Τις δουλειές του σπιτιού ποιος θα τις κάνει;

iGiannis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο iGiannis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,762 μηνύματα.
προσωπικα,θα προτιμουσα,να δουλευει η γυναικα μου part time και να εχει περισσοτερο χρονο στο σπιτι και τα παιδια..

και να ζει καλυτερα η οικογενεια με κυριως το δικο μου μισθο..

καλυτερα περισσοτερη μανα στο σπιτι,παρα περισσοτερα λεφτα ..
Ναι, αλλά να βοηθάς κι εσύ.. Όχι να'ρχεται η γυναίκα κουρασμένη από τη δουλειά (ακόμα και μερικής απασχόλησης είναι κουραστικά) και να'χει σπίτι και παιδί να φροντίσει και εσύ να'σαι εκεί και να μην την βοηθάς ή να σηκώνεσαι και να φεύγεις και να τα αφήνεις όλα σ'αυτήν.. Καθαρίζει το σπίτι; Βοήθησε εσύ το παιδί με τα μαθήματά του.. Βοηθάει εκείνη το παιδί, μάζεψε εσύ τα πεταμένα από'δω και εκεί ρούχα και βάλ'τα το καλάθι με τα άπλυτα.. (αν δεν ξέρεις πλυντήριο μην το προσπαθήσεις.. μπορεί να ξεχάσεις να βάλεις κάνα απορρυπαντικό στο 23' ή τα χιλιάδες άλλα πράγματα που πρέπει να βάλεις :P)..
Να μοιράζονται οι δουλειές.. Όχι όλα ένας.. Επίσης, μπορεί να βγαίνουμε εκτός θέματος, αλλά δεν έχω καταλάβει το εξής: Γιατί πρέπει οι γυναίκες να ασχολούνται με τα παιδιά;; Γιατί πρέπει, δηλαδή, σώνει και καλά να διαβάζει η γυναίκα το παιδί, να το κάνει αυτή μπάνιο, να το ξεσκατίζει (:P) αυτή όταν είναι μικρό;; :worry:

Ναι αλλά να κουρέψεις το γρασίδι;Να ποτίσεις;Να μαζέψεις τις ντομάτες(:sick:);Να συνδέσεις καμιά μπρίζα(στο δικό μου σπίτι όπου υπάρχει κάθε τοίχο και μπρίζα είναι περίπλοκο):P

Γενικά συμφωνώ ότι οι γυναίκες κουράζονται αλλά όχι ότι και εμείς δε βοηθάμε.:hmm:


Και τα ψώνια που λες άγγελε κάνουν ωραία μπράτσα:P

Όντως, υπάρχουνε δουλειές εντός και εκτός σπιτιού που με δυσκολία θα'καν οι γυναίκες.. Για παράδειγμα το ίντερνετ.. Αν δεν ήμουνα εγώ, τώρα δεν θα μπορούσε η αδερφή μου να'βλεπε το true blood.. :P

Έτσι.. Τι γυμναστήρια και άλλες βλακείες.. Μόνο τις εξάδες από τα ψώνια να πάρεις, είναι σα να πήγες ένα μήνα+ :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

IL PENSIERO

Δραστήριο μέλος

Η IL PENSIERO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 512 μηνύματα.
Από παλιά, οι γυναίκες από τις κόρες ζητούσαν να κάνουν πράγματα και όχι τα αγοράκια.. Το ίδιο γίνεται και σήμερα.. Γι'αυτό και τα περιμένουμε όλα απ'αυτές (σκούπισμα, σφουγγάρισμα κ.α)..
Όχι, όχι όχι και ξανά όχι.
:no::no::no::no::no:
Μεγάλο λάθος αυτό. Το να χαρακτηρίζονται τα κορίτσια από μικρά.
Το κορίτσι κάνει τις δουλειές, το αγοράκι μας κάθεται και παίζει playstation. Το κορίτσι πηγαίνει νερό στον μπαμπά, το αγοράκι παίζει ακόμη playstation. Το κοριτσάκι μιλάει σεμνά και προσέχει μην σηκωθεί το φουστανάκι του, το αγοράκι δείχνει το πουλάκι του σε όλους.


Προχθές η γυναίκα που μου φυλάει τα παιδιά, πήγαινε βόλτα την κόρη μου. Γυρίζει ο άνδρας μου και λέει, να πάει ο μικρός, όχι κάθε ημέρα η μικρή. Να μείνει σπίτι να μάθει καμιά δουλειά. (φυσικά και έκανε πλάκα, αλλά για εμένα το ίδιο ήταν) :eek: Εννοείται πως πήγε βόλτα η μικρή και πλήρωσε και το συνεργείο καθαρισμού (ο μπαμπάς). Όταν εργάζονται και οι δυο, κάνουν δουλειές και οι δύο, διαφορετικά με 3 - 5 ευρώ την ώρα σε βοηθά ένα εξωτερικό άτομο και δεν υπάρχουν εντάσεις στο σπίτι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jeanjean

