Προτείνετε ένα βιβλίο

amy001

Πολύ δραστήριο μέλος

Η amy001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,585 μηνύματα.


Ένα τρομακτικό παραμύθι; Ένα φιλοσοφικό θρίλερ; Μια ερωτική φαντασία; Για τον Ζαν-Μπατίστ Γκρενούιγ, τον σκοτεινό ήρωα, μαθαίνουμε μόνο πως γεννήθηκε στις 17 Ιουλίου 1738 στο Παρίσι, ανάμεσα στα σκουπίδια της αγοράς με δυο ιδιαίτερα χαρακτηριστικά. Αυτός που τρομάζει τους πάντες με την παντελή έλλειψη κάθε μυρωδιάς έχει την πιο ευαίσθητη μύτη του κόσμου. Καταγράφει στην ατελείωτη τράπεζα της μνήμης του όλες τις μυρωδιές που συναντά στο δρόμο του, και όχι μόνο αυτό, αλλά μπορεί να ανακαλέσει κάθε στιγμή εκείνη που θα διαλέξει. Η μακριά πορεία του στο βασίλειο των οσμών θα τον οδηγήσει από το εργαστήριο του αρωματοποιού στη θέση του ημίθεου που παρασύρει τα πλήθη με μοναδικό όπλο το ύψιστο και συγκλονιστικότερο άρωμα που υπάρχει. Αυτό της ανθρώπινης ύπαρξης.


p.s ισως μερικοι να το θεωρησουν "αρρωστημενο" αλλα ειναι καθηλωτικο..:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Η venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23,236 μηνύματα.
Φρανσουά Νταγκονιέ


Οι μεγάλοι φιλόσοφοι και η φιλοσοφία τους


"Έργο της φιλοσοφίας είναι να βοηθήσει το νου μας να ξεφύγει από το ψευδές του αισθητού κόσμου που μας ξεγελά,
για να φτάσουμε τελικά στο αληθές"
Πλάτωνας

Ο συγγραφέας παρουσιάζει σε λίγες γραμμές σημαντικά φιλοσοφικά ζητήματα. Όπως και ο ίδιος επισημαίνει, η προσέγγισή του δεν είναι ερευνητική. Επικαλείται τον Μπερξόν, ο οποίος υποστηρίζει ότι μπορούσε να παρουσιάσει την πιο φιλόδοξη μεταφυσική με μια απλή θεωρητική εικόνα. Βασικό μέλημά του είναι να δείξει τα παιχνίδια αντιθέσεων μεταξύ των φιλοσόφων και τις αντιδράσεις που προκαλεί ο ένας στον άλλο. Δεν θεωρεί τον εαυτό του ιστορικό της φιλοσοφίας καθώς δεν επιζητεί εξαντλητική ανάλυση, αλλά την ανάδειξη του πυρήνα μιας θεωρίας. Καθώς η σύγχρονη Πολιτεία έχει ανάγκη από αναδιοργάνωση ο φιλόσοφος είναι αυτός που πρέπει να τη βοηθήσει να σκεφτεί την αλλαγή και να προσανατολιστεί.
πηγή

Λίγες σελίδες, αλλα με πολύ σημασία πολύ εύκολο στο διάβασμα...καλή συντροφιά στα ΜΜΜ...
;) μαζί με μουσικούλα απο το κινητό σου....ή το i-pod σου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LiViNGtheLiFE

Διάσημο μέλος

Η LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Barista. Έχει γράψει 2,226 μηνύματα.
όντως "το Άρωμα" είναι πρωτότυπο και έχει πολύ ενδιαφέρον, από τα καλύτερα που έχω διαβάσει, δεν μπορώ να πω ότι είναι αρρωστημένο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ρόζα Νέρα Flamingo

Δραστήριο μέλος

Η Ρόζα Νέρα Flamingo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ανταρτικό (Φλώρινα). Έχει γράψει 780 μηνύματα.
H φαντασιακη θεσμιση της κοινωνιας
του Κορνηλιου Καστοριαδη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

wonderfool

Νεοφερμένος

Η wonderfool αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 97 μηνύματα.
Απλά απολαυστικό!

Gods behaving badly
Marie Phillips

Being a Greek god is not all it once was. Yes, the twelve gods of Olympus are alive and well in the twenty-first century, but they are crammed together in a London townhouse-and none too happy about it. And they've had to get day jobs: Artemis as a dog-walker, Apollo as a TV psychic, Aphrodite as a phone sex operator, Dionysus as a DJ.

