Η γνώμη σας για την ομοφυλοφιλία

Είστε θετικός ή αρνητικός απέναντι σε ομοφυλόφιλα άτομα;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 417)
  • Είμαι άντρας και δεν έχω πρόβλημα μαζί τους

    Ψήφοι: 157 37.6%
  • Είμαι γυναίκα και δεν έχω πρόβλημα μαζί τους

    Ψήφοι: 207 49.6%
  • Είμαι άντρας και έχω πρόβλημα μαζί τους

    Ψήφοι: 42 10.1%
  • Είμαι γυναίκα και έχω πρόβλημα μαζί τους

    Ψήφοι: 11 2.6%

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
ειμαστε 6.5 δισεκατομυρια, που ειναι το κακο στο να μειωθουν οι γεννησεις? Αν αυτη τη στιγμη οι γεννησεις ανθρωπων μειωθουν στο 1/3 και οι θανατοι μεινουν σταθεροι το ελειμα θα ειναι μολις 2 λιγοτεροι ανθρπωποι καθε μερα, για να εξαφανηστει το ανθρωπινο ειδος με αυτο το ρυθμο θα χρειαστει χμμμ καπου 3 δισεκατομμυρια χρονια.

...

...ίσως σε κυοφορούμενη (από την ιστορία και όχι μόνον) ενδεχόμενα, μίας οιωνεί στείρωσης του... είδους!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Heptamer

Δραστήριο μέλος

Ο Heptamer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 688 μηνύματα.

Σύμφωνα με την κύρια αιτιολόγηση της ομοφυλοφιλίας, τη σήμερον ημέρα το φαινόμενο αναγνωρίζει έξαρση στον άντρα λόγω της καταπίεσης των ανδρικών - έμφυτων από τη φύση- ορμών του από το κοινωνικό περιβάλλον και πιο σύντομα, της εκθήλυνση του άντρα.

Φρονώ πως λέμε κατ ουσιαν το ίδιο,ή μήπως όχι?

Και οι δύο κατευθύνσεις (αύξηση / μείωση) εμφανίσεως της εν λόγω φυλικής εικόνας εξαρτώνται από τα κοινωνικά δρώμενα. Κατά πόσο λοιπόν η συμπεριφορά αυτή που περιγράφεις ως φυσιολογική για το αντρικό φύλο είναι τελικά δοσμένη από τη φύση και όχι από την κοινωνία;

Εννοεις πως η ετεροφυλοφιλία ειναι κοινωνικό "καπέλλωμα",συνειδητή κοινωνική επιταγη και οχι μια σύμπλευση με τη φύση?
Αδυνατω να κατανοησω γιατι ο ανθρωπος θα έπρεπε να επέμβει τοσο βαρβαρα σε κατι τετοιο και να (εχει) κανει μια διαδικασια της φύσης,κοινωνικό κατάκτημα / καπρίτσιο.

Κατά την άποψή μου, ΑΝ πράγματι η ομοφυλοφιλία γνωρίζει έξαρση τα τελευταία χρόνια, αυτό οφείλεται στην μη σεξουαλική καταπίεση του ανθρώπου από την έννοια της ηθικής που εδώ και αιώνες τον περιβάλλει και χειραγωγεί (ενοχοποίηση της σεξουαλικής πράξης από τη θρησκεία, αυστηρότητα στο να μην αποκλίνει κανένας από τον μέσο όρο και άλλες τεχνικές χειραγώγησης από την παιδική ηλικία με στόχο τεχνητά και δια της βίας να επιτευχθεί μία κοινωνική πραγματικότητα και να ελεγχθούν οι ανθρώπινες ορμές).

Για μενα δεν τιθεται θεμα σεξουαλικης χειραγωγησης ή καταπιεσης.
Και γιατι να υπαρξει τετοιου ειδους καταπιεση? Ποιος ο λογος?

Δε νομιζω πως κανενας θα ανεχοταν τετοιου ειδους χειραγωγηση - μπορει να ανεχεται αλλα πραγματα,αλλα αυτο δε νομιζω πως θα το ανεχοταν.
Η ηθική είναι ανθρώπινης επινόησης έννοια στα πλαίσια της κοινωνίας του και όχι της φύσης. Από απλή παρατήρηση λοιπόν, ΑΝ πράγματι το φαινόμενο της ομοφυλοφιλίας έχει αυξηθεί τα τελευταία χρόνια, προσωπικά οδηγούμαι στο συμπέρασμα ότι από default η φύση του ανθρώπου είναι η αμφιφυλοφιλία.

Σαφώς και η ηθικη ειναι κοινωνική (κατασκευασμένη) και οχι φυσικη εννοια.

