Επιδεικτική πίστη

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
'Εγραψα ότι για την γυναίκα ή τον άντρα που κάνει τον σταυρό του περνώντας από την εκκλησία,όπως για παράδειγμα όταν βρίσκεται μέσα στο λεοφωρείο, κάτι που το παρατηρώ πολύ συχνά, ότι κάτι δείχνει αυτό, και το εννοώ, γιατί δεν καταλαβαίνω τί δουλειά έχει ένας θρησκευτικός συμβολισμός να γίνεται δημόσια. Επιπλέον θεωρώ ότι όλα τα δημόσια σταυροκοπήματα κυρίως γίνονται τελείως μηχανικά και από συνήθεια απουσιάζοντας η παραμικρή εσωτερικότητα, και ότι η λατρεία του όποιου θεού πρέπει να περιορίζεται μέσα στους ιερούς χώρους, εκτός αν μιλάμε για κάποιες θρησκείες όπως οι wiccan που τις τελετές τους τις κάνουν και ελεύθερα, στην φύση, αλλά και τότε μακρυά από τα βλέματα του υπόλοιπου κόσμου. Το ίδιο πρόβλημα θα είχα και με έναν σατανιστή που περνώντας έξω από την ίδια εκκλησία την μούτζωνε. Και ναι, μου δείχνουν πάρα πολλά όλα αυτά για τον χαρακτήρα και την νοοοτροπία ενός ανθρώπου, και δεν μου αρέσει καμμία εξωτερική και δημόσια εκδήλωση λατρευτικής πίστης. Συνήθως βλέπω ότι συαροκοπιούνται κάτι γιαγιάδες. Πιστεύω ότι κάτι τέτοιες δημόσιες θεατρικότητες δεν αρμόζουν σε συνειδητό πιστό με εσωτερικότητα. Ακόμα θεωρώ η πράξη αυτή είναι τελείως μηχανική και επιφανειακή.

Σημείωση Editor: Η συζήτηση προήλθε από το θέμα Εκκλησιαζόμενη Οικογένεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Ερωφίλη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κομπάρσα βου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 1,648 μηνύματα.
'Εγραψα ότι για την γυναίκα ή τον άντρα που κάνει τον σταυρό του περνώντας από την εκκλησία,όπως για παράδειγμα όταν βρίσκεται μέσα στο λεοφωρείο, κάτι που το παρατηρώ πολύ συχνά, ότι κάτι δείχνει αυτό, και το εννοώ, γιατί δεν καταλαβαίνω τί δουλειά έχει ένας θρησκευτικός συμβολισμός να γίνεται δημόσια. Επιπλέον θεωρώ ότι όλα τα δημόσια σταυροκοπήματα κυρίως γίνονται τελείως μηχανικά και από συνήθεια απουσιάζοντας η παραμικρή εσωτερικότητα, και ότι η λατρεία του όποιου θεού πρέπει να περιορίζεται μέσα στους ιερούς χώρους, εκτός αν μιλάμε για κάποιες θρησκείες όπως οι wiccan που τις τελετές τους τις κάνουν και ελεύθερα, στην φύση, αλλά και τότε μακρυά από τα βλέματα του υπόλοιπου κόσμου. Το ίδιο πρόβλημα θα είχα και με έναν σατανιστή που περνώντας έξω από την ίδια εκκλησία την μούτζωνε. Και ναι, μου δείχνουν πάρα πολλά όλα αυτά για τον χαρακτήρα και την νοοοτροπία ενός ανθρώπου, και δεν μου αρέσει καμμία εξωτερική και δημόσια εκδήλωση λατρευτικής πίστης. Συνήθως βλέπω ότι συαροκοπιούνται κάτι γιαγιάδες. Πιστεύω ότι κάτι τέτοιες δημόσιες θεατρικότητες δεν αρμόζουν σε συνειδητό πιστό με εσωτερικότητα. Ακόμα θεωρώ η πράξη αυτή είναι τελείως μηχανική και επιφανειακή.

Δεν βλέπω τον λόγο να σε ενοχλεί κάτι τέτοιο, δικαίωμα του καθενός είναι να εκφράζει την πίστη του ελεύθερα χωρίς όμως να προσβάλλει την πίστη κάποιου άλλου. Έτσι θα με ενοχλούσε αφάνταστα αν μούτζωνε κάποιος Εκκλησία... Όπως δεν μουτζώνω εγώ το τζαμί που βλέπω κάθε μέρα στον δρόμο μου ... Ο καθένας ας σεβαστεί τα πιστέω του άλλου...

