• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Τράπεζα σπέρματος

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,868 μηνύματα.
Όταν οι άλλες μέθοδοι της υποβοηθούμενης αναπαραγωγής δεν επαρκούν για να λύσουν τα προβλήματα γονιμότητας, η εναλλακτική λύση που προσφέρεται δεν είναι άλλη από τη χρήση σπέρματος δότη ή αντίστοιχα ωαρίου δότριας. Η υποβοηθούμενη αναπαραγωγή βοηθά ζευγάρια που αντιμετωπίζουν κάποιο πρόβλημα γονιμότητας (που δεν διορθώνεται με απλούστερες μεθόδους) να το παρακάμψουν και να αποκτήσουν τα δικά τους παιδιά. Μερικές φορές όμως το πρόβλημα της γονιμότητας δεν έγκειται σε κάποια δυσλειτουργία του γυναικείου αναπαραγωγικού συστήματος, που διορθώνεται ή παρακάμπτεται και αντίστοιχα στον άνδρα το «πρόβλημα» με το σπέρμα του είναι αδύνατο να παρακαμφθεί με ειδικές εργαστηριακές μεθόδους.

Υπάρχουν δηλαδή κάποιες περιπτώσεις, στις οποίες τα ωάρια ή τα σπερματοζωάρια που έχουν στη διάθεσή τους οι ειδικοί που διενεργούν την υποβοηθούμενη αναπαραγωγή δεν είναι κατάλληλα, ικανά ή ορισμένες φορές δεν υπάρχουν καθόλου, ώστε να γονιμοποιηθούν. Αν και σε αυτό το σημείο θα φανταζόμασταν ότι θα τελείωνε η προσπάθεια της υποβοηθούμενης αναπαραγωγής, υπάρχει μία εναλλακτική λύση που προσφέρεται σε αυτά τα ζευγάρια και δεν είναι άλλη από τη χρήση σπέρματος δότη ή αντίστοιχα ωαρίου δότριας:

Όταν χρειάζεται να χρησιμοποιηθεί σπέρμα δότη

Πότε: Ένα ζευγάρι χρειάζεται να καταφύγει στη λύση της λήψης σπέρματος από τράπεζα, όταν -σύμφωνα με τις εξετάσεις που έχουν γίνει- ο άνδρας δεν έχει καθόλου σπερματοζωάρια, τα σπερματοζωάριά του φέρουν κάποιες γενετικές ανωμαλίες ή η ποσότητα και η κινητικότητα των σπερματοζωαρίων που υπάρχουν είναι πάρα πολύ μικρή και απαγορευτική για να γίνει ακόμα και η μικρογονιμοποίηση. Βέβαια, δεν θα πρέπει να ξεχνάμε ότι οι σύγχρονες εργαστηριακές μέθοδοι (μικρογονιμοποίηση) δίνουν τη δυνατότητα σε όλο και περισσότερους άνδρες που αντιμετωπίζουν προβλήματα «αδύναμου» σπέρματος να καταφέρουν να τεκνοποιήσουν με το δικό τους σπέρμα και να μη χρειαστεί να καταφύγουν στο σπέρμα δότη.

Πού: Στη χώρα μας λειτουργούν λίγες ιδιωτικές τράπεζες σπέρματος (Τράπεζες κρυοσυντήρησης), που σύμφωνα με τον καινούργιο νόμο (Ν3305 / 2005) θα καταγραφούν και έτσι θα υπάρχει ένας ολοκληρωμένος, πλήρης και αξιόπιστος κατάλογος στην Ανεξάρτητη Διοικητική Αρχή που θα συσταθεί.

Πόσο κοστίζει: Oι τράπεζες χορηγούν σπέρμα έναντι αμοιβής στους ενδιαφερόμενους λήπτες (οι δότες παίρνουν μόνο ένα συμβολικό ποσό που καλύπτει τα έξοδα μετακίνησής τους).