Even more disturbingly, their powers are waning, and even turning mortals into trees-a favorite pastime of Apollo's-is sapping their vital reserves of strength.

Soon, what begins as a minor squabble between Aphrodite and Apollo escalates into an epic battle of wills. Two perplexed humans, Alice and Neil, who are caught in the crossfire, must fear not only for their own lives, but for the survival of humankind. Nothing less than a true act of heroism is needed-but can these two decidedly ordinary people replicate the feats of the mythical heroes and save the world?

https://www.amazon.com/gp/reader/0316067628/ref=sib_dp_kd#reader-link

  • Hardcover: 304 pages
  • Publisher: Little, Brown and Company (December 10, 2007)
  • Language: English
  • ISBN-10: 0316067628
  • ISBN-13: 978-0316067621
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_Morticia_

Επιφανές μέλος

Η _Morticia_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 11,230 μηνύματα.
A wind named amnesia/ Invader Summer



Πρόκειται για την κοινή έκδοση δύο μυθιστορημάτων του Ιάπωνα συγγραφέα Hideyuki Kikuchi, τόσο γνωστού για τις ιστορίες τρόμου του σε βαθμό να έχει παρομοιαστεί με τους Stephen King και H. P. Lovecraft. Αν και γνωστότερος για τη σειρά Vampire Hunter D, προτείνω τα δύο αυτά προγενέστερα έργα του κυρίως λόγω της θεματολογίας τους.

Συγκεκριμένα:

A wind named amnesia

Η ανθρωπότητα έχει, από άγνωστο λόγο, απωλέσει όλες τις τις αναμνήσεις. Γυναίκες, άνδρες και παιδιά επιστρέφουν σε προϊστορικές συνήθειες και μάχονται για την επιβίωση. Τι προκάλεσε την καταστροφή; Εξωγήινοι, μαγεία ή ένας πόλεμος με μοιραίες συνέπειες;
Η προσπάθεια του ανθρώπινου είδους να επανέλθει στην πρότερη κατάσταση αλλά και η έμφυτη τάση του για επιβολή παρουσιάζονται στον αναγνώστη μέσω του Wataru, ενός νέου που ως στόχο ζωής έχει το αέναο ταξίδι. Με τη συντροφιά μίας μυστηριόδους κοπέλας αγνώστου προελεύσεως εξερευνούν την Αμερική αναζητώντας απαντήσεις...

Invader Summer

Τέλη της σχολικής χρονιάς στο Yubue City κάνει την εμφάνιση της μίας κοπέλα από το πουθενά και "αιχμαλωτίζει"τις καρδιές όλων των μαθητών του σχολείου. Η αρχικά ανάλαφρη ατμόσφαιρα αποκτά επικίνδυνες διαστάσεις όταν το ερωτικό συναίσθημα μετουσιώνεται σε εγκληματικές τάσεις. Οι ανθρώπινες σχέσεις δοκιμάζονται και η πόλη παραπαίει καθώς η απόγνωση του έρωτα της εφηβικής ηλικίας εκδηλώνεται σε υπερφυσικό επίπεδο.


Ως γενική παρατήρηση θα μπορούσε να υπογραμμιστεί η ικανότητα του Kikuchi να παρουσιάζει ένα σχετικά λιτό σε σύνθεση κεντρικό θέμα και να το "ντύνει" με ρεαλιστικές περιγραφές τόπων και ατόμων.
Αν και στην επιστημονική φαντασία είναι δύσκολη η ταύτιση με τα υποκείμενα της δράσης, το έξοχο ψυχολογικό προφίλ που μας παρέχει ο συγγραφέας μας εισάγει αναπόφευκτα στο κλίμα όσο εξωφρενικό ή ουτοπικό κι αν φαντάζει αυτό.

Συνιστάται για τους λάτρεις των anime και η κινηματογραφική μεταφορά του A wind named amnesia.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,964 μηνύματα.
Γεώργιος Φραντζής - Νικολό Μπάρμπαρο

"Η Πόλις εάλω"

Το χρονικό της πολιορκίας και της Άλωσης της Κωνσταντινούπολης.

