Αποτρίχωση

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Εμένα μου γίνεται αυτό και με το ξυράφι, οπότε όπως καταλαβαίνεις είμαι μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα... Και δεν γίνεται ρε παιδί μου να μην κάνεις αποτρίχωση. :(
Πάντως κάπου είχα διαβάσει πως η λύση σ' αυτό είναι η καλή απολέπιση του δέρματος πριν την αποτρίχωση. Δεν θυμάμαι αν έπρεπε να γίνεται ακριβώς πριν ή έστω μια μέρα πριν. Στο πρόσωπο πιάνει αλλά στα πόδια...
Απλώς δεν παλεύεται κυρίως το καλοκαίρι αυτό το πράγμα γιατί πας θάλασσα φοράς κοντά και δεν γ΄νεται να αφήσεις την τρίχα μέχρι να τη βγάλει το κερί. Βασικά αν έχεις γλυτώσει το ξυράφι καλά κάνεις. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Αν ανοίγει καλά ο πόρος της τρίχας, λογικά δεν γυρνάνε προς τα μέσα.

Εγώ το καλοκαίρι για να μην είμαι με το ξυράφι κάθε 5 μέρες, είπα να κάνω λέιζερ στα πόδια και στο μπικίνι. Ε σώθηκα ρε κορίτσια. Πρώτον αραίωσαν πάρα πάρα πολύ, δεύτερον η τρίχα δεν βγήκε τόσο δυνατή, τρίτον ησύχασε το κεφάλι μου 1,5 μήνα και ακόμα και όταν βγαίνανε βγαίνανε σκόρπιες και με διαφορετικό ρυθμό οπότε τις τραβούσα με το τσιμπιδάκι φρυδιών :P . Δεν έχω λεφτά να κάνω τακτικά συνεδρίες, αλλά λέω να τα χτυπήσω μία εκεί κατά το Πάσχα να αραιώσουν κι άλλο και μία το καλοκαίρι. Κατά τ' άλλα το έχω γυρίσει στο κερί σε όλο το σώμα πλην τις μασχάλες που τις κάνω με ξυράφι, αλλά κι εκεί τις είχα αραιώσει πολύ με λέιζερ πρώτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Ξυράφι κάθε 5 μέρες; Καλά είσαι. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Βιολόγος και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
δε σας ποναει ρε παιδι μου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Ξυράφι κάθε 5 μέρες; Καλά είσαι. :P

Πριν ανακαλύψω την χαρά του κεριού και του laser, το καλοκαίρι μόνο στην κωλότσεπη δεν το 'χα το ξυραφάκι. :P

δε σας ποναει ρε παιδι μου;

Ποιο απ' όλα ρε παιδί μου; :P

https://www.e-steki.gr//www.pinterest.com/pin/create/extension/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stavri_

Τιμώμενο Μέλος

Η Stavri_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Barista. Έχει γράψει 4,687 μηνύματα.
Well, ας πω και εγώ το βάσανά μου. :P

Λοιπόν, εγώ, και οι τρίχες, έχουμε μία περίεργη "σχέση". Είμαι ξανθιά και έχω ανοιχτόχρωμο δέρμα, οπότε βιώνω τα pros and cons αυτών των χαρακτηριστικών. (Μη πεταχτεί καμία μελαχρινή να πει, ότι οι ξανθιές δε πρέπει να παραπονιούνται για το θέμα τρίχες, γιατί θα τα πάρω!:P)

-Pros

(1)Ευτυχώς σχεδόν όλη η ..."πυκνότητα" της τριχοφυΐας μου, είναι στην κεφαλή μου! Έχω, κατά γενική ομολογία πλούσιο μαλλί, και στο υπόλοιπο σώμα, τα πράγματα είναι ελεγχόμενα. Δε ξέρω τι πάει να πει πχ 'μουστάκι' ή τρίχα στο πρόσωπο, σε κοιλιά, χέρια κλπ. Δεν έχει χρειαστεί να "επέμβω" σε αυτές τις περιοχές.
(2)Η τρίχα μου, είναι παντού ξανθιά, με εξαίρεση το (χμ.χμ.-ξερόβηχας), όπου είμαι καστανόξανθη. Συνεπώς, ακόμα και το χειμώνα, αν παραμελήσω για κάποιο χρονικό διάστημα την αποτρίχωση, δεν υπάρχει κάποια ευκόλως διακριτή διαφορά οπτικά.
(3) Επομένως τα "μέρη" για αποτρίχωση που μας μένουν, είναι τα πόδια, οι μασχάλες και το μπικίνι.

