Το τέλος Κωστόπουλου, τέλος μιας εποχής

DreamStealer

Δραστήριο μέλος

Ο DreamStealer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 50 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 745 μηνύματα.
διαβασα τον απολογισμο ζωης του Κωστοπουλου,https://www.yupi.gr/apopsi/c39015/Petros_Kwstopoylos.html ομολογω οτι δεν συγκινηθηκα. Και ωφειλω να σχολιασω απο ολες τις πλευρες το θεμα οχι γιατι επεσε εξω ενας επιχειρηματιας, αλλα γιατι πισω απο αυτο κρυβοταν μια ολοκληρη φιλοσοφια lifestyle.


Καταρχην επιχειρηματικα δεν του βγηκε, απο αυτη την αποψη, υπαρχει το επιχειρηματικο ρισκο, πηγε και αυτος με το σωρο. Πολλα βαζεις - πολλα χανεις, λιγα βαζεις - λιγα χανεις, ετσι ειναι φιλε μου και η ζωη παιζεται ακριβως με αυτους τους ορους.

Το γιατι κατερρευσε η IMAKO δεν θελει πολυ φιλοσοφια να το βρει κανεις.
Σε μια εποχη οπου το μεροκαματο ηταν με το κυαλι, ε ναι, το αν εχει ωραιο κωλο η ταδε περσονα, συγκινει τελικα καποια ελαχιστα ψωνια. Το καρβελι αγαπητε μου φιλε παντα βγαινει νικητης, αυτο ιστορικα εχε αποδειχτει οτι ειναι το πιο ισχυρο οπλο. Μαλιστα μεχρι και πολεμοι εχουν κερδηθει επειδη χωρες ειχαν σιτοβολώνες. Απο την αλλη η αντιπροταση ο Κωστοπουλος να ανοιγε 2-3 φουρνους ετσι ωστε να ηταν μεσα στο εμπορικο γιγνεσθαι, μπορει να του εξασφαλιζε την εμπορικη ευμάρεια, αλλα οχι την εμπεδωση του γκλαμουρατου Lifestyle που στηθηκε απο τις αρχες του '90.

Με ρωταγε καποιος γνωστος μου, μεσα σε ολα συμβαινουν ο Κωστοπουλος σε ενοχλησε? Οχι απαντησα, οχι μονος του. Με ενοχλουσαν οσοι πηγαιναν ανταμα μαζι του.
Με ενοχλουσαν ολοι αυτοι που εστηναν σαν χοντρη τρεντια το να ψαχνεις το καθε γκατζετακι για το οποιο χρεωνες αβερτα την πιστωτικη σου καρτα.
Με ενοχλουσε ο κοσμος που το ειχε καμαρι να εκσπερματωνε τουλαχιστον μια φορα στη ζωη του, πανω στις ιλλουστρασιον σελιδες σιλικονατα βυζια της καθε μιας ανεγκεφαλης περσονας για τις οποιες η ελλαδα επρεπε να εχει τουλαχιστον μια θερινη ονειρωξη και προσδοκια οτι θα ολοκληρωνονταν ως αντρας αν τυχαινε να την συναντησει.
Με ενοχλουσε ολο αυτη η ζωοπανηγυρις που στηνονταν στην ελλαδα οτι μπορεις να εισαι καποιος οταν στην ουσια εισαι το απολυτο τιποτα.
Ποτε δεν καταλαβα, τι ακριβως θα κερδιζε καποια γυναικα αν υποθεσουμε οτι εχει ωραιο κωλο εκτος απο το να νιωθει η ιδια ομορφα και μαγκια της εδω που τα λεμε.
Παντα επρεπε να βλεπουμε αυτες τις γυναικες με το στανιο, να τις εμπεδωσουμε σαν ενα αλλο κουρδισατο πορτοκαλι. Οι χοντροκωλες δεν κανει να ζουν,επισης ζητω οι σιλικονατες βυζαρουδες....

Ολο αυτο το συστημα λοιπον, ηρθε η στιγμη της κλαπαταγης και η ωρα να τελειωσει καλως η οχι αυτη η περιοδος.
Μην ξεχνουμε αλλωστε οτι ολες οι αυτοκρατοριες καποια στιγμη καταρρεουν, δεν νομιζω να ειχαμε εδω εξαιρεση.
Οσο για το κειμενο που εγραψε ο Κωστοπουλος, εκτιμω οτι το ζητουμενο του ηταν οτι εχασε το τιμονι απο τα χερια του πιο πολυ παρα οτι εμεινε αφραγκος.
Αν εχεις μαθει να εισαι παραγοντας, ειναι πολυ δυσκολο να συμβιβαστεις με κατι αλλο.
Οταν λοιπον αυτο που προωθεις δεν πουλαει και σου λενε παρτο αλλιως θα βρεις, αν εισαι καλος επιχειρηματιας, μπορεις να ελιχθεις. Αν ομως η ζωη σου ολοκληρη ειναι δομημενη σε αυτο που λεγαμε 90's trendy lifestyle, ε δεν σε παιρνει για ελιγμους.
Η IMAKO κατερρευσε γιατι στα χρονια του μνημονιου ειναι trendy να επιβιωνεις, να εχεις δουλεια με 500 ευρω, να μην μαζευεις να φας απο τα σκουπιδια, να κανεις καμακι οχι πίνοντας φραπεδουμπα στη παραλιακη, αλλα στις ουρες του ΟΑΕΔ. Το ΚΛΙΚ σημερα η χρησιμοτητα του σε ενα αστεγο θα ηταν στη καλυτερη για μαξιλαρι. Που καιρος και ορεξη για ονειρα?
Η αποδομηση του σαπιου συστηματος λοιπον εμπλεκει και το σβησιμο απο το χαρτι ενος ψευτικους lifestyle. Ειναι σαν ενα πουλοβερ που ξηλωνεται σιγα σιγα, και οι κομποι του ξεδιπλωνονται ολοι, και οι καλοι και οι αναποδοι.
Το ξηλωμα αυτο δεν εχει φυσικα ολοκληρωθει, στα μανικια ειμαστε ακομα.


