Έκδοση Αριθμού Μητρώου Ασφαλισμένου (Α.Μ.Α.) στο ΙΚΑ

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Το ξέρω ότι σε μερικούς θα φανεί αστείο το θέμα, αλλά ομολογώ ότι με έχει μπερδέψει λίγο.

Χρειάζεται να βγάλω αυτό που λέει ο τίτλος ("Αριθμό Μητρώου ΙΚΑ") και ρωτάω κάποιον που έβγαλε πρόσφατα ή ξέρει, τι χρειάζεται να κρατάω, που πάω και γενικά ποια είναι η διαδικασία για να ταλαιπωρηθώ όσο γίνεται λιγότερο (εκτός αν είστε σαδιστές :P).

Διαβάζω λοιπόν στην ιστοσελίδα του ΙΚΑ:
Αρμόδιο Υποκατάστημα απογραφής, είναι το Υποκατάστημα ή Παράρτημα του ΙΚΑ-ΕΤΑΜ στην ασφαλιστική περιοχή του οποίου ανήκει η διεύθυνση του τόπου κατοικίας του ασφαλισμένου. Σ' αυτό ο ασφαλισμένος καταθέτει εις διπλούν το έντυπο "Αίτηση Απογραφής Αμεσα Ασφαλισμένου" μαζί με τα σχετικά ανά περίπτωση δικαιολογητικά (αστυνομική ταυτότητα, διαβατήριο ή πιστοποιητικό γεννήσεως, Βεβαίωση Εργοδότη, επίσημο έγγραφο, από το οποίο να προκύπτει ο Αριθμός Φορολογικού Μητρώου π.χ. αντίγραφο φορολογικής δήλωσης και αποδεικτικό κατοικίας).
Και αμέσως μου δημιουργείται η απορία του τι εννοούν το αποδεικτικό κατοικίας. Κατοικώ εδώ και κάτι μήνες στην Αθήνα αλλά δεν έχω κανέναν λογαριασμό της κατοικίας μου στο όνομα μου, ούτε στο συμβόλαιο του σπιτιού που μένω τώρα βρίσκομαι γραμμένος.

Στις Οδηγίες Διαδικασίας Απογραφής λέει ότι:
Για την απογραφή του ο ασφαλισμένος προσέρχεται στο Υποκατάστημα ή Παράρτημα ΙΚΑ του τόπου κατοικίας του
[...]
Η διαδικασία απογραφής υποστηρίζεται από ειδικό έντυπο με τίτλο «Αίτηση Απογραφής Άμεσα Ασφαλισμένου», το οποίο διατίθεται από τα υποκαταστήματα και την ιστοσελίδα του ΙΚΑ.
Το έντυπο συμπληρώνεται με ελληνικούς χαρακτήρες με βάση τα στοιχεία ταυτότητας για έλληνες πολίτες και με λατινικούς χαρακτήρες για αλλοδαπούς (ανεξάρτητα αν είναι πολίτες Ε.Ε. ή τρίτων χωρών) με βάση τα αναγραφόμενα στοιχεία του διαβατηρίου.
Υποβάλλεται συμπληρωμένη στο Τμήμα Μητρώου του αρμοδίου υποκαταστήματος ΙΚΑ, συνοδευόμενη από τα σχετικά ανά περίπτωση δικαιολογητικά:

  1. Αστυνομική ή στρατιωτική ταυτότητα
  2. Διαβατήριο
  3. Πιστοποιητικό γέννησης
  4. Επίσημο έγγραφο από το οποίο να προκύπτει ο ΑΦΜ (π.χ. αντίγραφο φορολογικής δήλωσης).
Ποιο από τα δύο ισχύει;

Επίσης, εφόσον εγώ για κάποιο διάστημα έμενα στο πατρικό μου και υποθέτω ότι τόπος κατοικίας στην φορολογική μου δήλωση είναι αυτό, σε ποιο ΙΚΑ πρέπει να απευθυνθώ; :worry:

:closed:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Θα πας στο ΙΚΑ που είναι πιο κοντά από εκεί που μένεις τώρα. Ως αποδεικτικό κατοικίας θεωρείται κάθε λογαριασμός στο όνομά σου που αναγράφει την διεύθυνση του σπιτιού σου (πιάνεται και του κινητού). Αν δεν έχεις τίποτα, πάρε βεβαίωση από τον σπιτονοικοκύρη πως μένεις εκεί ή υπέγραψέ τους υπεύθυνη δήλωση. Αν δεν δέχονται τίποτα από αυτά, απλά βάλε τις φωνές μέχρι να βρεις άκρη :P

