Εδώ κάνουμε δίαιτα!

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Μ, τελευταια ανακαλυψα το μπαλσαμικο και το βρηκα μια χαρα για να αντικαταστησω το λαδι στις σαλατες γι'αυτο ρωταω..Αν ειναι λιγοτερο παχυντικο ειναι μιααα χαρα.. Οχι οτι θα σωθουμε απ'αυτο βεβαιως βεβαιως :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
α εγώ το μπαλσάμικο το έχω ανακαλύψει εδώ και καιρό και είναι η γιατριά μου
δεν τρωω σαλάτα δίχως τέτοιο :P
και ναι είναι σαφώς καλύτερο απ το λάδι από θέμα θερμίδων όμως μην ξεχνάς ότι το λίγο λαδάκι το χρειάζεται ο οργανισμός σου για να λειτουργεί και το έντερο σου και να μην το γρατσουνάνε τα λαχανικά ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kakerlak

Περιβόητο μέλος

Η Kakerlak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 6,204 μηνύματα.
Εμένα κορίτσια μ' αρέσει τόσο πολύ το βαλσάμικο που έχω ''τηγανίσει'' μπιφτέκι κοτόπουλο μόνο με το ξύδι. Ήταν τέλειο:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Γι'αυτο κι εγω νομιζω οτι θα ναι θανατηφορο :P
Τελοσπαντωνε, mille merci κουεδινω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Ερωτηξη .. Το μπαλσαμικο ξυδι και η μουσταρδα θεωρουνται διαιτητικα;

Το ξίδι έχει ανά κουταλιά 5 θερμίδες περίπου. Το λάδι 100... Συν το ότι το ξίδι δεν είναι καθόλου λιπαρό!
Ωστόσο θέλει κι αυτό μέτρο, ε;
Και, οκ, θέλει και λίγο λαδάκι η σαλάτα...
Αν και κι εγώ συχνά βάζω cottage (αγοράζω ένα που έχει μπόλικο ζουμί) και ξίδι μόνο.

Η μουστάρδα είναι μπαχαρικό, όλα τα μπαχαρικά επιτρέπονται! Μαϊντανός, ρίγανη... κανένα πρόβλημα!
Το πρόβλημα εμφανίζεται στην παρασκευασμένη μουστάρδα σε κρέμα, η οποία μπορεί να έχει παραπάνω αλάτι (άρα προσοχή για κατακράτηση υγρών και θέματα υγείας) ή και κάτι λιπαρό (σε εμάς βρίσκεις ή την πούδρα μόνο ή ένα σωληνάριο με 6% λιπαρά).

Εμένα κορίτσια μ' αρέσει τόσο πολύ το βαλσάμικο που έχω ''τηγανίσει'' μπιφτέκι κοτόπουλο μόνο με το ξύδι. Ήταν τέλειο:redface:

Όσο για το κοτόπουλο, η μαμά μου το κάνει με κρούστα μπαλσάμικο με θυμάρι!
Απλά άστο από το βράδυ πρν το μαγειρέψεις (οκ, και λίγο πριν αρκεί) να μαριναριστεί ωμό σε ένα μπωλ με μπαλσάμικο και θυμάρι, είναι τέλειος συνδυασμός! Μετά στο τεφλόν και μούρλια.

Είχα παραθέσει και συνταγή με αυτό, συν μέλι μέσα! Γιαμι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

'Αντρεα

Νεοφερμένος

Η 'Αντρεα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Καθώς επίσης και το γεγονός ότι το ξύδι ανήκει στην ομάδα με τις τροφές που έχουν την ιδιότητα να καίνε τα λίπη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Καμία τροφή δεν καίει λίπος, μην τα πιστεύετε αυτά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

'Αντρεα

Νεοφερμένος

Η 'Αντρεα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Παιδιά ξέρει κανείς τι εννοούν όταν λένε μία μερίδα? Αν π.χ ένας θερμιδομετρήτης λέει μία μερίδα μακαρόνια νερόβραστα περιέχει 174 θερμίδες τι εννοεί? Πόσα γραμμάρια αντιστοιχούν σε μία μερίδα?

χχχχχχχχ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tha+nos

Νεοφερμένος

Ο Θάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Παιδιά ξέρει κανείς τι εννοούν όταν λένε μία μερίδα? Αν π.χ ένας θερμιδομετρήτης λέει μία μερίδα μακαρόνια νερόβραστα περιέχει 174 θερμίδες τι εννοεί? Πόσα γραμμάρια αντιστοιχούν σε μία μερίδα?

