Βαθύ ντεκολτέ και αδιάκριτα βλέμματα

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,062 μηνύματα.
Εμενα μου κανει εντυπωση το γεγονος οτι εχει σχολιαστει μονο το ποσο αβολα μπορει να νιωσει μια γυναικα που εχει αποφασισει να φορεσει κατι πιο προκλητικο και πεφτουν τα βλεμματα πανω της(που ισχυει χωρις δευτερη κουβεντα) αλλα οχι σε ποσο αβολη θεση μπορει να φερει και εναν ανδρα αντιστοιχα,για οποιον καταλαβε :whistle: .

(Πιθανον ακαταλληλο για ανηλικους :P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
Εμενα μου κανει εντυπωση το γεγονος οτι εχει σχολιαστει μονο το ποσο αβολα μπορει να νιωσει μια γυναικα που εχει αποφασισει να φορεσει κατι πιο προκλητικο και πεφτουν τα βλεμματα πανω της(που ισχυει χωρις δευτερη κουβεντα) αλλα οχι σε ποσο αβολη θεση μπορει να φερει και εναν ανδρα αντιστοιχα,για οποιον καταλαβε :whistle: .

(Πιθανον ακαταλληλο για ανηλικους :P)


Τι να κάνουμε το γυναικείο φύλο μονοπωλεί το ενδιαφέρον :sly:

ζήλια:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Καταλήγω στο ότι τα αδιάκριτα βλέμματα πάντα θα υπάρχουν , ό,τι και να φοράς, όπως και να το φοράς ό,τι σώμα και να έχεις.
Με ξεπερνάνε όμως τα χυδαία λόγια που μπορεί να σου πετάξει κάποιος, με αηδιάζει και με ανατριχιάζει η μαλακία που βαράει τον εγκέφαλο κάποιων αντρών, με ποια λογική και με ποιο θράσος το κάνουν, ποτέ δε θα καταλάβω, δηλαδή το επόμενο βήμα ποιο είναι; Να σε αγγίξουν; Αηδία απλά.

Κι όσοι άντρες είστε μάρτυρες σε τέτοια σκηνικά μην κάθεστε σαν κοτούλες και βλέπετε, βάλτε στη θέση του τον κάθε παπάρα που δείχνει έλλειψη σεβασμού απέναντι σε μια γυναίκα μόνη. Η σιωπή είναι λάθος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Joaquín

Διάσημο μέλος

Ο Joaquín αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,153 μηνύματα.
Καταλήγω στο ότι τα αδιάκριτα βλέμματα πάντα θα υπάρχουν , ό,τι και να φοράς, όπως και να το φοράς ό,τι σώμα και να έχεις.
Με ξεπερνάνε όμως τα χυδαία λόγια που μπορεί να σου πετάξει κάποιος, με αηδιάζει και με ανατριχιάζει η μαλακία που βαράει τον εγκέφαλο κάποιων αντρών, με ποια λογική και με ποιο θράσος το κάνουν, ποτέ δε θα καταλάβω, δηλαδή το επόμενο βήμα ποιο είναι; Να σε αγγίξουν; Αηδία απλά.

Κι όσοι άντρες είστε μάρτυρες σε τέτοια σκηνικά μην κάθεστε σαν κοτούλες και βλέπετε, βάλτε στη θέση του τον κάθε παπάρα που δείχνει έλλειψη σεβασμού απέναντι σε μια γυναίκα μόνη. Η σιωπή είναι λάθος.

Δεν θα βάλουμε κανέναν στη θέση του, ισότητα θέλετε και όχι προστασία απ'ότι ξέρω. :rofl:
Επίσης, ευτυχώς είναι απειροελάχιστοι αυτοί που λένε "χυδαία λόγια" στις μέρες μας.Μάλλον εσύ ζεις στο 1960 ακόμα ή παριστάνεις ότι ζεις σε εκείνη την εποχή.Το ότι υπάρχουν αδιάκριτα βλέμματα είναι γεγονός και δεν ξέρω αν είναι περισσότερο από παλαιότερα ή όχι, αλλά σίγουρα ο τρόπος που ντύνονται οι γυναίκες συνεισφέρει σε κάποιο βαθμό σε αυτό.Δεν δικαιολογώ να κοιτάζει ο άλλος επίμονα τα βυζιά σου αλλά όταν κάποια ντύνεται σαν ιερόδουλη, τότε είναι ΦΥΣΙΚΟ να κοιτάξουν όλοι για να δουν τα βυζάκια της.

