Εδώ κάνουμε δίαιτα!

Mάιρα

Διάσημο μέλος

Η Mάιρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,354 μηνύματα.
εφόσον κάνεις μια διατροφή ισορροπημένη(ελάχιστο τζανκ φουντ,πιο πολλα φρουτα,λαχανικά,αρκετά υγρά) και κάνεις λίγη άσκηση (την απαραίτητη) το τσάι μπορεί να σε βοηθήσει.Απλά ελπίζω να μη θεωρείς ότι θα παίρνεις δύο σουβλάκια σπέσιαλ και μετά θα πίνεις και ένα φλυτζάνι τσάι για να χάσεις κανα κιλό.

Ναι ντάξει εννοείται πως αν γίνει αυτό δεν πρόκειται να χαθεί τίποτα. Επόμενο είναι. :pfff:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aba

Τιμώμενο Μέλος

Η Φωτεινή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,255 μηνύματα.
Θα ήθελα απλά να προσθέσω πως υπάρχουν και άλλα ροφήματα που θεωρούνται λιποδιαλυτικά, όπως πχ η λουίζα. Είναι σημαντικό να έχουμε κατά νου πως το πράσινο τσάι περιέχει καφεΐνη και δεν μπορούμε να πίνουμε άφθονο κάθε μέρα (όπως δεν μπορούμε να πίνουμε και αμέτρητους καφέδες)! Φυσικά, σε όλα πρέπει να υπάρχει μέτρο, ακόμη και στα αφεψήματα πολλές φορές! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Η Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.
Υπάρχει πράσινο τσάι χωρίς καφείνη. Αν πας σε εξειδικευμένα καταστήματα με ποικιλίες τσαγιού θα σε ενημερώσουν. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aba

Τιμώμενο Μέλος

Η Φωτεινή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,255 μηνύματα.
Υπάρχει πράσινο τσάι χωρίς καφείνη. Αν πας σε εξειδικευμένα καταστήματα με ποικιλίες τσαγιού θα σε ενημερώσουν. :)
Αλήθεια; Αυτό δεν το γνώριζα! :) Σημαντική πληροφορία, διότι για λόγους υγείας δεν πρέπει να λαμβάνω πολλή καφεΐνη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elsa D

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η elsa D αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 131 μηνύματα.
Ναι όντως σε αρκετά καταστήματα με διάφορα είδη τσάι υπάρχει και χωρίς καφεΐνη. Εμένα η μαμά μου έπινε λουίζα μαζί με σταγόνες λεμονιού την είχαν πει οτι κάνει καλύτερη δουλεια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

τρελή φιλόσοφος

Πολύ δραστήριο μέλος

Η τρελή φιλόσοφος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 1,290 μηνύματα.
η λουίζα όντως βοηθάει στη δίαιτα,την έχω δοκιμάσει.Αλλά έχει δύο αρνητικά: Αρχικά έχει λίγο περίεργη γεύση (κάτι σαν νερωμένο χαμομήλι) και είναι πολύ διουρητική (οπότε δεν συμφέρει να την πιείς άμα έχεις να πάς κάπου)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Η Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.
Εγώ τη λατρεύω τη γεύση της λουίζας.
Στην αρχή μου είχε φανεί κάπως, αλλά μετά τη συνήθισα και τώρα δεν μπορώ χωρίς αυτή! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

L0uk0umas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η L0uk0umas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Παλαιό Φάληρο (Αττική). Έχει γράψει 282 μηνύματα.
Aπλά έχετε υπόψιν σας όσοι πίνεται πράσινο τσάι οτι θέλει λίγο προσοχή..γιατί η υπερκατανάλωση του μπορεί να φέρει αντίθετα αποτελέσματα , όπως είναι η κατακράτηση και το πρήξιμο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Darkness

Περιβόητο μέλος

Η Darkness αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,129 μηνύματα.
Ξεκίνησα τις σαλάτες.
Έφαγα πρώτη φορά στη ζωή μου παντζάρι (που δε μάρεσε), κουνουπίδι και ζοχιά όπου με άρεσαν και σε λίγο θα δοκιμάσουμε πάλι για πρώτη φορά μπρόκολο.
Είπαμε να φύγουμε λίγο από την πατατοσαλάτα και ντοματο-μαρουλο-λαχανο σαλάτες. Αν και γω είμαι πολύ πολύ φαν της πολίτικης σαλάτας.