Όσο για το τι χαρτιά να πάρεις μαζί σου, πολύ απλά πάρε ό,τι έχεις! ;) Αν μπορείς έχε και βεβαίωση εργοδότη πως δουλεύεις εκεί και το θες για εκείνον.
Καλό κουράγιο, εμένα μου πήρε τρεις επισκέψεις και τελικά έστειλα την μάνα μου και το τακτοποίησε σε μισή μέρα, ζητώντας απλά να μιλήσει στην προϊσταμένη.. :lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Εγω απ'ο,τι θυμαμαι περα απο ταυτοτητες/εγγραφο για αφμ κλπ, μου χαν δωσει απ'τη δουλεια ενα εγγραφο που φαινονταν τα ενσημα που ειχα μεχρι τοτε, και πανω σ'αυτο φαινοταν και διευθυνση εργασιας κλπ(ολο αυτο μπορει να λεγεται με μια ονομασια που μου διαφευγει τωρα :P). Απλα να ξερεις οτι θα πρεπει να πας στο ΙΚΑ της περιοχης της δουλειας σου, και οχι του σπιτιου σου. Σ'εμενα τουλαχιστον ετσι ειχε γινει..κι η διαδικασια ζητημα να κρατησε 10 λεπτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Απλα να ξερεις οτι θα πρεπει να πας στο ΙΚΑ της περιοχης της δουλειας σου, και οχι του σπιτιου σου. Σ'εμενα τουλαχιστον ετσι ειχε γινει..κι η διαδικασια ζητημα να κρατησε 10 λεπτα.
Είσαι σίγουρη? Όταν χρειάστηκε να βγάλω αριθμό ΙΚΑ [έτσι για να πληρώνω κερατιάτικες εισφορές σε 2 ταμεία γιατί "έτσι πρέπει" για όλους τους μισθωτούς λέει!:mad:] είχα όλα αυτά τα χαρτιά που είπες (δικά μου +χαρτί εταιρίας ότι είμαι υπάλληλός της) αλλά είχα πάει στο ΙΚΑ της περιοχής που μένω εγώ και μου το βγάλανε.:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Ειμαι εντελως σιγουρη οτι τη διαδικασια την εκανα στην περιοχη της δουλειας που ημουν και οχι στην περιοχη που εμενα.. Αν γινεται και στις δυο περιοχες δεν ξερω, παντως στην περιοχη εργασιας γινεται σιγουρα..η τουλαχιστον γινοταν :X
Τωρα αν εχει αλλαξει κατι τι να πω..ενα τηλεφωνακι για να μην τρεχεις αδικα ειναι το καλυτερο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Θεωρώ πως σε κάθε περίπτωση βολεύει καλύτερα να είναι κοντά στο σπίτι κι όχι κοντά στη δουλειά πάντως. Κι εξάλλου είναι πιο πιθανό να αλλάξεις περιοχή δουλειάς, παρά περιοχή διαμονής..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Βασικά το γράφει στην σελίδα του ΙΚΑ ότι πρέπει να παρουσιαστείς στο ΙΚΑ του τόπου κατοικίας σου.

Θα μάθω τα πάντα σήμερα το πρωί. Απλά ήθελα μια άποψη μπας και γλιτώσω οποιαδήποτε ταλαιπωρία. :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Λοιπόν όλα πήγαν καλά, αλλά δεν γλίτωσα την "ταλαιπωρία". Και το βάζω σε εισαγωγικά γιατί οκ πιο πολύ γυμναστική ήταν παρά ταλαιπωρία. :)

Να πω ότι τουλάχιστον στο υποκατάστημα του ΙΚΑ που πήγα, ήταν όλοι τους πολύ εξυπηρετικοί και χαίρομαι γιατί άλλα ακούω τόσα χρόνια.

Για όσους ενδιαφέρονται να πω ότι τελικά τα δικαιολογητικά που χρειάζεται να έχεις είναι:


  1. Η αστυνομική ταυτότητα (ή διαβατήριο υποθέτω), την οποία μπορείς μεν να φωτοτυπήσεις εκεί, αλλά γιατί όχι, να έχεις ήδη ΚΑΙ φωτοτυπημένη.
  2. Επίσημο έγγραφο από το οποίο προκύπτει το ΑΦΜ (πχ αντίγραφο φορολογικής δήλωσης)
  3. Αποδεικτικό κατοικίας, το οποίο μπορεί να είναι οποιοσδήποτε λογαριασμός τηλεφώνου όπου αναγράφει το όνομα σας και την τωρινή διεύθυνση σας, ή αντίγραφο του συμβολαίου του σπιτιού σας, ή στην τελική μία υπεύθυνη δήλωση ότι μένετε εκεί που μένετε (η οποία χρειάζεται επικύρωση από το Αστυνομικό τμήμα).
  4. Βεβαίωση από τον εργοδότη σας (πχ αντίγραφο της σύμβασης σας)
Επιπλέον χρειάζεται να συμπληρώσετε εκεί μια αίτηση, την οποία όμως μπορείτε να βρείτε και στην σελίδα του ΙΚΑ, ώστε να την εκτυπώσετε να την πάτε συμπληρωμένη και να μην χρειάζεται να το κάνετε εκεί.

