Kαταπιεστικοί γονείς

alis

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,134 μηνύματα.
Εγώ θεωρώ οτι το χειρότερο είναι η υπερπροστατευτικότητα.Και εξηγώ γιατί.Γιατί όταν το παιδί περιμένει συνέχεια τους γονείς του να κάνουν τα πάντα γιαυτον χάνεται η πρωτοβουλία του,το θάρρος του,δεν αναπτύσει κριτικές ικανότητες και στην κυριολεξία δεν μπορεί σαν άτομο να καταφέρει τιποτα μόνος του.Και τελικα στην σχολική ηλικία γυμνάσιο και ειδικά τελευταίες ταξεις Λυκειου το παιδί συνηδιτοποιεί ότι πρεπει να δραστηριοποιείτε μόνο του,να σκέφτεται μόνο του,να αποφασίσει για την ζωή του μόνο του,γιατί η σφαίρα επιρροής των γονιών στο εξωτερικό περιβάλλον του αρχίζει να μειώνεται δραματικά.Και επειδή δεν έχει μαθει να το κάνει απο μικρός τις περισσότερες φορές δεν αντέχει τον έξω κόσμο και ξαναγυρνάει στους γονείς τους χωρίς να εξελίσσεται,κατι που εγώ θεωρώ καταστροφικό για μια προσωπικότητα.
Συμφωνώ ως προς το γεγονός ότι ένα παιδί που ανατράφηκε με τέτοιο τρόπο θα έχει πρόβλημα στο να προσαρμοστεί σε ένα κόσμο που πλέον δεν θα μπορεί να στηρίζεται στους γονείς του στο βαθμό που είχε συνηθίσει. Ενώ ένα παιδί που μεγάλωσε με αδιάφορους γονείς θα έχει μάθει πως να στηρίζεται στα πόδια του. Όμως η αδιαφόρια τι επιπτώσεις θα έχει στη ψυχοσύνθεση του παιδιού;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johnnie2

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 131 μηνύματα.
Συμφωνώ ως προς το γεγονός ότι ένα παιδί που ανατράφηκε με τέτοιο τρόπο θα έχει πρόβλημα στο να προσαρμοστεί σε ένα κόσμο που πλέον δεν θα μπορεί να στηρίζεται στους γονείς του στο βαθμό που είχε συνηθίσει. Ενώ ένα παιδί που μεγάλωσε με αδιάφορους γονείς θα έχει μάθει πως να στηρίζεται στα πόδια του. Όμως η αδιαφόρια τι επιπτώσεις θα έχει στη ψυχοσύνθεση του παιδιού;

Κοιτα παίζουν πάρα πολλά ρολο στην ψυχοσύνθεση του παιδιού.Δλδ θέλω να σου πω ότι σε αντιστάθμισμα των γονιών μπορούν να εμφανιστούν άλλοι αντάξιοί τους(Θειοι,θειες,μεγαλοι φιλοι,καθηγητες κτλ) η να περνει από κάπου αλλού την προσοχη και την αποδοχή.Συμφωνω ότι πάντα θα μένει ένα κενό αλλά σκέψου,είναι καλύτερα να κουβαλάς ενα κενό και να έχεις πετύχει άπειρους στόχους και άλλα που ήθελες ή να είσαι ανήμπορος σε όλη σου την ζωή και να θεωρείσε ένα τιποτα επειδη φοβόσουν να βγείς απ΄τα νέρα σου?Και στην τελική,οι γονείς κάποια στιγμή φεύγουν και μένεις ανήμπορος μπροστα στην σκληρη πραγματικότητα σε μια ηλικία που δεν υπάρχει ΚΑΜΙΑ δικαιολογία γιαυτο.Μπορείς να το σκεφτείς και πρακτικά.Με την Αδιαφορία των γονιών σου επιζητώντας την προσοχή τους κατορθώνεις να υλοποιείς τους στόχους σου και όλα τα επακόλουθα και ζεις μια κανονική ζωή ενω με την υπερπροστατευτικότητα οταν οι γονείς φευγουν καταστρέφεσε ολοκληρωτικά και ζεις μες στην δυστιχία γιατί είσαι ποια μεγάλος να αρχίσεις καινούρια ζωή και να ανακαλύψεις τον κόσμο.Φυσικά μιλάω πάντα για μεσέες καταστάσεις και για τις θετικές περιπτωσεις της αδιαφορίας.Δεν επικροτώ ούτε το ένα ούτε το άλλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Φιλε μου ομως υπερτονιζεις τα θετικα(τροπος του λεγειν) της αδιαφοριας και τα αρνητικα(και παλι τροπος του λεγειν) της υπερπροστατευτικοτητας...

Δεν σκεφτεσαι ας πουμε την περιπτωση ενα παιδι υπερπροστατευτικων γονεων να κανει την επανασταση του νωρις και να ανεξαρτητοποιηθει ή την περιπτωση που ενα παιδι αδιαφορων γονεων στην προσπαθεια να τραβηξει την προσοχη τους μπλεκει σε ασχημες καταστασεις και κανει κατακριτεες πραξεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johnnie2

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 131 μηνύματα.
Φυσικά μιλάω πάντα για μεσέες καταστάσεις και για τις θετικές περιπτωσεις της αδιαφορίας.

Ακριβως σε αυτό το σημείο λέω αυτό που μόλις είπες.Αλλά που να διαβάζουμε τώρα όλο το κείμενο ε?το σημαντικότερο είναι να του την μπούμε και να φανούμε εξυπνάκιδες!έλεος ρε συ ειναι θέμα που ο καθένας το βλέπει απο την δικιά του μερια και ΣΥΓΝΩΜΗ κιόλας που δεν ξέρω και δεν μπορώ να περιλάβω όλες τις περιπτώσεις του θέματος!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Ακριβως σε αυτό το σημείο λέω αυτό που μόλις είπες.Αλλά που να διαβάζουμε τώρα όλο το κείμενο ε?το σημαντικότερο είναι να του την μπούμε και να φανούμε εξυπνάκιδες!έλεος ρε συ ειναι θέμα που ο καθένας το βλέπει απο την δικιά του μερια και ΣΥΓΝΩΜΗ κιόλας που δεν ξέρω και δεν μπορώ να περιλάβω όλες τις περιπτώσεις του θέματος!

προσπερνω την προσωπικη επιθεση...

Γιατι αλλος δεν διαβαζει ολοκληρα τα κειμενα...

Αν προσεχες στην αρχη το ποστ μου σου ελεγα οτι για να σχηματισεις μια ολοκληρωμενη αποψη, πρεπει να εξεταζεις το συνολο των δεδομενων κι οχι μονο αυτα που σε συμφερουν...

Συνεπως τα εξεταζουμε ολα... Μεσσαιες, ελαφρες και ακραιες περιπτωσεις, πλεονεκτηματα και μειονεκτηματα και των 2 πλευρων...

Το να ξερω μονο τα μισα και να βγαζω συμπερασμα για ολα, ειναι ενα χαρακτηριστικο παραδειγμα των ολεθριων σφαλματων στα οποια οδηγει η ημιμαθεια...

Και μας δειχνει γιατι ειναι πολυ χειροτερη απο την αμαθεια...

ΥΓ. Αν ηθελα απλως να φανω εξυπνακιας, ειχα πολυ καλυτερα να πεταξω... Απλως ηθελα, με πολυ ηρεμο τονο, να σου δειξω το κενο του συλλογισμου σου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φιλόλογος ξένων γλωσσών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Γεια σας! Ξερω οτι πολλα ατομα θα εχουν ενα τετοιο προβλημα με του γονεις τους.... Οι γονεις κανουν ονειρα για τα παιδια τους και μερικες φορες αυτα τα ονερια γινονται εφιαλτες για τα παδια. Πολλες φορες κανουμε επιλογες οχι επειδη το θελουμε αλλα επειδη μας το επεβαλλαν οι γονεις μας. Πειτε την γνωμη σας. Σας πιεζουν για τις επιλογες σας στο μελλον; ή σας αφηνουν ελευθερους να κανετε τις επιλογες σας; νοιωθετε πιεσμενοι απο την οικογενεια στον τομεα των επιλογων που σκεφτεστε να κανετε στο μελλον;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Ευτυχως δεν εχω κανενα προβλημα προς το παρρον οσον αφορα το συγκεκριμενο θεμα . Οι γονεις μου ειναι της γνωμης να κανω στο μελλον αυτο που με ευχαριστει (μεσα σε λογικα πλαισια ενοειται ) . Μονο μια φορα ετυχε να νιωσω ελαχιστα πιεσμενη οταν μου ειχαν προτεινει να περασω σε καποια στρατιωτικη σχολη. Τοτε εγω τους εξηγησα ηρεμα και ομορφα με επιχειρηματα τους λογους που δε το θελω αυτο αφηνωντας βεβαια ανοιχτο το ενδεχομενο να περασσω ΣΣΑΣ Φαρμακευτικης (σιγα μη βγαλω τοσα μορια :P ).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stefanos...

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στεφανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,244 μηνύματα.
εμενα δεν με πιεζουν, τους ειπα τι θελω να σπουδασω, μου λενε την γνωμη τους αλλα δεν προκειτε να μην ακολουθησω αυτο που θελω και μου αρεσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

τρελή φιλόσοφος

Πολύ δραστήριο μέλος

Η τρελή φιλόσοφος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 1,290 μηνύματα.
με τον επαγγελματικό τομέα δεν έχουν πρόβλημα...........άλλωστε η ιδέα του να γίνω ψυχολόγος δεν τους φαίνεται άσχημη ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maraki01987

Νεοφερμένος

Η maraki01987 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
οι γονεις δεν με αφηνουν να παω διακοπες πως μπορω να τους πεισω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
οι γονεις δεν με αφηνουν να παω διακοπες πως μπορω να τους πεισω
Ποια είναι η ηλικία σου? Έχει σημασία. (Ελπίζω το 1987 να μην είναι έτος γέννησης...).


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

τρελή φιλόσοφος

Πολύ δραστήριο μέλος

Η τρελή φιλόσοφος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 1,290 μηνύματα.
οι γονεις δεν με αφηνουν να παω διακοπες πως μπορω να τους πεισω

αν έχεις δικά σου χρήματα και είσαι άνω των 18 δεν χρειάζεται και πολλή προσπάθεια............
αν είναι με δικά τους έξοδα θα πρέπει να το ξανασκεφτείς
αν είσαι κάτω των 18 ...κουράγιο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dalian

Περιβόητο μέλος

Η Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,822 μηνύματα.
Τρελή, τα έξοδα είναι το λιγότερο...αν δεν υπάρχει εμπιστοσύνη, δεν τους μεταπείθεις που να κωλοχτυπιέσαι. Για να πω την αλήθεια, και γω σαν γονέας θα ήμουν επιφυλακτική να αφήσω το παιδί μου να πάει διακοπές μόνο του.
Δεν έχει να κάνει με καταπίεση όμως αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Itach1

Διάσημο μέλος

Ο Τζουτζουμπρούτζος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
Δεν μ'άφηναν να πιω μπύρα στα 15.:mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Πφφφ και μένα είναι και είμαι στο στάδιο του ψάχνω δουλειά, να ανεξαρτητοποιηθω, να μείνω μόνη μου, να' χω την ησυχία μου. :pfff:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

El Salazar

Νεοφερμένος

Ο El Salazar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 48 μηνύματα.
Δεν μ'άφηναν να πιω μπύρα στα 15.:mad:

Ελπίζω να τρολλάρεις,αγαπητέ ανιμόβιε.Έχω γυρίσει σπίτι τελείως σκνίπα από ουίσκι,τζιν και μπύρα στις 6 το πρωί και δεν μπορούσα να βρω τον δρόμο για την τουαλέτα,αλλά το επόμενο βράδυ βγήκα έξω κανονικά σαν κύριος. :beer: :drunk:

Εντάξει,πιστεύω οι μάνες είναι ασυγκρίτως πιο αυστηρές και καταπιεστικές,αφού σου σπάνε τα νεύρα με την συνεχή γκρίνια τους.Εγώ προσωπικά,παρ'όλο που ήμουν αναγκασμένος να την υποστώ,ευτυχώς κατά 90% στο τέλος κατάφερνα να κάνω το δικό μου :P
Είμαι φοιτητής πλέον και ετοιμάζομαι να μπω στην λεωφόρο της απόλυτης ανεξαρτησίας από την γονεϊκή καταπίεση! :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Δε μπορείς να θεωρείς τον εαυτό σου ανεξάρτητο από τη στιγμή που κάθε μήνα σου στέλνουν λεφτά και σε συντηρούν.
Ακόμα αυτοί έχουν τον έλεγχο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

τρελή φιλόσοφος

Πολύ δραστήριο μέλος

Η τρελή φιλόσοφος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 1,290 μηνύματα.
Τρελή, τα έξοδα είναι το λιγότερο...αν δεν υπάρχει εμπιστοσύνη, δεν τους μεταπείθεις που να κωλοχτυπιέσαι. Για να πω την αλήθεια, και γω σαν γονέας θα ήμουν επιφυλακτική να αφήσω το παιδί μου να πάει διακοπές μόνο του.
Δεν έχει να κάνει με καταπίεση όμως αυτό.

excuuse me but τα χρήματα δεν είναι το λιγότερο
όταν μια οικογένεια δεν έχει χρήματα να πάει διακοπές 5 μέρες οικογενειακά,δεν γίνεται να απαιτείς να πας με την παρέα σου 1 βδομάδα σκιάθο............και κατά τη γνώμη μου δεν είναι ανεξαρτησία να πηγαίνεις διακοπές με τα λεφτά του μπαμπά,διότι τότε θα έχει κάθε δικαίωμα να σε πρήζει στα τηλέφωνα.
όλοι θα μου πουν τώρα:είμασστε ανεξάρτητες προσωπικότητες μπλα μπλα μπλα μπλου μπλι αλλά δεν μπορούμε να τα έχουμε όλα σε αυτή τη ζωή.δεν γίνεται να παίρνουμε χρήματα από αυτούς αλλά να απαιτούμε να μη μας γκρινιάουν για το ότι είναι ακριβά εκεί,να μας λένε να παίρνουμε τοστ από το σπίτι and all this stuff..........
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dalian

Περιβόητο μέλος

Η Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,822 μηνύματα.
excuuse me but τα χρήματα δεν είναι το λιγότερο
όταν μια οικογένεια δεν έχει χρήματα να πάει διακοπές 5 μέρες οικογενειακά,δεν γίνεται να απαιτείς να πας με την παρέα σου 1 βδομάδα σκιάθο............και κατά τη γνώμη μου δεν είναι ανεξαρτησία να πηγαίνεις διακοπές με τα λεφτά του μπαμπά,διότι τότε θα έχει κάθε δικαίωμα να σε πρήζει στα τηλέφωνα.
όλοι θα μου πουν τώρα:είμασστε ανεξάρτητες προσωπικότητες μπλα μπλα μπλα μπλου μπλι αλλά δεν μπορούμε να τα έχουμε όλα σε αυτή τη ζωή.δεν γίνεται να παίρνουμε χρήματα από αυτούς αλλά να απαιτούμε να μη μας γκρινιάουν για το ότι είναι ακριβά εκεί,να μας λένε να παίρνουμε τοστ από το σπίτι and all this stuff..........

Συγγνώμη? Μα,φυσικά και εννοείται πως στην ανάγκη, θα συμβιβαστείς με τα λίγα. Στην υποθετική περίπτωση και μόνο υπό την προϋπόθεση , ξαναλέω, να υπάρχουν χρήματα, έθεσα τον παράγοντα της ωριμότητας. Αν οι γονείς σου κρίνουν ότι δεν πληρείς το ζητούμενο, διακοπές=*πουφ*.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.
Εγώ, δόξα τω Θεώ, είχα πάντα πολύ καλή σχέση με τους γονείς μου. Δεν μου στέρησαν ποτέ το μοντέρνο ντύσιμο ή την έξοδο. Αν και είμαι μεγάλο παιδί, :P συνεχίζω να ζω μαζί τους. Από τη στιγμή που έχω αποφασίσει να μην παντρευτώ θεώρησα καλό να συνεχίσω να μένω με τους γονείς μου. Είναι μεγάλοι άνθρωποι και θέλω να είμαι πάντα δίπλα τους. Ωστόσο, το μόνο που με πίεζε ήταν η υπερπροστασία τους. Από τον Σεπτέμβρη βέβαια που παντρεύτηκε η αδερφή μου έχουν πέσει επάνω της (κι έχω ησυχάσει απ' αυτό το θέμα), γιατί μένει στη Ρόδο κι αγχώνονται περισσότερο γι' αυτή. Την παίρνουμε τηλέφωνο να της μιλήσουμε και την αρχίζουν: "ήπιες γάλα το πρωί, να τρως, να πίνεις κάθε μέρα χυμό πορτοκαλιού, τι μαγείρεψες, μήπως κάτι σε στενοχώρησε, ακούω κάπως τη φωνούλα σου, με πρώτη ευκαιρία θα έρθει και η Τέσα να σε προσέχει κτλ." Μια μέρα τα πήρε με όλα αυτά η αδερφή μου στο κρανίο και δεν τηλεφώνησε. Ε, σας πληροφορώ ότι οι γονείς μου πήραν στο νοσοκομείο της Ρόδου μήπως έπαθε κάτι. Κάποιες φορές μάλιστα λένε μεταξύ τους με ανακούφιση: "ευτυχώς το μεγάλο παιδί (εγώ:P) το έχουμε κοντά μας", παιδί ετών 37:P
Τους καταλαβαίνω βέβαια, αλλά θεωρώ ότι αγχώνονται άδικα. Οι γονείς μου είναι μεγάλοι άνθρωποι, όπως προείπα, αφήνω λοιπόν να είναι η τελευταία κουβέντα δική τους. Τους αγαπώ πάρα πολύ και τρέμω στην ιδέα μην πάθουν κάτι.

Θεωρώ πάντως πως όταν οι γονείς είναι καταπιεστική, ο διάλογος και η σταδιακή διεκδίκηση φέρνουν αποτέλεσμα. Η διεκδίκηση του τύπου "εδώ και τώρα" δεν φέρνει αποτέλεσμα. Θέλει υπομονή το θέμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top