Έγινε η Επανάσταση ζήτημα Θρησκευτικό;

Έγινε η Επανάσταση ζήτημα Θρησκευτικό;
Κλειστή δημοσκόπηση .

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 3)
  • Διλημμα μεταξύ Θεού και Διαβόλου

    Ψήφοι: 2 66.7%
  • Δίλημμα μεταξύ Θρησκείας και Αθεϊας

    Ψήφοι: 1 33.3%

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,853 μηνύματα.
Paraphernalia, το τελετουργικο μας δεν εχει να κανει σε τιποτα με την ταυτοτητα και τη σοβαροτητα. Ισα-ισα που τα στηλιτευει αριστοτεχνικα. Σε τοσες μερες θα το εχεις καταλαβει (λιγο αργοτερα απ' οτι καταλαβαινω απο τους αλλους συνομιλητες:/:

Δεν παίζεις μόνο εσύ Διονυσιακά παιχνίδια ανθρωπάκι, σε έχουμε βάλει στο μάτι εδώ και πολύ καιρό! Δεν μπορείς να κρυφτείς από μας, ξέρουμε ποιος είσαι, τι κάνεις, τι λες, τι πιστεύεις, τι νιώθεις, τι αισθάνεσαι. Kerezoon Kerezoon, είμαστε μέσα σου παντού! :devil: ΧΑΧΑΧΑΧΑχαχα!

Πέρα από την πλάκα άκου λίγο γιατί νομίζεις ότι τα ξέρεις όλα.

Το αρχέτυπο της πτώσης και η δυικότητα του Εωσφόρου δεν είναι μια μυθοπλασία όπως θες να την παρουσιάσεις, τουλάχιστον περισσότερο από την δική σου "επαναστατική" εωσφορικότητα. Είναι συμβολισμοί που εκπορρέουν απ' τη διττή φύση των πάντων. Κι ο Χριστός έχει μια διττή φύση. Απ' τη μια γυρνάει και το άλλο μάγουλο, απ' την άλλη μπαίνει στο Ναό και τα κάνει λαμπόγιαλο.

Ποια η διαφορά; Ενώ ο Εώσφορος καταστρέφει την ατομικότητα χάριν μιας συλλογικής υπερβατικότητας (φτιάχνει καπιταλισμούς, κομμουνισμούς, πάσης φύσεως 'ισμούς'), ο Χριστός καταστρέφει κοινωνικές πεποιθήσεις και δόγματα για να δημιουργήσει έναν νέο άνθρωπο!

Αν νομίζεις λοιπόν ότι ο μόνος εχθρός μας είναι ο ίδιος μας ο εαυτός τότε θα πρέπει να στραφείς στον "αντάρτη" Χριστό και όχι στον "ψωρο-επαναστάτη" Εωσφόρο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Oize

Νεοφερμένος

Ο Oize αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 87 μηνύματα.
Δεν παίζεις μόνο εσύ Διονυσιακά παιχνίδια ανθρωπάκι, σε έχουμε βάλει στο μάτι εδώ και πολύ καιρό! Δεν μπορείς να κρυφτείς από μας, ξέρουμε ποιος είσαι, τι κάνεις, τι λες, τι πιστεύεις, τι νιώθεις, τι αισθάνεσαι. Kerezoon Kerezoon, είμαστε μέσα σου παντού! :devil: ΧΑΧΑΧΑΧΑχαχα!

Πέρα από την πλάκα άκου λίγο γιατί νομίζεις ότι τα ξέρεις όλα.

Το αρχέτυπο της πτώσης και η δυικότητα του Εωσφόρου δεν είναι μια μυθοπλασία όπως θες να την παρουσιάσεις, τουλάχιστον περισσότερο από την δική σου "επαναστατική" εωσφορικότητα. Είναι συμβολισμοί που εκπορρέουν απ' τη διττή φύση των πάντων. Κι ο Χριστός έχει μια διττή φύση. Απ' τη μια γυρνάει και το άλλο μάγουλο, απ' την άλλη μπαίνει στο Ναό και τα κάνει λαμπόγιαλο.

