• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Μαύρισμα / ηλιακή ακτινοβολία

Η γνώμη σας για το μαύρισμα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 43)
  • Είναι ελκυστικό. Δεν βλάπτει και τόσο.

    Ψήφοι: 6 14.0%
  • Είναι εκλυστικό. Βλαπτει σημαντικά.

    Ψήφοι: 17 39.5%
  • Ούτε ιδιαίτερα ελκυστικό, ουτε απωθητικό. Δεν βλάπτει και τόσο.

    Ψήφοι: 2 4.7%
  • Ούτε ιδιαίτερα ελκυστικό, ουτε απωθητικό. Βλάπτει σημαντικά.

    Ψήφοι: 13 30.2%
  • Δεν μου αρέσει. Δεν βλάπτει και τόσο.

    Ψήφοι: 2 4.7%
  • Δεν μου αρέσει. Βλάπτει σημαντικά.

    Ψήφοι: 3 7.0%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 0 0.0%

Youki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Youki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,378 μηνύματα.
Εμένα μου αρέσει το μαύρισμα και σε μένα και στους άλλους. Και να μην μου άρεσε πάνω μου, δεν έχω επιλογή. Είμαι ούτως ή άλλως μελαμψή και μαυρίζω και απίστευτα εύκολα με αποτέλεσμα αν κάτσω ακόμα και νορμαλ ώρες στον ήλιο να φτάνει το τέλος του καλοκαιριού και να μη με αναγνωρίζουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
μου αρεσει να ειμαι λιγο πιο μαυρισμενη... το επιδιωκω, αλλα παντα με καπελο, αντιηλιακο με 40+ δεικτη και ολα τα σχετικα.. με αποτελεσμα να ειμαι αρνακι ασπρο και παχυ και στο τελος του καλοκαιριου να μην ειμαι αρνακι στη σουβλα ...αλλα αρνακι ελαφρως ροζ.

καποτε το να καω το θεωρουσα μεγαλη επιτυχια αλλα οταν συνειδητοποιησα ΠΟΣΟ ΚΑΚΟ ΚΑΝΩ ΣΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΟΥ το αποφευγω πια...

και πραγματικα ηθελα να ξερα...
οσοι απο δω μεσα πιστευουν οτι δε βλαπτει σημαντικα.. πως διαολο το εννοουν και ποσο εκτιθουν τον εαυτο τους στον ηλιο? :hmm:

μου φαινεται τραγικη ελλειψη ενημερωσης...
και ελαχιστοι ξερουν οτι αυτο παει αθροιστικα...!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Niyia

Διάσημο μέλος

Η Niyia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Χορευτής. Έχει γράψει 2,858 μηνύματα.
Εμένα μου αρέσει το μαύρισμα (όσο κ να το κάνουμε είναι ελκυστικότερο από το λευκό δέρμα) αλλά δεν μαυρίζω ότι κ να κάνω...:(οπότε, από το να γεμίζω φακίδες οι οποίες μάλιστα με τα χρόνια πολλαπλασιάζονται, προτιμώ 40 δείκτη, σκιά, καπέλο κτλ...
για να μην αναφέρω τις βλάβες που προκαλεί ο ήλιος στο δέρμα (ανεπανόρθωτες)

(οι δερματικές παθήσεις, λόγω ηλιακής ακτινοβολίας, έχουν αυξηθεί κατακόρυφα!!)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
και πραγματικα ηθελα να ξερα...
οσοι απο δω μεσα πιστευουν οτι δε βλαπτει σημαντικα.. πως διαολο το εννοουν και ποσο εκτιθουν τον εαυτο τους στον ηλιο? :hmm:

μου φαινεται τραγικη ελλειψη ενημερωσης...
και ελαχιστοι ξερουν οτι αυτο παει αθροιστικα...!!!

Μάλλον εννοούν (όπως κι εγώ) μαύρισμα σιγά-σιγά και με υψηλό δείκτη. Νομίζω πως αν προσέχεις δεν είναι και ΤΟΣΟ επικίνδυνο.