Εμείς γιατί δεν κλαιγόμαστε ρε μάγκες όταν κοιτάνε το 6-πακ(ή 1-πακ, ανάλογα πόσο μερακλής είναι ο καθένας) μας;Ή μήπως οι γυναίκες δεν έχουν αδιάκριτα βλέμματα που κοιτάνε στην κοιλιά και χαμηλότερα για να δούνε το v-line και δεν συμμαζεύεται.Γιατί δεν σέβεται κανείς τον προσωπικό μου χώρο;:(

Με λίγα λόγια, αν κάποια κοπέλα έχει μεγάλα βυζιά είναι φυσικό να τραβήξει τα βλέμματα πάνω της, με τον ίδιο τρόπο που μια πανέμορφη γυναίκα με ξανθά μαλλιά και γαλάζια μάτια στην Ελλάδα θα έκανε το ίδιο.Αν η εν λόγω κοπέλα ενοχλείται από τα βλέμματα(δεν δικαιολογώ λιγούρηδες που κοιτάνε επίμονα για κάνα τέταρτο), τότε μπορεί να σκεφτεί τι θα μπορούσε να βάλει έτσι ώστε να μην είναι πολύ προκλητικό κλπ.Απλά τα πράγματα.

Αν δε θέλει να δώσει δικαίωμα και εσύ θεωρήσεις οτι θέλει και την κοιτάς σαν λιγούρης, δε θα την κάνεις να νιώσει άβολα;

Αν έχει μεγάλα βυζιά και είναι φάτσα φόρα, περάσει από μπροστά μου και την τσεκάρω για 10-20 δευτερόλεπτα, τότε είναι παραβίαση του προσωπικού της χώρου ή όχι;

Αν δεν θέλει να δώσει δικαίωμα, θα φορέσει ανάλογα ρούχα...Αλλά είναι λογικό και φυσικό και θεμιτό να δείξει τα βυζιά της αν το θέλει, για τον ένα ή τον άλλο λόγο.



Κάποιοι παριστάνουν ότι όχι μόνο είναι μειοψηφία αλλά μπορεί και να μην υπάρχουν οι γυναίκες που περιγράφω.Δηλαδή όλες είναι ντροπαλούλες μυξιάρες που δεν θέλουν να δείξουν τα βυζιά τους στον ανδρικό πληθυσμό για κανένα λόγο.Ζούμε σε διαφορετικό κόσμο ή κινούμαι σε λάθος γειτονιές και πόλεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,881 μηνύματα.
Έστω λοιπόν οτι μια γυναίκα έχει να πάει σε ένα καλοκαιρινό γάμο στον οποίο φυσικά και θέλει να τραβήξει την προσοχή. Βάζει λοιπόν τα ωραία της ρουχαλάκια και παίρνει το λεωφορείο για να πάει, στο οποίο λεωφορείο ΔΕΝ θέλει φυσικά να τραβήξει την προσοχή του κάθε λιγούρη. Εσείς λέτε λοιπόν οτι πρέπει να φορέσει ... μπουφάν καλοκαιριάτικα για να μη δώσει δικαιώματα; Ή είναι καταδικασμένη να την κοιτάει έντονα και να την ενοχλεί ο κάθε πικραμένος; Και αναρωτιέμαι εσείς ο άντρες πώς θα νιώθατε αν μπαίνατε στο λεωφορείο να πάτε σε μια δουλειά και είχατε κάποιον να σας ενοχλεί και να σας παραβιάζει τον προσωπικό σας χώρο. Αλλά έτσι είναι, έξω από το χορό πολλά τραγούδια λέμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pluton

Δραστήριο μέλος

Ο pluton αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 555 μηνύματα.
  • Αχ Samael τι ωραία το έθεσες....



    Νομίζω με έχετε παραξηγήσει με τρόπο πολύ εγωιστικό. Ας δούμε μια ιστορία:


    Μια κοπέλα ντύνεται με ένα φόρεμα με βαθύ ντεκολτέ (χωρίς σουτιέν φυσικά) κοιτάζεται στον καθρέφτη, μένει απόλυτα ικανοποιημένη και μονολογεί "Θα καταπλήξουμε τα πλήθη σήμερα". Ανοίγει την πόρτα και βγαίνει να πάει να βρεί τις φιλενάδες της, την παρέα της ....


