Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 78,024 εγγεγραμμένα μέλη και 3,035,010 μηνύματα σε 92,130 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 811 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki.

Εγγραφή Βοήθεια

Χορτοφαγία Vs Κρεοφαγία

gilie

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη gilie
H gilie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 440 μηνύματα.

H gilie έγραψε στις 10:43, 09-08-05:

Γνωριζετε τι ειναι οι χορτοφαγοι και σε ποιες κατηγορειες χωριζονται? εισαστε ή θα γινοσασταν ποτε χορτοφαγοι? γιατι?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 10,884 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 10:47, 09-08-05:

Χμμμ μπορώ να πω ότι τείνω αρκετά προς τη χορτοφαγία χωρίς ωστόσο να το επιδιώκω. Δηλαδή δεν τρώω σχεδόν ποτέ κόκκινο κρέας ή χοιρινό γιατί δεν μου αρέσει. Άντε το πολύ πολύ να φάω κόκκινο κρέας σε μορφή κιμα κι'αυτό σπάνια. Το μόνο κρέας που τρώω συχνά είναι το κοτόπουλο κια γενικά τα περισσότερα φαγητά που μου αρέσουν δεν έχουν μέσα κρέας.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

kleftra (Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη kleftra
H Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,633 μηνύματα.

H kleftra οι φωνές στο κεφάλι της, της είπαν κι έγραψε στις 10:57, 09-08-05:

Νομίζω υπάρχουν αυτοί που αποφεύγουν εντελώς το κρέας κι ο,τιδήποτε προέρχεται απο ζώα (ζωικό λίπος κτλ) στο στυλ της Φοίβης (βλέπετε Φιλαράκια έτσι κι αυτοί που αποφεύγουν μόνο το κόκκινο κρέας.Η χορτοφαγία ως άποψη αλλά και διατροφική λύση(αποτοξίνωση)ανήκει στα όσα προσπάθησα και εγκατέλειψα.Όχι γιατί λατρεύω τα κρεατικά αλλά φαγητά που περιέχουν κρέας πχ.παστίτσιο.Επίσης το θεωρούσα υποκρισία απο μέρους μου να μην τρώω ζώα αλλά να φοράω ζώα(δερμάτινες τσάντες,πορτοφολάκια,μπότες).

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Scandal (Πέτρος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Scandal
Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 2,832 μηνύματα.

O Scandal έγραψε στις 10:58, 09-08-05:

Αρχική Δημοσίευση από Michelle
Χμμμ μπορώ να πω ότι τείνω αρκετά προς τη χορτοφαγία χωρίς ωστόσο να το επιδιώκω. Δηλαδή δεν τρώω σχεδόν ποτέ κόκκινο κρέας ή χοιρινό γιατί δεν μου αρέσει. Άντε το πολύ πολύ να φάω κόκκινο κρέας σε μορφή κιμα κι'αυτό σπάνια. Το μόνο κρέας που τρώω συχνά είναι το κοτόπουλο κια γενικά τα περισσότερα φαγητά που μου αρέσουν δεν έχουν μέσα κρέας.
Συμφωνώ απόλυτα, μόνο που εγώ δε τρώω καθόλου το κοτόπουλο.

Παράθεση

Porcelain

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Porcelain
Ο Porcelain αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 143 μηνύματα.

O Porcelain έγραψε στις 12:35, 09-08-05:

Είμαι χορτοφάγος, αν και καταναλώνω γάλα κτλ. (vegetarian δηλαδή και όχι vegan), λόγω πασιφιστικής ιδεολογίας, παρόλο που μου άρεσε αρκετά το κρέας (πολύ παλιά)...

Παράθεση

gilie

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη gilie
H gilie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 440 μηνύματα.

H gilie έγραψε στις 13:04, 09-08-05:

Αρχική Δημοσίευση από Porcelain
Είμαι χορτοφάγος, αν και καταναλώνω γάλα κτλ. (vegetarian δηλαδή και όχι vegan), λόγω πασιφιστικής ιδεολογίας, παρόλο που μου άρεσε αρκετά το κρέας (πολύ παλιά)...
ατομα σαν εσενα κυνηγαει αυτο το ποστ, θες να μας αναλυσεις λιγακι την πασιφιστικη ιδεολογια οπως λες? πιστευω πως πολλοι δεν ξερουμε ακριβως τι ειναι και πως ειναι αρκετα ενδιαφερον

ΥΓ ΠΡΟΣ ΟΛΟΥΣ: παρακαλω αντι να βαλετε καποιο λινκ γραψτε αυτο που ξερετε και πιστευετε εσεις

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 10,884 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 13:27, 09-08-05:

Πάντως το να είναι κανεις vegeterian/vegan στην Ελλάδα είναι αρκετά δύσκολο. Στην Αμερική έχουν υποκατάστατα για τα πάντα πχ για μπεικον, παγωτό, τυρί, μπιφτέκια, λουκάνικα και αυγά με αρκετά καλή γευση. Ειδικά το μπεικον απο σόγια προσωπικά το βρίσκω κλασεως ανώτερο απο το κανονικό, το οποίο δεν μου αρέσει κιόλας.

Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Dark_kronos
Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 6,878 μηνύματα.

