Ψηφιακή βιβλιοθήκη και e-book Reader

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
Ebook reader υπαρχουν κ στην Ελλαδα. Με δυνατοτητα ιντερνετ ουτως ή αλλως παγκοσμιως υπαρχουν μονο ακριβα μοντελα (Kindle 2, Sony reader PRS-2121, ...) κ αυτα παντα εχουν 3G και οχι WiFi.

Σε καλη τιμη στην Ελλαδα γενικα να μην περιμενεις να ερθει κατι. Στις ΗΠΑ παντως αν εχεις κονε κυκλοφορησε προσφατα το φτηνο μοντελο της Sony, που ειναι σχετικα καλο.

Σε ηλεκτρονικά καταστήματα να φανταστώ ετσι?:hmm:Γιατί σε κανονικά όπως Παπασωτηρίου,FNAC κτλ δεν έχει πάρει το μάτι μου τίποτα...:)
Δυστυχώς κανένα κονέ δεν παιζει...:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Τα υπόλοιπα ebooks τι μορφή βιβλίων δέχονται; Pdf; Κάτι άλλο;
Φοβάμαι ότι ο σημαντικότερος παράγοντας για την επιλογή ebook είναι ο παράγοντας πια εταιρία παρέχει περισσότερο και ποιοτικότερο περιεχόμενο και όχι τόσο χαρακτηριστικά ή τιμή.

Ακόμη και pdf, υπάρχουν σοβαρά stores με σοβαρό περιεχόμενο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gademis

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 1,634 μηνύματα.
Βλέπω και παίζει σοβαρά το bebook στην ελλάδα, μάλιστα είδα και διαφήμηση σε περιοδικό. Αν ήταν λίιιιγο πιο φτηνό θα το σκευτόμουν σοβαρά.

Τα υπόλοιπα ebooks τι μορφή βιβλίων δέχονται; Pdf; Κάτι άλλο;
Format Support για το bebook: PDF, TXT, RTF, EPUB, LIT, PPT, WOLF, DOC, CHM, FB2, HTML, DJVU, MP3, TIFF, JPG, GIF, BMP, PNG, RAR, ZIP, MOBI.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Και που βρίσκεις βιβλία σε τέτοια μορφή;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gademis

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 1,634 μηνύματα.
έχει έχει και έχει και για τζαμπατζήδες. Έχει και με πλάγιες οδούς τζάμπα φαντάζομαι και υποθέτω χωρίς να έχω προσωπική πείρα (τα οποία όμως αν πράγματι υπάρχουν είναι ψιλο-νόμιμο να τα αποκτήσεις για δική σου χρήση αν έχεις το πρωτότυπο σε χαρτί (IANAL)).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomniac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomniac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 876 μηνύματα.
Σε ηλεκτρονικά καταστήματα να φανταστώ ετσι?:hmm:Γιατί σε κανονικά όπως Παπασωτηρίου,FNAC κτλ δεν έχει πάρει το μάτι μου τίποτα...:)
Δυστυχώς κανένα κονέ δεν παιζει...:(

Οχι εχει και στο Public (το beBook αν θυμαμαι καλα)

Τα υπόλοιπα ebooks τι μορφή βιβλίων δέχονται; Pdf; Κάτι άλλο;
Φοβάμαι ότι ο σημαντικότερος παράγοντας για την επιλογή ebook είναι ο παράγοντας πια εταιρία παρέχει περισσότερο και ποιοτικότερο περιεχόμενο και όχι τόσο χαρακτηριστικά ή τιμή.

Ακόμη και pdf, υπάρχουν σοβαρά stores με σοβαρό περιεχόμενο;

Αν ψαχνεις για λογοτεχνια, υπαρχουν και σοβαρα καταστηματα με pdf, προς αγορα. Πχ το ebook store της Sony εχει αρκετα μεγαλη ποικιλια, και καινουργιους τιτλους. Επιστημονικα, μπορεις να αγορασεις απευθειας απο τους εκδοτες τους σε ηλεκτρονικη μορφη.

Και ολα αυτα μαζι...μπορεις να βρεις και δωρεαν, με τους γνωστους παρανομους τροπους.

