Deja-Vu

T_Chameleon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο T_Chameleon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 397 μηνύματα.
Το έχω ζήσει πολλές φορές και μια από αυτές ήτανε σε μια συνάντηση με τα παιδία του e-steki…κάποτε είχα διάβαση 3 σελίδες που εξηγούσε αυτό το φαινόμενο αλλά καμία από τις 3 θεωρίες που έδινε δεν μπορούσε να αποδεικτή και σε όλες υπήρχαν κάποια κενά….Είναι ένα φαινόμενο που όλοι έχουμε ζήσει και που θα συνεχίσουμε να ζούμε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kalypso

Περιβόητο μέλος

Η lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Έχετε νιώσει ποτέ ότι έχετε ξαναζήσει μία στιγμή; Είναι σαν να το έχετε δει σε όνειρο- τα πάντα είναι ακριβώς ίδια και είναι σαν να βιώνετε για δεύτερη φορά μία κατάσταση, χωρίς αυτό να μπορείτε να το εξηγήσετε. Αυτό ονομάζεται deja vu.
Προγενέστερα υπήρχε η άποψη ότι το dejavu μπορούσε να προκληθεί όταν εικόνες από το ένα μάτι έφταναν στον εγκέφαλο λίγα μικροδευτερόλεπτα μετά την άφιξη εικόνων από το άλλο μάτι, προκαλώντας έτσι την αίσθηση ότι κάτι γινόταν ορατό για δεύτερη φορά. Ωστόσο, ερευνητές από το πανεπιστήμιο του Leeds ανακοίνωσαν την περίπτωση ενός τυφλού ανθρώπου, που βίωνε dejavu μέσω όσφρησης, ακοής και αφής!

Εσείς έχετε ζήσει ποτέ κάτι τέτοιο; Πώς θα το εξηγούσατε; :)




- @ mods: έψαξα αν υπάρχει παρόμοιο θέμα, αλλά δε βρήκα κάτι... :redface:-
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ioanna283

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ιωάννα... :) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 345 μηνύματα.
ναι το έχω ζήσει και ξαναζήσει.
το περίεργο είναι όμως άλλο....
εγώ βλέπω σκηνές σε όνειρα.όχι απλώς εικόνες.αλλά ιστοριούλες δευτερολέπτων.ξυπνάω το πρωί και θυμάμαι ξεκάθαρα τι έχω δει.και λέω που κολλάει αυτό.και μετά το ζω μέσα στις επόμενες μέρες.έχει συμβεί επανειλημμένα.
και σε σοβαρά πράγματα από όταν μεγάλωσα και μετά.δεν μιλάμε για τότε που πήγαινα δημοτικό κι είδα ότι μου κόπηκε το ρολόι κι όντως την ίδια μέρα μου κόπηκε :D:D

αχ παιδιά...ότι και να λέμε κι όσες μα όσες θεωρίες κι αν υπάρχουν γύρω από το ντεζαβού κι άλλα εγκεφαλοψυχολογικά θέματα :P,ένα είναι το σίγουρο.
ο εγκέφαλός μας έχει ΤΕΡΑΣΤΙΕΣ δυνατότητες που δεν έχουμε ανακαλύψει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Empyrium

Νεοφερμένος

Ο Empyrium αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 59 μηνύματα.
Και εγω το εχω ζησει και μαλιστα σε υπερβολικο βαθμο, ειχε φτασει σε σημειο να μου συμβαινει και 2 φορες τον μηνα. Τωρα εχει ηρεμησει καπως . Το πολυ 3-4 φορες τον χρονο. Παντως ειναι παραξενο συναισθημα, και οπως ειπαν και τα παιδια απο πανω σιγουρα παιζει κατι με τον εγκεφαλο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

summer life

Νεοφερμένος

Ο summer life αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 114 μηνύματα.
Παιδιά πραγματικά αυτό ειναι κάτι πολύ περίεργο. Μου έχει τύχει αρκετές φορές να νομίζω ότι έχω ξαναζήσει την ίδια σκηνή-είναι μυστήριο συναίσθημα και δεν μπορώ να το εξηγήσω. Κάποιες φορές είναι έντονο και με βάζει σε σκέψεις(μήπως είχα δει αυτή τη σκηνή σε όνειρο ή μήπως σε άλλη ζωη είχα ξανακάνει το ίδιο, το τελευταίο λίγο παρατραβηγμένο βέβαια αλλά μου περνάει από το μυαλό στην προσπάθεια για μια εξήγηση) Αλλιώς μπορεί να είναι κάποιο τρικ του μυαλού τι να πω.:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