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο John αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 182 μηνύματα.
H φιλιπινέζα παραδουλεύτρα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vassia!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Βίκυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 383 μηνύματα.
Και τα δύο φύλα.Δεν καταλαβαίνω γιατί μόνο οι γυναίκες πρέπει να κάνουν τις δουλειές του σπιτιού;;Όλοι πρέπει να βοηθάμε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,818 μηνύματα.
Να μοιράζονται οι δουλειές.. Όχι όλα ένας.. Επίσης, μπορεί να βγαίνουμε εκτός θέματος, αλλά δεν έχω καταλάβει το εξής: Γιατί πρέπει οι γυναίκες να ασχολούνται με τα παιδιά;; Γιατί πρέπει, δηλαδή, σώνει και καλά να διαβάζει η γυναίκα το παιδί, να το κάνει αυτή μπάνιο, να το ξεσκατίζει (:P) αυτή όταν είναι μικρό;; :worry:
Γιατί έχει παραμείνει στις συνειδήσεις των ανθρώπων το στερεότυπο ότι αυτές είναι δουλειές της μάνας και ότι μόνο αυτή μπορεί να τα καταφέρει καλύτερα. Ο σημαντικότερος κατά την άποψή μου λόγος που επικρατεί αυτό το στερεότυπο είναι ότι πολλοί άνθρωποι έτσι μεγάλωσαν και με τον ίδιο τρόπο αναθρέψαν και τα παιδιά τους.

Από τη στιγμή που και η γυναίκα βγήκε στην αγορά εργασίας, αυτό το στερεότυπο αναγκαστικά αμβλύνει.

Πιστεύω ότι και ο άντρας και η γυναίκα είναι ΕΞΙΣΟΥ ικανοί να δώσουν σε ένα παιδί αγάπη, να του μιλήσουν για τον κόσμο και γενικά να το προσέξουν όπως πρέπει. Άντρες που νιώθουν λιγότερο ικανοί ή και ανίκανοι για κάτι τέτοιο, αιτία είναι ΚΥΡΙΩΣ ο τρόπος που οι ίδιοι μεγάλωσαν και θεωρούν τον εαυτό τους λιγότερο ικανό από τη γυναίκα να μεγαλώσουν και να προσέξουν ένα παιδί.

-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iGiannis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο iGiannis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,762 μηνύματα.
Όχι, όχι όχι και ξανά όχι.
:no::no::no::no::no:
Μεγάλο λάθος αυτό. Το να χαρακτηρίζονται τα κορίτσια από μικρά.
Το κορίτσι κάνει τις δουλειές, το αγοράκι μας κάθεται και παίζει playstation. Το κορίτσι πηγαίνει νερό στον μπαμπά, το αγοράκι παίζει ακόμη playstation. Το κοριτσάκι μιλάει σεμνά και προσέχει μην σηκωθεί το φουστανάκι του, το αγοράκι δείχνει το πουλάκι του σε όλους.


Προχθές η γυναίκα που μου φυλάει τα παιδιά, πήγαινε βόλτα την κόρη μου. Γυρίζει ο άνδρας μου και λέει, να πάει ο μικρός, όχι κάθε ημέρα η μικρή. Να μείνει σπίτι να μάθει καμιά δουλειά. :eek: Εννοείται πως πήγε βόλτα η μικρή και πλήρωσε και το συνεργείο καθαρισμού (ο μπαμπάς). Όταν εργάζονται και οι δυο, κάνουν δουλειές και οι δύο, διαφορετικά με 3 - 5 ευρώ την ώρα σε βοηθά ένα εξωτερικό άτομο και δεν υπάρχουν εντάσεις στο σπίτι.

Μα αυτά δεν ισχύουν σήμερα; "Ρινούλα, βοήθησε τη μαμά ή μάζεψε μόνη σου το τραπέζι.." "Και ο Γιάννης δεν θα κάνει τίποτα;" "Ο Γιάννης είναι άνδρας".. "Σήκωσε τη φούστα της;! Ντροπή σου.. Δεν θα γίνεις καλή κοπέλα όταν μεγαλώσεις.." "Έδειξε το πουλάκι του ο Γιαννάκης στην Μαρία;; Μπράβο παιδαρά μου, άντρακλά μου εσύ!!"..

Αυτός ο παλαιός τρόπος σκέψης που μόνο η γυναίκα πρέπει να κάνει τις δουλειές -όπως προείπα- με νευριάζει αφάνταστα.. Γιατί δηλαδή να μην κάτσει και ο μικρός μέσα να μάθει καμιά δουλειά και πρέπει να πηγαίνει μόνο βόλτες και να καταστρέψει το μυαλό και τα μάτια του παίζοντας βιντεοπαιχνίδια;; Είναι μικρός; Ας μάθει τα βασικά που θα μάθει και το κοριτσάκι.. Μόλις τελειώνεις το φαΐ σου, βάζεις το πιάτο σου στο νεροχύτη.. Όταν θες να πιεις κάτι, βάζεις το σουβέρ για να μην λερώσεις το τραπέζι.. Μεγάλωσε το κοριτσάκι και το αγοράκι;; Παίρνεις τα ρούχα από την λεκάνη, παίρνεις και τα μανταλάκια και τα απλώνεις έτσι.. Ύστερα, όταν έχουν πια στεγνώσει, τα παίρνεις, τα βάζεις μέσα και τα αφήνεις εκεί για να τα σιδερώσει αργότερα η μαμά ή ο μπαμπάς (ε, εντάξει, παιδάκια είναι..)... Όταν ξυπνήσεις το πρωί, στρώνεις το κρεβάτι σου σηκώνοντας το στρώμα και τα λοιπά..

