• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Coca Cola και υγεία : Μύθοι και πραγματικότητα

deathpale

Νεοφερμένος

Η deathpale αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 71 μηνύματα.
Εγω προς το παρον πινω μονο light , για να κοψω θερμιδες.
Έχεις διαβάσει τις ουσίες που περιέχει η light? Εκτός από την καρκινογόνο ασπαρτάμη περιέχει και ένα σωρό άλλα επικίνδυνα χημικά συστατικά. Επιπλεόν παρόλο που η light δεν έχει θερμίδες η ασπαρτάμη,που περιέχει, αυξάνει την όρεξη οπότε ότι θερμίδες δεν πάρεις από την coca cola θα τις πάρεις από το φαγητό που θα φας. So, κόψ' τη την ρημάδα. Μόνο κακό σου κάνει!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

self-instructive depressing

Περιβόητο μέλος

Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6,397 μηνύματα.
Coca Cola και υγεία : Μύθοι και πραγματικότητα

Με κάθε επιφύλαξη πάντα , έχω ακούσει ότι άμα πιεις ένα κουτάκι κοκακόλα , είναι ισοδύναμο με το να δώσεις ένα ευρώ για νερό με ζάχαρη , οξύ , καραμελόχρωμα και διοξείδιο του άνθρακα

ξέρω ότι ακούγεται τρελό , και το λέω για να αυξήσω τα ποστ μου - αποκλείεται να έχει βάση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Η venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23,236 μηνύματα.



σε πείραμα που έκαναν τα παιδιά και ανακάτεψαν mentos με coca cola έγινε μια μικρή έκρηξη
έχει κυκλοφορήσει kai σε email και υποστηρίζουν ότι κάποιος που ανακάτεψε mentos και coca cola βρήκε το θάνατο...αλήθεια ή ψέματα;;;;;;;;;



Η απάντηση με απλά λόγια είναι ότι λόγω του ότι οι μέντος έχουν μια επιφάνεια που μικροσκοπικά αν τη δούμε έχει πολλαπλά βαθουλώματα, αυτά λειτουργούν ως ιδανικό μέρος για τη δημιουργία φυσαλλίδων. Έτσι αν βάλεις 5-6 μέντος μέσα σε ένα μπουκάλι Coca-cola, το αποτέλεσμα θα είναι να βουλιάξουν και να δημιουργούν φυσαλίδες απο κάτω προς τα πάνω (λόγω του διοξειδίου του άνθρακα), και να αυξηθεί η πίεση κατακόρυφα.
από την ιστοσελίδα https://medgreece.gr/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deathpale

Νεοφερμένος

Η deathpale αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 71 μηνύματα.
σε πείραμα που έκαναν τα παιδιά και ανακάτεψαν mentos με coca cola έγινε μια μικρή έκρηξη
To εχω κάνει αυτό το πείραμα με παρέα. Τρελό γέλιο έχει και ναι όντως γίνεται κάτι σαν έκρηξη! Απλά αν το δοκιμάσετε φροντίστε να μην είστε αυτός που θα κρατάει το μπουκάλι!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moonlight

Διάσημο μέλος

Η moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,767 μηνύματα.
μη μου πειτε οτι και η sprite ειναι το ιδιο..:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deathpale

Νεοφερμένος

Η deathpale αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 71 μηνύματα.
μη μου πειτε οτι και η sprite ειναι το ιδιο..:worry:
Υup! Και γενικά όλα τα αναψυκτικά τύπου cola το ίδιο με την coca cola είναι.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xamenos_xoros

Νεοφερμένος

Ο Nikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και επαγγέλεται Μεσίτης/ρια. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
γαματο..εχω μερικους να ξεκανω...χαχαχ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr M

Νεοφερμένος

Ο Dr M αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Ας μην ξεχνάμε και την καφεΐνη που περιέχει (όχι ότι η καφεΐνη κάνει κακό, αλλά οι περισσότεροι παίρνουμε αρκετή καθημερινά από τους καφέδες μας...)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,326 μηνύματα.
Έχεις διαβάσει τις ουσίες που περιέχει η light? Εκτός από την καρκινογόνο ασπαρτάμη περιέχει και ένα σωρό άλλα επικίνδυνα χημικά συστατικά. Επιπλεόν παρόλο που η light δεν έχει θερμίδες η ασπαρτάμη,που περιέχει, αυξάνει την όρεξη οπότε ότι θερμίδες δεν πάρεις από την coca cola θα τις πάρεις από το φαγητό που θα φας. So, κόψ' τη την ρημάδα. Μόνο κακό σου κάνει!

εννοειται πως λες αβασιμα πραγματα χωρις καμια επαφη με την πραγματικοτητα ε?

η ασπαρταμη εχει κατηγορηθει για καρκινογενεση απο ΜΙΑ μελετη στην οποια εδιναν σε ποντικια δοσεις που σε ανθρωπο θα ηταν της ταξης των 100γρ ασπαρταμης τη μερα (ενα ολο καντερελ με 100 χαπια εχει 10γρ ασπαρταμη μεσα, σκεψου να τρως 10 τετοια καθε μερα ολη σου τη ζωη) και ακομα και τοτε εμφανιστικαν ΔΥΟ καρκινοι σε δυο θυλικα ποντικια (σε κανενα αρσενικο). Γεγονος που ειναι ΕΛΑΧΙΣΤΑ πανω απο τα ορια της στατιστικης αποκλισης.

