Βγήκε το ξύλο απ' τον παράδεισο;

Σας έδερναν οι γονείς σας μικροί για να σας συνετίσουν;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 7)
  • Είμαι γεννημένος στα 60s - 70s και ΝΑΙ

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Είμαι γεννημένος στα 60s - 70s και ΟΧΙ

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Είμαι γεννημένος στα 80s και ΝΑΙ

    Ψήφοι: 1 14.3%
  • Είμαι γεννημένος στα 80s και ΟΧΙ

    Ψήφοι: 1 14.3%
  • Είμαι γεννημένος στα 90s και ΝΑΙ

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Είμαι γεννημένος στα 90s και ΟΧΙ

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Είμαι γεννημένος στα 00s και ΝΑΙ

    Ψήφοι: 2 28.6%
  • Είμαι γεννημένος στα 00s και ΟΧΙ

    Ψήφοι: 2 28.6%
  • Είμαι γεννημένος στα 10s και ΝΑΙ

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Είμαι γεννημένος στα 10s και ΟΧΙ

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Δεν ξέρω/ Δεν απαντώ

    Ψήφοι: 1 14.3%

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Διαβάζοντας την παρακάτω θλιβερή είδηση,
Man kills baby over a videogame, pleads guilty
A man has pleaded guilty to killing an 18-day-old baby so that he could finish his videogame in peace.
----
Άντρας κρίθηκε ένοχος για την δολοφονία ενός 18 ημερών μωρού, το οποίο σκότωσε για να τελειώσει ήρεμος ένα videogame
μου ήρθε αμέσως στο μυαλό αυτό το post
Όμως προς θεού, όταν γκαρίζεις μεσα στ'αφτια μου για ένα ακόμη θέλω σου, την ευλογημενη ώρα που επιτέλους έχω κάτσει να δώ ο έρημος, ύστερα απο μία ολόκληρη ημέρα απασχόληση με σένα ή για σένα, το έργο μου στην τηλεοραση η να διαβάσω το βιβλίο μου ή να μιλήσω στο φορουμ μου,

δεν θα ασκήσω σωματική βια :)

οκ....
και σκέφτηκα πόσο εύκολα κάποιος μπορεί να ξεφύγει... :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Εντάξει... είναι λίγο υπερβολική αυτή η σύγκριση
Δεν είπε πουθενά ο άνθρωπος ότι θα σκότωνε - κυριολεκτικά - το παιδί του για να έχει την ησυχία του
Άλλωστε όσες φορές τον διάβασα είπε πάντα ότι μιλάει για σπάνιες μπάτσες - ελάχιστες - που και ο ίδιος το κάνει με πόνο ψυχής.
Μην γινόμαστε υπεβολικοί :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Για την ιστορία μόνο θα πω ότι κανένας μα κανένας δεν έχει δικαίωμα να κρίνει έναν γονιό για το πως μεγαλώνει τα παιδιά του.
Ούτε αυτός που έχει παιδιά ούτε αυτός που δεν έχει και απλά θυμάται πως ήταν να είσαι παιδί.
Η κάθε οικογένεια διέπεται από δικούς της κανόνες και απαρτίζεται από διαφορετικής πάστας ανθρώπους.
Σε κάποιες οικογένειες ισχύει ότι το "μην κάνεις αυτό" είναι αρκετό και σε άλλες οικογένειες αυτό είναι ανέκδοτο καλύτερο απ του Τοτού.
Θέλω να πω ότι ακόμα κι όταν έχεις παιδιά, δεν μπορείς να ξέρεις με σιγουριά τι είναι το καλύτερο για το παιδί του άλλου. Δεν το ζεις εσύ, δεν το βιώνεις εσύ, δεν ξέρεις τι γίνεται μέσα στο σπίτι.
Σίγουρα μπορείς να κάνεις κάποιες προτάσεις εμπειρικά, είτε επειδή έχεις προσωπική εμπειρία, είτε επειδή υπήρξες παιδί, είτε επειδή είναι το επάγγελμα σου.
Και πάλι όμως... προτάσεις γίνονται, συζήτηση... όχι υποδείξεις.
Ο οποιοσδήποτε μου έλεγε ότι κάνω λάθος στο πως μεγαλώνω το παιδί μου, θα του υποδείκνυα ποια ακριβώς είναι η θέση του απέναντι στο παιδί μου. Είναι ένας ξένος, αλλά οι κανόνες μπαίνουν απ την οικογένεια μου και αφορούν αυτή και μόνο αυτή.
Και ναι, θα ήμουν και αρκετά επιθετική
Μιλάμε για το δικό μου παιδί και την ευθύνη του την έχω αποκλειστικά εγώ.
Εγώ κρίνομαι σαν γονιός εκ του αποτελέσματος σε βάθος χρόνου και κανένας άλλος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Αυτό ακριβώς εννοούσα παραπάνω όταν είπα πως κάθε γονιός ξέρει καλύτερα για το παιδί του! :thumbup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Ωραια......φτασαμε στο σημειο, οπου οοοοολοι συμφωνουμε, πως η ασκηση βιας με 2-3 ξυλιες κατα τη διαρκεια της διαπαιδαγωγησης του παιδιου ως εσχατη λυση. δεν ειναι και τοσο κακο, με τη διαφορα οτι καποια ατομα, οπως και του λογου μου, που πιστευουν στην παντελη ελλειψη αυτης και σε καποιες αλλες εναλλακτικες...

