Τhe King's Speech (2010)

alis

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,134 μηνύματα.
Η ιστορία του βασιλιά Γεωργίου του 6ου της Αγγλίας ο οποίος αντιμετώπιζε προβλήματα στην ομιλία εξαιτίας του τραυλισματος του και προσπάθησε να το ξεπέρασει με τη βοήθεια ενός λογοθεραπευτή. Τον βασιλιά υποδύεται ο μοναδικός Colin Firth, τον λογοθεραπευτή ο Geoffrey Rush, την γυναίκα του Colin Firth η Helena Bonham Carter και τον αδερφό του ο Guy Pearce. Σκηνοθέτης ο Tom Hooper.

Δεν χρειάζονται πολλά ακόμα... Να πω μόνο ότι είναι υπόψηφια για 12 Όσκαρ, από τα οποία το Α' Ανδρικού είναι δεδομένο ότι θα το πάρει και δίκαια ο Colin Firth. Το αξίζει καταπληκτική ερμηνεία. Και η ταινία σαν σύνολο πολύ καλή. Συστήνεται ανεπιφύλακτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jesse_james

Δραστήριο μέλος

Ο jesse_james αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 464 μηνύματα.
Ξεκίνησα χθες να την βλέπω αλλά μου προέκυψε topgear και californication, οπότε πάει για ΣΚ μάλλον.
Επιφυλάσσομαι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
την ειδα προσφατα και εγω! παρα πολυ μου αρεσε και ειχε και τον colin firth, στον πρωταγωνιστικο ρολο (:inlove:)!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

alis

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,134 μηνύματα.
την ειδα προσφατα και εγω! παρα πολυ μου αρεσε και ειχε και τον colin firth, στον πρωταγονιστικο ρολο (:inlove:)!
Για αυτό την είδα. Λατρεύω Colin Firth:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jesse_james

Δραστήριο μέλος

Ο jesse_james αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 464 μηνύματα.
Ξεκίνησα χθες να την βλέπω αλλά μου προέκυψε topgear και californication, οπότε πάει για ΣΚ μάλλον.
Επιφυλάσσομαι!


Λοιπόν την είδα και δεν μπορώ να πω πως θα μείνει χαραγμένη στο μυαλό μου στο διηνεκές.
Καλή ταινία (γενικά) πολύ ωραία φωτογραφία, σκηνικά, κουστούμια, αλλά έχει μερικά λαθάκια όσο αφορά το σέναριο όπως επίσης δεν με ικανοποίησε το τέλος της ταινίας, στο οποίο ο φίλος μας ουσιαστικά δεν κατάφερε να ξεπεράσει το μεγαλύτερο μέρος του προβλήματός του και το λέω αυτό γιατί ότι κατάφερε το κατάφερε μόνο και μόνο επειδή ήταν παρών και ο θεραπευτής του, ενώ όπως είχαμε δει στην αρχή της ταινίας ο ασθενής όταν απομονώθηκε από τους εξωτερικούς ήχους το είπε μια χαρά το ποίημα. Το ίδιο θα μπορούσε να συμβεί και στο δωμάτιο που απήγγειλε τον εναρκτήριο του πολέμου λόγο του, θα τα κατάφερνε ( όπως μας άφησε υπονοούμενο ) και εκεί μια χαρά αν ήταν μόνος του στο δωμάτιο, αυτός, το μικρόφωνο και το τετράδιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Imadlak

Τιμώμενο Μέλος

Η Άννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και επαγγέλεται Χημικός. Έχει γράψει 6,231 μηνύματα.
Ηταν καλη ταινια γενικα,αλλα λιγακι βαρετη σε ορισμενα σημεια!!! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Darkness

Περιβόητο μέλος

Η Darkness αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,129 μηνύματα.
Την έχω δει μόνο 2 φορές. :P
Αλλά το ψήνω και πάλι αν κάτσει μετά την εξεταστική. Πιο πολύ για να σχολιάσουμε τη θεραπεία, φυσικά φυσικά. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top