Ωστόσο,αν η default φυση του ανθρωπου ειναι η αμφιφυλοφιλία, - επειδη,ως το ανωτερο σκαλι στο ζωικό βασιλειο (λογω της νοησης),εχει ίσως αυθαιρετα και a priori και το δικαιωμα να ασκει και να ειναι ΤΑ ΠΑΝΤΑ,ακομα και σεξουαλικα και οτι μεσω της ηθικης αυτοφρεναρεται - τοτε γιατι αυτο δεν εχει αναγνωριστει και παγιωθει ως φυσιολογικοτατη σεξουαλικη συμπεριφορικη - ήδη απο τις απαρχες του πολιτισμού του?

Γιατι δεν εχει ενταχθει στην ηθική του?

Ποιοι οι λογοι που οδηγησαν τον ανθρωπο να μεροληπτήσει κατάφορα υπερ της ετεροφυλοφιλίας και να εξοβελλίσει / καταπιέσει / κατακρινει την ομοφυλοφιλία,την αλλη υποτιθεται εξ ισου φυσιολογική πλευρά του?
Γιατι να απαρνηθει τη δευτερη - φυσιολογική - φύση του??

Δε μου "καθεται" ως λογική επιλογη.

Γιατι να απολεσει αυτοβουλως ο ανθρωπος ενα τετοιο "διευθυντικο" δικαιωμα?
Να σεξουαλιζεται με τους παντες και τα παντα,ως ο γενικός γα..άω στη φύση?

Αυτο που αντιλαμβανομαι,ειναι πως επρεπε - στα πλαισια της κοινωνικοποιησης και συμβαδισης με τη φύση (του) - να γινει μια επιλογή,να παγιωθει ενα σεξουαλικο αξιωμα - παρέα με αλλα αξιωματα.
Και εδω βοηθησε η φυση: ολα τα εμβια οντα ειναι χωρισμενα σε αρσενικο και θηλυκο και για τη γονιμοποιηση και διαιωνιση,ζευγαρώνουν. Δεδομενου οτι και ο ανθρωπος,ως ανωτερο ον,ειναι επισης χωρισμενος σε δυο φυλα και αναπαραγεται με τον ιδιο τροπο,τι πιο λογικο να υιοθετησει την ετεροφυλοφιλία ως κύρια σεξουαλική άσκηση (που ειναι και αμιγως παραγωγική και συμβαδιζει με τη φυση) και να την ενδύσει / προστατευσει και ηθικά?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,692 μηνύματα.
Φρονώ πως λέμε κατ ουσιαν το ίδιο,ή μήπως όχι?
Δεν λέμε το ίδιο, απλώς το επισημαίνω ώστε να με βεβαιώσεις ότι κατάλαβα σωστά.

Εννοεις πως η ετεροφυλοφιλία ειναι κοινωνικό "καπέλλωμα",συνειδητή κοινωνική επιταγη και οχι μια σύμπλευση με τη φύση?
Αδυνατω να κατανοησω γιατι ο ανθρωπος θα έπρεπε να επέμβει τοσο βαρβαρα σε κατι τετοιο και να (εχει) κανει μια διαδικασια της φύσης,κοινωνικό κατάκτημα / καπρίτσιο.
Στο χωρίο που απάντησες, αναφέρομαι στην ανδροπρέπεια ('φυλική εικόνα" του άντρα, όπως ανέφερες στο post σου) και όχι στην ετεροφυλοφιλία.
Για μενα δεν τιθεται θεμα σεξουαλικης χειραγωγησης ή καταπιεσης.
Και γιατι να υπαρξει τετοιου ειδους καταπιεση? Ποιος ο λογος?

Δε νομιζω πως κανενας θα ανεχοταν τετοιου ειδους χειραγωγηση - μπορει να ανεχεται αλλα πραγματα,αλλα αυτο δε νομιζω πως θα το ανεχοταν.
Υπάρχει για το λόγο που έχει υπάρξει και πληθώρα άλλων καταπιέσεων των μαζών (θρησκευτική καταπίεση και προσηλυτισμός με ό,τι κοινωνική και σεξουαλική καταπίεση συνάγει αυτός - ενοχοποίηση πράξεων και ιδεών).
Ένας οργανισμός με δύναμη (εκκλησία, "κυβέρνηση") φροντίζει να διατηρεί και να ενδυναμώνει την εξουσία που διαθέτει επιβάλλοντας ιδέες και ηθικούς κανόνες, ενοχοποιώντας καθετί που μπορεί να αμφισβητήσει την εξουσία της. Ένα τμήμα συνοπτικού πλάνου της επικρατούσας στον δυτικό κόσμο θρησκείας μπορεί να είναι και το παρακάτω:
Δημιουργία μίας ιδέας που θα ενσωματώνει καθετί κακό/εχθρικό (λέγε με Διάβολο)
Η ιδέα αυτή εμφυσήτε στους νέους από τα πρώτα χρόνια της ζωής τους ώστε να ενσωματωθεί καλά και να αναπαράγεται από τους ίδιους.
Στιγματισμός άλλων ιδεών και πράξεων ως διαβολικές
Καταπίεση του σεξουαλικού ενστίκτου μιας που ανέκαθεν είναι ένα ισχυρό ένστικτο και ο περιορισμός του από κάποιον του δίνει μεγάλη εξουσία στο άτομο (ενοχοποίηση καθετί "σεξουαλικού")
Ορισμός ενός αυστηρού στερεότυπου τρόπου ζωής αφού ο άνθρωπος πλέον τρομαγμένος αναζητά έναν ηγέτη, ένα "διάγραμμα" να του υποδείξει πως να ζει και ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ σε αυτή τη ζωή