Σήμερα το άρχισα και το έχω ψιλοφάει!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αδαμαντια52071

Πολύ δραστήριο μέλος

Η νυσταλέα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,935 μηνύματα.
Το σπιτι των πνευματων-Ιζαμπελ Αλιεντε

Τωρα θελω να αγορασω το <<Ακου ανθρωπακο >> του Ραιχ αλλα εχω ξεμεινει λιγακι(αν κ κανει 8 ευρω)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KatM

Νεοφερμένος

Η Μαρκέλλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 65 μηνύματα.
Ο οδοιπόρος-Φερναντο Πεσοα
1984-Τζορτζ Οργουελ
Το ερωτικό φαινόμενο-Ζαν Λυκ Μαριον
Πλατεία Λένιν,Πρώην Συντάγματος-Φύσσας Δημήτρης :book:


Το σπιτι των πνευματων-Ιζαμπελ Αλιεντε

Τωρα θελω να αγορασω το <<Ακου ανθρωπακο >> του Ραιχ αλλα εχω ξεμεινει λιγακι(αν κ κανει 8 ευρω)

Το σπίτι των πνευμάτων θα είναι το βιβλίο που θα αγοράσω μετά τις πανελλήνιες,μου το πρότεινε μια φίλη, ελπίζω να αξίζει :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Σκάρλετ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Σκάρλετ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 285 μηνύματα.
Διαβάζετε βιβλία; Πρόσφατα διάβασα του Καραγάτση το ''Γιούγκερμαν'' και μου άρεσε πολύ. Το έχει διαβάσει κανείς από σας? Γενικά, τι είδους βιβλία σας αρέσουν; Παραθέστε κι αγαπημένα αποσπάσματα αν θέλετε, ή αναφέρτε κάποια από τα αγαπημένα σας για να σχολιάσουμε πάνω σ' αυτά. :clapup::clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*metal fairy*

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Εύη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Αχαρνές (Αττική). Έχει γράψει 174 μηνύματα.
Το ''Γιούγκερμαν'' δεν το εχω διαβασει...δεν ειμαι συγουρη αν θα μου αρεσει...:worry:...σκεφτομαι να του ριξω μια ματια....:)

Το αγαπημενο μου βιβλιο ειναι το φαντασμα της οπερας. :inlove: (με το οποιο ειχα κολισει σοβαρα, για περιπου δυο χρονια :redface: )

Μ'αρεσει ιδιαιτερα το κομματι στο οποιο ο Erik (το φαντασμα) παει κατακοπος στο σπιτι του περση και περιγραφει, τι συνεβει τελικα με την Christine και τον Raoul, ενω εκφραζει τα συναισθηματα του για την
Christine, μα και για τους ανθρωπους που του ειχαν φερθει με τον χειροτερο τροπο.
Αυτο το σειμιο του βιβλιου σε βαζει αρκετα σε σκεψεις, αφου ενω ειχες δει κυριως την ασχημη εικονα του Erik (εκεινη του δολοφονου, του τρελου), σε εκεινο το σειμιο ανακαλιπτεις πως πισω απο ολες αυτες τις πραξεις, ειπαρχει ο θυμος για τους ανθρωπους που αρνουνται να τον δεχτουν οπως ειναι και ο πονος επειδη δεν μπορει να εχει την γυναικα που αγαπα λογο του προσωπου του...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g80karag

Νεοφερμένος

Ο g80karag αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Το "Γιούγκερμαν" του Καραγάτση είναι ένα απ' τα καλύτερα βιβλία που έχω διαβάσει. Η ιστορία ενός ανθρώπου που διαρκώς εξελίσσεται προς το καλύτερο με αστείρευτη θέληση για ζωή και κατάκτηση. Σαν υπόθεση θα έλεγα πως είναι το καλύτερο του Καραγάτση. Το πιο δεξιοτεχνικό του όμως είναι ο "Κίτρινος Φάκελος". Επειδή λατρεύω τον Καραγάτση και τον θεωρώ έναν απ' τους σημαντικότερους Έλληνες λογοτέχνες αλλά και παγκόσμιες καλλιτεχνικές μορφές ότι θέλετε μπορώ να σας προτείνω απ' τα βιβλία του.
Πρόσφατα διάβασα το "Ο Τριστάνο πεθαίνει - Μια ζωή" του Antonio Tabucchi. Παραθέτω ένα κομμάτι: "Παράθυρα, αυτό έχουμε ανάγκη...το εύρος του πραγματικού είναι ακατανόητο, για να το κατανοήσουμε πρέπει να το κλείσουμε σε ένα ορθογώνιο, η γεωμετρία αντιτίθεται στο χάος, γι' αυτό οι άνθρωποι επινόησαν τα παράθυρα που είναι γεωμετρικά, και κάθε γεωμετρία προϋποθέτει ορθές γωνίες". Antonio Tabucchi "Ο Τριστάνο πεθαίνει. Μια ζωή."
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Και εγω ειμαι φιλαναγνώστης :)

