• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Ακμή: Τρόποι αντιμετώπισης

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
christinelle σοβαρα κανει δουλεια το clean and clear??:hmm:
Μόνο το καθαριστικό με τα μπιλάκια. Βασικά σου βγάζει όλη την λιπαρότητα και καθαρίζει και λίγο τα μαυρα στίγματα. Θέλει όμως ενυδατική μετά για να μην σου αφυδατωθεί το δέρμα. Και θέλει και κάθε μέρα να το χρησιμοποιείς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

amy001

Πολύ δραστήριο μέλος

Η amy001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,585 μηνύματα.
Μόνο το καθαριστικό με τα μπιλάκια. Βασικά σου βγάζει όλη την λιπαρότητα και καθαρίζει και λίγο τα μαυρα στίγματα. Θέλει όμως ενυδατική μετά για να μην σου αφυδατωθεί το δέρμα. Και θέλει και κάθε μέρα να το χρησιμοποιείς.

α βασικα το εχω αλλα δεν το ειχα ποτε χρησιμοποιησει καθε μερα...:whistle:ο.κ ευχαριστω!!!:Dθα το δοκιμασω και θα σας πω εντυπωσεις...;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
α βασικα το εχω αλλα δεν το ειχα ποτε χρησιμοποιησει καθε μερα...:whistle:ο.κ ευχαριστω!!!:Dθα το δοκιμασω και θα σας πω εντυπωσεις...;)

Πες μας, γιατί εγώ και ο δικός μου το προτιμάμε αποκλειστικά από τότε που το δοκιμάσαμε αλλά δεν έχω ακούσει καμία άλλη γνώμη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

skylofili

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η skylofili αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Άνεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 289 μηνύματα.
Ναι κάνει δουλειά.. απλά εμένα με βοήθησε ένα άλλο που κάνει απολέπιση (δεν είναι γνωστή μάρκα,ούτε που την θυμάμαι) που έχει μεγαλύτερα μπιλάκια..
βασικά εγώ βγάζω το τελευταίο εξάμηνο εκζέματα κάτω απο την μύτη (γύρω απο τα ρουθούνια),αυτό μου φαίνεται χειρότερο.. βάζω δυνατή αλοιφή και περνάει, αλλα αν την κόψω ξαναβγαίνουν.. και είναι δυνατή ρε γαμώτο, δνε κάνει να την βάζω πάνω απο 10 μέρες συνεχόμενα.. :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

amy001

Πολύ δραστήριο μέλος

Η amy001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,585 μηνύματα.
Πες μας, γιατί εγώ και ο δικός μου το προτιμάμε αποκλειστικά από τότε που το δοκιμάσαμε αλλά δεν έχω ακούσει καμία άλλη γνώμη.

ο.κ!!:Dθα σας πω μπας και δουμε ασπρη μερα...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prwteas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο prwteas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 193 μηνύματα.
Δυόμιση μήνες μετά το τελευταίο πήλινγκ μπορώ να πω ότι οι ουλές μου έχουν σβήσει αρκετά ικανοποιητικά. Επειδή όμως η ακμή μου παραμένει εκεί ανυποχώρητη και προβάλει όντως ο κίνδυνος για καινούρια σημάδια, με το δερματολόγο κρίναμε φρόνιμη μια δραστική λύση επί του προβλήματος και άναψε το πράσινο φως για φαρμακευτική αγωγή με τα κλασσικά εκείνα χάπια (τα reducar). Πάνε 6 μέρες που τα παίρνω και μέχρι στιγμής δεν έχει εμφανιστεί καμία από τις παρενέργειες που αναφέρονται, εκτός ίσως από μία άνευ σημασίας μικρή ξηροδερμία. Επίσης, έχει γίνει αισθητός ο πόνος από κάτι εσωτερικά σπυριά, αν και αυτό δε συγκαταλέγεται στις παρενέργειες. Αν έχει ακολουθήσει και κανείς άλλος τη θεραπεία, μετά από πόσο καιρό είδε αποτελέσματα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
Δυόμιση μήνες μετά το τελευταίο πήλινγκ μπορώ να πω ότι οι ουλές μου έχουν σβήσει αρκετά ικανοποιητικά. Επειδή όμως η ακμή μου παραμένει εκεί ανυποχώρητη και προβάλει όντως ο κίνδυνος για καινούρια σημάδια, με το δερματολόγο κρίναμε φρόνιμη μια δραστική λύση επί του προβλήματος και άναψε το πράσινο φως για φαρμακευτική αγωγή με τα κλασσικά εκείνα χάπια (τα reducar). Πάνε 6 μέρες που τα παίρνω και μέχρι στιγμής δεν έχει εμφανιστεί καμία από τις παρενέργειες που αναφέρονται, εκτός ίσως από μία άνευ σημασίας μικρή ξηροδερμία. Επίσης, έχει γίνει αισθητός ο πόνος από κάτι εσωτερικά σπυριά, αν και αυτό δε συγκαταλέγεται στις παρενέργειες. Αν έχει ακολουθήσει και κανείς άλλος τη θεραπεία, μετά από πόσο καιρό είδε αποτελέσματα;
παιρνω και εγω τα reducar...ενταξει δεν βλεπω και τρελη βελτιωση στο προσωπο ..αλλα για ενα διαστημα ηταν πολυ χειροτερα το δερμα μου απο οτι τωρα..:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prwteas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο prwteas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 193 μηνύματα.
Πόσο καιρό τα παίρνεις; Νομίζω ακόμη ότι η δόση κλιμακώνεται από μήνα σε μήνα, ή κάνω λάθος;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
Πόσο καιρό τα παίρνεις; Νομίζω ακόμη ότι η δόση κλιμακώνεται από μήνα σε μήνα, ή κάνω λάθος;
ναι στην αρχη επαιρνα 2 την ημερα..πλεον παιρνω 1 την ημερα. τα παιρνω αρκετο καιρο:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prwteas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο prwteas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 193 μηνύματα.
Πφφ, απογοητεύομαι. Δηλαδή πάλι δε θα παρατηρήσω θεαματική βελτίωση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
Πφφ, απογοητεύομαι. Δηλαδή πάλι δε θα παρατηρήσω θεαματική βελτίωση.
καλά αυτό δεν είναι και σίγουρο:)
εξαρτάται από πολλούς παράγοντες που αφορούν το κάθε άτομο ξεχωριστά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

