Προτείνετε ένα βιβλίο

Dei Gratia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Dei Gratia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 252 μηνύματα.

Πολύ ωραίο βιβλίο :happy:

Πολύ ωραίο βιβλίο όντος ! :)

Ένας άνθρωπος, μια γάτα, ένας θάνατος


Μετά το "Ο Μεγάλος Ευνούχος της Κωνσταντινούπολης" (που μεταφράστηκε και εκδόθηκε σε πολλές ευρωπαϊκές χώρες), ο Ζουλφί Λιβανελί επανέρχεται μ’ ένα βιβλίο για την αναζήτηση της πατρίδας και της ψυχής. Το βιβλίο αυτό, που ο συγγραφέας άρχισε να το γράφει το 1975 στη Σουηδία, αυτοεξόριστος και καταζητούμενος από το τότε στρατιωτικό καθεστώς της πατρίδας του, και ολοκληρώθηκε 25 χρόνια μετά σ’ ένα ψαροχώρι της Βρετάνης, διαδραματίζεται στο παγωμένο τοπίο της Στοκχόλμης, όπου τα πρόσωπα -ο Σαμί, η Κλάρα, ο Ριζά, ο Χουάν, ο Γκαρθία, η Γιορίκο, ο Αντίλ- αναζητούν τη γαλήνη. Όχι όμως προτού πάρουν την εκδίκησή τους για κάτι που συνέβη στο παρελθόν. Με γρήγορους ρυθμούς και λιτό ύφος, ο Λιβανελί συνθέτει έναν πίνακα με ήρωες τους πρόσφυγες και με υλικά τα συναισθήματα, τις απογοητεύσεις και τους εφιάλτες που δημιουργούν οι καταπιεστικές εξουσίες. Το "Ένας άνθρωπος, μια γάτα, ένας θάνατος" είναι ένα βιβλίο που ξεκαθαρίζει τους λογαριασμούς με το παρελθόν, περιγράφοντας με τρυφερότητα τη ζωή των μεταναστών στον ευρωπαϊκό Βορρά.
προσωπικά στην αρχή μου φαινόταν βαρετό αλά στην πορεία άλλαξα γνώμη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

LiViNGtheLiFE

Διάσημο μέλος

Η LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Barista. Έχει γράψει 2,226 μηνύματα.
Bing Bang (Simon singh) ή Το χρονικό του χρόνου(Stephen Hawking) ?
Δεν έχω ασχοληθεί με τέτοιου είδους βιβλία,οπότε θέλω να μου πείτε ποιο είναι πιο κατανοητό για εμένα.

Το χρονικό του χρόνου είναι πολύ κατανοητό, δεν υπάρχει θέμα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
Το χρονικό του χρόνου είναι πολύ κατανοητό, δεν υπάρχει θέμα...

Υπάρχει σε βιβλιοθήκη; Γνωρίζει κανείς;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cassandra011997

Νεοφερμένος

Η cassandra011997 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 38 μηνύματα.
ενα καταπληκτικο βιβλιο ειναι το : ολα σου τα μαθα μα ξεχασα μια λεξη του Δημητρη Μπουραντα
Θέλετε να "ζήσετε τη ζωή σας και να μην αφήσετε να σας ζήσει αυτή"; Το μυθιστόρημα του Δημήτρη Μπουραντά "Όλα σού τα 'μαθα, μα ξέχασα μια λέξη" μπορεί να σας μάθει όσα συνήθως δε διδάσκονται: Πώς να δημιουργήσετε ένα προσωπικό όραμα, πώς να αντιμετωπίσετε την αβεβαιότητα, τα διλήμματα και τις αντιφάσεις της ζωής, πώς να ζήσετε μια ζωή αυθεντική και γεμάτη νόημα. H πρωτοτυπία του βιβλίου συνίσταται στο ότι συνδυάζει τη μυθιστορηματική αφήγηση με την απλή και κατανοητή διατύπωση εννοιών και αρχών που πηγάζουν από τις επιστήμες, κρατώντας σε συνεχή συγκινησιακή και νοητική εγρήγορση τον αναγνώστη. Μέσα από τη δυναμική σχέση της ηρωίδας, της Άννας, με τον καθηγητή της Νίκο Αλεξίου, ξετυλίγονται ιδέες και αξίες που είναι θεμελιώδεις για την ανάπτυξη της προσωπικότητας. Ψάχνοντας καρέ καρέ τη ζωή της Άννας και τη δική του ευθύνη σε αυτή, ο καθηγητής Αλεξίου οφείλει τώρα να της ζητήσει συγγνώμη για όσα έκανε και δεν έκανε, να βρει τι ξέχασε να της μάθει. Και αν μπορεί, να της το μάθει έστω και τώρα, πριν είναι πια αργά. Στην ιστορία των pρωταγωνιστών του βιβλίου, ο αναγνώστης θα βρει πολλά στοιχεία και στιγμές της δικής του ζωής. Και ίσως, στο τέλος της ανάγνωσης, μπορεί να έχει μάθει μόνος του τη λέξη που ξέχασε ο συγγραφέας να τον διδάξει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria s.