χχχχχχχχ

οι θερμιδομετρητές όταν λένε μερίδες εννοούν αυτές του εστιατορίου.(τώρα ποιες είναι αυτές θα σε γελάσω:P).μπορείς να υπολογίσεις αλλιώς τις θερμιδές και τα γραμμάρια πρωτεΐνης,υδατάνθρακα και λίπους που παίρνεις από τα μακαρόνια.100 γραμμάρια (άβραστα) μακαρόνια έχουν 11 γρ. πρωτεΐνη/77 γρ. υδατάνθρακα/1 γρ. λίπους=περίπου 361 θερμίδες.νομίζω ότι βρασμένα βγαίνουν περίπου 1,5-2 φλιτζάνια τσαγιού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Οι θερμιδομετρητές που μιλάνε με μερίδες είναι εντελώς αναξιόπιστοι. Θα σου 'λεγα να πάρεις έναν με γραμμάρια...

Τα μακαρόνια έχουν τριακόσιες κάτι θερμίδες ανά 100 γραμμάρια, σε μία μερίδα σερβίρονται συνήθως 80 με 100 γραμμάρια... ΑΛΛΑ είναι πολύ σχετικό, άλλοι βάζουν πιο πολύ ζυμαρικό, άλλοι είναι πιο μίνιμαλ...
Και ο κίνδυνος είναι στη σάλτσα.

Δες και το health.in.gr/tools/calories.asp
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tha+nos

Νεοφερμένος

Ο Θάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Οι θερμιδομετρητές που μιλάνε με μερίδες είναι εντελώς αναξιόπιστοι. Θα σου 'λεγα να πάρεις έναν με γραμμάρια...

Τα μακαρόνια έχουν τριακόσιες κάτι θερμίδες ανά 100 γραμμάρια, σε μία μερίδα σερβίρονται συνήθως 80 με 100 γραμμάρια... ΑΛΛΑ είναι πολύ σχετικό, άλλοι βάζουν πιο πολύ ζυμαρικό, άλλοι είναι πιο μίνιμαλ...
Και ο κίνδυνος είναι στη σάλτσα.

Δες και το health.in.gr/tools/calories.asp

εξαρτάται τι σάλτσα θα επιλέξεις.π.χ.η σάλτσα ντομάτα δε νομίζω να σε επιβαρύνει ιδιαίτερα εκτός αν στοχεύεις σε αρκετά χαμηλά ποσοστά λίπους
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Καλό μου, υπάχουν σάλτσες και σάλτσες...
Κι ο καθένας την κάνει όπως θέλει, άρα καλό είναι να ξέρουμε απλά τι τρώμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tha+nos

Νεοφερμένος

Ο Θάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Καλό μου, υπάχουν σάλτσες και σάλτσες...
Κι ο καθένας την κάνει όπως θέλει, άρα καλό είναι να ξέρουμε απλά τι τρώμε.

δεν καταλαβαίνω..είπα ότι δεν υπάρχουν άπειρες σάλτσες?απλά απάντησα σ'αυτό που είπες σχετικά με το ότι "η σάλτσα είναι ο κίνδυνος" εννοώντας ότι μια σάλτσα δεν είναι απαραίτητα παχυντική
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Ναι, γενικά ναι.
Αλλά αυτό δεν απενεχοποιεί τη "μερίδα εστιατορίου"...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tha+nos

Νεοφερμένος

Ο Θάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Ναι, γενικά ναι.
Αλλά αυτό δεν απενεχοποιεί τη "μερίδα εστιατορίου"...

αν αναφέρεσαι σ'αυτό ναι οκ.με βρίσκεις σύμφωνο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αννουλα

Δραστήριο μέλος

Η Αννουλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 473 μηνύματα.
Μεχρι πριν λιγο καιρο ειχα φτασει 60κιλα με υψος 1.64, ειχα δλδ γυρω στα 5 κιλα παραπω ''πιασιματακια'':D
Εδω και καποιο καιρο εχω ξεκινησει οχι διαιτα,απλως εχω κοψει καθε ειδους τηγανητα γλυκα αναψυκτικα και προσπαθω οσο ειναι δυνατον να μην τρωω πολυ αργα το βραδυ!εχω καταφερει αισιως να φτασω 56 και ειμαι αρκετα χαρουμενη!
Για να μπορεσω ομως να κανω αυτες τις περικοπες στην διατροφη μου ξεκινησα τις πρωτες μερες να τρωω μονο σαλατες για 4 ημερες,αυτο οχι τοσο για αποτοξινωση αλλα για να κανω τον εαυτο μου να συνηδιτοποιησει πως μπορω να του επιβαλλω κατι,μιας και δεν εχω κανει ποτε διαιτα στην ζωη μου,(οχι πως μου εχει χειαστει κιολας ιδιατερα δεν εχω τοσο μεγαλο προβλημα) αλλα ειμαι και ανρωπος που εαν θελησω να φαω κατι δεν υπαρχει περιπτωση να μη το κανω!:P
Εκεινες τις μερες μου ειπε μια φιλη πως αν τρως συνεχεια σαλατες αλλαζει ο μεταβολισμος σου και υστερα παχαινεις μονο και μονο απο αυτες!Εμενα μου ακουστηκε λιγακι αδιανοητο αυτο!Υσχυει κατι τετοιο??Ειναι δυνατον?
Υ.Γ δεν το εκανα για πολυ καιρο αυτο μονο για 4 ημερες,τις υπολοιπες εκανα μονο τις παραπανω περικοπες!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kakerlak