Αν δε σας αρέσει, κοιτάξτε αλλού...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
και δεν μου αρέσει καμμία εξωτερική και δημόσια εκδήλωση λατρευτικής πίστης.
η θρησκεια δεν ειναι κατι που πρεπει να μενει εσωτερικα παντα..χιλιετιες τωρα η ελευθερια εκφρασης υπηρχε στη θρησκευτικη πιστη..τωρα μας ενοχλει?προοδευτικο ε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Αν δε σας αρέσει, κοιτάξτε αλλού...
Το πρόβλημα με αυτόν που σταυροκοπιέται επιδεικτικά και δημοσίως είναι ακριβώς αυτό όμως: Δεν θέλει να κοιτάξουμε αλλού, αλλά κάνει ό,τι περνάει απ' το χέρι του για να κοιτάξουμε προς την πλευρά του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
Το πρόβλημα με αυτόν που σταυροκοπιέται επιδεικτικά και δημοσίως είναι ακριβώς αυτό όμως: Δεν θέλει να κοιτάξουμε αλλού, αλλά κάνει ό,τι περνάει απ' το χέρι του για να κοιτάξουμε προς την πλευρά του.

μεγα λαθος. ο χριστιαννος κανει το σταυρο του ασυναισθητα περνωντας απο μια εκκλησια. προσωπικα το κανω παντα και δε με ενδιαφερει αν θα με δουν οι αλλοι, τι θα σκεφτουν. για μενα ενας ανθρωπος που θα σχολιασει το γεγονος οτι εκανα το σταυρο μου και οτι αναψα ενα κερακι περνοντας απο μια εκκλησια ποσως με ενδιαφερει τι θα σκεφτει για μενα. εχω ηδη απο αυτα καταλαβει τι σοι ποιοτητας ανθρωπος ειναι. με ενδιαφερει η γνωμη μονο σοβαρων ανθρωπων.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
μεγα λαθος. ο χριστιαννος κανει το σταυρο του ασυναισθητα περνωντας απο μια εκκλησια.
Ασυναίσθητα; Μα τότε τι νόημα έχει; :worry:
Μου θυμίζει ολίγον το σκυλάκι του Παβλόφ και τα εξαρτημένα αντανακλαστικά.
Ανάβει λαμπάκι, τρέχουν σάλια. Ξεπροβάλει εκκλησία, κάνουμε σταυρό.

Τουλάχιστον αφού πιστεύετε, αφιερώστε 2 λεπτά από το χρόνο σας και δώστε νόημα στο σταυρό που κάνετε. Μην τον κάνετε για να τον κάνετε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
Ασυναίσθητα; Μα τότε τι νόημα έχει; :worry:
Μου θυμίζει ολίγον το σκυλάκι του Παβλόφ και τα εξαρτημένα αντανακλαστικά.
Ανάβει λαμπάκι, τρέχουν σάλια. Ξεπροβάλει εκκλησία, κάνουμε σταυρό.

Τουλάχιστον αφού πιστεύετε, αφιερώστε 2 λεπτά από το χρόνο σας και δώστε νόημα στο σταυρό που κάνετε. Μην τον κάνετε για να τον κάνετε.

σκοπος μου ηταν αν δειξω οτι δεν το κανει κανεις για επιδειξη. ειναι γελοιο. και προσβλητικο για τους χριστιαννους.
και να διεξω οτι εκκλησια και ''σταυροκοπημα'' ειναι στοιχεια αλληλενδετα και οτι ουδεμια σχεση εχουν με επειδιξιομανια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
σκοπος μου ηταν αν δειξω οτι δεν το κανει κανεις για επιδειξη. ειναι γελοιο. και προσβλητικο για τους χριστιαννους.
και να διεξω οτι εκκλησια και ''σταυροκοπημα'' ειναι στοιχεια αλληλενδετα και οτι ουδεμια σχεση εχουν με επειδιξιομανια.