Ποια η διαφορά; Ενώ ο Εώσφορος καταστρέφει την ατομικότητα χάριν μιας συλλογικής υπερβατικότητας (φτιάχνει καπιταλισμούς, κομμουνισμούς, πάσης φύσεως 'ισμούς'), ο Χριστός καταστρέφει κοινωνικές πεποιθήσεις και δόγματα για να δημιουργήσει έναν νέο άνθρωπο!

Αν νομίζεις λοιπόν ότι ο μόνος εχθρός μας είναι ο ίδιος μας ο εαυτός τότε θα πρέπει να στραφείς στον "αντάρτη" Χριστό και όχι στον "ψωρο-επαναστάτη" Εωσφόρο.

Η μπουρζουαζια μιλησε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,853 μηνύματα.
Η μπουρζουαζια μιλησε

Το ιερό μανιτάρι θα σώσει τον κόσμο! :P

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Το ιερό μανιτάρι θα σώσει τον κόσμο! :P


Αν θεωρήσω ότι είμαι ένα αμελητέο υποσύνολο του κόσμου, γίνεται να μάθω περί αυτού;:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,853 μηνύματα.
Αν θεωρήσω ότι είμαι ένα αμελητέο υποσύνολο του κόσμου, γίνεται να μάθω περί αυτού;:redface:

Amanita Muscaria. Ψυχεδέλια! :bounce: To "πίνεις" και γίνεσαι ΕΝΑ με το Θεό! :angelnot:

Κάποιοι ισχυρίζονται ότι έχουν βιώσει εξωσωματική εμπειρία με αυτό το μανιτάρι. Κατά τον John Alegro, ολόκληρες θρησκείες γεννήθηκαν απ' αυτό. Ο φίλος μας ο oize, θα σου πει περισσότερα. :D

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oize

Νεοφερμένος

Ο Oize αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 87 μηνύματα.
Με ποιο μανιταρι θα τελειωσει η Ιστορια;
Με του Oppenheimer η του Αlegro?

Διαλεγουμε και παιρνουμε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Με ποιο μανιταρι θα τελειωσει η Ιστορια;
Με του Oppenheimer η του Αlegro?

Διαλεγουμε και παιρνουμε

Α, ευτυχώς είμαι ...κατσαρίδα:redface:...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fanclubsandwich

Νεοφερμένος

Ο fanclubsandwich αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 101 μηνύματα.
Α, ευτυχώς είμαι ...κατσαρίδα:redface:...

διαβλέπεις στον ορίζοντα πυρηνικό ολοκαύτωμα ; :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
διαβλέπεις στον ορίζοντα πυρηνικό ολοκαύτωμα ; :redface:

Τι σου λέω τώρα:redface:; Καλά κρυβόσουν εκεί όπου κρυβόσουν, βρε παιδάκι μου;)!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dionespa

Νεοφερμένος

Η Dionespa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Καλημέρα στην παρέα.

Διαβάζοντας το μανιφέστο στο οποίο παραπέμπει ο φίλος και στη συνέχεια τον άνωθεν διάλογο (όχι ενδελεχώς είναι η αλήθεια καθότι ήταν αρκετά βαρετός σε πολλά σημεία του), αναρωτήθηκα... Πού είναι η Μεγάλη Μητέρα; Το ερώτημα μου είναι αισθαντικής φύσης και σχετίζεται περισσότερο με τον τρόπο παρουσιάσης και όχι τόσο με το περιεχόμενο του "μανιφέστου", άτοπου χαρακτηρισμού κατ' εμέ, όταν έχουμε να κάνουμε με επαναπροσδιορισμό τέτοιων αρχετυπικών ζητημάτων.