Έτσι πρέπει να γίνεται.. Όλοι κάνουνε δουλειές.. :)
Και όταν δεν εργάζονται και οι δύο κάνουν τις δουλειές και οι δύο.. Δηλαδή αν η γυναίκα ή ο άνδρας δεν δουλεύει θα τα κάνει όλα αυτή/ός;; Να κάνει κάτι παραπάνω, ναι.. Αν δεν κάνει το 50%, ας κάνει το 70,80%, αλλά άνθρωπος είναι και αυτός/ή θα τα φτύσει... ;)

Γιατί έχει παραμείνει στις συνειδήσεις των ανθρώπων το στερεότυπο ότι αυτές είναι δουλειές της μάνας και ότι μόνο αυτή μπορεί να τα καταφέρει καλύτερα. Ο σημαντικότερος κατά την άποψή μου λόγος που επικρατεί αυτό το στερεότυπο είναι ότι πολλοί άνθρωποι έτσι μεγάλωσαν και με τον ίδιο τρόπο αναθρέψαν και τα παιδιά τους.

Από τη στιγμή που και η γυναίκα βγήκε στην αγορά εργασίας, αυτό το στερεότυπο αναγκαστικά αμβλύνει.

Πιστεύω ότι και ο άντρας και η γυναίκα είναι ΕΞΙΣΟΥ ικανοί να δώσουν σε ένα παιδί αγάπη, να του μιλήσουν για τον κόσμο και γενικά να το προσέξουν όπως πρέπει. Άντρες που νιώθουν λιγότερο ικανοί ή και ανίκανοι για κάτι τέτοιο, αιτία είναι ΚΥΡΙΩΣ ο τρόπος που οι ίδιοι μεγάλωσαν και θεωρούν τον εαυτό τους λιγότερο ικανό από τη γυναίκα να μεγαλώσουν και να προσέξουν ένα παιδί.

-petros

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου.. Πρέπει επιτέλους οι άνδρες που περιμένουν από τις γυναίκες να φροντίσουν τα παιδιά να καταλάβουν ότι αυτό δεν είναι δίκαιο.. Δεν είναι δίκαιο να ξενυχτάει μόνο η γυναίκα για να βοηθήσει τα παιδιά και ο άνδρας να ενδιαφέρεται μόνο όταν έρχεται η ώρα των βαθμών.. Και εμένα με βοηθούσε περισσότερο η μάνα μου στα μαθήματά μου, αλλά αυτό θα το αλλάξω αν ποτέ παντρευτώ και κάνω παιδιά γιατί δεν το θεωρώ δίκαιο για τη γυναίκα.. Δηλαδή εγώ τι είμαι;; Ο μάγκας που κάθομαι όλη μέρα και δεν ενδιαφέρομαι ενώ η γυναίκα είναι η χαζή που τα βοηθάει ολημερίς και ολονυχτίς;; Πολλοί βοηθάνε πληρώνοντας τα φροντιστήρια είτε αυτά είναι ελληνικών, είτε είναι αγγλικών, αλλά δεν φτάνει μόνο αυτό..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Ναι αλλά να κουρέψεις το γρασίδι;Να ποτίσεις;Να μαζέψεις τις ντομάτες(:sick:);Να συνδέσεις καμιά μπρίζα(στο δικό μου σπίτι όπου υπάρχει κάθε τοίχο και μπρίζα είναι περίπλοκο):P

Γενικά συμφωνώ ότι οι γυναίκες κουράζονται αλλά όχι ότι και εμείς δε βοηθάμε.:hmm:


Και τα ψώνια που λες άγγελε κάνουν ωραία μπράτσα:P

Δεν υπάρχει κάτι από αυτά που να μην έχω κάνει στο σπίτι μου, δεν βρίσκω γιατί τα συγκαταλέγεις στις αμιγώς αντρικές δουλειές!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

IL PENSIERO

Δραστήριο μέλος

Η IL PENSIERO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 512 μηνύματα.
Αυτός ο παλαιός τρόπος σκέψης που μόνο η γυναίκα πρέπει να κάνει τις δουλειές -όπως προείπα- με νευριάζει αφάνταστα.. Γιατί δηλαδή να μην κάτσει και ο μικρός μέσα να μάθει καμιά δουλειά και πρέπει να πηγαίνει μόνο βόλτες και να καταστρέψει το μυαλό και τα μάτια του παίζοντας βιντεοπαιχνίδια;; Είναι μικρός; Ας μάθει τα βασικά που θα μάθει και το κοριτσάκι.. Μόλις τελειώνεις το φαΐ σου, βάζεις το πιάτο σου στο νεροχύτη.. Όταν θες να πιεις κάτι, βάζεις το σουβέρ για να μην λερώσεις το τραπέζι.. Μεγάλωσε το κοριτσάκι και το αγοράκι;;