Περιβόητο μέλος

Η Kakerlak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 6,204 μηνύματα.
Αννούλα επειδή ο οργανισμός σου δεν παίρνει όλα τα στοιχεία που χρειάζεται (πρωτεΐνες-αμυλούχα κ.τ.λ.) όταν σταματήσεις αυτό (λάθος)με της σαλάτες το κάθε τι που παίρνεις ο οργανισμός σου το κρατάει επειδή του λείπει. Έτσι θα ''χαλάσεις'' τον μεταβολισμό σου κ ότι παίρνεις δεν θα το αποβάλεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αννουλα

Δραστήριο μέλος

Η Αννουλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 473 μηνύματα.
Το εχω σταματησει ηδη αυτο με τις σαλατες εννοειται!Ηταν μονο για 4 μερουλες..ετσι για ν αποδειξω στον εαυτο μου οτι μπορω να στερηθω πραγματα!τωρα τρωω κανονικα,απλως εκοψα την ζαχαρη τα αναψυκτηκα τις σοκολατες και τα τα τηγανητα?ειναι ολα αυτα απαραιτητα στον οργανισμο μου?δεν νομιζω οτι του κανω κακο!αντιθετως καλο!Και ενοειται που και που κανω καμια παρασπονδια!και δεν την μετανιωνω!απλα μια φορα στο τοσο τρωω κατι που μαρεσει χωρις να σκεφτομαι τπτ!Is that bad?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Αννούλα, μου φαίνεται ότι τρως τέλεια! :)
Η φίλη σου μάλλον εννοούσε τις υπερβολές, και όντως η υποφαγία (αν υπάρχει τέτοιος όρος) μπορεί να κοιμίσει το μεταβολισμό. Αντίστοιχα όπως και η υπερφαγία μπορεί μεμονωμένα μόνο να τον επιταχύνει... Σημασία έχει ότι καμία υπερβολή δεν είναι καλή...

Άλλωστε και το να λέμε "σαλάτα" δεν αποτελεί υγιεινό γεύμα, υπάρχουν σαλάτες που ξεπερνάνε σε θερμίδες και λιπαρά μία βαριά μακαρονάδα... ;)

Άντε, καλή συνέχεια!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αννουλα

Δραστήριο μέλος

Η Αννουλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 473 μηνύματα.
Αννούλα, μου φαίνεται ότι τρως τέλεια! :)
Η φίλη σου μάλλον εννοούσε τις υπερβολές, και όντως η υποφαγία (αν υπάρχει τέτοιος όρος) μπορεί να κοιμίσει το μεταβολισμό. Αντίστοιχα όπως και η υπερφαγία μπορεί μεμονωμένα μόνο να τον επιταχύνει... Σημασία έχει ότι καμία υπερβολή δεν είναι καλή...

Άλλωστε και το να λέμε "σαλάτα" δεν αποτελεί υγιεινό γεύμα, υπάρχουν σαλάτες που ξεπερνάνε σε θερμίδες και λιπαρά μία βαριά μακαρονάδα... ;)

Άντε, καλή συνέχεια!!!

Θενκς...Θελω ακομη να χασω αλλα δυο κιλακια οχι γτ πιστευω οτι ειναι αναγκαιο!ειμαι καλα και ετσι,απλα για να μην ανχωνομαι αν κανω και καμια παρασπονδια..μην ξανα γυρισω στα παλια!
Τωρα οπου σαλατες,τρωω κανα μαρουλακι καμια ντοματουλα αντε καμια ceasars οταν ειμαι στην δουλεια και ειναι περιορισμενα τα πραγματα!Αυτες πιστευω ειναι ενταξει σαλατες!
Εκτος αυτου νιωθω ηδη καλυτερα και μετον εαυτο μου που πλεον τρωω και πιο υγειινα!
Δεν πιστευω οτι χρειαζοταν να κανω διαιτα..και η ζυγαρια δεν με διεψευσε μετα απο αυτην την πιο υγειηνη διατροφη που ειπα να ακολουθησω!

Υ.Γ ισως και εκεινη να το ειδε και ετσι γτ ενω πεινουσα λιγακι,λογω του ηταν 12 το βραδυ δεν ετρωγα τπτ..και προφανως να πιστευε οτι αυτο το κανω ολη μερα!!!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top