metalhead9121

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η φλώρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Λουτράκι (Κόρινθος). Έχει γράψει 263 μηνύματα.
Παιδιά πραγματικά αυτό ειναι κάτι πολύ περίεργο. Μου έχει τύχει αρκετές φορές να νομίζω ότι έχω ξαναζήσει την ίδια σκηνή-είναι μυστήριο συναίσθημα και δεν μπορώ να το εξηγήσω. Κάποιες φορές είναι έντονο και με βάζει σε σκέψεις(μήπως είχα δει αυτή τη σκηνή σε όνειρο ή μήπως σε άλλη ζωη είχα ξανακάνει το ίδιο, το τελευταίο λίγο παρατραβηγμένο βέβαια αλλά μου περνάει από το μυαλό στην προσπάθεια για μια εξήγηση) Αλλιώς μπορεί να είναι κάποιο τρικ του μυαλού τι να πω.:hmm:
και μενα ακριβως το ιδιο μου συμβαινει....λες και εχω ξαναζησει την ιδια ζωη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Burp

Δραστήριο μέλος

Η Burp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 786 μηνύματα.
παιδιά μυαλό ειναι αυτό..όλα να τα περιμένετε απο δ'αύτο..:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alis

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,134 μηνύματα.
Νομιζω πως οι περισσοτεροι το εχουμε παθει καποια στιγμη..Προσωπικα δεν μου φανηκε ανησυχητικο οταν το πρωτοενιωσα...Απλα ηταν περιεργο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Apro

Διάσημο μέλος

Ο Apro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών, επαγγέλεται Tatoo artist και μας γράφει απο Άγιος Ιωάννης Ρέντης (Αττική). Έχει γράψει 2,031 μηνύματα.
κοίτα να δεις που στην τελική, ούτε τον εγκέφαλο σου δε μπορείς να εμπιστευτείς.... παίζει μαζί σου.... μαζί σου; δηλ. με ποιον; με τον ίδιο τον εαυτό μας; περίεργο.... εγώ απορώ αν αυτό έχει σχέση με κάποιο ιδιαίτερο συναίσθημα( ένστικτο) της πορείας του ανθρώπου.... δηλ. πράγματι οτί η ζωή θα συνεχιστεί με βάση κάποιο συναισθηματικό συνδυασμό που νιώθεις τη συγκεκριμένη περίοδο.... δηλ. οτί τα πράγματα προχωράνε σύμφωνα με αυτόν τον συνδυασμό και απόδειξη αυτού είναι η επαλήθευση αυτού που λέγεται deja vu....

πάντως όπως και να έχει είναι μια ξεχωριστή αίσθηση.... όταν μου συμβαίνει αυτό, μου θυμίζει παγωμένη εικόνα από το παρελθόν, το παρόν και το μέλλον.... σα να μην υπάρχει ο χρόνος....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

bkar1997

Νεοφερμένος

Ο bkar1997 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 79 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλους.Είμαι 17.Δόξα τω Θεώ, έχω σωματική και ψυχική (περίπου :P ) υγεία.Δεν έχω ιδιαίτερα οικογενειακά προβλήματα, οι επιδόσεις μου στο σχολείο είναι άριστες καθώς και η διαγωγή μου.Γενικά βέβαια χαρακτηρίζομαι ως αντικοινωνικός, βγαίνω με 2 κολλητούς και την κοπέλα μου μόνο, ενώ γνωρίζω αρκετό κόσμο.
Από μικρός πάντα είχα ένα "πρόβλημα", το οποίο το έχω μέχρι σήμερα.Έχω πολλά deja vu.
Θα μου πεις αυτό είναι πρόβλημα;Deja vu οι περισσότεροί μας έχουν βιώσει και νιώθεις περίεργα, έως κάπως ωραία.Το πρόβλημα άρχισα να το έχω όταν ωρίμασα και είχα διαμορφώσει μια συνείδηση.Όταν κάθε μέρα βιώνεις πολλές φορές deja vu έχει αντίκτυπο στην ψυχική σου υγεία.Ανόητο μεν, αλλά μέσα από αυτό έχω αναπτύξει την πεποίθηση ότι όλα βρίσκονται σε μια ισορροπία, και εσύ υπακούς σε κάποιους κανόνες, δεν μπορείς να δράσεις έξω απ'το "σχέδιο".Κοινώς, δεν έχεις ελεύθερη επιλογή και καθορίζεσαι απ'την μοίρα.Ώρες ώρες αυτό όμως επειδή παράλληλα "βιώνω το μέλλον" με οδηγεί σε κατάθλιψη.