Μα δεν το έγραψα για το σχόλιο σου, αλλά για την νοοτροπία που υπήρχε και που την ανέφερες και που δεν ξέρω αν έχει εξαλειφθεί πλήρως....στην ουσία το ίδιο λέμε. Να υποθέσω πως οι αρνητικές ψήφοι είναι από άνδρες που τους αρέσει να μην κάνουν τίποτα; Μόνο η δούλα; Ή μήπως από γυναικούλες του στυλ που θέλει ο Άγγελος; :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

iGiannis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο iGiannis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,762 μηνύματα.
Μα δεν το έγραψα για το σχόλιο σου, αλλά για την νοοτροπία που υπήρχε και που την ανέφερες και που δεν ξέρω αν έχει εξαλειφθεί πλήρως....στην ουσία το ίδιο λέμε.
Αν έχει εξαλειφθεί πλήρως;; Εδώ γελάμε.. Σε όλες τις οικογένειες συμβαίνει αυτό (δηλαδή να τα κάνουν όλα οι γυναίκες) με λίγες εξαιρέσεις.. Στα επόμενα χρόνια ελπίζω να δούμε καμιά διαφορά..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Ή μήπως από γυναίκες του στυλ που θέλει ο Άγγελος; :D
και πού ξερεις τι γυναικα θελω εγω?:shifty::angel::hypno:
(μη βιαστεις να απαντησεις..;))



για τα οικοκυρικα παντως..δεν βαζω μεσα την ανατροφη των παιδιων..

η ανατροφη μορφωση κλπ εννοειται οτι ειναι δουλεια και του ανδρα και της γυναικας..

μην πω περισσοτερο του ανδρα..


γιατιη γυναικα δινει περισσοτερο τα κουραστικα πρακτικα προβληματα του παιδιου,,

ενω ο πατερας ως πιο ξεκουραστος μπορει να μορφωνει το παιδι..(και να παιζει μαζι του..ως παιδια που ειμαστε κατα βαθος,,:P)μεχρι η μαμα του λοχου βεβαια να ερθει και να μας πιασει απο το αυτί..:hehe::ropalo::vroum:


παιδι που ο πατερας δεν το ανεθρεψε και το αφηνε σαν κτημα της μανας μονο,μεγαλωνει χωρις ανδρικο προτυπο ουσιαστικα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

IL PENSIERO

Δραστήριο μέλος

Η IL PENSIERO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 512 μηνύματα.
:hmm::hmm::hmm:
και πού ξερεις τι γυναικα θελω εγω?:shifty::angel::hypno:
(μη βιαστεις να απαντησεις..;))


συμφωνω με ολα παραπανω φοκος..

η γυναικα θελει λιγη δουλεια,λογο νοικοκυριο..
αυτη ειναι η φυση της..

δεν μπορει να επικεντρωθει μονο σε ενα πραγμα οπως ο ανδρας ..

γιαυτο και θελουν ειδικη μεταχειριση στη δουλεια,,

το ξαναλεω..

Δεν ειναι αποκλειστικος ρολος της γυναικας το νοικοκυριο
αλλα ΕΙΝΑΙ Ο ΚΥΡΙΟΣ!

πώς αλλιως να το πω?

δεν ειπα οτι θα καθομαι πασας,,χωρις να κανω τιποτα..

αλλα την αρχηγια στο νοικοκυριο για μενα τουλαχιστον την εχει η γυναικα..

και τωρα βοηθαω τη μανα μου συνεχεια,,στο φαι,σε μεταφορες, οπου μπορω..και προσεχω να μην πεταω τα πραγματα μου και να τα βαζω σε συγκεκριμενο χωρο -πχ τα απλυτα-που μου εχει πει εκεινη..

αλλα εγω ποτέ δεν προκειται να παρω πρωτη θεση στο νοικοκυριο
βοηθος θα ειμαι..
καταλαβες,,?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lugar

