Προτάσεις για αγορά νέου υπολογιστή!

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
>Τα portable προγράμματα δεν τα χρησιμοποιούμε αποκλειστικά με usb/cd/dvd κλπ, αλλά μπορούμε να τα έχουμε στο pc μας και να τα χρησιμοποιούμε, όπως θα χρησιμοποιούσαμε την Χ εγκατεστημένη εφαρμογή.
Κι αυτό μπορεί να γίνει, άλλα ποιος ο λόγος να κατεβάσω την portable έκδοση και όχι τη κανονική έκδοση, εφόσον θέλω να τη χρησιμοποιώ στον υπολογιστή μου;:worry::worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alessandra

Διάσημο μέλος

Η Δεν έχω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,716 μηνύματα.
>Τα portable προγράμματα δεν τα χρησιμοποιούμε αποκλειστικά με usb/cd/dvd κλπ, αλλά μπορούμε να τα έχουμε στο pc μας και να τα χρησιμοποιούμε, όπως θα χρησιμοποιούσαμε την Χ εγκατεστημένη εφαρμογή.

>Πλεονέκτημα της ανακάλυψής τους είναι ότι δεν δεσμεύουν πολύ χώρο στον δίσκο. Γιατί να έχω εγκατεστημένη την Χ εφαρμογή που τη χρησιμοποιώ μία στο τόσο; ;)

Νάτο. Αυτό ήθελα να κάνω, Αναστασία, -αυτήν την εικόνα είχα κι εγώ. Δηλαδή, απλά, κατεβάζω το αρχείο και το τρέχω χωρίς να έχω κάνει εγκατάσταση. Αυτό ακριβώς. Ευχαριστώ πολύ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Μα στο είπε... Για να μην τρως πολύ χώρο στον δίσκο για μια εφαρμογή, που ναι μεν χρειάζεσαι, αλλά την χρησιμοποιείς σπάνια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alessandra

Διάσημο μέλος

Η Δεν έχω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,716 μηνύματα.
Κι αυτό μπορεί να γίνει, άλλα ποιος ο λόγος να κατεβάσω την portable έκδοση και όχι τη κανονική έκδοση, εφόσον θέλω να τη χρησιμοποιώ στον υπολογιστή μου;:worry::worry:
Σωστά, μερικές φορές, όμως, είναι προτιμότερο να μην γίνει εγκατάσταση της εφαρμογής, γιατί μπορεί πχ να πρόκειται για κάτι που θα το χρησιμοποίησω και θα το σβήσω αμέσως μετά. Οπότε είναι καλύτερα να μην επιβαρύνω το σκληρό με σκουπίδια λόγω εγκατάστασης-απεγκατάστασης. Ε;:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Σωστά, μερικές φορές, όμως, είναι προτιμότερο να μην γίνει εγκατάσταση της εφαρμογής, γιατί μπορεί πχ να πρόκειται για κάτι που θα το χρησιμοποίησω και θα το σβήσω αμέσως μετά. Οπότε είναι καλύτερα να μην επιβαρύνω το σκληρό με σκουπίδια λόγω εγκατάστασης-απεγκατάστασης. Ε;:P
Υποθέτω πως ναι:)

Αφού τις portable editions απλά τις διαγράφεις, χωρίς να χρειαστεί να κάνεις απεγκατάσταση. Πάντως, χρειάζονται εγκατάσταση, όπως οι κανονικές εφαρμογές(το λέω από προσωπική πείρα):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alessandra

Διάσημο μέλος

Η Δεν έχω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,716 μηνύματα.
Υποθέτω πως ναι:)

Αφού τις portable editions απλά τις διαγράφεις, χωρίς να χρειαστεί να κάνεις απεγκατάσταση. Πάντως, χρειάζονται εγκατάσταση, όπως οι κανονικές εφαρμογές(το λέω από προσωπική πείρα):)
Νά 'μαστε, λοιπόν, εκεί από όπου ξεκινήσαμε.:P:PΆστο, ευχαριστώ πάρα πολύ. Θα το παλέψω και βλέπουμε. Να μην καταχρώμαι άλλο και το θρεντ.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
οι portable απλα ειναι ενας φακελος που πατας ενα exe και παιζει το προγραμμα..

