Συνήγορος του πολίτη

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,870 μηνύματα.
Σας έχει τύχει ποτέ να χρειαστείτε να απευθυνθείτε στο συνήγορο του πολίτη;

Εγώ σε δύο περιπτώσεις (μία δική μου, μία συγγενικού μου προσώπου) σώθηκα σε περιστάσεις που απλά είχαν κολλήσει.

Στη δική μου περίπτωση ήθελα να κάνω απόσυρση αυτοκινήτου (ένα σαράβαλο που είχα) και θα έπαιρνα 300 ευρώ από εταιρεία ανακύκλωσης. Πήγα λοιπόν στην εφορία όπου η υπάλληλος κάνει λάθος κι αντί για χαρτί απόσυρσης μού δίνει χαρτί μεταβίβασης. Από την εταιρεία ανακύκλωσης μού στέλνουν με κούριερ που πληρώνω εγώ τη βεβαίωση και την πάω στην υπάλληλο της εφορίας η οποία μού λέει οτι το χαρτί που έχω είναι για μεταβίβαση κι όχι για απόσυρση και δεν μπορώ πια να εκδώσω άλλο. Να παρακαλάω, να φωνάζω, να πηγαίνω στη διευθύντρια, αυτή να φωνάζει την υπάλληλο που δεν ερχόταν γιατί είχε δουλειά, χαμός. Πάω ξανά στην υπάλληλο, είναι μια ουρά από ανθρώπους που αρχίζουν να με βρίζουν επειδή θεωρούν οτι τους παίρνω τη θέση. Εγώ να λέω οτι δεν είναι δικό μου λάθος, η υπάλληλος να προσβάλλεται και να φωνάζει οτι δεν ξέρω ποιανού λάθος είναι, μόνο που δε με έδιωξε κλωτσηδόν.

Βλέποντας οτι η κατάσταση είχε φτάσει σε τέλμα κι αποφασισμένη να μη χάσω αυτά τα λεφτά από μια ηλίθια υπάλληλο, κάνω καταγγελία στο συνήγορο του πολίτη. Άμεσα με πήραν τηλέφωνο, μιλήσαμε και σε 2 μέρες πήγα στην εφορία, η υπάλληλος αυτή παρεξηγημένη (δεν ξέρω αν τους κάνουν παρατήρηση ή γιατί ήταν τόσο παρεξηγημένη και θυμωμένη) μού έλεγε οτι δε χρειαζόταν ο συνήγορος του πολίτη κι οτι θα τα βρίσκαμε μεταξύ μας(!!!) και σε 5 λεπτά μού τελείωσε τη δουλειά (να μού βγάλει νέο χαρτί για απόσυρση που 2 μέρες πριν χτυπιόταν οτι δε γίνεται)!

Θέλω οπότε να προτείνω σε όσους έχουν θέματα με δημόσιες υπηρεσίες να απευθύνονται στο συνήγορο του πολίτη, κάνουν πολύ καλή δουλειά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
Ευτυχώς που λειτουργούν οι ανεξάρτητες αρχές σε αυτή την χώρα γιατί οι δημόσιες υπηρεσίες είναι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,776 μηνύματα.
Η λύση δεν είναι οι ανεξαρτητες αρχές αλλά η διαχείρηση δημοσίων υπηρεσιών να γίνεται από ιδιώτες.

Έκανα το λάθος να κάνω online κρατήση του εισητηριου στο μέτρο. Η online κρατήση δεν δουλεύει εδώ και 1 μήνα. Σύνολο έχω ενημερώσει 3 σταθμάρχες και 5 υπαλλήλους πληροφοριών. Αδιαφορία και καμία αντίληψη της σοβαρότητας της κατάστασης. Ένας σταθμάρχης με έστειλε στο Σύνταγμα στο τμήμα παραπόνων που φυσικά δε πήγα :loltooth:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top