Οι μασχάλες είναι το μόνο μέρος του σώματός μου που μπαίνει ξυραφάκι. Και αυτό για άριστο αποτέλεσμα, χρειάζεται περίπου 1 φορά κάθε 5 μέρες. Από εκεί και έπειτα δεν έχω δοκιμάσει ποτέ να βάλω κάπου αλλού ξυραφάκι, καθώς όταν είχε φτάσει εκείνη η ιερή στιγμή στο γυμνάσιο του πρώτου αποχωρισμού της φίλτατης τρίχας, ο μπαμπάς μου (!) ήταν κάθετος. "Το παιδί θα κάνει αποτρίχωση με κερί. Δε θα καταστρέψει το δέρμα του με ξυράφια και θυλακίτιδες" έλεγε στη μητέρα μου, η οποία θυμάμαι τότε τον κοίταζε περίεργα.:P

Anyway, στα πόδια από τότε κάνω μόνο κερί. Πλέον έχουν αραιώσει αισθητά, και είναι αρκετά μαλακές.Με μία φορά το μήνα είμαι υπερsuper. Δοκίμασα και lazer, αλλά εδώ τα πράγματα δεν ήταν καθόλου ενθαρρυντικά... (θα αναφερθώ παρακάτω γι αυτό)

-Cons (εδώ αρχίζει το δράμα που λέγεται... μπικίνι!)

Δεδομένου του ότι είμαι ανοιχτόχρωμη, και έχω αρκετά ευαίσθητο δέρμα κατά τους εκάστοτε δερματολόγους που έχω επισκεφθεί, το κερί στο μπικίνι, μου προκάλεσε πρόβλημα θυλακίτιδας. (Όχι που θα γλίτωνα, πατέρα!:P) Μάλιστα, ένας λάθος χειρισμός της αισθητικού μου πριν 2 χρόνια, έγινε η αιτία για να γνωρίσω τι εστί ιδρωταδενίτιδα! Τρία κουτιά αντιβίωση flazyl, πόνος για αρκετό καιρό, και εν τέλει, ένα μικρό σημάδι που έχει μείνει ακόμα στην περιοχή για ..."ενθύμιο"! Τότε ήταν, που ο δερματολόγος μου, μου απαγόρεψε τη μέθοδο "κερί" (εννοείται όχι ξυραφάκι), και κατέληξα στη μέθοδο lazer αλεξανδρίτη.

Τη πρώτη φορά, δοκίμασα και στο μπικίνι και στα πόδια. Στη δεύτερη επίσκεψη η δερματολόγος βλέποντας τα πρώτα αποτελέσματα, μου ανακοίνωσε πως δεν υπήρχε περίπτωση να δεχτεί να συνεχίσουμε τις συνεδρίες για τα πόδια και να μου παίρνει τσάμπα λεφτά, μιας και η τρίχα ήταν τόσο ξανθιά, που στη μέγιστη ένταση, το lazer δε την άγγιζε! (Καλά για πόνο δε μιλάω! Η Αποτρίχωση με κερί, μπροστά στο lazer με μέγιστη ένταση, ήταν ΧΑΔΙ στην κυριολεξία!!)
Στο μπικίνι συνεχίσαμε κανονικά, αν και η δερματολόγος είχε κάποιες επιφυλάξεις για την αποτελεσματικότητα της μεθόδου...
And finally, φτάνουμε στην 7η συνεδρία - που ουσιαστικά εκεί καταλαβαίνεις στο 100% πλέον τι συμπεριφορά θα έχει η τρίχα σου-(μαζί με τα επαναληπτικά που ήταν δωρεάν), όπου μου ανακοινώνει, ότι αν περιμένω ολική λύση στο θέμα τρίχα στην ευαίσθητη περιοχή, καλύτερα θα ήταν να σταματήσω ή απλά να εξακολουθήσω να κάνω lazer αν θέλω, όχι όμως με σκοπό την δια παντός εξαφάνισή τους, αλλά ως μέθοδο αποτρίχωσης.
Καταλήξαμε ότι τελικά παρά είμαι ανοιχτόχρωμη για lazer με μόνιμα αποτελέσματα, και παρά είμαι ευαίσθητη για κερί!:wall:

Οπότε κάπου εδώ, υπερίσχυσε το θέμα της υγείας. Για να γλιτώσω τις θυλακίτιδες και τους ερεθισμούς, εξακολουθώ να κάνω lazer, αλλά πλέον ως μέθοδο αποτρίχωσης και όχι ως μέθοδο απαλλαγής. Οπότε μου κοστίζει κάτι παραπάνω.