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 14:45, 09-08-05:

Εγω δεν ειμαι χορτοφαγος.... το αντιθετο μαλισταμ τροω ελαχιστες φιρικες τροφες. Και για πιον λογο να τροω μονο χωρταρικα; Κατσικα ειμαι; Ο ανθρωπος πρεπει να τρωει τα παντα. Απλα του κανει καλυτερο να τρωει μονο χορταρικα απο το να τρωει μονο κρεας. Η χορτοφαγια κανει καλο αμα ειναι στο στηλ νυστιας. Αν 2-3 φορες τον χρονω για εναν μηνα τρως μονο χορταρικα κανεις καλο στον εαυτο σου, αλλα δεν πρεπει να γινετε συνεχια αυτο. ο ανθροπως εχει αναγκι και το κρεας, αλλα οχι σε μεγαλες ποσοτιτες. Μην κοιτατε που εγω οπου δω κρεας δεν αφινω κοκαλακι και οπου δω χορταρικα αλλαζω κατευθινση

Αλλα η πραγματικα καλυτερη τροφη ειναι το ψαρι!

Παράθεση

bunny217 (Ποιός Ξέρει???)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη bunny217
H Ποιός Ξέρει??? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 1,607 μηνύματα.

H bunny217 Περίεργα συναισθήματα έγραψε στις 16:55, 09-08-05:

Εγώ με το ζώρι τρώω τα λαχανικά
Προτιμώ το κρεας

Παράθεση

]ifrit[ (Βασίλης)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη ]ifrit[
Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,401 μηνύματα.

O ]ifrit[ υπό την απειλή λουκουμόσκονης έγραψε στις 20:02, 09-08-05:

χωρίς κρέας δε ζεις

Παράθεση

Γιάννης (Παπαφλέσσας)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Γιάννης
Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 41 ετών . Έχει γράψει 2,265 μηνύματα.

O Γιάννης Πέρασα μια βόλτα! Τι θα φάμε? έγραψε στις 07:41, 10-08-05:

Αρχική Δημοσίευση από bunny
Εγώ με το ζώρι τρώω τα λαχανικά
Προτιμώ το κρεας
Τρώς και κουνέλι ? Δεν μπορώ να καταλάβω πως γίνεται ο οργανισμός να είναι εντάξει χωρίς να πάιρνει πρωτείνη?

Παράθεση

Valder (Λυκούργος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Valder
Ο Λυκούργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 3,686 μηνύματα.

O Valder απορροφημένος στο επίχρυσο τουλάτε του έγραψε στις 10:34, 10-08-05:

Εγω τρώω κι απ τα δυο! ....πολύ

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Kaimaktsalan

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Kaimaktsalan
Ο Kaimaktsalan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών . Έχει γράψει 97 μηνύματα.

O Kaimaktsalan έγραψε στις 13:12, 10-08-05:

Παμφαγως, οχι που θα στεριθω το κρεας...

Παράθεση

Διακεκριμένο μέλος

H Ποιός Ξέρει??? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 1,607 μηνύματα.

H bunny217 Περίεργα συναισθήματα έγραψε στις 16:52, 10-08-05:

Αρχική Δημοσίευση από yiannis
Τρώς και κουνέλι ? Δεν μπορώ να καταλάβω πως γίνεται ο οργανισμός να είναι εντάξει χωρίς να πάιρνει πρωτείνη?
Παππούλη μου επιτέλους ήρθες
ναι αμέ τρώω και κουνέλι, έχει ωραίο κρέας αλλά λίγο σπαστικά κοκκαλάκια

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Dark_kronos
Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 6,878 μηνύματα.

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 17:06, 10-08-05:

Κοιτα να δεις... εδω εγω καθαρα σαρκοφαγω και το κουνελι ειναι ενα απο τα λιγα που δεν τρωω και τρωει το κουνελι...Αμαν, χανομαστε...

Παράθεση

Γιάννης (Παπαφλέσσας)

Επιφανές Μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 41 ετών . Έχει γράψει 2,265 μηνύματα.

O Γιάννης Πέρασα μια βόλτα! Τι θα φάμε? έγραψε στις 17:49, 10-08-05:

Γεια σου κουνελάκι μου!

Τα κοκκαλάκια απο το κουνέλι όντως είναι πολύ χάλια μικρά και πολυ ύπουλα. Σου τραυματίζουν τον λαιμό για πλάκα.

Παράθεση

Kaimaktsalan

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Kaimaktsalan
Ο Kaimaktsalan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών . Έχει γράψει 97 μηνύματα.

O Kaimaktsalan έγραψε στις 23:56, 10-08-05:

Πστ, πστ! Συγνωμη αλλα τα κουνελια τρωνε κουνελια; Καπιο καινουργιο πραγμα ειναι αυτο η εγω ειμαι τρελος; Ειναι δυνατον να τρωνε τα κουνελια κουνελια; Κουνελια κανιβαλοι ειναι;

Παράθεση

Διακεκριμένο μέλος

H bunny217 Περίεργα συναισθήματα έγραψε στις 13:17, 12-08-05:

κάποιοι νομίζω με πειράζουν και θα φέρω το μαστίγιο μου.

Γειά σου παππούλη μου τί κάνεισ??
Εμένα πάλι καλά ακόμα δνε με έχουν τραυματίσει τα κοκκαλα αλλα το ξεψυρίζω πολύ το φαγητό μου.