Παρ' όλα αυτά υποστήριξες ότι γίνεται ασυναίσθητα, σαν αυτοματισμός. Και εγώ ρωτώ τι αξία έχει κάτι τέτοιο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
Παρ' όλα αυτά υποστήριξες ότι γίνεται ασυναίσθητα, σαν αυτοματισμός. Και εγώ ρωτώ τι αξία έχει κάτι τέτοιο;

μην ''πιανεσαι'' απο μια λεξη. δε θα σου πω αν ειμαισ ωστη χριστιαννη ή οχι, δε διαπραγματευομαστε αυτο το θεμα εδω μεσα και δεν αφορα και κανεναν. περνωντας απο την εκκλησια αισθανομαι την αναγκη ΑΣΥΝΑΙΣΘΗΤΑ (εννοωντας χωρις να κατσω να σκεφτω τι θα σκεφτει ο κομπλεξικος διπλα μου που θα αρπαχτει επειδη εγω κανω το σταυρο μου:confused:) να κανω το σταυρο μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
μεγα λαθος. ο χριστιαννος κανει το σταυρο του ασυναισθητα περνωντας απο μια εκκλησια. προσωπικα το κανω παντα και δε με ενδιαφερει αν θα με δουν οι αλλοι, τι θα σκεφτουν.
Αυτό ονομάζεται "Κοινωνική Μηχανική" κι έχει να κάνει με την εμφύτευση κάθε λογής αυτοματισμού στις κοινωνίες, με τη μέθοδο των μιμιδίων, αυτοματισμοί που πάντοτε εξυπηρετούν την εξουσία κι εκπορεύονται από αυτήν. Ο χριστιανός γαλουχείται με κάθε μέσον να "κραυγάζει" την πίστη του, λειτουργώντας κι αυτός με τον τρόπο του ως "φορέας" του συγκεκριμένου μιμιδίου, ο οποίος συνεισφέρει στη διάδοσή του.

Επίσης, οι αυτοματισμοί του περιλαμβάνουν:
α) Ενστικτώδη περιφρόνηση όποιου έχει διαφορετική γνώμη απ' εκείνον, όπως για παράδειγμα...
για μενα ενας ανθρωπος που θα σχολιασει το γεγονος οτι εκανα το σταυρο μου και οτι αναψα ενα κερακι περνοντας απο μια εκκλησια ποσως με ενδιαφερει τι θα σκεφτει για μενα. εχω ηδη απο αυτα καταλαβει τι σοι ποιοτητας ανθρωπος ειναι. με ενδιαφερει η γνωμη μονο σοβαρων ανθρωπων.:)
Εδώ βλέπουμε ένα τέχνασμα αυτοεπιβεβαίωσης, καθώς όποιος διαφωνεί με τις πράξεις και τις απόψεις μας θεωρείται εκ προοιμίου ως "μη σοβαρός" κι έτσι η όποια αντίρρησή του περνά απαρατήρητη μέσα στο προσωπικό μας μικροσύμπαν.

β) Αυτόματη μετάφραση της κριτικής σε προσβολή, όπως για παράδειγμα...
...σκοπος μου ηταν αν δειξω οτι δεν το κανει κανεις για επιδειξη. ειναι γελοιο. και προσβλητικο για τους χριστιαννους.
και να διεξω οτι εκκλησια και ''σταυροκοπημα'' ειναι στοιχεια αλληλενδετα και οτι ουδεμια σχεση εχουν με επειδιξιομανια.
Εδώ βλέπουμε ένα ακόμη θαυμάσιο τέχνασμα δικαιολόγησης της επιθετικότητας προς τους "αλλόδοξους" και τους "αιρετικούς".

γ) Αυτόματη εξομοίωση της "μη πίστης" με κάθε είδους ψυχολογική πάθηση, όπως για παράδειγμα...
περνωντας απο την εκκλησια αισθανομαι την αναγκη ΑΣΥΝΑΙΣΘΗΤΑ (εννοωντας χωρις να κατσω να σκεφτω τι θα σκεφτει ο κομπλεξικος διπλα μου που θα αρπαχτει επειδη εγω κανω το σταυρο μου:confused:) να κανω το σταυρο μου.

