Κερνάω απόψε εγώ, εσύ ή μισά μισά...;

Κερνάω απόψε εγώ, εσύ ή μισά μισά...;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 155)
  • Να κερνάει ο άντρας

    Ψήφοι: 37 23.9%
  • Να κερνάει η γυναίκα

    Ψήφοι: 3 1.9%
  • Ο καθένας να πληρώνει τα δικά του

    Ψήφοι: 60 38.7%
  • Μισά-μισά

    Ψήφοι: 9 5.8%
  • Να πληρώνει κάθε φορά ένας από τους δύο, εναλλάξ

    Ψήφοι: 44 28.4%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 2 1.3%

rosa azul

Πολύ δραστήριο μέλος

Η rosa azul αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.
..για του λόγου το αληθές, αυτός που αναφέρω εδώ, κέρασε την πρώτη φορά. Μπορεί και τη δεύτερη. (Χωρίς να μου τα ζητήσει μετά στο σπίτι εννοώ...) :hehe:
Απιστευτο!!!!!!!!!:eek: :crazy:....που πατε και τους βρισκετε μωρε κατι τετοιους;;;:/:
Περ' απ' την πλακα και επι του θεματος εχω τοποθετηθει και παλαιοτερα...(συμφωνω με τους ανδρες που απο ευγενεια πληρωνουν την 1η φορα ...αποσπωντας εμμεσως απο την γυναικα την υποσχεση ενος 2ου ραντεβου οπου θα πληρωσει εκεινη ;) Μου φαινεται πολυ κομψο και ευγενικο...
Ωστοσο,κατ' ουσιαν εχω να παρατηρησω το εξης :''Γιατι κολλαμε στα φραγκα μωρε;''
Τι πιο ομορφο και ρομαντικο απο δυο ανθρωπους που θελουν να ειναι μαζι,να γνωριστουν,να μιλησουν ,να ερθουν κοντα...;Ποιος τα γ@μ@% τα φραγκα;Το τελευταιο που εχει σημασια ειναι αυτο....οποιος εχει πληρωνει...Σημασια εχει η στιγμη και τα συναισθηματα οχι τα λεφτα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
+100000000000000000000000000000000:D:D


παντως εγω ενα ξερω..
οτι στο σπιτι μου,ολα η μανα μου τα πληρωνει..:hehe::hehe::hehe:
Το λογιστηριο πώς το λενε..:D

και γω,λεφτα να ειχα,,αν λεμε..

παλι στη γυναικα μου θα εδεινα να τα διαχειριστει γιατι εγω ειμαι τελειως μπαχαλοςς..:hehe:

αλλο να τα παραγεις.και αλλο να τα διαχειριζεσαι..:D

Λογικό να τα κρατά η μητέρα σου. Αν τα είχες εσύ θα τα χαλούσες σε κεράσματα για να είμαστε και ον τόπικ :P

Και φορώντας την γραβάτα μου για να μιλήσω σοβαρά, έχω να πω: Το κέρασμα σε 1-2-3 ραντεβού είναι θέμα καθαρά σαβουάρ βιβρ και καθόλου δεν έχει να κάνει με θέση ανωτερότητας ή όχι.

(πςςςςς πως τα λέω έτσι επίσημα και ωραία)

Προφανώς αν κάποιος γίνει χορηγός και πληρώνει τα πάντα λογικό να τον λες χαζό και το γκομινάκι κολ γκερλ.

Αλλά

Το να πληρώσεις ένα γκαιφέ ειδικά όταν βγαίνεις πρώτη φορά δεν είναι καθόλου σπουδαίο, απεναντίας είναι ανάξιο τέτοιας έκτασης. Όσο ηλίθιο και αν είναι να μετράς τον άλλο με την κίνηση που κάνει να πληρώσει, άλλο τόσο είναι γελοίο είναι να τσακώνονται ποιος θα πληρώσει και να το ανάγουν στην πάλη των δύο φύλων (σαν πάλη των τάξεων ακούστηκε, βίβα λα ρεβολουσιόν)

Αυτή ακριβώς η νοοτροπία υπάρχει. Ότι και καλά "μας κάνουν χάρη" που κυκλοφορούν μαζί μας και γι' αυτό πρέπει να κερνάμε εμείς οι άντρες. Εν τη αύτη περιπτώσει μάλλον ο άντρας είναι που κάνει την χάρη και ασχολείται με την κάθε τυχάρπαστη.