Μονο μια ερωτηση για την ΚΕ...
Σε τι αναφερεσαι οταν γραφεις, οτι κανεις δεν εχει το δικαιωμα να κρινει εναν γονεα για το πως μεγαλωνει τα παιδια του?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Δεν αναφέρομαι σε κάτι συγκεκριμένο
όμως θα πω ευθέως ότι με ενόχλησε η σύγκριση που έκανε ο -κατά τα άλλα αγαπημένος μου - Φαντάγκο, του Μπαγκς με έναν δολοφόνο
όπως επίσης και αν ειπώθηκαν κάπου έμμεσα διάφοροι χαρακτηρισμοί για το ποιον του Μπαγκς ως γονέα
Δεν είναι σωστό κατά την άποψη μου
Αυτό... και τίποτα περισσότερο :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Πολλοί ενήλικες συνηθίζουν να λένε πως "έγιναν άνθρωποι" επειδή ακριβώς οι γονείς τους, τους έριχναν ένα μπερντάκι ξύλο για να τους συνετίσουν....

Με αφορμή τον παρακάτω δεκάλογο, ποιά είναι η γνώμη σας για τη σωματική τιμωρία?


O δεκάλογος κατά της σωματικής τιμωρίας στα παιδιά
1. Τα παιδιά, όπως και οι μεγάλοι, έχουν δικαίωμα στην προστασία από κάθε μορφή βίας.
Η σωματική τιμωρία είναι μια μορφή βίας.
2. Το ξύλο, το χαστούκι, το τράβηγμα αυτιού και γενικά η επιβολή σωματικού πόνου στο παιδί είναι μορφές σωματικής τιμωρίας και πλέον δεν επιτρέπονται από το νόμο (Ν.3500/06, άρθρο 4).
3. Κανένα πρόσωπο που έχει στην ευθύνη του ένα παιδί δεν έχει δικαίωμα να του επιβάλλει σωματική τιμωρία.
4. Οι γονείς έχουν την ευθύνη της διαπαιδαγώγησης των παιδιών τους και οφείλουν να τα μεγαλώνουν χωρίς να χρησιμοποιούν βία σε βάρος τους και να προσβάλλουν την αξιοπρέπειά τους.
5. Η σωματική τιμωρία θίγει την προσωπικότητα του παιδιού.
6. Η σωματική τιμωρία δεν είναι αποτελεσματικό μέσο διαπαιδαγώγησης.
7. Ένα παιδί που μεγαλώνει με ξύλο, μαθαίνει να λύνει τα προβλήματά του με βίαιο τρόπο και είναι πιθανό να ασκήσει βία σε άλλους αργότερα.
8. Η σωματική τιμωρία μπορεί να οδηγήσει σε σοβαρές μορφές κακοποίησης.
9. O διάλογος και η μη βίαιη διαπαιδαγώγηση είναι ο καλύτερος τρόπος για να μαθαίνει ένα παιδί τους κανόνες και τα όρια που χρειάζεται στη ζωή του.
10. Είναι στο χέρι μας να βγάλουμε το ξύλο και τη βία από τη ζωή των παιδιών!
https://somatikitimoria.gr/

