Το επίθετο των παιδιών

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Εγω εχω και τα δυο επιθετα και καθολου δε μαρεσει. Ταλαιπορουμαι γιατι το ενα απο τα 2(του πατερα μου) ειναι και δυσκολο. Οταν παντρευτω θα παρω του αντρα μου λολ, διολου φεμινιστικο, αλλα πρακτικο. Και για τα παιδια γενικα εγω πιστευω ο,τι συμφερει. Αν του πατερα ειναι σηδηροδρομος να παιρνει της μανας, και τουμπαλιν, πρακτικα πραματα. Εσενα αρα Μισελ το παιδακι σου θα εχει 3; XD
Και θα προτιμούσες δηλαδή να έχεις μόνο το δύσκολο του πατέρα σου;; :blink:
Όσο για τα 3 επίθετα, πόσες φορές πρέπει να γραφτεί στο θέμα ότι δεν γίνεται από το νόμο να έχει ένα παιδί πάνω από 2? Σόρρυ για το παρεξηγήσιμο ύφος, αλλά αυτό πρέπει να έχει ειπωθεί (και απαντηθεί) πάνω από 5 φορές σε αυτό το θέμα.
Αλλο αυτο ! Παντως εχω την εντυπωση {το διαβασα σε καποιο site τουρισμου} , οτι για να επισκευτει μια γυναικα τη Σαουδικη Αραβια μονη της, θελει γραπτη αδεια απ' τον συζυγο:lol: Εκει να σου πω εγω αξιοπρεπεια.
Αλήθεια, γιατί "άλλο αυτό"; Και αυτό με επίθετο δεν έχει να κάνει; Ασήμαντο δεν είναι (σύμφωνα με τη λογική σου);
Όσο για τη σαουδική αραβία, αυτό έλειπε να κοιτάμε τα χειρότερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jesus ate your cake

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Χεσούς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ταχυδρόμος. Έχει γράψει 211 μηνύματα.
Αλήθεια, γιατί "άλλο αυτό"; Και αυτό με επίθετο δεν έχει να κάνει; Ασήμαντο δεν είναι (σύμφωνα με τη λογική σου);

H λογικη μου {οτι δηλαδη το θεμα του επιθετου ειναι ασημαντο} φοβαμαι οτι πρεσβευει τη συντριπτικη πλειοψηφια οχι μονο της Ελλαδας {για να μη πεις τιποτα για "παραδοσιακη Ελλαδα"} αλλα ολης της Ευρωπης. Ακομα και στη Σουηδια κατα κυριο λογο το επιθετο του πατερα παιρνουν. Δεν υπαρχουν πολλοι ανθρωποι που να ασχολουνται με το θεμα.

Γιατι αλλο αυτο; Γιατι πολυ απλα η γυναικα αλλαζει επιθετο ως ενδειξη ιδιοκτησιας απ' τον αντρα {εφοσον τον παντρευτει}. Το παιδι δεν αλλαζει κανενα επιθετο, παιρνει καποιο {ή και τα δυο} απο αναγκη {μπορεις να πεις οτι κατα καποιο τροπο δηλωνεται και παλι ιδιοκτησια, αλλα για σκεψου τη δυσκολια και τη συγχυση που θα προκλειοταν αν για καθε νεογεννητο φτιαχνοταν και ενα νεο επιθετο}. Αν οι δυο περιπτωσεις ηταν ιδιες, θα επρεπε να διαμαρτυρομαστε οχι μονο αν το παιδι παιρνει το επιθετο του αντρα ή της γυναικας, αλλα ακομα και αν παιρνει και των δυο τα επιθετα. Δε μπορει να ειναι τοσο δυσκολο να το καταλαβεις.