δ) Ο χριστιανός, πριν κατακεραυνώσει τον "άπιστο", αυτομάτως καταφεύγει στο κήρυγμα, όπως για παράδειγμα...
ουφφφ δεν αντεχω. δε ξερω αν το γνωριζεις ΑΛΛΑ υπαρχει τροπος να διαφωνεις ΧΩΡΙΣ να προσβαλλεις και να θιγεις τα πιστευω του αλλου πληροφοριακα.
Κι όμως, ο χριστιανός δεν έχει επίγνωση όλων αυτών και πιστεύει βαθιά και ακράδαντα ότι είναι καλός, αγαθός και χρηστός, ότι προσβάλλεται και δεν προσβάλλει, ως γνήσιος μάρτυρας της πίστης του. Αντίθετα, το πακέτο της μηχανικής συμπεριφοράς εκπορεύεται, όπως βλέπουμε ΑΣΥΝΑΙΣΘΗΤΑ. (Αλήθεια, η πίστη είναι κάτι το εσωτερικό, γιατί χρειάζεται και μαρτυρίες για να σταθεί;:hmm:)...

Βλέπουμε λοιπόν πως το μηχανικό σταυροκόπημα αποτελεί απλά την κορφή του παγόβουνου ενός εμφυτευμένου πακέτου συμπεριφορών, προϊόντων Κυβερνητικής και Κοινωνικής Μηχανικής, οι οποίες όχι μόνο είναι σε όλους μας οικείες, αλλά όπως βλέπουμε ενεργοποιούνται με την εμφάνιση συγκεκριμένων ερεθισμάτων, όπως με το πάτημα ενός κουμπιού.

Αγαπητή Βίκυ, ελπίζω να μη σε πρόσβαλα, παραδειγματοποιώντας τη δική σου αντίδραση. Πρόθεσή μου ήταν να καταδείξω το μιμίδιο, όχι να στραφώ προσωπικά εναντίον σου. Άλλωστε είναι η πολλοστή φορά που συναντώ κάτι τέτοιο στη ζωή μου, ώστε να μπορώ να το αναγνωρίσω και να το αναλύσω. Ελπίζω να έγινα χρήσιμος, γιατί σίγουρα αρεστός δεν έχω γίνει...:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Όσον αφορά τον Σταυρό και τις υπόλοιπες εξωτερικές εκδηλώσεις της χριστιανικής πίστης. Ο χριστιανός (τουλάχιστον έτσι πρέπει) δεν κάνει τίποτα απ' αυτά με επίδειξη αλλά απλώς όταν περνά έξω από μια Εκκλησία γνωρίζοντας ότι εκεί βρίσκεται η Θεία Χάρη και κάνει τον Σταυρό του. Ούτε επιδειξιομανία ούτε τίποτα. Αυτός που ενοχλείται από αυτόν που κάνει τον Σταυρό του, μάλλον ο ίδιος έχει πρόβλημα και δεν αντέχει να βλέπει και να έρχεται σε επαφή με οτιδήποτε έχει σχέση με την Χριστιανική πίστη. Όπως λέει και ο Απόστολος Παύλος:

«῾Ο λόγος γὰρ ὁ τοῦ σταυροῦ τοῖς μὲν ἀπολλυμένοις μωρία ἐστί, τοῖς δὲ σῳζομένοις ἡμῖν δύναμις Θεοῦ ἐστι. 19 γέγραπται γάρ· ἀπολῶ τὴν σοφίαν τῶν σοφῶν, καὶ τὴν σύνεσιν τῶν συνετῶν ἀθετήσω. 20 ποῦ σοφός; ποῦ γραμματεύς; ποῦ συζητητὴς τοῦ αἰῶνος τούτου; οὐχὶ ἐμώρανεν ὁ Θεὸς τὴν σοφίαν τοῦ κόσμου τούτου; 21 ἐπειδὴ γὰρ ἐν τῇ σοφίᾳ τοῦ Θεοῦ οὐκ ἔγνω ὁ κόσμος διὰ τῆς σοφίας τὸν Θεόν, εὐδόκησεν ὁ Θεὸς διὰ τῆς μωρίας τοῦ κηρύγματος σῶσαι τοὺς πιστεύοντας. 22 ἐπειδὴ καὶ ᾿Ιουδαῖοι σημεῖον αἰτοῦσι καὶ ῞Ελληνες σοφίαν ζητοῦσιν, 23 ἡμεῖς δὲ κηρύσσομεν Χριστὸν ἐσταυρωμένον, ᾿Ιουδαίοις μὲν σκάνδαλον, ῞Ελλησι δὲ μωρίαν, 24 αὐτοῖς δὲ τοῖς κλητοῖς, ᾿Ιουδαίοις τε καὶ ῞Ελλησι, Χριστὸν Θεοῦ δύναμιν καὶ Θεοῦ σοφίαν·»
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Το πρόβλημα με αυτόν που σταυροκοπιέται επιδεικτικά και δημοσίως είναι ακριβώς αυτό όμως: Δεν θέλει να κοιτάξουμε αλλού, αλλά κάνει ό,τι περνάει απ' το χέρι του για να κοιτάξουμε προς την πλευρά του.

