Κατσαρίδες, κουνούπια και η υπόλοιπη παρέα!

PeterTheGreat

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Staphylococcus aureus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 923 μηνύματα.
Ας μην ξεχνάμε ότι τα ποντίκια και οι κατσαρίδες, για παράδειγμα, είναι (και ιστορικά ήταν) φορείς ασθενειών! Μπορεί αυτή η ιδιότητά τους να είναι που έχει δημιουργήσει την αρνητική μας στάση εναντίων τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,000 μηνύματα.
Συνήθεια αιώνων είναι. Σε άλλα κράτη οι κατσαρίδες είναι λαχταριστός μεζές. Στην Κίνα βγαίνει και σε ...γλυφιτζούρι:

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Θ α κ λ ά ψ ω . . . :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Δία τις αγαπώ τις εικόνες σου αλλά σ' αυτό το θέμα πιστεύω μπορείς να τις παραλείπεις... :P :sick:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 892943

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Κάποια ποντίκια μπορούν άνετα να γίνουν ο φορέας που θα σου μεταδόσει κάποια μικροβιακή ασθένεια. Άλλα το καταφέρνουν με το δάγκωμά τους, άλλο με τα ούρα τους κτλ. Χαρακτηριστικό παράδειγμα είναι η πανώλη. Μπορεί τώρα πια να έχει λίγο πολύ εξαλειφθεί αλλά παλαιότερα ήταν εφιάλτης. Μάλιστα, κάποιες μορφές της, όπως η αναπνευστική πανώλη, ήταν άκρως μολυσματικές. Οι συνθήκες παλιά ήταν άθλιες: τα ποντίκια έμπαιναν πολύ συχνάστα σπίτια, έμεναν κιόλας και η διάδοση των νόσων ήταν πανεύκολη. Σήμερα, είμαστε καλύτερα αλλά ειδικά αυτό με τα ποντίκια έχει παραμείνει μάλλον λόγω των ασθενειών που μπορεί να προκαλέσουν.
Ξέρεις ότι υπάρχουν σκουλήκια που μπορούν να μπουν και να ζήσουν στο έντερό σου; :P Ή να κόβουν βόλτες στην επιδερμίδα σου και να μην έχεις πάρει χαμπάρι(κι άμα λάχει να μπουν και στο μάτι σου; ):D
Εμένα από τα αγαπημένα μου έντομα είναι αυτά που ανοίκουν στα Phylliidae, είναι τέλεια! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Guest 712911

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εμένα από τα αγαπημένα μου έντομα είναι αυτά που ανοίκουν στα Phylliidae, είναι τέλεια! :P

Γνωρίζω για τα σκουλήκια που λες αλλά δεν είχα ιδέα ότι υπάρχει αυτό!!!! :eek:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 892943

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

Γνωρίζω για τα σκουλήκια που λες αλλά δεν είχα ιδέα ότι υπάρχει αυτό!!!! :eek:
Αχαχαχαχα ρε συ είνα τέλεια :P
Άλλο τ υπέροχο έντομο για μένα είναι το praying mantis(αλογάκι της παναγίας; ).
Το οποίο, ή ορισένα υποείδη του,(δεν είμαι σίγουρος), μετά τη σεξουαλική συνεύρεση, χάνει το κεφάλι του (το πάνω...) επειδή του το κόβει το θηλυκό!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

intefina

Δραστήριο μέλος

Η Ιδιαίτερη Περίπτωση αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 621 μηνύματα.
Αχαχαχαχα ρε συ είνα τέλεια :P
Άλλο τ υπέροχο έντομο για μένα είναι το praying mantis(αλογάκι της παναγίας; ).
Το οποίο, ή ορισένα υποείδη του,(δεν είμαι σίγουρος), μετά τη σεξουαλική συνεύρεση, χάνει το κεφάλι του (το πάνω...) επειδή του το κόβει το θηλυκό!!
Το αλογάκι της Παναγίας έχει πολλές αηδιαστικές συνήθειες που δεν τις θυμάμαι τώρα..μόνο αυτό που λες κράτησα..αρκετό για να σιχαθώ :sick: :P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 712911

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αχαχαχαχα ρε συ είνα τέλεια :P
Άλλο τ υπέροχο έντομο για μένα είναι το praying mantis(αλογάκι της παναγίας; ).
Το οποίο, ή ορισένα υποείδη του,(δεν είμαι σίγουρος), μετά τη σεξουαλική συνεύρεση, χάνει το κεφάλι του (το πάνω...) επειδή του το κόβει το θηλυκό!!