Πρόσφατα διάβασα το

"Party and Hook-up LInes
in Twelve Languages"

Ενα πραγματικά χρήσιμο βιβλίο,
όχι σαν κάτι άλλα που ταχαμου
έχουν και φιλοσοφικες προεκτάσεις
και τέτοιες χαζομάρες. ^_^

Συνισταται σε όλους εν οψει καλοκαιριού. Αν και το κοβω
να εχουμε λιγοτερους τουριστες απ οτι κάθε άλλη φορά :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σκάρλετ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Σκάρλετ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 285 μηνύματα.
Το ''Γιούγκερμαν'' δεν το εχω διαβασει...δεν ειμαι συγουρη αν θα μου αρεσει...:worry:...σκεφτομαι να του ριξω μια ματια....:)

Το αγαπημενο μου βιβλιο ειναι το φαντασμα της οπερας. :inlove: (με το οποιο ειχα κολισει σοβαρα, για περιπου δυο χρονια :redface: )

Μ'αρεσει ιδιαιτερα το κομματι στο οποιο ο Erik (το φαντασμα) παει κατακοπος στο σπιτι του περση και περιγραφει, τι συνεβει τελικα με την Christine και τον Raoul, ενω εκφραζει τα συναισθηματα του για την
Christine, μα και για τους ανθρωπους που του ειχαν φερθει με τον χειροτερο τροπο.
Αυτο το σειμιο του βιβλιου σε βαζει αρκετα σε σκεψεις, αφου ενω ειχες δει κυριως την ασχημη εικονα του Erik (εκεινη του δολοφονου, του τρελου), σε εκεινο το σειμιο ανακαλιπτεις πως πισω απο ολες αυτες τις πραξεις, ειπαρχει ο θυμος για τους ανθρωπους που αρνουνται να τον δεχτουν οπως ειναι και ο πονος επειδη δεν μπορει να εχει την γυναικα που αγαπα λογο του προσωπου του...

Το έχει διαβάσει μια φίλη μου το φάντασμα της όπερας. :D Κι αυτή κόλλημα είχε πάθει.

Το "Γιούγκερμαν" του Καραγάτση είναι ένα απ' τα καλύτερα βιβλία που έχω διαβάσει. Η ιστορία ενός ανθρώπου που διαρκώς εξελίσσεται προς το καλύτερο με αστείρευτη θέληση για ζωή και κατάκτηση. Σαν υπόθεση θα έλεγα πως είναι το καλύτερο του Καραγάτση. Το πιο δεξιοτεχνικό του όμως είναι ο "Κίτρινος Φάκελος". Επειδή λατρεύω τον Καραγάτση και τον θεωρώ έναν απ' τους σημαντικότερους Έλληνες λογοτέχνες αλλά και παγκόσμιες καλλιτεχνικές μορφές ότι θέλετε μπορώ να σας προτείνω απ' τα βιβλία του.
Πρόσφατα διάβασα το "Ο Τριστάνο πεθαίνει - Μια ζωή" του Antonio Tabucchi. Παραθέτω ένα κομμάτι: "Παράθυρα, αυτό έχουμε ανάγκη...το εύρος του πραγματικού είναι ακατανόητο, για να το κατανοήσουμε πρέπει να το κλείσουμε σε ένα ορθογώνιο, η γεωμετρία αντιτίθεται στο χάος, γι' αυτό οι άνθρωποι επινόησαν τα παράθυρα που είναι γεωμετρικά, και κάθε γεωμετρία προϋποθέτει ορθές γωνίες". Antonio Tabucchi "Ο Τριστάνο πεθαίνει. Μια ζωή."