Το σιγουρο ειναι οτι η κοινωνια μας αλλαζει, αλλαζουν οι εργασιακες σχεσεις, οι κοινωνικες σχεσεις επισης και ισως ολος ο κοσμος ειναι ζαλισμενος και να μην ξερει που να πιαστει και απο που να αρχισει.
Ουτε εγω εχω καμια συνταγη για να την καταθεσω.
Μπορω ομως με βεβαιοτητα να πω, οτι θα ηταν χρησιμο εδω που φτασαμε, αν αρχιζουμε να κτιζουμε απο μηδεν, τα νεα θεμελια να μην εμπεριεχουν την παλια σαπιλα που ειχαμε μεχρι πριν.
Να διωξουμε τις σιλικονουχες σχεσεις μας και να βαλουμε μπροστα την ανθρωπινη αλληλεγγύη και την αξιοπρεπεια.
Να επαναπροσδιορισουμε τις αναγκες μας σε πραγματικη βαση και οχι αυτη του μαρκετινγκ.
Να ψαξουμε να βρουμε πατατες απο τον παραγωγο και οχι αυτες που πλασαρει το σουπερ μαρκετ.
Να ψαξουμε να βρουμε αγορες που δεν θα ικανοποιουν μονο τις αναγκες μας αλλα θα ειναι ανταποδοτικες προς τον διπλανο μας.
Και τελος να μαθουμε να κοιταμε τον διπλανο μας, με ζεστασια και σεβασμο.


Αν η κοινωνια μας γκρεμιζετε, τοσο το καλυτερο για αυτην,
ειναι η καλυτερη ωρα για να φτιαχτει μια καλυτερη.
Χωρις ομως να εχει μαζι της φθαρμενα υλικα και αντιλήψεις.



ΥΓ..... Εκτιμω οτι ο Κωστοπουλος, θα εχει μια καλυτερη μοιρα απο την δικη μου και καποιων γνωστων μου που ειναι ανεργοι εδω και μηνες. Το σκαφος που αγορασε το 2010, (470.000 ευρω) μου δειχνει οτι θα στερηθει κυριως το Lifestyle που εκπροσωπουσε και οχι την πτωση ποιοτητας στη ζωη.

ΥΓ2....... για λογους δεοντολογιας, καλο ειναι να βαζουμε και την αποψη των εργαζομενων, εχει ενδιαφερον και η δικη τους εκτιμηση για ολα αυτα.


1. https://katalipsiesiea.blogspot.com/2012/02/blog-post_2411.html
2. https://themediaproject.gr/mediadetails.php?id=13490
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
διαβασα τον απολογισμο ζωης του Κωστοπουλου,https://www.yupi.gr/apopsi/c39015/Petros_Kwstopoylos.html ομολογω οτι δεν συγκινηθηκα.

Κι ο Αγγελάκας το ίδιο, γι' αυτό και έγραψε το παρακάτω κείμενο:

Διαβάζοντας την επιστολή απάντηση απολογία του κυρίου Πέτρου Κωστόπουλου για το κλείσιμο της ΙΜΑΚΟ έκανα μερικες σκέψεις ψύχραιμες χωρίς ίχνος χαιρεκακίας , μερικες στιγμες μάλιστα ένοιωσα μια βαθειά θλίψη για τις στενοχώριες τις έννοιες και τα δυσβάσταχτα βάσανα που περνά κάποιος άνθρωπος που υπήρξε μέχρι πρότινος ο γκουρού της ανεμελιάς και της ελαφράδας για ένα μεγάλο κομμάτι της νεοελληνικής μας κοινωνίας. Ωστόσο η έκπληξη ή η αποκορύφωση αν θέλετε της κατάθλιψης που τραγικά διαπερνά όλο το κείμενο έρχεται τη τελευταία στιγμή στο τελευταίο υστερόγραφο:
''ΥΓ.4: Πάτησα σχεδόν τα 60 αλλά επιμένω: Η ζωή είναι μικρή για να είναι θλιβερή. Θα τα ξαναπούμε…"
Δεν λέω , μπορεί και να'ναι ηρωικό να βλέπεις τον καπετάνιο να βουλιάζει με το πλοίο του, μέσα στα τοξικά απόβλητα που ο ίδιος δημιουργούσε όλα αυτά τα χρόνια, φωνασκώντας 'δεν μετανοιώνω', αλλά πείτε μου αν υπάρχει ένας στοιχειωδώς σκεπτόμενος και ευαίσθητος Έλληνας που να μη γνωρίζει έστω και εκ τω υστέρων ότι το εν λόγω απόφθεγμα υπήρξε ένα απο τα βασικά συνθήματα με τα οποία η πασοκική πανούκλα έπεσε πάνω στη παραζαλισμένη μεταπολιτευτική ελληνική κοινωνία τότε στα μέσα της δεκαετίας 80 για να αποπλανήσει και να μυήσει σχεδόν τους πάντες δεξιούς αριστερούς στις ιερές αξίες του σταρχιδισμού, του κωλαρπαξισμού, του τομαρισμού, της απενοχοποίησης του κυνηγιού του κέρδους και της εφήμερης δόξας και να μας βάλει όλους να τρέχουμε κακόγουστοι χωρίς μνήμη λαχανιασμένοι και χαζοχαρούμενοι προς τον όλεθρο. Κρίμα που 60 χρόνια ζωής δεν άφησαν ούτε ένα τόσο δα ίχνος γνώσης μέσα στην ύπαρξη του κυρίου Κωστόπουλου.
Του αφιερώνω ένα τετράστιχο που σε κάποιους θα θυμίσει κάτι:
Η ζωή είναι μεγάλη
κι αν την κάνεις καρναβάλι
Θα'ρθει η ώρα να χτυπήσεις
το ξερό σου (τ'αδειανό σου;) το κεφάλι

