Λογοτεχνικά βιβλία = Χάσιμο χρόνου;

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
Περίμενα τα "πλην" να πάρουν φωτιά στο προηγούμενο post. Το να "κακολογεί" κάποιος την λογοτεχνία ή την ποιήση είναι σχεδόν βλασφημο ακόμα και σε αυτούς που δεν τους ενδιαφέρει καν το θέμα. Είναι απλά μια μορφή τέχνης που ταιριάζει σε κάποιους και σε άλλους όχι. Αν πω ότι δεν με ενδιαφέρει η γλυπτική, κανείς δεν θα ενοχληθεί. Αν όμως δεν με ενδιαφέρει η λογοτεχνία, ξαφνικά γίνομαι το μάυρο πρόβατο. :crazy:

Γιατί ενδιαφέρεσαι τόσο για τις αρνητικές; Έχει σημασία αν θα συμφωνήσουν μαζί σου; :P


Ο κλάδος της φιλολογίας περιλαμβάνει τόσα πράγματα που με ενδιαφέρουν, που η αδιαφορία μου για την λογοτεχνία δεν στάθηκε εμπόδιο στην επιλογή μου. Ξέρω άθεους θεολόγους, οπότε η περίπτωσή μου δεν είναι καθόλου σπάνια. Το θέμα της φοιτητικής ζωής είναι εντελώς διαφορετικό και εν συντομία θα πω απλά ότι η υλοποίηση της διδασκαλίας ουδεμία σχέση έχει με εκπαίδευση, μόρφωση ή έρευνα στο αντικείμενο.
Για σένα και για πολλούς άλλους δεν είναι, για μένα λίγο-πολύ είναι. Universal truth ΔΕΝ υπάρχει, καθώς τίποτα δεν είναι απόλυτο.

Η λογοτεχνία εμπεριέχει την ενασχόληση με τη γλώσσα και κατ' επέκταση την φιλολογία. Απλώς προσπαθείς να υπερασπιστείς τις επιλογές σου με αδέξιο τρόπο. Για την ατυχή παρομοίωση σου: Ο άθεος θεολόγος είναι σαν το φιλόλογο που θεωρεί τον Ντοστογιέφσκι και τον Προύστ ατάλαντους. Ο κακός φιλόλογος είναι ο θεολόγος που δεν έχει σκεφτεί καν αν υπάρχει θεός ή όχι.

Θα σε στενοχωρήσω, αλλά universal truth υπάρχει σε κάποια ζητήματα. Μην ακούς τις σειρήνες του μηδενιστικού υποκειμενισμού :P

Προς αποφυγήν παρεξηγήσεων και για να μην θεωρείς ότι διαφωνούμε σε κάτι ουσιώδες, η αδιαφορία για τη λογοτεχνία είναι αποδεκτή και χωρίς καμία προσπάθεια γαλούχησης του αρνητή (λογοτεχνικός νεολογισμός η τελευταία λέξη ιφ γιου νόου γουάτ άι μιν), η αντίληψη περί αχρηστείας της λογοτεχνίας αντίθετα, είναι μια ΜΕΓΑΛΗ μαλακία την οποία επικαλούνται όσοι δεν διαβάζουν λογοτεχνία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Λέγοντας ότι τα βιβλία είναι χάσιμο χρόνου είναι σαν να λες ότι η ζωγραφική, η γυμναστική, το σκάκι, το ιντερνετ, η συλλογή γραμματοσήμων πχ. είναι σπατάλη χρόνου. γιατι μπλα μπλα


:worry:
άρα και το φέησ δεν είναι σπατάλη χρόνου μα ασχολία.



Υγ. ύστερα από πολύ σκέψη
συναινώ ότι
η Λογοτεχνία είναι άχρηστη. :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Γιατί ενδιαφέρεσαι τόσο για τις αρνητικές; Έχει σημασία αν θα συμφωνήσουν μαζί σου; :P
Οχι, έχει πλάκα που προβλέπω τι αποτέλεσμα φέρνει η απλή εκφραση της γνώμης μου.