    Βαδίζει στο πεζοδρόμιο για να πάει να πάρει το ΜΕΤΡΟ, στα πρώτα μέτρα ακούει ένα "Γιάσου τσολιά μου"... μέχρι να φτάσει στην στάση έχει συναντηθεί με καμιά 30νταριά άντρες, ένας έπεσε πάνω σε κολώνα και έσπασε την μούρη του, μια κυρία τσίμπησε τον άντρα της "Μπροστά σου Αντρέα", ένα αυτοκίνητο κορνάρησε "Ρε μαλάκ@ πρόσεχε θα με τρακάρεις", κάνα δύο μονολόγησαν "Βρε τι πάθαμε σήμερα πάλι"....


    Φτάνει λοιπόν στον ηλεκτρικό στο ταμείο δίνει 50 ντάρικο για εισιτήριο, ο ταμίας χάνει τον λογαριασμό "Πόσα είπαμε ότι μου δώσατε δεσποινίς;"....


    Μπαίνει στο βαγόνι, όρθια κάνα δύο έχουν στριμωχτεί να μη θεωρηθούν "εφαψίες", τρεις τέσσερεις έχουν πάθει αυχενικό μη πέσει το μάτι (από ευγένεια) στο στήθος της που με το ζόρι βρίσκεται εντός ...


    Συναντιέται με τις φίλες της "Κούκλα είσαι, τι όμορφο φόρεμα..." το γκαρσόν "τι θα πάρετε δεσποινίς;" και μέσα στο ετοιμαστήριο "Ρε μαλάκ@ είναι ένα κομμάτι έξω κόλαση", "Θα την σερβίρω εγώ..." "Για δείτε τον πονηρό! Ο κάθε ένας να σερβίρει τα τραπέζια του".... "Δεσποινίς το εξπρέσο σας"....


    Απέναντι κάθετε ένας νεαρός, κύριος... "Μπράβο κορίτσι μου μια χαρά ντύθηκες" και θαυμάζει την προσφορά που παρέχει η δεσποινίς ... Αυτός ο άνθρωπος είναι αγενής και αδιάκριτός;


    Ας το δούμε ανάποδα:


    Ένας κύριος φοράει το πουκάμισό του, την γραβάτα του, τις κάλτσες του τα παπούτσια του "Σήμερα δεν θα φορέσω εσώρουχο και παντελόνι θέλω να είμαι λίγο πιο άνετος". Και βγαίνει έξω να πάρει το ΜΕΤΡΟ....


    Πιστεύεται ότι οι κυρίες που θα συναντήσει θα είναι ευγενείς και διακριτικές; ή θα φωνάζουν "Ένας επιδειξίας".


    ένας Μητροπολίτης μου διηγείτο: "Οι νύφες σήμερα ντύνονται όσο γίνεται πιο αποκαλυπτικά, έχω λοιπόν απέναντί μου ένα ζευγάρι που πρέπει να παντρέψω και η κοπέλα είναι σχεδόν γυμνή, υποχρεώνομαι καθ όλη την λειτουργία να έχω χωμένη την μούρη μου μέσα στο Ευαγγέλιο για να αποφύγω το θέαμα".


    Και τα ερωτήματα είναι :


    1. Ισχύουν ίδια μέτρα και ίδια σταθμά για τα δύο φύλλα;
    2. Αγενής απέναντι στον άλλο ποιος είναι η σχεδιασμένα γυμνή κοπέλα ή το φιλοθεάμον κοινό στο οποίο απευθύνεται;


    Τα πράγματα θα μπορούσαν να είναι πολύ απλά :


    Αποφασίζει η κοπέλα να βγει στον δρόμο λίγο πιο ντυμένη απ ότι είναι στο ντουζ της ... ΘΑΥΜΑΣΙΑ ΚΑΜΙΑ ΑΝΤΙΡΡΗΣΗ .... Δεν έχει όμως το δικαίωμα να απαιτεί οι πάντες να πάθουν στραβισμό .... γδύθηκα για να με δείτε και θεωρώ τιμή μου που με βλέπετε και δεν με αγνοείτε.:cry_x:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,088 μηνύματα.
Ρε φίλε συγκρίνουμε τα γεννητικά όργανα με το στήθος; Το στήθος; Το ξέρετε ότι μόνο στις δυτικές κοινωνίες γίνεται αυτό ετσι; Σε άλλες ηπείρους και κουλτούρες η γυναίκα δεν χρειάζεται καν να το κρύβει γιατί πολύ απλά είναι ένα μέρος του σώματος της που την βοηθά να μεγαλώσει τα παιδιά της.
Όσο για τα σχόλια στον δρόμο, ας μην ανοίξουμε τέτοια συζήτηση. Γιατί πραγματικά δεν χρειάζεται να δείχνεις το σώμα σου για να λάβεις άσεμνα σχόλια ή να σε πλησιάσουν άκυροι στον δρόμο. Εδώ που ειμαι τώρα ας πούμε, νιώθω άβολα να πάω να κάνω μια βόλτα αφού πέσει λίγο ο ήλιος γιατί αν σε δουν μόνη σου, αμέσως σε πλησιάζουν ή κάνουν σχόλια. Να θες να βγεις για περπάτημα και να το σκέφτεσαι δηλαδη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pluton

