Γενικές απορίες και προβλήματα σχετικά με την DSL

gademis

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 1,634 μηνύματα.
Αυτονόητο το poll μέν, αλλά περισσότερο θέλω τις εντυπώσεις για το πόσο ευχαριστημένοι είστε απο τον κάθε ISP.

Εγώ πήρα χθές ένα μήνα altecnet* που είναι κατά τι πιό φτηνή, για να τη δοκιμάσω αν και απο forthnet ήμουν ευχαριστιμένος. Το μονο που με χάλαγε ηταν οτι κόβανε το tracert.

Παλιότερα πήγα να πάρω και vivodi αλλά είμαι απόλυτα δυσαρεστημένος όχι απο τις υπηρεσίες τους αλλά απο την αντιμετώπιση που είχα σάν πελάτης. Μετα απο ενάμιση μήνα καθυστέρησης του ΟΤΕ (δεν είχαν splitters) και τη vivo αρχίσαν οι ΟΤΕτζίδες να μου λένε οτι αυτοί το φτιαξανε (και η vivo να εξακολουθεί να μου λέει οτι περιμένουμε τον ΟΤΕ). Μίλησα με τον αντιπρόσωπο της vivodi στην Κρήτη και μου είπε οτι απο τον ΟΤΕ είναι ολα ΟΚ απλά ο μοναδικός τεχνικός στην Κρήτη είναι στο νοσοκομείο (και η vivo Αθήνας να εξακολουθεί να μου λέει οτι περιμένουμε τον ΟΤΕ). Οταν πήγα να ακυρώσω την σύνδεσή μου μου λένε το θεικό "δέν έχετε δικαίωμα να ακυρώσετε την αίτηση σύνδεσης όσο και να καθυστερήσουμε" μου λένε γιατι ο οτε "παρέδωση τη γραμμή σας τη μέρα ακριβώς που κάνατε την αίτηση"!! Μετά απο τρείς έγγραφες αιτήσεις για να το πάρω γραπτώς αυτό που μου είπαν απο το τηλέφωνο ανακάλυψαν οτι τελικά μπορούσαν να μου ακυρώσουν την αίτηση.

*και όχι alcatelnet που είχα βάλει αρχικά :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από gademis :
Εγώ πήρα χθές ένα μήνα alcatelnet που είναι κατά τι πιό φτηνή, για να τη δοκιμάσω αν και απο forthnet ήμουν ευχαριστιμένος. Το μονο που με χάλαγε ηταν οτι κόβανε το tracert.
alcatelnet????
μηπως εννοείς altecnet ? :hmm: :hmm: :hmm: :/ :wacko: :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

emufear

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο emufear αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,730 μηνύματα.
Τeledome 384 γιατί ειναι αρκετά φτηνότερη από τις υπόλοιπες ενώ από ταχύτητα πάνω κάτω τα ίδια σκ@τ@, αφού το dslam της κυψέλης είναι τίγκα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Fothnet λόγω του ADSL-in-a-box που είχα πάρει... Αν και τώρα πια δεν ειμαι με τον εξοπλισμο του κουτιου αλλα με ρούτερ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Michelle :
Fothnet λόγω του ADSL-in-a-box που είχα πάρει... Αν και τώρα πια δεν ειμαι με τον εξοπλισμο του κουτιου αλλα με ρούτερ...
Αφου τα usb modem είναι για πέταμα.... Μέτα ίδια λέφτα αγοράζεις ένα router γιατί να πάρει κάνεις usb modem ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gademis