Από προσωπική μου παρατήρηση έχω καταλήξει ότι η ομοφυλοφιλία καταδικάζεται λόγω της ενοχοποιημένης σεξουαλικότητας και ιδίως όσον αφορά τον άντρα (υπάρχει και σχετικό θέμα που αφορά την έννοια του άντρα στο οποίο έχω τοποθετηθεί και επί του θέματος της ομοφυλοφιλίας), αλλά και τον γενικότερο στενόμυαλο τρόπο σκέψης που βασίζεται στη μίμηση των πολλών και ο,τι διαφορετικό κατακρίνεται διότι καταρρίπτει τον μικρόκοσμο του ατόμου.
Η ενοχοποίηση της σεξουαλικότητας οδηγεί σε καταπίεση των ορμών ώστε όλοι οι άνθρωποι να ακολουθούν μία κοινή γραμμή (όποιος έχει τάσεις για εκτός γραμμής πράξεις "καλό θα ήταν να μη τις εκφράσει γιατί θα δεχτεί την κοινωνική κατακραυγή"). Καταπιεσμένη και υποκριτική κοινωνία.

Όσο φθίνει αυτή η καταπίεση, έρχονται στην επιφάνεια οι ανθρώπινες ορμές (γι' αυτό είπα ότι ΑΝ πράγματι η ομοφυλοφιλία αναγνωρίζει έξαρση τα τελευταία χρόνια, καταλήγω στο συμπέρασμα της αμφι φύσης του ανθρώπου) και διαλύονται οι θεσμοί που βασίστηκαν σε αυτή την καταπίεση (γάμος κ.α.).

Ε ναι, ποιος ο λόγος να μιλάμε για σεξουαλική χειραγώγηση από τη στιγμή που ο άνθρωπος εδώ και χιλιάδες χρόνια μεγαλώνει σε συνθήκες που του επιτρέπουν να γίνει σκεπτόμενο ον, με διαυγή πνευματικό ορίζοντα, απαλλαγμένο από κάθε πράξη προσηλυτισμού. :D
Δε μου "καθεται" ως λογική επιλογη.

Γιατι να απολεσει αυτοβουλως ο ανθρωπος ενα τετοιο "διευθυντικο" δικαιωμα?
Να σεξουαλιζεται με τους παντες και τα παντα,ως ο γενικός γα..άω στη φύση?
"Διευθυντικά" δικαιώματα απολαμβάνουν οι λίγοι, οι σοφότεροι. :)

Μάλλον δεν είναι και πολύ ορθό σε ένα θέμα σαν αυτό να απευθύνεσαι στον "άνθρωπο" σαν ένα αυτόβουλο ον γιατί θαρρώ πως γνωρίζεις πολύ καλά ότι κάτι τέτοιο δεν ισχύει. Αυτόβουλο θεωρείται μιας που κυριαρχεί έναντι των ζώων. Σε σχέση όμως με αυτά που δημιούργησε (δόγματα, αρχές, ηθική... ιδέες!), δεν είναι αυτόβουλο ον , αλλά υποταγμένο σε αυτά και σε όσους ξέρουν καλά να τα χειρίζονται. :)

-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
το χω πει και θα το ξαναπω και θα το λεω μεχρι δεν ξερω και γω ποτε.. οι γκει τουλαχιστον εχουν το σθενος να βγαινουν και να το παραδεχονται και να κανουν τη ζωη τους οπως θελουν. το προβλημα ειναι οι αλλοι που ειτε ειναι κρυφοι ειτε ειναι 'αντρες' ταχα μου και μονο αντρες δεν ειναι στη συμπεριφορα.

να μην σας πειραζουν οι γκει. να σας πειραζουν οι αντρες που δεν μπορουν να ειναι αντρες εκει που πρεπει και οταν πρεπει.
Ή, όπως έχει πει και ο Ρεμπεσκές: "να μη σε πειράζει εάν το παιδί σου γίνει γκαίη, π#στης μόνο να μη γίνει".

Αρχική Δημοσίευση από Heptamer:
Το ομοφυλοφιλικό φαινόμενο θα γνωρίζει έξαρση,όσο οι κοινωνίες ζουν ειρηνικά,ευδαιμονικά,χαλαρά. Στις παλιότερες κοινωνίες,αυτές που ζούσαν μονίμως σε πόλεμο,τέτοια φαινόμενα δεν ύπήρχαν.

