Καπιταλισμός vs Κομμουνισμός

Κομμουνισμός ή Καπιταλισμός;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 182)
  • Καπιταλισμός

    Ψήφοι: 60 33.0%
  • Κομμουνισμός

    Ψήφοι: 68 37.4%
  • Κανένα από τα δύο

    Ψήφοι: 44 24.2%
  • Δεν ξέρω/Δεν απαντώ

    Ψήφοι: 10 5.5%

Αρκτούρος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αρκτούρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 868 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
δεν τα λεει ασχημα..
μπραβο που το εβαλες αρκτουρε!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
συγνώμη τώρα... βγάλατε νόημα από τα όσα είπε; :confused: Από τη μέση και μετά δεν λέει και τίποτα. Γενικά δεν την θεωρώ καλή πολιτικό την κυρία Κανέλλη. Άποψή μου είναι ότι οποιοσδήποτε άλλος στην θέση της θα περνούσε πολύ καλύτερα το μήνυμα που ήθελε να περάσει επί του θέματος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristoforos_

Νεοφερμένος

Ο xristoforos_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών και μας γράφει απο Τρίκαλα (Τρίκαλα). Έχει γράψει 30 μηνύματα.
lol...

δεν διαφωνώ κατά βάση με αυτά που λέει η κανέλη προφανώς,,,αλλά ο τρόπος που τα λέει...αυτά τα "greeklish" των ελλήνων πολιτικών έξω...τα σπάνε!!

omg & 3 lol!

ixic_
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nefnef

Νεοφερμένος

Η Νεφέλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 96 μηνύματα.
Αν ήταν να ζήσουμε αυθεντικό κομμουνισμό, θα ήταν μόνο το 19ο αιώνα. Άντε, σου δίνω και λίγη από τν αρχή του 20ου. Αλλιώς σήμερα, τον 21ο αιώνα, ποια φέουδα θα πας να καταρρίψεις; Ποιο είναι το προλεταριάτο σου, η καταπιεσμένη τάξη, που θα ζητήσει εξίσωση με τους ευνοημένους;
Σε ποια μπουρζουαζερί θα επιτεθείς;

Ναι, ξέρω, ευχαρίστως θα έπαιρνες από την περιουσία των επιφανών πλοιοκτητών και κοσμηματοπόλων, για να βελτιώσεις τη ζωή στα Λιόσια.
Ως τι θα το έκανες; Νόμιμα σίγουρα όχι.
Και πλειοψηφία λαού σίγουρα δε θα έβρισκες.

Άρα κάτι άλλο θα έπρεπε να κάνεις, κάτι που ούτε ο Engels ούτε ο Marx έχουν αναφέρει πουθενά.
Είδες, πρέπει τελικά κι εσύ να εκφυλίσεις τον κομμουνισμό, για να φτάσεις εκεί που ονειρεύεσαι!

Προλεταριάτο είναι οι άνθρωποι που δεν έχουν περιουσία και πουλούν την εργατική τους δύναμη για να επιβιώσουν!!
η προλεταριοποίηση των εργαζομένων είναι φαιμόμενο του καπιταλισμού-ιμπεριαλισμού! Στη φεουδαρχία δεν υπήρχαν προλετάριοι και αν υπήρχαν ήταν ελάχιστοι!
Οι νόμοι είναι το συμφέρον του κρείττονος (κρείττων= ο ισχυρότερος)!! οπότε...

Αυτό το τελευταίο, δεν το σχολιάζω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Μα το τελευτάιο με ενδιαφέρει να σχολιάσεις, το να μου ορίζεις τι είναι προλετάριο δεν προσφέρει κάτι στην κουβέντα.

Πόσο αγνός και αυθεντικός θα είναι ο κομμουνισμός, που θα πετύχει στη σημερινή κοινωνία;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
θα το σχολιάσω εγώ....

