ισχυρά χάπια (ξεφλούδισμα όσο δεν πάει αυτή την περίοδο). Επειδή τα έσπαγα τότε (τι έξυπνη κι εγώ) , τώρα δεν έχω ολοκάθαρη επιδερμίδα σε αυτά τα σημεία, αλλά ούτε και κοκκινάδια(σαν αυτά της περιόδου της ακμής). Από τότε μέχρι και τώρα για το καθαρισμό του προσώπου χρησιμοποιώ προιόντα της Frezyderm (μου την είχε συστήσει τότε ο δερματολόγος μου) και ελέγχω και την λιπαρότητα του δέρματος μου και την επιδερμίδα εν γένει.



Για τις κοκκινιλες και τα σημαδια ποια κρεμα χρησιμοποίησες τοτε?...εγω jalplast βαζω τωρα που κανω θεραπεια αλλα δε βλεπω κανενα αποτέλεσμα..απο σαπουνια χρησιμοποιω της avene όπως και ενυδατικη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Itach1

Διάσημο μέλος

Ο Τζουτζουμπρούτζος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
Ότι κάνει το καθαριστικό της Frezyderm το κάνει κάλλιστα και ένα απλό σαπούνι για μωρά!
Είναι ενα απλό καθαριστικό, όπως εκατοντάδες άλλα...;)
Ο καλύτερος τρόπος αντιμετώπισης είναι ο κυρίως ο χρόνος και η υπομονή να μην σκας τα σπυράκια σε συνδυασμό με το πλήσιμο του προσώπου συστηματικά!!!:P
Τώρα αν κάποιος έχει σοβαρό πρόβλημα πρέπει να επισκεφτεί δερματολόγο όπου λογικά θα του πει να κάνει την θεραπεία με τα χάπια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Loreley

Περιβόητο μέλος

Η Loreley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 5,860 μηνύματα.

Tea tree από τα Sephora, με έσωσε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταφραστής/Διερμηνέας και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
Έχουν γενικά πολύ καλά προιόντα για την επιδερμίδα. Κι εγώ όταν έκανα τη θεραπεία με τα χάπια, εκτός από το τον αφρό καθαρισμού για την ακμή, χρησιμοποιούσα αυτή την ενυδατική που αναφέρεις! Τώρα απλώς χρησιμοποιώ μία ενυδατική κρέμα για λιπαρές επιδερμίδες μαζί με τον αφρό καθαρισμού.:)
Εγώ και τώρα τη χρησιμοποιώ που ακούω στο σχολείο ότι είμαι τυχερή και μπλα μπλα που δεν έχω ίχνος σπυριού...
Αν και όσες φορές πάω να βγάλω τα φρύδια μου στην αισθητικό μου λένε ότι έχω ξηρό δέρμα και ότι καλό είναι να χρησιμοποιώ μία ενυδατική.:confused:
Γτφ.:|

Tea tree από τα Sephora, με έσωσε.
Βασικά,και το λέω και για να υπάρχει κάπου οποιοδήποτε προϊόν κατά της ακμής περιέχει tea tree oil είναι αποτελεσματικό.Εγώ προσωπικά έχω αγοράσει από κατάστημα με βιολογικά ένα μπουκάλι αιθέριο έλαιο tea tree oil και εξαφανίζει τα πάντα!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 712911

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πάντως _fairygirl_ μην είσαι τόσο σίιιιγουρη ότι τελείωσες με την ακμή. Μπορεί να εμφανίσεις πιο μετά (αν και στο απεύχομαι :P). Εξάλλου ας μη ξεχνάμε ότι κάποιοι εμφανίζουν ακμή και μετά τα 20... :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BloodSparrow

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο BloodSparrow αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 354 μηνύματα.
Δε φευγει μονη της η ακμή ; :/: εβαζα αλοιφη ή κρεμα απο δερματολογο , αυτες που κατα τον υπνο σου βγαζουν το δερμα.Παντοτε ομως σταματουσα τη θεραπεια.
Βγαζω ακομη σπυρακια , και στα δυο μαγουλα.Και δεν ενοχλει τοσο το σπυρακι αλλα η κοκκινιλα .
πιστευα τωρα στα 18 θα αρχισει να φευγει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lovekittens