Πώς: Το σπέρμα που χορηγείται από τις τράπεζες θα πρέπει να είναι πάντα κατεψυγμένο, ώστε να έχουν προλάβει να γίνουν όλες οι απαραίτητες εξετάσεις στο δότη στο ενδιάμεσο διάστημα, από τη λήψη του σπέρματος μέχρι την προσφορά του στο ζευγάρι που το χρειάζεται για να τεκνοποιήσει, γιατί είναι επικίνδυνο για τη μετάδοση ασθενειών (με κυριότερη το AIDS). Όταν το σπέρμα προέρχεται από το σύντροφο ή το σύζυγο της γυναίκας, χρησιμοποιείται κατά κανόνα νωπό. Άλλωστε, η χρήση κατεψυγμένου σπέρματος δεν δημιουργεί κανένα πρόβλημα, αφού αυτό καταψύχεται και αποψύχεται εύκολα χωρίς να υπάρχουν άλλα προβλήματα.

Ασφάλεια: Η ταυτότητα του δότη παραμένει μυστική για τα ζευγάρια που το παίρνουν τελικά. Αντίστοιχα μυστική παραμένει και η ταυτότητα του ζευγαριού στο δότη. Oυσιαστικά, η τράπεζα σπέρματος λειτουργεί ως «μεσάζοντας» ανάμεσα στο δότη και τους λήπτες και διενεργεί όλες τις απαραίτητες εξετάσεις (λήψη ιστορικού, ψυχολογικά τεστ και ιατρικές εξετάσεις) στο δότη, ώστε να εξασφαλίζεται έτσι το γεγονός ότι είναι υγιής. Ένας δότης δίνει σπέρμα σε τακτά χρονικά διαστήματα, κάνει τις απαραίτητες εξετάσεις και βρίσκεται ουσιαστικά σε επαφή με την τράπεζα για ένα εύλογο χρονικό διάστημα. Το σπέρμα του ίδιου δότη μπορεί να δοθεί προς γονιμοποίηση συγκεκριμένο αριθμό φορών. Σύμφωνα με τις δικλείδες που θα θέσει η Ανεξάρτητη Διοικητική Αρχή που θα συσταθεί, ο κάθε δότης θα μπορεί να δώσει το σπέρμα του για να γεννηθούν σε εθνικό επίπεδο μέχρι 10 παιδιά, εκτός αν πρόκειται για αδέλφια (στην οικογένεια). O αριθμός είναι υπολογισμένος έτσι, ώστε να εκμηδενίζει ουσιαστικά την πιθανότητα να συναντηθούν κάποια στιγμή τα παιδιά αυτά μεταξύ τους στο μέλλον και να παντρευτούν.

Διαδικασία: Ένα ζευγάρι ή μία γυναίκα (ανύπαντρη) που χρειάζεται σπέρμα δότη, προκειμένου να τεκνοποιήσει, απευθύνεται στην τράπεζα σπέρματος, που, ανάμεσα στους δότες που έχει στη διάθεσή του, επιλέγει αυτόν που ταιριάζει περισσότερο στο προφίλ (εξωτερικά χαρακτηριστικά), αν αυτό είναι δυνατό, αλλά και στην ομάδα αίματος του ζευγαριού ή της γυναίκας. Στη συνέχεια οι ενδιαφερόμενοι θα παίρνουν (σύμφωνα με τον καινούργιο νόμο) ένα έγγραφο (φύλλο ελέγχου) που περιλαμβάνει τις βασικές πληροφορίες για το ιστορικό και το ιατρικό προφίλ του δότη.

Όταν χρειάζεται να χρησιμοποιηθεί ωάριο δότριας

Και ενώ η ζήτηση για σπέρμα δότη έχει μειωθεί χάρη στις νέες τεχνικές και την πρόοδο της επιστήμης που καταφέρνουν να επεξεργαστούν επαρκώς και αποτελεσματικά το «αδύναμο» σπέρμα, ώστε να χρησιμοποιηθεί στη διαδικασία της υποβοηθούμενης αναπαραγωγής, η ζήτηση για ωάρια από δότριες αυξάνεται, καθώς πρόκειται για έναν τομέα στον οποίο η επιστήμη ακόμα δεν μπορεί να δώσει πολλές λύσεις.