δεν θελει setup εγκατασταση ,δεν βαζουν συντομευσεις μονες τους ,ουτε εγγραφες στη registry κλπ..
ακομα και παιχνιδια τα βγαζουν σε portable..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alessandra

Διάσημο μέλος

Η Δεν έχω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,716 μηνύματα.
οι portable απλα ειναι ενας φακελος που πατας ενα exe και παιζει το προγραμμα..

δεν θελει setup εγκατασταση ,δεν βαζουν συντομευσεις μονες τους ,ουτε εγγραφες στη registry κλπ..
ακομα και παιχνιδια τα βγαζουν σε portable..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

wolfe4ever

Διάσημο μέλος

Η wolfe4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,217 μηνύματα.
Kαλησπέρα, παιδιά. Έχω το εξής πρόβλημα...Έχω ένα νετμπουκ με windows 7 starter. Όταν το έκλεισα μου έβγαλε κάτι για ενημερώσεις, αλλά εγώ τον έκλεισα, παρόλο που έλεγε να μην το κανω...Τώρα δεν ανοίγει, μου βγάζει 2 επιλογές. Μια κανονική εκκινηση, που δεν λειτουργεί και η αλλη επιδιόρθωση στην εκκίνηση. Έχω πατήσει αυτή, μα δεν γίνεται τίποτα. Μου λέει ότι εντοπίζει προβλήματα, μα μισή ώρα αυτό λέει! Τι έκανα; :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Heptamer

Δραστήριο μέλος

Ο Heptamer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 690 μηνύματα.
Χμμ, ναι:P

Άλλα επιλέγεις να την εγκαταστήσεις στο usb και μετά τρέχει από το usb κανονικά, σε οποιονδήποτε υπολογιστή. Δε χρειάζεται να εγκαταστήσεις την εφαρμογή σε κάθε υπολογιστή ξεχωριστά:)

Χμ..οχι!:)

Η portable εκδοση ενος προγραμματοςτρεχει οπουδηποτε διχως εγκατασταση: pc,usb φλασακι κλπ

Απλα,οταν προκειται για ενα εκτελεσιμο αρχειο (που περιεχει την portable εκδοση),δε γινεται ακριβως εγκατασταση. Αυτο που γινεται ειναι extraction των αρχειων στον επιθυμητο προορισμο (φακελο στον υπολογιστη ή σε φλασακι) και εν συνεχεια τρεξιμο του main εκτελεσιμου αρχειου απο τον προορισμο αυτο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
τρεξιμο του main εκτελεσιμου αρχειου απο τον προορισμο αυτο.
πώς τα λες..:P;):D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Heptamer

Δραστήριο μέλος

Ο Heptamer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 690 μηνύματα.
Kαλησπέρα, παιδιά. Έχω το εξής πρόβλημα...Έχω ένα νετμπουκ με windows 7 starter. Όταν το έκλεισα μου έβγαλε κάτι για ενημερώσεις, αλλά εγώ τον έκλεισα, παρόλο που έλεγε να μην το κανω...Τώρα δεν ανοίγει, μου βγάζει 2 επιλογές. Μια κανονική εκκινηση, που δεν λειτουργεί και η αλλη επιδιόρθωση στην εκκίνηση. Έχω πατήσει αυτή, μα δεν γίνεται τίποτα. Μου λέει ότι εντοπίζει προβλήματα, μα μισή ώρα αυτό λέει! Τι έκανα; :(
Προφανως εγκατεστησε αυτοματα ενημερωσεις μεσω του windows update.

Προφανως,ειναι ρυθμισμενο να γινεται ετσι

Οταν το λειτουργικο ενημερωνεται,συνηθως - αναλογα και την ενημερωση - γινεται το εξης:

Κατα το shutdown λαμβανει χωρα το πρωτο σταδιο ενημερωσης του λογισμικου - διαδικασια που δεν πρεπει να διακοπει. Το δευτερο σταδιο,λαμβανει χωρα οταν ο υπολογιστης επανεκκινησει.