Στην Αρχαία Ελληνική κοινωνία, που βρισκόταν συχνότατα σε πόλεμο και όλα τα αρσενικά είχαν την υποχρέωση να πολεμούν για να υπερασπιστούν την πατρίδα, η ομοφυλοφιλία ήταν σχεδόν το ίδιο διαδεδομένη όσο και στις μέρες μας. Ειδικά στην πλέον στρατοκρατική ελληνική κοινωνία, τη Σπαρτιατική, η ομοφυλοφιλία όχι μόνο ήταν ευρύτερα διαδεδομένη απ' όσο σήμερα, αλλά ενθαρυνόταν κι υποθάλπετο από το καθεστώς, καθώς θεωρούσαν ότι η δημιουργία τέτοιου ισχυρού δεσμού μεταξύ των πολεμιστών βοηθούσε στη δημιουργία ισχυρότερης αλληλοκάλυψης και συνεπώς ισχυρότερου στρατεύματος. Ας μη μιλήσουμε για τα ναζιστικά SA των οποίων ο ιδρυτής (εάν δεν με απατά η μνήμη μου) ήταν ο ίδιος ομοφυλόφιλος κι έβριθαν ομοφυλόφιλων μελών.

Αυτά που λες δεν ισχύουν για την ομοφυλοφιλία, αλλά για την ευρύτερη θηλυπρεπή συμπεριφορά, η οποία όπως ανέφερε και ο Scandal απαντάται συχνότατα και σε ετεροφυλόφιλους.

default φυση του ανθρωπου ειναι η αμφιφυλοφιλία, - επειδη,ως το ανωτερο σκαλι στο ζωικό βασιλειο (λογω της νοησης),εχει ίσως αυθαιρετα και a priori και το δικαιωμα να ασκει και να ειναι ΤΑ ΠΑΝΤΑ,ακομα και σεξουαλικα και οτι μεσω της ηθικης αυτοφρεναρεται - τοτε γιατι αυτο δεν εχει αναγνωριστει και παγιωθει ως φυσιολογικοτατη σεξουαλικη συμπεριφορικη - ήδη απο τις απαρχες του πολιτισμού του?
Γιατι δεν εχει ενταχθει στην ηθική του?

Από την άλλη πλευρά, εάν η φύση του ανθρώπου δεν ήταν αμφισεξουαλική, τότε για ποιο λόγο οι κοινωνίες έθεσαν σε όλα τα μήκη και τα πλάτη της γης, τόσο ισχυρές απαγορεύσεις και ποια ήταν η ανάγκη δημιουργίας τόσο ασφυκτικών φυλετικών προτύπων, με τόση πλύση εγκεφάλου για την εμπέδωσή τους; Εάν η ετεροφυλοφιλία ήταν τόσο ισχυρή και η ομοφυλοφιλία απλά μια μειονότητα, θα αρκούσε η αποβολή από την κοινωνία των ομοφυλόφιλων ατόμων, τα οποία σύμφωνα με το σκεπτικό σου θα ήταν λίγα και διακριτά.

Ποιοι οι λογοι που οδηγησαν τον ανθρωπο να μεροληπτήσει κατάφορα υπερ της ετεροφυλοφιλίας και να εξοβελλίσει / καταπιέσει / κατακρινει την ομοφυλοφιλία,την αλλη υποτιθεται εξ ισου φυσιολογική πλευρά του?
Γιατι να απαρνηθει τη δευτερη - φυσιολογική - φύση του??
Δε μου "καθεται" ως λογική επιλογη.

Η ανάγκη για ομοιομορφία, στοιχείο που διευκολύνει τη διαφέντευση μιας κοινωνίας, η τάση για σεξουαλική καταπίεση, επίσης ισχυρό εξουσιαστικό όπλο και ο υποβιβασμός της πλέον απελευθερωτικής ανθρώπινης πράξης ως μία πράξη εξυπηρέτησης καθαρά της αναπαραγωγής κι όχι της ικανοποίησης των βαθύτερων ψυχικών τάσεων του ατόμου. Πρόκειται δηλαδή για τους ίδιους λόγους που έχουν οδηγήσει τις εξουσιαστικές κοινωνίες σε εν γένει καταπίεση και δαιμονοποίηση της σεξουαλικής επιθυμίας.

Γιατι να απολεσει αυτοβουλως ο ανθρωπος ενα τετοιο "διευθυντικο" δικαιωμα?
Να σεξουαλιζεται με τους παντες και τα παντα,ως ο γενικός γα..άω στη φύση?