Αυτο ειναι και το πρωτο ποστ του θεματος...
Ειτε μας αρεσει ειτε οχι ειναι περα για περα αληθινο και απταιται της πραγματικοτητας...
Οταν λοιπον...εγω τα ακουσω ή θα δω καποιον να ασκει σωματικη βια και δη σε ενα παιδι, το λιγοτερο που θα μπορουσα να κανω ειναι να τον κρινω, ως απαραδεκτο...
Εαν καποιος θεωρει οτι αυτος ο χαρακτηρισμος τον προσβαλλει, ας σκεφτει καλυτερα οτι και εμενα με προσβαλλει η δικη του συμπεριφορα του απεναντι σε εναν αλλο ανθρωπο και ας ειναι το παιδι του...δεν ειναι ιδιοκτησια μας τα παιδια που φερνουμε στη ζωη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,049 μηνύματα.
Σίγουρα μπορείς να κάνεις κάποιες προτάσεις εμπειρικά, είτε επειδή έχεις προσωπική εμπειρία, είτε επειδή υπήρξες παιδί, είτε επειδή είναι το επάγγελμα σου.
Και πάλι όμως... προτάσεις γίνονται, συζήτηση... όχι υποδείξεις.

Εγώ θα κάνω πάντως μια υπόδειξη. Το να γίνετε γονείς απροετοίμαστοι για το τί σας περιμένει, είναι εναντίον σας. Η υπόδειξή μου λοιπόν, σχετικά με τη χρήση βίας είναι να την εντάξετε στις πιθανότητες. Οτι ναι, με το αγγελούδι σας, για το οποίο κάνετε τα πάντα, που για το χαμογελο του ζείτε, ναι, θα γινετε εχθροί σε κάποιες φάσεις. Οτι μπορεί να το κτυπήσετε.

Για να μήν σας πονέσει πολύ λοιπόν, όταν θα γίνει, όσο και για να μήν το μετανοιώσετε οικτρα, αν τυχόν το τραυματίσετε, ίσως, αντί για παθιασμένοι ειρηνόφιλοι να ήταν καλύτερο να προ-επιλέξετε μια σωματική τιμωρία. Ακίνδυνη, που θα την εφαρμόζετε για συγκεκριμένο λόγο, και με συγκεκριμένο τρόπο και ένταση. Ωστε να ελέγχετε την κατάσταση. Αντίθετα, η ψευδαίσθηση ότι θα διάγετε εντελώς ειρηνικά ειδικά σε σχηματα οικογενειακά που είναι υψηλά ανταγωνιστικά, νομίζω ότι μπορεί να σας βρεί απροετοίμαστους με διάφορες δυσάρεστες συνέπειες.