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamStealer

Δραστήριο μέλος

Ο DreamStealer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 50 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 745 μηνύματα.
σωστος ο αγγελακας, και θα ελεγα πιο περιεκτικος απο εμενα ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Χωρις καμια επικριτικη διαθεση, ποτε δεν ηξερα καν πιος ειναι ο περιβοητος Κωστοπουλος, μια απορια μου εμεινε. Η εκπομπη που του εμεινε ως μαναδικη πηγη εσοδων για να ζησει την οικογενια του οπως λεει, του φαινετε τοσο λιγη; Οι τοσες γνωριμιες που εχει και οτι σιγουρα τα παιδια του δεν θα πεινασουν, οπως πολλων αλλων, δεν του λεει τιποτα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Χωρις καμια επικριτικη διαθεση, ποτε δεν ηξερα καν πιος ειναι ο περιβοητος Κωστοπουλος, μια απορια μου εμεινε. Η εκπομπη που του εμεινε ως μαναδικη πηγη εσοδων για να ζησει την οικογενια του οπως λεει, του φαινετε τοσο λιγη; Οι τοσες γνωριμιες που εχει και οτι σιγουρα τα παιδια του δεν θα πεινασουν, οπως πολλων αλλων, δεν του λεει τιποτα;

Η οικονομική στενότητα είναι ένα μέγεθος πολύ σχετικό.
Αυτός που κάθε χρόνο πηγαίνει για σκι στο Σαμονί, ψωνίζει από το Γκούτσι και τρέφεται με χαβιάρι, θεωρεί μεγάλη θυσία να τα περιορίσει όλα αυτά και να πάει για σκι στα Καλάβρυτα, να ψωνίσει από το Ζάρα και να φάει καλαμαράκια.
Μη κοιτάς που για κάποιους το σκι είναι πολυτέλεια. Για κάποιους άλλους είναι καθημερινότητα.
Μην ξεχνάς πως και τη Στάη χτύπησε η οικονομική κρίση: Αναγκάστηκε να απολύσει το σοφέρ της. :D

Αυτά που θεωρεί δεδομένα ο καθένας και απολύτως απαραίτητα για τη διαβίωσή του είναι επίσης πολύ σχετικά.
Το ανακάλυψα πριν από πολλά χρόνια όταν η κόρη μου ήταν μωράκι. Πήγα στο σπίτι μιας φίλης που είχαμε γεννήσει με ένα μήνα διαφορά. Καθώς κουβεντιάζαμε μου είπε πως η οικονομική τους κατάσταση είναι τραγική, αφού το πρωί δεν είχε χρήματα στο πορτοφόλι της να πάρει γάλα για το παιδί... παρακάτω στη συζήτηση πρόσθεσε: Περιμένω σε λίγο την κυρία που μας καθαρίζει, να μου σιδερώσει τα ρούχα και το απόγευμα έχω κλείσει ραντεβού στο κομμωτήριο...

Από τότε ξέρεις έμαθα και να μην το κατακρίνω, αλλά να το αναγνωρίζω ως μια αγεφύρωτη διαφορά. Δεν νομίζω πως μπορεί να συνειδητοποιήσει κάποιος που αναγκάζεται να απολύσει το σοφέρ του τι σημαίνει "έχω να φάω τρεις μέρες" γιατί κάπου βαθιά μέσα του αναρωτιέται: "Μα καλά γιατί δεν τρώει παντεσπάνι" ... :P

Όσο για τον Κωστόπουλο, το πρόβλημα δεν είναι σαφώς βιοποριστικό, όμως όπως και να το κάνεις για έναν επιχειρηματία είναι μια μεγάλη αποτυχία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

νυχτολούλουδο

Δραστήριο μέλος

Ο νυχτολούλουδο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ίσθμια (Κόρινθος). Έχει γράψει 453 μηνύματα.
εδω εβαλαν λουκετο χιλλιαδες επιχειρησεις,που παρηγαγαν οχι φυκια για μεταξωτες κορδελες.....και εμειναν χιλλιαδες ανεργοι....και η tv πενθει για τον Κωστοπουλο...ε με το συπαθιο κιολας αλλα δεν θα μεινει και αστεγος:P:P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamStealer

Δραστήριο μέλος

Ο DreamStealer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 50 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 745 μηνύματα.
Όσο για τον Κωστόπουλο, το πρόβλημα δεν είναι σαφώς βιοποριστικό, όμως όπως και να το κάνεις για έναν επιχειρηματία είναι μια μεγάλη αποτυχία.

ειναι μια κλασικη υποθεση οταν εισαι παραγοντας και το συστημα (αδικως κατα τον Κωστοπουλο) σε ξερναει και σιγα σιγα πας στα αζητητα...
Διαπιστωνεις οτι η μπογια σου δεν κανει ουτε για να βαψεις το πεζοδρομιο εξω απο το σπιτι σου και αναγκαζεσαι να το παραδεχτεις.
Νομιζω οτι η ματαιοδοξια δεν ηταν ποτε ωφελιμη για κανενα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
αφού το πρωί δεν είχε χρήματα στο πορτοφόλι της να πάρει γάλα για το παιδί... παρακάτω στη συζήτηση πρόσθεσε: Περιμένω σε λίγο την κυρία που μας καθαρίζει, να μου σιδερώσει τα ρούχα και το απόγευμα έχω κλείσει ραντεβού στο κομμωτήριο...