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 1,634 μηνύματα.
γιατί να πάρει κάνεις usb modem
είναι ο μόνος τρόπος να μή μάθει τί είναι το port forwarding.
Καλα, και το UPNP αλλά δέν το έχω δεί να δουλεύει πουθενα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από gademis :
είναι ο μόνος τρόπος να μή μάθει τί είναι το port forwarding.
Καλα, και το UPNP αλλά δέν το έχω δεί να δουλεύει πουθενα.
Σιγά το δύσκολο.... Διαβάζει το manual και αν δεν καταλάβει κάτι εδώ είμαστε ;)
Πάντως πάρολο που και τα 2 router που χρησιμοποίω έχουν UPNP δεν το έχω ενεργοποιήσει ποτέ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,502 μηνύματα.
Forthnet 256 σε 384 γραμμή αν και σύντομα θα παω σε 1Mbit :thumbsup: :devil:

USB modems μακριά μακριά μακριά! Τραβάνε τα κέρατά τους απο τους πόρους του υπολογιστή, τροφοδοτούνται απο αυτόν , μακριά μακριά! :mad: :mad: :mad:

Zyxel 652R μιλάει εδω 8) Τα χωσα, το πήρα και ησύχασα! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Valder :
USB modems μακριά μακριά μακριά! Τραβάνε τα κέρατά τους απο τους πόρους του υπολογιστή, τροφοδοτούνται απο αυτόν , μακριά μακριά!
Τα ακούς michelle ? πρόσθεσε στην και ότι με usb modem δεν μπορείς να στήσεις δύκτιο :worry:
αν και σύντομα θα παω σε 1Mbit
adsl 1024? :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,502 μηνύματα.
Ναι adsl 1024. Μυρίζομαι πτώση τιμών :whistle: :whistle: :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Valder :
Ναι adsl 1024. Μυρίζομαι πτώση τιμών :whistle: :whistle: :whistle:
Όμως οτε θα κάνει τπτ? :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Η Tellas στο πηγάδι κατούρησε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gademis

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 1,634 μηνύματα.
Σιγά το δύσκολο.... Διαβάζει το manual και αν δεν καταλάβει κάτι εδώ είμαστε
Πρώτον είναι αρκετά τεχνικό το port forwarding και για τον απλό χρήστη θα έρπεπε να γίνεται με καλύτερο τρόπο (το UPNP ήταν καλή ιδέα) και δέυτερον έχεις πρόβλημα με τα προγράμματα που δουλέυουν σε range οπως κάτι MSN file tranfer η το FTP, ιδίως δε άμα δέν έχει ranges ο router σου (οπως ο δικός μου, ατιμη cisco).

Zyxel 652R μιλάει εδω

Με το QoS έχεις παίξει καθόλου; Τί λέει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από gademis :
Πρώτον είναι αρκετά τεχνικό το port forwarding και για τον απλό χρήστη θα έρπεπε να γίνεται με καλύτερο τρόπο (το UPNP ήταν καλή ιδέα) και δέυτερον έχεις πρόβλημα με τα προγράμματα που δουλέυουν σε range οπως κάτι MSN file tranfer η το FTP, ιδίως δε άμα δέν έχει ranges ο router σου (οπως ο δικός μου, ατιμη cisco).
Κοίτα και εγώ δεν ήξερα αλλά έψαξα,ρώτησα και έμαθα και πιστεύω ότι όποιος ενδιαφέρεται μπορεί να τα μάθει
Βεβαία θα με ρώτησεις τι θα γίνουν με αυτούς που δεν ενδιαφέρονται, εε αυτούς άστους στο σοκάταδι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gademis

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 1,634 μηνύματα.
Βεβαία θα με ρώτησεις τι θα γίνουν με αυτούς που δεν ενδιαφέρονται, εε αυτούς άστους στο σκοτάδι
Φίλε Exposed τη στάση αυτή την έχω δει απο πάρα πολύ κόσμο και είναι IMHO λάθος. Πρέπει δηλαδή ο κάθε χρήστης υπολογιστή να ξέρει πώς δουλεύει το tcp/ip και το NAT και τί ακριβώς κάνει με το δύκτιο κάθε εφαρμογή που τρέχει; Αν θέλουμε να γίνει ο υπολογιστής εργαλείο για τον καθένα και να έχει διείσδηση το internet πρέπει να κρατάμε τα πράγματα φιλικά προς τον μή τεχνικό χρήστη. Και ξέρω οτι θα μου πείς πως στο internet και στους υπολογιστές χρειάζεται να υπάρχει μια στοιχειώδης γνώση απο τους χρήστες και να μήν γίνονται όλα μηχανικά και χωρίς να ξέρουν τίποτα, αλλά οι υπολογιστές πιά βασίζονται στην έννοια της απόκρυψης των τεχνικών λεπτομερειών για να είναι δυνατή η λειτουργεία τους.