Παράθεση

Γιάννης (Παπαφλέσσας)

Επιφανές Μέλος

O Γιάννης Πέρασα μια βόλτα! Τι θα φάμε? έγραψε στις 09:04, 16-08-05:

Αρχική Δημοσίευση από Kaimaktsalan
Πστ, πστ! Συγνωμη αλλα τα κουνελια τρωνε κουνελια; Καπιο καινουργιο πραγμα ειναι αυτο η εγω ειμαι τρελος; Ειναι δυνατον να τρωνε τα κουνελια κουνελια; Κουνελια κανιβαλοι ειναι;
Ειναι ειδική ράτσα απο κουνέλια! Λέγονται counelious makavrious και ζούμε στις βουνοκορφές τις Λατινοαμερικάνικης πλευράς της Σουιδίας. Κάποιες φορές χρησιμοποιούν εργαλεία για την ανέυρεση της τροφής τους όπως ξυλαράκια, βότσαλα και την τριαξονική μπουλτόζα TRQ-800 της Caterpillar. Το διαιτολόγιο τους περιλαμβάνει εκτός απο άλλα κουνέλια, βίσωνα, μάυρο ρινόκερο, και νεφρά γαλάζια φάλαινας πασπαλισμένα με αυγά γύπα. Το χρώμα που έχουν συνήθως είναι μεταλλικό vany blue της ΤΟΥΟΤΑ διπλά επιστρωμένο ενώ η μέθοδος αναπαραγωγής τους είναι το ανεμογκάστρη.
Απόσπασμα απο εκπομπή για μηχανές εσωτερικής καυσης!

Παράθεση

Διακεκριμένο μέλος

H bunny217 Περίεργα συναισθήματα έγραψε στις 12:53, 17-08-05:

Αρχική Δημοσίευση από yiannis
Ειναι ειδική ράτσα απο κουνέλια! Λέγονται counelious makavrious και ζούμε στις βουνοκορφές τις Λατινοαμερικάνικης πλευράς της Σουιδίας. Κάποιες φορές χρησιμοποιούν εργαλεία για την ανέυρεση της τροφής τους όπως ξυλαράκια, βότσαλα και την τριαξονική μπουλτόζα TRQ-800 της Caterpillar. Το διαιτολόγιο τους περιλαμβάνει εκτός απο άλλα κουνέλια, βίσωνα, μάυρο ρινόκερο, και νεφρά γαλάζια φάλαινας πασπαλισμένα με αυγά γύπα. Το χρώμα που έχουν συνήθως είναι μεταλλικό vany blue της ΤΟΥΟΤΑ διπλά επιστρωμένο ενώ η μέθοδος αναπαραγωγής τους είναι το ανεμογκάστρη.
Απόσπασμα απο εκπομπή για μηχανές εσωτερικής καυσης!
χμ χμ

Παράθεση

burbuja

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη burbuja
H burbuja αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών . Έχει γράψει 463 μηνύματα.

H burbuja έγραψε στις 15:36, 08-04-06:

μπααα,δεν νομίζω ότι θα μπορούσα ποτέ να γίνω χορτοφάγος,γιατί -όπως χαρακτηριστικά λέω και με κορο'ι'δεύουν οι υπόλοιποι.. -δεν τρώω τίποτα που να είναι πράσινο... ούτε είμαι τρελά του κρέατος βέβαια,αλλά σίγουρα δεν θα μπορούσα να ζήσω και χωρίς αυτό...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

epote

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη epote
Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,414 μηνύματα.

O epote ) έγραψε στις 16:50, 08-04-06:

,γιατί -όπως χαρακτηριστικά λέω και με κορο'ι'δεύουν οι υπόλοιποι.. -δεν τρώω τίποτα που να είναι πράσινο...
χωρις να απευθυνομαι σε εσενα προσωπικα την εννοια "καρκινος του εντερου" την εχεις ακουστα?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

burbuja

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη burbuja
H burbuja αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών . Έχει γράψει 463 μηνύματα.

H burbuja έγραψε στις 18:16, 08-04-06:

[quote=epote]χωρις να απευθυνομαι σε εσενα προσωπικα την εννοια "καρκινος του εντερου" την εχεις ακουστα?

ναι,αλλά θες να μου πεις ότι όσοι τρώνε λαχανικά,δεν έχουν πιθανότητα να νοσήσουν..? ίσως από κάποια άλλη μορφή αυτής της κ..οασθένειας,αλλά και πάλι οι πιθανότητες είναι οι ίδιες...

Παράθεση

epote

Επιφανές Μέλος

O epote ) έγραψε στις 18:40, 08-04-06:

Prospects for cancer control: colorectal cancer.

Cox B, Sneyd M.

Hugh Adam Cancer Epidemiology Unit, Department of Preventive and Social Medicine, University of Otago Medical School, Dunedin, New Zealand. brian.cox@stonebow.otago.ac.nz

AIMS: The study assessed the contribution to the control of colorectal cancer achievable from primary prevention, screening, early diagnosis, and treatment in New Zealand. METHODS: Available estimates of the attributable risk or protection offered by significantly increasing consumption of fruit and vegetables were used to predict the number of cases of (and deaths from) colorectal cancer prevented if these activities were effective in 1999. The potential effect of screening was also estimated from published results. Estimates of the potential effect of improvements in early diagnosis and treatment available from cancer-control plans of other countries were used to estimate the likely impact of such improvements in New Zealand. RESULTS: Primary prevention could potentially prevent 81 deaths in men and 77 deaths in women from colorectal cancer each year. The potential impact of screening differed between screening methods, with the prevention of 44 deaths in men and 35 deaths in women from colorectal cancer by screening using faecal occult blood testing or 73 deaths in men and 53 deaths in women annually from colorectal cancer by screening using flexible sigmoidoscopy. Improvements in surgical practice and reorganisation of surgical services together with improved use of radiotherapy and chemotherapy could prevent about 82 deaths in men and 78 deaths in women from colorectal cancer each year. CONCLUSIONS: The most immediate control of colorectal cancer appeared to be achievable by improvements in surgical services and the introduction of screening while increased consumption of fruit and vegetables provided potential longer-term reductions in colorectal cancer incidence and mortality.

