Inception (2010)

alis

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,134 μηνύματα.
Η πιο πολυαναμενόμενη ταινία του καλοκαιριού, για να μην πω της χρονιάς, το Inception του Christopher Nolan παίζεται επιτέλους και στην Ελλάδα. Πολλή συζήτηση σηκώνει αυτή η ταινία.... Άλλοι θα τη βρουν ακατανόητη και κουραστική, αλλά άλλοι θα συναρπαστούν απίστευτα. Πάντως σίγουρα είναι μια ταινία που πρέπει να δει κανείς....

Βασικός πρωταγωνιστής ο πολυαγαπημένος (μου) Leonardo DiCaprio. Παίζουν επίσης οι : Ken Watanabe, Joseph Gordon-Levitt, Ellen Page, Tom Hardy, Marion Cotillard, Michael Caine κ.ά. Ενδιαφέρουσες αν όχι εξαιρετικές ερμηνείες από τους περισσότερους. Ο σκηνοθέτης και σεναριογράφος και παραγωγός της τανίας Nolan αποδεικνύεται πραγματική ιδιοφυία. Η ταινία γυρίστηκε σε πολλές χώρες και ηπείρους και εξτρίμ κλίματα.

Η υπόθεση της ταινίας έχει να κάνει με τον συναρπαστικό κόσμο των ονείρων και του υποσυνείδητου. Ο DiCaprio κάνει τον Cobb, έναν ληστή του υποσυνείδητου που χάρη στη τεχνολογία εισβάλλει στα όνειρα σημαντικών ανθρώπων κλέβοντας πληροφορίες. Όμως, αναγκασμένος να φύγει από την Αμερική και τα παιδιά του εξαιτίας κάποιων συμβάντων, όταν του προσφέρεται ευκαιρία για εξιλέωση και επιστροφή στην πατρίδα την αρπάζει. Αυτή τη φορά όμως δεν πρέπει να κλέψει πληροφορίες αλλά να φυτέψει μια ιδέα στο μυαλό του στόχου του.

Προσωπικά, η ταινία με συνάρπασε απίστευτα. Είναι ίσως η καλύτερη ταινία που έχω δει στη ζωή μου. Όσο για το ακατανόητη και τα λοιπά, πιστεύω ότι άμα είσαι λίγο αφοσιωμένος στο έργο όλα θα είναι μια χαρά. Πραγματικά εντυπωσιακή ταινία...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,009 μηνύματα.
Θα πάω να τη δω το συντομότερο!:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill

Επιφανές μέλος

Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Είχα πετύχει ένα κόμικ σχετικά με το inception.
Αρκετοί γνωστοί μου που το είδαν ενθουσιάστηκαν οπότε θα προσπαθήσω να τη δω σύντομα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alis

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,134 μηνύματα.
Θα πάω να τη δω το συντομότερο!:clapup:

Να πας άλλα μία συμβουλή. Μη χάσεις δευτερόλεπτο, γιατί αλλιώς θα δυσκολευτείς να καταλάβεις μετά. Να προσέχεις λίγο για να την απολαύσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Να πας άλλα μία συμβουλή. Μη χάσεις δευτερόλεπτο, γιατί αλλιώς θα δυσκολευτείς να καταλάβεις μετά. Να προσέχεις λίγο για να την απολαύσεις.
Εγώ θεωρώ ότι είναι πολύ κατανοητή. Μπορεί να έχει γρήγορη πλοκή, αλλά δεν είναι πολύπλοκη. Τα επεξηγεί όλα με τρόπο απλό. Άσε που και να θες να αποσπάσεις την προσοχή σου από αυτή, δεν μπορείς. Καθηλωτική! :D

Στον Ντικάπριο ταίριαζε απόλυτα ο ρόλος! Έχει χαραγμένη μια σχιζοφρένεια ο άνθρωπος στη φάτσα του, και κάτι τέτοιοι ρόλοι του πάνε γάντι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alis

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,134 μηνύματα.
Στον Ντικάπριο ταίριαζε απόλυτα ο ρόλος! Έχει χαραγμένη μια σχιζοφρένεια ο άνθρωπος στη φάτσα του, και κάτι τέτοιοι ρόλοι του πάνε γάντι!
Γιατί το λες αυτό; Καταρχάς, δεν νομίζω ότι υπάρχει σχιζοφρένεια στη φάτσα του αλλά και να υπήρχε γιατί αυτό τον κάνει κατάλληλο για το ρόλο; Ο Cobb δεν ήταν σχιζοφρενής, έτσι δεν είναι; Πάντως συμφωνώ ότι η ταινία ήταν καθηλωτική...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JennyV

