Να βγάζουν οι επισκέπτες τα παπούτσια;

libre

Δραστήριο μέλος

Ο libre αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 694 μηνύματα.
Δεν υπαρχει τιποτα στρωμμενο κατω για να λερωσει, ουτε χειμωνα ουτε καλοκαιρι. Υπαρχει ενα σκληρο τεραστιο πατακι στην πορτα της πολυκατοικιας για καθαρισμα παπουτσιων. Κανενας επισκεπτης δεν βγαζει παπουτσια σπιτι μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Πάντως χωρίς παπούτσια = περισσότερη άνεση! Τώρα αν ο άλλος έχει σκισμένη κάλτσα ή μυρίζει το πόδι εκεί έχουμε πρόβλημα.

Από την άλλη σκέφτομαι πως δεν θα είχα πρόβλημα να έχω επισκέπτες με παπούτσια αν ζούσα μόνος σε κανα μικρό διαμέρισμα όπως κάνουν οι φοιτητές συνήθως, απλώς στο σπίτι έχω 2 μικρότερα αδέρφια με αρκετά χρόνια διαφορά μεταξύ τους οπότε πάντα είχαμε κάποιο μικρό να μπουσουλάει από εδώ και από εκεί και προτιμούσαμε οι επισκέπτες να βγάζουν τα παπούτσια :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
οκ αν έχεις μωρό έχει λογική. Βέβαια κι αυτό δε θα το χεις να μπουσουλάει σε όλο το σπίτι θα χεις μια μοκέτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Ερώτηση: όσοι φοράτε παπούτσια στο σπίτι σας, δεν κουράζεται το πόδι σας όλη μέρα με το παπούτσι; Το φοράτε δηλαδή πολύ παραπάνω ώρες από τους άλλους, δεν ιδρώνει το πόδι, κάθε πόσο πλένετε τα παπούτσια αυτά;

Δε νομιζω πως υπαρχει κοσμος που φοραει τα παπουτσια του οση ωρα ειναι ξυπνιος! Ειναι παραλογο! Εγω στο σπιτι μου ουτε παντοφλες δεν χρησιμοποιω, προτιμω να κυκλοφορω με καλτσες ή ξιπολυτη! Απλα οταν ερχομαι απο εξω στο σπιτι για λιγη ωρα δεν θα τα βγαλω. Στους επισκεπτες μου το αφηνω στην κριση τους. Ας κανουν οτι τους βολευει, δεν μου αρεσει να τους περιοριζει για τοσο trivial things.

Προσωπικα οσες ωρες και αν φορεσω τα παπουτσια μου ή παντοφλες, δεν εχω προβλημα με ιδρωμα και οσμες ακομα και αν εχει 40 βαθμους εξω και ειμαι στο ποδι για ωρες. Απορω πως καταφερνετε να σας μυριζουν τα ποδια και τα παπουτσια. Μυκητες ισως;

οκ αν έχεις μωρό έχει λογική. Βέβαια κι αυτό δε θα το χεις να μπουσουλάει σε όλο το σπίτι θα χεις μια μοκέτα.
Και ομως... ειναι παρολογο να εχεις αποστειρωμενο και καθαρο το σπιτι σου αν εχεις μωρο. Ειναι οτι χειροτερο μπορεις να κανεις στην αναπτυξη του ανοσοποιητικου του συστηματος. Το διαλυεις το παιδι. Οσο περισσοτερη βρωμια τρωει απο το πατωμα, τοσο μεγαλυτερο καλο του κανεις για την μελλοντικη του υγεια. Αν τρωει και χωμα απο τις γλαστρες ή αμμο απο την λεκανη του γατιου, ακομα καλυτερα. Θα υποφερει απο λιγοτερες αλλεργιες και προβληματα στο μελλον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Μήπως να βγάζουν και όλα τους τα ρούχα; λολ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Υπαρχει κοσμος που καθεται στο χαλι οταν ειναι σπιτι του; Καναπεδες δεν εχουν εφευρεθει; Εννοειται πως δεν βγαζουμε τα παπουτσια στο δικο μου σπιτι και μαλιστα αισθανομαι πολυ αβολα αν τυχει να μου το ζητησουν. Στο κατω κατω αν αγχωνεσαι τοσο πολυ για την καθαριοτητα του σπιτιου, δεν καλεις κανεναν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleop

Πολύ δραστήριο μέλος

Η kleop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,469 μηνύματα.
Υπαρχει κοσμος που καθεται στο χαλι οταν ειναι σπιτι του; Καναπεδες δεν εχουν εφευρεθει; Εννοειται πως δεν βγαζουμε τα παπουτσια στο δικο μου σπιτι και μαλιστα αισθανομαι πολυ αβολα αν τυχει να μου το ζητησουν. Στο κατω κατω αν αγχωνεσαι τοσο πολυ για την καθαριοτητα του σπιτιου, δεν καλεις κανεναν
Nαι υπαρχει και απο τους πρωτους εγω.Ειναι συνηθεια απλα εκει εχω μαθει να διαβαζω εκει να ξεκουραζομαι κατω στο χαλι,χρησιμοποιοντας ως 'γραφειο' τον καναπε ή το κρεβατι μου.(περιεργη συνηθεια το ξερω:P)Φυσικα και το καθαριζει συχνα η μαμα και σπανια μενει βρωμικο.
Ον τοπικ ουτε εμεις λεμε στους επισκεπτες να βγαζουν τα παπουτσια.Το θεωρω λιγο προσβλητικο ολο αυτο,εκτος και αν ο αλλος εχει τοση λασπη στα παπουτσια σε σημειο που να λερωσει το σπιτι.Δεν εχει τυχει ποτε να πω σε καποιον να βγαλει τα παπουτσια του εκτος αν θελει εκεινος για να αισθανεται ανετα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Ε για αυτό υπάρχει το χαλάκι της μπροστινής πόρτας για να φεύγουν οι λάσπες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,057 μηνύματα.
Στο σπίτι κάποιου παιδικού μου φίλου που ήταν μεζονέτα, στον κάτω όροφο δεν είχαν πρόβλημα, όμως στον επάνω, όπου ήταν οι κρεβατοκάμαρες, είχαν παντού κολλημένη μοκέτα από αυτές που χώνεται μέσα όλο το πόδι. Έτσι εκεί τα παπούτσια απαγορεύονταν. Για να πάω στο δωμάτιο του φίλου μου, έπρεπε μόλις ανέβαινα τη σκάλα, να βγάλω τα παπούτσια μου και να πάρω από ένα καλάθι παντόφλες που είχαν γραμμένο το όνομά μου.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
σου πήραν και dedicated παντόφλες; ρε μπράβο μεταχείριση ο Δίας :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,057 μηνύματα.
σου πήραν και dedicated παντόφλες; ρε μπράβο μεταχείριση ο Δίας :P
Χαχαχαχαχα!!! Σιγά τη μεταχείριση. Πλαστικές παντόφλες ήταν, μάλλον αγορασμένες από τη λαϊκή (σαν αυτές του Παϊσιου που τις έβαλαν για ...προσκύνημα). Όσο για το όνομά μου, ήταν γραμμένο με μαρκαδόρο.


.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Στο σπίτι κάποιου παιδικού μου φίλου που ήταν μεζονέτα, στον κάτω όροφο δεν είχαν πρόβλημα, όμως στον επάνω, όπου ήταν οι κρεβατοκάμαρες, είχαν παντού κολλημένη μοκέτα από αυτές που χώνεται μέσα όλο το πόδι. Έτσι εκεί τα παπούτσια απαγορεύονταν. Για να πάω στο δωμάτιο του φίλου μου, έπρεπε μόλις ανέβαινα τη σκάλα, να βγάλω τα παπούτσια μου και να πάρω από ένα καλάθι παντόφλες που είχαν γραμμένο το όνομά μου.


Δικαιολογιες ειναι η μοκετα. Εζησα πανω απο 10 χρονια σε σπιτι με τετοια μοκετα και απλα οποτε λερωνοταν καλουσαμε συνεργειο. Η μοκετα στο σπιτι του φιλου σου παιζει να ειναι πιο βρωμικη απο το παρκε μου (που κυκλοφορω με τα παπουτσια στο σπιτι και που εχω και κατοικιδια ζωα). Φανταζομαι για να επιβαλλουν παντοφλες, δεν θα την εχουν πλυνει απο την ημερα που τοποθετηθηκε :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
τα περισσότερα μικρόβια είναι φίλοι του ανθρώπου
fockos
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Εγω παντως δεν εχω την απαιτηση να τα βγαζουν και θα ντρεπομουν να το ζητησω εννοειται. Αν θελουν απο μονοι τους κανενα προβλημα! Πολυ καθαρα ειναι στο σπιτι μου αλλωστε σφουγγαριζω καθε τρεις και λιγο!
Παντως εγω σε σπιτια που πηγαινω σπανια θελω να βγαλω τα παπουτσια μου, πχ σε καμμια γιορτη ειμαι ντυμενη βαμμενη με τις ωραιες μου γοβες, οχι δε θελω να τις βγαλω. Και με αυτο το σκεπτικο δεν εχω την ιδια απαιτηση για το σπιτι μου! Στη φιλεναδα μου ομως που θα κατσουμε να πιουμε τον καφε μας στομ καναπε, οκ μπορει ναμου ρθει να τα βγαλω!
Παντως δεν εχει τυχει να μου το ζητησουν ποτε...