geraki1

Νεοφερμένος

Ο geraki1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Καλησπέρα η αδελφή μου είχε μεγάλο πρόβλημα με ακμή και χρησιμοποιούσε διάφορα σαπούνια και κρέμες για την επιδερμίδα της είχε δοκιμάσει πολλά προϊόντα από διάφορες εταιρίες είχε ύφεση για κάποιο διάστημα και μετά της εμφανιζόταν ξανά,πραγματικά είχε απελπιστεί η κακομοίρα δεν ήξερε τι να κάνει μέχρι που της είπε η φαρμακοποιός μας να χρησιμοποιήσει προϊόντα εάν θυμάμαι καλά της la roche posay πραγματικά σώθηκε το πρόσωπο της άρχισε να φτιάχνει και να είναι καλύτερα https://www.larocheposay.gr/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

skylofili

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η skylofili αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Άνεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 289 μηνύματα.
Καλησπέρα η αδελφή μου είχε μεγάλο πρόβλημα με ακμή και χρησιμοποιούσε διάφορα σαπούνια και κρέμες για την επιδερμίδα της είχε δοκιμάσει πολλά προϊόντα από διάφορες εταιρίες είχε ύφεση για κάποιο διάστημα και μετά της εμφανιζόταν ξανά,πραγματικά είχε απελπιστεί η κακομοίρα δεν ήξερε τι να κάνει μέχρι που της είπε η φαρμακοποιός μας να χρησιμοποιήσει προϊόντα εάν θυμάμαι καλά της la roche posay πραγματικά σώθηκε το πρόσωπο της άρχισε να φτιάχνει και να είναι καλύτερα https://www.larocheposay.gr/

Επειδή όπως προανέφερα, βγάζω εκζέματα γύρω απο τη μύτη (γύρω απο τα ρουθουνια συγκεκριμένα), η δερματολόγος μου έδωσε μια δυνατή κρέμα και άλλη μια αυτής της σειράς που ήταν πιο ήπια.. εκτός του οτι ήταν πάααρα πολυ ακριβή (γύρω στα 16ευρώ!) δεν έκανε και τίποτα!
μπορεί απλα να ήμουν άτυχη,δεν ξέρω..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sofia_fia

Νεοφερμένος

Η sofia_fia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Καλύτερα να πάει κάποιος σε δερματολόγο να δει τι έχει να του πει και απο εκεί και πέρα δεν χρειάζεται να χρησιμοποιήσει αληφές.. με το πέρασμα του χρόνου θα φύγουν και αυτά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prwteas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο prwteas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 193 μηνύματα.
Ρε παιδιά έχω κάνει χημικό πήλινγκ, με την τελευταία συνεδρία να έχει πραγματοποιηθεί το μήνα Νοέμβριο, και 4 μήνες μετά δεν έχω δει κανένα αποτέλεσμα. Πάω να τρελαθώ! Ο δερματολόγος μου είχε πει ότι το σύνολο το αποτελεσμάτων θα φανεί μετά από ένα εξάμηνο. Ακόμα όμως η παραμικρή βελτίωση! Είναι δυνατόν μια τόσο επεμβατική και πρωτοποριακή μέθοδος να αποτυγχάνει; Τι με συμβουλεύετε να κάνω τώρα; Να περιμένω ως τον επόμενο χρόνο για νέο πήλινγκ ή να καταφύγω σε καμιά άλλη θεραπεία; Είδα τις ουλές μου υπό το φως του ηλίου και ντρέπομαι να κυκλοφορήσω έξω! Δηλαδή είμαι σχεδόν σε απόγνωση. Πώς γίνεται οι άλλοι να έχουν τόσο καθαρή επιδερμίδα κι εμένα το πρόσωπό μου να είναι κατασημαδεμένο; Νιώθω αδικία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hlianna