Οντως θα θελει να προσελκυσει βλεματα, εαν το πραττει με σκοπο την επιδειξη...
Αλλα ποσο σιγουρος εισαι οτι ο/η χ που κανει το σταυρο του εχει αυτον το σκοπο...?
Διοτι το σχολιο σου αυτο δινει την εντυπωση πως δεν πιστευεις οτι μπορει να γινεται λογω π.χ εσωτερικης αναγκης...

Τωρα, εαν καποιος το κανει αυθορμητα ή οχι, ειναι δικο του θεμα το εαν θα πρεπε να προβληματιστει επ αυτου ή οχι...Διοτι μια τετοια κινηση που πηγαζει απο αυθορμητισμο και μονο και οχι λογω καποιας βαθυτερης εσωτερικης αναγκης, για μενα προσωπικα, δεν εχει καμμια αξια, σημασια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.


Οντως θα θελει να προσελκυσει βλεματα, εαν το πραττει με σκοπο την επιδειξη...
Αλλα ποσο σιγουρος εισαι οτι ο/η χ που κανει το σταυρο του εχει αυτον το σκοπο...?
Διοτι το σχολιο σου αυτο δινει την εντυπωση πως δεν πιστευεις οτι μπορει να γινεται λογω π.χ εσωτερικης αναγκης...
Ναι εντάξει Νεράιδα, όμως εάν θυμάμαι καλά, η συζήτηση ξεκίνησε μιλώντας για ανθρώπους που κάνουν συνέχεια το σταυρό τους, σε κάθε ευκαιρία κι αφορμή. Σκέψου στη Θεσσαλονίκη που είμαστε γεμάτοι από εκκλησίες πόσο υπερβολικό είναι να βλέπεις επιβάτες του λεωφορείου να κάνουν δεκαπέντε και είκοσι φορές το σταυρό τους, μέσα σε μισής ώρας διαδρομή. Μιλάω για τέτοιες περιπτώσεις. Κατά τ' άλλα, είμαι κι εγώ από αυτούς που κάνουν το σταυρό τους και μάλιστα τρεις φορές σε κάθε περίπτωση. Συνεπώς πιστεύω σαφέστατα ότι μπορεί να γίνεται λόγω εσωτερικής ανάγκης, ακόμη και από κάποιον "αιρετικό" της πίστης...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
ο χειροτερος σταυρος ειναι ο σταυρός "μπουζουκι" ή "μαντολίνο" ή αλλιως ο "πλεκω καλτσες" :P

ή κανε κατι καλα και πληρως ή μην το κανεις καθολου ρε φιλε..:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερωφίλη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κομπάρσα βου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 1,648 μηνύματα.
ο χειροτερος σταυρος ειναι ο σταυρός "μπουζουκι" ή "μαντολίνο" ή αλλιως ο "πλεκω καλτσες" :P