Για όσους δεν έχουν κάνει παιδιά, ή δεν έχουν κάνει δεύτερο και τρίτο ακομη, ίσως θα ήταν καλό να ακούσουν τους άλλυς πόυ βρίσκονται σε διάφορα σχήματα, για τις ιδιαιτερότητες του καθενός απο αυτά. Εγω ας πούμε έχω δυο Ντένις με ένα μόλις χρόνο διαφορά, πολύ δυνατά αγόρια και τα δυο. Ακόμη και το μεγαλύτερο να ήταν κορίτσι θα ήταν πολύ διαφορετική η κατάσταση που θα καλούμουν να αντιμετωπίσω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Δεν αναφέρομαι σε κάτι συγκεκριμένο
όμως θα πω ευθέως ότι με ενόχλησε η σύγκριση που έκανε ο -κατά τα άλλα αγαπημένος μου - Φαντάγκο, του Μπαγκς με έναν δολοφόνο
όπως επίσης και αν ειπώθηκαν κάπου έμμεσα διάφοροι χαρακτηρισμοί για το ποιον του Μπαγκς ως γονέα
Δεν είναι σωστό κατά την άποψη μου
Αυτό... και τίποτα περισσότερο :)

Να συμπληρώσω:
Ο γονέας κρίνεται εκ του αποτελέσματος όταν ο ρόλος του έχει τελειώσει και ο αδέκαστος κριτής του, είναι η ίδια η ζωή. Η διαπαιδαγώγηση άλλωστε, δεν είναι μια "στεγανή" διαδικασία που την αποφασίζεις στην αρχή και την ακολουθείς ίδια και απαράλλαχτη μέχρι τέλους.
Γονέας και παιδί "μεγαλώνουν" μέσω της αλληλεπίδρασης τους και διαμορφώνουν τη συμπεριφορά τους σύμφωνα με τις καταστάσεις και τις συνθήκες.

Όλοι κρινόμαστε, ...ακόμα και για τις κρίσεις μας!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,049 μηνύματα.
...δεν ειναι ιδιοκτησια μας τα παιδια που φερνουμε στη ζωη...

Τι θές να πεις με αυτό; Υπεύθυνος για την ανατροφή τους, είναι ο γείτονας, το φόρουμ αυτό, ο κόσμος ; Αν κάνω κάτι εντελως λαθος γιατι διαβασα εναν τάδε παπάρα ψυχολόγο πόυ έλεγε διάφορα και το παιδί βγεί βλαμένο, ποιος θα φταίει ο ψυχολόγος ή εγώ;

Να συμπληρώσω: Ο γονέας κρίνεται εκ του αποτελέσματος ...