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Hlianna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 286 μηνύματα.
Ρε παιδιά έχω κάνει χημικό πήλινγκ, με την τελευταία συνεδρία να έχει πραγματοποιηθεί το μήνα Νοέμβριο, και 4 μήνες μετά δεν έχω δει κανένα αποτέλεσμα. Πάω να τρελαθώ! Ο δερματολόγος μου είχε πει ότι το σύνολο το αποτελεσμάτων θα φανεί μετά από ένα εξάμηνο. Ακόμα όμως η παραμικρή βελτίωση! Είναι δυνατόν μια τόσο επεμβατική και πρωτοποριακή μέθοδος να αποτυγχάνει; Τι με συμβουλεύετε να κάνω τώρα; Να περιμένω ως τον επόμενο χρόνο για νέο πήλινγκ ή να καταφύγω σε καμιά άλλη θεραπεία; Είδα τις ουλές μου υπό το φως του ηλίου και ντρέπομαι να κυκλοφορήσω έξω! Δηλαδή είμαι σχεδόν σε απόγνωση. Πώς γίνεται οι άλλοι να έχουν τόσο καθαρή επιδερμίδα κι εμένα το πρόσωπό μου να είναι κατασημαδεμένο; Νιώθω αδικία.

τα reducar συνεχιζεις και τα παιρνεις?
κι αν ναι σε τι δοση και ποσο καιρο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prwteas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο prwteas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 193 μηνύματα.
τα reducar συνεχιζεις και τα παιρνεις?
κι αν ναι σε τι δοση και ποσο καιρο?
Ναι, συνεχίζω. Τώρα είμαι στο 2ο μήνα και η δόση μου περιορίστηκε στα 30mg ημερησίως. Τι σχέση έχουν όμως; Αφού δεν επουλώνουν τα σημάδια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hlianna

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Hlianna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 286 μηνύματα.
ποσους μηνες θα τα παιρνεις?
εγω τα επαιρνα 7 μηνες ξεκινησα με 20 mg και εφτασα τα 60 mg και φαντασου δεν ειχα ιδιαιτερο προβλημα..
βελτιωση εχεις δει?

ρωταω γιατι η δικια μου δερματολογος κι αλλοι 2 που ειχα επισκεφτει ηταν κατηγορηματικοι...

ΠΡΩΤΑ θεραπεια να φυγουν τα σπυρακια και ΜΕΤΑ peeling..επισης οταν κανεις θεραπεια απαγορευεται να κανεις peeling και τελειωνοντας τη θεραπεια πρεπει να περασουν και καποιοι μηνες για να κανεις peeling για να εχει ηρεμησει το δερμα σου..

επισης αυτο που παρατηρησα κι εγω που ειχα πολλα σημαδια και η κολλητη που που καναμε την ιδια περιοδο τη θεραπεια αλλα εκεινη ειχε αρκετες ουλες ειναι οτι οσο περναγε ο καιρος με τη θεραπεια και τα σημαδια τα δικα μου και οι ουλες της εξαλειφθηκαν..οι ουλες τις ελαχιστα τα σημαδια τα δικα μου κατα 80% και φαντασου δεν χρειαζεται πλεον ουτε peeling να κανω!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prwteas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο prwteas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 193 μηνύματα.
Θα τα παίρνω για κανένα 6μηνο, αν και η διάρκεια μπορεί να κριθεί και στην πορεία. Βελτίωση βλέπω από την άποψη ότι δεν εμφανίστηκαν καινούρια σπυράκια μόνο. Τις ουλές πώς γίνεται να τις εξαλείψει, αφού η δράση του έγκειται στη συρρίκνωση των σμηγματογόνων αδένων; Αντίθετα, τα σημάδια είναι θέμα κολλαγόνου. Μου το απέκλεισε και ο δερματολόγος εξάλλου τέτοιο ενδεχόμενο. Μήπως δεν ήταν ουλές αυτά που είχατε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hlianna

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Hlianna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 286 μηνύματα.
εγω δεν ειχα ουλες ειχα σημαδια..η φιλη μου ειχε ουλες και πιστεψε με ειναι βαθιες..

και οχι δεν ειναι το αποτελεσμα απο τα χαπια απλα τα δικα μου σημαδια επειδη δεν απεκτησα καινουρια σπυρακια αρα και σημαδια εξαλειφθηκαν και οι ουλες τις φιλης μου ελαχιστα οπως ειπα και πιο πανω!!

τωρα για το peeling οσο δερματολογοι πηγα αλλα και αυτος της φιλης μου ηταν κατηγορηματικοι!!
πρωτα κανουμε θεραπεια αφηνουμε ενα διαστημα να περασει και μετα γινεται το peeling
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top