Όντως ο Καραγάτσης είναι απολαυστικόςςς. Πρόσφατα διάβαζα και κάποια αποσπάσματα από το βιβλίο που έχει γράψει η κόρη του για αυτόν αλλά και πάλι δεν επηρέασε τη γνώμη που έχω για το συγγραφέα. Θέλω να επιχειρήσω να διαβάσω κι άλλο δικό του αλλά φοβάμαι μην απογοητευτώ γιατί νιώθω ότι το ''Γιούγκερμαν'' είναι άφταστο. :D:D
Ενδιαφέρον ακούγεται και ο Antonio Tabucchi, πολύ αξιόλογο το απόσπασμα που παρέθεσες. Θα το έχω στα υπ'όψη μου. :)

Και εγω ειμαι φιλαναγνώστης :)

Αν και το κοβω
να εχουμε λιγοτερους τουριστες απ οτι κάθε άλλη φορά :P

Χαχαχα, αυτό ξαναπές το. :P:P;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

kit-kat

Πολύ δραστήριο μέλος

Η kit-kat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,739 μηνύματα.
Προσφατα διάβασα το << άρωμα,η ιστορία ενός δολοφόνου>> και τους <<illuminatι>> και τα δύο μου άρεσαν πολύ, βέβαια, έφαγα μεγάλο κωλυμα με το δεύτερο!
και τα δύο έχουν βγει και σε ταινίες και ομολογώ να πω ότι το << άρωμα>> ήταν ωραίο ως ταινία, ενώ το <<illuminati>> δεν μαρεσε τόσο.
στην ταινία όλα κινούνται με πολύ γρήγορους και έντονους ρυθμούς και δεν άφηνε περιθώρια να μελετήσεισ και να καταγράψεις όλα τα στοιχεία παρα την ενδιαφέρουσα φύση τους.
το βιβλιο ειναι πολυ περιγραφικο και αναλυτικό ως προς τις διάφορες πληροφορίες!θα έλεγα ότι είναι ένα απρόβλεπτο θρίλερ που ισορροπεί με μοναδικό τρόπο ανάμεσα σε απρόσμενες αποκαλύψεις και σκοτεινές αλήθειες την ώρα που η μάχη ανάμεσα στη θρησκεία και την επιστήμη κλιμακώνεται... λαμβάνει μέρος στη ρώμη και περιγράφει τη πόλη εξαίσια.
παρόλα αυτά το χόμπι μου δεν είανι να διαβάζω βιβλία αλλά που και ου διαβάζω, ειδικά το καλοκαιρι!!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σκάρλετ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Σκάρλετ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 285 μηνύματα.
Έχω διαβάσει το άρωμα. Έχω δει και την ταινία. Λατρειαααααααααα!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Ένα κάποιο τέλος - Julian Barnes

Ένα πολύ καλογραμμένο βιβλίο με ιδιαίτερο συγγραφικό ύφος.
Μέσα από την αφήγηση ενός 60άρη άντρα ξεδιπλώνεται η πλοκή ενώ ο συγγραφέας εκθέτει τις σκέψεις του για τον χρόνο, τη ζωή και την μνήμη και πώς όλα αυτά επηρεάζουν την "προσωπική" αλήθεια.

:thumbup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ρόζα Νέρα Flamingo

Δραστήριο μέλος

Η Ρόζα Νέρα Flamingo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ανταρτικό (Φλώρινα). Έχει γράψει 780 μηνύματα.
H εποχη των ακρων του Eric Hobsbaum
για οσους θελουν να διαβασουν ιστορια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kit-kat

Πολύ δραστήριο μέλος

Η kit-kat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,739 μηνύματα.
illuminati, το τελευταίο τσιγαρο, ανεμοδαρμενα υψη!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

john_bes

Νεοφερμένος

Ο john_bes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Πρόσφατα διάβασα το βιβλίο Μάργκινους Μόριους, ενός νέου συγγραφέα, του Στέλιου Χαλκίτη. Το διαβάζω τώρα για 3η συνεχόμενη φορά -προφανώς μου άρεσε πολύ- και ολοένα και ανακαλύπτω νέες απαντήσεις σε ερωτήματα που δεν ήξερα ότι έθετα.
Το καλύτερο είναι ότι δεν είναι ένα "βαρύ" ή κουλτουριάρικο βιβλίο. Είναι ιδιαίτερα καλογραμμένο και χρησιμοποιεί μια λεπτή αίσθηση του χιούμορ για να μεταφέρει πολύ εύστοχα βαθιά μηνύματα, έξω από καλούπια και κοινές παραδοχές
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top