Ακριβώς επειδή είναι διευθυντικό (βλέπε και προηγούμενη παράθεσή μου)! Το δικαίωμα αυτό έχει στερηθεί από τους πολλούς, ενώ οι εξουσιαστές το έχουν διατηρήσει για λογαριασμό τους, όπως μας λέει και ο θείος Μαρκήσιος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
Στην Αρχαία Ελληνική κοινωνία, που βρισκόταν συχνότατα σε πόλεμο και όλα τα αρσενικά είχαν την υποχρέωση να πολεμούν για να υπερασπιστούν την πατρίδα, η ομοφυλοφιλία ήταν σχεδόν το ίδιο διαδεδομένη όσο και στις μέρες μας. Ειδικά στην πλέον στρατοκρατική ελληνική κοινωνία, τη Σπαρτιατική, η ομοφυλοφιλία όχι μόνο ήταν ευρύτερα διαδεδομένη απ' όσο σήμερα, αλλά ενθαρυνόταν κι υποθάλπετο από το καθεστώς, καθώς θεωρούσαν ότι η δημιουργία τέτοιου ισχυρού δεσμού μεταξύ των πολεμιστών βοηθούσε στη δημιουργία ισχυρότερης αλληλοκάλυψης και συνεπώς ισχυρότερου στρατεύματος. Ας μη μιλήσουμε για τα ναζιστικά SA των οποίων ο ιδρυτής (εάν δεν με απατά η μνήμη μου) ήταν ο ίδιος ομοφυλόφιλος κι έβριθαν ομοφυλόφιλων μελών.

Πάντως το αντίθετο επιχείρημα των συντηρητικών επί του θέματος είναι ότι η ομοφυλοφυλία στην στρατόκαυλη Σπάρτη επιτρέπονταν μόνο μέσα στα στρατόπεδα και απαγορεύονταν στην πόλη (για προφανείς λόγους τόνωσης του ηθικού) και νομίζω ότι έχουν και δίκιο, διορθώστε αν κάνω λάθος.

Όσο για τους ναζί αν ο Αδόλφος δεν τους χρειαζόταν θα τους είχε κρεμάσει από τα ...

Αυτά για να μην νομίζουμε ότι σε παλαιότερες εποχές υπήρχαν παράδεισοι ομοφυλοφίλων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

negative

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο negative αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 398 μηνύματα.
Ας μη μιλήσουμε για τα ναζιστικά SA των οποίων ο ιδρυτής (εάν δεν με απατά η μνήμη μου) ήταν ο ίδιος ομοφυλόφιλος κι έβριθαν ομοφυλόφιλων μελών.
Εμένα η μνήμη μου πάλι μου λέει ότι τους ομοφυλόφιλους τους έκανε σαπούνια μαζί με τους Εβραίους...
Δεν νομίζω ότι το παράδειγμα με τον ιδρυτή των ναζιστικών SA χρειάζεται..είναι τελείως άσκοπο να το σκεφτούμε καν...κατά την δική μου γνώμη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Αυτό που είπα είναι ότι η ομοφυλοφιλία δεν σχετίζεται αναγκαστικά με φιλειρηνικές περιόδους της ανθρώπινης ιστορίας. Εμφανιζόταν θαυμάσια και σε μεγάλα ποσοστά και σε στρατοκρατικές κοινωνίες. Αυτό και μόνον αυτό, σε σχέση με το επιχείρημα του Heptamer το οποίο παρέθεσα καθώς απαντούσα. Πουθενά δεν υπήρχαν παράδεισοι ομοφυλόφιλων στο ποστ μου. Το γιατί κυνηγούσε ο Χίτλερ τους ομοφυλόφιλους, ήταν επίσης εντελώς άσχετο με αυτό που έγραψα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

negative

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο negative αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 398 μηνύματα.
Ο άνθρωπος δεν σχετίζετε πάντα και αναγκαστικά με φιλειρηνικές περιόδους....μην τα μπερδεύουμε...
Το θέμα μας δεν είναι το εάν υπάρχουν παράδεισοι ομοφυλοφίλων..θα ήταν κουτό και να το αναφέρουμε.
Δεν υπάρχουν παράδεισοι αντρών str8 ή gay ούτε γυναικών str8 ή gay.
Υπάρχουν άνθρωποι ικανοί για το καλό όπως και για το κακό.
Άρα δεν καταλαβαίνω το παράδειγμα των ναζί...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Το παράδειγμα των ναζί έχει να κάνει με το θέμα μας με τον εξής τρόπο, πάντα σε σχέση με το επιχείρημα του Heptamer κι όχι γενικώς κι αορίστως: Ο Heptamer λέει ότι όταν εμφανίζονται μακρά χρονικά διαστήματα ειρήνης μέσα στις κοινωνίες, η ομοφυλοφιλία αυξάνεται, επειδή η φυλική αρσενική επιθετικότητα δεν αποτελεί πλέον προσαρμοστικό στοιχείο και ουσιαστικά καταπιέζεται ή αλλοτριώνεται για χάρη της διατήρησης της ηρεμίας μέσα στην κοινωνία. Οι άνθρωποι για τους οποίους μιλώ δεν προέρχονταν από μακρά ειρηνική περίοδο, αφού ο Α'Π.Π. δεν είχε ούτε μια γενιά που είχε τελειώσει, ας μην ξεχνούμε δε και το κραχ του '29, το οποίο έφτασε την ετοιμόρροπη Γερμανική κοινωνία σε αδιέξοδο, υπήρξε πείνα, συνεπώς η επιθετικότητα μάλλον ήταν απαραίτητη για την επιβίωση. Επίσης, οι άνθρωποι αυτοί, προετοιμάζονταν να αιματοκυλήσουν όλον τον κόσμο σε έναν φρενήρη πόλεμο, όμως παρ' όλ' αυτά, η οργάνωσή τους έβριθε από ομοφυλόφιλους. Τα SA είχαν πρωτοστατήσει στην άνοδο του Χίτλερ στην εξουσία, εκδηλώνοντας κατά συρροήν επιθετικές συμπεριφορές, "δεν ορωδούσαν προ ουδενός" όπως έλεγε και η σχετική έκφραση. Κατά συνέπεια, θέλω να καταλήξω στο ότι η ομοφυλοφιλία δεν συνδέεται με την αρσενική επιθετικότητα, αλλά είναι ένα παράπλευρο φαινόμενο, το οποίο όπως είπε και ο Πέτρος, εμφανίζεται τόσο σε αρρενωπούς, όσο και σε θηλυπρεπείς άντρες.