Δοκιμασε το εξης:

Κατα τη διαρκεια της εκκινησης,πατα συνεχως το F8 εως οτου σου εμφανισει ενα μενου επιλογων. Απο αυτο το μενου θα επιλεξεις το "last known good configuration (advanced)" ή "τελευταιες προσφατες ρυθμισεις που λειτουργουσαν" (σε περιπτωση ελληνικου λειτουργικου).

Λογικα,το λειτουργικο θα φορτωσει κανονικα. Πηγαινε μετα και κανε manually το update μεσω του Windows Update και μην κλεισεις ποτε ξανα τον υπολογιστη οταν κανει ενημερωσεις και σε μηνυματιζει να μην κλεισεις τον υπολογιστη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Heptamer

Δραστήριο μέλος

Ο Heptamer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 690 μηνύματα.
Αχ, ευχαριστώ πολύ.
Γιατί δεν γίνονται όλα portable, να ησυχάσουμε; Αλλά, ίσως χρειάζεται να υπάρχει η εγκατάσταση ενός x προγράμματος..Οκ.

Δε μπορουν να γινουν ολες οι εφαρμογες portable και ειδικα οι πολυ μεγαλες (Office κλπ). Κατα τεκμηριο,οι εφαρμογες για να λειγουργησουν σωστα,χρειαζονται ενος βαθμου ενσωματωση στο λειτουργικο. Αυτο σημαινει πως πρεπει να κανουν εγγραφες στο μητρωο (registry),στην καρδια του λειτουργικου (φακελος windows) κλπ. Χρειαζεται δηλ να "πουν" στο λειτουργικο πως ειναι παροντες (με συγκεκριμενο τροπο),ωστε να μπορει αυτο να τις αναγνωριζει και να τους επιτρεπει την εκτελεση.

Οι portable εκδοσεις ειναι ουσιαστικα εγκατεστημενες εκδοσεις και μαλιστα συνηθως προκειται αυστηρα για το main κομματι της εφαρμογης στο φακελο Program Files.

Θεωρητικα,εαν εγκαταστησεις μια εφαρμογη στο πισι και παρεις μετα το φακελο της εγκαταστασης της και απο εκει μεσα τρεξεις το κυριο εκτελεσιμο αρχειο της σε εναν αλλο υπολογιστη ή φλασακι,εχεις ουσιαστικα την portable εκδοση.

Αναλογα βεβαια με την εφαρμογη,αυτο το κλεψιμο δεν ειναι παντα επιτυχημενο. Εαν η εφαρμογη κατα την εγκατασταση,εχει τοποθετησει αρχεια στην καρδια του λειτουργικου,το να την τρεξεις αλλου απο τον κλεμμενο φακελο εγκαταστασης,συνηθως βγαζει σφαλματα περι μη υφισταμενων αρχειων ή ανυπαρκτης καταχωρησης στο μητρωο..

Συνηθως οι Portable εφαρμογες ειναι αυτες που ακομα και οταν τις αντικαταστησεις κανονικα ως εφαρμογες στο λειτουργικο,δεν κανουν επεμβασεις σε αυτο (registry,windows folder) και οτι χρειαζονται για να τρεξουν το εχουν κοντα τους στο φακελο εγκαταστασης,οποτε δεν υπαρχει προβλημα απο οπουδηποτε και αν τρεξουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Προσπαθώ να καταλάβω πώς είναι δυνατόν να μην έχει πρόβλημα το μόντεμ ούτε η γραμμή κι όμως να είναι σχεδόν αδύνατη η σύνδεση με το ίντερνετ. Υπάρχει ένα πρόγραμμα για ιούς που προστετεύει επίσης. Υπάρχουν και φίλτρα στα τηλέφωνα. Τί άλλο διάολο να κάνω ; Οι ειδικοί υποτίθεται της εταιρίας δεν μπορούν να μου δώσουν καμμία λύση. Γίνεται σύνδεση, κρατάει 1-2 λεπτά με το ζόρι και όταν μετά προσπαθώ να ανοίξω ξανά καμμιά σελίδα, κολλάει και βγάζει τη γνωστή ένδειξη, η σύνδεση με τον διακομιστή είναι αδύνατη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alessandra