Δραστήριο μέλος

Ο pluton αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 555 μηνύματα.
Ρε φίλε συγκρίνουμε τα γεννητικά όργανα με το στήθος; Το στήθος; Το ξέρετε ότι μόνο στις δυτικές κοινωνίες γίνεται αυτό ετσι; Σε άλλες ηπείρους και κουλτούρες η γυναίκα δεν χρειάζεται καν να το κρύβει γιατί πολύ απλά είναι ένα μέρος του σώματος της που την βοηθά να μεγαλώσει τα παιδιά της.
Όσο για τα σχόλια στον δρόμο, ας μην ανοίξουμε τέτοια συζήτηση. Γιατί πραγματικά δεν χρειάζεται να δείχνεις το σώμα σου για να λάβεις άσεμνα σχόλια ή να σε πλησιάσουν άκυροι στον δρόμο. Εδώ που ειμαι τώρα ας πούμε, νιώθω άβολα να πάω να κάνω μια βόλτα αφού πέσει λίγο ο ήλιος γιατί αν σε δουν μόνη σου, αμέσως σε πλησιάζουν ή κάνουν σχόλια. Να θες να βγεις για περπάτημα και να το σκέφτεσαι δηλαδη.


Μα και τα ανδρικά γεννητικά όργανα βοηθούν στην δημιουργία παιδιών (ή όχι;).


Προσωπικά δεν πειράζω(α) ΠΟΤΕ στον δρόμο καμία, δεν χρειάζεται, αλλά γνωρίζω πολλές που δέχονται ευχαρίστως ένα έξυπνο, ευγενικό πείραγμα, δεν μιλάμε για άκομψες, φτηνές ατάκες που εμένα με βρίσκουν αντίθετο, αλλά ο κάθε ένας με βάση την κουλτούρα του και την μόρφωσή του. Σας περιέγραψα τα πιο σκανδαλιστικά γεγονότα και νομίζω ότι χρησιμοποίησα μια γλώσσα που δεν σόκαρε και ήμουν αρκετά κατατοπιστικός .


Άρα λοιπόν απ ότι έγραψα το μόνο που διαφωνείτε είναι η ενδυματολογική εμφάνιση του άνδρα... δηλαδή απαιτείται προσεκτική εμφάνιση στον άντρα αλλά εσείς θέλετε να έχετε την όποια εμφάνιση (προσωπικά δεν με πειράζει καθόλου και μάλιστα την απολαμβάνω).... πως το βλέπετε τώρα αυτό.... ισότιμο και δίκαιο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Joaquín

Διάσημο μέλος

Ο Joaquín αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,153 μηνύματα.
Έστω λοιπόν οτι μια γυναίκα έχει να πάει σε ένα καλοκαιρινό γάμο στον οποίο φυσικά και θέλει να τραβήξει την προσοχή. Βάζει λοιπόν τα ωραία της ρουχαλάκια και παίρνει το λεωφορείο για να πάει, στο οποίο λεωφορείο ΔΕΝ θέλει φυσικά να τραβήξει την προσοχή του κάθε λιγούρη. Εσείς λέτε λοιπόν οτι πρέπει να φορέσει ... μπουφάν καλοκαιριάτικα για να μη δώσει δικαιώματα; Ή είναι καταδικασμένη να την κοιτάει έντονα και να την ενοχλεί ο κάθε πικραμένος; Και αναρωτιέμαι εσείς ο άντρες πώς θα νιώθατε αν μπαίνατε στο λεωφορείο να πάτε σε μια δουλειά και είχατε κάποιον να σας ενοχλεί και να σας παραβιάζει τον προσωπικό σας χώρο. Αλλά έτσι είναι, έξω από το χορό πολλά τραγούδια λέμε.
Δεν είπαμε να φορέσει μπουφάν αλλά το σίγουρο είναι ότι θα την κοιτάξουν αν ντύνεται για να τραβήξει την προσοχή, όπως είπες.Δεν δικαιολογώ αυτούς που πιθανόν θα την κάνουν να αισθανθεί άβολα, αλλά α)πόσοι είναι αυτοί; εσείς θα πείτε η πλειονότητα, εγώ θα γελάσω και β)μην ξεχνάμε ότι πολλές κοπέλες ντύνονται σαν ιερόδουλες και είναι σχεδόν αυτόματο για τον άντρα να τσεκάρει τα βυζιά της.Απλά λέω τα πράγματα όπως είναι...