αν ο κομμουνισμός και η θεωρία του δεν εξελιχθούν παρέα με το ανθρώπινο είδος, θα είναι για πάντα με 5% ποσοστό και άντε να φτάσει και το 10% απ τους "θυμωμένους σοσιαλιστές"

τα είδη εξελίσονται, πρέπει να ακολουθούν και οι θεωρίες που κάνουν τα είδη ευτυχισμένα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Πόσο μα πόσο συμφωνώ. :)

Γι' αυτό πιστεύω ότι δεν υπάρχει λόγος να αγανακτούμε, όπως έκανε η nefnef, αν ο κομμουνισμός όπως εφαρμόστηκε στην Κίνα, τη Σοβιετική Ένωση, στην Κούβα, δεν ήταν αγνός. Μπορεί ο Μαοϊσμός να ήταν πολύ απολυταρχικός, ο Σταλινισμός ήταν έως και φασιστικός, το ίδιο λέγεται και για τον Κάστρο... ωστόσο όλα ξεκίνησαν από τον Μαρξ.

Αν διατυπωθεί μία νέα θεωρία σήμερα, επίσης βασισμένη στο Μαρξ, λαμβάνοντας υπ' όψιν τη νέα κοινωνία, τις τεχνολογίες, αλλά και τον ατομισμό, ας δοκιμάσει να εφαρμοστεί.
Αυτή η θεωρία όμως αποκλείεται να είναι ο Κομμουνισμος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nefnef

Νεοφερμένος

Η Νεφέλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 96 μηνύματα.
Είπες:

Αν ήταν να ζήσουμε αυθεντικό κομμουνισμό, θα ήταν μόνο το 19ο αιώνα. Άντε, σου δίνω και λίγη από τν αρχή του 20ου. Αλλιώς σήμερα, τον 21ο αιώνα, ποια φέουδα θα πας να καταρρίψεις; Ποιο είναι το προλεταριάτο σου, η καταπιεσμένη τάξη, που θα ζητήσει εξίσωση με τους ευνοημένους;
Σε ποια μπουρζουαζερί θα επιτεθείς;

Ναι, ξέρω, ευχαρίστως θα έπαιρνες από την περιουσία των επιφανών πλοιοκτητών και κοσμηματοπόλων, για να βελτιώσεις τη ζωή στα Λιόσια.
Ως τι θα το έκανες; Νόμιμα σίγουρα όχι.
Και πλειοψηφία λαού σίγουρα δε θα έβρισκες.

Άρα κάτι άλλο θα έπρεπε να κάνεις, κάτι που ούτε ο Engels ούτε ο Marx έχουν αναφέρει πουθενά.
Είδες, πρέπει τελικά κι εσύ να εκφυλίσεις τον κομμουνισμό, για να φτάσεις εκεί που ονειρεύεσαι!

Στηρίζεις τα επιχειρήματά σου σε έναν υποθετικό συλλογισμό (αν.. μπλα μπλα...)
και καταλήγεις στο "άρα κάτι..... πρέπει εσύ να εκφυλίσεις..."

Αφού η υπόθεση (που εσύ παίρνεις ως κάτι δεδομένο) δεν είναι αληθής, το ίδιο αναληθής είναι και η απόδοση, το συμπέρασμα!!! κι εγώ δε θέλω να σχολιάσω το συμπέρασμά σου, γιατί απλά δε στέκει!

πρέπει να ακολουθούν και οι θεωρίες που κάνουν τα είδη ευτυχισμένα


όπως..... ???? !!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
όπως..... ???? !!!


όπως για παράδειγμα....
ΑΥΤΗ τη στιγμή με την εξέλιξη που υπάρχει και με όσα έχει βιώσει ο μέσος άνθρωπος, δεν μπορείς να καταργείς την ιδιωτικοποίηση και να θες να είναι ΟΛΑ υπό τον κρατικό έλεγχο...
Δε μπορείς να πεις σε κανέναν και να το δεχτεί ότι δε θα του ανήκει το σπίτι του αλλά θα ανήκει στο κράτος