Παράθεση

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Rempeskes
Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Hair stylist . Έχει γράψει 5,635 μηνύματα.

O Rempeskes έγραψε στις 03:46, 09-04-06:

Ε ωραία, θα τρως λαχανικά και φρούτα, και θα γλυτώσεις το καρκίνο του εντέρου.

Με τόσα φυτοφάρμακα στον οργανισμό σου όμως, πως θα γλυτώσεις το καρκίνο στο συκώτι;;;

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Κακή Επιρροή
H Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,729 μηνύματα.

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 10:04, 09-04-06:

Αρχική Δημοσίευση από burbuja
γιατί -όπως χαρακτηριστικά λέω και με κορο'ι'δεύουν οι υπόλοιποι.. -δεν τρώω τίποτα που να είναι πράσινο...
νταξ οκ υπάρχει και το κόκκινο λάχανο, υπάρχουν και οι τομάτες και άλλα τέτοια πολύχρωμα είδη χωρίς να είναι καταναγκαστικά πράσινα

δεν μπορώ να διανοηθώ την ζωή μου χωρίς πρασινάδα στην διατροφή μου ενώ αντιθέτως μπορώ να φανταστώ πολύ εύκολα τη ζωή μου χωρίς το κόκκινο κρέας που έτσι κι αλλιώς το καταναλώνω μια φορά (άντε δύο το πολύ) την εβδομάδα

Παράθεση

dooo

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη dooo
H dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,231 μηνύματα.

H dooo έγραψε στις 10:05, 09-04-06:

χόρτα

Παράθεση

epote

Επιφανές Μέλος

O epote ) έγραψε στις 10:54, 09-04-06:

εγω παλι τρωω κοντα 1 κιλο κρεας την ημερα.

και δυο κιλα φρουτα/χoρτα οποτε...

Κ.Ε.->ξερεις ποσο κοστιζει αυτο?:p

Παράθεση

The Djinn (Mario)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη The Djinn
Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 3,169 μηνύματα.

O The Djinn έγραψε στις 13:41, 09-04-06:

Καλα ρε συ epote...εσυ βρα αδερφε δεν συμφερεις...
Εσενα οι γονεις της γυναικας σου ή S.Market θα πρεπει να εχουν ή κρεοπωλεια!
Περα απο αυτο, το σωμα για να λειτουργησει καλα-σωστα χρειαζεται τοσο "πρασσιναδες" (ετσι λεω εγω τα χορτα, μαρουλια κτλ κτλ), και φρουτα, και υδατανθρακες και πρωτεινες.Τα θελει ολα σε σωστες δοσεις!
Δεν θελει μονο τα "μεν" ή μονο τα "δε"!

[Personal parapno mode on]
Αχ...κι εγω ρε γμτ...τρωω...τρωω...τρωω... και για να παρω κανα κιλο πρεπει να κανω ταμα στην Παναγια στην Τηνο...
Αντε να δω ποτε θα παρω αυτα...5-10 που θελω!(Ασε που εγω δεν συμφερω ουτε στο φαγητο ουτε στο ντυσιμο... )
[personal parapono mode off]

Παράθεση

epote

Επιφανές Μέλος

O epote ) έγραψε στις 13:54, 09-04-06:

Τα θελει ολα σε σωστες δοσεις!
actually για το περισοτερο κοσμο μια διατροφη χαμηλη σε πυκνους/επεξεργασμενους υδατανθρακες (μακαρονια, ψωμια, ζαχαρες, ρυζια, τα περισοτερα ξηρου τυπου δημητριακα), πλουσια σε ινωδεις υδατανθρακες (φρουτα και λαχανικα), μετρια σε πρωτεινες και πλουσια σε σε καλα λιπαρα(ξηροι καρποι, ελαιολαδο, αβοκαντο, λιπαρα ψαρια) εχει τα καλυτερα αποτελεσματα αναφορικα με τον σωματοτυπο και κυριος την υγεια.

απλα αναλογισου το εξις, τα μακαρονια τα ρυζια και τα ψωμια, ποσο καιρο υπαρχουν? 10.000 χρονια? 20.000 χρονια? Τα προηγουμενα 1.980.000 χρονια τρωγαμε μηλα, καστανα και κρεας...

Παράθεση

The Djinn (Mario)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη The Djinn
Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 3,169 μηνύματα.

O The Djinn έγραψε στις 14:02, 09-04-06:

Κι ακομα εαν καταναλωνεις πολλους υδατανθρακες μπορει να εχει πολυ ασχημα αποτελεσματα για την υγεια καποιου!
Απο εκει και περα, ειναι αναλογα τον σωματοτυπο, το ειδος εργασιας-ασκησης που κανει καποιος κτλ κτλ.
Και μην ξεχνας οτι πριν απο τοοοοοσες χιλιαδες χρονια η "λανθασμενη"¨διατροφη ηταν ενας απο τους λογους που το οριο ηλικιας ηταν στα μισα χρονια περιπου απ' οτι ειναι τωρα.
Οχι ο μονος!Ενας απο τους λογους!

Παράθεση

giostau

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη giostau
Ο giostau αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 36 ετών . Έχει γράψει 763 μηνύματα.