Επαναλαμβάνω, δεν δικαιολογείται καθ'οιονδήποτε τρόπο η παρενόχληση αλλά αν σας ακούσει κάποιος να μιλάτε, θα νομίζει ότι ζούμε σε καιρούς όπου η "παρενόχληση"(από ποιο σημείο και μετά θεωρείται παρενόχληση το βλέμμα άραγε; ) και η "παραβίαση προσωπικού χώρου" είναι κοινωνική μάστιγα τεραστίων διαστάσεων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,881 μηνύματα.
Δεν είσαι εσύ και κανείς ο κριτής που θα κρίνει πότε μια γυναίκα νιώθει τον προσωπικό της χώρο να παραβιάζεται. Είμαστε στα όρια να αρχίσουμε να διαπραγματευομαστε πόσο κοντή ήταν η φούστα μιας γυναίκας που βιάστηκε. Τίποτα δε δικαιολογεί στα δυτικά κράτη τουλάχιστον την παραβίαση ιδιωτικού χώρου κι όταν μια γυναίκα νιώσει κάτι τέτοιο και είναι ανήμπορη να αντιδράσει ήδη έχουμε χάσει ως κοινωνία. Ρωτάω ξανά, οι κόρες σας, οι αδελφές σας, οι μητέρες σας κλπ, πιστεύετε ότι είναι θεμιτό να γίνονται αντικείμενο παρενόχλησης τη στιγμή που έχουν ντυθεί ωραία για να πάνε σε ένα γάμο; Γιατί κανείς δεν απαντάει σε αυτό;

Υπάρχει τεράστια διαφορά το να βάλεις ένα κομψό φόρεμα με το να ντυθείς ως ιερόδουλη. Εκτός αν για κάποιους είναι το ίδιο οπότε τζάμπα συζητάμε και ίσως μόνο τότε το επίπεδο συζήτησης πραγματικά έχει πέσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Joaquín

Διάσημο μέλος

Ο Joaquín αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,153 μηνύματα.
Δεν είσαι εσύ και κανείς ο κριτής που θα κρίνει πότε μια γυναίκα νιώθει τον προσωπικό της χώρο να παραβιάζεται. Είμαστε στα όρια να αρχίσουμε να διαπραγματευομαστε πόσο κοντή ήταν η φούστα μιας γυναίκας που βιάστηκε. Τίποτα δε δικαιολογεί στα δυτικά κράτη τουλάχιστον την παραβίαση ιδιωτικού χώρου κι όταν μια γυναίκα νιώσει κάτι τέτοιο και είναι ανήμπορη να αντιδράσει ήδη έχουμε χάσει ως κοινωνία.
Κανείς δεν πρέπει να παραβιάζει τον προσωπικό χώρο άλλου ατόμου χωρίς την συγκατάθεση του δευτέρου αλλά ακόμα να μου εξηγήσεις τι συνιστά παραβίαση του προσωπικού χώρου και πόσο συχνά συμβαίνει.
Όπως όταν κάποιος μπρατσαράς βγει στην κοινωνία τον κοιτάνε όλοι για να θαυμάσουν τα μούσκουλα, έτσι και ο κόσμος θα θαυμάσει τα ωραία βυζιά...Όποιος δεν αντέχει την κριτική της κοινωνίας, να μείνει σπίτι του ή να ντυθεί ανάλογα ώστε να μην νιώθει άβολα.Επαναλαμβάνω για 100στη φορά ότι δεν δικαιολογώ ΕΜΦΑΝΩΣ αδιάκριτες και προσβλητικές συμπεριφορές, που όμως πιστεύω ότι είναι λίγες.Επίσης ξαναλέω ότι όταν μια κοπέλα ντύνεται σαν ιερόδουλη(πράγμα που συμβαίνει ολοένα και περισσότερο στην σημερινή κοινωνία), είναι φυσιολογικό να τραβήξει τα (επίμονα) βλέμματα.Φυσιολογικό, και δεν το θεωρώ παραβίαση του ιδιωτικού χώρου σε καμία περίπτωση.Δεν θα αλλάξουμε την ανθρώπινη φύση επειδή κάποιες γυναίκες/άντρες θέλουν να τα πετάνε όλα έξω.