Αν τα έχετε όλα αυτά, δεν είναι ούτε 2 λεπτά δουλειά από τη στιγμή που θα φτάσετε στο ταμείο (από εκεί και πέρα πρέπει να βάλετε και τον χρόνο αναμονής, ο οποίος σε εμένα ήταν ελάχιστος).

Εγώ που ΔΕΝ τα είχα, έπρεπε να ζητήσω από τους γονείς μου που έχουν την "πιστοποίηση" ΑΦΜ μου, να μου την στείλουν στο ΙΚΑ με fax (δέχτηκαν ευχαρίστως να με εξυπηρετήσουν και εκεί), έπρεπε να πάρω την υπεύθυνη δήλωση που μου έδωσαν από το ΙΚΑ, στο αστυνομικό τμήμα της περιοχής για επικύρωση και να δώσω την ταυτότητα μου για φωτοτυπία σε ένα δίπλα γραφείο (εξυπηρετικότατοι και εκεί). Τέλος καλό, όλα καλά όμως :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devina

Τιμώμενο Μέλος

Η Devina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 5,968 μηνύματα.
Χρειάζομαι να παω βγάλω ΑΦΜ, αλλά από αυτά που διάβασα εδώ, δεν έχω ούτε φορολογική δήλωση, ούτε λογαριασμό στο όνομά μου..Μόνο τη ταυτότητά μου.:P
Μένω με τους γονείς μου.

Τι κάνω; Τι χρειάζομαι να πάω σε τέτοια περίπτωση; :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Χρειάζομαι να παω βγάλω ΑΦΜ, αλλά από αυτά που διάβασα εδώ, δεν έχω ούτε φορολογική δήλωση, ούτε λογαριασμό στο όνομά μου..Μόνο τη ταυτότητά μου.:P
Μένω με τους γονείς μου.

Τι κάνω; Τι χρειάζομαι να πάω σε τέτοια περίπτωση; :/:

Ο αριθμός μητρώου ΙΚΑ νομίζω είναι αυτός του γονέα σου που έχει το ταμείο αυτό ως φορέα και σε έχει στο βιβλιάριό του ως προστατευόμενο μέλος. Εμένα αυτό μου ζήτησαν. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devina

Τιμώμενο Μέλος

Η Devina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 5,968 μηνύματα.
Σε έχασα...Πήγες δηλαδή με το βιβλιάριό του/της μπαμπά/μαμάς και με αυτό σου έβγαλαν το ΑΦΜ σου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Σε έχασα...Πήγες δηλαδή με το βιβλιάριό του/της μπαμπά/μαμάς και με αυτό σου έβγαλαν το ΑΦΜ σου;

Μισό.. Χρειάζεσαι ΑΦΜ για να βγάλεις δίπλωμα οδήγησης, έτσι δεν είναι?
Για να βγάλεις το ΑΦΜ σου το μόνο απαραίτητο δικαιολογητικό που χρειάζεσαι είναι η αστυνομική σου ταυτότητα και μετά θα κλιθείς να συμπληρώσεις ένα έντυπο, τη δήλωση απόδοσης ΑΦΜ ή Μ1.
Η δήλωση
Αυτό θα σου το δώσουν και στην εφορία αλλά δεν είναι κακό να ρίξεις μία ματιά.
Τον αριθμό μητρώου ΙΚΑ θα σου τον ζητήσουν από τη σχολή οδηγών - σε εμένα έτσι έγινε. Μου ζήτησαν από τη σχολή τον αριθμό, μου έγραψε η μητέρα μου τον αριθμό της επειδή σε αυτή είμαι προστατευόμενο μέλος και οκ - δεν χρειάστηκε να πάω το βιβλιάριο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devina

Τιμώμενο Μέλος

Η Devina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 5,968 μηνύματα.
Έγινε! Με βοήθησες πολύ!

Σε ευχαριστώ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

selc

Δραστήριο μέλος

Η selc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 697 μηνύματα.
Θέλω να ρωτήσω σχετικά με τον ΑΜΑ καθώς δε γνωρίζω τις όποιες διαδικασίες. Ξεκίνησα πρόσφατα δουλειά και χρειάστηκε να δημιουργήσω τον Αριθμό Μητρώου Ασφαλισμένου αφού μου τον ζήτησαν από τη δουλειά. Έβγαλα λοιπόν στο ΙΚΑ της περιοχής μου ΑΛΛΑ έχω κάποιες απορίες. Το χαρτί που μου έδωσαν και αναγράφονταν πάνω τα στοιχεία μου και ο πλήρης αριθμός το έδωσα στη δουλειά μου. Χρειάζεται μήπως να κρατήσω το πρωτότυπο και να δώσω κάποιο αντίγραφο; Γενικά το χαρτί αυτό θα μου χρειαστεί σε επόμενες εργασίες ή αρκεί να γνωρίζει τον αριθμό μητρώου; Γενικότερα σε τι χρησιμεύει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top