Πότε: Μία γυναίκα μπορεί να χρειαστεί να πάρει ωάρια από κάποια άλλη, προκειμένου να τεκνοποιήσει, επειδή η ίδια δεν έχει ωάρια. Αυτό μπορεί να οφείλεται σε πρόωρη εμμηνόπαυση, σε κάποια γενετική ανωμαλία που φέρουν τα ωάριά της ή στο γεγονός ότι είναι μάλλον «κακής ποιότητας» εξαιτίας, για παράδειγμα, της προχωρημένης ηλικίας της.

Oι δυσκολίες: Δυστυχώς, τα ωάρια είναι δύσκολο να καταψυχθούν (σε αντίθεση με τα γονιμοποιημένα ωάρια, δηλαδή τα έμβρυα), γιατί είναι ευαίσθητα και τα μεγαλύτερα προβλήματα αντιμετωπίζονται όταν πρόκειται να αποψυχθούν. Πρόκειται βέβαια για έναν τομέα στον οποίον εργάζονται πολύ οι επιστήμονες, ώστε να επιτευχθεί η επιτυχής κατάψυξη και απόψυξη μη γονιμοποιημένων ωαρίων, τεχνική που μπορεί να χρησιμοποιηθεί από γυναίκες που για κάποιο λόγο (π.χ. χημειοθεραπεία) φοβούνται ότι δεν θα έχουν πια ωάρια, όταν θα θελήσουν να κάνουν παιδιά.

Η λύση: Όπως είναι προφανές, αυτός είναι και ο λόγος για τον οποίο δεν υπάρχουν προς το παρόν τράπεζες που να διαθέτουν κατεψυγμένα ωάρια. Η λύση για τις γυναίκες που χρειάζονται ωάριο από δότρια είναι να το λάβουν νωπό. Τα ωάρια, λοιπόν, δωρίζονται (χωρίς καμία οικονομική συναλλαγή) νωπά, για παράδειγμα από μία γυναίκα που υπεβλήθη ήδη σε διαδικασία εξωσωματικής και, αφού παρήχθησαν και λήφθηκαν πολλά ωάρια που δεν τα χρησιμοποίησε όλα, δωρίζει κάποιο ή κάποια από αυτά σε μια άλλη γυναίκα, η οποία δεν έχει δικά της ωάρια, ώστε να γονιμοποιηθούν με το σπέρμα του συζύγου της τελευταίας. Εφόσον οι δύο κύκλοι συγχρονίζονται (δότριας και λήπτριας), γίνεται άμεσα η διαδικασία της γονιμοποίησης και της εμφύτευσης στη λήπτρια, αλλιώς τα εν λόγω ωάρια γονιμοποιούνται με το σπέρμα του συζύγου της λήπτριας και τα έμβρυα -πλέον- καταψύχονται για να αποψυχθούν και να μεταφερθούν στη μήτρα λίγο αργότερα. Βέβαια, στην περίπτωση αυτή υπάρχει ένα μικρό ρίσκο, αφού δεν μπορούν να γίνουν στη δότρια επαρκείς εξετάσεις για λοιμώδη νοσήματα (κυρίως AIDS).

Νέες μέθοδοι

Κρυοσυντήρηση ωοθηκικού ιστού
Πρόκειται για μια νέα τεχνική, που όμως εφαρμόζεται ήδη και έχουν ανακοινωθεί στην επιστημονική κοινότητα κυήσεις, που έχουν επιτευχθεί χάρη σε αυτήν την τεχνική. Σε αυτή τη διαδικασία καταψύχονται αυτούσια τμήματα της ωοθήκης και αργότερα επανεμφυτεύονται στην ίδια ωοθήκη της γυναίκας από όπου είχαν παρθεί, σαν να γίνεται κατά κάποιο τρόπο μία μεταμόσχευση. Στη συνέχεια γίνεται διέγερση της ωοθήκης με ορμόνες, ώστε να παράγει ωάρια η ίδια η ωοθήκη στη φυσική της θέση. Από την άλλη πλευρά, μπορεί να επανεμφυτευτεί ο ωοθηκικός ιστός σε κάποιο άλλο σημείο του σώματος της γυναίκας κάτω από το δέρμα, να αναπτυχθεί εκεί το νέο ωάριο και έτσι να είναι και πιο εύκολη η λήψη του, ώστε να γίνει στη συνέχεια η διαδικασία της υποβοηθούμενης αναπαραγωγής.