Γι'αυτό έθεσα τα απότελέσματα μου στη διάθεση όσων θέλουν. Βεβαια δεν θα κρίνουμε τώρα αν και πόσο διεπρέψαν τα αγόρια μου στις επιστήμες, στην τέχνη ή στον αθλητισμό, αν έκαναν εναν ή πόσους γάμους και πόσα παιδιά, αφού ειναι ακόμη 5 και 6. Όμως τέθηκαν στόχοι, για την μέχρι τώρα ηλικία τους για τους οποίους είμαι σε μεγάλο, μπορώ να πώ, βαθμό ικανοπόιημενος ως προς το ποσοστό επιτυχίας τους. Γι'αυτά άν θέλετε, τί στόχους δηλαδη και πώς πιστεύω ότι τους πέτυχα μπορείτε να με ρωτήσετε ελευθερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
δεν ειναι ιδιοκτησια μας τα παιδια που φερνουμε στη ζωη...
Τα παιδια δεν είναι ιδιοκτησια ,αφουν δεν μπορεις να τα κανεις ότι θελεις ,να τα σκοτωσεις,ούτε να τα πουλησεις...Ο καθε άνθρωπος δεν ανηκει -απολυτα -σε κανεναν ούτε καν στον ίδιο του τον εαυτο!Είσια προστατης και ανατροφεας τους ,όχι ιδιοκτητης.....Ουσιαστικα τιποτα στον κοσμο δεν μας ανηκει απολυτα,αφου τιποτα δεν μπορουμε να το δημιουργησουμε εκ του μηδενος ούτε να το ελεγξουμε 100%..Στη ουσία απλα χρησιμοποιουμε τον κοσμο γυρω μας και αφου φυγουμε απο τη ζωη,έρχονται οι επομενοι....Τα παντα είναι δανεικα και ενοικιαζομενα θα έλεγα εγω...
Είμαστε χρηστες των παντων ,(απολυτοι)ιδιοκτητες κανενος....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,049 μηνύματα.
Απλά ήθελα να δείξω ότι ναι μεν δεν είναι ιδιοκτησία σου, απο την άλλη έχεις όλες τις ευθύνες τις αγωνίες και την φροντίδα για την πιο ανεκτίμητη ιδιοκτησία σου. Αυτο το ακατανοητο, αρχικά, φιλοσοφικό σχήμα θα μπορουσε να είναι και ο ορισμός του γονέα. Λεω αρχικά γιατί στην πορεία, μετα που γίνεσαι γονέας, τον κατανοείς... όμως αυτό είναι μια άλλη συζήτηση :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Ο γονιος έχει τις περισσοτερες ευθυνες για το παιδι του,όχι όλες...Ακριβως γιατι είναι άνθρωπος και όχι πετρα που πετας στο τζαμι και σπαει....κοινως αν το παιδι σου σκοτωσει καποιον αυτο θα τραβηξουν περισσοτερο μεσα και όχι εσενα..Δηλαδη και το παιδι ως ανθρωπος ,όσο μικρο και να είναι έχει υποχρεωσεις και δικαιωματα,και ευθυνες,απλα πολυ λιγοτερες απο τον ενηλικα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Απλά ήθελα να δείξω ότι ναι μεν δεν είναι ιδιοκτησία σου, απο την άλλη έχεις όλες τις ευθύνες τις αγωνίες και την φροντίδα για την πιο ανεκτίμητη ιδιοκτησία σου.

ΕΙναι ή δεν ειναι τελικα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,049 μηνύματα.
Οκ, ο ορισμος. Γονιός είναι η φάση που αγωνίζεσαι, μοχθείς, αγωνιάς και κάνεις τα πάντα, (για όλη σου τη ζωή) για να φροντίσεις κάτι που δεν θα είναι ποτέ δικό σου. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Δεν ειναι δικο μας απο την αποψη του οτι μας ανηκει, αλλα ενα μερος απο εμας, που το αγαπαμε πανω και απο τον ιδιο μας τον ευατο, μοχθουμε και αγωνιουμε για εκεινο και το φροντιζουμε με τον καλυτερο δυνατο τροπο ...
Συνεννοηθηκαμε και καπου εν τελει..:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,049 μηνύματα.
Λοιπόν εσύ θα γίνεις πολύ γλυκιά και στοργική μαμα, οταν έρθει η ώρα, αν ισχύουν ολα όσα λές εδώ. Όμως, επειδή ή... ε χμ, δυναμικότητα του χαρακτήρα σου δεν κρύβεται, θα σου έλεγα να οργανωθείς και προετοιμαστείς για το ποιές και πόσες :ropalo: θα έφαρμόσεις με το/τα μωρά σου. Αν έχουν το ταμπεραμέντο σου, (που θα το έχουν) γίνομαι χαιρέκακος όταν σε σκεφτομαι να αγωνίζεσαι να τηρήσεις τις ειρηνευτικές σου προδιαγραφες. Που να κάνεις και δυο αγοράκια κοντά κοντά :devil: :D...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Λοιπόν εσύ θα γίνεις πολύ γλυκιά και στοργική μαμα, οταν έρθει η ώρα, αν ισχύουν ολα όσα λές εδώ. Όμως, επειδή ή... ε χμ, δυναμικότητα του χαρακτήρα σου δεν κρύβεται, θα σου έλεγα να οργανωθείς και προετοιμαστείς για το ποιές και πόσες :ropalo: θα έφαρμόσεις με το/τα μωρά σου. Αν έχουν το ταμπεραμέντο σου, (που θα το έχουν) γίνομαι χαιρέκακος όταν σε σκεφτομαι να αγωνίζεσαι να τηρήσεις τις ειρηνευτικές σου προδιαγραφες. Που να κάνεις και δυο αγοράκια κοντά κοντά :devil: :D...