Η ποικιλια για μενα δεν παιζει τοσο πολυ ρολο. Αυτο που παιζει ρολο ειναι το τι μου προσφερει το reader. Καταρχας μεγεθος οθονης, δευτερον το πως εμφανιζονται σε αυτην τα βιβλια (reflow, επιπεδα μεγενθυσης γραμματοσειρας, κτλ), και τελος τα εξτρα, οπως πχ annotation, ενσωματωμενο λεξικο, και αλλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SPEIO

Νεοφερμένος

Η SPEIO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Και που βρίσκεις βιβλία σε τέτοια μορφή;

Δωρεάν.
www.readprint.com ΜΟΝΟ αγγλική βιβλιοθήκη .:)
www.scribd.com Με Ελληνικά και με Αγγλικά βιβλία.:clapup:

Αν κατάλαβα καλά τι ζητάς.:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

eyripos_xalkida

Νεοφερμένος

Ο eyripos_xalkida αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 54 μηνύματα.
Νομίζω ότι για να διεισδύσουν στην αγορά, το κυριότερο χαρακτηριστικό που χρειάζεται να έχουν είναι να μειώσουν στο ελάχιστο την ακτινοβολία που εκπέμπουν ώστε να μην γίνονται κουραστικά, και κάποια άλλα όπως να διαβάζονται από διάφορες γωνίες κλπ.
Η χρήση τους αρχικά νομίζω θα περιοριστεί στα ακαδημαϊκά βιβλία και εκεί εντέλει θα επικρατήσουν. Δεν θα ήθελα να τα δω όμως να αντικαταστήσουν, άμεσα, τα λογοτεχνικά βιβλία γιατί όσο να είναι αποκτάς διαφορετική σχέση με ένα βιβλίο που σου χαρίζει ευχαρίστηση η ανάγνωσή του στον ελεύθερο χρόνο σου, παρά με ένα που σου χρησιμεύει για να αποκτήσεις γνώσεις για επαγγελματικούς σκοπούς.
Πάντως για να μην γελιόμαστε καταδικασμένα στο μέλλον (σε πόσα χρόνια όμως; ) είναι να έχουν όλα τα βιβλία ψηφιακή μορφή, και λογικό βέβαια. Όπως από την πέτρα περάσαμε στον πάπυρο και από τον πάπυρο περάσαμε στα βιβλία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
To λοιπόν. Μιας και είμαι η αιχμή της τεχνολογίας και ο ορισμός του γκαντζετάκια, σκέφτομαι μέσα στους επόμενους μήνες να αγοράσω αυτό το μηχάνημα του διαβόλου που λέγεται ereader (ή ebook).

Επειδή είμαι βλάχουρας και μέγας τζαμπατζής σε τέτοια θέματα ήθελα να ρωτήσω κάποια πράγματακια.

1) Αν αγοράσεις ereader μπορείς να βάλεις pdf αρχεία με φλασάκι ή πρέπει να τα καταβάζεις στο ereader απευθείας από το νετ με πληρωμή αρχεία σε μορφή που τα διαβάζει μόνο το ereader?

2) θα μπορώ να διαβάζω ελληνικά pdf εκεί

Με λίγα λόγια μιας και έχω αρκετά βιβλία σε pdf μορφή τα οποία αποκτήθηκαν με κόπο από το διαδίκτυο (συνήθως χωρίς να δώσω ευρώ :P) και επειδή θέλω να βλέπω τα πουλιά που πεθαίνουν τραγουδώντας όταν γίνω 60 aka αν κάτσω στο πισι για να διαβάσω βιβλία ή θα τυφλωθώ ή θα τρελαθώ

ερωτώ

Να το πάρω η τσάμπα λεφτάκια θα δώσω;

https://cgi.ebay.com/NEW-SONY-EREADE...tem&pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item3f00fde884
Θα το χτύπαγα το συγκεκριμένο αλλά δεν κάνω αγορά αν δεν μάθω πως λένε και τη μάνα του κατασκευαστή

Αν υπάρχει παρόμοιο θέμα μετεφέρετε το
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomniac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomniac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 876 μηνύματα.
Επειδή είμαι βλάχουρας και μέγας τζαμπατζής σε τέτοια θέματα ήθελα να ρωτήσω κάποια πράγματακια.