Βέβαια, οκ, η τρίχα έχει εξασθενίσει αρκετά, μετά από 1,5 χρόνο συχνών συνεδριών, και πλέον είναι και πιο μαλακή (γιατί σημειωτέων, στην ευαίσθητη περιοχή μου, είναι το μόνο σημείο όπου έχω κάπως σκληρή τρίχα) και πιο αραιά. Το χρόνο πλέον κάνω περίπου 4 συνεδρίες (εννοείται πλέον στη μισή τιμή -25 euros).


- Καταλήγοντας, και συμπεραίνοντας: Η Τρίχα είναι αναγκαίο κακό που πλήττει τόσο τις μελαχρινές, όσο τις καστανές, τις κοκκινομάλλες, και τις ξανθιές! ΚΑΜΙΑ δε γλιτώνει!:giveup:
(Stavri_)​

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Βαγγελινα εγώ όταν έκανα κερί στις 6 με 7 μέρες έβγαιναν πάλι. Άσε πονεμένη ιστορία για αυτό δεν με βολεύει τι
Καλοκαίρι. :'(
Stavri και πάλι δεν έχεις τόσο τρελό πρόβλημα. Trust me. Πάντως εγώ και στα φρύδια με κερί κάνω. Κοιλιά λέτε να πονάει ? Και εκεί πρόβλημα έχω. -.-
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Claire Rentfield

Περιβόητο μέλος

Η Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Άνεργος/η και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 6,051 μηνύματα.
δε σας ποναει ρε παιδι μου;
Όλα αυτά πονάνε, εκτός από το ξυράφι εννοείται. Αυτό σημαίνει να είσαι γυναίκα... :/:
Πριν ανακαλύψω την χαρά του κεριού και του laser, το καλοκαίρι μόνο στην κωλότσεπη δεν το 'χα το ξυραφάκι. :P
Δυστυχώς υπάρχουν γυναίκες που οι τρίχες τους μεγαλώνουν πιο γρήγορα από άλλων, αν δεν σου συμβαίνει δεν είναι εύκολο να το καταλάβεις...
(1)Ευτυχώς σχεδόν όλη η ..."πυκνότητα" της τριχοφυΐας μου, είναι στην κεφαλή μου! Έχω, κατά γενική ομολογία πλούσιο μαλλί, και στο υπόλοιπο σώμα, τα πράγματα είναι ελεγχόμενα. Δε ξέρω τι πάει να πει πχ 'μουστάκι' ή τρίχα στο πρόσωπο, σε κοιλιά, χέρια κλπ. Δεν έχει χρειαστεί να "επέμβω" σε αυτές τις περιοχές.
Ακόμα είσαι μικρή Σταυριάνα μου, στην ηλικία σου ούτε κι εγώ είχα πρόβλημα ιδιαίτερο αν και αρκετά μελαχροινή και με κατάμαυρη τρίχα...
Για να καταλάβεις πρόβλημα είχα μόνο στα πόδια και τις μασχάλες τότε και έπρεπε να ξυρίζομαι συχνά. Εκείνη την εποχή δεν υπήρχε ούτε leizer ούτε καμμιά από τις σημερινές μεθόδους, το κερί δε το φοβόμασταν και δεν το καλοξέραμε. Στα 16 μου έκανα εγχείρηση σκωληκοειδίτιδας και μου ξύρισαν την κοιλιά, έτσι το χνούδι που υπήρχε εκεί έγινε κάπως πιο πυκνό. Όταν γέννησα με ξύρισαν ξανά και από τότε έχω αρκετές τριχούλες κι εκεί που τις βγάζω με κερί.
Φαντάσου τώρα στα 54 αισίως, με πολυκυστικές ωοθήκες που δημιουργούν έντονη τριχοφυία, με συχνή λήψη κορτιζόνης λόγω αναπνευστικού προβλήματος που επίσης δημιουργεί τριχοφυία και συχρόνως να υπάρχει κι ένας ιδιοσυγκρασιακός παράγοντας από το σόι του πατέρα μου (μη χέσω) που προσθέτει κι αυτό... Για λέιζερ δεν με αναλαμβάνει κανείς γιατί θα είμαι κακή διαφήμιση μια και δεν πρόκειται να έχει αποτέλεσμα, το ίδιο και η φωτόλυση. Την ηλεκτρόλυση δεν την θεωρώ λύση εκτός και αν σου δίνει μόνιμο αποτέλεσμα μετά από κάποιες επισκέψεις, πονάει απίστευτα το άτιμο.. Μόνη μου λύση το κερί για περιοχές όπως μουστάκι, κοιλιά και στήθος (γιατί κι εκεί έχω...) και ξυράφι για πόδια και μασχάλες. Γιατί ξέχασα να πω πως το κερί δεν κάνει για μένα, γεμίζω μελανιές και μέχρι να φύγουν έχουν ξαναβγεί οι τρίχες, ναι έχουμε ευαίσθητο δέρμα και οι μελαχροινές. :/:


Να σας πω μόνο για την θυλακίτιδα, μια και έχω μάθει κάποια πράγματα από την πείρα μου, πως δεν πρέπει να πάει τίποτα επάνω για ένα 24ωρο τουλάχιστον. Δηλαδή δεν κάνουμε την αποτρίχωση και μετά μπάνιο αλλά το αντίθετο. Όταν κάνω στο μουστάκι, μέχρι και το νερό το πίνω με καλαμάκι για να μην πάει καθόλου στην αποτριχωμένη περιοχή. Και εννοείται και τίποτα άλλο ( ;) ) και βοηθάει μια καλή δερματική αλοιφή, αν είναι δυνατόν κορτιζονούχα.
Ελπίζω να βοηθηθείτε κάποιες από τις εμπειρίες μου. :)


Κοιλιά λέτε να πονάει
Στην κοιλιά δεν πονάει καθόλου, trust me! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleop

Πολύ δραστήριο μέλος

Η kleop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,469 μηνύματα.
Λοιπον αρχισα να κανω αποτριχωση στις αρχες λυκειου.Ο ναι αργησα αρκετα να βγαλω τριχες πολλες και δεν ειχα ιδιαιτερο θεμα.Χνουδακια ηταν και επειδη ειμαι και ανοιχτοχρωμη δεν φαινοταν ιδιαιτερα.Καλη ωρα οπως στην Stavri και μενα ο μπαμπας μου με ειχε συμβουλευσει να μην βαλω ποτέ στην ζωη μου ξυραφακι(εκτος απο τις μασχαλες φυσικα) για να μην βγαινει πιο αγρια η τριχα κλπ κλπ.Ετσι εγινε και εδω και χρονια κανω αποτριχωση με κερι και το καλοκαιρι μου κραταει εναν μηνα περιπου.Οσο για τον πονο δεν με ενοχλει τοσο στα ποδια,αλλά στο μπικινι ποναει παρα πολυ!Εκει εχω δοκιμασει με ξυραφακι που δεν ικανοποιηθηκα τοσο και σκεφτομαι αρκετα σοβαρα το λειζερ.Θα δειξει αν και δεν εχω τοσο ιδιαιτερο προβλημα.
Τωρα για το μουστακι καθε δυο μηνες ή καθε μηνα το κανω αναλογως.Ειναι πολυ ενοχλητικο οταν φαινεται και δεν καταλαβαινω την χρησιμοτητα του.Το καλοκαιρι επειδη ξανθαινουν οι τριχες λογω του ηλιου δεν φαινεται καν και δεν το βγαζω.Στις μασχαλες οπως αναφερθηκε και παραπανω καθε 5 μερες αρκει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Βαγγελινα εγώ όταν έκανα κερί στις 6 με 7 μέρες έβγαιναν πάλι. Άσε πονεμένη ιστορία για αυτό δεν με βολεύει τι
Καλοκαίρι. :'(
Stavri και πάλι δεν έχεις τόσο τρελό πρόβλημα. Trust me. Πάντως εγώ και στα φρύδια με κερί κάνω. Κοιλιά λέτε να πονάει ? Και εκεί πρόβλημα έχω. -.-