Αντίθετα, θεωρώ ότι αυτά που αναφέρει ο Heptamer ισχύουν ως προς τη μαλθακότητα και τη θηλυπρέπεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

negative

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο negative αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 398 μηνύματα.
Και το συμπέρασμα όλων αυτών?ποιο είναι?..μας οδηγεί κάπου?:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Heptamer

Δραστήριο μέλος

Ο Heptamer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 688 μηνύματα.
Στην Αρχαία Ελληνική κοινωνία, που βρισκόταν συχνότατα σε πόλεμο και όλα τα αρσενικά είχαν την υποχρέωση να πολεμούν για να υπερασπιστούν την πατρίδα, η ομοφυλοφιλία ήταν σχεδόν το ίδιο διαδεδομένη όσο και στις μέρες μας. Ειδικά στην πλέον στρατοκρατική ελληνική κοινωνία, τη Σπαρτιατική, η ομοφυλοφιλία όχι μόνο ήταν ευρύτερα διαδεδομένη απ' όσο σήμερα, αλλά ενθαρυνόταν κι υποθάλπετο από το καθεστώς, καθώς θεωρούσαν ότι η δημιουργία τέτοιου ισχυρού δεσμού μεταξύ των πολεμιστών βοηθούσε στη δημιουργία ισχυρότερης αλληλοκάλυψης και συνεπώς ισχυρότερου στρατεύματος. Ας μη μιλήσουμε για τα ναζιστικά SA των οποίων ο ιδρυτής (εάν δεν με απατά η μνήμη μου) ήταν ο ίδιος ομοφυλόφιλος κι έβριθαν ομοφυλόφιλων μελών.

Αν δε με απατουν οι φτωχες μου ιστορικές γνωσεις,η ομοφυλοφιλία,με τη σύγχρονη θεώρηση / ορισμό της,δεν ηταν εξισου ανεκτη στην αρχαια Ελλαδα - και επεσειε τιμωριες στους παραβατες - και οτι η ομοφυλοφιλικη πρακτικη τότε,εστιαζοταν αυστηρα και μονο σε μια ιδιοτυπη σχεση εφήβου - δασκαλου,οπου παιζοταν απλα μια επαφη του πεους του δασκαλου με τους μηρους του εκπαιδευομενου νεαρου. Οτιδηποτε παρεκκλινε αυτου,ηταν κατακριτέο / καταδικαστεο.

Δε μπορουμε να πουμε πως η ομοφυλοφιλία ηταν ευρεως διαδεδομενη στην αρχαιοτητα,να ηταν δηλ. αποδεκτή σεξουαλικη νορμα / κουλτουρα,γιατι για να συνεβαινε κατι τετοιο,θα επρεπε,ενα μεγαλο μερος του πληθυσμου - αν οχι το μεγαλυτερο μερος του - να εχει τετοιες τασεις,κατι που δεν εχει υπαρξει ποτέ στην ιστορια.

Οριακά θα μπορουσαμε ισως να τη δουμε σαν ενα ειδος (υποχρεωτικου για ολους) εθιμου,αλλα και παλι:μπορει να εθιμοποιηθει η σεξουαλικότητα?Μπορει να εθιμοποιηθει το βιολογικό ενστικτο,η σεξουαλικη προτιμηση?

Οταν μια κοινωνια ειναι αμιγώς ετεροφυλοφιλικη,τι νοημα εχει να επιβληθει ως εθιμο η ομοφυλοφιλία?
Ειναι διαφορετικο πραγμα,ως κοινωνια να ανεχεσαι την ομοφυλοφιλία και αλλο να την επιβαλλεις ως πρακτική.
Αυτο που μπορει μονο να εθιμοποιηθει,ειναι η σταση που τηρουν / επιβαλλουν οι κοινωνιες στα θεματα αυτα. Οχι το πρακτικάρισμα.