ή κανε κατι καλα και πληρως ή μην το κανεις καθολου ρε φιλε..:P

A καλά αυτό είναι σκέτη κοροΪδία.. Βαριούνται να τον κάνουν καλά;;; :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
- Βρε παιδιά, όλοι γνωρίζουμε ότι ιστορικά υπήρξαν στον "χριστιανικό κόσμο", και "μεγαλοσταυρίτες" και "μικροσταυρίτες". Εξ ου, νομίζω, κι ο Σταυρωθείς είχε προϊδεάσει: " Και όταν προσεύχησαι, μη έσο ως οι υποκριταί, διότι αγαπώσι να προσεύχονται ιστάμενοι εν ταις συναγωγαίς και εν ταις γωνίαις των πλατειών, δια να φανώσι εις τους ανθρώπους, αληθώς σας λέγω, ότι έχουσι ήδη τον μισθόν αυτών...". Αλλά λέει ακόμη: " Μή κρίνεται κατ' οψιν, αλλά κατά την καρδίαν" και επιπλέον: " Μην κρίνετε ίνα μη κριθείτε". Καθότι: " Ιδού ο δούλος μου, ...ο αγαπητός μου...δεν θέλει αντιλογήσει, ουδέ κραυγάσει, ουδέ θέλει ακούσει τις την φωνήν αυτού εν ταις πλατείαις...". Εξάλλου και οι μακελάρηδες των Σταυροφοριών, όπως και όλων των υπόλοιπων περί Θεού αιρέσεων και εκστρατειών, διαχρονικά και ανά τον κόσμο, εν ονόματι μίας κάποιας θεοσεβείας αυτοπροσδιορίζονται! Τι να κάνουμε; Έχει και η Πλάνη τους οπαδούς και τα θύματά της !
- Βίκυ μου, οι "ασυναίσθητοι" συνήθως μεταστρέφονται σε όχλο κραυγάζοντα: "Σταύρωσον, σταύρωσον αυτόν!". Δεν νομίζεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Και όταν προσεύχησαι, μη έσο ως οι υποκριταί, διότι αγαπώσι να προσεύχονται ιστάμενοι εν ταις συναγωγαίς και εν ταις γωνίαις των πλατειών, δια να φανώσι εις τους ανθρώπους, αληθώς σας λέγω, ότι έχουσι ήδη τον μισθόν αυτών...
σωστόοςς;)

εχω δει εγω κατι γυναικες κυριως της θρησκειας με κατι τεραααστιους σταυρους στο λαιμο...σαν τη Λουκά..:P
γιατι ειναι τοσο της εκκλησιας οι γυναικες?πισω απο τους περισσοτερους παπαδες ,μητροπολιτες,χριστοδουλους κλπ ολο γυναικες μεγαλης ηλικιας βλεπεις..πολυ λιγους ανδρες..

οι γυναικες ισως εχουν μεγαλυτερη συνδεση με την πιστη(ειτε στην υπερβολη της ,ειτε οχι..)..σαν την μαγδαληνη ,ενω οι ανδρες θολωνουν την Πιστη με την ξερη λογικη καμια φορα..
βεβαια την ιδια στιγμη οι γυναικες ριχνουν και τις περισσοτερες καταρες:P
σπανια εχω ακουσει ανδρα να ριχνει καταρα,

προσευχεσαι στην εικονα της Παναγιας μπροστα και καταριεσαι την κυρια πριν απο εσενα στη σειρα γιατι θελει να πει μπροστα σου και σε σπρωχνει..:P

ή μήπως οι γυναικες εχουν περισσοτερες αμαρτιες για συγχωρεση?:D
τσιγκλαω τα θηλυκα του φορουμ το ξερω ...;)
αλλα εχει πλάκα..:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

DreamsRevenge

Περιβόητο μέλος

Η DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,757 μηνύματα.
σκοπος μου ηταν αν δειξω οτι δεν το κανει κανεις για επιδειξη. ειναι γελοιο. και προσβλητικο για τους χριστιαννους.
και να διεξω οτι εκκλησια και ''σταυροκοπημα'' ειναι στοιχεια αλληλενδετα και οτι ουδεμια σχεση εχουν με επειδιξιομανια.

Φοβάμαι πως αλληλένδετο δεν σημαίνει απαραίτητα και συνειδητό.
Πόσοι χριστιανοί όταν κάνουν το σταυρό τους περνώντας έξω από μια εκκλησία, έχουν τουλάχιστον την ελάχιστη ευσέβεια να κοντοσταθούν και να κάνουν το σταυρό τους σκεπτόμενοι ότι σε κάθε σημείο του αντιστοιχεί η φράση "Εις το όνομα του πατρός και του υιού και του αγίου πνεύματος?"

Άλλο. Πόσοι χριστιανοί μέσα στην εκκλησία, στη διάρκεια μιας λειτουργίας ή ενός μυστηρίου κάνουν το σταυρό τους σκεπτόμενοι ο,τιδήποτε άλλο εκτός από την πράξη και το συμβολισμό της?