Αυτό που διακρίνω σε όλη τη ροή του θέματος είναι η παντελής απουσία της ενέργειας της καρδιάς, της κατεξοχήν δηλαδή θυληκής ενέργειας. Αυτό που λαμβάνω, μάλλον αυτό που λαμβάνει το ηλιακό μου πλέγμα, είναι ένας γιανγκ χείμαρρος επιβολής και ανταγωνιστικότητας, μέσα από ένα λόγια ακαδημαϊκό πρίσμα, τόσο αρχέγονα αρσενικό και διανοητικό και τόσο έξω από την ουσία του "μανιφέστου". Ίσως φταίει το γεγονός ότι οι συμμετέχοντες είναι άρρενες; Ιδιαίτερα πολωμένοι στην αρσενική τους πλευρά; Με μια ολοφάνερη αδυναμία εκδήλωσης της προφανώς μη εξελιγμένης ή λανθάνουσης τους θυληκής πλευράς; Ίσως...

Φίλε οιζε, νομίζω ότι επιχειρείς να προσεγγίσεις το ζήτημα μονόπλευρα. Ποτέ η ενέργεια του Νου από μονη της δεν είναι αρκετή, ώστε να αφομοιωθούν και να πραγματωθούν έννοιες όπως αυτή που παρουσιάζεις. Απαιτείται η ευθυγράμμιση και η συνεργασία με την ενέργεια της Καρδιάς. Και τούμπαλιν. Η αποκατάσταση των αρχετύπων δε νομίζω ότι είναι δυνατή μόνο μέσα από διανοητικές προσεγγίσεις. Χρειάζεται η εμπειρία της καρδιάς συνάμα. Το έχω δει το έργο άπειρες φορές...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,853 μηνύματα.
Ίσως φταίει το γεγονός ότι οι συμμετέχοντες είναι άρρενες; Ιδιαίτερα πολωμένοι στην αρσενική τους πλευρά; Με μια ολοφάνερη αδυναμία εκδήλωσης της προφανώς μη εξελιγμένης ή λανθάνουσης τους θυληκής πλευράς; Ίσως...

Δηλαδή πρέπει να γίνω φούστης για να καταλάβω τα ανώτερα νοήματα του κόσμου; :hmm: :P

Θα συμβούλευα ταπεινά εσάς τους περισπούδαστους μελετητές του εσωτερισμού να σκεφτείτε που οδεύει αυτός ο κόσμος απαλλαγμένοι από ιδεοληψίες που καλλιεργείτε μια ζωή. Κάντε το εξής απλό πείραμα: Υποθέστε ότι όλα όσα πιστεύατε μέχρι τώρα είναι λάθος. Ότι το Μπάρντο Τοντόλ είναι ένα παραμυθάκι που διαβάζουν στα παιδάκια και ότι ο Ελ Μόρυα είναι ένας πρίγκιψ του Πατριαρχείου.

Τι θα σας πει τότε η "αισθαντική καρδιά" σας; :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dionespa

Νεοφερμένος

Η Dionespa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Δηλαδή πρέπει να γίνω φούστης για να καταλάβω τα ανώτερα νοήματα του κόσμου; :hmm: :P

Μα δεν είπα κάτι τέτοιο. Εννοούσα ότι καθένας που ενδιαφέρεται να εντρυφήσει στα ανώτερα νοήματα του κόσμου, θα έπρεπε να θυμάται ότι σοφό είναι να εντρυφεί σε αυτά ως ψυχή ενοποιημένη, όχι ως αρσενική ή θυληκή προσωπικότητα. Μάλλον δεν καταλαβαίνεις ότι αυτό δεν έχει να κάνει με τις σεξουαλικές προτιμήσεις του καθενός. Ξέχνα για λίγο αυτά τα παραπλανητικά δίπολα.