Από τότε ξέρεις έμαθα και να μην το κατακρίνω, αλλά να το αναγνωρίζω ως μια αγεφύρωτη διαφορά.
σωστηη

ο καθενας ζει στο δικο του κοσμο

θα πω το γνωστο
"θες να γινεις πλουσιος"αρχισε να αφαιρεις αναγκες"

ο πλουτος και η φτωχια ειναι πολυ σχετικα απο ενα σημειο και περα ,-περα απο τη βασικη διατροφη και στεγη..

τωρα ειδικα με την κριση βλεπω πολλα τετοια στις ειδησεις,,"να κλαιει ο αλλος που δεν βγαινει επειδη δεν μπορει να παει στα μπουζουκια,,-και πώς θα ζησω ετσι κλπ?ή πώς θα ζησω αν δεν βγω εξω,,

θυμαμαι,, που εδειχνε το αλφα οικογενεια που ελεγε,,"εχουμε περιοριστει παρα πολυ πια" κοψαμε το παιδι απο το πιανο κολυμβητηριο γερμανικα χορο,,και παμε μονο 5 μερες διακοπες ξερω γω

και γω απορουσα,,που δεν ειχα παει ποτε σε τιποτα απο όλα αυτα..


δεν παιζει ρολο που βρισκεσαι πρακτικα,αλλα απο που πεφτεις,,η διαφορα υψους δυναμικου χρηματων κλπ..και αν αντεξεις οταν σκασεις κατω..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
Μου θυμίζει την κακοτυχία του Αμπράμοβιτς πριν μερικά χρόνια όταν έχασε 20.000.000.000 € και μερικοί στενοχωρήθηκαν. Είχε μόνο 3.500.000.000 € για να συντηρήσει τα έξοδα του.

https://www.luxist.com/2008/10/10/abramovich-loses-20-billion/

Κατά τα άλλα κρίμα μωρέ το παλικάρι, τα κεφάλαια του είναι λιγότερα ( ; ) από 1.000.000, και ο αγνώμων Μπάμπης στενοχωριέται που δεν μπορεί να πληρώσει το νοίκι επειδή το εισόδημα του έπεσε κατά 400 € το μήνα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Όσο για τον Κωστόπουλο, το πρόβλημα δεν είναι σαφώς βιοποριστικό, όμως όπως και να το κάνεις για έναν επιχειρηματία είναι μια μεγάλη αποτυχία.


Τα παραπανω τα δεχομαι, αλλα ο συγκεκριμενος θα συνεχισει να εχει πολλες απο τις πολυτελιες που ειχε λογο ονοματος και μονο! (ετσι πιστευω τουλαχιστων)

Οσο για το τελευτεο, αν θελει να το δει επιχειριματικα, απετιχε χρονια πριν και για αυτο κατερευσε τωρα η "αυτοκρατορια" του. Σωστος επιχειριματιας δεν ειναι αυτος που κραταει με νυχια και με δονται μια επιχειριση, σωστος επαγκελματιας ειναι αυτος που "διαβαζει" τις εξελιξεις και αλλαζει αντικειμενο πριν ερθει η μειωση στα νουμερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ἅλς

Διάσημο μέλος

Ο ἅλς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 3,894 μηνύματα.
Πέμπτη, 23 Φεβρουαρίου 2012

Ο Γιάννης Αγγελάκας απαντάει στον μαλάκα (κατά δήλωσή του) Πέτρο Κωστόπουλο



Ο γνωστός τραγουδιστής Γιάννης Αγγελάκας έγραψε ένα κείμενο-απάντηση στην "απολογία" του Πέτρου Κωστόπουλου για το κλείσιμο της IMAKO.

Το κείμενο έχει ως εξής:


"Διαβάζοντας την επιστολή απάντηση απολογία του κυρίου Πέτρου Κωστόπουλου για το κλείσιμο της ΙΜΑΚΟ έκανα μερικές σκέψεις ψύχραιμες χωρίς ίχνος χαιρεκακίας , μερικές στιγμές μάλιστα ένοιωσα μια βαθειά θλίψη για τις στενοχώριες τις έννοιες και τα δυσβάσταχτα βάσανα που περνά κάποιος άνθρωπος που υπήρξε μέχρι πρότινος ο γκουρού της ανεμελιάς και της ελαφράδας για ένα μεγάλο κομμάτι της νεοελληνικής μας κοινωνίας.

Ωστόσο η έκπληξη ή η αποκορύφωση αν θέλετε της κατάθλιψης που τραγικά διαπερνά όλο το κείμενο έρχεται τη τελευταία στιγμή στο τελευταίο υστερόγραφο:


''ΥΓ.4: Πάτησα σχεδόν τα 60 αλλά επιμένω: Η ζωή είναι μικρή για να είναι θλιβερή. Θα τα ξαναπούμε…"
Δεν λέω , μπορεί και να 'ναι ηρωικό να βλέπεις τον καπετάνιο να βουλιάζει με το πλοίο του, μέσα στα τοξικά απόβλητα που ο ίδιος δημιουργούσε όλα αυτά τα χρόνια, φωνασκώντας 'δεν μετανοιώνω', αλλά πείτε μου αν υπάρχει ένας στοιχειωδώς σκεπτόμενος και ευαίσθητος Έλληνας που να μη γνωρίζει έστω και εκ τω υστέρων ότι το εν λόγω απόφθεγμα υπήρξε ένα από τα βασικά συνθήματα με τα οποία η πασοκική πανούκλα έπεσε πάνω στη παραζαλισμένη μεταπολιτευτική ελληνική κοινωνία τότε στα μέσα της δεκαετίας 80 για να αποπλανήσει και να μυήσει σχεδόν τους πάντες δεξιούς αριστερούς στις ιερές αξίες του σταρχιδισμού, του κωλαρπαξισμού, του τομαρισμού, της απενοχοποίησης του κυνηγιού του κέρδους και της εφήμερης δόξας και να μας βάλει όλους να τρέχουμε κακόγουστοι χωρίς μνήμη λαχανιασμένοι και χαζοχαρούμενοι προς τον όλεθρο. Κρίμα που 60 χρόνια ζωής δεν άφησαν ούτε ένα τόσο δα ίχνος γνώσης μέσα στην ύπαρξη του κυρίου Κωστόπουλου.