Ωρίμανση ωαρίων in vitro
Μια άλλη μέθοδος είναι η λήψη ανώριμων ωαρίων που καταψύχονται και στη συνέχεια ωριμάζουν in vitro (στο εργαστήριο), ώστε να δημιουργηθούν ώριμα ωάρια που χρησιμοποιούνται αργότερα στη διαδικασία της υποβοηθούμενης αναπαραγωγής.

Άλλες χρήσεις της τράπεζας κρυοσυντήρησης:

Oι τράπεζες σπέρματος (κρυοσυντήρησης) δεν χρησιμοποιούνται όμως μόνο για να δίνουν σπέρμα δότη σε ζευγάρια ή γυναίκες που θέλουν να τεκνοποιήσουν. Δίνουν επίσης τη δυνατότητα σε άνδρες (κυρίως έφηβους ή νέους άνδρες), που για λόγους υγείας κινδυνεύουν να μείνουν στείροι, να δώσουν σπέρμα (πριν ξεκινήσουν τη χημειοθεραπεία, για παράδειγμα), το οποίο καταψύχεται και θα μπορούν να το χρησιμοποιήσουν αργότερα στη ζωή τους, όταν θα θελήσουν να τεκνοποιήσουν. Αυτό είναι ένα ζήτημα για το οποίο θα πρέπει να φροντίζουν οι γιατροί να ενημερώνουν τους άνδρες που χρειάζεται να μπουν σε μία τέτοια διαδικασία (π.χ. χημειοθεραπείας).

Ένα ηθικό ζήτημα
Μία εύλογη ίσως απορία είναι γιατί να μη γίνει δότης σπέρματος ή δότρια ωαρίων ο αδελφός ή η αδελφή της γυναίκας ή του άνδρα αντίστοιχα που υποβάλλεται στη διαδικασία της υποβοηθούμενης αναπαραγωγής. Σε αυτές τις περιπτώσεις δεν τίθενται ζητήματα συμβατότητας, αλλά ηθικά ζητήματα, αφού το παιδί που θα γεννηθεί θα έχει κατά κάποιο τρόπο δύο μητέρες ή πατεράδες στην ίδια οικογένεια και παράλληλα ο θείος ή η θεία θα είναι ταυτόχρονα και πατέρας ή μητέρα αντίστοιχα και αυτό θα είναι γνωστό σε όλα τα ενδιαφερόμενα μέρη (αρχή της ανωνυμίας).

Πηγή: in.gr

Θεωρώ οτι το άρθρο θίγει πολύ ενδιαφέροντα ζητήματα. Ας τα συζητήσουμε!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Ποτέ δεν μου άρεσε όλο αυτό. Δεν μπορώ να το εξηγήσω αρκετά, κάτι δεν μου αρέσει σε όλο αυτό, σαν να πιέζεται κάποιος να τα κάνει όλα στα τυφλά μόνο και μόνο από εγωισμό και πείσμα. Να το βράσω το ηθικό, δεν θα το υποστήριζα όμως ποτέ κάτι τέτοιο απρόσωπο, παγωμένο και ψυχρό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Το DNA του παιδιου και του δοτη παιζουν βασικο ρολο. Δεν ξερεις ''τι'' παιδι θα ειναι αν αποφασισει να το φερει ενα ζευγαρι στον κοσμο. Εχει προχωρησει η επιστημη απιστευτα σε σημειο ναναι καμια φορα τρομακτικη. Βεβαια, οταν τρομαζεις, το μονο που μενει και φτανει ειναι να ψαξεις.

Βλεπω την τραπεζα σπερματος σαν την εσχατη λυση, μετα απο κοπους και προσπαθειες για τα αλλα ζευγαρια. Προσωπικα, θα προτιμουσα να υιοθετησω.
(αλλο θεμα αυτο, ποσο δυσκολο στην Ελλαδα-> τοσες οικογενειες θελουν παιδια και περνουν απο 40 κυμματα ->τοσα παιδακια ειναι ορφανα που χρειαζονται ενα σπιτι) Ακομα και η τεχνητη γονιμοποιηση και οι προσπαθειες που γινονται γι αυτη- με βρισκουν πιο υπερ.