επισις δεν αυξανει την ορεξη.

δεν ξερω που παιρνεις τις πληροφοριες σου αλλα τουδε και στο εξις διαβαζε καλυτερα

(ναι τωρα περιμενω τα συνομοσιολογικα site που ΑΠΟΔΗΚΝΙΟΥΝ οτι η ασπαρταμη ειναι δημιουργημα των φιδανθρωπων με ονομα "www.aspartameisbad.com)

το θεμα ειναι το εξις:

η ασπαρταμη εισηχθηκε καπου το 1970 και εκ τοτε χρησημοποιητε συνεχως και παντου. Οι ρυθμοι καρκινων αυξανουν και αυξαναν σταθερα πριν και μετα την ασπαρταμη με τον ιδιο τροπο. Αμφιβαλω οτι θα καταλαβεις την εννοια του ρυθμου μεταβολης και τι σημαινει να μενει σταθερος αλλα τεσπα εγω εκανα το χρεος μου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deathpale

Νεοφερμένος

Η deathpale αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 71 μηνύματα.
εννοειται πως λες αβασιμα πραγματα χωρις καμια επαφη με την πραγματικοτητα ε?

η ασπαρταμη εχει κατηγορηθει για καρκινογενεση απο ΜΙΑ μελετη στην οποια εδιναν σε ποντικια δοσεις που σε ανθρωπο θα ηταν της ταξης των 100γρ ασπαρταμης τη μερα (ενα ολο καντερελ με 100 χαπια εχει 10γρ ασπαρταμη μεσα, σκεψου να τρως 10 τετοια καθε μερα ολη σου τη ζωη) και ακομα και τοτε εμφανιστικαν ΔΥΟ καρκινοι σε δυο θυλικα ποντικια (σε κανενα αρσενικο). Γεγονος που ειναι ΕΛΑΧΙΣΤΑ πανω απο τα ορια της στατιστικης αποκλισης.

επισις δεν αυξανει την ορεξη.

δεν ξερω που παιρνεις τις πληροφοριες σου αλλα τουδε και στο εξις διαβαζε καλυτερα

(ναι τωρα περιμενω τα συνομοσιολογικα site που ΑΠΟΔΗΚΝΙΟΥΝ οτι η ασπαρταμη ειναι δημιουργημα των φιδανθρωπων με ονομα "www.aspartameisbad.com)

το θεμα ειναι το εξις:

η ασπαρταμη εισηχθηκε καπου το 1970 και εκ τοτε χρησημοποιητε συνεχως και παντου. Οι ρυθμοι καρκινων αυξανουν και αυξαναν σταθερα πριν και μετα την ασπαρταμη με τον ιδιο τροπο. Αμφιβαλω οτι θα καταλαβεις την εννοια του ρυθμου μεταβολης και τι σημαινει να μενει σταθερος αλλα τεσπα εγω εκανα το χρεος μου
Πρώτον να σου πω ότι απλά παραθέτω τη γνώμη μου σύμφωνα με τα όσα έχω ακούσει και διαβάσει. Δεν τα βγάζω από το μυαλό μου. Ίσως να έχεις δίκιο και η ασπαρτάμη να μην είναι καρκινογόνος όπως λες, εγώ απλά έτσι γνωρίζω. Όσο για το αν αυξάνει την όρεξη, μου το είχε πει διατροφολόγος. Και btw ξέρω τι είναι ο ρυθμός μεταβολής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_daemon_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,537 μηνύματα.
η ασπαρταμη εχει κατηγορηθει για καρκινογενεση απο ΜΙΑ μελετη στην οποια εδιναν σε ποντικια δοσεις

Αυτό θα μπορούσε κάποιος να το εκλάβει σαν τον ορισμό της αυθαίρετης αοριστολογίας! Εκτός βέβαια κι αν το θεωρήσουμε ως δεδομένο, επειδή το λες....εσύ!
Και επι τη ευκαιρία, είπες μόνο σε....θηλυκά ε;:hmm:
Άρα, δεν θα μπορούσαν να κάνουν το τεστ εγκυμοσύνης που ανιχνεύει τη νεοπλασία στους....όρχεις, σύμφωνα πάλι με τις βάσιμες και εντελώς μέσα στην πραγματικότητα, δηλώσεις σου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

self-instructive depressing

Περιβόητο μέλος

Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6,397 μηνύματα.
όταν ο επότε έχει όρεξη να κεντρίσει την συζήτηση , βρίσκονται και θηλυκά ποντίκια με όρχεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

swamps

Δραστήριο μέλος

Η swamps αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 560 μηνύματα.
Η ασπαρτάμη όταν βρεθεί σε περιβάλλον με θερμοκρασία ανω των 24c μετατρέπεται σε δηλητήριο, πράγμα που δεν έχω ακούσει για την ζάχαρη η την φρουκτόζη.Φανταστείτε στα φορτηγά που μεταφέρουν τέτοια προιόντα και δεν έχουν ψυγείο σε τι θερμοκρασίες εκτίθενται.Αν δεν κάνω λάθος και στο σώμα μας μέσα αφού καταναλωθεί μετατρέπεται σε δηλητήριο διότι η θερμοκρασία σώματος είναι 36c.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top