Του αφιερώνω ένα τετράστιχο που σε κάποιους θα θυμίσει κάτι:

Η ζωή είναι μεγάλη
κι αν την κάνεις καρναβάλι
Θα 'ρθει η ώρα να χτυπήσεις
το ξερό σου (τ' αδειανό σου) το κεφάλι"

V

Και να τι έλεγε στις 30/1/2012
Πέτρος Κωστόπουλος προς τους απλήρωτους εργαζόμενους: Είστε τσιμπούρια στον σβέρκο μου!

Άραγε έτσι δουλεύετε εσείς και η σύζυγός σας στον ΑΝΤ1.....;
Στην ΙΜΑΚΟ είμαστε απλήρωτοι για περισσότερο από τρεις μήνες. Παρά τις διαρκείς ενοχλήσεις μας προς την εργοδοσία, η τελευταία αρνείται να μας καταβάλει τα δεδουλευμένα μας.
Ο μεγαλοκαρχαρίας και τραμπούκος Πέτρος Κωστόπουλος -είχε απολύσει ...τις εκπροσώπους των εργαζομένων με συνοδεία αστυνομικών- λειτουργεί εκβιαστικά και προωθεί την αμισθί ομηρία των εργαζομένων υπό την απειλή της ανεργίας. Έχοντας θησαυρίσει τόσα χρόνια στις πλάτες των εργαζομένων μάς πετάει στον δρόμο.


Πριν από έναν μήνα περίπου χαρακτήρισε τους απλήρωτους υπαλλήλους του τσιμπούρια στον σβέρκο του και ζήτησε να δουλεύουμε ακόμη πιο σκληρά για να σώσουμε την εταιρεία του.


Άραγε έτσι δουλεύετε εσείς και η σύζυγός σας στον ΑΝΤ1, απλήρωτοι; Απολαμβάνοντας εσείς και η σύζυγός σας τη δημοσιότητα, δεν υπάρχει κάποια επίσημη ενημέρωση για το τι θα γίνει και μαθαίνουμε από διάφορες ιστοσελίδες ότι ετοιμάζετε προσφυγή στο άρθρο 99...

Κύριε Κωστόπουλε, οι εργαζόμενοι ξύπνησαν και δεν πρόκειται να καθίσουν με σταυρωμένα χέρια. Θα διεκδικήσουμε με κάθε τρόπο τα δεδουλευμένα μας, αφού εσείς με τις πλάτες της πολιτείας μάς εμπαίζετε. Με αλληλεγγύη, ενότητα και αγώνα θα μας βρείτε απέναντί σας.
Εργαζόμενοι στην ΙΜΑΚΟ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Εγώ στεναχωρήθηκα για την ιμακο, χρωστάει λεφτά στον πατέρα μου.
Για τον Κωστόπουλο...εχμ, δεν πα να ψοφήσει να ησυχάσουμε. Αλλά κακό σκυλί...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

grotesque_mask

Πολύ δραστήριο μέλος

Η in bianco e nero αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,193 μηνύματα.
δεν ανησυχώ για τον κωστόπουλο. έχει την κωλοεκπομπή και τα λεφτά της γυναίκας του και είναι υπεραρκετά για να υπάρχει...χαβιάρι στο τραπέζι.;)
εγώ τα "τσιμπούρια στον σβέρκο του" σκέφτομαι. αυτοί θα έχουν να αντιμετωπίσουν δυσκολίες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bot

Νεοφερμένος

Ο bot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 41 μηνύματα.
ο Αγγελάκας
Όταν κάποιος σαν τον....Aγγελάκα κρίνει και επικρίνει, κάνουμε τουμπεκί ψιλοκομένο! :worry:

Διότι από την ....φύση του πάντα πίστευε διάφορα, με αποκορύφωμα την αίσθηση του να νιώθει λίγο πιο καθαρός σε σχέση με....τον εαυτό του! :eek:

Απολαύστε τον υπέρνου του Αγγελάκα, σε ένα οργασμό σκέψης, σε σοβαρά θέματα, πριν υποπέσει σε "απαντήσεις" προς χρεωκοπημένους κωλαρπαξιστές εφήμερης δόξας! ;)

Εμένα μου θύμισε ταινίες βωβού κινηματογράφου, όπου ο πρωταγωνιστής χειρονομεί σε ακροατήριο κωφών! Ίσως γι αυτό ο ταλαίπωρος "αρπάχτηκε" (σαν όρνιο) από την χρεωκοπία του Κωστόπουλου για να βγει στα μίζερα forum πρώτη μούρη, από επαγγελματίες ....υποκινητές 'απόψεων' που βρωμάν τα χνώτα τους από την πείνα! :P

Απολαύστε ερωταπαντήσεις Θεσσαλονικιώτικου στιλ ( το κόμπλεξ του αδικημένου) :D
Απαντάει ο Αγγελάκας :pfff:

Ερώτηση: Όλη αυτή η κατάρρευση των πάντων θα επιφέρει στο τέλος και κάποια διόρθωση των πραγμάτων;
Απάντηση: Εγώ από τη φύση μου πάντα πίστευα ότι αν θέλουμε να πάμε ένα βήμα μπροστά, θα πρέπει να καταρρεύσουν πολλά πράγματα. Ίσως χρειαστεί να περάσουμε και λίγο δύσκολα....