Θα συμβούλευα ταπεινά εσάς τους περισπούδαστους μελετητές του εσωτερισμού να σκεφτείτε που οδεύει αυτός ο κόσμος απαλλαγμένοι από ιδεοληψίες που καλλιεργείτε μια ζωή. Κάντε το εξής απλό πείραμα: Υποθέστε ότι όλα όσα πιστεύατε μέχρι τώρα είναι λάθος. Ότι το Μπάρντο Τοντόλ είναι ένα παραμυθάκι που διαβάζουν στα παιδάκια και ότι ο Ελ Μόρυα είναι ένας πρίγκιψ του Πατριαρχείου.

Τι θα σας πει τότε η "αισθαντική καρδιά" σας; :whistle:

Πού οδεύει αυτός ο κόσμος... Μα προς τον προορισμό του φυσικά! Είναι ολοφάνερο νομίζω.
Να υποθέσουμε ότι όλα όσα πιστεύαμε μέχρι τώρα είναι λάθος... Μα δεν υπάρχει σωστό και λάθος. Καθημερινά προσπαθούμε να ισορροπήσουμε αυτήν την άχαρη τραμπάλα της δυαδικοτητας...
Το Μπάρντο Τοντόλ είναι ένα παραμυθάκι... Συμφωνώ μαζί σου. Με έχει οδηγήσει πάμπολλες φορές στην αγκαλιά του Μορφέα, μέσα από παραμυθένια ονειρικά μονοπάτια...
Ο Μορύα είναι ένας πριγκηψ του Πατριαρχείου... Με ξενέρωσες τώρα... Γιατρός ήταν αγάπη μου... Στην τελευταία του ενσάρκωση του.

Μετα από όλα αυτά τι μας λέει λοιπόν η αισθαντική καρδιά μας; Μας λέει ότι αν δεν το διασκεδάζεις, χάνεις... :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oize

Νεοφερμένος

Ο Oize αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 87 μηνύματα.
Καλημέρα στην παρέα.

Διαβάζοντας το μανιφέστο στο οποίο παραπέμπει ο φίλος και στη συνέχεια τον άνωθεν διάλογο (όχι ενδελεχώς είναι η αλήθεια καθότι ήταν αρκετά βαρετός σε πολλά σημεία του), αναρωτήθηκα... Πού είναι η Μεγάλη Μητέρα; Το ερώτημα μου είναι αισθαντικής φύσης και σχετίζεται περισσότερο με τον τρόπο παρουσιάσης και όχι τόσο με το περιεχόμενο του "μανιφέστου", άτοπου χαρακτηρισμού κατ' εμέ, όταν έχουμε να κάνουμε με επαναπροσδιορισμό τέτοιων αρχετυπικών ζητημάτων.

Αυτό που διακρίνω σε όλη τη ροή του θέματος είναι η παντελής απουσία της ενέργειας της καρδιάς, της κατεξοχήν δηλαδή θυληκής ενέργειας. Αυτό που λαμβάνω, μάλλον αυτό που λαμβάνει το ηλιακό μου πλέγμα, είναι ένας γιανγκ χείμαρρος επιβολής και ανταγωνιστικότητας, μέσα από ένα λόγια ακαδημαϊκό πρίσμα, τόσο αρχέγονα αρσενικό και διανοητικό και τόσο έξω από την ουσία του "μανιφέστου". Ίσως φταίει το γεγονός ότι οι συμμετέχοντες είναι άρρενες; Ιδιαίτερα πολωμένοι στην αρσενική τους πλευρά; Με μια ολοφάνερη αδυναμία εκδήλωσης της προφανώς μη εξελιγμένης ή λανθάνουσης τους θυληκής πλευράς; Ίσως...