Νεοφερμένος

Η maria s. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 46 μηνύματα.
η θεωρία των χορδών του Σομοθα Κάρλος αν και περιέχει πολλά πράγματα σε σχέση με το σύμπαν και γενικά την ύπαρξη είναι πολύ κατανοητό:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ελενη_

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ελενη_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 129 μηνύματα.
Το κοιμητηριο της Πραγας του Ουμπερτο Εκο! Γενικα μαρεσουν τα βιβλια του του Εκο.. Η ενα που διαβασα προσφατα και μου αρεσε πολυ ειναι το παιδι 44 του Τομ Ρομπ Σμιθ.. Α και το σπιτι διπλα στο ποταμι το εχω διαβασει εδω και καιρο αλλα μαρεσε.. Αν αρχισω ομως τωρα να λεω βιβλια που μαρεσουν δε θα τελειωσω ποτε γιατι διαβαζω πολυ, οποτε αυτα προς το παρον. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MetalChest

Δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 480 μηνύματα.
Check this out: https://sunnyreaders.blogspot.gr/ και βοηθήστε το Project να μεγαλώσει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LiViNGtheLiFE

Διάσημο μέλος

Η LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Barista. Έχει γράψει 2,226 μηνύματα.
Υπάρχει σε βιβλιοθήκη; Γνωρίζει κανείς;

Σε pdf το είχα διαβάσει. Αν ενδιαφέρεσαι για λινκ πες μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αγγελική!!!

Δραστήριο μέλος

Η Αγγελική αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 727 μηνύματα.
1) Το τίμημα - Νικόλ-Άννα Μανιάτη
Πραγματικά ένα τέλειο βιβλίο ...αξίζει να διαβαστεί...

2) Το σπίτι δίπλα στο ποτάμι - Λένα Μαντά
Σε γεμίζει συναισθήματα! Δεν μπορούσα να σταματήσω να το διαβάζω...:book:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Orient.

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Όρι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 815 μηνύματα.
The Mortal Instruments (ελλ. τίτλος "Θανάσιμα Εργαλεία")


Η πρωταγωνίστρια της σειράς είναι ένα κορίτσι όπως τα και άλλα, και ακούει στο όνομα Κλέρυ. Στο πρώτο βιβλίο της σειράς, η Κλέρυ ανακαλύπτει ένα τελείως διαφορετικό κόσμο, όταν γυρνάει στο σπίτι της για να βρει ότι όχι μόνο ένας δαίμονας επιτέθηκε στη μητέρα της, αλλά ότι ο δαίμονας είναι ακόμα εκεί και την περιμένει.
Η πλοκή που ακολουθεί είναι πραγματικά επική. Η ιστορία της Κλέρυ μας κόβει την ανάσα και η μάχη μεταξύ του καλού και του κακού θα φέρει δραματικές καταστάσεις. Φοβεροί χαρακτήρες και σκοτεινές υποθέσεις, που θα λατρέψετε και θα μισήσετε, θα απολαύσετε αυτή την ιστορία που είναι γεμάτη με χιούμορ, καρδιοχτύπια, λύπη και σασπένς..:D

Ερωτεύτηκα :inlove:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

diotima

Διάσημο μέλος

Ο diotima αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,480 μηνύματα.
Georg Trakl
"Γαλαζια ψυχωση"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Προτεινετε ενα βιβλιο



 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Katerina S

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Κατερίνα Μουρατίδου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Καλλιθέα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 207 μηνύματα.
Αυτο το βιβλιο οταν το διαβασα(Ολα σου τα μαθα μα ξεχασα μια λεξη) ειλικρινα εγινα αλλος ανθρωπος. Με βοηθουσε να συγκεντρωθω σε οτι εκανα μου εδινε ενα νεο κινητρο για το μελλον μου, οταν και αν θα εισαχθω στο πανεπιστημιο. Βεβαια ωρες ωρες γινοταν λιγο κουραστικο αλλα ειχε μεγαλη ουσια. Ηταν εντελως διαφορετικο απο τα βιβλια που ειχα διαβασει. Δεν ειχε παθιασμενους ερωτες και ανεκπληρωτες αγαπες...παρουσιαζε εναν ερωτα που γεννηθηκε μεσα απο κατι αλλο. Φυσικα δεν αυτο το κυριο νομα του βιβλιου. Αν το διαβασει καποιος σιγουρα θα καταλαβει, και ελπιζω να νιωσει οπως ενιωσα και εγω. Αισιοδοξια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Katerina S