1) Αν αγοράσεις ereader μπορείς να βάλεις pdf αρχεία με φλασάκι ή πρέπει να τα καταβάζεις στο ereader απευθείας από το νετ με πληρωμή αρχεία σε μορφή που τα διαβάζει μόνο το ereader?

2) θα μπορώ να διαβάζω ελληνικά pdf εκεί

1) Ναι, μπορεις να το συνδεεις με το pc και να βαζει μεσα αρχεια μεσω usb καλωδιου. και 2) ναι, κανονικα.

Με λίγα λόγια μιας και έχω αρκετά βιβλία σε pdf μορφή τα οποία αποκτήθηκαν με κόπο από το διαδίκτυο (συνήθως χωρίς να δώσω ευρώ :P) και επειδή θέλω να βλέπω τα πουλιά που πεθαίνουν τραγουδώντας όταν γίνω 60 aka αν κάτσω στο πισι για να διαβάσω βιβλία ή θα τυφλωθώ ή θα τρελαθώ

ερωτώ

Να το πάρω η τσάμπα λεφτάκια θα δώσω;

https://cgi.ebay.com/NEW-SONY-EREADE...tem&pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item3f00fde884
Θα το χτύπαγα το συγκεκριμένο αλλά δεν κάνω αγορά αν δεν μάθω πως λένε και τη μάνα του κατασκευαστή

Αν υπάρχει παρόμοιο θέμα μετεφέρετε το

Το συγκεκριμενο πρωτον δεν μπορεις να το παρεις (στελνει μονο αμερικη το παιδι), δευτερον, μαλλον ειναι και ο πιο αξιοπιστος πωλητης, και τριτον, δεν ειναι τοσο φτηνο. Μαλιστα ειναι αρκετα πιο ακριβο. Μπες στο site της Sony και δες. Εχει ομως και πιο μικρες εκδοσεις του που ειναι σημαντικα φτηνοτερες (αλλα εχουν και πιο μικρη οθονη και αλλα μειονεκτηματα, πχ δεν ειναι touch screen, δεν μπορεις να κρατας σημειωσεις, κτλ)

Γενικα, κανει αυτο που περιμενεις σχετικα καλα. Για βιβλια μαλιστα το κανει πολυ καλα. Αν το θες για επιστημονικα papers ή για να διαβαζεις κομικς θα εχεις ενα μικρο προβλημα. Το σχετικα καλα παει στο οτι η μεν οθονη ειναι καταπληκτικη, πχ κατω απο νταλα ηλιο βλεπεις αψογα, αλλα δεν ειναι και πολυ γρηγορη στην εναλλαγη σελιδων (και επισης αν εχει σκοταδι, και παλι δεν βλεπεις. Δεν ειναι σαν οθονη laptop με οπισθιο φωτισμο). Η μπαταρια κραταει εντυπωσιακα πολυ. Αναλογα ομως με το φορματ των βιβλιων μπορει η στοιχιση του κειμενου να μην ειναι και η καλυτερη. Συνηθως αν δεν εχει δυο στηλες ομως (ή εικονες) το χειριζεται καλα. Ακομα και ετσι ομως υπαρχουν λυσεις (αν και μεσοβεζικες).

Αν εχεις καμια αλλη ερωτηση, go ahead! Τωρα βιαζομαι και δεν μπορω να μην επεκταθω περαιτερω. :(:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
@Insomniac έχει σημασία η έννοια enconding στα pdf; Αν ναι τότε δεν πρέπει να κοιτάμε αν ένας reader υποστηρίζει και utf και iso-8859-7;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gademis

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 1,634 μηνύματα.
Ναι δυστυχώς έχει σημασία το encoding στα pdf (μου έχει τύχει πρόβλημα με pdf φτιαγμένο στα windows 95 που δε διαβαζόταν με τίποτα σε unicode λειτουργικό) αλλά ευτυχώς το unicode είναι αρκετά διαδεδομένο για να μην έχουμε πρόβλημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stratos7

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Stratos7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 144 μηνύματα.
Λοιπόν, μιάς και πρόσφατα μου κάνανε δώρο ένα e-book reader (Amazon Kindle) θα ήθελα να μοιραστώ τις εντυπώσεις μου μαζί σας. Να σημειώσω οτι προσωπικά ποτέ δεν θα το αγόραζα καθώς συμμερίζομαι τις απόψεις πολλών εδώ μέσα οτι τα βιβλία σε χαρτί είναι αναντικατάστατα για διάφορους λόγους.