χαχαχαχα! Ναι - ναι το ξέρωωω!!! Γυναίκες! :devil:

Πάντως το σιχαίνομαι. :redface: Αγαπώ πολύ τα ζώα, δε λέω, αλλά μερικά... :'( Α! Και οι πεταλούδες της νύχτας δε μου πολυαρέσουν. :redface:


Πφφφ δε θα έπρεπε να κάνουμε έτσι! :pfff:

:oops:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Αχαχαχαχα ρε συ είνα τέλεια :P
Άλλο τ υπέροχο έντομο για μένα είναι το praying mantis(αλογάκι της παναγίας; ).
Το οποίο, ή ορισένα υποείδη του,(δεν είμαι σίγουρος), μετά τη σεξουαλική συνεύρεση, χάνει το κεφάλι του (το πάνω...) επειδή του το κόβει το θηλυκό!!
Τραυματική εμπειρία αυτό το έντομο! Είχε μπει μέσα στο σπίτι και μόλις το είδα έτρεχα να κρυφτώ (τσιρίζοντας εννοείται). Σαν τέρας είναι. :'( Το έβγαλε έξω τη μάνα μου, ευτυχώς. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DimitraKapa

Νεοφερμένος

Η DimitraKapa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Παλαιό Φάληρο (Αττική). Έχει γράψει 107 μηνύματα.
Βρε παιδια πειτε καμια ιδεα να ξεφορτωθώ τα μυρμήγκια... Έλεος, 3 σπιτια εχω αλλαξει και με κυνηγανε παντου :p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 892943

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Βρε παιδια πειτε καμια ιδεα να ξεφορτωθώ τα μυρμήγκια... Έλεος, 3 σπιτια εχω αλλαξει και με κυνηγανε παντου :p
Είχα ένα θεματάκι με τα μυρμήγκια στο σπίτι μου τον ιούνιο και διάβασα ότι βοηθάει το ξύδι. Για παράδειγμα, τα μέρη στα οποία κυκλοφορούν τα μυρμήγκια, μπορείς με ένα σφουγγάρι να περάσεις ξύδι αραιωμένο με νερό(όχι και πολύ αραιωμένο, απλά να μη βρωμάει το σπίτι) με κάποιο σφουγγάρι. Το ξύδι απωθεί τα μυρμήγκια επειδή είναι όξινο και τα μυρμήγκια έχουν μεγάλες ποσότητες αμμωνίας(το ξύδι αντιδρά με την αμμωνία επειδή είναι βάση). Για μένα δούλεψε ως ένα βαθμό :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alireza

Τιμώμενο Μέλος

Η Alireza αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,174 μηνύματα.
Ιιιιιιχ μόλις νοίκιασα το σπίτι μου είχα δει μια μικρή κατσαριδούλα σκοτωμένη στο πάτωμα. Ο ιδιοκτήτης έκανε πολύ καλή απολύμανση και λέει ότι δεν πρόκειται να εμφανιστεί καμια ειδικά το χειμώνα. Μπλιαξ τρέμω και μόνο στην ιδέα να βρεθεί μπροστά μου, θα είμαι με το ΤΕΖΑ ανα χείρας :devil:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

life12

Πολύ δραστήριο μέλος

Η life12 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,588 μηνύματα.
Alireza το χειμωνα δυσκολο να δεισ κατσαριδα :redface: μονο κανα ποντικι :worry:

η δικη μ εμπειρια :( μπαινω μεσα στο σπιτι κ ηταν πανω στο ταβανι καποια στιγμη πετα3ε :eek::eek: ναι ναι πατα3ε σα να ηταν εντομο 1η φορα εβλεπα κατσαριδα να πεταει:worry::worry: εβαλα μια φωνη που ακουστηκα μεχρι πανω(ηταν κ βραδυ αργα ειχε απολυτη ησυχια) κ κατεβηκε αυτη π μενει στον πανω οροφο να δει τι εγινε νομιζε οτι ειχε μπει καποιοσ αγνωστοσ μεσα:hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alireza

