Κολώνιες και αρώματα

Anonyme

Δραστήριο μέλος

Η Anonyme αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταφραστής/Διερμηνέας. Έχει γράψει 645 μηνύματα.
Κοίτα να δεις πόσο διαφορετική είναι η κάθε... μύτη!

Εμένα μου αρέσει παααρα πολύ το άρωμα καρύδας :redface: Απλά τρελένομαι,και σε κρέμες σώματος,και σε άρωμα,σε όλα.

Λατρεύω να το μυρίζω όταν χαζεύω αφρόλουτρα/κρέμες κτλ. μα πάνω μου δεν κάθεται με τι-πο-τά. Αυτό και το cocoa butter + το δέρμα μου = Χ. Να φανταστείς είχα το αφρόλουτρο της bioten που μυρίζει τέλεια και το έδωσα στον φίλο μου, τόσο δεν μ' άρεσε. :P

Εγώ πάλι τρελλαίνομαι για τα ανδρικά αρώματα, θα μπορούσα να τα φοράω άνετα. Κάποτε φορούσα το one man show, μετά ανακάλυψα την Cabotine του Gres και κόλλησα εδώ και 16 χρόνια. Γενικά πάντως δεν μου αρέσουν κι εμένα τα αρώματα με εσσάνς λουλουδιών και κυρίως ότι έχει γιασεμί.:sick:

Μου είχαν δώσει ένα μεγαλούτσικο δείγμα από την YSL L'homme και την φόραγα μπορεί και κανένα τρίμηνο (επειδή είχε αυτό το effect που δεν φεύγει από τα ρούχα, κι ήταν χειμώνας κι όλες οι ζακέτες/παλτό μύριζαν αυτό). Δεν άκουσα ποτέ κακό σχόλιο (αλλά ούτε και καλό :redface:).

Όλα κι όλα, το γιασεμί μ' αρέσει πολύ και έχει η αγαπημένη μου κολώνια όλων των εποχών (D&G, L' impératrice)...

Για τον καπνό δεν ξέρω, αλλά το σανταλόξυλο το χρησιμοποιούν και σε γυναικεία, το έχω καρα-τσεκάρει, γιατί ακριβώς επειδή περιέχουν αυτό, δεν τα προτιμώ;)
Αντίθετα, μου αρέσουν όσα περιέχουν ιδιαίτερα γιασεμί και νυχτολούλουδο.
Πόσο δεν ταιριάζουμε!...:P

...αλλά το νυχτολούλουδο το απεχθάνομαι! Μου έκαναν δώρο αυτό κι έκανα μεγάλη προσπάθεια, αλλά τελικά το χάρισα (όπως έχετε καταλάβει, είμαι πολύ καλό άτομο να με έχετε φίλη, χαρίζω πολύ συχνά καλλυντικά που εν τέλει δεν μου ταιριάζουν :P). Βέβαια είναι oriental και κυρίως αυτό δεν μ' άρεσε, πολύ βαρύ μου φάνηκε.

Σ'ευχαριστώ, θα το έχω στα υπ'όψη. :flowers:
Το θέμα το δικό μου είναι οτι ενώ λατρεύω το πατσουλί, συγχρόνως απεχθάνομαι τα βαρειά αρώματα, μου αρέσουν αυτά που δεν περιέχουν μπαχάρια, αλλά εσάνς λουλουδιών, όπως αυτό της Prada
Π.χ. ένα που δεν μπορώ είναι το "Angel" του Thierry Mugler.
Μέχρι τώρα με πατσουλί έχω βρει μόνο ένα της Chanel, όμως πανάκριβο.

Μόλις βρω χρόνο να πάω να μυρίσω αρώματα, θα κάνω μια έρευνα μήπως και εντοπίσω τίποτα, είναι από τις αγαπημένες μου ασχολίες! Πάντως η Rituals έχει και με κέδρο & πατσουλί, αυτό, που είναι γυναικείο, το τσέκαρα. :redface: Για μένα το μόνο κακό με τα high end αρώματα είναι η τιμή τους (μεγάλο κακό, το αναγνωρίζω). Κατά τ' άλλα η απόδωση είναι απίστευτη, προσωπικά δεν μου έχουν προκαλέσει ποτέ τον οποιοδήποτε ερεθισμό, ενώ κρατάνε απίστευτα πολύ. Έχω τη Mademoiselle της Chanel και ενώ έχει "λήξει" (και ξέρω πως δεν πρέπει να την χρησιμοποιώ :redface:) μυρίζει λες και την αγόρασα χθες.

Τι να σου πω εμενα δεν μου φανηκε πατσουλι.Γενικα μου αρεσουν οι μυρωδιες απο λουλουδια και ισως για αυτο.Βεβαια επηρεαζει και το δερμα καθε ανθρωπου στην μυρωδια της κολονιας.Εχω παρατηρησει πως αλλιως μυριζει μια συγκεκριμενη κολονια σε μενα και αλλιως σε μια φιλη μου.

Ισχύει πάρα πολύ αυτό με το δέρμα. Μια μέρα μια φίλη μου με ρώτησε ποιο άρωμα φοράω κι όταν της είπα, δεν με πίστευε! Είχε μυρίσει σε κάποια άλλη κοπέλα το ίδιο άρωμα και δεν της άρεσε καθόλου και δεν μπορούσε να πιστέψει πώς γίνεται να είναι το ίδιο. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,575 μηνύματα.
...αλλά το νυχτολούλουδο το απεχθάνομαι! Μου έκαναν δώρο αυτό κι έκανα μεγάλη προσπάθεια, αλλά τελικά το χάρισα (όπως έχετε καταλάβει, είμαι πολύ καλό άτομο να με έχετε φίλη, χαρίζω πολύ συχνά καλλυντικά που εν τέλει δεν μου ταιριάζουν
:P

Καλή μου φίλη λοιπόν..

Το νυχτολούλουδο, ναι είναι κομάτι βαρύ, αλλά τις μυρωδιές από γιασεμί ή αγιόκλημα τις βρίσκω υπέροχες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jo_

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Elizabeth Blackburn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 133 μηνύματα.
Πόσο μου αρέσουν τα αρώματα :inlove::inlove::inlove: Όταν ανοίγει ο καιρός ή έχει ηλιόλουστη μέρα μου αρέσει πολύ το Daisy από Marc Jacobs. Τις χειμωνιάτικες μερες προτιμώ το Weekend απο Burberry :panwkatw:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnys

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 183 μηνύματα.
Eγώ φοράω Cool water,αλλά την ψιλοβαρέθηκα(κι όμως :P ) Κορίτσια, έχετε να προτείνετε καμία καλή νεανική,χειμωνιάτικη;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Αυτά τα αρώματα που στα γεμίζουν σε μπουκαλάκια είναι ψεύτικα και imitations? Επειδή κοστίζουν 10 ευρώ ενώ το κανονικό παίζει να κοστίζει και 40.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Αυτά τα αρώματα που στα γεμίζουν σε μπουκαλάκια είναι ψεύτικα και imitations? Επειδή κοστίζουν 10 ευρώ ενώ το κανονικό παίζει να κοστίζει και 40.

Imitations είναι, αλλά επειδή είναι αρωματοπωλεία μπορούν να τα παρασκευάσουν σχεδόν αυτούσια.
Εγώ προσωπικά μόνο από εκεί παίρνω και μεταξύ μας, αν μου αρέσει ένα άρωμα σαν μυρωδιά, δεν θα κοιτάξω αν το αυθεντικό μυρίζει ακριβώς έτσι.

Τώρα αν εννοείς μήπως με τον τρόπο που μιξάρουν τα συστατικά μπορούν να σου ερεθίσουν το δέρμα ή να σου προκαλέσουν καμιά αλλεργία, εμένα προσωπικά δεν μου έχει τύχει ποτέ και δεν έχω ακούσει και τίποτα τέτοιο. Δεν είναι δηλαδή "φτηνιάρικο" άρωμα, απλά δεν πληρώνεις το logo της εταιρείας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,797 μηνύματα.
Παιδια, βρηκα μια παλια κολονια (2-3 χρονια πριν μου το εκαναν δωρο) αλλα δεν μπορω να διακρινω τη ειναι ανδρικο ή γυναικιο , λεγεται Eternity eau de toillete και πανω γραφει μονο αυτο,εχει ασπρο καπακι , το κουτι δεν το εχω για να δω για τι φυλο ειναι .Παντος το αρωμα ερχεται προς το γλυκο + με λιγο οιμοπνευμα !!! τι λετε να ειναι ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μουσικός και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,777 μηνύματα.
Με ένα γρήγορο γκουγκλάρισμα θα δεις ότι είναι αντρική. Φαντάζομαι ότι για να στην έκαναν δώρο, γυναικεία λίγο δύσκολο να είναι, don't you think?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,797 μηνύματα.
Με ένα γρήγορο γκουγκλάρισμα θα δεις ότι είναι αντρική. Φαντάζομαι ότι για να στην έκαναν δώρο, γυναικεία λίγο δύσκολο να είναι, don't you think?

Ναι ομως φερνει λιγο προς το γλυκο +ασπρο καπακι(στα αλλα που εχω ειναι μαυρα), για αυτο το σκεφτομαι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,088 μηνύματα.
Google is your friend, ψάξτο λιγο. Ή ρωτα σε ενα μαγαζί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μουσικός και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,777 μηνύματα.
Βy the way, εγώ βάζω αυτή και έχω ακούσει τα καλύτερα κοπλιμέντα :redface:

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φιλόλογος ξένων γλωσσών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.


Ερωτευμένη και με τα 2 :inlove:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleop

Πολύ δραστήριο μέλος

Η kleop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,469 μηνύματα.


Ερωτευμένη και με τα 2 :inlove:
Εχει τυχει να μου κανουν δωρο και τις 2 που ανεφερες.Η πρωτη οντως ειναι πολυ καλη(παει τελειωσε τωρα):redface:,αλλα η δευτερη δεν με τρελανε ιδιαιτερα.Αυτη που πηρα προσφατα ειναι η πολυδιαφημισμενη
.Ειναι ελαφρως δυνατη για τα γουστα μου,αλλα αν ψεκασεις στα ρουχα και στα φουλαρια παραμενει το αρωμα.Μελλοντικα θα ηθελα να παρω
αυτη,αν και η αντρικη της εκδοση μου αρεσει ακομα πιο πολυ.:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PolGR1509

Τιμώμενο Μέλος

Ο PolGR1509 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,307 μηνύματα.

ToxicLips

Δραστήριο μέλος

Η Άννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 770 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Το τελευταίο χρόνο φοράω το Ultraviolet Paco Rabanne, πολύ δύσκολα να το άλλαζα, νομίζω εκεί είμαι και ταιριάζει χειμώνα καλοκαίρι :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,978 μηνύματα.
Dior fahrenheit
prada luna rossa

Δοκιμαστε την δευτερη την αγορασε 2 χρονια πριν απο το αεροδρομιο του παρισιου και απο τοτε αλλαξα την γνωμη μου για τα Ιταλικα αρωματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Εγώ θέλω να δοκιμάσω acqua di gio την έχει πάρει κανείς;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μουσικός και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,777 μηνύματα.
Εγώ θέλω να δοκιμάσω acqua di gio την έχει πάρει κανείς;
Την έχω εγώ. Το καλό είναι ότι το άρωμα μένει πάνω σου για αρκετές ώρες και μυρίζε ωραία ( αν και αυτό είναι υποκειμενικό).
Πήγαινε σε ένα κατάστημα να την δοκιμάσεις και αν σ'αρέσει πάνω σου, πάρε την
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,978 μηνύματα.
Παιδιά πάρτε την Luna Rossa είναι τέλεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top