σαν να πιέζεται κάποιος να τα κάνει όλα στα τυφλά μόνο και μόνο από εγωισμό και πείσμα.
Οταν λες εγωισμο, εννοεις πως σωνει και ντε να κανουν παιδι και να φτανουν στην Τραπεζα Σπερματος? Ισως εχεις δικιο, δεν ξερω. Αυτο που θεωρω κι εγω φρονιμο ειναι να αφηνεις τη ζωη να στα φερει οπως εκεινη θελει. Βεβαια, την υιοθεσια την θεωρω αγια, κι αυτο γιατι οπως ειπα παραπανω, υπαρχουν πολλα παιδια μονα στον κοσμο.
Ουτε εμενα μου αρεσουν αυτα (τραπεζα, παρενθετες μητερες-)
Κοντρα στη φυση. Οπως εχω ξαναπει, μαρεσει να με κατευθυνει η φυση, κι οχι να την κατευθυνω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,868 μηνύματα.
Βλεπω την τραπεζα σπερματος σαν την εσχατη λυση, μετα απο κοπους και προσπαθειες για τα αλλα ζευγαρια. Προσωπικα, θα προτιμουσα να υιοθετησω.
(αλλο θεμα αυτο, ποσο δυσκολο στην Ελλαδα-> τοσες οικογενειες θελουν παιδια και περνουν απο 40 κυμματα ->τοσα παιδακια ειναι ορφανα που χρειαζονται ενα σπιτι)
Αυτό είναι το θέμα, οτι για να καταφέρεις να υιοθετήσεις πρέπει να γίνεις έρμαιο της γραφειοκρατίας, να σε περάσουν από κόσκινο άνθρωποι που υποτίθεται οτι ενδιαφέρονται για τον ψυχισμό των παιδιών τη στιγμή που σου ζητάνε τη φορολογική σου δήλωση και τη στιγμή που αν πάε στο αστυνομικό τμήμα κάποιο παιδί και πει οτι κακοποιείται το πιθανότερο είναι να το χτυπήσουν φιλικά στην πλάτη και να του δώσουν γλυφιτζούρι. Οποία υποκρισία!
Συμφωνώ κι εγώ με την υιοθεσία. Από την άλλη, μήπως έχει ο καθένας μας το δικαίωμα να διαχειρίζεται το σώμα του και το παιδί που θα φέρει στον κόσμο όπως θέλει αυτός;:hmm:

σαν να πιέζεται κάποιος να τα κάνει όλα στα τυφλά μόνο και μόνο από εγωισμό και πείσμα. Να το βράσω το ηθικό, δεν θα το υποστήριζα όμως ποτέ κάτι τέτοιο απρόσωπο, παγωμένο και ψυχρό.
Ναι συμφωνώ. Είναι ο εγωισμός του ανθρώπου να έχει ένα παιδί με το δικό του dna.

Αυτό το απρόσωπο όμως που λες θα είναι αύριο ένα μωρό, ένα παιδί, ένας ενήλικας...

Κοντρα στη φυση. Οπως εχω ξαναπει, μαρεσει να με κατευθυνει η φυση, κι οχι να την κατευθυνω.
Αρνείσαι λοιπόν την επιστήμη, αρνείσαι τις φαρμακευτικές θεραπείες;;;

Με αυτή τη λογική θα έπρεπε να αφηνόμαστε να πεθαίνουμε από μια απλή γρίπη που λέει ο λόγος για να μην πάμε κόντρα στη φύση...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Οταν λες εγωισμο, εννοεις πως σωνει και ντε να κανουν παιδι και να φτανουν στην Τραπεζα Σπερματος? Ισως εχεις δικιο, δεν ξερω. Αυτο που θεωρω κι εγω φρονιμο ειναι να αφηνεις τη ζωη να στα φερει οπως εκεινη θελει. Βεβαια, την υιοθεσια την θεωρω αγια, κι αυτο γιατι οπως ειπα παραπανω, υπαρχουν πολλα παιδια μονα στον κοσμο.
Ουτε εμενα μου αρεσουν αυτα (τραπεζα, παρενθετες μητερες-)
Κοντρα στη φυση. Οπως εχω ξαναπει, μαρεσει να με κατευθυνει η φυση, κι οχι να την κατευθυνω.