O giostau έγραψε στις 14:15, 11-04-06:

Βγήκαν off-topic κάποια μηνύματα.
Μπορείτε να τα βρήτε εδώ

Παράθεση

mania

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mania
H mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,390 μηνύματα.

H mania έγραψε στις 10:43, 28-05-07:

Χορτοφάγος είναι η μάνα μου, τρώει κρέας μια φορά στο 6μηνο το συχένετε, οι χορτοφάγοι είναι χωρισμένοι σε αυτούς που δεν τρώνε καθόλου κρέας αυτοί που τρώνε άλλα όχι κόκκινο και εκείνοι που τρώνε σπάνια οποιο κρέας τοίχει, αυτό ξ'ερωεγώ, άν είμαι λάθος διορθόστε με

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

underwater

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη underwater
H underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,499 μηνύματα.

H underwater έγραψε στις 10:57, 28-05-07:

Αρχική Δημοσίευση από mania
Χορτοφάγος είναι η μάνα μου, τρώει κρέας μια φορά στο 6μηνο το συχένετε, οι χορτοφάγοι είναι χωρισμένοι σε αυτούς που δεν τρώνε καθόλου κρέας αυτοί που τρώνε άλλα όχι κόκκινο και εκείνοι που τρώνε σπάνια οποιο κρέας τοίχει, αυτό ξ'ερωεγώ, άν είμαι λάθος διορθόστε με
Θα σε διορθώσω! Αν τρως σπάνια κρέας δεν είσαι χορτοφάγος. Χορτοφάγος είσαι αν δεν τρως κρέας καθόλου. Όπως αναφέρθηκε πριν υπάρχουν 2 κατηγορίες, οι vegeterian και οι vegan. Οι δεύτεροι εκτός από κρέας δεν τρώνε ούτε προϊοντα του, όπως γαλακτοκομικά.

Εγώ δεν θα μπορούσα να γίνω χορτοφάγος, δεν το βλέπω τόσο ηθικά. Εξαιρείται το αρνί που έχω κόψει επειδή αγαπάω πολύ τα προβατάκια. Επίσης δεν μου αρέσει, όπως δεν μου αρέσει το κρέας ούτως ή άλλως. Οπότε από κρεατικά τρώω μόνο κοτόπουλο και προσπαθώ να το περιορίζω μόνο σε 5-6 φορές τον μήνα. Και μόνο στήθος! Διάβασα ότι αν αποφεύγεις το κόκκινο κρέας αλλά τρως μπούτι κοτόπουλο είναι δώρον άδωρο επειδή είναι τίγκα στο λίπος!

Και 3-4 φορές τον χρόνο θα φάω μπιφτέκια, αν ξέρω ότι ο μάγειρας τα πετυχαίνει! Δεν μου αρέσει να περιορίζομαι στο φαγητό μου.

Όσο για τα χορταρικά μου αρέσουν πολύ, αλλά όχι μόνα τους (δεν σε χορταίνουν).

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

mania

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mania
H mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,390 μηνύματα.

H mania έγραψε στις 11:00, 28-05-07:

Αρχική Δημοσίευση από underwater
Θα σε διορθώσω! Αν τρως σπάνια κρέας δεν είσαι χορτοφάγος. Χορτοφάγος είσαι αν δεν τρως κρέας καθόλου. Όπως αναφέρθηκε πριν υπάρχουν 2 κατηγορίες, οι vegeterian και οι vegan. Οι δεύτεροι εκτός από κρέας δεν τρώνε ούτε προϊοντα του, όπως γαλακτοκομικά.

Εγώ δεν θα μπορούσα να γίνω χορτοφάγος, δεν το βλέπω τόσο ηθικά. Εξαιρείται το αρνί που έχω κόψει επειδή αγαπάω πολύ τα προβατάκια. Επίσης δεν μου αρέσει, όπως δεν μου αρέσει το κρέας ούτως ή άλλως. Οπότε από κρεατικά τρώω μόνο κοτόπουλο και προσπαθώ να το περιορίζω μόνο σε 5-6 φορές τον μήνα. Και μόνο στήθος! Διάβασα ότι αν αποφεύγεις το κόκκινο κρέας αλλά τρως μπούτι κοτόπουλο είναι δώρον άδωρο επειδή είναι τίγκα στο λίπος!

Όσο για τα χορταρικά μου αρέσουν πολύ, αλλά όχι μόνα τους (δεν σε χορταίνουν).
Αυτό ήξερα εγώ δεν ήξερα αυτό που είπες είξερα ότι άν τρώς μια φορά το εξάμινο ένα κοματάκι είσαι χορτοφάγος

Παράθεση

underwater

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη underwater
H underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,499 μηνύματα.

H underwater έγραψε στις 11:03, 28-05-07:

Αρχική Δημοσίευση από mania
Αυτό ήξερα εγώ δεν ήξερα αυτό που είπες είξερα ότι άν τρώς μια φορά το εξάμινο ένα κοματάκι είσαι χορτοφάγος
Για μένα να βάζουμε ταμπέλες είναι χαζομάρα, κι εγώ έναν που τρώει μια στο τόσο κρέας δεν τον θεωρώ κρεατοφάγο. Αλλά σου λέω τυπικά πώς ορίζουμε τον χορτοφάγο.

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γίδι
H Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,359 μηνύματα.