Eρώτηση: Ο λαός δεν έχει καμία ευθύνη σε όλο αυτό;
Aπάντηση: Φυσικά και έχει, γιατί από τη μια δεν γνωρίζει και δεν ψάχνεται, και από την άλλη δεν θέλει να μάθει την αλήθεια, γιατί ψευτο- βολεύεται. Οι Έλληνες εύκολα κάθονται στ’ αβγά τους, εύκολα ιδιωτεύουν. Επίσης, οι Αριστεροί, όταν έδειξαν διάθεση για αμφισβήτηση, κυνηγήθηκαν, εξαφανίστη- καν, μετανάστευσαν σε άλλες χώρες, κι έτσι ήμασταν πάντα έρμαιο των κοτζαμπάσηδων.

Ερώτηση: Εσύ δεν έχεις κάποια ευθύνη;
Απάντηση: Λίγο-πολύ όλοι έχουμε κάποια ευθύνη, αλλά νιώθω λίγο πιο καθαρός σε σχέση με τον εαυτό μου, γιατί τις εποχές που όλοι πίστευαν ότι τα έχουν όλα και είναι μάγκες και η ζωή είναι επιδοτήσεις, σκυλάδικα και ψευτογκλαμουριές και τηλεόραση, πάντα ήμουν απέναντι σε όλα αυτά και τα έκραζα. Τότε με έβριζαν και ως γραφικό. Έχει τύχει να μου πουν «αν δεν σ’ αρέσει, να φύγεις από τη χώρα». Εγώ, τουλάχιστον, μιλούσα όταν όλοι σιωπούσαν.

Ερώτηση: Πιστεύεις ότι μια κοινωνική εξέγερση μπορεί ν’ ανατρέψει τα πράγματα;
Απάντηση: Πιστεύω ότι ο κόσμος έχει δύναμη σε όλο τον πλανήτη. Είναι 6,5 δισ. κόσμος που ελέγχεται από 200- 300 οικογένειες και η τακτική των κυβερνήσεων είναι «διαίρει και βασίλευε», κράτα τον κόσμο στην άγνοια, στο κακό γούστο και στη διάσπαση. Έτσι χάνεται πάντα το παιχνίδι και δεν γίνεται ο κόσμος πιο δίκαιος.
Είσαι εναντίον των παιδιών που βγήκαν στους δρόμους στα Δεκεμβριανά και τα έσπασαν όλα;
Τα Δεκεμβριανά ήταν πιο πολύ ένα συναισθηματικό ξεσπάθωμα των πιτσιρικάδων. Επειδή είναι πιο ευαίσθητοι, μυρίζονται τα πράγματα και αντιδρούν πιο αυθόρμητα, απλώς από κει και πέρα χρειάζεται περισσότερη σκέψη και γνώση.

ο Αγγελάκας :loltooth:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
;) ...Πάντως, εκείνο που δεν πρόκειται να απωλέσει ο κάθε Π. Κωστόπουλος, δυστυχώς, είναι η εμβληματικότητα, που του παραχωρούμε εμείς οι ...καταναλωτές του!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

D_G

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,938 μηνύματα.
Ποιος νοιάζεται για τον Κωστόπουλο;
Μήπως θα βγει στον δρόμο να ζητιανέψει;

Εδώ μειώνονται οι μισθοί μας στους μισούς που έχουν εργασία, ο άλλος μισός πληθυσμός είναι στην ανεργία, στην φτώχεια και στην εξαθλίωση και κάθε μέρα βλέπουμε εμείς όσοι έχουμε ακόμα πορτοφόλι να μειώνεται, και ασχολούμαστε τι θα κάνει ο καημένος ο πλούσιος Κωστόπουλος;

Βρε παιδιά, βρε παιδιάααα !!!!!! Λίγη σοβαρότης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Ποιος νοιάζεται για τον Κωστόπουλο;
....

Προσωπικά νοιάζομαι για το κενό, που αφήνει μία κενότητα! Ποια θα είναι η επόμενη, που θα ΄ρθει να το ...καλύψει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anisixos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο anisixos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών. Έχει γράψει 176 μηνύματα.
Ας σχολιασουμε τη συνεντευξη του Πετρου Κωστοπουλου στο "Πρωτο Θεμα". Ας τα παρουμε ενα-ενα απο την αρχη :

Η συνεντευξη ξεκιναει δυναμικα με τον Πετρο Κωστοπουλο να παραδεχεται οτι φταιει ο ιδιος για το τελος της ΙΜΑΚΟ (στη συνεχεια θα πει οτι φταιει κατα 95%) και γι' αυτο δεν μπορουμε παρα να τον συγχαρουμε, γιατι ειναι σημαντικο να αναλαμβανεις τις ευθυνες σου, ποσο μαλλον ολοκληρωτικα. Ολοι κανουμε λαθη, σε ολους τους τομεις. Υπαρχουν βεβαια, αυτοι, ειδικα στην περιπτωση Κωστοπουλου, που θα συνεχισουν να τον χτυπανε, οσο κι αν αναγνωριζει τα λαθη του.