Διάσημο μέλος

Η Δεν έχω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,716 μηνύματα.
Heptamer:
Ευχαριστώ. Νομίζω ότι κατάλαβα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

wolfe4ever

Διάσημο μέλος

Η wolfe4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,217 μηνύματα.
Προφανως εγκατεστησε αυτοματα ενημερωσεις μεσω του windows update.

Προφανως,ειναι ρυθμισμενο να γινεται ετσι

Οταν το λειτουργικο ενημερωνεται,συνηθως - αναλογα και την ενημερωση - γινεται το εξης:

Κατα το shutdown λαμβανει χωρα το πρωτο σταδιο ενημερωσης του λογισμικου - διαδικασια που δεν πρεπει να διακοπει. Το δευτερο σταδιο,λαμβανει χωρα οταν ο υπολογιστης επανεκκινησει.

Δοκιμασε το εξης:

Κατα τη διαρκεια της εκκινησης,πατα συνεχως το F8 εως οτου σου εμφανισει ενα μενου επιλογων. Απο αυτο το μενου θα επιλεξεις το "last known good configuration (advanced)" ή "τελευταιες προσφατες ρυθμισεις που λειτουργουσαν" (σε περιπτωση ελληνικου λειτουργικου).

Λογικα,το λειτουργικο θα φορτωσει κανονικα. Πηγαινε μετα και κανε manually το update μεσω του Windows Update και μην κλεισεις ποτε ξανα τον υπολογιστη οταν κανει ενημερωσεις και σε μηνυματιζει να μην κλεισεις τον υπολογιστη.

Το έκανα, γιατί το διάβασα κάπου, μα δεν το εμφάνιζε καν.
Το πήγα στον τεχνικό κ θα το κάνει φορμάτ. Άτε απ την αρχή πάλι...
10 μέρες το είχα, ολοκαίνουργιο... -.-'
Πφφ μόνο εγώ μπορούσα να κάνω τέτοια βλακεία!!:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alessandra

Διάσημο μέλος

Η Δεν έχω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,716 μηνύματα.
Καταρρέει συνεχώς ο flash. Μια εναλλακτική αυτού ποια θα ήταν;
Ευχαριστώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Heptamer

Δραστήριο μέλος

Ο Heptamer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 690 μηνύματα.
Το έκανα, γιατί το διάβασα κάπου, μα δεν το εμφάνιζε καν.
Το πήγα στον τεχνικό κ θα το κάνει φορμάτ. Άτε απ την αρχή πάλι...
10 μέρες το είχα, ολοκαίνουργιο... -.-'
Πφφ μόνο εγώ μπορούσα να κάνω τέτοια βλακεία!!:(

Tραβηγμενο ειναι το φορματ για το προβλημα που αντιμετωπιζεις. Προφανως,ο τεχνικος προτιμησε την ευκολη λυση....

Φορματ κανεις μονο οταν ολα τα αλλα αποτυγχανουν. Πολλοι ωστοσο κανουν επιπολαιη χρηση του,επειδη αρνουνται ή δε μπορουν να δωσουν λυσεις με αλλους τροπους.

Καταρρέει συνεχώς ο flash. Μια εναλλακτική αυτού ποια θα ήταν;
Ευχαριστώ.

1. Απεγκατασταση και επανεγκατασταση του.

2. Αλλαγη φυλλομετρητη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Alessandra

Διάσημο μέλος

Η Δεν έχω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,716 μηνύματα.
Heptamer:
Ευχαριστώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

wolfe4ever

Διάσημο μέλος

Η wolfe4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,217 μηνύματα.
Μπορώ να βάλω κάποιο αντιβάριους στο νετμπουκ από μόνη μου; Αν ναι, πώς;:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top