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 12:36, 28-05-07:

Είμαι παμφάγο.
Η μαμά μου είναι περίπου χορτοφάγος, έχει να φάει κρέας 30 χρόνια!!
Βέβαια τρώει ψάρι, αυγά και γαλακτοκομικά, αλλά η λογική της είναι ότι το ψάρι έχει ατελές νευρικό σύστημα... και δε νιώθει ότι του κάνει τόσο κακό.
Όλα ξεκίνησαν όταν πήγε σε μία φάρμα και είδε στοιβαγμένα τα ζωάκια...

Παράθεση

Kakerlak

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Kakerlak
H Kakerlak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών . Έχει γράψει 1,392 μηνύματα.

H Kakerlak μας γράφει με ένα αμαρετάκι δίπλα της έγραψε στις 13:55, 28-05-07:

δεν πιστευω οτι υπαρχει περιπου κ ξεπεριπου η τρως η δεν τρως...
στο εξωτερικο υπαρχει πολυ κ για αυτο υπαρχουν σουπερ μαρκετ εστιατορια μονο για αυτους οπως κ σε ξενοδοχεια μπουφες μονο για χορτοφαγους...

Παράθεση

Stalitsa (Μιμιλού!!!)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Stalitsa
H Μιμιλού!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών . Έχει γράψει 336 μηνύματα.

H Stalitsa έγραψε στις 15:43, 28-05-07:

Τρώω τα πάντα ΑΛΛΑ λατρεύω τα χόρτα, τις σαλάτες κλπ.. Μπορώ να τρώω σαλάτες κ χορταράκια κάθε μέρα!!Α! Και σούπες!!! Κρέας τρώώ αλλά δεν του έχω κ τόση αδυναμία!! Πιο πολύ μου αρέσουν τα ψαράκια..

Παράθεση

viki_thess (ΒΑΣΩ)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη viki_thess
H ΒΑΣΩ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 864 μηνύματα.

H viki_thess έγραψε στις 16:21, 28-05-07:

εγω τρωω απ ολα...αλλα κρεας οχι πολυ... προσπαθω να το περιοριζω οσο μπορω για λογους υγειας κυριως. δεν τρωω καθολου αρνι και κατσικι αλλα ολα τ αλλα μια χαρα...και επισης για πρασιναδα πεθαινω. ειπαμε... παμφαγο!!!

Παράθεση

Nanaki (Ιωάννα)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Nanaki
H Ιωάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Διαιτολόγος/διατροφολόγος . Έχει γράψει 305 μηνύματα.

H Nanaki έγραψε στις 08:52, 25-07-07:

Αρχική Δημοσίευση από Kakerlak
στο εξωτερικο υπαρχει πολυ κ για αυτο υπαρχουν σουπερ μαρκετ εστιατορια μονο για αυτους οπως κ σε ξενοδοχεια μπουφες μονο για χορτοφαγους...
μακάρι να υπήρχαν κι εδώ ρε μαμώτο... πάντως αν θές να γίνεις χορτοφάγος δεν είναι και τόσο δύσκολο τελικά, υπάρχουν πολλές τρόφες που μπορείς να φας. τώρα για vegan λίγο δύσκολα τα πράγματα. αν και θα ήθελα πολύ να κόψω και τα γαλακτοκομικά (γιατι δεν φαίρονται και με το καλύτερο τρόπο στα ζω'ακια όταν τους παίρνουν το γάλα) για την ώρα δεν το βλέπω, τρώω καθημερινά . προσωπικά δεν πιστεύω ότι το κρέας μας είναι απαραίτητο, ειδικά το κρέας από τα κατσικάκια και τα προβατάκια μόνο κακό μπορεί να μας κάνει, αλλά όπως νιώθει ο καθένας....

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Lorien
Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 4,380 μηνύματα.

O Lorien έγραψε στις 10:09, 25-07-07:

Αυτο δεν θα πρεπει να ναι στο Υγεια φορουμ με τις διαιτες κλπ ;

Παράθεση

roumana (Εμμα)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη roumana
H Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 44 ετών , επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.

H roumana (Hipmama) έγραψε στις 11:12, 25-07-07:

Αρχική Δημοσίευση από Lorien
Αυτο δεν θα πρεπει να ναι στο Υγεια φορουμ με τις διαιτες κλπ ;
Πάνω στη συζήτηση αναφέρθηκε και ότι είναι υγιεινή διατροφή… υπάρχουν όμως και άλλες οπτικές γωνίες να βλέπει κανείς την χορτοφαγία… (πολιτισμική για παράδειγμα) οπότε δεν ανήκει μόνο στo υγεία φόρουμ…

Αφήνουμε λοιπόν την συζήτηση να αναπτύσσεται εδώ στα διάφορα… και "λέμε διάφορα" για την χορτοφαγία.

… γνώρισα μια κοπέλα που μου είπε ότι μόνο στην ιδέα ότι ένα ζώο πεθαίνει για να ζήσει εκείνη …της κόβεται η όρεξη για κρέας…

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Lorien
Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 4,380 μηνύματα.

O Lorien έγραψε στις 14:22, 25-07-07:

υπάρχουν όμως και άλλες οπτικές γωνίες να βλέπει κανείς την χορτοφαγία… (πολιτισμική για παράδειγμα) οπότε δεν ανήκει μόνο στo υγεία φόρουμ…
Καλα. Παντως το ιδιο μπορει να ειπωθει για πολλα ιατρικα τοπικς. Κλεινω παρενθεση.

Παράθεση

tofugirl

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη tofugirl
H tofugirl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών . Έχει γράψει 145 μηνύματα.