Δραστήριο μέλος

Η JennyV αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 735 μηνύματα.
και εμένα μου άρεσε πολύ! εγώ όντως σε καποια σημεία δεν ήμουν σίγουρη αν είχα καταλάβει σωστά μετά το τέλος της ταινίας :redface: και γενικά έπεσε πολύ συζήτηζη μετά :P γρήγορη πλοκή, έξυπνη ταινία! μου άρεσαν και οι ηθοπιοί ! θα την ξαναδώ όταν θα μπορέσω να την κατεβάσω:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Γιατί το λες αυτό; Καταρχάς, δεν νομίζω ότι υπάρχει σχιζοφρένεια στη φάτσα του αλλά και να υπήρχε γιατί αυτό τον κάνει κατάλληλο για το ρόλο; Ο Cobb δεν ήταν σχιζοφρενής, έτσι δεν είναι; Πάντως συμφωνώ ότι η ταινία ήταν καθηλωτική...


Μπορεί να μην ήταν σχιζοφρενής, αλλά διαταραγμένο ψυχικά τον έλεγες.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alis

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,134 μηνύματα.
Μπορεί να μην ήταν σχιζοφρενής, αλλά διαταραγμένο ψυχικά τον έλεγες.;)

Εγώ θα τον έλεγα απλά ταλαιπωρημένο, αλλά ιδιοφυία. Πέρα από αυτό πως σας φάνηκε η ερμηνεία του;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Εγώ θα τον έλεγα απλά ταλαιπωρημένο, αλλά ιδιοφυία. Πέρα από αυτό πως σας φάνηκε η ερμηνεία του;
Με δουλεύεις έτσι;

To γεγονός ότι κοιμόταν με τη γυναίκα του για ένα τόσο μεγάλο διάστημα, το γεγονός ότι άρχισε να πιστεύει ότι η φανταστική του ζωή είναι καλύτερη από την πραγματική και μάλιστα έφτασε στο βαθμό να κάνει τη γυναίκα του να πιστέψει(με διπλό όνειρο) ότι ζούσαν στην πραγματική ζωή.. ενώ ήταν βυθισμένοι και οι δύο στην αγκαλιά του Μορφέα.. το γεγονός ότι αυτό (που την έκανε να μην ξεχωρίζει πότε κοιμάται και πότε όχι) την έκανε να αυτοκτονήσει ... όχι δεν τον κάνει αυτό ψυχικά διαταραγμένο μωρέ, απλά ταλαιπωρημένο από τα χτυπήματα της μοίρας.:P

Η ερμηνεία του ήταν άψογη! Και δε μου άρεσε ο Ντι Κάπριο. Επιτέλους βρήκε χαρακτήρα!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alis

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,134 μηνύματα.
Με δουλεύεις έτσι;

To γεγονός ότι κοιμόταν με τη γυναίκα του για ένα τόσο μεγάλο διάστημα, το γεγονός ότι άρχισε να πιστεύει ότι η φανταστική του ζωή είναι καλύτερη από την πραγματική και μάλιστα έφτασε στο βαθμό να κάνει τη γυναίκα του να πιστέψει(με διπλό όνειρο) ότι ζούσαν στην πραγματική ζωή.. ενώ ήταν βυθισμένοι και οι δύο στην αγκαλιά του Μορφέα.. το γεγονός ότι αυτό (που την έκανε να μην ξεχωρίζει πότε κοιμάται και πότε όχι) την έκανε να αυτοκτονήσει ... όχι δεν τον κάνει αυτό ψυχικά διαταραγμένο μωρέ, απλά ταλαιπωρημένο από τα χτυπήματα της μοίρας.:P

Fair enough αλλά:

Δεν σκόπευε ποτέ να σκοτώσει τη Mal ή να την οδηγήσει στην αυτοκτονία. Απλά ήθελε να τη βοηθήσει. Δεν θα μπορούσε να φανταστεί ότι αυτή η ιδέα που της φύτεψε θα εξελισσόταν έτσι. Προσπάθησε να το φανταστείς λίγο. Έχεις χάσει τον άνθρωπο σου, ξέρεις ότι φταις εσύ και έχεις την ευκαιρία έστω μέσα από όνειρα να είσαι κόντα σε ό,τι έχει απομείνει από αυτή.... Μία Προβολή της. Τι κάνεις;

Όταν είσαι αποκομμένος από τα παιδιά σου δεν σκέφτεσαι ότι μια φανταστική ζωή θα ήταν καλύτερη από τη μίζερη, αληθινή σου; Έχεις την ευκαιρία να ζήσεις ότι θα ήθελες. Παρόλα αυτά παρά το γεγονός ότι η Προβολή της Mal τον παρακαλά να μείνει εκεί και να εξιλεωθεί αυτός αρνείται γιατί καταλαβαίνει ότι τίποτα δεν θα είναι αληθινό και την αφήνει αντιλαμβανόμενος ότι είναι μια Σκιά αυτού που κάποτε υπήρξε η γυναίκα του. Πόσο δύναμη θέλει αυτό; Εγώ δεν ξέρω αν θα γύριζα πίσω....

Άχου πόσο χαίρομαι που εκτίμησες την ερμηνεία του! Πράγματι είναι πολύ καλή! Και ο Nolan είπε πως τη βρίσκει εξαιρετική και χαίρεται που το κοινό θα εστιάζει σε μια τέτοια ερμηνεία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zoe98

Νεοφερμένος

Η zoe98 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
θεικο το εργακι, καλα και ο Di Caprio...ειναι θεεεεεοοοοςςςς!!!!!!!!!​
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Morelo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Morelo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,475 μηνύματα.
Και γω την ειδα!
Ο Di Caprio περα απο οτι παιζει πολυ καλα, εχει εναν τσαλακωμενο ρολο και επισης οι συμπρωταγωνιστες ειναι φοβεροι!!! Τα εφφε ειναι απλως ασυλληπτα, δεν εχω ξαναδει κατι τοσο αληθινο!Δεν θα παρετε τα ματια σας απο την οθονη!~
Περα του οτι ειναι σπουδη στην σκηνοθεσια, εχει ΜΟΥΣΙΚΑΡΑ απο Hans...φωτογραφια το κατι αλλο!!
Τη συνιστω ανεπιφυλακτα,εννοειται πως οποιος θελει να την δει,καλυτερα θα ειναι στον κινηματογραφο σε ολο της το μεγαλειο
10/10 απο μενα... ειμαι και λιγο φαν του ντι καπριο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nickthegreek992

Νεοφερμένος

Ο nickthegreek992 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Πολύ καλή ταινία με ωραία πλοκή προβληματισμούς αλλά και δράση. Εσείς τί νομίζετε ότι έγινε στο τέλος;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Aπλά...Νόλαν...ο άνθρωπος ζωγραφιζει...Προσωπικα θα το ξαναδω σιγουρα. Εχει πολλα να "πιασεις" και ειναι 2μιση ωρες εργο που περναει σε χρονο dt ! Και σε αφηνει αφωνο τοσο ως προς το τι συμβολιζει τι, οσο και στα συναισθηματα και σκεψεις.

IMDB score : 9.1/10 177,798 votes (οποιος παρατηρησει άλλα σκορ σε σχεση με ψηφους, θα ξερει οτι ειναι τρελη βαθμολογια!)

ΜΗΝ ανοιξετε το σποιλερ σε καμια περιπτωση αν δεν εχετε δει το εργο, θα σας το χαλάσει !! Δειτο το εργο πρωτα, αξιζει, και ειναι απο τα λιγα που αξιζει να δωσετε 8-10 ευρω. Ειναι κατι διαφορετικο. Το πιο διαφορετικο πρωτοτυπο εργο μετα το Μέϊτριξ.

Καταλαβατε οτι κατα 99%, αν οχι 100%, ολα ηταν ονειρο ;

ΥΓ: εκπληκτική μουσική από τον Zimmer! (...again)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angie_Ann

Διάσημο μέλος

Η Angie_Ann αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,330 μηνύματα.
απλά, απ' τις καλύτερες ταινίες που έχω δει στη ζωή μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kevlar

Νεοφερμένος

Ο kevlar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Ολα τα λεφτα ηταν το τελος της ταινιας!