Η λογοτεχνία εμπεριέχει την ενασχόληση με τη γλώσσα και κατ' επέκταση την φιλολογία. Απλώς προσπαθείς να υπερασπιστείς τις επιλογές σου με αδέξιο τρόπο. Για την ατυχή παρομοίωση σου: Ο άθεος θεολόγος είναι σαν το φιλόλογο που θεωρεί τον Ντοστογιέφσκι και τον Προύστ ατάλαντους. Ο κακός φιλόλογος είναι ο θεολόγος που δεν έχει σκεφτεί καν αν υπάρχει θεός ή όχι.

Σύμφωνα με αυτή τη λογική, είμαι κακή φιλόλογος. Και οι φίλοι μου απλά κακοί θεολόγοι.

Θα σε στενοχωρήσω, αλλά universal truth υπάρχει σε κάποια ζητήματα. Μην ακούς τις σειρήνες του μηδενιστικού υποκειμενισμού :P

Εστω και ένας να πιστευει κάτι άλλο, καταρρίπτεται η οποιαδήποτε ευρύτερα αναγνωρισμένη αλήθεια. Κάποτε η γη ήταν επίπεδη...

Προς αποφυγήν παρεξηγήσεων και για να μην θεωρείς ότι διαφωνούμε σε κάτι ουσιώδες, η αδιαφορία για τη λογοτεχνία είναι αποδεκτή και χωρίς καμία προσπάθεια γαλούχησης του αρνητή (λογοτεχνικός νεολογισμός η τελευταία λέξη ιφ γιου νόου γουάτ άι μιν), η αντίληψη περί αχρηστείας της λογοτεχνίας αντίθετα, είναι μια ΜΕΓΑΛΗ μαλακία την οποία επικαλούνται όσοι δεν διαβάζουν λογοτεχνία.

Σε περίπτωση που δεν το είδες προηγουμένως, έχω διαβάσει αρκετά. Οχι από υποχρέωση, αλλά από περιέργεια. Ο πατέρας μου είναι ο πιό διαβασμένος άνθρωπος που έχω γνωρίσει και είχα πρόσβαση σε αρκετές χιλιάδες βιβλία μεγαλώνοντας. Σε πολλούς θα φανεί υπερβολικό, αλλά είχαμε κυριολεκτικά ολόκληρο διαμέρισμα-βιβλιοθήκη, γεμάτο μέχρι το ταβάνι. Δεν απορρίπτω τίποτα αν δεν το γνωρίσω πρώτα. Συνεχίζω να διαβάζω ακόμα και σήμερα, πιό αραιά βέβαια, αλλά ακόμα δεν έχω βρει κάποιο λογοτεχνικό βιβλιο το οποίο να μου προσφέρει κάτι παραπάνω από το να περάσω τον χρόνο μου. Είναι απλά ένα ακόμα hobby για μένα, που με διασκεδάζει λιγότερο από άλλα και ασχολούμαι μαζί του μόνο στις ώρες που περνάω σε λεωφορεία και τρένα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dalian

Περιβόητο μέλος

Η Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,822 μηνύματα.
:worry:
άρα και το φέησ δεν είναι σπατάλη χρόνου μα ασχολία.



Υγ. ύστερα από πολύ σκέψη
συναινώ ότι
η Λογοτεχνία είναι άχρηστη. :worry:

Δεν κατάλαβα?? Άνετα το facebook γίνεται ποιοτική ασχολία, αν δεν κάνεις κατάχρηση :look:


Και πριν πεταχτεί κανένας ΟΧΙ, δεν εννοώ το Farmville :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
Δεν κατάλαβα?? Άνετα το facebook γίνεται ποιοτική ασχολία, αν δεν κάνεις κατάχρηση :look:


Και πριν πεταχτεί κανένας ΟΧΙ, δεν εννοώ το Farmville :P
εμένα δεν μου ήρθε το farmville..Μου ηρθε ενα..ε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

isabella

Νεοφερμένος

Η isabella αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 70 μηνύματα.
εμένα δεν μου ήρθε το farmville..Μου ηρθε ενα..ε?
χαχα... καλός!!!

αυτό που κάνει όλες τις μορφές τέχνης μοναδικές είναι ότι έχουν ένα ξεχωριστό νόημα για τον καθένα...
π.χ. αλλιώς είχα φανταστεί εγώ τις σκηνές του "χάρυ πόττερ" ή της "περηφάνεια και προκατάληψη" όταν το διάβαζα, κι αλλιώς ήταν όταν το είδα...!οκ, όμως...το βιβλίο σε αφήνει να το φανταστείς,εξασκείς τη φαντασία σου,δε σου το δίνει έτοιμο και μασημένο...έτσι και η ζωγραφική ή η γλυπτική,κ.ο.κ....:hmm:μπαίνεις στο μυαλό του καλλιτέχνη(ή προσπαθείς μάταια μερικές φορές,αλλά τελοσπάντων..!) και καταλαβαίνεις τι βιώνει και τι θέλει να πει,τι εννοεί...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αιασάνθα

Νεοφερμένος

Η Αιασάνθα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Για μένα τα βιβλια είναι η μισή μου η ζωή.Μου αρέσει να βλέπω ταινίες,αλλά αυτό είναι κάτι τελείως διαφορετικό.Ένα καλό βιβλίο είναι ένας πιστός φίλος που με περιμένει υπομονετικά να μου πει τα μυστικά του.Έχω διαβάσει καταπληκτικά βιβλία σε πάρκα,στο τρένο,στο αεροπλάνο..Μου έχουν κρατήσει συντροφιά σε στάσεις λεωφορείων και Κυριακάτικα βροχερά πρωινά.Ναι,μια εικόνα είναι χίλιες λέξεις,αλλά είναι τυχαίο που σχεδόν κάθε μεταφορά ενός λογοτεχνικού βιβλίου στον κινηματογράφο είναι μια απογοήτευση;Πως να αγγίξει μια ταινία την τελειότητα ενός Ζολά;Για μένα λοιπόν παραμένει αδιαφιλονίκητος Βασιλιάς το Βιβλίο!Όταν έρχομαι στο σπίτι με ένα προσεκτικά διαλεγμένο βιβλίο,το ακουμπάω πάνω στο τραπέζι και όσο κάνω τις δουλειές μου κάπου κάπου του ρίχνω και μια ματιά,για να θυμηθώ αυτό που μου έχει υποσχεθεί πως έρχεται:άλλη μια σχέση ζωής..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

peleas

Νεοφερμένος

Ο peleas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 55 ετών και μας γράφει απο Γαλάτσι (Αττική). Έχει γράψει 65 μηνύματα.
Για μένα τα βιβλια είναι η μισή μου η ζωή.Μου αρέσει να βλέπω ταινίες,αλλά αυτό είναι κάτι τελείως διαφορετικό.Ένα καλό βιβλίο είναι ένας πιστός φίλος που με περιμένει υπομονετικά να μου πει τα μυστικά του.Έχω διαβάσει καταπληκτικά βιβλία σε πάρκα,στο τρένο,στο αεροπλάνο..Μου έχουν κρατήσει συντροφιά σε στάσεις λεωφορείων και Κυριακάτικα βροχερά πρωινά.Ναι,μια εικόνα είναι χίλιες λέξεις,αλλά είναι τυχαίο που σχεδόν κάθε μεταφορά ενός λογοτεχνικού βιβλίου στον κινηματογράφο είναι μια απογοήτευση;Πως να αγγίξει μια ταινία την τελειότητα ενός Ζολά;Για μένα λοιπόν παραμένει αδιαφιλονίκητος Βασιλιάς το Βιβλίο!Όταν έρχομαι στο σπίτι με ένα προσεκτικά διαλεγμένο βιβλίο,το ακουμπάω πάνω στο τραπέζι και όσο κάνω τις δουλειές μου κάπου κάπου του ρίχνω και μια ματιά,για να θυμηθώ αυτό που μου έχει υποσχεθεί πως έρχεται:άλλη μια σχέση ζωής..

Κατά την άποψή μου δεν τίθεται θέμα σύγκρισης ανάμεσα στο βιβλίο και την κινηματογραφική του μεταφορά, χωρίς να θέλω να απαξιώσω τη δεύτερη. Αλλη είναι η γλώσσα του κινηματογράφου, άλλη του βιβλίου. Ο πρώτος, μέσω της εικόνας, διαγείρει διαφορετικά κέντρα του εγκεφάλου από εκείνα που διαγείρει το βοβλίο. Η εικόνα δεν αφήνει πολλά περιθώρια στη φαντασία, επομένως προκαλεί λιγότερες εγκεφαλικές συνάψεις από όσες το βιβλίο.

Πέρα από την επιστημονική εξήγηση όμως, η σχέση μας με το βιβλίο είναι απόλυτα προσωπική, όπως πολύ γλαφυρά το έθεσε η φίλη Αιασάνθα. Είναι σχέση συντροφική. Σε παρασέρνει σε ένα ταξίδι, όπου είσαι ο ίδιος σκηνοθέτης και πρωταγωνιστής...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Όταν έρχομαι στο σπίτι με ένα προσεκτικά διαλεγμένο βιβλίο,το ακουμπάω πάνω στο τραπέζι και όσο κάνω τις δουλειές μου κάπου κάπου του ρίχνω και μια ματιά,για να θυμηθώ αυτό που μου έχει υποσχεθεί πως έρχεται:άλλη μια σχέση ζωής..
...


εγω παλι οταν ερχομαι σπίτι με ένα προσεκτικά διαλεγμένο βιβλίο, ψάχνω να βρω που στην ευχή να το αφήσω (που ειναι σαν αχούρι το σπίτι), και μετα που θα κάνω τις δουλειές μου (καναπες+προ) σκέφτομαι που στην ευχή να το άφησα
:confused:

βεβαια δεν ειμαι τοσο φιλαναγνώστης όσο εσείς,
δλδ για μενα
ο Ζολά είναι αμυντικός μέσος στη γαλλική ομάδα της Χάβρης.
:(
οποτε πείτε κανα καλο βιβλίο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 018946

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
...


εγω παλι οταν ερχομαι σπίτι με ένα προσεκτικά διαλεγμένο βιβλίο, ψάχνω να βρω που στην ευχή να το αφήσω (που ειναι σαν αχούρι το σπίτι), και μετα που θα κάνω τις δουλειές μου (καναπες+προ) σκέφτομαι που στην ευχή να το άφησα
:confused:

βεβαια δεν ειμαι τοσο φιλαναγνώστης όσο εσείς,
δλδ για μενα
ο Ζολά είναι αμυντικός μέσος στη γαλλική ομάδα της Χάβρης.
:(
οποτε πείτε κανα καλο βιβλίο...

Lesbian prison stories τρελε μου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Ἂς ἀναστήσω αὐτὸ τὸ πολὺ ἐνδιαφέρον θέμα.

Ἀγαπῶ τὴ λογοτεχνία ἂν καὶ ὁμολογῶ ὅτι ἔχω πολὺ καιρὸ νὰ διαβάσω ἕνα λογοτεχνικὸ κείμενο μόνο γιὰ τὴ χαρὰ τῆς ἀνάγνωσης γιατὶ κυρίως λόγῳ σπουδῶν τὰ διαβάζω γιὰ ἐρευνητικοὺς λόγους. Ἴσως εἶναι ἡ «κατάρα» αὐτοῦ ὁ ὁποῖος ἀσχολεῖται μὲ κάτι σὰν μελετητὴς νὰ μὴν μπορῇ τόσο εὔκολα νὰ παρασυρθῇ ἀπὸ τὰ τεχνάσματα τοῦ καλλιτέχνη ἀφοῦ αὐτὸς τὰ ἔχει ἤδη μάθει. Αὐτὸ ὅμως δὲ σημαίνει ὅτι δὲ νιώθω εὐχαρίστηση ὅταν βρίσκω σὲ ἕνα λογοτεχνικὸ κείμενο κάτι τὸ ὁποῖο θὰ μοῦ ἀγγίξῃ εὐαίσθητες χορδές.

Ἂς μπῶ ὅμως στὸ θέμα· εἶναι λοιπὸν τὰ λογοτεχνικὰ βιβλία χάσιμο χρόνου; Ἡ ἀπάντησή μου εἶναι ἐξαρτᾶται· μπορεῖ νὰ εἶναι χάσιμο χρόνου κυρίως μὲ δύο προϋποθέσεις· ὅταν διαβάζῃ κάποιος λογοτεχνικὰ βιβλία χαμηλοῦ ἐπιπέδου ἁπλῶς γιὰ νὰ περνᾷ ἡ ὥρα ἢ ὅταν ἡ ἀνάγνωση λογοτεχνικῶν βιβλίων ἀκόμα καὶ κορυφαίων συγγραφέων γίνεται παθολογικὴ ἐνασχόληση ἡ ὁποία κάνει τὸν ἄνθρωπο νὰ ἀπομονώνεται ἀπὸ τὸ περιβάλλον του καὶ νὰ ἀμελῇ τὶς ὑποχρεώσεις του (ἂν καὶ ὁμολογουμένως σήμερα αὐτὸ πολὺ σπανιώτερα συμβαίνει μὲ τὰ βιβλία ἀλλὰ μᾶλλον συμβαίνει μὲ τὸ διαδίκτυο) καὶ στὴ χειρότερη περίπτωση νὰ ταυτισθῇ πλήρως μὲ τοὺς χαρακτῆρες τῶν ἔργων ποὺ διαβάζει καὶ νὰ δημιουργήσῃ γύρω του ἕναν ψευτικὸ κόσμο στὸν ὁποῖον καὶ εἶναι ἐγκλωβισμένος (αὐτὸ τὸ παθαῖναν κυρίως οἱ γυναῖκες παλιότερα).

Ὅσο θυμᾶμαι τὸν ἑαυτό μου, διάβαζα γενικὰ λογοτεχνία. Τὴν περισσότερη λογοτεχνία τὴ διάβασα μέχρι τὰ 14-15 μου καὶ μετὰ γιὰ κάποιον λόγο σταμάτησε τὸ ἐνδιαφέρον μου. Πλέον μπορεῖ κατὰ καιροὺς νὰ πιάσω κάποιο μυθιστόρημα καὶ νὰ τὸ διαβάσω ἀλλὰ γενικὰ προτιμῶ πιὸ πολὺ κείμενα τὰ ὁποῖα πραγματεύονται ἕνα θέμα μὲ δοκιμιακὸ τρόπο καὶ γενικὰ κείμενα τὰ ὁποῖα ἔχουν ἀναλυτικὸ χαρακτῆρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

InSheerPleasure

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 103 μηνύματα.
ΛΟΒΟΤΟΜΗ
...και γρήγορα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alma Libre

Επιφανές μέλος

Η Sinéad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,229 μηνύματα.
Προσωπικά δεν θεωρώ τα λογοτεχνικά βιβλία χάσιμο χρόνου. Καλλιεργούν απόψεις για διάφορα θέματα, προσφέρουν συντροφιά και ηρεμία στις δύσκολες στιγμές.. ;)

Ανάλογα με το επίπεδό τους, εξαρτάται το αν είναι χάσιμο χρόνου. Τα περισσότερα καλλιεργούν όντως απόψεις και ευαισθητοποιούν γύρω απο διάφορα ζητήματα της εποχής. Τα πολύ χαμηλού επιπέδου προσφέρουν μόνο συντροφιά. Όλα τα βιβλία προσφέρουν κάτι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CiNeFiL

Διακεκριμένο μέλος

Η CiNeFiL αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 7,229 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dalian

Περιβόητο μέλος

Η Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,822 μηνύματα.
Στη θέση λογοτεχνία βάζω πεζογραφία και ποίηση και τα γράμματα γενικότερα: τί θα κάναμε χωρίς αυτά?

Το βιβλίο ανέκαθεν έπαιρνε τη μορφή ευχάριστης συντροφιάς ή παρηγοριάς ή τρόπου εκτόνωσης/διείσδυσης σε έναν άλλοτε φανταστικό και εξωγήινο κόσμο είτε σε μια διαφορετική πτυχή του δικού μας κόσμου που δεν γνωρίζαμε ως τότε.

Δεν μπορώ να βρω έναν λόγο για τον οποίο επιφορτίζεται αρνητικά η λογοτεχνία. Τί έχεις να χάσεις?

Εκτός κι αν καταλήξεις να κάνεις μόνο αυτό,σε σημείο να σε απορροφά από την καθημερινότητά σου.

Προϋπόθεση φυσικά πάντα μια ανάλογη ποιότητα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

L0uk0umas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η L0uk0umas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Παλαιό Φάληρο (Αττική). Έχει γράψει 282 μηνύματα.
Λατρεύω το διάβασμα απο τότε που θυμάμαι τον εαυτό μου!:)
Διαβάζω απαραίτητα κάθε βράδυ πριν κοιμηθώ αλλά και μέσα στη μέρα όταν βρίσκω ελευθερο χρόνο!
Έχω ξοδέψει άπειρα λεφτά σε βιβλία μιας και ο δανεισμός δεν είναι λύση για μένα αφού θέλω να έχω όλα τα βιβλία που διαβάζω!:redface:
Γενικά δεν αντέχω την κακομεταχείρηση στα βιβλία! Μου γυρίζει το μάτι!:P

Φυσικά και δεν θεωρώ τα βιβλία χάσιμο χρόνου..Για μένα όσο μπορεί να διαβάζει κανείς κέρδος είναι!:)
Προσωπικά κάθε βιβλίο που διαβάζω είναι ένα ταξίδι που δεν μπορεί να αντικαταστήσει καμία ταινία!
Θεωρώ το διάβασμα όχι μόνο τρόπο δισκέδασης αλλά και χαλάρωσης απο μια κουραστική μέρα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dogie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,092 μηνύματα.
Τα λογοτεχνικά βιβλία είναι χάσιμο χρόνου. Ο,τι μπορούν να σου διδάξουν, μπορείς να το πάρεις σε μεγάλο βαθμό απο μια ανάλογη ταινία, που θα σου κοστίσει πολύ λιγότερο απο το χρόνο σου.
  1. Προτιμώ να διαβάζω βιβλία που σου παρέχουν γνώσεις, οποιουδήποτε είδους, παρά λογοτεχνικά. Τα οφέλη τους δεν μπορείς να τα αποκομίσεις απο ταινίες, και σίγουρα είναι περισσότερα.
Συμφωνώ απόλυτα με την παραπάνω άποψη.
Δε μου αρέσει η Λογοτεχνία. Μου αρέσει να διαβάζω βιβλία που προσφέρουν γνώσεις... :)
Διαβάζω συνεχώς βιβλία. Είχα σταματήσει για ένα διάστημα εξαιτίας των Πανελληνίων αλλά τώρα επανήλθα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rakels

Δραστήριο μέλος

Η Ράκελ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 720 μηνύματα.
Λατρεύω το διάβασμα απο τότε που θυμάμαι τον εαυτό μου!:)
Διαβάζω απαραίτητα κάθε βράδυ πριν κοιμηθώ αλλά και μέσα στη μέρα όταν βρίσκω ελευθερο χρόνο!
Έχω ξοδέψει άπειρα λεφτά σε βιβλία μιας και ο δανεισμός δεν είναι λύση για μένα αφού θέλω να έχω όλα τα βιβλία που διαβάζω!:redface:
Γενικά δεν αντέχω την κακομεταχείρηση στα βιβλία! Μου γυρίζει το μάτι!:P

Φυσικά και δεν θεωρώ τα βιβλία χάσιμο χρόνου..Για μένα όσο μπορεί να διαβάζει κανείς κέρδος είναι!:)
Προσωπικά κάθε βιβλίο που διαβάζω είναι ένα ταξίδι που δεν μπορεί να αντικαταστήσει καμία ταινία!
Θεωρώ το διάβασμα όχι μόνο τρόπο δισκέδασης αλλά και χαλάρωσης απο μια κουραστική μέρα!
Πραγματικά, δε θα μπορούσα να συμφωνήσω περισσότερο.
Ειδικά αυτό με το κουσούρι του να θέλουμε να έχουμε όλα τα βιβλία που διαβάζουμε δε συμφέρει καθόλου και σε καταλαβαίνω απόλυτα, αλλά νομίζω πως αργά ή γρήγορα θα χρειαστεί να βρούμε μία λύση!:P
Προσωπικά, για 'μένα το βιβλίο είναι απλά το κάτι άλλο. Χάνομαι όταν διαβάζω, με απορροφά στο μέγιστο η ιστορία και η εξέλιξή του (ειδικά εάν είναι πολύ ενδιαφέρον, μου μιλάς και ταξιδεύω στο υπερπέραν!:P) .
Μιας που έκανες μια σύγκριση με τις ταινίες, δεν ξέρω, ίσως ακουστεί περίεργο, αλλά πολλές φορές απογοητεύομαι από την ταινία (με βάση την ιστορία ενός βιβλίου πάντα), είτε ακολουθεί τη συνέχειά του είτε όχι, γιατί νιώθω πως οι ηθοποιοί δεν εναρμονίζονται πλήρως στο περιβάλλον και τις εικόνες που έχω φανταστεί εγώ. Αλλά αυτό εν τέλει είναι κάτι καθαρά προσωπικό, μιας και ο καθένας από μας έχει τη δική του φαντασία.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

L0uk0umas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η L0uk0umas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Παλαιό Φάληρο (Αττική). Έχει γράψει 282 μηνύματα.
Πραγματικά, δε θα μπορούσα να συμφωνήσω περισσότερο.
Ειδικά αυτό με το κουσούρι του να θέλουμε να έχουμε όλα τα βιβλία που διαβάζουμε δε συμφέρει καθόλου και σε καταλαβαίνω απόλυτα, αλλά νομίζω πως αργά ή γρήγορα θα χρειαστεί να βρούμε μία λύση!:P
Προσωπικά, για 'μένα το βιβλίο είναι απλά το κάτι άλλο. Χάνομαι όταν διαβάζω, με απορροφά στο μέγιστο η ιστορία και η εξέλιξή του (ειδικά εάν είναι πολύ ενδιαφέρον, μου μιλάς και ταξιδεύω στο υπερπέραν!:P) .
Μιας που έκανες μια σύγκριση με τις ταινίες, δεν ξέρω, ίσως ακουστεί περίεργο, αλλά πολλές φορές απογοητεύομαι από την ταινία (με βάση την ιστορία ενός βιβλίου πάντα), είτε ακολουθεί τη συνέχειά του είτε όχι, γιατί νιώθω πως οι ηθοποιοί δεν εναρμονίζονται πλήρως στο περιβάλλον και τις εικόνες που έχω φανταστεί εγώ. Αλλά αυτό εν τέλει είναι κάτι καθαρά προσωπικό, μιας και ο καθένας από μας έχει τη δική του φαντασία.:)

Συμφωνώ! Κατα 99% η ταινία πάντα είναι κατώτερη του βιβλίου...Και αυτό γίνεται όχι μόνο γιατι στην ταινία δεν μπορούν να μεταφέρουν καθε αυτό το βιβλίο με όλες του τις λεπτομέριες αλλά και γιατί διαβάζοντας ένα βιβλίο ο καθένας διαμορφώνει την δική του εικόνα βάση της φαντασίας του..:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 010239

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δε μου αρέσουν τα λογοτεχνικά, ούτε η ποίηση (κυρίως αυτή).Μου αρέσουν και μενα τα βιβλία που προσφέρουν γνώσεις. Μεχρι τα 14 που και που διάβαζα κάποιο λογοτεχνικό αλλά απο τοτε δεν εχω ξανακουμπησει.Ειμαι οπτικος τύπος και θεωρώ πως τα λογοτεχνικα ειναι σημαντική σπατάλη χρόνου σε συγκριση με την ταινία Την οποία και προτιμω σε ολες τις περιπτώσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 9 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top