Συνεπως,δε νομιζω πως μπορουμε να παιρνουμε ως προτυπο "σκληρης κοινωνιας [με σκληρη ανδρικη φυλικη εικονα] με ανοιχτές ομοφυλοφιλικές ανοχες" τους αρχαιους,γιατι ξεκαθαρισμενο 100% απο τους μελετητές δεν ειναι το τι γενικα ισχυε τοτε στο θεμα αυτο,καθοτι οι ερμηνειες ειναι υποκειμενικες [τόσες,όσες και οι μελετητες].
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
ανεκτη ηταν αναλογα και με την περιοδο ,αποδεκτη δεν ητανε ως κατι καλο...και μη βλαπτικο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,881 μηνύματα.
ανεκτη ηταν αναλογα και με την περιοδο ,αποδεκτη δεν ητανε ως κατι καλο...και μη βλαπτικο..

Αυτό που δεν θες να καταλάβεις είναι οτι οι ομοφυλόφιλοι δε νοιάζονται αν εσένα ή του καθένα είναι ανεκτή ή αποδεκτή η ομοφυλοφιλία, όπως κι αυτοί δε χρειάζεται να ανεκτούν ή να αποδεχτούν τη δική σου ετεροφυλοφιλία. Έτσι δε σου δίνει (εσένα και κανενός - γενικό το εσύ) κανείς το δικαίωμα να αποδέχεσαι ή όχι την ομοφυλοφιλία, ούτε κανείς ζητάει τη γνώμη σου όταν έχει να κάνει με τα συναισθήματα και την ευτυχία του άλλου.

Το να πεις "αυτοί οι άνθρωποι θέλω να μείνουν μακριά μου γιατί δεν τους αποδέχομαι" είναι δικαίωμά σου βέβαια, αλλά αυτό δε πάει να πει οτι δεν είναι καθαρός ρατσισμός... Κι ούτε είναι λογικό τη δική σου γνώμη να την παρουσιάζεις σαν δογματική άποψη που την ενστερνίζονται όλοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
αυτοί οι άνθρωποι θέλω να μείνουν μακριά μου γιατί δεν τους αποδέχομαι

για την ομοφυλοφιλια μιλησα οχι για τους ομοφυλοφιλους..οι ομοφυλοφιλοι αν ιναι καλοι ανθρωποι και τα βρουμε μπορει να ειμαστε και φιλοι....κανεις ομως δεν μπορει να με αναγκασει να δεχτω ως φυσιολογικη και μη βλαπτικη την ομοφυλοφιλια..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,881 μηνύματα.
κανεις ομως δεν μπορει να με αναγκασει να δεχτω ως φυσιολογικη και μη βλαπτικη την ομοφυλοφιλια..

Όταν αποδείξεις οτι όντως η ομοφυλοφιλία είναι βλαπτική για τον άνθρωπο τον ίδιο και για τους γύρω του, όπως υποστηρίζεις, θα τα ξαναπούμε. Η ομοφυλοφιλία όμως άμεσα σαν στάση ζωής, όχι σαν αποτέλεσμα που περνάει μέσω της κοινωνίας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teh

Νεοφερμένος

Ο teh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Με την ίδια λογική της "δοκιμής" θα μπορούσε κάποιος να αρχίσει το κάπνισμα, να αρχίσει την χρήση ναρκωτικών και πολλά άλλα... να δει τελος πάντων τι λέει το κάθε ένα από αυτά... Συνήθως όμως κάποιος που ξεκινάει με αυτήν την λογική όπως καταλαβαίνεις μετά απλά "σκλαβώνεται" σε αυτό... βλ. καπνιστές, ναρκομανείς... που ακομα και αν θελήσουν να σταματήσουν αυτό που ξεκίνησαν για "δοκιμή" απλά δεν μπορούν... δηλαδή πλεον παύει "η ελευθερία της επιλογής" να υφίσταται!!! Άρα κάτι που ξενικάς ώς ελεύθερη επιλογή - δοκιμή καταλήγει να σου καταργήσει την δική σου ελευθερία...
Για να μην κουράζω περισσότερο, είναι θέμα επιλογής, θέμα ωριμότητας σκέψης κτλ...
Και ένα παράδειγμα... το κάπνισμα ξεκινάει συνήθως με αυτήν την λογική του πειραματισμού, συνεχίσει ως ευχαρίστηση καταλήγει ως εθισμός όπου και παύει πλέον το διακίωμα της ελευθερίας της επιλογής. "Tο κάπνισμα ενοχοποιείται για το 19% των θανάτων στην Eλλάδα, σύμφωνα με τον Παγκόσμιο Oργανισμό Yγείας" Κάτι που ξεκινά ως επιλογή, ως απόλαυση καταλήγει ως θάνατος χωρίς να έχει διακίωμα επολογής... και όμως πλέον δεν μπορεί να κάνεις κάτι διότι ήταν... "επιλογή σου"!...