Πολύ δραστήριο μέλος

Η lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 58 ετών. Έχει γράψει 846 μηνύματα.
Μην γενικοποιεις γιατι δεν εχουν ολοι τις ιδιες αποψεις.Αν θες να αναφερθεις και να πεις την αποψη σου για τα λογια του παιδιου καλως αλλα σε παρακαλω μην βαζεις ολους τους αντρες (και ανεργους ) στο ιδιο τσουβαλι !
Απευθυνομαι στην lugar <---------------------------
Συγγνώμη αν το πήρες έτσι. Ήταν απλά φανταστικό σενάριο που υπερέβαλλε την λογική του Φόκου.
Δεν βάζω τους ανθρώπους σε ένα τσουβάλι και θα δεχόμουν επίσης και τη λογική "δεν μου αρέσουν οι δουλειές του σπιτιού και θέλω να δουλεύω και εκείνη να μένει στο σπίτι" αν δεν εκφραζόταν σαν γενική αλήθεια του τύπου "είναι στην φύση τους". Στο κάτω κάτω υπάρχουν γυναίκες που θέλουν το ανάλογο οπότε θα δημιουργόταν ένα ευτυχισμένο ζευγάρι.
Οι άντρες έχουν μεγαλώσει σε ένα περιβάλλον που θέλει τις γυναίκες να κάνουν τα του σπιτιού. Επίσης από την φυση τους έχουν μεγαλύτερη αντοχή αλλά έχουν λιγότερη υπομονή και είναι λιγότερο εφευρετικοί από τις γυναίκες καθως και λιγότερο επιδέξιοι.

Τα λεφτά παίζουν σημαντικό ρόλο γιατί πρέπει να υπάρχει συνεισφορά το να παίρνει μια γυναίκα 600 ευρώ και τα μισά να τα σπαταλά σε κρέμες, ρούχα, τσάντες, καλλυντικά και να ισχυρίζεται πως είναι κουρασμένη και δε μπορεί να ασχοληθεί καθόλου τα του σπιτιού το θεωρώ κοροιδεία. Αν ένας άντρας παίρνει 600 ευρώ τις περισσότερες φορές θα κρατήσει ένα πολύ μικρό ποσοστό για αυτόν ενώ τα περισσότερα θα δώσει στην οικογένεια του. (Αν είχα εισόδημα 600 ευρώ με μια γυναίκα που παίρνει τα ίδια και δε μπορεί να μείνει στο σπίτι το σίγουρο θα ήταν ότι δε θα έκανα οικογένεια). Η γυναίκα έχει από την φύση της καλό αίσθημα χωροταξίας πολύ υπομονή και το μητρικό φίλτο (ο άντρας το πατρικό φίλτρο το έχει μόνο από το περιβάλλον του ενώ στην γυναίκα αυτό δημιουργείται και γονιδιακά) και είναι πιο αισθηματικές και είναι πιο δίκαιες. Συνεπώς μια γυναίκα έχει πολύ καλυτερες προοπτικές να μεγαλώσει έναν παιδί Στην δουλειά μου ως νοσηλευτή είχα να κάνω με πολλές γυναίκες οι οποίες γκρίνιαζαν :P, μαλώνανε για τις άδειες, παίρνανε ένα σωρό αναρωτικές, ενώ παίρναν και άδειες εγγυμοσύνης λοχίας. :hmm: δυστυχώς οι γυναίκες επαγγελματικά δεν φέρονται καθόλου καλά.