H tofugirl έγραψε στις 19:12, 13-12-07:

Αρχική Δημοσίευση από gilie
Γνωριζετε τι ειναι οι χορτοφαγοι και σε ποιες κατηγορειες χωριζονται? εισαστε ή θα γινοσασταν ποτε χορτοφαγοι? γιατι?
Χαίρεται. Είμαι καινούργια στο φόρουμ - αποφάσισα να συμμετάσχω όταν έπεσα πάνω στη συζήτηση περί χορτοφαγίας μέσω google. Κάποιοι/ες απο δω γνωριζόμαστε από το mycat.gr. Ήθελα να λύσω κάποιες απορίες περί χορτοφαγίας.

Είμαι χορτοφάγος πέντε χρόνια, τα δύο τελευταία βίγκαν. Είμαι άριστα στην υγεία μου (για όσους θα έχουν την απορία). Οι δυο βασικές κατηγορίες χορτοφάγων είναι οι βετζετέριανς και οι βίγκανς. Από κει και πέρα υπάρχουν άλλες υπο κατηγορίες όπως οι ωμοφάγοι (καταναλώνουν μόνο ωμά λαχανικά και φρούτα), οι καρποφάγοι κα.

Έγινα χορτοφάγος από αγάπη για τα ζώα και βίγκαν από αγάπη για τα ζώα, τον άνθρωπο και το περιβάλλον. Είναι μία από τις πιο οικολογικές στάσεις ζωής και πιο υγιεινές.

Δεν είναι δύσκολο να είσαι βίγκαν στην Ελλάδα. Καλή διάθεση να υπάρχει. Πλέον τα βιολογικά καταστήματα έχουν φυτικά γάλατα και τυριά, κιμά σόγιας και μπιφτέκια σόγιας, παγωτά κλπ. Άλλωστε ας μην ξεχνάμε πως καθημερινά στο σούπερ μάρκετ πέφτουμε πάνω σε 800 διαφορετικά είδη φυτικών τροφών και μόλις 5 κατηγορίες κρέατος. Για μένα η μετάβαση ήταν σχετικά εύκολη. Θα ήθελα να πω πως σύμφωνα με την Αμερικανική Ένωση Διαβήτη και τον Παγκόσμιο Οργανισμό Υγείας, η χορτοφαγική διατροφή θεωρείται κατάλληλη για όλους, ανεξάρτητα φύλου και ηλικίας. Αρκεί να γίνεται σωστά. Δεν υπάρχει κανένα στοιχείο που να μη μπορεί να το πάρει κανείς από τα φυτά είτε πρόκειται για πρωτεϊνη, ασβέστιο, σίδηρο κλπ.

Επίσης όσοι ακολουθούν χορτοφαγία ή τρώνε πολύ λίγο κρέας, έχουν αισθητά λιγότερες πιθανότητες για καρδιοπάθειες, καρκίνο, υψηλη χοληστερίνη, διαβήτη, παχυσαρκία, αλλεργίες και ένα σωρό άλλες ασθένειες που σχετίζονται άμεσα με το είδος της διατροφής που ακολουθεί κανείς.

Ελπίζω να έλυσα κάποιες απορίες.
Α! Πρόσφατα ιδρύθηκε και στην Ελλάδα επιτέλους vegan society. Στη Μ. Βρετανία υπάρχει από το 1944, επιτέλους ήρθε και η σειρά μας.

Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη deadhead_pirate
Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,796 μηνύματα.

O deadhead_pirate έγραψε στις 19:16, 13-12-07:

Περί ορέξεως, ουδείς λόγος...

Παράθεση

Palladin

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Palladin
H Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,368 μηνύματα.

H Palladin έχω ένα μυστικό που όλα τα ομορφαίνει, έγραψε στις 19:47, 13-12-07:

Αρχική Δημοσίευση από tofugirl

Έγινα χορτοφάγος από αγάπη για τα ζώα και βίγκαν από αγάπη για τα ζώα, τον άνθρωπο και το περιβάλλον. Είναι μία από τις πιο οικολογικές στάσεις ζωής και πιο υγιεινές.
Να ρωτήσω κάτι διότι είμαι λίγο άσχετη:
Βίγκαν απ' ότι ξέρω είναι ο χορτοφάγος που δεν τρώει ούτε γάλα, βούτυρο, γιαούρτι.
Βασικά καταλαβαίνω γιατί κάποιος λόγω του ότι δεν θέλει να σκοτωθούν ζώα γίνεται χορτοφάγος, αλλά βίγκαν γιατί; Τι κακό προκαλείς
στα ζώα, τον άνθρωπο και το περιβάλλον, αν πιεις γάλα;

Παράθεση

Giovanna

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Giovanna
H Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών . Έχει γράψει 3,081 μηνύματα.

H Giovanna έγραψε στις 20:04, 13-12-07:

palladinaki, ακομα και το γαλα σε παει πισω σε mass production γαλακτος και πολυ, πολυ ασχημες συνθηκες για τα ζωα..

Παράθεση

tofugirl

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη tofugirl
H tofugirl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών . Έχει γράψει 145 μηνύματα.