Φίλε οιζε, νομίζω ότι επιχειρείς να προσεγγίσεις το ζήτημα μονόπλευρα. Ποτέ η ενέργεια του Νου από μονη της δεν είναι αρκετή, ώστε να αφομοιωθούν και να πραγματωθούν έννοιες όπως αυτή που παρουσιάζεις. Απαιτείται η ευθυγράμμιση και η συνεργασία με την ενέργεια της Καρδιάς. Και τούμπαλιν. Η αποκατάσταση των αρχετύπων δε νομίζω ότι είναι δυνατή μόνο μέσα από διανοητικές προσεγγίσεις. Χρειάζεται η εμπειρία της καρδιάς συνάμα. Το έχω δει το έργο άπειρες φορές...

Παντοτε κατανυκτικη η συμβολη μιας γυναικας που εχει επαναπατριδιστει στο θηλυκο αρχετυπο, το Αιωνιο Θηλυ, κι οχι καποιες υστερικες φεμινιστριες που θελουν να γινουν κι αυτες πατριαρχισσες διχως σουτιεν. Πολυ σωστα οσα ειπες καλη μου αλλα τα ειπες σε μια συζητηση που απευθυνεται αποκλειστικα σε ενα θεμα που απαιτει εννοιολογικη διακριση, καθως εκεινο που απασχολει τη συγχρονη συλλογιστικη περι του θρησκευτικου ζητηματος ειναι το πως θα μεταστοιχειωσουμε τις αξιες- εγχειρημα που απαιτει απο καποιους απο εμας να συσστρατευτουμε σε τετοιου ειδους αμιγως διανοητικους προβληματισμους. Βλεπεις η ποιηση και οι συναισθηματισμοι δεν ταιριαζουν στα φορουμ ή τα μανιφεστα. Αν βαρεθηκες απ οσα ανεφερα σου προτεινω να διαβασεις κανα μυθιστορημα ή σε παραπεμπω σε καποιο αλλο νημα, οπως εκεινο για το ποσους καφεδες πινεται την ημερα...
Δε βρισκω σε τιποτα ατοπο τον χαρακτηρισμο "μανιφεστο" σε οσα διαβασα στην ιστοσελιδα, αφου ενας τετοιος επαναπροσδιορισμος των αρχετυπων, οπως ειναι αυτος του "Διαβολου" ειναι τοσο ρηξικελευθος που αρμοζει να ειδωθει ως μια καινοφανης αποφανση για το συλλογικο. Ξερεις γιατι; Επειδη μας συμφιλιωνει με τον αρχετυπο αποδιοπομπαιο με εναν τροπο που δεν εχουμε συναντησει ως τωρα. Υπαινισσεται το εξης: οτι η ανθρωποτητα θα πρεπει να ανταποκριθει στην ηθικο-οντολογικη διαζευξη που μας υποβαλλει η πατριαρχια με τροπο σκωπτικο, ειρωνικο και παιγνιωδη! Που σημαινει οτι η μετανεωτερικη λατρεια του Εωσφορου συνισταται σε μια τετοια ανωτερη αναστοχαστικοτητα που προσπερναει το επικηδειο, σοβαροφανες πνευμα του Χριστιανισμου. Αυτος ο τροπος επιστροφης σε οσα αλληγορικα συμβολιζει ο Εωσφορος (αξιες παγανιστικες, πολυθεια, κοινοβιακος κομμουναλισμος, κλπ) αξιζει να κοινολογηθει με εναν λογο διακηρυξης. Ειναι πραγματι ενα μανιφεστο.
Ναι, συμφωνω, Νους χωρις Καρδια ειναι ανουσιος και αψυς αλλα, να το ξερεις οτι το εργο της Καρδιας δε χωραει στο εν λογω εγχειρημα. Ας την αφησουμε αυτην για το νεο κατανυκτικο βιωμα που ουτως ή αλλως ανατελλει... που ομως απαραιτητως θα πρεπει να υποστηριχτει απο τετοιες "βαρετες" (για μια γυναικα που της αρεσουν τα μυθιστορηματα) εννοιολογησεις.
Παντως αν το καλοσκεφτεις, εν συνολω το ολο εγχειρημα "Επανασταση του Αυγερινου" μοιαζει βγαλμενο απο μυθιστορημα. Μενει να δουμε αν θα γινει και πραγματικοτητα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,853 μηνύματα.
Μάλλον δεν καταλαβαίνεις ότι αυτό δεν έχει να κάνει με τις σεξουαλικές προτιμήσεις του καθενός. Ξέχνα για λίγο αυτά τα παραπλανητικά δίπολα.

