• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Αφαίρεση ελιάς

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
να κόψει γύρω γύρω υγείή ιστό και στο ράψει με ειδική τεχνική ραφής

Στον Φρανκενστάιν θα πάει? :confused: Δεν νομίζω να γίνεται αυτό, το χηλοειδές για να φύγει θέλει απόξεση, κάψιμο με λέιζερ, μετά ραδιοθεραπεία και ενέσεις, κρέμες και είναι πιθανό να μην φύγει ούτε τότε. Δεν είναι ρούχο να το μπαλώσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Στον Φρανκενστάιν θα πάει? :confused: Δεν νομίζω να γίνεται αυτό, το χηλοειδές για να φύγει θέλει απόξεση, κάψιμο με λέιζερ, μετά ραδιοθεραπεία και ενέσεις, κρέμες και είναι πιθανό να μην φύγει ούτε τότε. Δεν είναι ρούχο να το μπαλώσεις.
:P Σε ιατρό να ξαναδημιουργήσει το τραύμα και να το ράψει σωστά για να μην δημιουργηθεί χυλοειδές.

σημάδι πάλι θα υπάρχει αλλά θα έχει το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Balthazor

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Balthazor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,011 μηνύματα.
Νομίζω ειναι πολύ επίφοβο να κανω εγχείρηση, γιατί καλλιστα μπορεί να ξαναδημιουργηθει χηλοειδες... Αλλωστε όσο καλός και αν ειναι ο ιατρός, ειναι και θέμα του δέρματος....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Νομίζω ειναι πολύ επίφοβο να κανω εγχείρηση, γιατί καλλιστα μπορεί να ξαναδημιουργηθει χηλοειδες... Αλλωστε όσο καλός και αν ειναι ο ιατρός, ειναι και θέμα του δέρματος....
Nαι αλλά με αυτόν τον τρόπο μπορεί να έχεις καλύτερο αισθητικό αποτέλεσμα αν ξαναδημιουργηθεί χυλοειδές δε θα χάσεις αισθητικά τίποτα εφόσον το αποτέλεσμα που έχεις τώρα δε σου αρέσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Nαι αλλά με αυτόν τον τρόπο μπορεί να έχεις καλύτερο αισθητικό αποτέλεσμα αν ξαναδημιουργηθεί χυλοειδές δε θα χάσεις αισθητικά τίποτα εφόσον το αποτέλεσμα που έχεις τώρα δε σου αρέσει.

Tελείως λάθος, το χηλοειδές αμα ξαναβγεί (πολύ πιθανό), θα είναι διπλάσιο και τριπλάσιο από το αρχικό. Χρειάζεται όπωσδήποτε συμπληρωματική θεραπεία και το αποτέλεσμα όπως ξαναείπα μπορεί να είναι ίδιο με πριν ή ελάχιστα καλύτερο/χειρότερο. Οι πιθανότητες είναι πολύ μικρές και όταν σκεφτείς το κόστος και την ταλαιπωρία, δεν αξίζει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Tελείως λάθος, το χηλοειδές αμα ξαναβγεί (πολύ πιθανό), θα είναι διπλάσιο και τριπλάσιο από το αρχικό. Χρειάζεται όπωσδήποτε συμπληρωματική θεραπεία και το αποτέλεσμα όπως ξαναείπα μπορεί να είναι ίδιο με πριν ή ελάχιστα καλύτερο/χειρότερο. Οι πιθανότητες είναι πολύ μικρές και όταν σκεφτείς το κόστος και την ταλαιπωρία, δεν αξίζει.

Η θεραπεία των χηλοειδών είναι με χορήγηση κορτικοστεροειδών ή καταστροφή με laser :D
Ότι και να κάνεις στον ινώδη ιστό ζωντανός ιστός δεν γίνεται. Το laser προσπαθεί να καταστέψει το χηλοείδες απο έξω προς τα εσω και σε περίπτωση που δε ξεπερασε η αλλοιωση καποιο όριο τότε έχει εξαιρετικά αποτελέσματα χειρότερα όμως αποτελέσματα από χειρουργική επέμβαση.

. Με την χειρουργική εξαίρεση ο ινώδης ιστός φεύγει και ξαναδημιουργείται επούλωση που αν συνδιαστεί με σωστό ράμμα και σωστή φροντίδα τότε τα αποτελέσματα είναι άριστα.


να και μια έρευνα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Ουάου, φοβερή έρευνα! Τα 2 χηλοειδή δεν ξέρουμε τι απέγιναν και τα υπόλοιπα ξερουμε πως δεν είχαν υποτροπή μέσα στους επόμενους 6 μήνες. Ετσι κι αλλιώς το δείγμα είναι πάρα πολύ μικρό, δεν μας λέει ηλικίες, χρώμα δέρματος, σημείο στο σώμα, πόσο καιρό το είχαν...Αμα ήταν 50άρηδες, λευκοί και το είχαν στο αφτί, ευχαριστώ πολύ. Εννοείται πως θα έφευγε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

scootmosq61

Νεοφερμένος

Ο scootmosq61 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Καλησπερα. εψαχνα στο google για αφαιρεση σπιλων κ γενικως. Δεν βρηκα πουθενα μια απορια.. μ .
so η απορια αν αφαιρεθει η ελια στο σημειο (μουστακι) θα ξεναβγει τριχα .. γτ εχω 2 μικρες ελιες μια στο μαγουλο κ δεν μ ενοχλει,, κ η αλλη μια στο μουστακι τελειως δεξια .. στην ακρη η οποια με ενοχλει 1.αισθητικα κ 2. για το ξυρισμα ..
Γνωριζει καποιος ποια μεθοδο πρεπει να ακολουθησω ? laser πχ. .ουτως ωστε να ξαναβγει τριχα στο σημειο αυτο.. ?

