Πώς βγαίνει ο λεκές από ... ;

Jason93

Δραστήριο μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 624 μηνύματα.
Συχνά ξεχνιέμαι και βάφομαι με στυλό:PΓια προτείνετε κανά τρόπο για να φύγει το μέλανι(είναι και καινούρια τα ρούχα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Να προσέχεις; :P :P

Πάρε την γραμμη σκίπ δεν θυμάμε το νούμερο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mitsos The Great

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Βαρθολομιό (Ηλεία). Έχει γράψει 2,165 μηνύματα.
Χα χα χα κι εγώ πέρσι αυτό έκανα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Με οινόπνευμα ίσως; Ή θα χαλάσει το χρώμα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mitsos The Great

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Βαρθολομιό (Ηλεία). Έχει γράψει 2,165 μηνύματα.
Με χλωρίνη ;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Με χλωρίνη ;;

Αμα θες να καταστραφει το χρωμα....

Δεν ξερω απο τετια ρε παιδια, αλλα εχω την εντυποση οτι το μελανι δεν φευγει....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Πάντως το μόνο σίγουρο είναι οτι πρέπει να είσαι πολύ προσεκτικός στο τι θα κάνεις, διότι μπορεί να απλώσει και να σου καταστρέψει το ρούχο. Οπότε μην κάνεις πειράματα! Περίμενε να σου πει κάποιος στα σίγουρα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Δώστε μου λίγο χρόνο και θα σας απαντήσω! (Πάω να βάλω τη μικρή μου στο κρεβάτι!)

EDIT:
Λοιπόν, ένας τρόπος είναι να ρίξεις στο λεκέ λίγο γάλα και μετά να πλύνεις το ρούχο.
Ένας άλλος τρόπος είναι να ψεκάσεις το λεκέ με λάκ για τα μαλλιά.
Φυσικά καλό θα είναι να δοκιμάσεις τη λάκ πρώτα σε κάποιο σημείο που δε πολυφαίνεται...
Ψεκάζεις και μετά τρίβεις

Πάντως το απλό μπικ-μελάνι βγαίνει μια χαρά με ένα απλό πλύσιμο στο πλυντήριο! ;)

Μπορείτε επίσης να ρίξετε μια ματιά εδώ που δίνει συμβουλές για πολλών ειδών λεκέδες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Λοιπόν, ένας τρόπος είναι να ρίξεις στο λεκέ λίγο γάλα και μετά να πλύνεις το ρούχο.
Τι μου θύμισες. Ο πατέρας μου το έκανε πριν 28 χρόνια σε ένα χαλί που έπεσε μελάνι. Όταν τους είπα εδώ ότι έριξε γάλα πάνω για να βγάλει τον λεκε…γελάσανε. Και ώμος παιδιά, ο λεκες από μελάνι βγαίνει με γάλα αν είναι φρέσκος.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zanin

Διάσημο μέλος

Η zanin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 2,838 μηνύματα.
με κρυο γάλα και τριβεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jason93

Δραστήριο μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 624 μηνύματα.
EDIT:
Λοιπόν, ένας τρόπος είναι να ρίξεις στο λεκέ λίγο γάλα και μετά να πλύνεις το ρούχο.
Ένας άλλος τρόπος είναι να ψεκάσεις το λεκέ με λάκ για τα μαλλιά.
Φυσικά καλό θα είναι να δοκιμάσεις τη λάκ πρώτα σε κάποιο σημείο που δε πολυφαίνεται...
Ψεκάζεις και μετά τρίβεις

Πάντως το απλό μπικ-μελάνι βγαίνει μια χαρά με ένα απλό πλύσιμο στο πλυντήριο! ;)

Μπορείτε επίσης να ρίξετε μια ματιά εδώ που δίνει συμβουλές για πολλών ειδών λεκέδες!
Ευχαριστώ!Θα το δοκιμάσω:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

viki_thess

Διακεκριμένο μέλος

Η ΒΑΣΩ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 44 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,621 μηνύματα.
με "διαβολακο του λεκε" ρε παιδια βγαινουν τα παντα...;)
εχει σκευασματα στα σουπερ μαρκετ για ολους τους δυσκολους λεκεδες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Μήπως γνωρίζει κανείς πως φεύγει ο λεκές από λιωμένο κερί σε ρούχο;
Μετά από μια διακοπή ρεύματος, κατέληξα να λεκιαστεί από κερί το αγαπημένο μου πουκάμισο και η ζακέτα μου και δεν έχω ιδέα πως φεύγει :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Phoebe

Διακεκριμένο μέλος

Η Κομπάρσα α αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών, επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 7,312 μηνύματα.
Νόμίζω πως αν το σιδερώσεις βάζοντας πάνω εφημερίδα φεύγει το κερί! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αννουλα

Δραστήριο μέλος

Η Αννουλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 473 μηνύματα.
Βαζεις ενα πανι πανω στο πουκαμισο και το σιδρωνεις!
Ετσι το κερι κολλαει πανω στο πανι και φευγει απο το πουκαμισο!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fielda

Πολύ δραστήριο μέλος

Η fielda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 1,276 μηνύματα.
Το αφήνεις να στεγνώσει και μετά το σιδερώνεις. Βάζεις μία εφημερίδα από πάνω από το πουκάμισο και το σιδερώνεις. Αυτό θα κολλήσει στο χαρτί μετά και θα είναι σαν καινούριο ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cibyllian

Περιβόητο μέλος

Η Μπούι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,205 μηνύματα.
Λοιπον:
1. Βάζεις το σίδερο στην πρίζα.
2. βάζεις αποροφητικό χαρτί κουζίνας (2-3 κομμάτια) ή εφημερίδα πάνω στο λεκέ
3. περνάς πολλές φορές από πάνω με το ζεστό σίδερο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fielda

Πολύ δραστήριο μέλος

Η fielda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 1,276 μηνύματα.
Φοβερή ανταπόκριση βλέπω πάντως. Απαντήσαμε και όλες την ίδια ώρα!!! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

princess

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η princess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 306 μηνύματα.
Δεν ξέρω αν υπάρχει ήδη κάποιο παρόμοιο θέμα...:worry:
Αλλά θα ήθελα συμβουλές για κάτι. Από λάθος συγγενικού μου προσώπου,δικό μου ρούχο, μαγιό για την ακρίβεια , πλύθηκε στο πλυντήριο μαζί με άλλα σκουρόχρωμα. Ως αποτέλεσμα , από ροζ με σχέδια που ήταν , έγινε "μωβ" με σχέδια:(. Υπάρχει κάτι που μπορεί να γίνει για να επανέλθει το παλιό του χρώμα ; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top