Μωρέ εγώ σε καταλαβαίνω πολύ καλά! ;)

Πού οδεύει αυτός ο κόσμος... Μα προς τον προορισμό του φυσικά! Είναι ολοφάνερο νομίζω.
Να υποθέσουμε ότι όλα όσα πιστεύαμε μέχρι τώρα είναι λάθος... Μα δεν υπάρχει σωστό και λάθος. Καθημερινά προσπαθούμε να ισορροπήσουμε αυτήν την άχαρη τραμπάλα της δυαδικοτητας...

Δηλαδή αποδέχεσαι την δυιστική κοσμολογία που θέλει να υπερβεί ο oize; :hmm:

Ο Μορύα είναι ένας πριγκηψ του Πατριαρχείου... Με ξενέρωσες τώρα... Γιατρός ήταν αγάπη μου... Στην τελευταία του ενσάρκωση του.:

Μπλέξαμε τα μπούτια μας με τις ενσαρκώσεις! :P Εγώ αναφέρομαι στον Ινδό πρίγκιπα, Εl Morya Khan όπως τον διάβασα στην παρακάτω ιστοσελίδα: https://www.reikicenter.gr/gr/reiki-masters/el-morya.html και είναι η τελευταία ενσάρκωση μετά τους:

Αβραάμ
Μελχιόρ, ένας από τους τρεις σοφούς βασιλείς, που ήρθαν στην γέννηση του Χριστού
Βασιλιάς Αρθούρος :lol:
Τόμας Μπέκετ
Jacques de Molay
Thomas Moore, Άγγλος ποιητής

Τώρα γιατί ποτέ του δεν μπήκε σε γυναικείο σώμα αυτός ο μέγας-διδάσκαλος, ένας Θεός ξέρει! :D

Μετα από όλα αυτά τι μας λέει λοιπόν η αισθαντική καρδιά μας; Μας λέει ότι αν δεν το διασκεδάζεις, χάνεις... :clapup:

That's my girl! :clapup: Όπως υπογράφει και μια συμφορουμίτισα εδώ μέσα..."Ο παράδεισος βρίσκεται εκεί που είναι η Εύα"! 8)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dionespa

Νεοφερμένος

Η Dionespa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Parafernalia man, έχεις πολύ γέλιο λέμε, με αρέσεις...

Οιζε, μίλησες για εννοιολογική διάκριση και συμφωνώ. Ο όλος τρόπος γραφής σου όμως με κάνει να νιώθω ότι προσπαθείς να κάνεις κατανοητό κάτι που εσύ ο ίδιος δεν έχεις ακόμη κατανοήσει. Πώς είναι δυνατόν να διατυμπανίζεις με τόσο ζουραρίστικο σθένος την αποκατασταση των αρχετυπικών μορφών εκδήλωσης του αρσενικού και θυληκού στοιχείου, ενώ αγνοείς τις ιδιότητες του καθενός;