Παρόλα αυτά, τώρα το έχω και μπορώ να πώ πως μου αρέσει αρκετά! Η οθόνη δέν εκπέμπει καθόλου φώς όπως του υπολογιστή, είναι πραγματικά σαν να διαβάζεις χαρτί! Χρειάζεται λίγο χρόνο να συνηθίσεις να το κρατάς σωστά και βολικά αλλά μετά απο λίγο ξεχνάς οτι διαβάζεις σε ένα μηχάνημα, πράγμα πολύ θετικό. Έχεις την δυνατότητα να αλλάξεις το μέγεθος των γραμμάτων ώστε να μπορείς να διαβάζεις πιο εύκολα και η μπαταρία κρατάει για μήνες. Τέλος, έχει 3G και WiFi.

Ένα θέμα που με προβληματίζει είναι το οτι πρέπει να αγοράζεις βιβλία απο την Amazon ή να τα βρείς σε PDF ( τα PDF δεν διαβάζονται τόσο εύκολα στο Kindle). Το βρίσκω πραγματικά τρομακτικό το να είναι πολυεθνικές εταιρίες υπεύθυνες για το τι θα εκδοθεί σε βιβλία!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gademis

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 1,634 μηνύματα.
Ένα θέμα που με προβληματίζει είναι το οτι πρέπει να αγοράζεις βιβλία απο την Amazon ή να τα βρείς σε PDF ( τα PDF δεν διαβάζονται τόσο εύκολα στο Kindle). Το βρίσκω πραγματικά τρομακτικό το να είναι πολυεθνικές εταιρίες υπεύθυνες για το τι θα εκδοθεί σε βιβλία!!!
Το πρόβλημα υπάρχει, αλλά δεν είναι εγγενές του ebook reader αλλά του kindle. Το amazon είναι βιβλιοπωλείο, το συμφέρει περισσότερο να σε περιορίσει στο τι μπορείς να διαβάσεις για να σου δώσει την "ψευδαίσθηση" ότι μόνο από αυτό μπορείς να αγοράσεις βιβλία (γι αυτό άλλωστε έχει τόσο φτηνό το kindle) . Στην πραγματικότητα υπάρχουν standards για ebooks που επιτρέπουν σε όλους να εκδώσουν βιβλία (και υποστηρίζει DRM με ο,τι σημαίνει το γεγονός οτι είναι open standard) και που το kindle απ ότι ξέρω αρνείται πεισματικά να υποστηρίξει. Υπάρχουν και λύσεις που αλλάζουν το λογισμικό του Kindle για να υποστηρίξει epub* τις οποίες η amazon κυνηγάει σαν παλαβή.

Πάντως έχεις δίκιο που ανησυχείς. Αν για κάποιο λόγο σε κάνουν ban απο το amazon.com χάνεις και τα βιβλία που έχεις αγοράσει.


*προς τον mod που αναρωτιέται αν είναι παράνομο λογισμικό αυτό: Δεν "σπάει" copyright protection scheme, απλά προσθέτει support για "ανοιχτά" αρχεία, άρα νόμιμο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

steki365

Νεοφερμένος

Ο steki365 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Λοιπόν, μιάς και πρόσφατα μου κάνανε δώρο ένα e-book reader (Amazon Kindle) θα ήθελα να μοιραστώ τις εντυπώσεις μου μαζί σας. Να σημειώσω οτι προσωπικά ποτέ δεν θα το αγόραζα καθώς συμμερίζομαι τις απόψεις πολλών εδώ μέσα οτι τα βιβλία σε χαρτί είναι αναντικατάστατα για διάφορους λόγους.