Τιμώμενο Μέλος

Η Alireza αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,174 μηνύματα.
Alireza το χειμωνα δυσκολο να δεισ κατσαριδα :redface: μονο κανα ποντικι :worry:

η δικη μ εμπειρια :( μπαινω μεσα στο σπιτι κ ηταν πανω στο ταβανι καποια στιγμη πετα3ε :eek::eek: ναι ναι πατα3ε σα να ηταν εντομο 1η φορα εβλεπα κατσαριδα να πεταει:worry::worry: εβαλα μια φωνη που ακουστηκα μεχρι πανω(ηταν κ βραδυ αργα ειχε απολυτη ησυχια) κ κατεβηκε αυτη π μενει στον πανω οροφο να δει τι εγινε νομιζε οτι ειχε μπει καποιοσ αγνωστοσ μεσα:hehe:

Κι εγώ αυτό λέω. Το καλοκαίρι βγαίνουν μόνο έτσι δεν είναι;; Φαντάσου να σηκωθώ βραδιάτικο να πιω νερό και να πατήσω καμια στο δρόμο :sick: με γυμνό πόδι... μπλιαξ. MY WORST NIGHTMARE!!!

Συγγνώμη επέζησες μετά από αυτήν την τρομακτική εμπειρία; Απαπαπαπα θα είχα πάθει εγκεφαλικό. Τα ερπετά και τα έντομα τα σιχαίνομαι υπερβολικά :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

life12

Πολύ δραστήριο μέλος

Η life12 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,588 μηνύματα.
Κι εγώ αυτό λέω. Το καλοκαίρι βγαίνουν μόνο έτσι δεν είναι;; Φαντάσου να σηκωθώ βραδιάτικο να πιω νερό και να πατήσω καμια στο δρόμο :sick: με γυμνό πόδι... μπλιαξ. MY WORST NIGHTMARE!!!

Συγγνώμη επέζησες μετά από αυτήν την τρομακτική εμπειρία; Απαπαπαπα θα είχα πάθει εγκεφαλικό. Τα ερπετά και τα έντομα τα σιχαίνομαι υπερβολικά :(

ναι για αυτο λεω οτι δεν προκειται να δεισ καμια μονο το καλοκαιρι με τη ζεστη βγαινουν αυτεσ:)
κ ναι επεζησα μετα απο αυτη την εμπειρια :redface: ανακαλυψα ομωσ κ τισ δυνατοτητεσ μου για μια καριερα στην οπερα:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alireza

Τιμώμενο Μέλος

Η Alireza αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,174 μηνύματα.
ναι για αυτο λεω οτι δεν προκειται να δεισ καμια μονο το καλοκαιρι με τη ζεστη βγαινουν αυτεσ:)
κ ναι επεζησα μετα απο αυτη την εμπειρια :redface: ανακαλυψα ομωσ κ τισ δυνατοτητεσ μου για μια καριερα στην οπερα:P

Χαχαχα σωστά ;) οι γείτονες τι είπαν; Τους άρεσαν οι πρόβες σου; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

life12

Πολύ δραστήριο μέλος

Η life12 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,588 μηνύματα.
Χαχαχα σωστά ;) οι γείτονες τι είπαν; Τους άρεσαν οι πρόβες σου; :P

ευτυχωσ που στην πολυκατοικια μενουμε μονο εμεισ κ μια κυρια απο πανω π την 3υπνησα την κακομοιρα κ κατεβηκε να δει τι εγινε :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alireza

Τιμώμενο Μέλος

Η Alireza αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,174 μηνύματα.
ευτυχωσ που στην πολυκατοικια μενουμε μονο εμεισ κ μια κυρια απο πανω π την 3υπνησα την κακομοιρα κ κατεβηκε να δει τι εγινε :redface:

Ελπίζω να εκτίμησε τις φωνητικές σου ικανότητες :P εγώ έχω μια γριούλα δίπλα μου οπότε και να σκληρίζω δε θα με ακούσει :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimitris001

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 7,608 μηνύματα.
:P



:loltooth:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top