Τρεις νεκροί στη Σταδίου κατά τη διάρκεια της πορείας (Μάιος 2010)

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
φταιμε ΟΛΟΙ
φταινε οι περισσοτεροι,αλλα σε διαφορετικα ποσοστα...
κοινως το ψαρι βρωμαει απο το κεφαλι..φταινε περισσοτερο οι ηγετες και οι πολιτικη και συνδικαλιστικη ελιτ ,φταινε σε πολυ μικροτερο ποσοστο απλοι μεσοι ανθρωποι που βολευτηκαν και πηραν διακοποδανεια..
και παρα πολλοι φτωχοι οριακα ανθρωποι μεροκαματιαρηδες ,μισθωτοι και συνταξιουχοι απο τη μεση και κατω σε εισοδημα δεν φταινε καθολου...αλλα αυτοι πληττονται περισσοτερο απο τα μετρα..
γιαυτο πρεπει να μπουκαρουμε στη βουλη..μονο με ανατροπη του υπαρχοντος πολ. συστηματος θα περασουμε στη νεα εποχη..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Φταίμε κι εμείς, φταίτε κι εσείς, φταίει κι ο Χατζηπετρής




Όταν τελειώσετε να σηκώνετε δάχτυλα κατηγορητηρίου, θυμηθείτε να φτιάξουμε ένα νέο τόπικ
"τι πρέπει να κάνουμε τώρα"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
Όταν τελειώσετε να σηκώνετε δάχτυλα κατηγορητηρίου, θυμηθείτε να φτιάξουμε ένα νέο τόπικ
"τι πρέπει να κάνουμε τώρα"

Το σταυρό σου αν πιστεύεις, γιατί για να είμαστε και ον τόπικ άλλα 2-3 τέτοια περιστατικά να γίνουν σαν αυτό, θα σκάσει η βόμβα που φτιάχνουν με τα μέτρα.

επειδή την έχω ακούσει κ από άλλους αυτή την πρόταση θα ήθελα να ρωτήσω τι σας κάνει να πιστεύετε ότι αν ο καθένας χωριστά είναι απατεώνας αν μαζευτούν όλοι μαζί σε μία κυβέρνηση θα γίνουν έντιμοι; άλλωστε τα μαθηματικά μας διδάσκουν ότι αν προσθέσουμε δύο αρνητικούς αριθμούς το αποτέλεσμα θα είναι αρνητικό

Αυτά αγαπητή elvenstar είχαν σημασία πριν μερικούς μήνες όταν έγιναν εκλογές, σε χρονικό σημείο όπου τα πράγματα ήταν περισσότερο απλά και υπήρχε το περιθώριο για συνεργασίες. Σε μια περίοδο όπου το μέλλον του πολιτικού συστήματος είναι αβέβαιο (από την διατήρηση του έως και τη πλήρη διάλυση του) το παιχνίδι, ευτυχώς ή δυστυχώς, έχει φύγει από το κοινοβούλιο και παίζεται μέσα στη κοινωνία πια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

halvas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αχαρνές (Αττική). Έχει γράψει 1,074 μηνύματα.
ο ψαριανος ειναι ο χειροτερος τυπος λαμογιου υποκριτη..αριστερου με φερραρι και λογαριασμο στην Ελβετια...μονο για χασισια και ναρκωτικα ειναι καλος..

Για αυτά που είπε δεν έχεις να πεις κάτι βέβαια...:whistle:

Έχει φεράρι ο Ψαριανός; Την έκλεψε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elvenstar

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Έλενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 217 μηνύματα.
Όταν τελειώσετε να σηκώνετε δάχτυλα κατηγορητηρίου, θυμηθείτε να φτιάξουμε ένα νέο τόπικ
"τι πρέπει να κάνουμε τώρα"
Μια κ το ξεκίνησες εσύ αυτό το ζήτημα, εσύ τι προτείνεις;
Αυτά αγαπητή elvenstar είχαν σημασία πριν μερικούς μήνες όταν έγιναν εκλογές, σε χρονικό σημείο όπου τα πράγματα ήταν περισσότερο απλά και υπήρχε το περιθώριο για συνεργασίες. Σε μια περίοδο όπου το μέλλον του πολιτικού συστήματος είναι αβέβαιο (από την διατήρηση του έως και τη πλήρη διάλυση του) το παιχνίδι, ευτυχώς ή δυστυχώς, έχει φύγει από το κοινοβούλιο και παίζεται μέσα στη κοινωνία πια.
μακάρι να είναι έτσι όπως τα λες κ να μην απλά μια ρομαντική άποψη γιατί πολύ φοβάμαι ότι ακόμα κ αυτά που γίνονται σήμερα είναι κ αυτά κατευθυνόμενα για κάποιο λόγο. Γιατί εγώ τουλάχιστον δεν μπορώ να εξηγήσω πολλά πράγματα. Όπως για παράδειγμα γιατί τόσους αιώνες οι πολιτικοί έκλεβαν αλλά τώρα έγινε αυτό το τζερτζελο, ότι ενώ αρχικά μιλούσαν για την Ελλάδα κ για 2-3 άλλες χώρες με μεγάλο έλλειμμα τώρα ξεκινάει ντόμινο εξελίξεων (στη Μ. Βρετανία για παράδειγμα μιλάνε για 11%) γιατί μέχρι προχτές όλοι βαριόμαστε κ να μιλήσουμε ακόμα για πολιτική κ σήμερα γίναμε Τσε Γκεβάρες. Και επιπλέων κ το πιο σημαντικό πως άφησαν να ξεσκεπαστεί το πόσο σάπιο είναι το υπάρχον πολιτικό σύστημα; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