Ρωτάω ξανά, οι κόρες σας, οι αδελφές σας, οι μητέρες σας κλπ, πιστεύετε ότι είναι θεμιτό να γίνονται αντικείμενο παρενόχλησης τη στιγμή που έχουν ντυθεί ωραία για να πάνε σε ένα γάμο; Γιατί κανείς δεν απαντάει σε αυτό;
Εμένα οι αδερφές μου και η μάνα μου ντύνονται ωραία αλλά όχι σαν πουτάνες, και γι'αυτό δεν γίνονται αντικείμενο παρενόχλησης από κανέναν.Επίσης, πιστεύω ότι ακόμα κι αν κάποιος τις κοιτάξει, δεν θα κάτσουν να κλαφτούν με το παραμικρό για δήθεν παρενόχληση, αφού ζουν στον πραγματικό κόσμο και όχι σε ένα φαντασιακό κόσμο στον οποίο οι άντρες δεν τσεκάρουν τις γυναίκες συνεχώς(όπως και οι γυναίκες το αντίστροφο, αλλά και προς το ίδιο φύλο).

Υπάρχει τεράστια διαφορά το να βάλεις ένα κομψό φόρεμα με το να ντυθείς ως ιερόδουλη. Εκτός αν για κάποιους είναι το ίδιο οπότε τζάμπα συζητάμε και ίσως μόνο τότε το επίπεδο συζήτησης πραγματικά έχει πέσει.
Δεν είναι το ίδιο αλλά ισχυρίζομαι ότι αν μια κοπέλα ντυθεί κομψά, τότε δεν θα δεχτεί καμία παρενόχληση.Η παρενόχληση την οποία δεν μπορείς να ορίσεις, είναι κυρίως πρόβλημα της κοπέλας που ντύνεται σαν ιερόδουλη και δεν το δικαιολογώ, όμως καταλαβαίνω αυτούς που θα την κοιτάξουν ψιλοεπίμονα(και πάλι όχι άσχημα και τελείως αδιάκριτα).Ελπίζω να καταλαβαίνεις τι λέω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Ρε φίλε συγκρίνουμε τα γεννητικά όργανα με το στήθος; Το στήθος; Το ξέρετε ότι μόνο στις δυτικές κοινωνίες γίνεται αυτό ετσι; Σε άλλες ηπείρους και κουλτούρες η γυναίκα δεν χρειάζεται καν να το κρύβει γιατί πολύ απλά είναι ένα μέρος του σώματος της που την βοηθά να μεγαλώσει τα παιδιά της.

Όπως;

Δεν είσαι εσύ και κανείς ο κριτής που θα κρίνει πότε μια γυναίκα νιώθει τον προσωπικό της χώρο να παραβιάζεται.

Αν παραβιάζεται μπορεί να το πει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Guest 647452

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ρε φίλε συγκρίνουμε τα γεννητικά όργανα με το στήθος; Το στήθος; Το ξέρετε ότι μόνο στις δυτικές κοινωνίες γίνεται αυτό ετσι; Σε άλλες ηπείρους και κουλτούρες η γυναίκα δεν χρειάζεται καν να το κρύβει γιατί πολύ απλά είναι ένα μέρος του σώματος της που την βοηθά να μεγαλώσει τα παιδιά της.
Σε καμία φυλή του Αμαζονίου μπορεί και να βρεις αυτό που λες.Είναι οι ίδιοι που θεωρούν τα ελικόπτερα "ατσάλινα πουλιά",που κανιβαλίζουν κλπ.

Το βαθύ ντεκολτέ είναι προκλητικό.Τι προκαλεί;Βλέμματα.Τόσο απλά.Τόσο λιτά.Όταν το βάζεις αυτό είναι το πλεονέκτημα/μειονέκτημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ίντα

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ίντα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 189 μηνύματα.
Ποιός μένει μόνο σε "διακριτικό βλέμμα"?
Αφού οι περισσότεορι θα αρχίσουν να λένε διάφορα το οποίο ξεφεύγει και πάει στα όρια παρενόχλησης του άλλου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Ποιός μένει μόνο σε "διακριτικό βλέμμα"?