Αν μια γυναίκα θέλει να αφιερωθεί στην καριέρα το σίγουρο είναι ότι δε μπορεί να κάνει οικογένεια (ο ιδιωτικός τομέας είναι αρνητικά προδιαθετημένος για τις γυναίκες) συνεπώς θα την βγάλει με ένα μικρό ποσό 600 και full time δουλειά. Για αυτό τον λόγο πιστεύω ότι κάποιες δουλειές οπως π.χ. Μηχανικός (Πολιτικοί, Ηλεκτρολόγοι..) φέρνουν μια γυναικα που θέλει να κάνει οικογένεια σε πολύ δύσκολη θέση.
Φόκο αυτό το κείμενο είναι απόλυτα μίζερο. Δεν πιστεύω τίποτα από τα κόκκινα που λες για τους άντρες μια και όλα αυτά στην εργασία τους τα επιδεικνύουν μια χαρά. Αν είναι έτσι όπως τα λες οι γυναίκες θα έπρεπε να αμοίβονται καλύτερα από τους άντρες.
Η εικόνα που βλέπω στα μπλε για τις γυναίκες επίσης μου φαίνεται κάπως lifestyle. Και αν είναι να μιλήσουμε τόσο στερεοτυπικά τότε θα πρέπει να την συγκρίνουμε με τον άντρα που θέλει γκατζετάκια, nova για το ποδόσφαιρο/πίτσες/μπύρες και που το αμάξι του είναι προέκταση του ανδρισμού του, και όχι με τον καθημερινό άντρα. Δεν πιστεύω ότι οι άνθρωποι είναι έτσι, αυτές είναι καρικατούρες.
Τέλος στα πράσινα όσο εσείς δεν αναλαμβάνεται ευθύνες στο σπίτι και θέλετε από τις γυναίκες να καλύπτουν όλο το φάσμα από δουλειά ως νοικοκυριό αυτό ακριβώς θα γίνεται. Ελάχιστοι πατεράδες δέχονται να πάρουν τις γονεϊκές άδειες αντί για την μητέρα, γιατί στην δουλειά θα φανεί "κάπως", κι ας είναι ΔΙΚΑΙΩΜΑ τους.
Και για την άδεια εγκυμοσύνης και λοχείας τι να κάνουμε, ούτε κυοφορείς ούτε λοχεία περνάς και έχω βαρεθεί να υπερασπίζομαι απέναντι σε άντρες μια άδεια για μια κατάσταση που θυμίζει αρρώστια αλλά δεν είναι, και που επειδή δεν θα την περάσουνε ποτέ δεν την θεωρούν δύσκολη. :mpinelik::mpinelik::mpinelik: Τουλάχιστον δέξου την για ιατρικούς λόγους Κε Νοσηλευτή.
Αντικειμενικά όλοι πρέπει να βοηθάμε.Ο καθένας στο πόστο του.Πχ εγώ μπορώ να διεκπεραιώσω τα ηλεκτρολογικά και τις δουλειές του κήπου(λέμε τώρα).Απλά μερικές φορές οι δουλειές των ανδρών δε πολύ-φαίνονται ούτε εκτιμούνται.
Ναι αλλά να κουρέψεις το γρασίδι;Να ποτίσεις;Να μαζέψεις τις ντομάτες(:sick:);Να συνδέσεις καμιά μπρίζα(στο δικό μου σπίτι όπου υπάρχει κάθε τοίχο και μπρίζα είναι περίπλοκο):P
Γενικά συμφωνώ ότι οι γυναίκες κουράζονται αλλά όχι ότι και εμείς δε βοηθάμε.:hmm:
Και τα ψώνια που λες άγγελε κάνουν ωραία μπράτσα:P
Ναι, αλλά να βοηθάς κι εσύ.. Όχι να'ρχεται η γυναίκα κουρασμένη από τη δουλειά (ακόμα και μερικής απασχόλησης είναι κουραστικά) και να'χει σπίτι και παιδί να φροντίσει και εσύ να'σαι εκεί και να μην την βοηθάς ή να σηκώνεσαι και να φεύγεις και να τα αφήνεις όλα σ'αυτήν.. Καθαρίζει το σπίτι; Βοήθησε εσύ το παιδί με τα μαθήματά του.. Βοηθάει εκείνη το παιδί, μάζεψε εσύ τα πεταμένα από'δω και εκεί ρούχα και βάλ'τα το καλάθι με τα άπλυτα.. (αν δεν ξέρεις πλυντήριο μην το προσπαθήσεις.. μπορεί να ξεχάσεις να βάλεις κάνα απορρυπαντικό στο 23' ή τα χιλιάδες άλλα πράγματα που πρέπει να βάλεις :P)..
Να μοιράζονται οι δουλειές.. Όχι όλα ένας.. Επίσης, μπορεί να βγαίνουμε εκτός θέματος, αλλά δεν έχω καταλάβει το εξής: Γιατί πρέπει οι γυναίκες να ασχολούνται με τα παιδιά;; Γιατί πρέπει, δηλαδή, σώνει και καλά να διαβάζει η γυναίκα το παιδί, να το κάνει αυτή μπάνιο, να το ξεσκατίζει (:P) αυτή όταν είναι μικρό;; :worry:
Όντως, υπάρχουνε δουλειές εντός και εκτός σπιτιού που με δυσκολία θα'καν οι γυναίκες.. Για παράδειγμα το ίντερνετ.. Αν δεν ήμουνα εγώ, τώρα δεν θα μπορούσε η αδερφή μου να'βλεπε το true blood.. :P
Έτσι.. Τι γυμναστήρια και άλλες βλακείες.. Μόνο τις εξάδες από τα ψώνια να πάρεις, είναι σα να πήγες ένα μήνα+ :P
Το πρόβλημα σας είναι ότι σε πολλές γυναίκες το να αλλάξουν μπρίζα δεν μοιάζει πια με πυρηνική φυσική. ούτε το ιντερνετ (καλά εδώ επεσες και σε φωλιά/ πόσες ΗΜΜΥ έχουμε?) , ούτε το καζανάκι, ούτε ο κήπος, ούτε καν τα ψώνια. Όσο ηλίθιο μου φαίνεται να μην μπορεί να σηκώσει τις εξάδες μια γυναίκα - το παιδί της όταν είναι οκτώ κιλά πως το σηκώνει με τις ώρες?- το ίδιο ηλίθιο μου φαίνεται να μην μπορεί να απλώσει ρούχα ή να βάλει σκούπα ή να κάνει μπάνιο το παιδί ένας άντρας.
Κι όπως έχω ξαναπεί αν είναι να περιμένω να χαλάσουν τα ηλεκτρικά στο σπίτι (μια φορά το χρόνο και αν) και μια φορά τη βδομάδα να πηγαίνετε σούπερ μάρκετ κι εγώ να ασχολούμαι με τα 5 άτομα στο σπίτι για όλα τα υπόλοιπα, άστο η συμφωνία είναι φόλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alessandra