Αλλά δεν μου απάντησε κάποιος, οι body-lotions για σταδιακό μαύρισμα ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΕΣ? Καλύτερα αυτές ή ηλιοθεραπεία?:|
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αρκτούρος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αρκτούρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 868 μηνύματα.
Προσωπικά, μου αρέσει το μαύρισμα πάνω μου και το επιδιώκω, πάντα με μεγάλη προσοχή και σταδιακά.
Όσον αφορά τους άλλους, μου αρέσει επίσης να το βλέπω, αλλά δεν το έχω σαν κριτήριο ελκυστικότητας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Niyia

Διάσημο μέλος

Η Niyia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Χορευτής. Έχει γράψει 2,858 μηνύματα.
Αλλά δεν μου απάντησε κάποιος, οι body-lotions για σταδιακό μαύρισμα ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΕΣ? Καλύτερα αυτές ή ηλιοθεραπεία?:|

αυτές οι κρέμες ξέρω πως ΔΕΝ είναι επικίνδυνες, δλδ δεν ενοχοποιούνται για δερματικές ασθένειες κτλ (διάβασε κ παρακάτω), απλά δημιουργούν κάποιου είδους χημική ένωση στις εξωτερικές στοιβάδες του δέρματός μας κ το "βάφουν" ουσιαστικά... από solarium + ηλιοθεραπείες, είναι καλύτερο σίγουρα αν θέλουμε να φαινόμαστε μαυρισμένες για κάποιον λόγο...
εγώ βέβαια, τις αποφεύγω κ αυτές:/:, γτ μου φαίνεται περίεργο ρε γμτ να αλλάζει το δέρμα μας από την μία στιγμή στην άλλη κ να θεωρείται κ τόσο αθώο:worry:...άσε που έχω παρατηρήσει ότι μετά από λίγο η μυρωδιά που αφήνουν στο δέρμα, αλλάζει (προφανώς λόγω της δράσης της lotion):worry:



Have you ever wondered how sunless tanning lotions work?
Our skin naturally protects us from the UV damage by producing something called melanin. This is a substance that absorbs the harmful rays of the sun to protect our DNA. When our body produces melanin it darkens the skin thus, creating what we know as a tan.
Sunless tanning lotions replicate this process by using a chemical called Dihydroxyacetone - DHA. DHA colors our skin by interacting with the amino acids in dead skin cells; when the dead skin cells shed so does the color.
(https://blog.worldvillage.com/health/the_best_sunless_tanning_lotions_todays_top_picks.html)

The only danger found in these lotions is that you may assume you are protected from the sun, but you?re not. This stuff just dyes your skin, but you?re still vulnerable to sunburn.
(https://www.healthcentral.com/drdean/408/49123.html)



αυτά :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
και πραγματικα ηθελα να ξερα...
οσοι απο δω μεσα πιστευουν οτι δε βλαπτει σημαντικα.. πως διαολο το εννοουν και ποσο εκτιθουν τον εαυτο τους στον ηλιο? :hmm:

Εγω πιστευω πως οσο δεν καθεσε στον ηλιο με της ωρες, δεν βλαπτει... Εγω πχ, οποτε παω παραλια (φετος ητανε 5-6 φορες) εκατσα για 15-20 λεπτα στον ηλιο (χωρις αντιηλιακο, αυτο ειναι λαθος βεβαια...) στον ηλιο, ισα-ισα να στεγνωσω και φευγω. Απο εκει και περα εχω ελαχιστη επαφη με τον ηλιο μια και οταν ξυπναω αυτος παει για υπνο....:P Ετσι πιστευω πως δεν βλαπτει ιδιετερα.
Ο πατερας μου απο την αλλη καθετε κανα μισαωρο στον ηλιο καθε μερα (χωρις αντιηλικο) και μου λεει πως θα επρεπε να κανω το ιδιο γιατι ο ηλιος εχει βιταμηνες D και ενα σορω τετια, και οταν του λεω για το κακο που μπορεις να παθεις μου λεει πως για να παθεις κακο πρεπει να καθεσε με της ωωωωωωωρες κλπ.... Σιγουρα κανει κακο στον ευατο του αλλα δεν το καταλαβενει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Niyia

Διάσημο μέλος

Η Niyia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Χορευτής. Έχει γράψει 2,858 μηνύματα.
όσο ΔΕΝ βλέπουμε τη σκιά μας μπροστά μας...ο ήλιος είναι καλός!!!
αυτό συμβαίνει τις πρωινές ώρες μέχρι τις 11 το πολύ κ αργά το απόγευμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
Ο πατερας μου απο την αλλη καθετε κανα μισαωρο στον ηλιο καθε μερα (χωρις αντιηλικο) και μου λεει πως θα επρεπε να κανω το ιδιο γιατι ο ηλιος εχει βιταμηνες D και ενα σορω τετια, και οταν του λεω για το κακο που μπορεις να παθεις μου λεει πως για να παθεις κακο πρεπει να καθεσε με της ωωωωωωωρες κλπ.... Σιγουρα κανει κακο στον ευατο του αλλα δεν το καταλαβενει...