Λεει οτι τη δεκαετια του '90, με τη ραγδαια αυξηση της διαφημισης, παρασυρθηκε σε δαπανες που δεν επρεπε να εχουν γινει. Μηπως ηταν ο μονος; Ας παρουμε παραδειγμα τον εαυτο μας. Ποσες φορες εχοντας πολλα λεφτα στην τσεπη και στην πιστωτικη και χωρις το αγχος του αυριο, σε μια εποχη που η οικονομικη κριση ηταν αγνωστη λεξη, δεν παρασυρθηκαμε σε περιττα εξοδα; Η δεκαετια του '90 ονομαστηκε στην εποχη μας "δεκαετια της ευφοριας" και σχεδον ολοι παρασυρθηκαν. Και οχι, δε μας αναγκασε ο Κωστοπουλος στις σπαταλες.

Για τις εκδοτικες εταιρειες στην Ελλαδα λεει οτι ανακαλυψαν το business plan το 1999 για να μπουν στο Χρηματιστηριο. Μα δεν ηταν μονο οι εκδοτικες. Το business plan, το marketing, οι δημοσιες σχεσεις ηταν εννοιες σχεδον αγνωστες για την Ελλαδα και σταδιακα απο τη δεκαετια του '90 αρχισαν να γινονται γνωστες και να εφαρμοζονται σε καποιες επιχειρησεις. Να 'ναι καλα και οι αποφοιτοι του Deree College..."Απο πλευρας οικονομικης οργανωσης ηταν οι πιο γελοιες εταιρειες απο ολους τους κλαδους", λεει.

Και μετα ηρθε το Μνημονιο και τους εβαλε ταφοπλακα, συνεχιζει. Το οποιο Μνημονιο "δολοφονησε τα χαμηλα και μεσαια στρωματα. Εκτελεσε εν ψυχρω την καταναλωση, με συνεπεια να δολοφονουνται ενας-ενας ολοι οι παραγωγικοι τομεις της χωρας και να κλεινουν καθημερινα χιλιαδες επιχειρησεις". Φαινεται πως επρεπε να καταπιει την συντριβη για να δει την πικρα της και να βγαλει αυτο το θυμο για το Μνημονιο και για το ΠΑΣΟΚ, το οποιο ως γνωστον υποστηριζε. "Οι ανθρωποι που το επεβαλαν ειναι εγκληματιες". Οταν βιωσεις στο πετσι σου τις συνεπειες του Μνημονιου, πως να συνεχισεις να υποστηριζεις το κομμα που το επεβαλε; Του γυρνας την πλατη και το βριζεις.

Το διευρω για το περιοδικο εγινε πολυτελεια με το Μνημονιο, υποστηριζει. Φταιει αραγε μονο το Μνημονιο; Μηπως φταιει και η τεραστια ανοδος του διαδικτυου; Αυτον τον παραγοντα δεν τον αναφερει ο κ. Κωστοπουλος.

Μιλαει για τις περικοπες που εκανε ηδη απο το 2008, ωσπου το 2011 εφτασαν το 60%. Μιλαει για την πτωση των διαφημισεων που ολοενα και μεγαλωνε, ξεπερνωντας το 50%. "Οπως πηγαινε σε λιγο θα πληρωνα τις διαφημιστικες για να βαλουν διαφημιση", λεει χαρακτηριστικα. Και ποιος το λεει αυτο; Ο αλλοτε πιο πετυχημενος εκδοτης περιοδικων. Θα το φανταζοταν κανεις;

Δεν εβλεπες οτι ειχε στραβωσει το κλημα, τον ρωτα ο δημοσιογραφος. "Δυστυχως, η πραγματικοτητα δεν εχει καμια σχεση ουτε με τα ονειρα σου, ουτε με τις προσδοκιες σου" απαντα. Γιατι, οπως αποδεικνυει και στη συνεχεια της συνεντευξης, ο Πετρος Κωστοπουλος δεν ηταν ο τυπικος επιχειρηματιας που κοιτουσε τα νουμερα συνεχεια και νοιαζοταν κυριως για την αυξηση των πωλησεων. Τον ενδιεφερε το περιεχομενο, η δημιουργικοτητα, ειχε ενα οραμα για τα περιοδικα του. Και ο Κωστοπουλος δεν ειναι κανενας ασχετος με οικονομικα, ουτε αμορφωτος ειναι, οπως ισως να νομιζουν καποιοι. Οπως μαθαμε στη συνεντευξη, εχει παρει ντοκτορα στην Πολιτικη Οικονομια.

Η οικονομικη καταρρευση της ΙΜΑΚΟ του προκαλεσε καταθλιψη και περιγραφει ποσο ασχημα τη βιωνει εδω κι ενα χρονο. Πολλοι πεσανε να τον φανε και γι' αυτο. "Τι μας το λεει και τι μας νοιαζει και τι εγινε και δεν ειναι ο μονος" και ολα αυτα συνοδευομενα απο βρισιες και "καλα να παθει". Μαλλον δεν ξερουν καποιοι τι εστι καταθλιψη. Και δεν καταλαβαινω, τι πειραζει που το λεει. Δεν το κανει για να τον λυπηθουν, οπως λενε. Εξαλλου, αυτοι που τον μισουν, δεν προκειται με τιποτα να τον λυπηθουν.

Εχει δικιο οταν λεει οτι χαρη σε αυτον χτιστηκε μια τεραστια βιομηχανια που δεν υπηρχε πριν. "Χιλιαδες ανθρωποι εμφανιστηκαν απο το πουθενα, γραφιαδες, χαρταδες, φωτογραφοι, τυπογραφοι, γραφιστες, στυλιστες, ντισκ-τζοκει". Πολλοι απο αυτους τωρα τον χτυπανε και τον κατηγορουν. Που αν δεν ηταν ο Κωστοπουλος, δε θα υπηρχαν. Και πολλοι αλλοι που τον μισουν τοσο που δεν του αναγνωριζουν ουτε αυτο.