Τελος παντων, εχεις την αποψη σου, εχω τη δικη μου. Μια και μοναδικη αληθεια δεν υπαρχει επι του θεματος {λες και θα 'χε καμια σημασια:P. Ο καθενας παλι το δικο του θα ελεγε}
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
H λογικη μου {οτι δηλαδη το θεμα του επιθετου ειναι ασημαντο} φοβαμαι οτι πρεσβευει τη συντριπτικη πλειοψηφια οχι μονο της Ελλαδας {για να μη πεις τιποτα για "παραδοσιακη Ελλαδα"} αλλα ολης της Ευρωπης. Ακομα και στη Σουηδια κατα κυριο λογο το επιθετο του πατερα παιρνουν. Δεν υπαρχουν πολλοι ανθρωποι που να ασχολουνται με το θεμα.
Δεν νομίζω να είπα πουθενά ότι στο εξωτερικό είναι όλα τέλεια και ότι υπάρχει πραγματική ισότητα. :)
Γιατι αλλο αυτο; Γιατι πολυ απλα η γυναικα αλλαζει επιθετο ως ενδειξη ιδιοκτησιας απ' τον αντρα {εφοσον τον παντρευτει}. Το παιδι δεν αλλαζει κανενα επιθετο, παιρνει καποιο {ή και τα δυο} απο αναγκη {μπορεις να πεις οτι κατα καποιο τροπο δηλωνεται και παλι ιδιοκτησια, αλλα για σκεψου τη δυσκολια και τη συγχυση που θα προκλειοταν αν για καθε νεογεννητο φτιαχνοταν και ενα νεο επιθετο}. Αν οι δυο περιπτωσεις ηταν ιδιες, θα επρεπε να διαμαρτυρομαστε οχι μονο αν το παιδι παιρνει το επιθετο του αντρα ή της γυναικας, αλλα ακομα και αν παιρνει και των δυο τα επιθετα. Δε μπορει να ειναι τοσο δυσκολο να το καταλαβεις.
Αν είναι τόσο ασήμαντο γιατί η συντριπτική πλειοψηφία των ανδρών που γνωρίζω το θεωρούν αδιανόητο να πάρει το παιδί τους μόνο το επίθετο της μητέρας; Επειδή είναι συνήθεια;
Ας έπαιρνε το παίδι του ενός το επίθετο, αρκεί να γινόταν τυχαία.
Το να παίρνει πάντα του πατέρα, σόρρυ αλλά δεν με πείθει ότι είναι απλά μια δίχως σημασία σύμβαση.
Τελος παντων, εχεις την αποψη σου, εχω τη δικη μου. Μια και μοναδικη αληθεια δεν υπαρχει επι του θεματος {λες και θα 'χε καμια σημασια:P. Ο καθενας παλι το δικο του θα ελεγε}
Τώρα είναι σαν να λες ότι οι συζητήσεις δεν έχουν νόημα για τίποτα, αφού ο καθένας έχει την άποψη του...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Andrew19

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Andrew19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 164 μηνύματα.
Μια και πιάσατε τα επίθετα πάντως είναι πολύ δύσκολο στην Ελλάδα να αλλάξει κάποιος το επίθετο του για τον οποιονδήποτε λόγο. Οπότε σέρνει αυτό το επίθετο μια ζωή. Εδώ στην Αυστραλία πάντως πάρα πολλοί άλλαζαν το επίθετο τους παλιά γιατί το να καταφέρνεις κάθε μέρα τον άλλο να λέει τον σιδηρόδρομο Χοντρογιαννακόπουλος είναι λίγο ιστορία.

Τώρα το παιδί ας έχει όποιο επίθετο θέλει αυτό στα 18 του, ως τότε ας σέρνει και τα 2 (εκτός αν κάποιο είναι πολύ σιδηρόδρομος που αποκλείεται και βάζω βέτο! :P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorelai

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Νατασα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 384 μηνύματα.
Hehe οχι φυσικα θα προτιμουσα να επαιρνα της μανας :) αλλα και του πατερα μονο θα ηταν καλυτερο και απο τα 2 μαζι. Σορι δεν ειδα πουθενα την ερωτηση μου xD
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jesus ate your cake

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Χεσούς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ταχυδρόμος. Έχει γράψει 211 μηνύματα.
Αν είναι τόσο ασήμαντο γιατί η συντριπτική πλειοψηφία των ανδρών που γνωρίζω το θεωρούν αδιανόητο να πάρει το παιδί τους μόνο το επίθετο της μητέρας; Επειδή είναι συνήθεια;
Ας έπαιρνε το παίδι του ενός το επίθετο, αρκεί να γινόταν τυχαία.
Το να παίρνει πάντα του πατέρα, σόρρυ αλλά δεν με πείθει ότι είναι απλά μια δίχως σημασία σύμβαση.

Δε θα κατσω να απολογηθω για τη συντριπτικη πλειοψηφια των ανδρων. Τον εαυτο μου εκπροσωπω εδω μεσα.

Τώρα είναι σαν να λες ότι οι συζητήσεις δεν έχουν νόημα για τίποτα, αφού ο καθένας έχει την άποψη του...