Διάσημο μέλος

Η Δεν έχω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,716 μηνύματα.
Αχχχ,..... άτιμες μαμάδες που διαστρεβλώνετε τη φύση των αγοριών και νομίζουν μετά πως δεν μπορούν να ζήσουν σε ένα σπίτι μόνοι τους. :whistle:
Διότι αυτό ακριβώς σημαίνει το "από τη φύση του δε μπορεί να κάνει και πολλά", πως είναι καταδικασμένος για όλη του τη ζωή να εξαρτάται από μια γυναίκα... Το προτιμάτε αυτό; :hmm:
Αρέσκονται στο να νιώθουν ότι είναι τα "μωρά", είτε της μητέρας είτε της γυναίκας. Είναι ωραίο, μάλλον, να νιώθεις πως είσαι το κέντρο της προσοχής, πως όλες σε φροντίζουν. Οι (ελληνίδες) μητέρες- καταπιεσμένες οι ίδιες από τα "πρέπει"- μεγαλώνουν τους γιους τους με στόχο να εκτονώσουν την καταπίεση που υπέστησαν στο πρόσωπο της γυναίκας που θα παντρευτεί ο γιος τους. Η πεμπτουσία του θέματος έγκειται σε αυτό που είπε παραπάνω μια κοπέλα: ότι όποιος κάνει τις δουλειές, το κουμάντο του σπιτιού, έχει το πάνω χέρι στην οικογένεια. Είναι συχνά αλήθεια. Κάποιες γυναίκες έχουν αυτήν την νοοτροπία. Δικαίωμά τους, φυσικά..Είναι ένας τρόπος να διαιωνίζεται μια αρρωστημένη κατάσταση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Το πρόβλημα σας είναι ότι σε πολλές γυναίκες το να αλλάξουν μπρίζα δεν μοιάζει πια με πυρηνική φυσική. ούτε το ιντερνετ (καλά εδώ επεσες και σε φωλιά/ πόσες ΗΜΜΥ έχουμε?) , ούτε το καζανάκι, ούτε ο κήπος, ούτε καν τα ψώνια. Όσο ηλίθιο μου φαίνεται να μην μπορεί να σηκώσει τις εξάδες μια γυναίκα - το παιδί της όταν είναι οκτώ κιλά πως το σηκώνει με τις ώρες?- το ίδιο ηλίθιο μου φαίνεται να μην μπορεί να απλώσει ρούχα ή να βάλει σκούπα ή να κάνει μπάνιο το παιδί ένας άντρας.
το θεμα ειναι τι αρεσει περισσοτερο στον καθενα να κανει..δεν ειναι συμφωνια με συμβολαιο..

στην πραξη ειναι αυτα..

οτι μπορει ο καθενας κανει,,μονο του φαινεται..
(πχ στην οικογενεια μου ρωτανε εμενα συνηθως σε ερωτηματα τεχνολογιας ,,,επειδη μου αρεσει και σχολουμαι.αλλα αυτο δεν σημαινει οτι αν κατσει και μαθει μια γυναικα ή η μανα μου δεν μπορει να μαθει νεες τεχνολογιες,,
οχι μονο μαθαινει,αλλα την μαθαινω οσο μπορω και εγω..

ο καθενας δινει οτι γνωσεις και δυναμεις εχει..


και αν υπαρχει Αγαπη,,κανενα απο αυτα τα καθημερινα θεματα δεν μπορει ειναι πραγματικο προβλημα..




lugar με εκπλησσεις,,:worry:
δεν "χτυπησες" καμια δηλωση μου απο πανω..:P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iGiannis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο iGiannis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,762 μηνύματα.
Το πρόβλημα σας είναι ότι σε πολλές γυναίκες το να αλλάξουν μπρίζα δεν μοιάζει πια με πυρηνική φυσική. ούτε το ιντερνετ (καλά εδώ επεσες και σε φωλιά/ πόσες ΗΜΜΥ έχουμε?) , ούτε το καζανάκι, ούτε ο κήπος, ούτε καν τα ψώνια. Όσο ηλίθιο μου φαίνεται να μην μπορεί να σηκώσει τις εξάδες μια γυναίκα - το παιδί της όταν είναι οκτώ κιλά πως το σηκώνει με τις ώρες?- το ίδιο ηλίθιο μου φαίνεται να μην μπορεί να απλώσει ρούχα ή να βάλει σκούπα ή να κάνει μπάνιο το παιδί ένας άντρας.
Κι όπως έχω ξαναπεί αν είναι να περιμένω να χαλάσουν τα ηλεκτρικά στο σπίτι (μια φορά το χρόνο και αν) και μια φορά τη βδομάδα να πηγαίνετε σούπερ μάρκετ κι εγώ να ασχολούμαι με τα 5 άτομα στο σπίτι για όλα τα υπόλοιπα, άστο η συμφωνία είναι φόλα.
Μα δεν είπε κανείς ότι δεν μπορείτε να συνδέσετε το ίντερνετ, ή να φυτέψετε κάτι.. Απλώς, σε μερικά σπίτια οι γυναίκες προτιμούν να ασχολούνται με τις εντός του σπιτιού ασχολίες και αφήνουν τις εξωτερικές στους άνδρες.. Το ότι κάποια δεν φυτεύει πατάτες ή αγγούρια δεν σημαίνει ότι δεν μπορεί και να τα φυτέψει.. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lugar