Παρόλα αυτά, τώρα το έχω και μπορώ να πώ πως μου αρέσει αρκετά! Η οθόνη δέν εκπέμπει καθόλου φώς όπως του υπολογιστή, είναι πραγματικά σαν να διαβάζεις χαρτί! Χρειάζεται λίγο χρόνο να συνηθίσεις να το κρατάς σωστά και βολικά αλλά μετά απο λίγο ξεχνάς οτι διαβάζεις σε ένα μηχάνημα, πράγμα πολύ θετικό. Έχεις την δυνατότητα να αλλάξεις το μέγεθος των γραμμάτων ώστε να μπορείς να διαβάζεις πιο εύκολα και η μπαταρία κρατάει για μήνες. Τέλος, έχει 3G και WiFi.

Ένα θέμα που με προβληματίζει είναι το οτι πρέπει να αγοράζεις βιβλία απο την Amazon ή να τα βρείς σε PDF ( τα PDF δεν διαβάζονται τόσο εύκολα στο Kindle). Το βρίσκω πραγματικά τρομακτικό το να είναι πολυεθνικές εταιρίες υπεύθυνες για το τι θα εκδοθεί σε βιβλία!!!

Στράτο χαίρομαι που σου αρέσει το Kindle. To σκέφτομαι σοβαρά να αγοράσω το Kindle αλλά έχω διαβάσεις αρκετές κριτικές (π.χ. https://www.e-tablets.gr/2011/12/amazon-kindle-fire-προβληματα/) και προβληματισμούς και δεν είμαι καθόλου σίγουρος ότι τελικά είναι μία καλή εναλλακτική λύση του πανάκριβου ipad. Τέσπα, αφού δεν το πήρα τώρα στις γιορτές, μάλλον θα το αγοράσω το Πάσχα, οπότε μέχρι τότε θα συνεχίσω το ψάξιμο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Στράτο χαίρομαι που σου αρέσει το Kindle. To σκέφτομαι σοβαρά να αγοράσω το Kindle αλλά έχω διαβάσεις αρκετές κριτικές (π.χ. https://www.e-tablets.gr/2011/12/amazon-kindle-fire-προβληματα/) και προβληματισμούς και δεν είμαι καθόλου σίγουρος ότι τελικά είναι μία καλή εναλλακτική λύση του πανάκριβου ipad. Τέσπα, αφού δεν το πήρα τώρα στις γιορτές, μάλλον θα το αγοράσω το Πάσχα, οπότε μέχρι τότε θα συνεχίσω το ψάξιμο.
:hmm: αν θεωρείς ακριβό το ipad που είναι ψάξε για άλλα tablet πιο οικονομικά. Το kindle το θεωρώ καθαρά πεταμένα λεφτά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stratos7

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Stratos7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 144 μηνύματα.
Κοίτα να δείς, εξαρτάται απο τί ακριβώς ψάχνεις... Θέλω να πω, άν κάποιος ψάχνει ένα tablet για να αντικαταστήσει PC ή Laptop, σίγουρα το Kindle είναι ανεπαρκές. Προσωπικά, δέν με ενδιαφέρει το πόσο γρήγορα φορτώνουν οι σελίδες (απο την στιγμή που δεν ξεπερνάει τον χρόνο που θα έπαιρνε να γυρίσω σελίδα σε κανονικό βιβλίο). Για να διαβάζεις βιβλία και περιοδικά, πιστεύω οτι είναι αρκετά καλό.

Επίσης, να σημειώσω οτι δέν έχω το Kindle Fire αλλά το πιο παλιό, γνωστό ώς Kindle Keyboard https://www.amazon.com/gp/product/B004HZYA6E/ref=famstripe_kk3g
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transcendence

Νεοφερμένος

Ο Διομήδης Τρανέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 52 ετών, επαγγέλεται Υπεύθυνος πωλήσεων και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 118 μηνύματα.
Η μαγεία του χαρτιού δεν αντικαθίσταται με τίποτα
Ξέχνα ρε Μπίλι το...χαρτί, όσο και να το θέλεις πια, δεν πρόκειται να ξαναρθεί :book:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,691 μηνύματα.
Ξέρετε αν οι eReaders της αγοράς υποστηρίζουν υπογραμμίσεις- σημειώσεις; Δεν υπογραμμιζω ακριβώς εγώ, απλά βάζω μια αγκύλη στα δεξιά των σειρών.
Μόνο αυτό έχω εντοπίσει σε τσουχτερή τιμή και δε ξέρω κιόλας αν κάνει το παραπάνω.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 11 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top