Δικαιολογιες ειναι η μοκετα. Εζησα πανω απο 10 χρονια σε σπιτι με τετοια μοκετα και απλα οποτε λερωνοταν καλουσαμε συνεργειο. Η μοκετα στο σπιτι του φιλου σου παιζει να ειναι πιο βρωμικη απο το παρκε μου (που κυκλοφορω με τα παπουτσια στο σπιτι και που εχω και κατοικιδια ζωα). Φανταζομαι για να επιβαλλουν παντοφλες, δεν θα την εχουν πλυνει απο την ημερα που τοποθετηθηκε :P

Ασχετο, αλλα με στεγνο καθαρισμα με την ηλεκτρικη δεν καθαριζεται; Ενας ατμοκαθαριστης ειναι οτι πρεπει νομιζω για τις μοκετες..

εμείς ποτέ δεν λέμε να βγάλουν οι καλεσμένοι τα παπούτσια τους.
μια φορά μου έτυχε εμένα, ήμουν πιο μικρή, είχα πάει στο σπίτι μιας κοπέλες και η μητέρα της με ανάγκασε να βγάλω τα παπούτσια μου και να φορέσω κάτι παντόφλες που μου έδωσε.
όχι ότι ήθελα να σηκωθώ και να φύγω..όχι όχι..:D

Καταρχας, σιχανεσαι να φορεσεις αγνωστου παντοφλες. Εκτος αν ειναι μιας χρησης.
Οχι, οι παντοφλες ειναι ακομα χειροτερο!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Ασχετο, αλλα με στεγνο καθαρισμα με την ηλεκτρικη δεν καθαριζεται; Ενας ατμοκαθαριστης ειναι οτι πρεπει νομιζω για τις μοκετες..
Με την ηλεκτρικη μαζευεις μια χαρα τα σκουπιδακια. Απλα αν ριξεις υγρα μπορει να αφησουν λεκε. Αλλα τις περισσοτερες φορες καθαριζουν και αυτα με λιγο απορρυπαντικο για μοκετα ή για πλυντηριο ρουχων. Απλα εχει λιγη δουλεια γιατι πρεπει πρωτα να ρουφηξεις με πετσετα ή χαρτι κουζινας τα περισσοτερα υγρα, να καθαρισεις με αρκετο νερο και σαπουνι και να επαναλαβεις την διαδικασια με πετσετα. Αλλα ακομα και με συχνο σκουπισμα με ηλεκτρικη, σταδιακα αρχιζει και μαυριζει η μοκετα, οποτε χρειαζεται επαγγελματικο καθαρισμα (συνηθως 1 φορα τον χρονο). Ο ατμοκαθαριστης δεν ειναι καλος. Μια καλη λυση ειναι οι σκουπες που πλενουν με νερο και απορρυπαντικο και εχουν βουρτσακια για να την τριβουν. Καθαριζουν καλα, αλλα το επαγγελματικο καθαρισμα χρειαζεται παλι, απλα οχι τοσο συχνα. Μια αλλη οικονομικη λυση ειναι η ενοικιαση επαγγελματικης σκουπας. Εμενα μου κοστιζε γυρω στα 50 για μια ημερα χρησης. Μια χαρα τιμη για 1-2 φορες τον χρονο πλυσιμο της μοκετας!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Σκεφτομουν να βαλω σε ενα δωματιο, αλλα δεν ειμαι σιγουρη ακομα...:/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tixodioktis

Νεοφερμένος

Ο tixodioktis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
πιο αποτελεσματική λύση είναι το σκουπάκι της hoover για τα ακάρεα,
δεν φαντάζεστε τι μαζεύει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,797 μηνύματα.
Ναι να τα βγάζουν. Εγώ πχ στο δωμάτιό μου έχω μοκέτα χειμώνα - καλοκαίρι και επιπλέον στο μελλοντικό μου σπίτι θα έχω επίσης μοκέτα. Δεν λέει να μπαίνει ο άλλος από το δρόμο στο σπίτι σου με τα παπούτσια.
Αν μιλάμε για μωσαϊκό ή παρκέ, τότε αλλάζουν τα πράγματα αφού μπορείς να το σφουγγαρίζεις και σκουπίζεις πιο τακτικά :yes:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sapphire

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Sapphire αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 219 μηνύματα.
Εγω προσωπικα δεν θα το ζητουσα ποτε. Αν το θελουν οι ιδοι και αισθανονται πιο ανετα στον χωρο με το να τα βγαζουν, καλως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

e-lectro

Νεοφερμένος

Η e-lectro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Πωπω σιχαινομαι απιστευτα να πατανε με παπουτσια στα χαλια μου...Μενουμε και σε γειτονια με πολλα αδεσποτα που οπως καταλαβαινεται υπαρχουν "βομβες" παντου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top