Εμ, σχεδόν όλοι πιστεύω. Κυρίως επειδή ξέρουν ότι αν ξεκινήσουν να λένε "ω τι ωραία κωλάρα έχεις" δεν πρόκειται να γαμήσουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ίντα

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ίντα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 189 μηνύματα.
Εμ, σχεδόν όλοι πιστεύω. Κυρίως επειδή ξέρουν ότι αν ξεκινήσουν να λένε "ω τι ωραία κωλάρα έχεις" δεν πρόκειται να γαμήσουν.

Μπορώ να σου επιβεβαιώσω ότι οι περισσότεροι θα μιλήσουν κιόλας και επίμονα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Μπορώ να σου επιβεβαιώσω ότι οι περισσότεροι θα μιλήσουν κιόλας και επίμονα.

Όχι, οι περισσότεροι σίγουρα δεν το λένε. Το λένε πολλοί, αλλά αυτοί δεν είναι οι περισσότεροι. Απλά αν βγείτε μια βόλτα και σας πουν ένας ή δυο "τι κωλάρα έχεις μανάρι μου" δυνατά, θα το θυμάστε, ενώ μπορεί να συναντήσατε άλλους 50 άνδρες εκείνη τη μέρα που δεν το είπαν αλλά το συμπέρασμα θα είναι "όλοι οι άνδρες έτσι κάνουν".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stitchpunk

Δραστήριο μέλος

Η Eternal Sunshine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 596 μηνύματα.
πω ρε φίλε, μεσανατολικό το κάνατε.
καταρχάς, το μεγαλύτερο ποσοστό των καλοκαιρινών φορεμάτων του εμπορίου είναι με κάποιου τύπου V ή τιράντα/τριγωνάκι κλπ.
επίσης πολλά από αυτά δεν σου δίνουν το περιθώριο να φορέσεις σουτιέν από μέσα κ ακόμη κ ψιλοκλειστό να είναι, πχ κάτι ψηλόμεσα, αν έχεις μεγαλωπό στήθος είναι ακόμη πιο δύσκολο να χωρέσει σουτιέν από μέσα. ή πρέπει να πάρεις μεγαλύτερο νούμερο φόρεμα κ να τρέχεις ν το στενεύεις, ή δεν θα βάλεις σουτιέν. και κυρίως, ΔΕΝ χρειάζεται να φορέσεις! εκτός κι αν έχεις τόσο μεγάλο στήθος που δεν μπορεί να το στηρίξει το σώμα σου (γιατί ναι, έχουν πρόβλημα γυναίκες με μεγάλο στήθος, ακόμη κ προβλήματα στην σπονδυλική)
συν του ότι το σουτιέν είναι ένα από τα πιο άβολα πράγματα που φοράει η γυναίκα. αν συνυπολογίσεις ότι το 60% των γυναικών φοράει λάθος νούμερο, υποφέρουν οι περισσότερες.
μην κάνετε το λάθος να αντιπαραβάλλετε το στήθος με τα γεννητικά όργανα του άνδρα. έχουμε γεννητικά όργανα και τα καλύπτουμε επαρκώς (οι περισσότερες). το καλυμμένο στήθος είναι μια σεμνοτυφία της κοινωνίας μας χωρίς να πρέπει κανονικα να υπάρχει κανένα ταμπού. κάποιος είπε ότι είναι ντροπή/πρόκληση/προσβολή ή δεν ξέρω τι, να το δείχνουμε κ αρχίσαμε να το καλύπτουμε με κάθε μεσο. αν έλεγαν ότι ξέρω γω ο αγκώνας είναι προκλητικός, θα βαζαμε επιαγκωνίδα! χαχαχ. δηλαδή κ τα χείλη είναι ερωτογενής ζώνη, μήπως να τα καλύπταμε?
ΟΜΩΣ αφενός το ότι θα φορέσω φόρεμα ή όποιο ρούχο V, (κύριε pluton) δεν σημαίνει ότι το κάνω για να κάνω επίδειξη (άσε που με τόση ζέστη, αν καλύψω κ το στήθος, θα ιδρώνω κ θα ζεσταίνομαι κ θα υποφέρω), δηλαδή δεν απέχει κ πολυ αυτό που λέτε από το "τα 'θελε ο κщлоs της"
και αφετέρου (Himela μου) γιατί να είναι το κοίταγμα ή ένα άσεμνο σχόλιο, παραβίαση προσωπικού χώρου? πολλά είναι, αλλα όχι κ παραβίαση! ναι, μπορεί να σκεφτώ ότι είναι στερημένος, ότι δεν έχει τρόπους ή δεν ξέρω γω τι άλλο, όμως δηλαδή εσένα αν σε κοιτάξουν κάπως επιμονα, σκέφτεσαι "μου παραβιάζει τον προσωπικό μου χώρο"? μήπως υπερβάλουμε λίγο? σιγά τώρα που θα με ενοχλήσει ο κάθε π@π@ρας που δεν ξέρει να φερθεί κόσμια. ΑΡΚΕΙ να μην παραβιάσει ΟΝΤΩΣ τον προσωπικό σου χώρο.
ωχ βρε παιδιά, ας φοράει ο καθένας ό,τι νιώθει άνετα κι ας έχουμε στο πίσω μέρος του μυαλού μας ότι άνδρας κ γυναίκα μπορεί να είναι ίσοι, δεν είναι όμως ίδιοι. άλλες ορμόνες, άλλη δομή και κυρίως διαφορετική νοοτροπία που τους την έδωσαν στο σπίτι. ας μην κάνουμε κ το κοίταγμα μεσανατολικό, λες κ έχουμε λύσει τα βασικά κ το πρόβλημά μας ήταν μόνο αυτό. προεκτάσεις/επιπτώσεις κλπ να μην έχει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ίντα