Διακρίνω μια δυτικότροπη χολλιγουντιανή προσέγγιση του θυληκού στοιχείου, όταν βλέπω ότι παραλληλίζεις την ουσία της Καρδιάς με μυθιστορήματα και συναισθηματισμούς. Αυτό από μόνο του αναιρεί όλα όσα υποστηρίζεις. Τα αρχέτυπα φίλε μου εκεί που βρίσκονται στον μακρόκοσμο είναι μια χαρά. Το πρόβλημα έγγειται στο πώς τα αντιλαμβανόμαστε στον μικρόκοσμο, δηλαδή μέσα μας. Εκεί πρέπει να αποκαταστηθούν. Ο Νους αφορά την αρσενική αποκατάσταση. Η Καρδιά αφορά την θυληκή αποκατάσταση. Η ευθυγράμμιση τους είναι το ζητούμενο. Και φυσικά καταλαβαίνεις ότι μιλάμε για διεργασίες που δε μπορούν να αποδωθούν με τον λόγο. Η ακαδημαϊκή απόδοση αυτής της διεργασίας είναι μόνο η μία πλευρά του νομίσματος. Κάτι σαν τα ιερά μανιτάρια που λέτε παραπάνω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,853 μηνύματα.
Parafernalia man, έχεις πολύ γέλιο λέμε, με αρέσεις...

Γεια σου Σαλονικιά μου εσύ! Κι αν ήμουν εισπράκτορας σε λεωφορείο....θα σε άνοιγα από πίσω! :angel: :lol:

Υπόκλιση στο θηλυκό πάντα! :worship:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dionespa

Νεοφερμένος

Η Dionespa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Συμμαζέψου παιδάκι μου, που θα με άνοιγες και από πίσω... Παραπήρες φόρα... Είπαμε είμαστε χωρατατζήδες εκλεπτυσμένου τύπου, όχι τρωγλοδύτικου... Με την καλή έννοια ε...:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oize

Νεοφερμένος

Ο Oize αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 87 μηνύματα.
Οιζε, μίλησες για εννοιολογική διάκριση και συμφωνώ. Ο όλος τρόπος γραφής σου όμως με κάνει να νιώθω ότι προσπαθείς να κάνεις κατανοητό κάτι που εσύ ο ίδιος δεν έχεις ακόμη κατανοήσει. Πώς είναι δυνατόν να διατυμπανίζεις με τόσο ζουραρίστικο σθένος την αποκατασταση των αρχετυπικών μορφών εκδήλωσης του αρσενικού και θυληκού στοιχείου, ενώ αγνοείς τις ιδιότητες του καθενός;

Βρισκω εντελως αυθαιρετο αυτο που λες. Χαρακτηριστικο παραδειγμα αυτοπροβολης. Αδυνατεις να καταλαβεις ραφηναρισμενες εκφρασεις επειδη η αναγνωση σου περιοριζεται σε συγγραμματα τυπου Κοελο κι ετσι οτιδηποτε εκφερεται με επισημη ορολογια σου ακουγεται ακατανοητο. Επιπλεον, το αν κατανοω ή οχι τις ιδιοτητες αρσενικου - θηλυκου που το βασιζεις; Αλλο ενα εντελως αυθαιρετο επιχειρημα. Με τετοια αυθαιρετα επιχειρηματα μπορω κι εγω να παω στο φεγγαρι και να επιβληθω ακομη και στα αδιαταραχτα επιχειρηματα του Αίνσταιν...

Διακρίνω μια δυτικότροπη χολλιγουντιανή προσέγγιση του θυληκού στοιχείου, όταν βλέπω ότι παραλληλίζεις την ουσία της Καρδιάς με μυθιστορήματα και συναισθηματισμούς. Αυτό από μόνο του αναιρεί όλα όσα υποστηρίζεις. Τα αρχέτυπα φίλε μου εκεί που βρίσκονται στον μακρόκοσμο είναι μια χαρά. Το πρόβλημα έγγειται στο πώς τα αντιλαμβανόμαστε στον μικρόκοσμο, δηλαδή μέσα μας. Εκεί πρέπει να αποκαταστηθούν. Ο Νους αφορά την αρσενική αποκατάσταση. Η Καρδιά αφορά την θυληκή αποκατάσταση. Η ευθυγράμμιση τους είναι το ζητούμενο. Και φυσικά καταλαβαίνεις ότι μιλάμε για διεργασίες που δε μπορούν να αποδωθούν με τον λόγο. Η ακαδημαϊκή απόδοση αυτής της διεργασίας είναι μόνο η μία πλευρά του νομίσματος. Κάτι σαν τα ιερά μανιτάρια που λέτε παραπάνω.