Πες ο,τι θες,ειμαι προθυμη να διαβασω το ο,τιδηποτε, αλλα μη μιλησεις ξανα για αγορακια και δη δυο!! Κοριτσια θελω! Νταξ?! Αιντε!:P
Και να σου πω και το αλλο..Ας ειναι υγιη τα μωρα και ας δοκιμαστει η υπομονη μου οσο και εαν χρειαστει...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,049 μηνύματα.
Κι εγώ ήθελα ενα κορίτσι για δεύτερο και ήρθε ο δεύτερος.... Ντένις, ο οποίος μάλιστα, ενεκα ο ανταγωνισμος με τον μεγαλύτερο, σ'αυτόν να δείς πείσμα αν μουλαρώσει και θέλει κάτι. Ομως εντάξει, τώρα και οι δύο γίνονται πραγματικοί κύριοι.

Αυτό με την υγεία ακριβώς έτσι είναι. Μόνο γι'αυτό προσεύχομαι και για τη δικιά μου μέχρι να στίβουν τη πετρα, όλα τα άλλα γίνονται.

Φιλική συμβουλή, κάνε τεχνιτή γονιμοποιηση για να είσαι σίγουρη :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Εντάξει... είναι λίγο υπερβολική αυτή η σύγκριση
Δεν είπε πουθενά ο άνθρωπος ότι θα σκότωνε - κυριολεκτικά - το παιδί του για να έχει την ησυχία του
Άλλωστε όσες φορές τον διάβασα είπε πάντα ότι μιλάει για σπάνιες μπάτσες - ελάχιστες - που και ο ίδιος το κάνει με πόνο ψυχής.
Μην γινόμαστε υπεβολικοί :P
Δεν έκανα καμία σύγκριση και με προσβάλλει που σκέφτηκες κάτι τέτοιο. Απλά είπα ότι μου θύμισε αυτό το post του Buggs και σκέφτηκα πως μπορεί να ξεφύγει κάποιος "για να βρει την ησυχία του". Ποιος είναι ο υπερβολικός απορώ. :mad:
Το θέμα είναι πώς εμείς να σε πάρουμε στα σοβαρά όταν μόνο κριτικάρεις χωρίς να παραθέτεις στοιχεία περί του αντιθέτου. Κι άν κρίνεις απο το πώς μεγάλωσαν εσένα οι γονείς σου, τα αποτελέσματα, τουλάχιστον απο τον τρόπο που γράφεις, δείχνουν ενα μωρό που νομίζει ότι έχει πάντα δίκιο. Είναι προφανές ότι δεν έσκασαν και πολύ να σου διορθώσουν αυτή την εσφαλμένη εντύπωση.
Νομίζω σου έχω πει ξεκάθαρα οτι ΑΔΙΑΦΟΡΩ ΠΑΝΤΕΛΩΣ για το πως μεγαλώνεις εσύ την οικογένεια σου και ΔΕ ΝΟΜΙΖΩ να σε έχω κριτικάρει για αυτό. Κριτικάρω τις απόψεις σου. Εσύ όπως φαίνεται όμως δεν μπορείς. Είπα εγώ πουθενά για το λάθος που σου μετέδωσε ο πατέρας σου να νομίζεις ότι το ξύλο είναι μέσο διαπαιδαγώγησης; Μίλησα εγώ για τους δικούς σου γονείς ή για τα παιδιά σου; Το αν έσκασαν ή όχι λοιπόν οι γόνεις μου κράτα το για τις σκέψεις σου. Και μην ξανακούσω κανέναν να μου λέει ότι κριτικάρω τον Buggs ή τον κάθε γονιό για τα παιδιά του. Έχω πει τα εξής:
Δε νομίζω ότι έκανα κρίση για την ανατροφή που κάνει ο Buggs στα δικά του παιδιά και αν φάνηκε κάτι τέτοιο ζητάω συγνώμη αλλά δεν ήταν σκοπός μου. Αυτή τη στιγμή μάλλον μου είναι παντελώς αδιάφορο τι κάνει στο σπίτι του, απλά είπα τι θα ένιωθα αν το έβλεπα μπροστά μου :)
μην επαναλαμβάνομαι λοιπόν.

[..]

Το πολύ ξύλο έπεσε 3-4-5. Ο μικρός ακολουθώντας τον μεγάλο γλυτωσε απο αρκετό αφού σταμάτησε στα τέσσερα. Χαστούκι έχω ρίξει δυο ή τρεις φορές στα έξι χρόνια στον καθένα τους, κι ήταν πραγματικά εν βρασμω ψυχής. Γιατί πέραν του ότι θα μπορούσε να γίνει ζημιά το χαστούκι είναι πολύ ταπεινωτικό. Το ξύλο διαπαιδαγώγης καλύτερα να το φροντίσετε κι εσείς αυτό, είναι στο ποπό, στα μπούτια, και, αν τραβήξετε τ'αφτί θέλει πολύ μαλακά για να μήν τους κάνετε ζημιά. Η συχνότητα ήταν μικρή , τις έτρωγαν δηλαδή 3-4 φορές το μήνα, κυρίως για θέματα παραβίασης κυριαρχικών δικαιωμάτων, οπως ησυχία και ύπνος. Στα άλλα σημαντικα θέματα δεν ήταν δυνατόν το ξυλο να χρησιμεύσει ετσι κι αλλιώς.
Όταν αρχικά λοιπόν μιλάς για πολύ ξύλο εμείς τι έπρεπε να υποθέτουμε; Πολύ ξύλο είναι το να τρως στον ποπό και στα μπούτια 3-4 φορές το μήνα; Άσε μας ρε Buggs, ούτε ο ίδιος ξέρεις τι λες...
Ξύλο διαπαιδαγώγισης... Ωραίο και αυτό...
Για την ιστορία μόνο θα πω ότι κανένας μα κανένας δεν έχει δικαίωμα να κρίνει έναν γονιό για το πως μεγαλώνει τα παιδιά του.
Να το ακούν και άλλοι αυτό, άσχετα αν εγώ δεν έκανα κάτι τέτοιο. Απορώ γιατί θέλετε ντε και καλά να μου το προσάψετε. Ξαναλέω για ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΦΟΡΑ ελπίζω ΑΔΙΑΦΟΡΩ ΓΙΑ ΤΟΝ ΓΟΝΕΑ BUGGS! Έλεος δηλαδή.
Δεν αναφέρομαι σε κάτι συγκεκριμένο
όμως θα πω ευθέως ότι με ενόχλησε η σύγκριση που έκανε ο -κατά τα άλλα αγαπημένος μου - Φαντάγκο, του Μπαγκς με έναν δολοφόνο
όπως επίσης και αν ειπώθηκαν κάπου έμμεσα διάφοροι χαρακτηρισμοί για το ποιον του Μπαγκς ως γονέα
Καμία σύγκριση. Την σύγκριση την κάνατε εσείς που το διαβάσατε, το δικό μου το νόημα της παράθεσης ήταν άλλο. Να δείξω ότι στο βωμό της "ηρεμίας" του γονέα χάθηκε μια ζωή. :mad:
Οτι ναι, με το αγγελούδι σας, για το οποίο κάνετε τα πάντα, που για το χαμογελο του ζείτε, ναι, θα γινετε εχθροί σε κάποιες φάσεις.
Πραγματικά ακούγεται γελοίο να γίνεις εχθρός με το παιδί σου. Είναι ΠΑΙΔΙ ΣΟΥ goddamned
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top