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ίντα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 189 μηνύματα.
Όχι, οι περισσότεροι σίγουρα δεν το λένε. Το λένε πολλοί, αλλά αυτοί δεν είναι οι περισσότεροι. Απλά αν βγείτε μια βόλτα και σας πουν ένας ή δυο "τι κωλάρα έχεις μανάρι μου" δυνατά, θα το θυμάστε, ενώ μπορεί να συναντήσατε άλλους 50 άνδρες εκείνη τη μέρα που δεν το είπαν αλλά το συμπέρασμα θα είναι "όλοι οι άνδρες έτσι κάνουν".

Βγάζεις κάτι συμπεράσματα χωρίς να είσαι καν γυναίκα αλλά ντάξει.
όχι δεν πάει έτσι. Δυο θα πουν αυτό που είπες, και αρκετοί άλλα θα πουν άλλα ισως τόσο όχι τόσο ευθέως αλλά θα ακουστούν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Χημικός και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Kαλα τι ταξη πατε μερικοί, έκτη δημοτικού;

(Εκεί περίπου είχαμε θυμάμαι τις αντιδράσεις τύπου ΡΕ ΒΥΖΓΙΑ)

Δε μπορείς να περιορίσεις τη γυναίκα να βάλει κάτι καταπιεστικο από άποψη πόνου, θερμοκρασιας και βολικοτητας, για να μην την τραμπουκίσεις/τρομάξεις/φέρεις σε δύσκολη θέση.

Κι όσον αφορά τις γυναίκες, να εκτιματε το απλό φλερτ. Και να μη διαχωριζετε τις προσεγγισεις των ανδρών σε σχεση με το αν σας αρέσουν ή οχι. :P

Γενικά κάποιος που γίνεται εύκολα αδιακρίτος/επιμονος/χυδαιος κανει μπαμ πως είναι απειρος/αγαμητος κι εχει ορμονες στα υψη.

Κι αυτό δε βοηθά όσον αφορά την αποδοχή από τις γυναίκες.

Βέβαια υπάρχουν και λιγες τρανταχτες περιπτώσεις γυναικων που εσκεμμένα ντυνονται πολύ προκλητικά (αλλα πολύ, οχι ένα ντεκολτέ), και μου έχει συμβεί το αντίθετο, να έρχομαι σε δύσκολη θέση προσπαθώντας να την αποφυγω απο το οπτικό μου πεδίο για να μην εκτεθω.

Εκεί που το χανετε οι γυναίκες παντως, είναι σε σχέση με τα περισσότερα αντίστοιχα θηλυκά στο ζωικο βασιλειο. Που έχουν βάλει τους αντρες από το να βαφονται φανταχτερα, να χτιζουν, να τους φέρνουν φαΐ, να σκοτώνονται μεταξύ τους και γενικά να εντυπωσιαζουν αυτοι.

Αυτες κάθονται και διαλέγουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top