(Για να προλάβω κάποιους που θα πούν ότι είναι άκυρο το παράδειγμα τους προτρέπω να το ξανασκεφτούν "αντικειμενικά" και έχω την εντύπωση ότι θα αλλάξουν γνώμη...)
Τι διαβαζω παναγια μου...
Πρωτον, η ομοφυλοφιλια δεν οδηγει σε θανατο εκτος αν υπαρχει σεξουαλικη επαφη και μεταδοση αρρωστιων και νοσων. Κατι που ισχυει και στις ετεροφυλοφιλικες σχεσεις.
Δευτερον, δεν ειναι αυτη σωστη αντιμετωπιση. Δηλαδη προτεινεις να μην δοκιμαζουμε κατι καινουριο ή αγνωστο στη ζωη; Συγκρινουμε την ομοφυλοφιλια με το καπνισμα και τα ναρκωτικα τωρα; Απιστευτη αγνοια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

chronis_25

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΨΗΦΙΖΟΥΜΕ ΑΤΤΙΚΗ ΟΔΟ ΚΑΙ ΣΥΖΥΓΟ ΑΔΩΝΙ! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Πυροσβέστης. Έχει γράψει 1,200 μηνύματα.
Τι διαβαζω παναγια μου...
Πρωτον, η ομοφυλοφιλια δεν οδηγει σε θανατο εκτος αν υπαρχει σεξουαλικη επαφη και μεταδοση αρρωστιων και νοσων. Κατι που ισχυει και στις ετεροφυλοφιλικες σχεσεις.
Δευτερον, δεν ειναι αυτη σωστη αντιμετωπιση. Δηλαδη προτεινεις να μην δοκιμαζουμε κατι καινουριο ή αγνωστο στη ζωη; Συγκρινουμε την ομοφυλοφιλια με το καπνισμα και τα ναρκωτικα τωρα; Απιστευτη αγνοια.
Ούτε είναι σαν να δοκιμάζεις όμως μία Κρεμ Καραμελέ. (Χωρίς να τα συγκρίνω καν τα προηγούμενα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teh

Νεοφερμένος

Ο teh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Ούτε είναι σαν να δοκιμάζεις όμως μία Κρεμ Καραμελέ. (Χωρίς να τα συγκρίνω καν τα προηγούμενα)
Αν δεν εχεις εμπειρια βεβαια μπορεις να μπλεξεις με αυτα τα πραγματα και να μπερδευτεις.
Καποιος σεξουαλικα εμπειρος ενηλικας ομως δεν θα το θεωρουσε τιποτα σπουδαιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,692 μηνύματα.
Ερώτηση-> Εφόσον στον πρωκτό:
1. Η είσοδος πέους, δακτύλου ή άλλων αντικειμένων σε αυτόν, προκαλεί ηδονή τόσο σε άντρες όσο και σε γυναίκες (str8 και gay).
2. Αυτός που ενεργεί βρίσκει επίσης ηδονή βάζοντας το πέος/δάκτυλό του ή κάποιο αντικείμενο στον πρωκτό άλλου (τόσο άντρες όσο και γυναίκες).

... δε μπορεί να θεωρηθεί μια φυσική ερωτογενής περιοχή; :hmm:
Εφόσον ισχύουν τα δύο παραπάνω, δεν είναι λάθος να υποστηρίζεται ότι η μόνη χρήση του πρωκτού είναι η αφόδευση και να χαρακτηρίζεται "παρά φύσιν" η σεξουαλική χρήση του; :hmm:


-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Ερώτηση-> Εφόσον στον πρωκτό:
1. Η είσοδος πέους, δακτύλου ή άλλων αντικειμένων σε αυτόν, προκαλεί ηδονή τόσο σε άντρες όσο και σε γυναίκες (str8 και gay).
2. Αυτός που ενεργεί βρίσκει επίσης ηδονή βάζοντας το πέος/δάκτυλό του ή κάποιο αντικείμενο στον πρωκτό άλλου (τόσο άντρες όσο και γυναίκες).

... δε μπορεί να θεωρηθεί μια φυσική ερωτογενής περιοχή; :hmm:
Εφόσον ισχύουν τα δύο παραπάνω, δεν είναι λάθος να υποστηρίζεται ότι η μόνη χρήση του πρωκτού είναι η αφόδευση και να χαρακτηρίζεται "παρά φύσιν" η σεξουαλική χρήση του; :hmm:
-petros

καλά αρνήθηκε κανείς ότι ο πρωκτός είναι ερωτογενής περιοχή; Ερωτογενής περιοχή είναι και η μασχάλη όμως αν εγώ τη βρίσκω βάζοντας ξέρετε τι στη μασχάλη κάποιας ε θα είνα παρα φύση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top