Πολύ δραστήριο μέλος

Η lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 58 ετών. Έχει γράψει 846 μηνύματα.
Μα δεν είπε κανείς ότι δεν μπορείτε να συνδέσετε το ίντερνετ, ή να φυτέψετε κάτι.. Απλώς, σε μερικά σπίτια οι γυναίκες προτιμούν να ασχολούνται με τις εντός του σπιτιού ασχολίες και αφήνουν τις εξωτερικές στους άνδρες.. Το ότι κάποια δεν φυτεύει πατάτες ή αγγούρια δεν σημαίνει ότι δεν μπορεί και να τα φυτέψει.. ;)
Θα ξαναπω ότι απαντάω σε αυτούς που λένε ότι είναι στην ΦΥΣΗ των αντρών και των γυναικών συγκεκριμένες δουλειές, δηλ. ότι τις άλλες είτε δεν μπορούν να τις κάνουν είτε δεν τους αρέσουν a priori.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
στην ΦΥΣΗ των αντρών και των γυναικών συγκεκριμένες δουλειές, δηλ. ότι τις άλλες είτε δεν μπορούν να τις κάνουν είτε δεν τους αρέσουν a priori.
γενικα υπαρχουν τασεις των αρσενικων θηλυκων κλπ..

ε,στη ζωη μας συνηθως στα μηχανικα,τεχνολογικα θεματα πχ συνηθως (το ξαναλεω:P) οι ανδρες τα καταφερνουν καλυτερα ,τους αρεσει και ασχολουνται..

υπαρχουν βεβαια και ανδρες που δεν βιδωνουν ουτε μια βιδα,,και γυναικες που εχουν τεχνικο μυαλο..

αλλα δεν αποτελουν τον κανονα..δεν ανηκουν στην πλειοψηφια..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
'Ενας άντρας μπορεί να τρίψει πολύ καλύτερα γονατιστός το χαλί για να αφαιρέσει με σαπούνι και βούρτσα δύσκολους λεκέδες. 'Ενας άντρας μπορεί να πλένει το αυτοκίνητο. 'Ενας άντρας είναι πολύ πιο ικανός να σκάβει και να κουβαλάει μπάζα. Τα πιάτα επίσης δεν βλέπω καμμιά δυσκολία, ούτε την ηλεκτρική σκούπα, ούτε τίποτα. 'Ολα πρέπει να τα κάνει ο άντρας, όλες είναι αντρικές δουλειές. Το μόνο που με χαλάει όταν το βλέπω είναι να απλώνουμε ρούχα, ίσως επειδή το έχω συνδυάσει με παλιές σάτυρες από ταινίες. Το μόνο για το οποίο τρέφω μια απέχθεια είναι το σφουγγάρισμα μπιαχ μια αηδία. Κάποια ανέφερε πριν για την τελειομανεία. Πράγματι, κι εγώ το έχω παρατηρήσει, ότι άντρες που είναι τελειομανείς, είναι πολύ καλοί στις δουλειές του σπιτιού, αν και ως χαρακτήρες οι τελειομανείς άνθρωποι μου είναι απεχθείς για να μην πω αποκρουστικοί. 'Εχω συνδέσει γενικότερα όμως, τις δουλειές του σπιτιού με σωματικό κόπο, οπότε θεωρώ πιο κατάλληλους τους άντρες για αυτές. Γενικά ό,τι συνδέεται με σωματικό κόπο, όπως κουβάλημα ψώνια, τίναγμα βαριών χαλιών κ.α λογικότερο είναι να πάνε όλα στις πλάτες των αντρών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

IL PENSIERO

Δραστήριο μέλος

Η IL PENSIERO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 512 μηνύματα.
Γυναικα που δε ξέρει να κάνει δουλειές του σπιτιού δεν είναι κατάλληλη για σπίτι (οικογένεια)

Ξύπνησαν οι σκλάβοι Αντωνάκη μου!!!!


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Προσωπικά δεν θα είχα πρόβλημα να κάνω όλες τις δουλειές του σπιτιού, αν προλάβαινα. Αλλά αν υποψιαζόμουν πως είμαι υποχρεωμένη να τις κάνω σώνει και ντε .. τότε, λυπάμαι, αλλά χάσατε.
καταλαβαινω και εχεις δικαιο..

δεν παει με επιβολη αυτο,,αλλα ερχεται μονο του φυσικα,,και ανθρωπινα..

για καθε τι που κανει η γυναικα πρεπει και εμεις να κανουμε κατι,,
τιποτα δεν ειναι δεδομενο απο πριν και τιποτα δεν το χρωσταμε στον αλλον..

ολα ειναι δουναι και λαβειν.. πρεπει να δωσεις για να παρεις..


Σε αυτην την ταινια ειχε δικαιο η Κυρια κοκοβικου,,ηταν πολυ στριμαδι ο Αντωνακης,,αλλωστε και οι φιλοι του του το λεγαν;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top