Πάμε και στο συνειδητό τώρα.
Πόσοι χριστιανοί, εκκλησιάζονται στις γιορτές και κάνουν το σταυρό τους ανελλιπώς απλά για να τους δουν οι άλλοι ότι το κάνουν και να μην σχολιαστούν αρνητικά?
Π.χ. όλοι οι εκπρόσωποι της κρατικής μηχανής σε γιορτές, εκπρόσωποι ΟΤΑ, λοιποί δημόσιοι λειτουργοί, εκπρόσωποι στρατιωτικών αρχών και σωμάτων ασφαλείας, (να συνεχίσω?)
Θα μου απαντήσεις ότι πιστεύουν και το κάνουν. Να το δεχτώ. Αλλά για όλους??? Όχι.
Βρίσκονται υποχρεωμένοι να "επιδείξουν" θρησκευτικότητα για να μην βρεθούν έξω από το πλαίσιο των προδιαγραφών και υποχρεώσεων που καθορίζει το αξίωμά τους, για να μην χρειαστεί να υπερασπίσουν την όποια διαφορετικότητα, ή ακόμα χειρότερα να μη χρειαστεί να μπουν οι ίδιοι στη διαδικασία να συνειδητοποιήσουν και να αναγνωρίσουν ότι κάποια πράγματα δεν ισχύουν γι αυτούς, ότι ο βίος τους πολλές φορές μόνο χριστιανικός δεν είναι. Γιατί "έτσι τα βρήκαν".

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Στην προσπάθεια μου να απαντήσω σε αυτό το μήνυμα του Αγγέλου, έκανα google search. Κάποτε είχα την τύχη και να συζητήσω με μια πραγματικό θεολόγο, πραγματικό επειδή μελετούσε τον θεό και όχι τις θρησκείες ασχέτως αν πίστευε στον χριστιανισμό. Θυμάμαι κάποτε μου είχε πει κάποιες ενδιαφέρουσες απόψεις για την προσευχή, όχι μόνο υπερ. Προσπάθησα με το Google να τις βρω αλλά δεν. Ωστόσο ...

Ωστόσο θα ήθελα να σχολιάσω λίγο την νοημοσύνη της Εκκλησίας για κάποια πράγματα που είδα σήμερα, φαντάζομαι μου επιτρέπετε.
Πρώτον,
panagia.png
Καλά ήμαστε σοβαροί; Τι διαφήμιση είναι αυτή; :worry:

Δεύτερον, διαβάζω εδώ ως απάντηση στο ερώτημα "Πώς μπορούμε να είμαστε βέβαιοι ότι ο Θεός ακούει όταν προσευχόμαστε;" το παρακάτω:
Αρχική Δημοσίευση από Ιερεμίας (κθ΄) 29:11-13:
Διότι εγώ γνωρίζω τας βουλάς τας οποίας βουλεύομαι περί υμών, λέγει Κύριος, βουλάς ειρήνης, και ουχί κακού, διά να δώσω εις υμάς το προσδοκώμενον τέλος. Τότε θέλετε κράξει προς εμέ, και θέλετε υπάγει και προσευχηθή εις εμέ, και θέλω σας εισακούσει. Και θέλετε ζητήσει, και ευρεί, όταν με εκζητήσητε εξ όλης της καρδίας υμών.
Απλή λογική δεν είναι ότι μια τέτοια ερώτηση θα την κάνει κάποιος άθεος; Μια τέτοια απάντηση επικοινωνεί μόνο στους χριστιανούς. Πόσο κακοί επικοινωνιολόγοι είναι εκεί στην Εκκλησία; Είναι πραγματικά τόσο κακοί, που αναρωτιέμαι μήπως τελικά ο λόγος που χριαστιανισμός έχει τόσους πολλούς οπαδούς είναι λόγου του φαινομένου των πιθήκων , δηλαδή της άποψης ότι αντιγράφουμε αντιλήψεις και δεν τις παράγουμε. Μάλιστα μου έχει περάσει από το μυαλό και η σκέψη να υπάρχει θεός... (Οκ σοβαρεύομαι)

Ωστόσο στο παραπάνω υπάρχει κρυμμένος ένας ακόμη προβληματισμός, στο παραπάνω site προφανώς θεωρούν ότι κάποιος χριστιανός μπορεί όντως να τον απασχολεί ένα τέτοιο ερώτημα. Ο δικός μου προβληματισμός είναι, μα καλά πόσο επιφανειακός είναι ο χριστιανισμός; Δηλαδή οι πιστοί δεν είναι βέβαιοι ότι αν τους ακούει ο Θεός; Τότε γιατί προσεύχονται; Για το ενδεχόμενο μήπως υπάρχει όντως Θεός και τους στείλει στην Κόλαση; Επίσης αν κάποιον τον τον απασχολεί ένα τόσο βασικό ερώτημα γιατί αποκαλεί τον εαυτό του Χριστιανό;