Αν και ποτε δεν βλεπω ταινιες φαντασιας αυτη ηταν η εξαιρεση. Και αξιζε τον κοπο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria....

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 1,970 μηνύματα.
Tέλεια ταίνια...δεν έχω λόγια να την χαρακτηρίσω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alis

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,134 μηνύματα.
Και γω την ειδα!
Ο Di Caprio περα απο οτι παιζει πολυ καλα, εχει εναν τσαλακωμενο ρολο και επισης οι συμπρωταγωνιστες ειναι φοβεροι!!! Τα εφφε ειναι απλως ασυλληπτα, δεν εχω ξαναδει κατι τοσο αληθινο!Δεν θα παρετε τα ματια σας απο την οθονη!~
Περα του οτι ειναι σπουδη στην σκηνοθεσια, εχει ΜΟΥΣΙΚΑΡΑ απο Hans...φωτογραφια το κατι αλλο!!
Τη συνιστω ανεπιφυλακτα,εννοειται πως οποιος θελει να την δει,καλυτερα θα ειναι στον κινηματογραφο σε ολο της το μεγαλειο
10/10 απο μενα... ειμαι και λιγο φαν του ντι καπριο
Ου, εγώ είμαι πολύ φαν! Η μουσική πραγματικά καταπληκτική, σε κάποια σημεία όταν έπαιζε δυνατά η μουσική είχα ανατρχιάσει ήταν τόσο ουάου!
Aπλά...Νόλαν...ο άνθρωπος ζωγραφιζει...Προσωπικα θα το ξαναδω σιγουρα. Εχει πολλα να "πιασεις" και ειναι 2μιση ωρες εργο που περναει σε χρονο dt ! Και σε αφηνει αφωνο τοσο ως προς το τι συμβολιζει τι, οσο και στα συναισθηματα και σκεψεις.

IMDB score : 9.1/10 177,798 votes (οποιος παρατηρησει άλλα σκορ σε σχεση με ψηφους, θα ξερει οτι ειναι τρελη βαθμολογια!)

ΜΗΝ ανοιξετε το σποιλερ σε καμια περιπτωση αν δεν εχετε δει το εργο, θα σας το χαλάσει !! Δειτο το εργο πρωτα, αξιζει, και ειναι απο τα λιγα που αξιζει να δωσετε 8-10 ευρω. Ειναι κατι διαφορετικο. Το πιο διαφορετικο πρωτοτυπο εργο μετα το Μέϊτριξ.

Καταλαβατε οτι κατα 99%, αν οχι 100%, ολα ηταν ονειρο ;

ΥΓ: εκπληκτική μουσική από τον Zimmer! (...again)
Ο Νόλαν είναι κυριολεκτικά ιδιοφυία. Και η βαθμολογία στο imdb λέει όντως πολλά. Σχεδόν κανένα έργο δεν έχει τέτοιες βαθμολογίες! Σε κάποια φάση όταν πρωτοπαιζόταν, πριν έρθει Ελλάδα είχε φτάσει και 9,6 αλλά δυστυχώς πέσαμε λίγο.
Κοίτα νομίζω ότι σε αφήσει να πιστέψει ότι θες αλλά νομίζω ότι δεν ήταν όνειρο. Η σβούρα ήταν στο τσακ να σταματήσει, ενώ στο όνειρο γύρναγε συνέχεια χωρίς να παρεκλίνει καθόλου. Απλά ο ψυχάκιας ο Νόλαν έκοψε τη σκηνή πριν το δούμε.... Επίτηδες, φυσικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,009 μηνύματα.
Όντως λοιπόν εκπληκτική ταινία. Νομίζω οτι άξια θα αντικαταστήσει την επί 15 χρόνια αγαπημένη μου, το Seven.:)

Υπάρχουν κάποια πράγματα που δεν τα κατάλαβα τελείως, δηλαδή όλες αυτές οι γνώσεις που μας μετέδιδαν περνούσαν τόσο γρήγορα που δεν προλάβαινα να τις αφομοιώσω. Πάντως δεν είμαι σίγουρη οτι τελικά ήταν όλο όνειρο... Κι είναι η μόνη ταινία στην οποία συγχώρησα το οτι το άφησε ανοιχτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top