Νεοφερμένος

Η ειρηνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Hair stylist και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Εμενα ο δερματολογος (εχω ηπια ακμη κυριως πηγουνι πιο πολυ εχω πορους αλλα ακομα δεν εχω τολμησει καθαρισμο λογο πολυ ευαισθητου δερματος το φοβομουν) μου προτεινε το γαλακτωμα καθαρισμου physiogel κ μετα την κρεμα aknicare κ ειχε πολυ καλα αποτελεσματα Ειδικα οσοι εχουμε κ λιπαροτητα θα πρεπει να προσεχουμε οχι πετσετες μετα το πλυσιμο ,οως ειπαν κ πιο πανω,οχι πολυ junk foo και γενικα καλη διατροφη με πολλα υγρα χυμους νερο φρουτα και φυσικα οχι εξω χωρις αντηλιακη ,μια για τον καθε τυπο δερματος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

peplin123

Νεοφερμένος

Η peplin123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 115 μηνύματα.
Δε φευγει μονη της η ακμή ; :/: εβαζα αλοιφη ή κρεμα απο δερματολογο , αυτες που κατα τον υπνο σου βγαζουν το δερμα.Παντοτε ομως σταματουσα τη θεραπεια.
Βγαζω ακομη σπυρακια , και στα δυο μαγουλα.Και δεν ενοχλει τοσο το σπυρακι αλλα η κοκκινιλα .
πιστευα τωρα στα 18 θα αρχισει να φευγει...


συμφωνω μαζι σου, οι κοκκινιλες είναι το χειροτερο,οχι τοσο τα σπυρακια τα οποια αργα ή γρηγορα θα φυγουν:worry:...ποια κρεμα εβαζες?..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φιλόλογος ξένων γλωσσών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Παιδια εχω αρκετα εντονο προβλημα με την ακμη. Τα φαρμακα ( σαπουνια, κρεμες κλπ) δεν μου εκαναν τιποτα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταφραστής/Διερμηνέας και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
Παιδια εχω αρκετα εντονο προβλημα με την ακμη. Τα φαρμακα ( σαπουνια, κρεμες κλπ) δεν μου εκαναν τιποτα!
Σε τέτοιες περιπτώσεις (όπως η δική σου) καλό είναι πλέον να πας σε δερματολόγο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φιλόλογος ξένων γλωσσών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Σε τέτοιες περιπτώσεις (όπως η δική σου) καλό είναι πλέον να πας σε δερματολόγο.
Σιγουρα... Πλεον αρχισαν να με πονανε κι ολας!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταφραστής/Διερμηνέας και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
Σιγουρα... Πλεον αρχισαν να με πονανε κι ολας!
Να πω ότι καταλαβαίνω θα σου πω ψέμματα..:P
Απλά καλό είναι να πας γιατί δεν το βλέπω να καλυτερεύει.:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 781029

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μια συμμαθήτριά μου έπαιρνε χάπια, και μετά τη θεραπεία το δέρμα της ήταν τζάμι. Δοκιμάστε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 712911

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Oχι χάπια ρε παιδιά. :/:

Ας είναι τα χάπια η έσχατη λύση. Δε βλέπω τον λόγο να χαπακώνεται κανείς αν μπορεί να ακολουθήσει εναλλακτική θεραπευτική μέθοδο.

Deutsch πήγαινε σε άλλη δερματολόγο. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fylakas

Νεοφερμένος

Ο fylakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Εχει και καποιες κρεμες που μου ειχε δωσει ο δερματολογος παλια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

μαρινακι96

Νεοφερμένος

Η μαρινακι96 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 72 μηνύματα.
λιγοτερη σοκολατα και μπολικο peeling θελει... επισης να καθαριζεις το προσωπο σου με οινοπνευμα. ξηραινουν τα σπυρακια. βοηθαει πολυ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BloodSparrow

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο BloodSparrow αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 354 μηνύματα.
συμφωνω μαζι σου, οι κοκκινιλες είναι το χειροτερο,οχι τοσο τα σπυρακια τα οποια αργα ή γρηγορα θα φυγουν:worry:...ποια κρεμα εβαζες?..

Epiduo λέγεται , λιανική τιμή για τότε ήταν 20,09 ευρώ οπως βλέπω στο κουτάκι.Εννοείται θέλει ιατρική συνταγή .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fylakas

Νεοφερμένος

Ο fylakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Η skinoren κανει για την ακμη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top