Κάτσε όταν λες έβγαιναν, έβγαινε χνουδάκι που την πάλευες για καμιά βδομάδα ακόμα ή έβγαινε η σκληρή, χοντρή τρίχα που πρέπει να εξολοθρεύσεις; :P
Κοιλιά αν είναι απλά χνουδάκι, και μαύρη να είναι, άστην δεν πειράζει, δεν πονάει αλλά εμένα δεν αραιώνουν καθόλου εκεί ούτε με κερί ούτε με λέιζερ και το θεωρώ πεταμένα λεφτά και έχω σταματήσει να πιάνω εκείνη την περιοχή.

https://www.e-steki.gr//www.pinterest.com/pin/create/extension/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Κάτσε όταν λες έβγαιναν, έβγαινε χνουδάκι που την πάλευες για καμιά βδομάδα ακόμα ή έβγαινε η σκληρή, χοντρή τρίχα που πρέπει να εξολοθρεύσεις; :P
Κοιλιά αν είναι απλά χνουδάκι, και μαύρη να είναι, άστην δεν πειράζει, δεν πονάει αλλά εμένα δεν αραιώνουν καθόλου εκεί ούτε με κερί ούτε με λέιζερ και το θεωρώ πεταμένα λεφτά και έχω σταματήσει να πιάνω εκείνη την περιοχή.

https://www.e-steki.gr//www.pinterest.com/pin/create/extension/
Ρε βασικά νομίζω δεν την παλεύεις γιατί είναι μαύρη τρίχα και φαίνεται και αν είναι να τα αφήσεις καλοκαίρι μέχρι να φτάσουν σε σημείο που να μπορείς να κάνεις κερί πάλι είναι γάμησέ τα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,610 μηνύματα.
Λοιπον αρχισα να κανω αποτριχωση στις αρχες λυκειου.Ο ναι αργησα αρκετα να βγαλω τριχες πολλες και δεν ειχα ιδιαιτερο θεμα.Χνουδακια ηταν και επειδη ειμαι και ανοιχτοχρωμη δεν φαινοταν ιδιαιτερα.Καλη ωρα οπως στην Stavri και μενα ο μπαμπας μου με ειχε συμβουλευσει να μην βαλω ποτέ στην ζωη μου ξυραφακι(εκτος απο τις μασχαλες φυσικα) για να μην βγαινει πιο αγρια η τριχα κλπ κλπ.Ετσι εγινε και εδω και χρονια κανω αποτριχωση με κερι και το καλοκαιρι μου κραταει εναν μηνα περιπου.Οσο για τον πονο δεν με ενοχλει τοσο στα ποδια,αλλά στο μπικινι ποναει παρα πολυ!Εκει εχω δοκιμασει με ξυραφακι που δεν ικανοποιηθηκα τοσο και σκεφτομαι αρκετα σοβαρα το λειζερ.Θα δειξει αν και δεν εχω τοσο ιδιαιτερο προβλημα.
Τωρα για το μουστακι καθε δυο μηνες ή καθε μηνα το κανω αναλογως.Ειναι πολυ ενοχλητικο οταν φαινεται και δεν καταλαβαινω την χρησιμοτητα του.Το καλοκαιρι επειδη ξανθαινουν οι τριχες λογω του ηλιου δεν φαινεται καν και δεν το βγαζω.Στις μασχαλες οπως αναφερθηκε και παραπανω καθε 5 μερες αρκει.

Σε ό,τι αφορά το μουστάκι, γιατί δεν βάζεις για το χειμώνα ένα ξανθιστικό? Υπάρχουν ειδικά για την περιοχή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleop

Πολύ δραστήριο μέλος

Η kleop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,469 μηνύματα.
Σε ό,τι αφορά το μουστάκι, γιατί δεν βάζεις για το χειμώνα ένα ξανθιστικό? Υπάρχουν ειδικά για την περιοχή.
Να σου πω την αληθεια δεν το ειχα σκεφτει αυτο.Μου εδωσες ιδεα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,610 μηνύματα.
Αν θυμάμαι καλά, Magic blonde λέγεται, το πουλάει ο Χόντος σε βαζάκι. Περιέχει ξεχωριστή συσκευασία κρέμας και σκόνης που χρειάζεται να ανακατέψεις σε αναλογία 1:3 (περιέχει οδηγίες στη συσκευασία). Είναι ειδικά για μικρές περιοχές και το έχω χρησιμοποιήσει με επιτυχία για να ξανθήνω τα φρύδια μου (βασικά αποχρωματίζει), δλδ όσο περισσότερη ώρα το αφήνεις, τόσο ξανοίγουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Χορογράφος και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
Σε ό,τι αφορά το μουστάκι, γιατί δεν βάζεις για το χειμώνα ένα ξανθιστικό? Υπάρχουν ειδικά για την περιοχή.