Ο Κωστοπουλος αλλαξε εντελως τον περιοδικο Τυπο και ουτε αυτο του το αναγνωριζουν οι εχθροι του. "Πριν υπηρχαν περιοδικα μονο με λογια και σκιτσα. Κοιταξτε τη "ΓΥΝΑΙΚΑ" του 1986, που ηταν το πιο μοντερνο περιοδικο τοτε, και θα καταλαβετε".

Ο ιδιος αποκαλυπτει οτι ηταν "υπερδοτικος στους δημιουργικους ανθρωπους", και αποκαλυπτει οτι εδινε τεραστια ποσα στους εργαζομενους του. Επισημαινει οτι η ΙΜΑΚΟ ηταν "ιππορφοβειο ταλεντων" και οτι πληρωναν αλλοι για να προσλαβουν τα ταλεντα αυτα, για τα οποια κανεις δεν μιλαει, γιατι ολοι εχουν πεσει να φανε το αφεντικο.

Για τους συνεργατες του, το αφεντικο μιλαει με τα καλυτερα λογια στη συνεντευξη, τους ευχαριστει, λεει οτι παντα τους εμπιστευοταν και οτι θα ηθελε να ξανασυνεργαστουν στο μελλον. Κι ας λενε οι αλλοι για κακη μεταχειριση.

Κατηγορουν τον Κωστοπουλο για το lifestyle που...επεβαλε, που φυσικα και δεν επεβαλε. "Δεν ειμαι εγω αυτος που αβανταριζε το Καγιεν, το χρυσο ρολοι και το πρωτο τραπεζι-πιστα, πραγματα που τα εχω ξεσκισει στο κραξιμο". Αλλα ποσοι εχουν κατσει να διαβασουν πανω απο ενα αρθρο σου για να το ξερουν αυτο;

Ομως και παλι ο Κωστοπουλος δεν αποποιειται των ευθυνων του και κανει αυτοκριτικη. "Ξεκινησαμε το 1987 να παραγουμε περιοδικα για να ξεφυγουμε απο τη μιζερια και την καταντια μιας υπερπολιτικοποιησης που μας κυνηγουσε μετα τη Μεταπολιτευση. Θελαμε να ζησουμε μια ζωη πιο ομορφη και πιο χαρουμενη...". Και που ειναι το κακο με αυτο; Που ειναι το κακο να θες να κανεις τη ζωη σου και τη ζωη των αλλων πιο χαρουμενη και πιο ομορφη; Μαλλον κακο για οσους τους αρεσει να ζουν στη μιζερια, τη γκρινια και την κακομοιρια, για λογους που οι ιδιοι ξερουν...Και συνεχιζει λεγοντας : "...και σιγα-σιγα, μετα το 1995, καταληξαμε σαν λαος σε "νουμερα" επιδειξιομανιας. Σαν ατομο μπηκα κι εγω σ' αυτη τη γυφτια". Και στη θεση του Κωστοπουλου μπορει να ειναι ο καθενας απο αυτους που τον κατηγορουν, γι' αυτο ειναι καλο να κανουν και αυτοι την αυτοκριτικη τους.

"Ηθελα να εχω γρηγορο αυτοκινητο, τζιπ, ωραιο σπιτι, ξεχνωντας απο που ερχομουν". Και δεν ησουν ο μονος και δε βλεπω γιατι ειναι τοσο κακο και πρεπει να απολογεισαι που ηθελες πολυτελειες, ειδικα σε μια εποχη ευφοριας. Αλλωστε δουλεψες και δεν εκλεψες. Το λες κι εσυ. "Ομως το θεωρω δικαιωμα μου. Δεν τα 'φαγα απο κανεναν".

Τελος, θα αναφερθω σε αυτο που λεει για τα αλλα περιοδικα : "Αλλα απο εκει και περα, η δικη μου δαιμονοποιηση πηρε μυθικες διαστασεις, παροτι ολα τα περιοδικα εκεινης της εποχης ειχαν παρομοια υλη με αυτη των δικων μου εντυπων. Δηλαδη το "Elle", το "Vogue", το "Marie Claire" παρουσιαζαν μοδα για αστεγους και πλασαραν παππουτσια για μεταναστες; Ειχαν λυσσαξει με την Lacroix, τον Dior, τη Chanel, τον Louboutin". Ποιος θα ασχοληθει με τους εκδοτες των εν λογω περιοδικων οταν δεν ειναι δημοσια προσωπα και δεν βγαινουν στην tv; Και ποιος θα εδινε τοση σημασια αν καποιος απο τους εκδοτες αυτους, παθαινε αυτο που επαθε ο Κωστοπουλος; Ουτε καν αυτοι που κανουν μιντιακο ρεπορταζ.

Αλλωστε, ειναι αυτο που λεει ο Κωστοπουλος στο τελος της συνεντευξης : "Ολο το αρνητικο που τρωω απο καποιους τωρα, δεν εχει καμια σχεση με τη δουλεια μου, οπως προσπαθουν να πουν. Εχει σχεση με μενα και τη ζωη που εζησα".

Διαβαστε ολη τη συνεντευξη του Πετρου Κωστοπουλου στο Πρωτο Θεμα εδω :
https://mag-gr.blogspot.com/2012/02/blog-post_28.html

Περιμενω και τα δικα σας σχολια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bemanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Χημικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.
ποιος ειναι ο πετρος κωστοπουλος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anhur

Νεοφερμένος

Ο Anhur αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Άνεργος/η και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 55 μηνύματα.
ποιος ειναι ο πετρος κωστοπουλος

Έχει μια εκπομπή στον Ant1 και είχε μια εταιρία με περιοδικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top