Ακόμα κι αυτός που δεν έχει στον ήλιο μοίρα ο άστεγος, αν του δώσει το κράτος ένα σπίτι για να μένει, δεν θέλει να σκέφτεται ότι στην πραγματικότητα δεν του ανήκει κι άρα ανά πάσα στιγμή μπορεί να του το πάρει πίσω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nefnef

Νεοφερμένος

Η Νεφέλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 96 μηνύματα.
όπως για παράδειγμα....
ΑΥΤΗ τη στιγμή με την εξέλιξη που υπάρχει και με όσα έχει βιώσει ο μέσος άνθρωπος, δεν μπορείς να καταργείς την ιδιωτικοποίηση και να θες να είναι ΟΛΑ υπό τον κρατικό έλεγχο...
Δε μπορείς να πεις σε κανέναν και να το δεχτεί ότι δε θα του ανήκει το σπίτι του αλλά θα ανήκει στο κράτος

Ακόμα κι αυτός που δεν έχει στον ήλιο μοίρα ο άστεγος, αν του δώσει το κράτος ένα σπίτι για να μένει, δεν θέλει να σκέφτεται ότι στην πραγματικότητα δεν του ανήκει κι άρα ανά πάσα στιγμή μπορεί να του το πάρει πίσω

Γιατί?! Και για ποια εξέλιξη μιλάς? Γιατί και ο κομμουνισμός αποτέλεσμα της εξέλιξης θα είναι... αλλά εξέλιξη από "εξέλιξη" διαφέρει!!

Για πάνε σε έναν άστεγο και πες του αν προτιμά να είναι όπως σήμερα ή με ένα σπίτι που δε θα του ανήκει, γιατί δε θα μπορεί να το κληροδοτήσει (αυτή είναι η διαφορά)!!! Να δούμε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Πόσο μα πόσο συμφωνώ. :)

Γι' αυτό πιστεύω ότι δεν υπάρχει λόγος να αγανακτούμε, όπως έκανε η nefnef, αν ο κομμουνισμός όπως εφαρμόστηκε στην Κίνα, τη Σοβιετική Ένωση, στην Κούβα, δεν ήταν αγνός. Μπορεί ο Μαοϊσμός να ήταν πολύ απολυταρχικός, ο Σταλινισμός ήταν έως και φασιστικός, το ίδιο λέγεται και για τον Κάστρο... ωστόσο όλα ξεκίνησαν από τον Μαρξ.

Αν διατυπωθεί μία νέα θεωρία σήμερα, επίσης βασισμένη στο Μαρξ, λαμβάνοντας υπ' όψιν τη νέα κοινωνία, τις τεχνολογίες, αλλά και τον ατομισμό, ας δοκιμάσει να εφαρμοστεί.
Αυτή η θεωρία όμως αποκλείεται να είναι ο Κομμουνισμος.

Νομίζω ότι απάντησα εδώ στη Νεφέλη.

Όσο για το "όπως τι" δεν μπορεί να στερήσει κανείς από το σημερινό άνθρωπο, με καλύπτει η Κουέ...
Δεν πιστεύω ότι ο άνθρωπος αντέχει την απόλυτη εξίσωση. Στις αγέλες-κοινωνίες μας, κάποιος θέλει και πρέπει να ξεχωρίζει. Και το ποιος θα είναι αυτό, δεν είναι πάντα αυτός που υποδεικνύει το Κόμμα.

Επίσης, πώς στηρίζεις το ότι "ο Κομμουνισμός αποτέλεσμα αυτής της εξέλιξης θα είναι"; Εξήγησέ το λίγο please.
Ναι, ο άστεγος θέλει να ενταχθεί σε μία κοινωνία με εξασφαλισμένο φαγητό. Αλλά είναι η σωστή και ρεαλιστική λύση, το να φέρεις ένα κομμουνιστικό μοντέλο, άρα να εξισώσεις τους πάντες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Γιατί?! Και για ποια εξέλιξη μιλάς? Γιατί και ο κομμουνισμός αποτέλεσμα της εξέλιξης θα είναι... αλλά εξέλιξη από "εξέλιξη" διαφέρει!!