Διακρινεις οτι αδυνατω να διακρινω το μεσα με το εξω κι εχεις δικιο. Αλλα αυτο δε σημαινει οτι ειμαι σε λανθασμενη οδο. Διοτι τα επιχειρηματα μου βασιζονται σε μια τετοια αποψη: οτι το το εξω ειναι το μεσα κ αντιστροφως:/:
Κατα τ' αλλα, συμφωνω απολυτως οτι ο λογος εχει τα ορια του. Το τελος της λογοκρατιας σημερα αυτο ακριβως υποδηλωνει. Αλλα επειδη ποτε δε θα παψουμε να σκεφτομαστε, ουσιωδως δε θα ξεμπερδεψουμε ποτε απ' αυτον. Αλλα ξερεις ποια ειναι η διαφορα αναμεσα σε στο λογοκεντρικο και τον μετα-λογοκεντρικο ανθρωπο; Ο πρωτος κυριαρχειται απο τον Λογο ενω ο δευτερος τον κυριαρχει, εφαρμοζοντας τον με ειρωνικες αναιρεσεις και παιγνιωδη σκωμματα: απ' οτι καταλαβαινω, με αυτον ακριβως τον τροπο ειναι που αμνηστευεται, σημερα στη μετα-λογοκεντρικη και πολυ φεμινιστικη εποχη, ο Εωσφορος (αυτος ο φιλος των γυναικων;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dionespa

Νεοφερμένος

Η Dionespa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Ακόμη στο δύο; Από τη μικρή μου εμπειρία σε fora έχω δει ότι η μεγαλύτερη τροχοπέδη στην εμβάθυνση εσωτερικών εννοιών, είναι αυτός ο διπολικός τρόπος προσέγγισης που χαρακτηρίζει εμάς τους δυτικούς. Έχουμε την τάση να ξεκινάμε και να καταλήγουμε πάντα ανάμεσα σε δύο, να μπαλαντζάρουμε ανάμεσα στο μαύρο και το άσπρο, στο θυληκό και το αρσενικό, στο "είναι" και "δεν είναι", στις φεμινίστριες και στους φαλοκράτες. Κάτι που παρατηρώ και σε σενα έντονα οιζε. Προτείνω μια πιο ταοιστική προσέγγιση, μορφοκλασματικού τύπου. Έχει περισσότερη πλάκα.:clapup:

Η αποκατάσταση των αρχετύπων που διαλαλείς, δε χρειάζεται κανένα μανιφέστο εμπλουτισμένο με γοητευτικούς ακαδημαϊκούς όρους, δυτικής προέλευσης τόσο μα τόσο χιλιοειπωμένης και προβλέψιμης. Ο Άνδρας και η Γυναίκα που ζητάς να αποκαταστήσεις είναι μέσα μας. Βιωματικά θα τους βρεις και θα τους επανατοποθετήσεις στις ορθές θέσεις τους, μέσα από την αυτοπαρατήρηση. Οι άνθρωποι δε χρειάζονται νέα δόγματα βασισμένα σε μανιφέστα για να αφυπνιστούν. Ναι, χρειάζονται τη Σοφία - Πατέρα αλλά χρειάζονται και την Αγάπη - Μητέρα. Και αυτοί οι δύο συναντιούνται πέραν του λόγου, σε άφατα πεδία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
... Αλλο ενα εντελως αυθαιρετο επιχειρημα. ...συμφωνω απολυτως οτι ο λογος εχει τα ορια του. ...

...και ο Αυγερινός, την αντεπανάστασή του, αν υπάρχει και τέτοιος λόγος!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 10 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top