αυτο με τη βιταμινη D ειναι λαθος. παραπληροφορηση.;)

αυτο που ισχυει ειναι οτι D μπορεις να παρεις απο τα γαλακτοκομικα προιοντα, σε μορφη προβιταμινης. για να γινει βιταμινη, πρεπει να εκτεθεις λιγο στον ηλιο. και 5 λεπτα αρκουν, και οχι σε μορφη ηλιοθεραπειας. ειτε με αντιηλιακο ειτε χωρις.
να πας απο το σπιτι σου πχ στο περιπτερο η στην απεναντι πλευρα του δρομου, αρκει.

μην εκθετεις τον κρονο στον ηλιο για να παρεις βιταμινη D. ιδιως αν ΔΕΝ καταναλωνεις γαλακτοκομικα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Niyia

Διάσημο μέλος

Η Niyia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Χορευτής. Έχει γράψει 2,858 μηνύματα.
αυτο με τη βιταμινη D ειναι λαθος. παραπληροφορηση.;)

αυτο που ισχυει ειναι οτι D μπορεις να παρεις απο τα γαλακτοκομικα προιοντα, σε μορφη προβιταμινης. για να γινει βιταμινη, πρεπει να εκτεθεις λιγο στον ηλιο. και 5 λεπτα αρκουν, και οχι σε μορφη ηλιοθεραπειας. ειτε με αντιηλιακο ειτε χωρις.
να πας απο το σπιτι σου πχ στο περιπτερο η στην απεναντι πλευρα του δρομου, αρκει.

μην εκθετεις τον κρονο στον ηλιο για να παρεις βιταμινη D. ιδιως αν ΔΕΝ καταναλωνεις γαλακτοκομικα.


σωστά:thumbup:
δε χρειάζεται να εκτεθούμε με τις ώρες για λίγη βιταμίνη D :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες Niyia.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
αυτο με τη βιταμινη D ειναι λαθος. παραπληροφορηση.;)

αυτο που ισχυει ειναι οτι D μπορεις να παρεις απο τα γαλακτοκομικα προιοντα, σε μορφη προβιταμινης. για να γινει βιταμινη, πρεπει να εκτεθεις λιγο στον ηλιο. και 5 λεπτα αρκουν, και οχι σε μορφη ηλιοθεραπειας. ειτε με αντιηλιακο ειτε χωρις.
να πας απο το σπιτι σου πχ στο περιπτερο η στην απεναντι πλευρα του δρομου, αρκει.

μην εκθετεις τον κρονο στον ηλιο για να παρεις βιταμινη D. ιδιως αν ΔΕΝ καταναλωνεις γαλακτοκομικα.


Μην τα λες σε μενα... στον μπαμπα μου πες τα αφου οταν του τα λεω εγω "τα λεω γιατι βαριεμε να παω στην θαλασσα και γιατι αν μαυρισω δεν θα αρεσω στις κοπελες..."
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Μάλλον εννοούν (όπως κι εγώ) μαύρισμα σιγά-σιγά και με υψηλό δείκτη. Νομίζω πως αν προσέχεις δεν είναι και ΤΟΣΟ επικίνδυνο.

Αλλά δεν μου απάντησε κάποιος, οι body-lotions για σταδιακό μαύρισμα ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΕΣ? Καλύτερα αυτές ή ηλιοθεραπεία?:|
Προλαβε η Ναϊα, αλλα να συμπληρωσω :

1.Οι υπαρχουσες κρεμες οντως απλα βαφουν το δερμα και δε το προστατευουν απο τον ηλιο. Επισης μερικες εχουν τις δερματικες παρενεργιες τους.

2.Περσυ εγινε μια ερευνα σε ποντικια (καποτε θα μας εκδικηθουν) με μια ουσια που αντι να βαφει το δερμα, προκαλουσε παραγωγη μελανινης. Ειχε επιτυχια στα ποντικια, και δεν ειχε παρενεργιες (μεχρι στιγμης) αλλά ειναι νωρις για να παρει το δρομο για να δοκιμαστει σε ανθρωπους καθως ειναι πολυ πιθανο να εχει παρενεργειες στον ανθρωπο, εστω μακροχρονιες. Αν παει καλα , ισως αποτελεσει το 1ο σχετικα καλο βοηθημα. Μεχρι τοτε, μεινετε μακρια.