Για πάνε σε έναν άστεγο και πες του αν προτιμά να είναι όπως σήμερα ή με ένα σπίτι που δε θα του ανήκει, γιατί δε θα μπορεί να το κληροδοτήσει (αυτή είναι η διαφορά)!!! Να δούμε...

θα του αρέσει... μέχρι τη στιγμή που θα ζεσταθεί το κοκαλάκι του και θα λαδώσει το αντεράκι του..
μετά θα θέλει την ιδιοκτησία ΤΟΥ που να μην μπορεί ΠΟΤΕ ΚΑΙ ΚΑΝΕΝΑΣ κάτω απο οποιεσδήποτε συνθήκες να τον πετάξει έξω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Στηρίζεις τα επιχειρήματά σου σε έναν υποθετικό συλλογισμό (αν.. μπλα μπλα...)
και καταλήγεις στο "άρα κάτι..... πρέπει εσύ να εκφυλίσεις..."

Συγνώμη που πετάγομαι (δεν θα πω σαν τι :P) στην μέση της κουβεντούλας σας, αλλά νομίζω ότι το τελικό συμπέρασμά της βασίζεται στο αρχικό ΑΝ του συλλογισμού της. Τα δύο είναι εντελώς ασύνδετα. Απλή δήλωση κάνει:hmm:

Α! Και η διαφορά του "έχω σπίτι δικό μου" και του "το σπίτι μου ανήκει σε κάποιον άλλο" δεν είναι φυσικά ότι δεν μπορώ να το κληροδοτήσω στους απογόνους μου, αλλά το ότι όταν μένεις σε κάτι που ανήκει σε κάποιον άλλο, αυτός ο άλλος ανά πάσα στιγμή, με το έτσι θέλω μπορεί να σε πετάξει έξω, εφόσον, όπως είπες και εσύ, οι νόμοι φτιάχονται από τους ισχυρούς και εδώ ο ένας που θα τον πετάξουν έξω έχει να τα βάλει με τους ισχυρούς. :)

Τώρα όσον αφορά το "δεν σχολιάζω το τελευταίο γιατί δεν στέκει", νομίζω πως θα είχε πολύ ενδιαφέρον να αναπτυχθεί και το γιατί δεν στέκει :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Συγνώμη που πετάγομαι (δεν θα πω σαν τι :P) στην μέση της κουβεντούλας σας, αλλά νομίζω ότι το τελικό συμπέρασμά της βασίζεται στο αρχικό ΑΝ του συλλογισμού της. Τα δύο είναι εντελώς ασύνδετα. Απλή δήλωση κάνει:hmm:
Πετάγομαι τώρα κι εγώ (σαν λογικάριος :P) και θυμίζω πως ΨΕΥΔΗΣ συνεπαγωγή είναι μία συνεπαγωγή με Αληθής υπόθεση και Ψευδές συμπέρασμα.


Δηλαδή την υπόθεση την παίρνουμε πάντα ως Αληθή (αν η υπόθεση είναι ψευδής, τότε επιστημονικά η συνεπαγωγή είναι πάντα αληθής, ανεξάρτητα του συμπεράσματος, αλλά η κοινή λογική λέει ότι μάλλον δεν είναι άξιο να χρησιμοποιηθεί σαν επιχείρημα).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
εγω βασικα νεφελη μου θα σου ελεγα να διαβασεις το the communist manifesto a short introduction, που τα λεει πολυ απλα και εχει και πολυ ευστοχη κριτικη.

φαινεσαι ψαγμενη, αλλα σε μερικα πραγματα κολλας καπως, ενω θα πρεπε να σουν λιγο πιο ανοιχτη-μπορει ο αλλος να χει δει κατι που εσυ δεν ετυχε να δεις.