καλά συμφωνώ, αν και δεν είμαι ο πιο κατάλληλος να μιλήσω γι'αυτό το θέμα, γιατί δεν μπορώ να μπω στη θέση κάποιας που καίγεται να αποκτήσει παιδί ούτε "φυσιολογικά", φαντάζεσαι λοιπόν πως μου φαίνεται να κατεφεύγει στις τράπεζες σπέρματος. Γενικότερα τελευταία όμως έχω την άποψη ότι όταν κυνηγάς κάτι πολύ δεν έρχεται ποτέ και τότε καλύτερα να πάψεις να το κυνηγάς και θα σου έρθει από κει που δεν το περιμένεις, κι αν δεν έρθει ποτέ, τί έγινε ; Δεν είναι γραφτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,868 μηνύματα.
Γενικότερα τελευταία όμως έχω την άποψη ότι όταν κυνηγάς κάτι πολύ δεν έρχεται ποτέ και τότε καλύτερα να πάψεις να το κυνηγάς και θα σου έρθει από κει που δεν το περιμένεις, κι αν δεν έρθει ποτέ, τί έγινε ; Δεν είναι γραφτό.

Off topic: Κάθε τι στη ζωή θέλει προσπάθεια, ου γαρ έρχεται μόνον. Να τα βλέπουν αυτά τα νέα παιδιά. Αυτό που αξίζει θέλει προσπάθεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Off topic: Κάθε τι στη ζωή θέλει προσπάθεια, ου γαρ έρχεται μόνον. Να τα βλέπουν αυτά τα νέα παιδιά. Αυτό που αξίζει θέλει προσπάθεια.

Τα περισσότερα πράγματα που μου έγιναν έντονες επιθυμίες ζωής και που ήμουν 100% σίγουρος ότι αν τα ζούσα θα ήμουν ο πλέον ευτυχής άνθρωπος στον κόσμο, είτε δεν πραγματοποιήθηκαν, είτε τα έζησα με έναν τρόπο που δεν θα ήθελα να τα θυμάμαι. Κάτι θέλει να μας πει η συνεχής αποτυχία και καλό είναι να την ακούμε και να κάνουμε ψυχολογική υπεραναπλήρωση σε κάτι άλλο πριν φύγει όλη η ζωή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Παιδια, δικια απο τις δυο πλευρες.

Χιμ, οταν ερθει εκεινη η ωρα θα σου πω και σιγουρα τι πιστευω. Ετσι ειχα αναρωτηθει και με το θεμα της εκτρωσης. Πως να ξερω οταν δεν μου χει τυχει? Δε νομιζω να ειμαι αρμοδια επι του θεματος διοτι δεν ειμαι και σε φαση να θελω να γινω μητερα.Οπως σου χω ξαναπει, προτιμω να ρθει απο μονο του κι ο γαμος και τα παιδια και ολα στη ζωη μου.
Δεν καιγομαι δηλαδη ουτε αγχωνομαι. Την προσπαθεια που λες, την εννουμε εμεις με διαφορετικο τροπο. Δεν προκειται να με κανει ευτυχισμενη μια κουλουρα ή ενα παιδι που θα μεγαλωνω μονη απο επιλογη μου. Το να τυχει να μεινω μονη ειτε απο θανατους, ειτε απο διαζυγια το καταλαβαινω και λεω τεραστιο μπραβο σε οσες/οσους κοπιαζουν και τελικα τα καταφερνουν να εχουν εξαιρετικα παιδια. Το βλεπω και καπως ετσι-> Δε θα παντρευτω συμβατικα αλλα μονο αν καποιος μου το εμπνευσει και πω - Αυτον, εγω, τον θελω για παντα και θαθελα να εχω τα παιδια του- Τοτε ναι, θα το προσπαθησω να μαι κοντα του. Κι αν θελει κι αυτος τοτε ολα καλα. Οπως και με το παιδι το ιδιο. Πρωτα βαζω την αγαπη και μετα το παιδι που ναι απορροια αυτης.