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Κατερίνα Μουρατίδου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Καλλιθέα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 207 μηνύματα.
Το <<Σωμα>> της Stephenie Meyer ειναι καταπληκτικο(επιστημονικης φαντασιας κλπ, αλλα με βαθη νοημα). Το ιδιο επισης και η σειρα Hunger Games. Φυσικα αυτα σε οσους αρεσει και λιγο η φαντασια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Βλα

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βλαδίμηρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,637 μηνύματα.
Ένα από τα αγαπημένα μου είναι "Το πορτραίτο του Ντόριαν Γκραίυ" (Όσκαρ Ουάιλντ), όπως και το "Βίος και πολιτεία του Αλέξη Ζορμπά" (Νίκος Καζαντζάκης).
Και τα δύο είναι αγαπημένα! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dei Gratia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Dei Gratia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 252 μηνύματα.
Ένα από τα αγαπημένα μου είναι "Το πορτραίτο του Ντόριαν Γκραίυ" (Όσκαρ Ουάιλντ), όπως και το "Βίος και πολιτεία του Αλέξη Ζορμπά" (Νίκος Καζαντζάκης).
Και τα δύο είναι αγαπημένα! :D
Ένα από τα αγαπημένα μου είναι "Το πορτραίτο του Ντόριαν Γκραίυ" (Όσκαρ Ουάιλντ),
υπέροχο βιβλίο μπορώ να πω !!! :clapup::clapup::clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

morphine

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η morphine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 297 μηνύματα.


H ανεξήγητη αυτοκτονία μιας κοπέλας και μια αλυσίδα από δολοφονίες έρχονται να ταράξουν την ήρεμη ζωή στην επαρχία του Σκόνε. Πώς συνδέονται μεταξύ τους και ποιο μπορεί να είναι το κίνητρο του δολοφόνου; Ο επιθεωρητής Κουρτ Βαλάντερ επιστρέφει με μια υπόθεση σκοτεινή που φέρνει στο προσκήνιο καλά κρυμμένα μυστικά. Ρίχνεται σ’ ένα ανελέητο κυνήγι για να ανακαλύψει την ταυτότητα της κοπέλας και να εντοπίσει το δράστη των εγκλημάτων, ένα κυνήγι που θα βάλει σε θανάσιμο κίνδυνο τον ίδιο και τα αγαπημένα του πρόσωπα.
Ο κορυφαίος στο είδος του συγγραφέας καταφέρνει, γι’ άλλη μια φορά, ν’ αποκαλύψει τους κοινωνικούς προβληματισμούς του σουηδικού λαού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Η Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.
Όλα τα βιβλία του Καζαντζάκη, η αναφορά στο Γκρέκο για παράδειγμα.
Και όλα τα βιβλία του Μάρκαρη, είναι αστυνομικά, αυτοτελή, με κεντρικό ήρωα τον αστυνόμο Χαρίτο.

Το αγαπημένο μου είναι το "Αναζητώντας το χαμένο χρόνο" του Προυστ. Πολλοί τόμοι, αρκετο διάβασμα, αλλά κατά τη γνώμη μου αξίζει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δεσμώτης

Περιβόητο μέλος

Ο Δεσμώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 4,605 μηνύματα.
Όλα τα βιβλία του Καζαντζάκη

Ελπίζω τα πάντα, φοβάμαι τα πάντα, δεν έχω διαβάσει Καζαντζάκη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Η Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.
Ελπίζω τα πάντα, φοβάμαι τα πάντα, δεν έχω διαβάσει Καζαντζάκη.

Χάνεις. Είναι φοβερά. Και σου δημιουργούν ένα περίεργο αίσθημα "κούρασης". Δηλαδή δεν είναι σαν τα βιβλία που τα διαβάζεις νεράκι και προχωράς 5-6 κεφάλαια και μια χαρά. Διαβάζεις ένα κεφάλαιο του Καζαντζάκη και μετά χρειάζεσαι χρόνος να σκεφτείς τα μεγάλα νοήματα που κρύβει.

Ξεκίνα, trust me.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top