(στα τέτοια σας αλλά είπα να ενθαρυνθώ και να γουστάρω πιο πολύ την όλη φάση της σαλάτας)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Δίαιτα ε? Μπα, δίαιτα δεν κάνω. Δεν εχω κανει ποτε κι ουτε θελω να μαθω. Αμα πειναω θα φαω. Το θεμα ειναι αλλο. Επειδή τελευταίο καιρό τρώω απαράδεκτες ώρες, θέλω να ξεκινήσω δειλά δειλά να προσέχω περισσότερο γιατί όσο μεγαλώνω τόσο θα δυσκολευτώ. Για θεμα υγειας δηλαδη και ισορροπιας. Αμα δηλαδη δεν τρωω σωστα, νομιζω κουραζομαι κι ευκολοτερα, αφου δεν εχω να καψω πχ. Αποφάσισα οποτε να ξεκινήσω να τρώω πρωινό που έχω χρόνια να εκτιμήσω. Σήμερα ας πουμε και χθες έφαγα πρωινό με τα χίλια ζόρια, μου ρχεται αηδία να τρώω, αλλά το έφαγα με το ζόρι. Το θέμα είναι οτι βαριέμαι να τρώω τα ίδια... :/
Πιεζω τον εαυτο μου να φαει πρωινο. Περιμενω λιγο μεχρι να μου γινει συνηθεια... :/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Darkness

Περιβόητο μέλος

Η Darkness αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,129 μηνύματα.
Είναι υπέροχο γεύμα το πρωινό.
Μπορείς να πιείς καφέ, γάλα, χυμό, τσάι μαζί με κάτι όπως κουλούρι ή κάποιο κέικ.
Να φας σουσαμένιο κουλούρι. Κάποια κομμάτια πίτας από της μαμάς σου.
Δημητριακά. Φέτες με μέλι ή μερέντα ή μαρμελάδα.
Τοστ με επιλογές κλασσικές κασέρι(κίτρινο τυρί) γαλοπούλα και ζαμπόν ή δικές σου επιλογές πχ ντομάτα με φέτα.
Μπορείς να φας κρουασάν (μιας και είδα μόνο το θέμα πρωινό σε νοιάζει όχι οι θερμίδες του) κάποια τηγανίτα ή ακόμη και αλμυρή φτωχή γενικά κρέπα.
Αυγά με ζαμπόν ή και σκέτα με λίγο φωμί και τυρί φέτα.
Αυγόφετες ή λιψό. Ομελέτα και βάφλες.
Ακόμη και μια γερή φρουτοσαλάτα. Ή γιαούρτι (κάτι που δεν μπορώ να φάω για πρωί) μαζί με δημητριακά και μέλι ή αποξυραμένα φρούτα.
Κάποιο κρύο σάντουιτσ που να χει μέσα και το μαρουλάκι του πχ.
Τραχανά.

και γενικά πολλά άλλα μπορείς να φας για πρωί. Μην το ''σνομπάρεις'' τοσο το πρωινό και μην το αποφεύγεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Η Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.
Μας λίγωσες κοριτσάκι μου καλό.. :slourp:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Είναι υπέροχο γεύμα το πρωινό.
Μπορείς να πιείς καφέ, γάλα, χυμό, τσάι μαζί με κάτι όπως κουλούρι ή κάποιο κέικ.
Να φας σουσαμένιο κουλούρι. Κάποια κομμάτια πίτας από της μαμάς σου.
Δημητριακά. Φέτες με μέλι ή μερέντα ή μαρμελάδα.
Τοστ με επιλογές κλασσικές κασέρι(κίτρινο τυρί) γαλοπούλα και ζαμπόν ή δικές σου επιλογές πχ ντομάτα με φέτα.
Μπορείς να φας κρουασάν (μιας και είδα μόνο το θέμα πρωινό σε νοιάζει όχι οι θερμίδες του) κάποια τηγανίτα ή ακόμη και αλμυρή φτωχή γενικά κρέπα.
Αυγά με ζαμπόν ή και σκέτα με λίγο φωμί και τυρί φέτα.
Αυγόφετες ή λιψό. Ομελέτα και βάφλες.
Ακόμη και μια γερή φρουτοσαλάτα. Ή γιαούρτι (κάτι που δεν μπορώ να φάω για πρωί) μαζί με δημητριακά και μέλι ή αποξυραμένα φρούτα.
Κάποιο κρύο σάντουιτσ που να χει μέσα και το μαρουλάκι του πχ.
Τραχανά.