Μερικες φορες ειναι ηλιου φαεινοτερον οτι ο καθενας εχει την αποψη του απ' την οποια δεν προκειται να μετακινηθει {για οποιονδηποτε λογο}. Σ' αυτη τη περιπτωση δεν υπαρχει νοημα να συνεχιζεται η διαφωνια εκτος και αν οι αντιδικουμενοι δεν εχουν τιποτα καλυτερο να κανουν:P Εξαλλου υπαρχουν θεματα στα οποια υπαρχει μια και μονο αληθεια ενω αλλα που πραγματικα αν το δεις απο μια συγκεκριμενη σκοπια, ο καθενας εχει δικιο και λεει μια αληθεια. Ε, λοιπον, σε μια τετοια περιπτωση η διαφωνια ειναι ατερμονη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Δε θα κατσω να απολογηθω για τη συντριπτικη πλειοψηφια των ανδρων. Τον εαυτο μου εκπροσωπω εδω μεσα.
Δεν σου είπε κανείς να απολογηθείς για τη συντριπτική πλειοψηφία των ανδρών. Όταν όμως λες εσύ ότι έχεις παρατηρήσει να ισχύει το Χ στη συντριπτική πλειοψηφία των ανθρώπων, έχω δικαίωμα να εκθέσω και τις δικές μου παρατηρήσεις επί του θέματος.
Μερικες φορες ειναι ηλιου φαεινοτερον οτι ο καθενας εχει την αποψη του απ' την οποια δεν προκειται να μετακινηθει {για οποιονδηποτε λογο}. Σ' αυτη τη περιπτωση δεν υπαρχει νοημα να συνεχιζεται η διαφωνια εκτος και αν οι αντιδικουμενοι δεν εχουν τιποτα καλυτερο να κανουν:P Εξαλλου υπαρχουν θεματα στα οποια υπαρχει μια και μονο αληθεια ενω αλλα που πραγματικα αν το δεις απο μια συγκεκριμενη σκοπια, ο καθενας εχει δικιο και λεει μια αληθεια. Ε, λοιπον, σε μια τετοια περιπτωση η διαφωνια ειναι ατερμονη.
Εγώ πιστεύω ότι ακόμα και τότε έχει νόημα η συζήτηση. Εξασκείς τις (όποιες) ικανότητες πειθούς σου, καταλαβαίνεις καλύτερα πως σκέφτονται οι άλλοι και εξοικειώνεσαι περισσότερο με τη διαφορετική άποψη (υπάρχουν πχ χριστιανοί που δεν έχουν γνωρίσει ποτέ άθεο και αν γνωρίσουν κάποιον σοκάρονται, ενώ κάποιος που έχει γνωρίσει πολλούς δεν σοκάρεται πλέον από το διαφορετικό) :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΓΙΩΡΓΟΣ-34

Νεοφερμένος

Ο ΓΙΩΡΓΟΣ-34 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
πιστευω οτι το να παρει το επιθετο του πατερα ειναι πιο λογικο επειδη δινει την ψευδαισθηση στον αντρα οτι ειναι ο καπετανιος.....:worry:

το ιδιο νομιζω οτι πρεπει να συμβαινει και με το ονομα στο κουδουνι του σπιτιου..

τραβας που τραβας το κουπι σε ξενη βαρκα τουλαχιστον να νομιζεις οτι εσυ παιρνεις την δοξα και να σου δινει ενεργεια.....:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.

ioakos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ioakos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 49 ετών. Έχει γράψει 152 μηνύματα.
αν παρει και των δυο γονιων και ο μελλον σθζθγος επισης οταν παντρευτουν θα εχει -λεμε- τεσσερα επιθετα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Αν διαβάσεις από την αρχή το θέμα, θα πάρεις απάντηση σ'αυτό, αφού το έχουμε συζητήσει πιο πάνω! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
αναλογα τα επιθετα...εγω παντως εχω του πατερα μου...και λογω του οτι ξεκιναει με ΝΤΡ ολοι το μπερδευουν και το ξεκινανε με ΔΡ...μεγααλη βλακεια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
ειμαι παραδοσιακη κ γενικα θελω τα παιδια μου να χουν τονομα του πατερα τους!
στη δικη μου περιπτωση κολυομαι λιγο ομως διοτι ειμαι μοναχοπαιδι κ ειναι κριμα να χαθει το επιθετο μας μιας κ ο μπαμπας μου ειναι ο πρωτοτοκος τησ οικογενειας του! εμεις ειμαστε μανιατες δεν εχει θα συνεχιστει απο τον αλλο αδερφο που ναι μικροτερος! του πρωτου γιου μετραει! Το χω φιλοσοφησει παντως εγω! Αν παρω μανιατι θα γει το δικο του, αν παρω απο αλλη φαρα θα πατησω ποδι!!:D:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Αν παρω μανιατι θα γει το δικο του, αν παρω απο αλλη φαρα θα πατησω ποδι!!:D:clapup:
Δηλαδή μόνο οι Μανιάτες είναι "ανώτεροι" από σένα και οι υπόλοιποι είναι "κατώτεροι". Και νόμιζα ότι μόνο οι Κρητικοί έχουν τέτοια κολλήματα.