3.Ειναι κανονας αδιαμφησβητητος οτι ΜΑΥΡΙΣΜΑ = ΖΗΜΙΑ ! Δεν υπαρχει δηλαδη "ασφαλες/αθωο μαυρισμα" ! Δεν τιθεται θεμα επ αυτου. Αν μαυρισεις σημαινει οτι εκανες ζημια στο δερμα σου και προσπαθει να προφυλαχτει. Και η ζημια ειναι αθροιστικη με τα χρονια.

4. Το οτι μαυρισες δε σημαινει οτι γλιτωσες απο τη ζημια ! Κανουν πολλοι το λαθος αυτο ! Υπολογιζεται οτι ενα καλο μαυρισμα προσφερει το πολυ ενα δεικτη προστασιας 4 ! (και ασχετα με το αν καεις ή οχι, η ζημια και η γηρανση συνεχιζεται).

Παντως νομιζω οτι ακομα και με το μικρο δειγμα οσων τοποθετηθηκαν εδω, φαινεται οτι ο περισσοτερος κοσμος βρισκει ελκυστικο το μαυρισμα. Κριμα που βλαπτει γμτ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Και δηλ Λόρι λες πως κανονικά πρέπει να φροντίζουμε ώστε να μη μαυρίζουμε ποτέ ούτε και λίγο, γιατί και πάλι είναι πολύ επικίνδυνο; :blink:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Καλα, μην παθουμε και κριση. Αναλογικα ειναι αυτα. Οσο πιο πολυ μαυριζει καποιος, τοση περισσοτερη ζημια και γηρανση κανει, και αυξανει και πιθανοτητες για καρκινους κλπ. Εξαρταται και απο τον οργανισμο, οπως ολα. Αλλα αν ειναι να μαυρισουμε, καλο ειναι τουλαχιστον να μη γινεται αποτομα, πχ οχι τις επικινδυνες ωρες, οχι πολλες ωρες, αντιηλιακα, και φυσικα να μην καουμε.

Θα βγαλουν πολλα δις οι εταιριες που θα πουλησουν το προιον ασφαλους μαυρισματος (αν βγει ποτε). Μετα βεβαια μπορει να μαυρισουμε ολοι και να αρχισει να μας αρεσει το λευκο πιο πολυ :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Niyia

Διάσημο μέλος

Η Niyia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Χορευτής. Έχει γράψει 2,858 μηνύματα.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Ευχαριστώ και σένα Lorien, αν και το post σου δεν ήταν από αυτά που ανεβάζουν ψυχολογικά τον καημένο τον ασπριδερό που προσπαθεί να μαυρίσει.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Το ξερω, αλλα....Τουλαχιστον εχει να λεει για την υγεια του καθενος κατιτις. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

briki

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η briki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 220 μηνύματα.
Δεν μου αρέσει, θεωρώ ότι βλάπτει και αν κάποιος θέλει να "μαυρίσει" θα πρέπει να έχει πολύ λεία επιδερμίδα, χωρίς ίχνος ρυτίδας ή κάποιας άλλης ατέλειας γιατί το μαύρισμα καλώς ή κακώς αναδεικνύει την κάθε ατέλεια στο έπακρο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Δεν μου αρέσει, θεωρώ ότι βλάπτει και αν κάποιος θέλει να "μαυρίσει" θα πρέπει να έχει πολύ λεία επιδερμίδα, χωρίς ίχνος ρυτίδας ή κάποιας άλλης ατέλειας γιατί το μαύρισμα καλώς ή κακώς αναδεικνύει την κάθε ατέλεια στο έπακρο.
Απο που προκύπτει αυτό;
Εγώ πιστεύω οτι μάλλον ισχύει το αντίθετο, το σκούρο δέρμα συνήθως καλύπτει τις ατέλειες.
Παρατήρησε πχ τα πόδια μιας με σκούρο δέρμα και μιας με λευκό. Συνήθως στο λευκό δέρμα μπορείς να διακρίνεις μέχρι και τους πόρους του δέρματος, καθώς και το παραμικρό σημάδι κυτταρίτιδας. Το σκούρο όλα αυτά τα καλύπτει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top