Τωρα αν ενα ζευγαρι εχει περασει τα χιλια μυρια και θελει οπωσδηποτε παιδι και χει δοκιμασει τα παντα, απο υιοθεσιες μεχρι τεχνητες γονιμοποιησεις, τοτε δεκτον, αν ταχουνε βρει και ταχουνε συμφωνησει. Δε προκειται να κρινω καμια επιλογη, απλως σου λεω εγω πως το σκεφτομαι, για μενα. Εχουμε βγει οφ, ναι, αλλα νομιζω πως ειναι η βαση της κουβεντας το τι πιστευουμε για αυτα (το να γινει καποιος γονιος κ.ο.κ)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,868 μηνύματα.
Τα περισσότερα πράγματα που μου έγιναν έντονες επιθυμίες ζωής και που ήμουν 100% σίγουρος ότι αν τα ζούσα θα ήμουν ο πλέον ευτυχής άνθρωπος στον κόσμο, είτε δεν πραγματοποιήθηκαν, είτε τα έζησα με έναν τρόπο που δεν θα ήθελα να τα θυμάμαι. Κάτι θέλει να μας πει η συνεχής αποτυχία και καλό είναι να την ακούμε και να κάνουμε ψυχολογική υπεραναπλήρωση σε κάτι άλλο πριν φύγει όλη η ζωή.

Σίγουρα όμως υπάρχουν κι άλλα που κατάφερες και τελικά σε έκαναν ευτυχή. Δεν το βρίσκω λογικό να απαξιώνουμε κάθε προσπάθεια επειδή το αποτέλεσμα για 2-3 πράγματα δε μας άρεσε ή δε μας βγήκε σε καλό. Εξάλλου σε αυτό μπορεί να φταίει το οτι εντωμεταξύ αλλάξαμε ανάγκες, όχι οτι η αρχική μας ανάγκη ήταν λάθος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Α. Κατι αλλο που με ρωτησες πριν για τις φαρμακευτικες θεραπειες.
Ειμαι υπερ περισσοτερο της εναλλακτικης ιατρικης (ομοιοπαθητικη, χειροπρακτικη κλπ), χωρις να πηγαινω κοντρα στην ιατρικη, μην μπερδευτουμε. Ισα ισα. Η μια θεωρω συμπληρωνει την αλλη. Κυριως η δευτερη την πρωτη. Ομως, σου λεω τι προτιμω, αν εχω δυο επιλογες, αυτη της κλασσικης κι αυτη της εναλλακτικης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Σίγουρα όμως υπάρχουν κι άλλα που κατάφερες και τελικά σε έκαναν ευτυχή. Δεν το βρίσκω λογικό να απαξιώνουμε κάθε προσπάθεια επειδή το αποτέλεσμα για 2-3 πράγματα δε μας άρεσε ή δε μας βγήκε σε καλό. Εξάλλου σε αυτό μπορεί να φταίει το οτι εντωμεταξύ αλλάξαμε ανάγκες, όχι οτι η αρχική μας ανάγκη ήταν λάθος.

'Ο,τι ποθεί ο άνθρωπος απελπισμένα, συνήθως το ζει με φυσικό τρόπο πάντως. Οι άνθρωποι που δεν μπορούν να κάνουν παιδιά, πιστεύω ότι δεν το θέλει αρκετά η ψυχή τους. 'Εχω κάπως μεταφυσική αντίληψη για τα πράγματα και δεν θέλω να τα πιέζω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,868 μηνύματα.
'Ο,τι ποθεί ο άνθρωπος απελπισμένα, συνήθως το ζει με φυσικό τρόπο πάντως. Οι άνθρωποι που δεν μπορούν να κάνουν παιδιά, πιστεύω ότι δεν το θέλει αρκετά η ψυχή τους. 'Εχω κάπως μεταφυσική αντίληψη για τα πράγματα και δεν θέλω να τα πιέζω.