Να του το πεις του άντρα σου πριν τον πάρεις ή θα του το φυλάς για έκπληξη;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimitral

Δραστήριο μέλος

Η dimitral αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 413 μηνύματα.
ουτε που με εχει αποσχολησει καθολου αυτο το θεμα.οταν πηγαμε για τις αδειες γαμου και ρωτησε ο παπας "ποιο επωνυμο θα παρουν τα παιδια σας;"
του ειπαμε και οι δυο μαζι "οποιο να 'ναι".
γελοιο ζητημα ομως ετσι;δεν θα αφιερωνα ουτε 10λεπτο για να αποφασισω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Εγώ απλούστατα η γυναίκα που θα πάρω δε θα διανοηθεί να σκεφτεί ότι τα παιδιά θα πάρουν άλλο επώνυμο πλην του πατέρα. Είμαι πολύ συντηρητικός σε κάτι τέτοια και φυσικά η γυναίκα μου θα είναι κι αυτή το ίδιο. Αλλιώς δε θα παντρευτούμε. Και τώρα ας πέσουν οι αρνητικές ψήφοι να δούμε την υγειά μας:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Εγώ θα το περάσω το επίθετο και στα πιστιρίκια. :pfff:
Είναι ήδη υπό εξαφάνιση, είναι και υπέροχο, σιγά μην το αφήσω να χαθεί.
Άλλωστε αν το αποκαταστήσω το ιχλιμπεντάκι, θα κληροδοτήσουμε στα παιδιά ένα απλό αλλεμανικό επίθετο, πουαχ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
ετσι παει! κ οι κριτικοι κ οι μανιατες την ιδια τρελα κουβαλαμε!! κ ναι αν κ δεν μενω μονιμα Μανη ειμαι τοπικιστρια:redface::redface::redface: i know... δεν ειναι οτι καλυτερο αλλα τι να κανω ο μανιατης ο μπαμπασ φταιει:P!
βασικα εγω το λεω αλλα σιγα μη περασει το δικο μου:P!!
παντως νομιζω οτι το ζευγαρι πριν παντρευτει υπογραφει στο παπα ποιανου τονομα θα παροθν τα παιδια! οποτε αγαπητε μην ανυσηχεισ! θα το μαθει ο μελλον συζυγοσ μου:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
ευτυχώς που έχω ένα από τα ποιό κοινότοπα επώνυμα στην Ελλάδα [διάσπαρτη όλη η Ελλάδα απο μας είναι... κάθε περιοχή έχει και το σόι της να ν' καλά οι άπειρες εκκλησίες της Ελλάδας :P]. Επίσης ευτυχώς που τα παλιά τα χρόνια δεν τιθόταν ζήτημα γιατί το επώνυμο της μαμάς μου είναι άθλιο [αν και πολύ θα με βόλευε στο Λύκειο γιατί θα ήμουν στο τμήμα που ήταν η πλειοψηφία των φίλων μου :P]. Επίσης, από άποψη κοινοτοπίας καλύτερα να πάρει του καλού μου το επώνυμο το παιδί [αν τον...αποκαταστήσω κι εγώ :P], τουλάχιστον έχει ενα ...uniqueness [:P]. Από ... "ομορφιά" βέβαια θα το παλέψω για το δικό μου :P.

[Η άχρηστη συνεισφορά της ημέρας στο φόρουμ :redface:]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Από τότε που πέθανε ο μπαμπάς μου ξαφνικά, έχω αρχίσει να σκέφτομαι σοβαρά το ενδεχόμενο να ζητήσω το παιδί να έχει δύο επίθετα (διότι το να μη πάρει του άντρα μου, μου φαίνεται πολύ περίεργο, εκτός κι αν μιλάμε για κανένα πολύ άσχημο). Κι αυτό γιατί επειδή είμαι μοναχοκόρη, ξέρω πως αν δεν βγάλω εγώ ένα Γιάννη Τάδε, απλά δεν θα υπάρξει άλλος ξανά στο άμεσο συγγενολόι.. Και θα ήθελα να υπάρξει, ας είναι και Γιάννης Τάδε - Ταδάκης - κι εγώ δύο επίθετα έχω και δεν είχα κανένα πρόβλημα ποτέ. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top