Και για να προλάβω όλους τους καλοπροαίρετους πιστούς όπου θα τρέξουν να μου επισημάνουν ότι το παραπάνω υλικό δεν προέρχεται από επίσημο υλικό της Εκκλησίας αναφέρω ότι:
  • όπως η Εκκλησία τρέχει να μας αποδείξει ότι δεν έχει καμία σχέση με τον batman, περιμένω να τρέξει να μου δείξει ότι με το παραπάνω site δεν έχει σχέση με τον χριστιανισμό. Εξάλλου το δεύτερο είναι πιο σημαντικό.
  • Στην περίπτωση που θεωρείτε ότι ο αρχιεπίσκοπος και την Ορθόδοξη Εκκλησία δεν πρέπει να θεωρείτε ως ο επίσημος/μοναδικός αντιπρόσωπος του Θεού, τότε παρακαλώ κάποιος να μου δείξει τι στο καλό είναι τελικά ο Χριστιανισμός. Αν αρχίσουμε κόβουμε και να ράβουμε στα μέτρα μας τα διάφορα σημεία του Χριστιανισμού, τότε κάνουμε μια τεράστια τρύπα στο Νερό. Με την ίδια λογική ας πάρουμε 5-10 καλές ατάκες του Μάρξ και άλλες τόσες από Στάλιν και Τρόσκι και θα αποδείξουμε μια χαρά ότι ο Κομμουνισμός λειτουργεί. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
Αυτό που με προβληματίζει εμένα είναι γιατί πρέπει να προσδώσουμε στον χριστιανό κατηγορίες τις οποίες έχουν όλα τα ανθρώπινα όντα. Η λεγόμενη κοινωνική μηχανική όπως αναφέρθηκε εκτός από το σταυροκόπημα αφορά και τις αντιλήψεις που πρέπει να έχει ένας "σωστός" άθεος ή κομμουνιστής ή οποιαδήποτε άλλη ιδεολογία ή κοσμοθεωρία μας ταιριάζει. Συμφωνώ ότι υπάρχει μια βάση για αυτό το επιχείρημα αλλά όπως αναφέρθηκε είναι η κορυφή του παγόβουνου ενός παγιωμένου πακέτου συμπεριφοράς το οποίο σε άλλα ζητήματα είναι σημαντικότερο για τη δομή των κοινωνικών σχέσεων. Δεν καταλαβαίνω γιατί ο χριστιανισμός αποτελεί μείζον χαρακτηριστικό διαμόρφωσης ενός χαρακτήρα όταν στη πράξη όπως δείχνει η εμπειρία σημαντικό για έναν άνθρωπο είναι η παιδεία που έχει λάβει και το αξιακό του σύστημα το οποίο διαμορφώνεται δευτερευόντως από την πίστη του.

Τυχαία, μόλις γύρισα απο γεύμα σε εστιατόριο όπου βρίσκονταν και ένας φίλος μου αρκετά θρήσκος. Φυσικά νήστευε και έκανε 3 φορές το σταυρό του πριν και μετά το φαγητό με χαρακτηριστική ευλάβεια. Δεν μπορώ να αντιληφθώ γιατί μια τέτοια πράξη θα έπρεπε να με ενοχλήσει εφόσον δεν έκανε καμία νύξη στο δικό μου πιάτο, ούτε στα δικά μου πιστεύω. Επίσης δεν μπορώ να καταλάβω γιατί η δικιά του βαθιά πίστη θα πρέπει να μου φαίνεται υποκριτική επειδή δεν ακολουθεί την ζωή του Ιησού σε όλες της τις πτυχές (όπως άλλωστε κανείς δεν ακολουθεί τα πρότυπα πλήρως τα οποία έχει). Πραγματικά, δεν ήταν επιδεικτική στάση αλλά αποτέλεσμα (λανθασμένων ίσως για εμένα) αντιλήψεων.

Αυτό που πραγματικά με απωθεί και το οποίο με εκνευρίζει είναι το βλέμμα οίκτου που έχουν μερικοί θρήσκοι προς τους "άπιστους" επειδή για αυτούς οι άθεοι θα το πληρώσουν σε μια άλλη ζωή. Αλλά τι να κάνουμε αυτό είναι πίστη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top