Κάπου είχα ακούσει ότι τα ξανθιντικά μεγαλώνουν τις τρίχες. Όχι? Πόσο καιρό κρατάνε τα αποτελέσματα του?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,610 μηνύματα.
Κάπου είχα ακούσει ότι τα ξανθιντικά μεγαλώνουν τις τρίχες. Όχι? Πόσο καιρό κρατάνε τα αποτελέσματα του?

Κι εγώ είχα ακούσει αυτή τη φήμη, αλλά προσωπικά δεν διαπίστωσα τέτοιο πράγμα. Ούτε επιταχύνουν το μεγάλωμα των τριχών, ούτε το επιβραδύνουν. Τα αποτελέσματα εμένα κρατούσαν ένα μήνα περίπου. Δεν το θεωρώ μεγάλο χρονικό διάστημα, όμως νομίζω αρκετό. Εξαρτάται βέβαια και σε ποιό σημείο του σώματος θα χρησιμοποιηθεί.
Για το μουστάκι δεν υπάρχει πρόβλημα, αλλά με τα φρύδια χρειάζεται προσοχή στο χρόνο, γιατί έστω και 2 λεπτά να αφεθεί περισσότερο μπορεί να τα ξανοίξει πολύ σε σημείο να μη φαίνονται:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
δεν είναι καλύτερα να το βγάλεις το μουστάκι από ξανθιτικό; Εξασθενεί κιόλας με το κερί..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
δεν είναι καλύτερα να το βγάλεις το μουστάκι από ξανθιτικό; Εξασθενεί κιόλας με το κερί..

Δεν εξασθενεί απαραίτητα, συν ότι άμα ξεκινήσεις κερί ή λέιζερ είναι σαν μια "δέσμευση" ότι θα κάνεις αρκετά συχνά για να πεις ότι βλέπεις -αν βλέπεις- αποτέλεσμα. Έξτρα φασαρία γενικά :P Ενώ με το ξανθιστικό, αν έχεις αυτό το απαλό χνουδάκι που είναι τέρμα ενοχλητικό σε μας τις μελαχρινές, περνάς ξανθιστικό και ξενοιάζεις σε 2'.

Δεν είμαι ιδιαίτερα υπέρ του να βγάζουμε ΚΑΘΕ τρίχα, τριχίδιο, χνούδι, υποψία τριχικού θυλάκου υπάρχει πάνω μας πέρα από μαλλιά, φρύδια και βλεφαρίδες, δεν είμαστε πλαστικές κούκλες, δεν είμαστε μπαμπουίνοι, κάπου στην μέση (για μένα) βρισκόμαστε. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Δεν εξασθενεί απαραίτητα, συν ότι άμα ξεκινήσεις κερί ή λέιζερ είναι σαν μια "δέσμευση" ότι θα κάνεις αρκετά συχνά για να πεις ότι βλέπεις -αν βλέπεις- αποτέλεσμα. Έξτρα φασαρία γενικά :P Ενώ με το ξανθιστικό, αν έχεις αυτό το απαλό χνουδάκι που είναι τέρμα ενοχλητικό σε μας τις μελαχρινές, περνάς ξανθιστικό και ξενοιάζεις σε 2'.

Δεν είμαι ιδιαίτερα υπέρ του να βγάζουμε ΚΑΘΕ τρίχα, τριχίδιο, χνούδι, υποψία τριχικού θυλάκου υπάρχει πάνω μας πέρα από μαλλιά, φρύδια και βλεφαρίδες, δεν είμαστε πλαστικές κούκλες, δεν είμαστε μπαμπουίνοι, κάπου στην μέση (για μένα) βρισκόμαστε. :P
Τι να σε πω εγώ δεν έχω χνουδάκι και νομίζω πάλι θα φαινόταν. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,610 μηνύματα.
Το αν φαίνεται το ξανθισμένο χνούδι, εξαρτάται κατά πολύ και από το χρώμα της επιδερμίδας. Όσο πιο ανοιχτόχρωμο το δέρμα , τόσο λιγότερο θα είναι εμφανές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top