Ευχαριστω εκ των προτερων!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Stamatopoulos

Νεοφερμένος

Ο Κωστής Σταμόπουλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 21 μηνύματα.
γενικά προσοχή με τις ελιές. Αν ο ιατρός σου λέει ότι είναι επικύνδινη βγάλτην όσο γίνεται πιο γρήγορα. Με το μελάνωμα δεν παίζουμε. Όσο για το σημάδι, όταν αφαιρείς κάτι από το δέρμα θα αφήσει πάντα κάτι. Το πόσο μεγάλο θα είναι εξαρτάται από τον τύπο του κολλαγόνου σου (κάνεις εύκολα ουλές) και από το πόσο καλός είναι ο ιατρός σου. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

scootmosq61

Νεοφερμένος

Ο scootmosq61 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Ευχαριστώ doc.
όχι δεν επικίνδυνη από ότι ειπε ο δερματολόγος.
και αποφάσισα να μην την αφαιρέσω, δεν μ 'ενοχλεί πια! :weird!:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ovelix360

Νεοφερμένος

Ο ovelix360 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Κλείνω ραντεβού σε γνωστή οικογενειακή φίλη δερματολόγο. Της εξηγώ πως έχουν τα πράματα και τι πέρασα. Μου λέει καταρχάς μπράβο (το είχα κι αυτό ανάγκη να το ακούσω), πως ο χειρούργος μου έκανε καλή δουλειά, πως έτυχε αυτό που συνέβη και πως έκανα καλά που δεν ακολούθησα καμμία μέθοδο διότι (όπως είχα κι εγώ σκεφτεί ΧΩΡΙΣ να είμαι γιατρός!!) αφού αντέδρασε μία, γιατί να μη αντιδράσει δέυτερη; Μου προτείνει μια κρέμα (πανάκριβη) κι ας δούμε πως θα πάει και έπειτα βλέπουμε.
Αντε λέω εδώ που φτάσαμε ας την πάρω.

Μασάζ για 3 μήνες, πρωι βράδυ ιεροτελεστία. Το αποτέλεσμα εκπληκτικό! Η υπερτροφία εξαφανίστηκε! Εγινε επίπεδη, το χρώμα της έστρωσε, ούτε φαγούρα ούτε κάψιμο! Την έχω διακόψει περίπου 5 μήνες και δεν έχω κανένα πρόβλημα τώρα.

Καλησπέρα. Θα ήθελα να ρωτήσω το όνομα της κρέμας μιας και άτομο του οικογενειακού περιβάλοντος μου έχει μια παρόμοια υπερτροφική ουλή στην πλάτη η οποία του προκαλεί καθημερινή φαγούρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ovelix360

Νεοφερμένος

Ο ovelix360 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Καλησπέρα. Θα ήθελα να ρωτήσω το όνομα της κρέμας μιας και άτομο του οικογενειακού περιβάλοντος μου έχει μια παρόμοια υπερτροφική ουλή στην πλάτη η οποία του προκαλεί καθημερινή φαγούρα.

Κάποια απάντηση pls...?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

koukimanster

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η koukimanster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 298 μηνύματα.
Κάποια απάντηση pls...?

Δοκίμασε να στείλεις προσωπικό μήνυμα στην κοπέλα καθώς θα το δει σίγουρα, το θέμα ίσως να μην το ανοίγει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GeorgeChania

Νεοφερμένος

Ο GeorgeChania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Γεια σας. Εδω και 1 με δυο χρονια εχο παρατηρήσει οτι ενα μικρο σημαδακι που ειχα πανω στη μυτη μου εχει ξεκινησει και μεγαλωνει. Προεξεχει λιγο και μερικες φορες μοιαζει σαν σπυρακι αλλα αν το πιεσω δεν βγαζει τιποτα.
Η ερωτηση μου ειναι αν μπορω να το αφαιρεσω, ποσο κοστιζει η αφαιρεση του και τελος αν το καλυπτει η ασφαλιση μου (Ειμαι φοιτητης). Ευχαριστω πολυ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Δεν μπορουμε να σου πουμε αν μπορεις να το αφαιρεσεις γιατι δεν ειμαστε ειδικοι και ακομα και αν ειμασταν, απο μακρια δεν μπορουμε να εκφερουμε αποψη. Να πας σε δερματολογο να σου πει τι ειναι, αν χρειαζεται να αφαιρεθει και ποσο κοστιζει η αφαιρεση του. Μη παιζεις με την υγεια σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top