συμφωνω με γιδι και κουε, αλλα καταλαβαινω και αυτο που λεει η νεφελη..
νεφελη διαβασες καπου τον μαρξ να λεει πως θα διακυβερνηθει μια κοινωνια κομμουνιστικη? το ειδες καπου αυτο?
αυτα που λεει (και ειδικα το ΠΟΤΕ τα λεει) ειναι πολυ ενδιαφεροντα, αλλα η θεωρια εχει μια κοιλια, γιατι ειναι πολυ δυσκολο να εφαρμοσθει ΑΚΡΙΒΩΣ ΟΠΩΣ ΣΤΗ ΘΕΩΡΙΑ!
Τις μικροπαραλλαγες τις ειδαμε και στο Μαο, και στο Σταλιν, και στην Κουβα... οι περισσοτερες οχι επιτυχημενες.

δεν μπορει να εφαρμοσθει ακριβως αυτο που ειπε ο Μαρξ, ειναι πρακτικα αδυνατο στον 21ο αιωνα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
δεν μπορει να εφαρμοσθει ακριβως αυτο που ειπε ο Μαρξ, ειναι πρακτικα αδυνατο στον 21ο αιωνα.

Ας περιμένουμε λίγα χρόνια πρώτα, σύντομα θα ξαναγίνει επίκαιρος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Θα βγει αληθινος ο Rοddenberry και θα γελαμε....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Ας περιμένουμε λίγα χρόνια πρώτα, σύντομα θα ξαναγίνει επίκαιρος.

Θα βγει αληθινος ο Rοddenberry και θα γελαμε....
Προφανώς ξέρετε κάτι που δεν ξέρω…. Γιατί δεν το αναπτύσσετε λίγο?

(μη μου πειτε Google search:P)

later edit (Google search):

Το δυσκολότερο πρόβλημα στη μαρξική θεωρία είναι το ζήτημα των σχέσεων οικονομίας και ιδεολογικών μορφών. Κάθε προσπάθεια να κατανοηθούν οι αντιλήψεις του Μαρξ οδηγεί σε ερμηνείες και διαφωνίες μεταξύ των μαρξιστών, καθώς από το μαρξικό έργο απουσιάζει η συστηματική ανάπτυξη του ζητήματος, ενώ οι επιμέρους παρατηρήσεις με την ασάφεια ή την πολυπλοκότητά τους, ευνοούν αντιφατικές αναγνώσεις. Σε πολύ αδρές γραμμές η ένταση των σχετικών συζητήσεων επικεντρώθηκε σε ζητήματα ορισμού, γένεσης και λειτουργίας των ιδεολογικών μορφών.
πηγη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

teo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,573 μηνύματα.
Τα Βασικα χαρακτηριστικα του καπιταλισμου​
Ποια ειναι κατα τη γνωμη σας τα βασικα χαρακτηριστικα του καπιταλισμου;​
Παντως κατα τη γνωμη μου τα βασικα του χαρακτηριστικα ειναι τα εξης:​
1)Οι καπιταλιστες εχοντας στην ιδιοκτησια τους τις μηχανες και τις πρωτες υλες, διευθυνουν ολη τη διαδικασια της παραγωγης​

2) Ομως, οι εργατες ειναι αυτοι που δινουν ζωη στις μηχανες, που κανουν τις πρωτες υλες προϊόντα και πολλαπλασιαζουν ετσι την αξια τους

3)Η εργασια τους παραγει ολο τον πλουτο. Ολος ο πλουτος θα ΄πρεπε μα τους ανηκει

4)Παρολαυτα, οι καπιταλιστες, εχοντας στην ιδιοκτησια τους τα μεσα παραγωγης, τελικα κατεχουν ΚΑΙ τα προϊόντα.

5)Δινουν στον εργατη μονο ενα μικρο μερος απο την αξια που αυτος προσθεσε στα προϊόντα

6)Κρατανε ολο το υπολοιπο, την υπεραξια. ΧΩΡΙΣ να δουλευουν, ΧΩΡΙΣ να προσφερουν τιποτα.


Αυτος ειναι ο καπιταλισμος παιδια : Πολλοι παραγουν τον πλουτο, λιγοι τον καρπωνονται (καπιταλίστες).

Συνεπως το ο σοσιαλισμος ειναι το καλυτερο συστημα οργανωσης ενος κρατους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top