και γενικά πολλά άλλα μπορείς να φας για πρωί. Μην το ''σνομπάρεις'' τοσο το πρωινό και μην το αποφεύγεις.

Πολυ ωραια οσα γραφεις, πραγματικα! Ξερεις ποιο ειναι το θεμα ομως; Θα σου πω. Απο μικρη με θυμαμαι να τρωω γρηγορα για να " προλαβω" ειτε σχολειο ηταν αυτο ειτε φροντιστηριο ειτε δουλεια επειτα κλπ. Δηλαδη δεν ειναι μονο πως τρωω λαθος, ειναι οτι το φαγητο δεν το εκτιμω. Τι εννοω. Το εχω δευτερο. Πιστευω χανω χρονο αμα κατσω και φτιαξω οσα λες, ποσο μαλλον να τα απολαυσω κιολας. Θα ακουστει καπως παραξενο αυτο που θα πω αλλα ειναι πραγματικοτητα: ειμαι πολυ καλη μαγειρισσα και με οτι καταπιαστω το πετυχαινω. Για τους αλλους κανω τα πιο πλουσια τραπεζια, διαθετω χρονο και θεληση για να τους ευχαριστησω, για να μου λενε καλα λογια κοκ. Για μενα ομως στο κομματι της διατροφης κανω ακριβως το αντιθετο. Οσα μαγειρευω σπανια τα τρωω, εκτος αν πειναω παρα πολυ, παιρνω μαλακιουλες απεξω η απο φουρνο και στην καλυτερη κανω ενα τοστ. Και παλι μετα κοπου. Δηλαδη αισθανομαι πως μολις σηκωθω βρισκω πιο σημαντικο να κανω αλλες δουλειες, παρα να φαω, ποσο μαλλον να ετοιμασω. Ακομα δηλαδη κι αν το χω μπροστα μου ετοιμο.
Βεβαια, διαπιστωνω πως με τα χρονια, αυτο επιβαρυνει την υγεια μου. Δηλαδη με πιανουν τρελες πεινες εν ωρα εργασιας που δεν πρεπει, ενιοτε πολυ αραια βεβαια συμβαινει, με πιανει και καμμια ζαλαδα. Σπανια ομως ετσι;
Επισης δε λεω ποτε οχι σε σοκολατα, οποιαδηποτε ωρα της ημερας αλλα κι εκει χρειαζεται μετρο μην παθω κανα ζαχαρο καμμια ωρα. Ειμαι εξαρτημενη απο τη σοκολατα.
Γενικα δεν ειμαι φυσιολογικη στη διατροφη μου και πλεον εχω αρχισει να εχω τυψεις, προφανως γιατι μεγαλωνω κι αναθεωρω... Ασε που μου λενε πως αυτα βγαινουν μετα κι εχω τρομαξει! Και θαυμαζω τοσο οσουσ προσεχουν κι εχουν ενα μετρο στην διατροφη τουσ, προσεχουν! Τουσ θαυμαζω γιατι θα ηθελα κι εγω να ειμαι ετσι! Κι αν με δεις, ειμαι τοσο φυσιολογικη στο σωμα μου που πολλοι νομιζουν οχι μονο οτι προσεχω, αλλα οτι ειμαι κι αθλητρια. Οκ αθληση κανω αλλα υπαρχουν περιοδοι που δεν προλαβαινω ουτε αυτο να κανω. Θα μου πεις με τετοιους αγωνες δρομου που κανω ολη μερα, κρατιεμαι καλα. Αλλα εχω αρχισει κι αναρωτιεμαι τι στο καλο καιω... Εγκεφαλο μαλλον :P
Χμ.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Παράνοια

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Σεμίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 236 μηνύματα.
Καλησπέρα και χρόνια πολλά!! Νομίζω ο τίτλος φανερώνει το περιεχόμενο του μηνύματος! Ψάχνω για διαιτολογο στην περιοχή της Πάτρας..είμαι φοιτήτρια στην εν λόγω πόλη για αυτό θέλω να μου προτείνετε κάποιον δοκιμασμένο διαιτολογο ώστε να μην πάω στα κουτουρού! Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 402311

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Η ιστορια μου εμενα ειναι απλη, εδινα πανελληνιες, δεν προσεχα τι ετρωγα, δεν γυμναζομουν, και παχυνα..... για την ακριβεια πηρα 10 κιλα! Ειμαι 1,68 .. ημουν 68 κιλα και τωρα που το γραφω αυτο ειμαι 78. ξεκινησα δυο βδομαδεσ γυμναστηριο, εχασα 1 μισι κιλο περιπου [ημουν 78,5] και πηγα 77,2 για την ακριβεια....... ολα αυτα μεχρι χθες.

χθες ομως επειδη η μανα μου ειναι να μην πω τι και μαγειρευει οτι μαλακια της κατεβει που εγω δεν την τρωω και δεν εχω φαγητο τιποτα για μενα εδω μεσα, και επειδη ηταν αργα που ειχα γυρισει απο την σχολη μου το μονο που εμενε να φαω ηταν η σουβλακι η πιτσα. και εφαγα μια πιτσα ξερω γω [δεν ειχα φαει μεσημεριανο ολη μερα ημουν με το πρωινο δηλαδη και εφαγα 9 η ωρα το βραδυ] ... και τα κανα ολα σκατα και πηγα παλι 78 κιλα.. δηλαδη πηγε τσαμπα η ολη προσπαθεια στο γ&%$μενο γυμναστηριο........:(:(:(:(:(:(:(

πφφφφ τι θα κανω ρε κοριτσια? υπαρχει καμια με το ιδιο προβλημα?
βοηθεια γιατι ειλικρινα θα τα παρατησω και θα πεθανω απο την παχυσαρκια το ορκιζομαι :'(:'(:'(:'(:'(:'(:'(:'(:'(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dimitris_SM

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Dimitris_SM αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 225 μηνύματα.
και εφαγα μια πιτσα ξερω γω [δεν ειχα φαει μεσημεριανο ολη μερα ημουν με το πρωινο δηλαδη και εφαγα 9 η ωρα το βραδυ] ... και τα κανα ολα σκατα και πηγα παλι 78 κιλα.. δηλαδη πηγε τσαμπα η ολη προσπαθεια στο γ&%$μενο γυμναστηριο........:(:(:(:(:(:(:(
(

Καταρχας με το να φας μια πιτσα το βραδυ δεν παιρνεις 1 ή 1,5 κιλό.Είτε όταν ζυγίστηκες ήσουν νηστική για 2 μέρες ή απλά το 1 κιλό είναι στο μυαλό σου.Έπειτα με 2 εβδομαδες γυμναστηριο ζήτημα είναι να έχασες και 1,5 κιλό (χωρις να θελω να σε αποθαρρυνω) αλλα τεσπα.Σχετικα με το το σπιτικο φάι εχεις 2 επιλογες : 1) Βγαλε προγραμμα διατροφης και δωστο στην μανα σου ή 2) μάθε να μαγειρεύεις μόνη σου τα φαγητά σου.Άμα είσαι όντως 23 χρονων(δλδ έδωσες πανελληνιες πριν 4-5 χρονια???) τοτε δεν καταλαβαινω γιατι σε επιασε ξαφνικα το αγχος.Το χάσιμο βάρους θέλει χρόνο για να γινει σωστα(και υγιεινα πανω απολα) οποτε αν θες να βιαστεις για το καλοκαιρι δεν μπορω να σου προτεινω κατι αλλο εκτος απο αεροβικη ασκηση(δεν πιστευω να πας γυμναστηριο μονο για βαρη εε??) και σωστη διατροφη (μπορουσες να φας και μιση πιτσα..δεν χρειαζεται να γουρουνιαζεις και το πρωι να μετανιωνεις).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Τι σχεση εχουν ομως οι πολυκυστικες με ολα αυτα;

Τελοσπαντων. Μην μπερδευετε το ενα με το αλλο και μην ψαχνετε δικαιολογιεσ για να δικαιολογησετε την λαιμαργια. Στο θεμα μας: με μια πιτσα δεν παιρνεις βαρος αν προσεξεις τι θα φας τις επομενες μερες. Ειναι σοβαρο θεμα ο αυτοελεγχος και η εγκρατεια κι εκει απ οσο καταλαβαινω θα πρεπει να εστιασεις. Παντως αν υπαρχει η θεληση σιγουρα θα τα καταφερεις να φτασεις στο επιθυμητο βαρος.

Ξεκινα να προσεχεις ομως τον εαυτο σου διοτι τα κιλα σου μου ακουγονται αρκετουτσικα εκτος αν εισαι βαρυκοκκαλη και μην ξεχνας πως μεγαλωνοντας, δυσκολευει την μεση γυναικα να χασει βαρος. Χανει αλλα με περισσοτερο κοπο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 402311

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καταρχας με το να φας μια πιτσα το βραδυ δεν παιρνεις 1 ή 1,5 κιλό.Είτε όταν ζυγίστηκες ήσουν νηστική για 2 μέρες ή απλά το 1 κιλό είναι στο μυαλό σου.Έπειτα με 2 εβδομαδες γυμναστηριο ζήτημα είναι να έχασες και 1,5 κιλό (χωρις να θελω να σε αποθαρρυνω) αλλα τεσπα.Σχετικα με το το σπιτικο φάι εχεις 2 επιλογες : 1) Βγαλε προγραμμα διατροφης και δωστο στην μανα σου ή 2) μάθε να μαγειρεύεις μόνη σου τα φαγητά σου.Άμα είσαι όντως 23 χρονων(δλδ έδωσες πανελληνιες πριν 4-5 χρονια???) τοτε δεν καταλαβαινω γιατι σε επιασε ξαφνικα το αγχος.Το χάσιμο βάρους θέλει χρόνο για να γινει σωστα(και υγιεινα πανω απολα) οποτε αν θες να βιαστεις για το καλοκαιρι δεν μπορω να σου προτεινω κατι αλλο εκτος απο αεροβικη ασκηση(δεν πιστευω να πας γυμναστηριο μονο για βαρη εε??) και σωστη διατροφη (μπορουσες να φας και μιση πιτσα..δεν χρειαζεται να γουρουνιαζεις και το πρωι να μετανιωνεις).

δεν ειπα οτι εχασα τοσα επειδη το ξερω εγω σας ειπα τι μου ειπε η ζυγαρια. αν εχεις πολυκυστικες ετσι μεταβαλλονται τα κιλα σου οσο και αν εσενα δεν σου φαινεται φυσιολογικο η εγω σου φαινομαι ηλιθια που το λεω.
η μανα μου δεν θα μαγειρεψει τιποτα σε σχεση με διατροφη μονο και μονο για μενα. και ολη η οικογενεια να κανει διατροφη επειδη εγω παχυνα δεν παιζει. και εγω κλεινω τα 19 το σεπτεμβρη δεν ειμαι 23.
δεν παω γυμναστηριο για βαρη δεν κανω καν βαρη μονο σε προγραμματα πηγαινω προς το παρον.
δεν ειμαι απο τα ατομα που βιαζονται για το καλοκαιρι και χεστηκα κιολας για το καλοκαιρι το θεμα ειναι οτι θελω να χασω κιλα και να τα δω να μενουν κατω.

Τι σχεση εχουν ομως οι πολυκυστικες με ολα αυτα;

Τελοσπαντων. Μην μπερδευετε το ενα με το αλλο και μην ψαχνετε δικαιολογιεσ για να δικαιολογησετε την λαιμαργια. Στο θεμα μας: με μια πιτσα δεν παιρνεις βαρος αν προσεξεις τι θα φας τις επομενες μερες. Ειναι σοβαρο θεμα ο αυτοελεγχος και η εγκρατεια κι εκει απ οσο καταλαβαινω θα πρεπει να εστιασεις. Παντως αν υπαρχει η θεληση σιγουρα θα τα καταφερεις να φτασεις στο επιθυμητο βαρος.

Ξεκινα να προσεχεις ομως τον εαυτο σου διοτι τα κιλα σου μου ακουγονται αρκετουτσικα εκτος αν εισαι βαρυκοκκαλη και μην ξεχνας πως μεγαλωνοντας, δυσκολευει την μεση γυναικα να χασει βαρος. Χανει αλλα με περισσοτερο κοπο.

θα σου πω τι σχεση εχουν οι πολυκυστικες μιας και δεν ξερεις.
οταν εχεις αυτην την παθηση να το πω ετσι παιρνεις κιλα και απο το νερο που λεει ο λογος.
εγω αυτο το πραγμα δεν το ειχα γυμναζομουν και ετρωγα παραπανω απο οσο τρωει η μεση κοπελα που καθεται ολη μερα πχ και εμενα στα ιδια κιλα... .ετσι ειχα συνηθισει... [κακο πραγμα η συνηθεια], ετσι οταν ηρθαν οι πανελληνιες δεν προσεχα τι ετρωγα συν οτι τρωω συναισθηματικα σαν ανθρωπος και ετρωγα παραπανω λογω αγχους, συν οτι δεν γυμναζομουν γιατι δεν προλαβαινα πηρα κιλα.... [ειναι και ακουγονται αρκετα τα κιλα μου δεν ειναι οτι ειμαι καμια παχυσαρκη αν με δεις δεν με πιστευουν οτι ειμαι τοσα αλλα ειμαι παχια πλεον οχι κανονικη ;ρ] πηρα λοιπον κιλα, και μετα εμαθα οτι ειχα πολυκυστικες.... και ξαφνικα πρεπει να αλλαξω συνηθειες 180 μοιρες, και συν οτι αποτελεσμα δεν μου εγγυαται κανεις οτι θα δω.... οταν πηγα εγω στον γυναικολογο που το εμαθα πρωτη φορα εκεινος ο ιδιος μου ειπε, παιρνεις 2 κιλα σε μια μερα λογικα εσυ... και του λεω ναι.... και δεν ηξερα τι φταιει τοσο καιρο γιατι τετοιες αυξομειωσεις δεν ειναι και φυσιολογικες μην κοροιδευομαστε, και μου λεει απο δω και περα να ξερεις θα παχαινεις και με τον αερα!
τα ακριβη λογια του σας λεω.... οποτε παρτε μια ιδεα στο θεμα τον πολυκυστικων... εγω προσωπικα μπορω να επιβεβαιωσω τι λεει ο ανθρωπος αυτος γιατι το βλεπω στην καθημερινοτητα μου την μια μερα μπορει να ειμαι 78.5 πχ κιλα και την αλλη 77.1 την ιδια ωρα τις ημερας ζυγιζομαι δεν ειναι η μια μερα το βραδυ πχ και η αλλη μερα το πρωι που δεν εχω φαει τιποτα......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Κοπελια... μαλλον εσυ τωρα τα μαθαινεις....

Συμφωνα με αυτο παντα που περιγραφεις, εχεις το συνδρομο των πολυκυστικων κι αν ειναι ετσι, προκειται για σοβαρη παθηση κι οχι απλα πολυκυστικες ωοθηκες ή αλλιως ωοθήκες μικροπολυκυστικής υφής. Πολυκυστικες ωοθηκες εχουν σχεδον 8 στις 10 γυναικες! Ενημερωτικα παντα, οσες γυναικες εχουν πολυκυστικες (κι οχι το συνδρομο) υπαρχει περιπτωση να μην τους εμφανιστουν για καποια χρονια και να επανεμφανιστουν σε ακυρη στιγμη ή και να εξαφανιστουν δια παντος!
Αλλο το συνδρομο, αλλο οι πολυκυστικες λοιπον. Το συνδρομο εχουν πολυ λιγοτερες, 2 στις 10. Στις πολυκυστικες δεν πειραζεις. Το συνδρομο συνηθως οι γιατροι το ρυθμιζουν με αγωγη ορμονων και μπαινει η γυναικα σε ομαλο ρυθμο. Οταν πασχεις απο το συνδρομο, παραγεις περισσοτερη ινσουλινη κι ανδρογονα. Αυξηση βαρους, υπερβολικη τριχοφυια, ανωμαλιες κυκλου κοκ. Βεβαια, δεν ειναι απαραιτητο να συμβαινουν ολα αυτα μαζι. Φανταζομαι περαν υπερηχου, θα εκανες κι εξετασεις αιματος.

Οποτε, διατροφη κι ασκηση σιγουρα ισορροπουν. Και μαλιστα ειναι τοσο αναγκαια η διατροφη γιατι υπαρχει περιπτωση αν δεν το φροντισει η γυναικα στην ωρα του, να της ανεβει το σακχαρο (λογω υπερβολικης παραγωγης ινσουλινης) και να αναπτυξει διαβητη. Επικινδυνο κι ακομα πιο επικινδυνο εν καιρω εγκυμοσυνης ή εν καιρώ θελησης να γονιμοποιήσει. Και φυσικα συχνα να επανελεγχεται. Αυτα τα λενε οι γιατροι!
Αν εχεις μονο πολυκυστικες οπως γραφεις, τοτε για το βαρος σου ευθυνεται μαλλον η μασαμπουκιαση. Αλλιως οχτω στις δεκα θα ητανε χοντρουλες. Κι επισης θεωρω απαραδεκτο να τρως μια ολοκληρη πιτσα στην καθησια σου, με ολο το συμπαθειο.:worry: Ο,τι κι αν εχεις:worry:
Ρωτα γιατρους για οσες αποριες εχεις και θα στα εξηγησουν καλυτερα κι αναλυτικα και δες τι λενε οι εξετασεις σου για να ξερεις ακριβως τι εχεις.

Μην αγχωνεσαι παντως. Αποβαλλε το αγχος και γενικα τους συναισθηματισμους σου να μην τους ξεσπας στο φαί και μια χαρα θα πανε ολα!

Διαβασε εδω, το βρηκα και μου φανηκε απο πολλα αλλα, πολυ ενδιαφερον. Ειναι απο αλλο φορουμ, αλλα δεν πιστευω να πειραζει. Εχει πραματα που θα σου φανουν ενδιαφεροντα και ισως βρεις τις λυσεις που ψαχνεις(τι ειδους τροφες βοηθουν και πολλα ακομη)

https://www.forums.gr/showthread.php?30187-%D3%FD%ED%E4%F1%EF%EC%EF-%D0%EF%EB%F5%EA%F5%F3%F4%E9%EA%FE%ED-%D9%EF%E8%E7%EA%FE%ED-%28%D3%D0%D9-pcos%29-%EA%E1%E9-%E1%ED%F4%DF%F3%F4%E1%F3%E7-%F3%F4%E7%ED-%E9%ED%F3%EF%F5%EB%DF%ED%E7#.U290d1fIkuc
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

iwalkinamaze

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η iwalkinamaze αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
προτεινω σε οσες ενδιαφερονται για απωλεια βαρους το τρεξιμο.Ειναι απιστευτη εκτονωση,βοηθα πολυ στο να νιωθεις καλυτερα και να μη σου ερχεται να γουρουνιαζεις και ειναι εθιστικο!Πραγματικα απο τοτε που αρχισα να τρεχω,ενω στην αρχη το σιχαινομουν τωρα δεν μπορω καθολου πανω απο 2 μερες να μην τρεξω.Περυσι ειχα χασει 5 κιλα για πλακα μονο τρεχοντας και μη σαβουριαζοντας καθε μερα (ειχα φτασει στα 49 κιλα το χα χεσει λιγο,αλλα που λεει ο λογος).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top