Το συγκεκριμένο πράγμα είναι μία μηχανικη λειτουργεία που κακώς δέν γίνεται αυτόματα (γίνεται αμα παίξει επιτέλους το UPNP). Ετσι και αλλιώς το συγκεκριμένο μπάχαλο θα λυθεί με το IPv6 με το οποίο θα πετάξουμε την όλη έννοια του ΝΑΤ [rant]το 2040 που θα αποφασίσουν επιτέλους να πετάξουν το IPv4 :rant2:[/rant].

Για να αποκατασταθεί η αλήθεια, ο άλλος τρόπος να μή μάθει ο χρήστης για ΝΑΤ είναι μια ρύθμηση για globaly available server αν υπάρχει μόνο ένα PC.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από gademis :
Φίλε Exposed τη στάση αυτή την έχω δει απο πάρα πολύ κόσμο και είναι IMHO λάθος. Πρέπει δηλαδή ο κάθε χρήστης υπολογιστή να ξέρει πώς δουλεύει το tcp/ip και το NAT και τί ακριβώς κάνει με το δύκτιο κάθε εφαρμογή που τρέχει; Αν θέλουμε να γίνει ο υπολογιστής εργαλείο για τον καθένα και να έχει διείσδηση το internet πρέπει να κρατάμε τα πράγματα φιλικά προς τον μή τεχνικό χρήστη.
Εγώ αναφέρθηκα σε αυούς που δεν θέλουν να μάθουν και δεν εννοώ να μάθουν τι ακριβώς είναι το NAT ή το πως TCP/IP αλλά κάποια βασικά πραγματα έστω και μηχανικά. Πόλλοι χρήστες που θέλουν μόλις πάρουν τον υπολογιστή να είναι πανέτοιμος για όλα, χώρις να κάνουν τπτ. Ξέρεις πόσοι άρχιζαν να βρίζουν τo κατάστημα που πήραν τον υπολογιστή τους επείδη δεν είχε word λες και αγόρασαν και word. έ ενταξει αυτοί είναι άξιοι τις μοίρας τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gademis

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 1,634 μηνύματα.
Ξέρεις πόσοι μου άρχιζαν να βρίζουν τo κατάστημα που πήραν τον υπολογιστή τους επείδη δεν είχε word λες και αγόρασαν και word
ΕΕΕ?!?! :wacko:
Αυτοί πάσχουν απο το "δέν ξέρω αλλά δε ρωτάω για να μή το παραδεχτω". :thumbsdown:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από gademis :
το διόρθωσα :)

Αρχική Δημοσίευση από gademis :
Αυτοί πάσχουν απο το "δέν ξέρω αλλά δε ρωτάω για να μή το παραδεχτω". :thumbsdown:
ΕΕΕ? :/
τώρα δεν καταλαβένω εγώ :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gademis

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 1,634 μηνύματα.
Θεωρούν οτι πρέπει να τους βάλουν το word πειρατικό δηλαδη; Και ΔΕΝ ρωτάνε κάποιον (ολοι κάποιον έχουν) πιό σχετικά παρα πάνε να τα βάλουνε κατ ευθείαν με το κατάστημα;!

Τι άλλο θα δούμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από gademis :
Τι άλλο θα δούμε.
Για αυτό λέω ότι αυτούς άστους στο σκοτάδι, εγώ προσωπικα δεν βρίσκω για αυτούς αλλή λύση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top