Αυτή την νοοτροπία την συντρίβεις με την αυτοπεποίθηση και τον "αέρα" που βγάζεις, όχι με το πώς θα κατανεμηθεί ο λογαριασμός.

(κατανεμηθεί, γαμώ τις λέξεις χρησιμοποιω και σήμερα).

Γενικότερα αυτό που ονειρεύομαι είναι μια κοινωνία που θα με κερνούν οι γυναίκες και θα μπορώ να έχω σχέση με 5 χωρίς να ενοχλείται η μια από την ύπαρξη της άλλης.

(ναι είναι οφφ τόπικ αλλά πάντα ήθελα να κάνω αυτή τη δήλωση) :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kaleidoscope

Επιφανές μέλος

Η kaleidoscope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,248 μηνύματα.
Ξέχασες τον πιο απλό και πρακτικό τρόπο: Κερνάει αυτός που καλεί. Fair deal από κάθε άποψη. :D

Το 3ο point μου είναι (σχεδόν) το ίδιο με αυτό που προτείνεις :) Και ναι, συμφωνώ, είναι δίκαιο. Εκτός αν ο ένας είναι τσιγκούνης και περιμένει από τον άλλο/η να τον/την καλέσει :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Πιστεύω ότι καμιά κοπέλα δε θα παρεξηγηθεί αν τις πληρώνει το τραπέζι ο άντρας

αντίθετα αν δε το κάνεις οι περισσότερες θα παρεξηγηθούν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kaleidoscope

Επιφανές μέλος

Η kaleidoscope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,248 μηνύματα.
Εσύ φόκο εκτός από το τραπέζι να μου πληρώσεις και την καρέκλα και τα ασημικά και τα πιατικά. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomnie

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomnie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,461 μηνύματα.
Πιστεύω ότι καμιά κοπέλα δε θα παρεξηγηθεί αν τις πληρώνει το τραπέζι ο άντρας

αντίθετα αν δε το κάνεις οι περισσότερες θα παρεξηγηθούν.
Και αυτή δεν είναι νοοτροπία call girl?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Και αυτή δεν είναι νοοτροπία call girl?

τα call girl είναι πιο ακριβά και πληρώνονται με την ώρα

εδώ προπληρώνεις αλλά αν σου κάτσει και βρεις την ιδανική μπορεί να αλλάξεις ολοκληρη την ζωή σου
την κοπέλα την έχεις όσο θέλεις (ή όσο σε θέλει):D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rosa azul

Πολύ δραστήριο μέλος

Η rosa azul αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.
Λογικό να τα κρατά η μητέρα σου. Αν τα είχες εσύ θα τα χαλούσες σε κεράσματα για να είμαστε και ον τόπικ :P

Και φορώντας την γραβάτα μου για να μιλήσω σοβαρά, έχω να πω: Το κέρασμα σε 1-2-3 ραντεβού είναι θέμα καθαρά σαβουάρ βιβρ και καθόλου δεν έχει να κάνει με θέση ανωτερότητας ή όχι.

(πςςςςς πως τα λέω έτσι επίσημα και ωραία)

Προφανώς αν κάποιος γίνει χορηγός και πληρώνει τα πάντα λογικό να τον λες χαζό και το γκομινάκι κολ γκερλ.

Αλλά

Το να πληρώσεις ένα γκαιφέ ειδικά όταν βγαίνεις πρώτη φορά δεν είναι καθόλου σπουδαίο, απεναντίας είναι ανάξιο τέτοιας έκτασης. Όσο ηλίθιο και αν είναι να μετράς τον άλλο με την κίνηση που κάνει να πληρώσει, άλλο τόσο είναι γελοίο είναι να τσακώνονται ποιος θα πληρώσει και να το ανάγουν στην πάλη των δύο φύλων (σαν πάλη των τάξεων ακούστηκε, βίβα λα ρεβολουσιόν)



Αυτή την νοοτροπία την συντρίβεις με την αυτοπεποίθηση και τον "αέρα" που βγάζεις, όχι με το πώς θα κατανεμηθεί ο λογαριασμός.

(κατανεμηθεί, γαμώ τις λέξεις χρησιμοποιω και σήμερα).

Γενικότερα αυτό που ονειρεύομαι είναι μια κοινωνία που θα με κερνούν οι γυναίκες και θα μπορώ να έχω σχέση με 5 χωρίς να ενοχλείται η μια από την ύπαρξη της άλλης.

(ναι είναι οφφ τόπικ αλλά πάντα ήθελα να κάνω αυτή τη δήλωση) :P
1.τι θα πει γκαιφες;;;;;;;:redface:
2.''Γενικότερα αυτό που ονειρεύομαι είναι μια κοινωνία που ......θα μπορώ να έχω σχέση με 5 χωρίς να ενοχλείται η μια από την ύπαρξη της άλλης.'' : Σ.Αραβια, Κουβειτ, Ην.Αρ.Εμιρατα..κλπ. (μικρη λεπτομερια : δεν υπαρχει περιπτωση να στον κερνανε τον καφε ,οσες πετρελαιοπηγες και να'χουν...:Dαλλα μην τα θελεις ολα δικα σου after all)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
τα call girl είναι πιο ακριβά και πληρώνονται με την ώρα
Not. Αν κάτσεις και κάνεις τις πράξεις, τελικά τα call girl:

  • Σου έρχονται πιο φθηνά
  • Δεν σου κάνουν τις μυξοπαρθένες προκειμένου να κάνετε sex
  • Μετά σε αφήνουν στην ησυχία σου
Θα μου πεις, τι να τα κάνεις τα λεφτά αν δεν φτουράρει η αγάπη. Εμ, αν κάθεται η άλλη και χάνει το δάσος κοιτάζοντας το δέντρο (το αν θα την κεράσεις) μάλλον τελικά ΔΕΝ αξίζει τόσο πολύ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,019 μηνύματα.
Περ' απ' την πλακα και επι του θεματος εχω τοποθετηθει και παλαιοτερα...(συμφωνω με τους ανδρες που απο ευγενεια πληρωνουν την 1η φορα ...αποσπωντας εμμεσως απο την γυναικα την υποσχεση ενος 2ου ραντεβου οπου θα πληρωσει εκεινη ;) Μου φαινεται πολυ κομψο και ευγενικο...

Το 3ο, 4ο, 5ο κλπ ποιος το πληρώνει όμως, οέο;:hmm:

Ωστοσο,κατ' ουσιαν εχω να παρατηρησω το εξης :''Γιατι κολλαμε στα φραγκα μωρε;''
Τι πιο ομορφο και ρομαντικο απο δυο ανθρωπους που θελουν να ειναι μαζι,να γνωριστουν,να μιλησουν ,να ερθουν κοντα...;Ποιος τα γ@μ@% τα φραγκα;Το τελευταιο που εχει σημασια ειναι αυτο....οποιος εχει πληρωνει...Σημασια εχει η στιγμη και τα συναισθηματα οχι τα λεφτα...

Αν έχουν κι οι δύο;:hmm:

Αφού το θέμα χρημάτων είναι τόσο ευτελές, γιατί οι γυναίκες κάνουν κόλπα για να τον τσεκάρουν τον κακομοίρη; Γιατί μόλις έρχεται ο λογαριασμός δε βγάζει ο καθείς να πληρώσει τα δικά του ή να έχουν ένα κοινό πορτοφόλι; Γιατί έχουμε κάνει θέμα τόσων σελίδων με γυναίκες να λένε "εγώ ο άντρας θέλω να με κερνάει" και άντρες να λένε "δε θέλουμε να πληρώνουμε για να μας κάνετε παρέα"; Αφού είναι τόσο πια ανούσιο το θέμα αυτό, γιατί δεν το προσπερνάμε και το σκεφτόμαστε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Not. Αν κάτσεις και κάνεις τις πράξεις, τελικά τα call girl:

  • Σου έρχονται πιο φθηνά
  • Δεν σου κάνουν τις μυξοπαρθένες προκειμένου να κάνετε sex
  • Μετά σε αφήνουν στην ησυχία σου
Θα μου πεις, τι να τα κάνεις τα λεφτά αν δεν φτουράρει η αγάπη. Εμ, αν κάθεται η άλλη και χάνει το δάσος κοιτάζοντας το δέντρο (το αν θα την κεράσεις) μάλλον τελικά ΔΕΝ αξίζει τόσο πολύ.

Koίτα μόνο και μόνο με την επιλογή avatar σου φαίνεται ότι δε ξέρεις τι είναι αυτό που θέλουν οι γυναίκες

με αυτο΄το avatar (την κοκκινομάλα με τα β...α) μη νομίζεις ότι θα το προσέξει κοπέλα (ψηφιακά εννοώ) ,

επίσης αν βάλεις ένα avatar με έναν μπρατσαρά μάλλον θα σε νομίζουν για ψώνιο. Αν βάλεις λουλουδάκια και καλλιτεχνικές φωτο θα σε νομίζουν για gay . no way



H απόλυτη επιλογή avatar είναι γλυκούλι avatar σαν το δικό μου.

Έτσι και στην real life αν πληρώνεις για μικροπράγματα όπως το φαί ή κανα κόσμημα η κοπέλα θα πέσει στην παγίδα (δε χρειάζεται να πληρώνεις μια περουσία) . Φυσικά μετά για να την κρατήσεις πρέπει να κάνεις και αλλά πράγματα γιατί αν είναι μόνο αυτό τότε :/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rosa azul

Πολύ δραστήριο μέλος

Η rosa azul αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.
Το 3ο, 4ο, 5ο κλπ ποιος το πληρώνει όμως, οέο;:hmm:



Αν έχουν κι οι δύο;:hmm:

Αφού το θέμα χρημάτων είναι τόσο ευτελές, γιατί οι γυναίκες κάνουν κόλπα για να τον τσεκάρουν τον κακομοίρη; Γιατί μόλις έρχεται ο λογαριασμός δε βγάζει ο καθείς να πληρώσει τα δικά του ή να έχουν ένα κοινό πορτοφόλι; Γιατί έχουμε κάνει θέμα τόσων σελίδων με γυναίκες να λένε "εγώ ο άντρας θέλω να με κερνάει" και άντρες να λένε "δε θέλουμε να πληρώνουμε για να μας κάνετε παρέα"; Αφού είναι τόσο πια ανούσιο το θέμα αυτό, γιατί δεν το προσπερνάμε και το σκεφτόμαστε;
Aυτο λεω ...ειναι ανουσιο...να το προσπερασουμε και να μην το σκεφτομαστε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,019 μηνύματα.
Koίτα μόνο και μόνο με την επιλογή avatar σου φαίνεται ότι δε ξέρεις τι είναι αυτό που θέλουν οι γυναίκες

με αυτο΄το avatar (την κοκκινομάλα με τα β...α) μη νομίζεις ότι θα σε προσέξει κοπέλα (ψηφιακά εννοώ) ,

επίσης αν βάλεις ένα avatar με έναν μπρατσαρά μάλλον θα σε νομίζουν για ψώνιο. Αν βάλεις λουλουδάκια και καλλιτεχνικές φωτο θα σε νομίζουν για gay . no way

H απόλυτη επιλογή avatar είναι τα γλυκούλια avatar σαν το δικό μου.

Ελπίζω οτι κάνεις πλάκα έτσι ;

Έτσι και στην real life αν πληρώνεις για μικροπράγματα όπως το φαί η κοπέλα θα πέσει στην παγίδα (δε χρειάζεται να πληρώνεις μια περουσία) . Φυσικά μετά για να την κρατήσεις πρέπει να κάνεις και αλλά πράγματα γιατί αν είναι μόνο αυτό τότε :/

Και τι είναι η σχέση ωρέ, κυνήγι αγριογούρουνου για να πέσει στην παγίδα η κοπέλα; Και ποια είναι η παγίδα δηλαδή; Να σε ερωτευτεί επειδή έδωσες 10 ευρώ για τον καφέ - φαί της; Και εσύ μια τέτοια κοπέλα ονειρεύεσαι, που θα σε ερωτευτεί γι' αυτό; Τι άλλο θα ακούσουμε...

Aυτο λεω ...ειναι ανουσιο...να το προσπερασουμε και να μην το σκεφτομαστε...

Οπότε το δίκαιο είναι να πληρώνει ο καθένας τα δικά του έτσι; Γιατί μόνο τότε μπορούμε να το προσπεράσουμε και να μην το σκεφτόμαστε. Το δέχονται όμως οι γυναίκες αυτό; Σε πληροφορώ πως όχι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
Koίτα μόνο και μόνο με την επιλογή avatar σου φαίνεται ότι δε ξέρεις τι είναι αυτό που θέλουν οι γυναίκες

με αυτο΄το avatar (την κοκκινομάλα με τα β...α) μη νομίζεις ότι θα το προσέξει κοπέλα (ψηφιακά εννοώ) ,

επίσης αν βάλεις ένα avatar με έναν μπρατσαρά μάλλον θα σε νομίζουν για ψώνιο. Αν βάλεις λουλουδάκια και καλλιτεχνικές φωτο θα σε νομίζουν για gay . no way



H απόλυτη επιλογή avatar είναι γλυκούλι avatar σαν το δικό μου.

Όταν το απόλυτο μότο "η μετριοφροσύνη είναι για τους μετρίους" αποκτά σάρκα και οστά στο γλυκούλι άβαταρ του φόκος

1.τι θα πει γκαιφες;;;;;;;:redface:
καφές στα τούρκικα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giannoutas

Διάσημο μέλος

Ο Giannoutas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 2,313 μηνύματα.
Έτσι και στην real life αν πληρώνεις για μικροπράγματα όπως το φαί ή κανα κόσμημα η κοπέλα θα πέσει στην παγίδα (δε χρειάζεται να πληρώνεις μια περουσία) . Φυσικά μετά για να την κρατήσεις πρέπει να κάνεις και αλλά πράγματα γιατί αν είναι μόνο αυτό τότε :/
Ρε σι,Ιατρικη σπουδαζεις,εξυπνος ανθρωπος εισαι,γιατι δεν μπορεις να καταλαβεις απλα πραγματα?

Η γυναικα στην ολη υποθεση θα κανει καμια προσπαθεια να κρατησει τον αντρα?Η μονο αυτος θα ξεσκιζετε για αυτην?Θεωρειτε αυτο σχεση?Και στην τελικη αν σε σουταρει απο αυτο ε καλυτερα κιολας.Ειπαμε η γκομενα να ειναι ομορφη αλλα να εχει και λιγο μυαλο,σωστα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΜαθητήςΕΠΑΛ

Νεοφερμένος

Ο ΜαθητήςΕΠΑΛ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 72 μηνύματα.
Το πιο σωστό νομίζω είναι μία να κερνάει ο ένας μια ο άλλος...δεν καταλαβαίνω την νοοτροπία που λέει "ο άντρας πληρώνει".:down:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
1.τι θα πει γκαιφες;;;;;;;:redface:


Καφές μανδάμ, καφές βαρύς κι ασήκωτος. Café (non au lait), café... en grec. Δεν ξες ελληνικά; :P

καφές στα τούρκικα
Oh! Pardon....:P


Κάτσε να μπω on :P , σκέπτομαι.... σκέπτομαι που λέτε:P μια ενδιάμεση λύση! Oxι καφες το πρωτο ραντεβου, ας είναι μια βολτα, ευκαιρία τωρα με την κριση :P Καλή ιδέα, ε;ε;
Ε βόλτα στη βόλτα, 5 πράματα θα'χεις ψιλιαστεί, οπότε έπειτα πας και για καφέ με παρέα κι εκεί ο καθένας τα δικά του... Εδωσα λύση ή μπα; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
:redface: δε μπορώ ντρέπομαι να πω στην κοπέλα να πληρώσει. :redface: Ας είναι ακριβό το δείπνο για να βγαίνει μαζί μου τα αξίζει. :redface:
Τόσο ανάξιος είσαι δηλαδή που σου κάνει χάρη να βγει μαζί σου; Αυτή η νοοτροπία είναι που έχει κάνει τη μέση γυναίκα να νομίζει ότι είναι πριγκίπισσα μόνο και μόνο λόγω του φύλου της.

Πραγματικά δεν καταλαβαίνω γιατί σας είναι τόσο δυσνόητο να καταλάβετε πως είναι θέμα ευγένειας να πληρώσει ο άντρας στο πρώτο ραντεβού - δεν θερωώ τον εαυτό μου καθόλου χαζογκόμενα ή "της γραμμής", αλλά αν ο άλλος δεν κάνει την κίνηση την πρώτη φορά που θα βγούμε για ποτό ή καφέ (ποτέ δεν δέχομαι να πάμε για φαγητό ή σε ακριβό μέρος στο πρώτο ραντεβού) ή ακόμα χειρότερα πει να τα πληρώσουμε μισά μισά (ή βγάλει πεντάευρω.. έλεος!), ε, τότε πραγματικά δεν μου κάνει για σύντροφος. Όχι για τα χρήματα, ποτέ δεν έχω δεχτεί να με κερνάνε συνέχεια, ούτε έχω ανάγκη καμία οικονομικά, μπορώ ανετότατα να στηρίξω μόνη μου τον εαυτό μου σε οτιδήποτε, αλλά για την κίνηση: δείχνει πως με φροντίζει, με σκέφτεται και πως δεν θέλει να ασχολούμαι με ανούσια πράγματα στο πρώτο μας ραντεβού (ειδικά αφού μιλάμε για ποσά της τάξεων των δέκα/είκοσι ευρώ μάξιμουμ). Και αυτό με συγκινεί απίστευτα, γιατί πάντα νιώθω υπέροχα όταν νιώθω πως με φροντίζουν και προσπαθούν να μου κάνουν την ζωή όσο πιο εύκολη γίνεται - και όχι, δεν χρειάζονται χρήματα για να το νιώσω αυτό, το έχω νιώσει και με κάποιον που όταν είπαμε θα φύγουμε σ/κ κανόνισε μόνος του όλες τις λεπτομέρειες (αλλά φυσικά μοιραστήκαμε τα έξοδα) και που όταν μια νύχτα είχαμε σταματήσει σε μια ερημιά με θέα με το αμάξι του, πάταγε κάθε δέκα λεπτά το φρένο για να φωτίσει πίσω και να σιγουρευτεί πως δεν είναι κανείς. Στην τελική αυτά είναι δείγματα ανθρώπου που σκέφτεται και υπολογίζει τους άλλους και επειδή αυτοί οι άνθρωποι σπανίζουν, θεωρώ πως το να πληρώσει στο πρώτο ραντεβού είναι καλό σημάδι - χωρίς αυτό φυσικά να είναι απόλυτο.

Τώρα σας επιτρέπω να με πέσετε να με φάτε. :lol:
Sounds reasonable. Μέχρι να αναρωτηθείς "και γιατί δεν ισχύει και αντίστροφα;"

@Isiliel γενικά συμφωνώ πολύ με τις απόψεις σου. Ωστόσο, αυτό το "να πληρώνει αυτός που καλεί", ενώ σε μια ιδανική ισότιμη κοινωνία είναι πολύ σωστό, στην πραγματικότητα αμβλύνει τις ανισότητες. Διότι συνήθως καλεί ο άντρας (τουλάχιστον στα πρώτα ραντεβού), οπότε η νοοτροπία αυτη ενισχύει την ανισότητα με το να τον αναγκάζει να πληρώνει κι από πάνω (δεν φτάνει που βρήκε το θαρρος να καλέσει)

Οικτίρω πάντως τις γυναίκες που με τον τρόπο τους αναγκάζουν τους άντρες να τις κερνάνε (διότι και αυτοί έχουν διαίσθηση) για να μην τις χάσουν. Δεν θέλετε να ξέρετε τι γνώμη έχουν κατά βάθος για σας όταν το κάνετε αυτό και σας εύχομαι να μην μάθετε. Εκτός από τους εφήβους ή τους πολύ νέους ισως, που ακόμα δεν έχουν καταλάβει τι παίζει και νομίζουν ότι είναι θέμα ευγένειας, και έχουν και τα κόμπλεξ ότι οι ίδιοι δεν αξίζουν αρκετά ώστε να έρθει η άλλη αφιλοκερδώς.
Δεν γίνεται να υπάρξει πραγματική σχέση αγάπης, ειλικρίνειας, εμπιστοσύνης μεταξύ ατόμων που πιστεύουν τυφλά κάθε εκ παραδόσεως επιβεβλημένο πρότυπο. Απλά δεν πρόκειται για ειλικρινείς σχέσεις, αλλά για staged play με σενάριο και καθορισμένους, ψεύτικους, ρόλους.

Το να πληρώνει ο άντρας είχε νόημα παλιότερα, που αφενός μεν οι γυναίκες δεν δουλευαν, αφετέρου, ακριβώς επειδή δεν δούλευαν, ήταν βασικό να μπορεί να τις στηρίζει οικονομικά (και φυσικά να περιμένει άλλα ανταλλάγματα από αυτές από αυτές, there's no such thing as a free lunch). Τέτοιες παραδόσεις είναι απλά απολίθωμα του παρελθόντος.

Και μια ιστοριούλα: Θυμάμαι όταν είχαμε βγει πρώτο ραντεβού με τον πρώην μου, το πρώτο φιλί είχε πέσει πριν το λογαριασμό, οπότε δεν ήταν τόσο awkward η όλη φάση όταν ήρθε ο λογαριασμός. Δεν με άφησε να πληρώσω, και κέρασε αυτός, οπότε γύρισα και του λέω μισοαστεία μισοσοβαρά "Ώστε είσαι από αυτόυς που πιστεύουν ότι πρέπει σώνει και ντε να πληρώσουν στο πρώτο ραντεβού, ε;" :lol: Ήταν τόσο ευθύ που γελάσαμε και οι 2 και ήταν ένας αρκετά χιουμοριστικός τρόπος να εκφράσω τις απόψεις μου.
Με τον νυν δεν υπάρχει παρόμοια ιστορία, αφού δεν υπήρξε αυστηρά καθορισμένο "πρώτο ραντεβού", αλλά γενικά κάνουμε ο,τι βγει (πότε κερνάω εγώ, πότε αυτός, πότε —σπανιότερα— μισά μισά) και νομίζω κατά μέσο όρο έχουμε πληρώσει πάνω κάτω τα ίδια. Μια εποχή ήμουν επί μέρες broke και με είχε κεράσει αυτός αρκετές φορές σερι, οπότε όταν πληρώθηκα, περίμενα πως και πως να τον κεράσω εγώ. Είχαμε πάει λοιπόν σε ένα αρκετά ακριβό εστιατόριο, και όταν ήρθε ο λογαριασμός, έδωσα την κάρτα μου. Έλα όμως που δεν πέρασε (ήμασταν εξωτερικό και η κάρτα ήταν Maestro...) και αναγκάστηκε να πληρώσει πάλι αυτός. Είχα χαλαστεί τόσο πολύ που ο καημένος αρχικά νόμιζε ότι έκανε κάτι στραβό αυτός :hehe: Ένιωσα απαίσια, παρ'ότι ο ίδιος δεν είχε πρόβλημα. Πραγματικά απορώ πώς μπορούν ορισμένες γυναίκες να το κάνουν αυτό συνεχώς και να μην νιώθουν άσχημα. Στοιχειώδη αξιοπρέπεια...δεν; Εκτός αν έχουν σκοπό να γίνουν housewifes, so they're just testing the waters για να βρουν το σωστό το ...σπόνσορα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Τόσο ανάξιος είσαι δηλαδή που σου κάνει χάρη να βγει μαζί σου; Αυτή η νοοτροπία είναι που έχει κάνει τη μέση γυναίκα να νομίζει ότι είναι πριγκίπισσα μόνο και μόνο λόγω του φύλου της.
.
:worry:
Iσως εχεις δικιο. Αλλά όταν βλέπω τον σερβιτόρο να ζητάει λογαριασμό το χέρι μου πάει μόνο στο πορτοφόλι του :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
@Isiliel γενικά συμφωνώ πολύ με τις απόψεις σου. Ωστόσο, αυτό το "να πληρώνει αυτός που καλεί", ενώ σε μια ιδανική ισότιμη κοινωνία είναι πολύ σωστό, στην πραγματικότητα αμβλύνει τις ανισότητες. Διότι συνήθως καλεί ο άντρας (τουλάχιστον στα πρώτα ραντεβού), οπότε η νοοτροπία αυτη ενισχύει την ανισότητα με το να τον αναγκάζει να πληρώνει κι από πάνω (δεν φτάνει που βρήκε το θαρρος να καλέσει)
Ούτε αυτό μου αρέσει σαν σκέψη. Θέλω να νιώθω την άνεση πως μπορώ να καλέσω κι εγώ όπως κι εκείνοι κι επειδή είμαι πολύ ανυπόμονο πλάΖμα, έχει τύχει αρκετές φορές στη ζωή μου να μην περιμένω και να κάνω πρώτη τη μοιραία κίνηση.
Άλλωστε αν με καλέσει στο Ledra Marriott και περιμένει να πληρώσω έστω και τα μισά, ...θα περάσουμε την πρώτη νύχτα πλένοντας πιάτα. :P Θέλω να πω, αυτός που καλεί επιλέγει και το μέρος.
Το αν θα πάει καλά η σχέση δεν καθορίζεται άλλωστε ούτε από το ποιος θα καλέσει πρώτος, ούτε από το ποιος θα πληρώσει πρώτος και σε μένα δεν δείχνει τίποτα.
Το κέρασμα γενικά σαν πράξη, έχει αξία όταν γίνεται από καρδιάς. Όταν ο άλλος κερνάει από υποχρέωση κοινωνική ή προσωπική, να το βράσω. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top