H tofugirl έγραψε στις 20:06, 13-12-07:

Αρχική Δημοσίευση από Palladin
Να ρωτήσω κάτι διότι είμαι λίγο άσχετη:
Βίγκαν απ' ότι ξέρω είναι ο χορτοφάγος που δεν τρώει ούτε γάλα, βούτυρο, γιαούρτι.
Βασικά καταλαβαίνω γιατί κάποιος λόγω του ότι δεν θέλει να σκοτωθούν ζώα γίνεται χορτοφάγος, αλλά βίγκαν γιατί; Τι κακό προκαλείς
στα ζώα, τον άνθρωπο και το περιβάλλον, αν πιεις γάλα;

Βίγκαν είναι αυτός που δεν καταναλώνει κανένα ζωϊκό προϊόν,
δεν χρησιμοποιεί προϊόντα που τεστάρονται σε ζώα, δεν φορά γούνα, δέρμα κλπ.
Γενικά προσπαθεί να μην αγοράζει προϊόντα εκμετάλλευσης ζώων όσο γίνεται, γιατί κανείς δεν μπορεί να είναι 100% τέλειος φυσικά.

Όσον αφορά το γάλα ας τα πάρω ένα ένα όπως μου τα ρώτησες.

Για τα ζώα πρώτα : Ένα θηλαστικό παράγει γάλα για να θρέψει το μωρό του, όπως ακριβώς ο άνθρωπος. Η μητέρα μένει έγκυος και έπειτα παράγει γάλα για να μεγαλώσει το μικρό. Για να πάρει ο παραγωγός το γάλα από τη μητέρα, απομακρύνει το μωρό. Συνήθως το μωρό δεν πίνει ποτέ το γάλα της μητέρας του αλλά ταϊζεται με σκόνη γάλακτος και έπειτα οδηγείται στη σφαγή ως μοσχαράκι/κατσικάκι/προβατάκι γάλακτος. Εκτός από τα θηλυκά που θα μπουν στη γραμμή παραγωγή σαν τις μητέρες τους. (αυτό συμβαίνει και στη βιομηχανική κτηνοτροφία και στη βιολογική δυστυχώς). Οι αγελάδες (από τις οποίες σήμερα λαμβάνεται και το περισσότερο γάλα που βρίσκεται στην αγορά) δεν κατεβάζουν γάλα από μόνες τους. Κατεβάζουν γάλα είτε όταν περιμένουν μωρό είτε όταν ο παραγωγός τις "διεγείρει" με συγκεκριμένες μεθόδους (που είναι πραγματικά σαν βιασμός), ώστε να δοθεί η εντολή στον εγκέφαλό τους να παράγουν γάλα. Είναι μύθος ότι μία αγελάδα παράγει γάλα όλο το χρόνο σαν μηχανή. Είναι θηλαστικό και ο οργανισμός της λειτουργεί ανάλογα. Για να υπάρχει μεγάλη παραγωγή γάλακτος συχνά οι αγελάδες παίρνουν ορμόνες. Επίσης γεννούν όσο πιο συχνά γίνεται πράγμα που σημαίνει πως μέχρι τα πέντε τους χρόνια έχουν πάθει τα κόκκαλά τους από τις συνεχείς εγκυμοσύνες, δεν είναι τόσο παραγωγικές όσον αφορά το γάλα, και φυσικά οδηγούνται στο σφαγείο. Μία αγελάδα ζει 25 χρόνια κανονικά.

Επίσης οι αγελάδες είναι από τις καλύτερες μητέρες. Υπάρχουν περιστατικά που αγελάδες τσαλαπάτησαν και σκότωσαν κτηνοτρόφους όταν πήγαν να τις χωρίσουν από τα μικρά τους.

Τώρα για τον άνθρωπο : Είμαστε το μόνο θηλαστικό που συνεχίζει να πίνει γάλα μετά την ενηλικίωσή του και μάλιστα άλλων ειδών. Όλα τα θηλαστικά μετά τα πρώτα τους χρόνια - και ο άνθρωπος- χάνουν τη δυνατότητα να διασπάσουν τη λακτόζη του γάλακτος και να αφομοιώσουν την τροφή αυτή. (βλ. δυσανεξία στο γάλα και παρενέργειες όπως φούσκωμα, αλλεργίες, ακμή, παιδικό διαβήτη κλπ.) Αν το δει κανείς λογικά, έτσι; Το γάλα της αγελάδας προορίζεται για το μικρό της μοσχάρι. Το γάλα της είναι το κατάλληλο σε θρεπτικά συστατικά να μεγαλώσει ένα υγιές μοσχάρι....100 κιλών! Εμείς από την άλλη, αναμένουμε να πιούμε αυτό το γάλα και να έχει τις ίδιες θετικές επιδράσεις στον οργανισμό μας, με ποιά λογική;

Όσον αφορά στο περιβάλλον, σύμφωνα με την τελευταία μελέτη του ΟΗΕ Livestock's Long Shadow,η εκτροφή ζώων για κρέας και γάλα συμβάλλει περισσότερο στην κλιματική αλλαγή από ότι όλα τα μέσα μεταφοράς μαζί. Με λίγα λόγια το πηρούνι μας έχει περισσότερη δύναμη από το κλειδί του αυτοκινήτου όταν έρχεται το θέμα στο φαινόμενο του θερμοκηπίου.

Συγνώμη για τη μακρυγορία, είναι ένα πολύ μεγάλο θέμα, προσπάθησα να είμαι όσο πιο περιεκτική και συνοπτική γίνεται για να σου απαντήσω.

Παράθεση

Giovanna

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Giovanna
H Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών . Έχει γράψει 3,081 μηνύματα.

H Giovanna έγραψε στις 20:11, 13-12-07:

εχω μεινει ΑΠΛΑ ΑΦΩΝΗ.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους