• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Ακμή: Τρόποι αντιμετώπισης

voulister

Νεοφερμένος

Η voulister αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Αρχικά καλά έκανες και τα σταμάτησες.
Αν θυμάμαι καλά είχα κάνει κάτι εξετάσεις πριν ξεκινήσω τα ακνοτρεν.
Πήγαινε οσο πιο σύντομα μπορείς στον οφθαλμιατρο (ή σε άλλον αν δεν τον εμπιστεύεσαι)
Δεν νομίζω να είναι κάτι μη αναστρεψημο
Σου εύχομαι περαστικά:)
Σε ευχαριστω πολυ! :) σε τι εξετασεις αναφερεσαι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 278211

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Το θεμα ειναι οτι εμενα ξεπερασε τα ορια της ξηροφθαλμιας και πλεον μιλαμε για θολη οραση απο το ενα ματι...πηγα 3 φορες σε οφθαλμιατρο,την 3η σε διαφορετικο και μου ειπε οτι εχει φθαρει ο κερατοειδης και μου εδωσε αγωγη...σταματησα τα χαπια...το θεμα ειναι αν ειναι κατι αναστρεψιμο...ειπαμε να φτιαξουμε κατι αλλα να μη χαλασουμε κατι αλλο ������ ειχα ξαναπαρεια τα χαπια 8-9 χρονια πριν τετοιο θεμα δεν ειχα

Γιατί δε ρώτησες τον οφθαλμίατρο εάν είναι αναστρέψιμο και ρωτάς εδώ; Τα κύτταρα του κερατοειδούς ανανεώνονται και κανονικά δε θα έχεις πρόβλημα. Επίσης, δεν είναι και η καλύτερη ιδέα να σταματάς μόνη σου μια θεραπεία που έχεις ξεκινήσει, εάν φυσικά θέλεις να είναι αποτελεσματική. Οτιδήποτε κάνεις καλό είναι να γίνεται σε συνεννόηση με το/τη γιατρό σου. Αυτό είναι σημαντικό όχι τόσο εδώ, αλλά σε άλλες κατηγορίες φαρμάκων πχ αντιβιοτικά, επειδή η μη ολοκλήρωση της θεραπείας συμβάλλει στην ανάπτυξη ανθεκτικών μικροβίων, δηλαδή αχρηστεύουμε έτσι τα συγκεκριμένα φάρμακα.

Σε ευχαριστω πολυ! :) σε τι εξετασεις αναφερεσαι?

εξετάσεις γενικής αίματος, νεφρικής και ηπατικής λειτουργίας, χοληστερίνης ίσως και ορμονολογικές για τις γυναίκες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stitchpunk

Δραστήριο μέλος

Η Eternal Sunshine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 596 μηνύματα.
Γιατί δε ρώτησες τον οφθαλμίατρο εάν είναι αναστρέψιμο και ρωτάς εδώ; Τα κύτταρα του κερατοειδούς ανανεώνονται και κανονικά δε θα έχεις πρόβλημα. Επίσης, δεν είναι και η καλύτερη ιδέα να σταματάς μόνη σου μια θεραπεία που έχεις ξεκινήσει, εάν φυσικά θέλεις να είναι αποτελεσματική. Οτιδήποτε κάνεις καλό είναι να γίνεται σε συνεννόηση με το/τη γιατρό σου. Αυτό είναι σημαντικό όχι τόσο εδώ, αλλά σε άλλες κατηγορίες φαρμάκων πχ αντιβιοτικά, επειδή η μη ολοκλήρωση της θεραπείας συμβάλλει στην ανάπτυξη ανθεκτικών μικροβίων, δηλαδή αχρηστεύουμε έτσι τα συγκεκριμένα φάρμακα.


Συγγνώμη που επεμβαινω, και χωρίς να θέλω να παρεξηγηθω, αλλά κι εγώ που πηγα στον γιατρό, δεν έβλεπε κάτι. Πως θα σου πει ο οφθαλμιατρος, όταν δεν ξέρει καν τι είναι? Καλά κάνει η κοπέλα και ρωταει, γιατί σε τέτοιες περιπτώσεις ψαχνεις να βρεις κάποιον με παρόμοιο πρόβλημα. Οι γιατροί δεν ξέρουν τα πάντα. (Το αντίθετο θα έλεγα). Επίσης, όταν το θέμα αφορά την όραση σου, εννοείται ότι σταματας την αγωγή. Καταρχας δεν αντεχεται ο πόνος. Δεν είναι απλή ξηροφθαλμια που περνάει με σταγόνες. Εγώ βάζω σταγόνες και απλά δεν είναι ξηρά για λίγο. Αλλά ο πόνος επιμενει. Τέλος, θέλω να αναφέρω ότι έχουμε πηξει στους αχρηστους γιατρούς. Εμένα ένας γιατρός μου έδινε αντιβιωσεις για ένα μήνα, λέγοντας μου ότι έχω ιγμοριτιδα και τελικά δεν έχω καν ιγμορια! Δεν είναι να τους εμπιστευεσαι και πολύ. Για τα αντιβιοτικά συμφωνώ ότι δεν πρέπει να τα σταματας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

voulister

Νεοφερμένος

Η voulister αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Γιατί δε ρώτησες τον οφθαλμίατρο εάν είναι αναστρέψιμο και ρωτάς εδώ; Τα κύτταρα του κερατοειδούς ανανεώνονται και κανονικά δε θα έχεις πρόβλημα. Επίσης, δεν είναι και η καλύτερη ιδέα να σταματάς μόνη σου μια θεραπεία που έχεις ξεκινήσει, εάν φυσικά θέλεις να είναι αποτελεσματική. Οτιδήποτε κάνεις καλό είναι να γίνεται σε συνεννόηση με το/τη γιατρό σου. Αυτό είναι σημαντικό όχι τόσο εδώ, αλλά σε άλλες κατηγορίες φαρμάκων πχ αντιβιοτικά, επειδή η μη ολοκλήρωση της θεραπείας συμβάλλει στην ανάπτυξη ανθεκτικών μικροβίων, δηλαδή αχρηστεύουμε έτσι τα συγκεκριμένα φάρμακα.
Ρωταω εδω για τον απλουσταστο λογο οτι ισως καποιος να αντιμετωπισε κατι παρομοιο και να μπορουσε να με βοηθησει και να μου πει αν το ξεπερασε.με τη λογικη αυτη και οι σταγονες που μου εδωσαν για την ξηροφθαλμια θα επρεπε να βελτιωσουν την κατασταση και οχι να φτασω σε σημειο να εχει μειωθει η οραση μου.το να σου πει ο οποιοσδηποτε γιατρος οτι κατι θα περασει ειναι ευκολο,αλλα παντα υπαρχει το ενδεχομενο να υπαρξουν επιπλοκες...το φυλλαδιο οδηγιων αναφερει οτι αν αντιμετωπισει καποιος προβλημα ορασης ενημερωνει τον γιατρο του και κανει οφθαλμολογικο ελεγχο,εκανα και τα δυο...ο δερματολογος μου μου ειπε οτι πρωτη φορα ακουει να χειροτερευει η ξηροφθαλμια ενω χρησιμοποιουνται σταγονες και οτι αν εγω δεν μπορω να το αντεξω θα διακοψουμε τη θεραπεια ενω σε αλλο σημειο λεει αν παρουσιαστει θολη οραση σε συνδυασμο με πονοκεφαλους ναυτιες κλπ διακοπτεις αμεσως τη ληψη των φαρμακων αρα δεν επραξα αυθαιρετα...δε νομιζω οτι εχω τη διαθεση να υποτροπιασει η ακμη μου και να φουντωσω ξανα αλλα το προτιμω απο το να χασω το ματι μου...οσο για τις εξετασεις,τις εχω κανει αυτες,απλα ρωτησα τον αλλο χρηστη γιατι ισως να αναφερεται σε κατι αλλο.οποτε δεν βρισκω το λογο να απαντας επιθετικα,κατα τη γνωμη μου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 278211

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Συγγνώμη που επεμβαινω, και χωρίς να θέλω να παρεξηγηθω, αλλά κι εγώ που πηγα στον γιατρό, δεν έβλεπε κάτι. Πως θα σου πει ο οφθαλμιατρος, όταν δεν ξέρει καν τι είναι? Καλά κάνει η κοπέλα και ρωταει, γιατί σε τέτοιες περιπτώσεις ψαχνεις να βρεις κάποιον με παρόμοιο πρόβλημα. Οι γιατροί δεν ξέρουν τα πάντα. (Το αντίθετο θα έλεγα). Επίσης, όταν το θέμα αφορά την όραση σου, εννοείται ότι σταματας την αγωγή. Καταρχας δεν αντεχεται ο πόνος. Δεν είναι απλή ξηροφθαλμια που περνάει με σταγόνες. Εγώ βάζω σταγόνες και απλά δεν είναι ξηρά για λίγο. Αλλά ο πόνος επιμενει. Τέλος, θέλω να αναφέρω ότι έχουμε πηξει στους αχρηστους γιατρούς. Εμένα ένας γιατρός μου έδινε αντιβιωσεις για ένα μήνα, λέγοντας μου ότι έχω ιγμοριτιδα και τελικά δεν έχω καν ιγμορια! Δεν είναι να τους εμπιστευεσαι και πολύ. Για τα αντιβιοτικά συμφωνώ ότι δεν πρέπει να τα σταματας.

Μισό λεπτάκι. Δεν μπορείς να λες ότι οι γιατροί γενικά δεν ξέρουν τίποτα, εκτός αν αναφέρεσαι σε κάποιους που πήραν πτυχίο με ένα τενεκέ λάδι. Προφανώς και δεν μπορώ να καθίσω σε ένα φόρουμ και να λέω για τον όποιο γιατρό ότι είναι ή δεν είναι καλός επειδή είδε ή δεν είδε βλάβη, η οποία μπορεί να υπήρχε ή να μην υπήρχε.

Εάν κάποιος έχει ξηροφθαλμία, εννοείται ότι αποφεύγει να βάφει τα μάτια του, να έχει έκθεση σε ερεθιστικούς παράγοντες για τα μάτια γενικά κτλ.

Επίσης όλοι έχουμε ιγμόρια εκτός από σπανιότατες περιπτώσεις

Ρωταω εδω για τον απλουσταστο λογο οτι ισως καποιος να αντιμετωπισε κατι παρομοιο και να μπορουσε να με βοηθησει και να μου πει αν το ξεπερασε.με τη λογικη αυτη και οι σταγονες που μου εδωσαν για την ξηροφθαλμια θα επρεπε να βελτιωσουν την κατασταση και οχι να φτασω σε σημειο να εχει μειωθει η οραση μου.το να σου πει ο οποιοσδηποτε γιατρος οτι κατι θα περασει ειναι ευκολο,αλλα παντα υπαρχει το ενδεχομενο να υπαρξουν επιπλοκες...το φυλλαδιο οδηγιων αναφερει οτι αν αντιμετωπισει καποιος προβλημα ορασης ενημερωνει τον γιατρο του και κανει οφθαλμολογικο ελεγχο,εκανα και τα δυο...ο δερματολογος μου μου ειπε οτι πρωτη φορα ακουει να χειροτερευει η ξηροφθαλμια ενω χρησιμοποιουνται σταγονες και οτι αν εγω δεν μπορω να το αντεξω θα διακοψουμε τη θεραπεια ενω σε αλλο σημειο λεει αν παρουσιαστει θολη οραση σε συνδυασμο με πονοκεφαλους ναυτιες κλπ διακοπτεις αμεσως τη ληψη των φαρμακων αρα δεν επραξα αυθαιρετα...δε νομιζω οτι εχω τη διαθεση να υποτροπιασει η ακμη μου και να φουντωσω ξανα αλλα το προτιμω απο το να χασω το ματι μου...οσο για τις εξετασεις,τις εχω κανει αυτες,απλα ρωτησα τον αλλο χρηστη γιατι ισως να αναφερεται σε κατι αλλο.οποτε δεν βρισκω το λογο να απαντας επιθετικα,κατα τη γνωμη μου...

Κι εγώ "είμαι επιθετική" για τον απλούστατο λόγο ότι η κάθε περίπτωση είναι διαφορετική. Η ξηροφθαλμία που έχεις μπορεί να οφείλεται στο φάρμακο, μπορεί να οφείλεται κ σε 1002 άλλα πράγματα. Δε θα σου βγάλει διάγνωση κανένας από εδώ, μόνο ο γιατρός μπορεί να πάρει την ευθύνη και να προτείνει κάποια θεραπεία. Επίσης, θολή όραση + κεφαλαλγίες σημαίνει άλλο πράγμα, που θα το είχε δει ο οφθαλμίατρος αν υπήρχε.

Για τις εξετάσεις απάντησα γιατί κι εγώ αυτές έκανα κ γιατί ξέρω πως αυτές γίνονται σε όλους.

Καλά δικές σας είναι οι αποφάσεις, πράξετε όπως νομίζετε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stitchpunk

Δραστήριο μέλος

Η Eternal Sunshine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 596 μηνύματα.
Μισό λεπτάκι. Δεν μπορείς να λες ότι οι γιατροί γενικά δεν ξέρουν τίποτα, εκτός αν αναφέρεσαι σε κάποιους που πήραν πτυχίο με ένα τενεκέ λάδι. Προφανώς και δεν μπορώ να καθίσω σε ένα φόρουμ και να λέω για τον όποιο γιατρό ότι είναι ή δεν είναι καλός επειδή είδε ή δεν είδε βλάβη, η οποία μπορεί να υπήρχε ή να μην υπήρχε.

Εάν κάποιος έχει ξηροφθαλμία, εννοείται ότι αποφεύγει να βάφει τα μάτια του, να έχει έκθεση σε ερεθιστικούς παράγοντες για τα μάτια γενικά κτλ.

Επίσης όλοι έχουμε ιγμόρια εκτός από σπανιότατες περιπτώσεις

Δεν έχω ιγμορια σου λέω. Το ξέρω ότι είναι σπάνιο (ένας στους δέκα έχει ατροφικα, κι από αυτούς ένα ποσοστό δεν έχουν αναπτυχθεί καθόλου), αλλά δεν έχω. Θέλεις να σου στειλω ακτινογραφια? Τελικά είχα αλλεργικη ρινιτιδα. Και επαιρνα άδικα αντιβιωσεις. Και ο γιατρός ο συγκεκριμένος θεωρείται από τους καλούς.
Δεν είπα ποτέ ότι οι γιατροί δεν ξέρουν τίποτα. Μην λες πράγματα που δεν είπα. Είπα ότι δεν πρέπει να τους εμπιστευεσαι τυφλά και ότι δεν τα ξέρουν όλα. Έχω πολλά παραδείγματα από γιατρούς. Δεν μπορεί όλοι να έδωσαν ένα τενεκε λάδι. Αν όλες οι περιπτώσεις που ξέρω, λαδωσαν, τότε κάτι δεν πάει καλά στο σύστημα και πρέπει να προσεχουμε παραπάνω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

voulister

Νεοφερμένος

Η voulister αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Μισό λεπτάκι. Δεν μπορείς να λες ότι οι γιατροί γενικά δεν ξέρουν τίποτα, εκτός αν αναφέρεσαι σε κάποιους που πήραν πτυχίο με ένα τενεκέ λάδι. Προφανώς και δεν μπορώ να καθίσω σε ένα φόρουμ και να λέω για τον όποιο γιατρό ότι είναι ή δεν είναι καλός επειδή είδε ή δεν είδε βλάβη, η οποία μπορεί να υπήρχε ή να μην υπήρχε.

Εάν κάποιος έχει ξηροφθαλμία, εννοείται ότι αποφεύγει να βάφει τα μάτια του, να έχει έκθεση σε ερεθιστικούς παράγοντες για τα μάτια γενικά κτλ.

Επίσης όλοι έχουμε ιγμόρια εκτός από σπανιότατες περιπτώσεις



Κι εγώ "είμαι επιθετική" για τον απλούστατο λόγο ότι η κάθε περίπτωση είναι διαφορετική. Η ξηροφθαλμία που έχεις μπορεί να οφείλεται στο φάρμακο, μπορεί να οφείλεται κ σε 1002 άλλα πράγματα. Δε θα σου βγάλει διάγνωση κανένας από εδώ, μόνο ο γιατρός μπορεί να πάρει την ευθύνη και να προτείνει κάποια θεραπεία. Επίσης, θολή όραση + κεφαλαλγίες σημαίνει άλλο πράγμα, που θα το είχε δει ο οφθαλμίατρος αν υπήρχε.

Για τις εξετάσεις απάντησα γιατί κι εγώ αυτές έκανα κ γιατί ξέρω πως αυτές γίνονται σε όλους.

Καλά δικές σας είναι οι αποφάσεις, πράξετε όπως νομίζετε.



Ειδες δηλαδη εσυ καπου να ζηταω διαγνωση?διαγνωση εχω,αγωγη εχω και την ακολουθω οπως μου ειπε ο οφθαλμιατρο.δεν ξερω αν εχεις κατσει να διαβασεις το θεμα,αλλα μιας και το εχω διαβασει ολο,οι ανθρωποι εδω ανταλλασσουν αποψεις πανω στο θεμα της ακμης που μας ταλαιπωρει.δεν το παιζουν γιατροι.και ακομα κι αν καποιος το κανει,οι νοημονες χρηστες ειναι σε θεση να το φιλτραρουν αυτο.το μονο που ρωτησα ειναι αν καποιος ειχε κατι παρομοιο κι αν του εφυγε...δεν ρωτησα πως του εφυγε και δεν ζητησα απο καποιον να μου δωσει τη συνταγη του.
σαφως η ξηροφθαλμια μπορει να οφειλεται και αλλου,αλλα βλεπεις κι εσυ πως ποσταροντας το βρεθηκε κι αλλο ατομο με παρομοιο προβλημα και σου υπενθυμιζω οτι πλεον δε μιλαμε για ξηροφθαλμια, αλλα για πονο στο ματι η μια και για θολη οραση η αλλη,που μπορουν να οφειλονται και σε κατι αλλο και οχι απλα στην ξηροφθαλμια,οποτε και ισως να πρεπει να ανησυχουμε...
το αλλο στο οποιο αναφερεσαι ειναι το οιδημα της οπτικης θηλης το οποιο προκαλειται απο τον ψευδοογκο εγκεφαλου και ο οφθαλμιατρος ισως και να το δει,αλλα δεν ειναι παντα ορατο και δεν προκαλει παντα προβληματα ορασης..
δεν βρισκω το λογο να επιτεθεις σε καποιον που εχει τον νταλκα του.και εχοντας παρει τα χαπια θα επρεπε να ξερεις για τις ψυχολογικες τους επιπτωσεις,οποτε σκεψου το λιγο..εμενα μπορει να μη με εριξε ψυχολογικα,αλλα καποιον αλλον ισως ναι...δε θα θελε να δεχθει και τη δικη σου επιθεση
οσο γι αυτο που λεει η κοπελα για τους γιατρους,εννοει μαλλον οτι ο γιατρος δεν πηρε καν πρεφα οτι δεν εχει ιγμορεια!!!οι δερματολογοι ειναι μια ειδικοτητα γιατρων η οποια κοιταει σε μεγαλο βαθμο την τσεπη του ασθενη..εκτος κι αν εσυ σταθηκες τυχερη,οποτε χαιρομαι γι αυτο,αλλα υπαρχουν πολλοι ανθρωποι "καμμενοι" απο τη συγκεκριμενη ειδικοτητα.αν ανοιγαμε τετοιο τοπικ θα γινοταν χαμος!
σεβαστη λοιπον η αποψη σου,αλλα μαλλον πρεπει να μαθεις να την εκφραζεις πιο ηπια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Πάντως γενικά να ξέρετε, μιια μακροχρόνια αγωγή δεν την σταματάμε στο έτσι επειδή κάτι έγινε. Δεν θα κρίνουμε εδώ την σοβαρότητα αυτού του "κάτι", αλλά θα ήταν 1000 φορές καλύτερο να πάρεις τηλ τον δερματολόγο να του πεις ότι ξέρεις σταματάω την αγωγή για τον Χ λόγο, μπορούμε να κάνουμε κάτι άλλο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

voulister

Νεοφερμένος

Η voulister αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Πάντως γενικά να ξέρετε, μιια μακροχρόνια αγωγή δεν την σταματάμε στο έτσι επειδή κάτι έγινε. Δεν θα κρίνουμε εδώ την σοβαρότητα αυτού του "κάτι", αλλά θα ήταν 1000 φορές καλύτερο να πάρεις τηλ τον δερματολόγο να του πεις ότι ξέρεις σταματάω την αγωγή για τον Χ λόγο, μπορούμε να κάνουμε κάτι άλλο;

Ανεφερα και παραπανω οτι μιλησα με τον δερματολογο μου και ο ιδιος μου ειπε να σταματησω αν δεν αντεχω την ξηροφθαλμια, ποσο μαλλον οταν δεν εχω βελτιωση με τις σταγονες αλλα επιδεινωση και οτι ειναι η πρωτη φορα που το ακουει..εκεινος μονος του μου ανεφερε τη διακοπη...και δεν ξερω καν αν καταλαβε οτι μιλαμε για μειωση της οπτικης οξυτητας...τωρα αν αυτο σου φαινεται "κατι",οκ ευχομαι να μη σου τυχει ποτε!προγραμματισα ηδη τη νεα μου επισκεψη,δε νομιζω να μπορει να μου πει πως να συνεχισω αν δε με δει..δε διαφωνω στο οτι δε σταματαμε χωρις λογο,εχω ξανακανει τη θεραπεια,δεν τη σταματησα τοτε γιατι θεωρησα οτι η ξηροφθαλμια,τα σκαμενα χειλη κλπ δεν ηταν κατι..αν κοιταξεις και μονη σου στο διαδικτυο θα δεις αναφορες για ατομα που εχασαν τα ματια τους απο ακιουταν και που το φυλλαδιο του αναφερει την αμεση διακοπη σε περιπτωση προβληματων ορασης...τωρα αν δεν μπορειτε να καταλαβετε τον πανικο ενος ανθρωπου που το βιωνει αυτο,δεν μπορω να πω κατι!καλη καρδια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Babinos 10

Νεοφερμένος

Ο Babinos 10 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Καλησπέρα και καλή χρονιά σε όλους.. Είμαι καινούργιος και θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας κάποια πράγματα.. Πριν 10 μέρες ξεκινησα τα isotroin 20mg το πρωί και 10 το βράδυ.. Έχω ακμή μόνο στο τριχωτό της κεφαλής.. Υπάρχει κανείς που να αντιμετώπισε το ίδιο πρόβλημα η αν έπαιρνε τα ίδια χάπια;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stitchpunk

Δραστήριο μέλος

Η Eternal Sunshine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 596 μηνύματα.
Καλησπέρα και καλή χρονιά σε όλους.. Είμαι καινούργιος και θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας κάποια πράγματα.. Πριν 10 μέρες ξεκινησα τα isotroin 20mg το πρωί και 10 το βράδυ.. Έχω ακμή μόνο στο τριχωτό της κεφαλής.. Υπάρχει κανείς που να αντιμετώπισε το ίδιο πρόβλημα η αν έπαιρνε τα ίδια χάπια;
Καλησπέρα! Δεν είχα το ίδιο πρόβλημα με εσένα αλλά έχω κάνει θεραπεία με τρετινοΐνη. Υπάρχει κάτι που θέλεις να ρωτησεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Βιολόγος και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
Καλησπέρα και καλή χρονιά σε όλους.. Είμαι καινούργιος και θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας κάποια πράγματα.. Πριν 10 μέρες ξεκινησα τα isotroin 20mg το πρωί και 10 το βράδυ.. Έχω ακμή μόνο στο τριχωτό της κεφαλής.. Υπάρχει κανείς που να αντιμετώπισε το ίδιο πρόβλημα η αν έπαιρνε τα ίδια χάπια;

εχει συζητηθει η χρηση αυτου του φαρμακου σε προηγουμενες αναρτησεις. εχεις καποια απορια ή σου συμβαινει κατι που θα ηθελες να μοιραστεις; εχω χρησιμοποιησει κι εγω αυτα τα χαπια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Babinos 10

Νεοφερμένος

Ο Babinos 10 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Επειδή όπως προείπα εχω θεμα μονο στο κεφάλι και οχι στο πρόσωπο, φοβάμαι μήπως με τα χαπια τις κρέμες και το αντηλιακό που χρησιμοποιώ δημιουργήσω θέμα στο προσωπο ενώ δεν είχα.. Μην πάω για μαλλί Κ βγω κουρεμένος.Δηλαδή μην κανω κοκκινίλες και τέτοια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Stitchpunk

Δραστήριο μέλος

Η Eternal Sunshine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 596 μηνύματα.
Επειδή όπως προείπα εχω θεμα μονο στο κεφάλι και οχι στο πρόσωπο, φοβάμαι μήπως με τα χαπια τις κρέμες και το αντηλιακό που χρησιμοποιώ δημιουργήσω θέμα στο προσωπο ενώ δεν είχα.. Μην πάω για μαλλί Κ βγω κουρεμένος.Δηλαδή μην κανω κοκκινίλες και τέτοια

Κοιταξε η ισοτρετινοΐνη επεμβαίνει στον κύκλο του κυττάρου και ουσιαστικά μειώνει την παραγωγή σμηγματος. Οπότε θεωρητικά δεν έχεις τέτοιο κίνδυνο. Τώρα δεν ξέρω μετά την ολοκλήρωση της θεραπείας αν υπάρχουν τέτοιες παρενέργειες. Πάντως η ιδια η χρήση αυτού του φαρμακου δεν προκαλεί κάτι τέτοιο. Αν έχει κάποιος άλλος άλλη εμπειρία, ας μας πει. Αυτό που μου είχε πει βέβαια τότε η γιατρός είναι ότι μπορεί προσωρινά να φαινόταν πως χειροτερευει πριν καλυτερεψει. Βέβαια εγώ τη διεκοψα για άλλο λόγο τη θεραπεία (μπορείς να διαβάσεις πιο πάνω) πάντως το θεματακι που είχα εξαφανίστηκε. Αλλά δεν είχα κανονική ακμή. 2-3 κοκκινιλες είχα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Babinos 10

Νεοφερμένος

Ο Babinos 10 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Όταν λες φαινόταν να χειροτερεύει πριν καλυτερεψει εννοείς οτι στην αρχή γεμίζεις σπυράκια Κ στην πορεία αρχίζουν και φεύγουν; Γιατι εγώ παίρνω σχεδόν 11 μέρες και ακόμα δεν εχω δει να φουντώνουν.. Μόνο ξηρασία σε πρόσωπο και χείλη έχω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stitchpunk

Δραστήριο μέλος

Η Eternal Sunshine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 596 μηνύματα.
Το ήδη υπαρχον πρόβλημα μου είπε ότι μπορεί να επιδεινωνοταν. Όχι να βγαλω και αλλού. Δηλαδή να φαίνεται πιο έντονο αυτό που είχα. Αλλά προσωρινά. Μην ανησυχεις. Το φάρμακο αυτό έχει αρκετές παρενέργειες, αλλά είναι αποτελεσματικό. η ξηροτητα είναι στις παρενέργειες, δεν σου έδωσε κάποια ενυδατικη? Στα χείλη εγώ εβαζα φαρμακευτική, δεν έκαναν τίποτα τα ενυδατικα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Babinos 10

Νεοφερμένος

Ο Babinos 10 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Ναι βάζω ενυδατικη της la roche posay την effaclar h..Και αντηλιακό μου εδωσε της Avene emulsion 50 spf ενα πορτοκαλί είναι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stitchpunk

Δραστήριο μέλος

Η Eternal Sunshine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 596 μηνύματα.
Γι'αυτο κάθε περίπτωση είναι διαφορετική και πρέπει να ρωταμε τον γιατρό μας για τα πάντα. Και αν δεν νιωθουμε σίγουροι ρωταμε και δεύτερο γιατρό. Εμένα η effaclar μου έπεφτε βαριά και ενιωθα τραβηγμα, σε εσένα μπορεί να κάνει μια χαρά. Την αντιηλιακη να μην την παραλειπεις καθόλου! Ίσως το πιο σημαντικό απόλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Babinos 10

Νεοφερμένος

Ο Babinos 10 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Μια ώρα πριν βγω βαζω οπωσδήποτε έχει δεν εχει ήλιο..Ποτε έκανες την θεραπεία; Ποια χρονιά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stitchpunk

Δραστήριο μέλος

Η Eternal Sunshine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 596 μηνύματα.
Το 17. Δεν είναι ούτε χρόνος από τότε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top