Θα ήθελα να ρωτήσω:
α)Η μεγάλη συχνότητα των deja vu, σε τι οφείλεται;
β)Υπάρχει κάποιος τρόπος να τα περιορίσω;
γ)Πιστεύετε ότι μπορεί να εξελιχθεί σε κάτι σημαντικότερο;Ή να συνδέεται με άλλου είδους ασθένειας;

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dimitris_SM

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Dimitris_SM αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 225 μηνύματα.
Είχα διαβάσει κάπου πως η μεγάλη συχνότητα deja vu οφείλεται σε κάποια ψυχική ασθένεια(σχιζοφρένεια αν θυμάμαι καλά).Χωρις να θέλω να σε ανυσηχήσω όμως :P πήγαινε και σε κάποιον ειδικό αφού όπως λες σε επηρεάζουν έτσι κ αλλιώς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GiorgosAsi

Δραστήριο μέλος

Ο GiorgosAsi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 781 μηνύματα.
Φιλε εχεις εντελως λαθος πεποιθησεις,το μελλον δεν μπορεις να το βιωσεις.Εαν ειναι απλως λαθος πεποιθησεις και δεν ειναι λαθος της μνημης,πηγαινε σε ειδικο εισαι σε εντελως λαθος συμπερασματα και δεν πρεπει να το αφησεις ετσι,εαν το εχεις αφησει πολυ καιρο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bkar1997

Νεοφερμένος

Ο bkar1997 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 79 μηνύματα.
Φιλε εχεις εντελως λαθος πεποιθησεις,το μελλον δεν μπορεις να το βιωσεις.Εαν ειναι απλως λαθος πεποιθησεις και δεν ειναι λαθος της μνημης,πηγαινε σε ειδικο εισαι σε εντελως λαθος συμπερασματα και δεν πρεπει να το αφησεις ετσι,εαν το εχεις αφησει πολυ καιρο.
Γεια σου φίλε Γιώργο.
Ο ίδιος ξέρω ότι οι πεποιθήσεις μου μπορεί να είναι λάθος, απλώς είναι η αίσθηση τόσο ισχυρή εκεινή την στιγμή που με επηρρεάζει, χωρίς να το θέλω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GiorgosAsi

Δραστήριο μέλος

Ο GiorgosAsi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 781 μηνύματα.
Φιλε δεν μπορω να σου πω κατι,το μονο που μπορω να πω ειναι διαψευσε τα λαθος αισθηματα και τις λαθος σκεψεις και ασε τις να πανε στο καλο.Αλλα επειδη μπορει να επηρεασει γενικα τη γνωστικη σου ικανοτητα αυτο που λες,θα συνιστουσα να μην το καθυστερεις θελει διορθωση των πεποιθησεων γιατι το dejavu δεν υπαρχει πραγματικα.Το dejavu ειναι ενα γνωστικο λαθος της μνημης.νομιζεις οτι εχεις δει κατι, η το εχεις ζησει.Η πραγματικοτητα δεν ειναι ετσι.και πρεπει να πας σε ειδικο γιατι οι λαθος πεποιθησεις και ολο αυτο το λαθος των πεποιθησεων και των αισθηματων που τις στηριζουν σε κανουν να στεναχωριεσαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
α)Η μεγάλη συχνότητα των deja vu, σε τι οφείλεται;

Τα deja vu είναι κομμάτια κώδικα που κολλάνε, όταν γίνεται μια απότομη και ασυνήθιστη αλλαγή στο Matrix, όπως η είσοδος πρακτόρων.

β)Υπάρχει κάποιος τρόπος να τα περιορίσω;

Ο μόνος τρόπος να τα εξαλείψεις είναι να να βγεις από το σύστημα. Να θυμάσαι δεν υπάρχει κουτάλι.

γ)Πιστεύετε ότι μπορεί να εξελιχθεί σε κάτι σημαντικότερο;Ή να συνδέεται με άλλου είδους ασθένειας;

Ίσως είσαι ο εκλεκτός, θα δίξει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

bkar1997

Νεοφερμένος

Ο bkar1997 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 79 μηνύματα.
Ξεχασμενε με εκανες και γέλασα!! αχαχαχαχαχαχ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top