Πολύ γενικευμένη άποψη. Συμφωνώ πάντως με τη μεταφυσική σου αντίληψη (αν είναι νά 'ρθει θε να 'ρθεί αλλιώς ποτέ μη σώσει, λέω συνήθως), αλλά αυτό δε σημαίνει οτι πρέπει να επαναπαυόμαστε στη μοιραία έκβαση των πραγμάτων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Κοντρα στη φυση. Οπως εχω ξαναπει, μαρεσει να με κατευθυνει η φυση, κι οχι να την κατευθυνω.

Χμμ, το να λαμβάνει μια γυναίκα σπέρμα από άλλον "δότη", όταν εκείνο του συζύγου της δεν είναι λειτουργικό, είναι αρχαιότατη συνήθεια, οπότε δεν νομίζω ότι θα πρέπει να θεωρηθεί ως κάτι ενάντιο στη φύση. Η μόνη διαφορά είναι ότι παλαιότερα το σπέρμα δωριζόταν ζεστό, ενώ τώρα κρύο...:D:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Χμμ, το να λαμβάνει μια γυναίκα σπέρμα από άλλον "δότη", όταν εκείνο του συζύγου της δεν είναι λειτουργικό, είναι αρχαιότατη συνήθεια, οπότε δεν νομίζω ότι θα πρέπει να θεωρηθεί ως κάτι ενάντιο στη φύση. Η μόνη διαφορά είναι ότι παλαιότερα το σπέρμα δωριζόταν ζεστό, ενώ τώρα κρύο...:D:P


Μμμ κρυάδες.:P

Δεν εχεις κι αδικο (ελπιζω να μην τεινουμε παλι να τα βαλουμε με τις γυναικες γιατι βαριεμαι:P), μονο που θα σε διορθωσω σε δυο κομματια παρολο που οπως ειπα, ειμαι ουδετερη πανω στο θεμα, ισως προς το αρνητικη, τουλαχιστον για μενα.
1. Τοτε το..παιρναν παρανομα. Σημερα, νομιμοτατα.
2. Τοτε.. ο αντρας δεν ειχε καμια φορα ιδεα, σωστα? Τωρα, ομως παιρνει κι εκεινος την αποφαση. Απο κοινου.
Χαος πες τη γνωμη σου κι ασε τα ζεστα λοιπον και τα κρυα. :P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Deviance

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο $Con αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 152 μηνύματα.
Χμμ, το να λαμβάνει μια γυναίκα σπέρμα από άλλον "δότη", όταν εκείνο του συζύγου της δεν είναι λειτουργικό, είναι αρχαιότατη συνήθεια, οπότε δεν νομίζω ότι θα πρέπει να θεωρηθεί ως κάτι ενάντιο στη φύση. Η μόνη διαφορά είναι ότι παλαιότερα το σπέρμα δωριζόταν ζεστό, ενώ τώρα κρύο...:D:P

Εγώ πάντως το δίνω ζεστό άμα θέλετε :P Να "τσουρουφλαει" χάχα anyway πάντως δεν πιστεύω πως θα'θελα η γυναικά/σύντροφος μου να γονιμοποιηθεί από αλλουνού το σπέρμα :P Και τουτέστιν δεν ξέρω αν θα αποδεχόμουν το παιδί ως δικό μου μιας και δεν θα προερχόταν από μένα και γενικότερα δεν θα ήταν καρπός του έρωτα μας. βεβαία αυτά πιστεύω τώρα in the distant(αρκετά distant θα έλεγα :P) future θα δείξει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Κοντρα στη φυση. Οπως εχω ξαναπει, μαρεσει να με κατευθυνει η φυση, κι οχι να την κατευθυνω.
Και η γεωργία κόντρα στην φύση είναι, αφού "πιέζουμε" την φύση να παράγει περισσότερο. Το ότι η γεωργία έχει ενσωματωθεί στους πολιτισμούς και το θεωρούμε κάτι το φυσιολογικό δεν μας λέει κάτι.

Πριν κρίνουμε άλλους θεσμούς και μηχανισμούς, πρώτα οφείλουμε να τους παρομοιάσουμε με τους θεσμούς και τους μηχανισμούς που έχουμε έχουμε υιοθετήσει οι ίδιοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top