aporw

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Σιμώνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών, επαγγέλεται Τουριστικά και μας γράφει απο Νέα Σμύρνη (Αττική). Έχει γράψει 1,053 μηνύματα.
20 ωρες τη βδομαδα..ναι..αλλα ειναι ΟΝΤΩΣ ΕΡΓΑΣΙΑ..και μαλιστα απο τις πιο δυσκολες..γιατι εχεις να κανεις με παιδια.,με ψυχες..οχι με χαρτια ή εμπορευματα...και ειναι και τεραστια ευθυνη..κατσε ΜΙΑ..ΜΙΑ μονο ωρα μεσα σε μια ταξη..και ελα μετα να μου πεις ποσο ευκολο ειναι...εγω αγαπητη μου,μπορει να δουλευω 20 ωρες..αλλα αυτες τις 20 ΤΙΣ ΔΟΥΛΕΥΩ..δεν ειμαι μεσα στο ιντερνετ,πινοντας το καφεδακι μου να χαζολογαω απο εδω και απο εκει..
οσον αφορα τα ιδιαιτερα..σαφεστατα κανουν πολλοι,και εννοειται πως δεν δινουν αποδειξη...ειμαι καθετα εναντια σε αυτους..δεν ειναι ομως ολοι ετσι...γιατι δενν τα βαζεις με τους εμπορους..που αποδεδειγμενα μεχρι τωρα κρυβουν το μεγαλυτερο μερος των εισοδηματων τους;;;
επισης...δεν θα μου πεις οτι ολοι οι ιδιωτικοι υπαλληλοι ειναι οι καλυτεροι υπαλληλοι..παντου υπαρχουν οι σκαρτοι..σε ολους τους τομεις..οι αποψεις σου δειχνουν σαν να πηγαζουν απο ενα ειδος ζηλιας..και τασεις εκδικητικοτητας λογω της μονιμοτητας..γιατι επιχειρηματα δεν εχεις..δεν το συνεχιζω γιατι ειμαστε οφ και δεν μου αρεσει..



δεν μπορεις να μιλας για το τι μας κακοφαινεται και τι οχι...εγω και πολλοι αλλοι δεν εχουμε κανενα προβλημα με την αξιολογηση..η μονιμοτητα εγινε μετα απο αγωνες,γιατι παλαιοτερα το καθε τσουτσεκι που εβλεπε οτι εισαι διαφορετικων πεποιθησεων,κομματικων και οτιδηποτε αλλο..μπορουσε ανετα να σε διωξει...το οτι υπαρχουν και χειροτερα δεν σημαινει οτι πρεπει να καταργηθουν τα καλυτερα..ελεος δηλαδη..επισης να πω οτι στο 1ο σου ποστ...λες οτι σε φτανει στα ακρα που οι δημοσιοι υπαλληλοι παραπονιουνται...ξαναλεω οτι αυτο ειναι απαραδεχτο...να μην κανουμε λοιπον απεργιες..να μην αγωνιζομαστε..να μην μιλαμε..επειδη καποιοι θελουν να εκδικηθουν τους δημοσιους υπαλληλους που ΗΤΑΝ μονιμοι..ελεος πια..κανενας δεν θα μας καταργησει το δικαιωμα στον αγωνα για ενα καλυτερο μελλον..επειδη καποθιοι ενοχλουνται..

δεν καταλαβαινω την επιθεση σου!:confused: δεν σου μιλησα σε προσωπικο επιπεδο! μιλαω γενικα! και στο κατω κατω εχω μια αποψη! πρεπει να συμφωνησω με σενα??:confused:
τωρα το 20 ωρες πραγματικης εργασιας..σε λιγο θα μου πεις οτι πρεπει να περνετε και βαρεα και ανθυγιεινα!:confused: δεν λεω οτι ειναι ευκολη δουλεια! αλλα οκ ελεος!! δεν εχω θεμα με αυτους που ειναι μονιμους! καλα κανουν και ειναι μονιμοι!!! απλα στις μερες που διανιουμε πρεπει να καταλαβαινουμε καποια πραγματα και να κανουμε ενα βημα πισω! και αυτο αφορα ολους! δημοσιους υπαλληλους ιδωτικους ειτε ελευθερους επαγγελματιες!ετσι ουτε καμια εκδικιτικοτητα εχω ουτε ζηλεια!:confused:
Τωρα για επιχειρηματα..δεν ξερω τι εννοεις εσυ επιχειρηματα..ας πουμε το οτι ΕΣΥ δουλευεις 20 ωρες την εβδομαδα και δουλευεις πραγματικα ειναι επιχειρημα??
Δεν εχω καμια ζηλεια ουτε για την μονιμοτητα σου ουτε για τιποτα!! καλα κανεις και τα εχεις..αλλα βλεποντας τα χειροτερα καλο ειναι να δειχνουμε κατανοηση! Για δεν ειμαστε μονο η παρτη μας..
Και δεν ειπα σε κανεναν να σταματησει να πολεμαει για τα δικαιωματα του! ολοι πρεπει να αγωνιζονται!

Δηλαδη για να καταλάβω εσύ θεωρείς οτι για την κατάσταση στην Ελλάδα φταίνε οι καθηγητές που κάνουν φροντιστήρια κ οι άνθρωποι που μπήκαν στους ΟΤΑ με την ελπίδα να μονιμοποιηθούν;;;;

οχι δεν ειπα οτι φταινε αυτοι!! αυτο που θελω να πω ειναι οπως ειπε και μια αλλη κοπελα εδω μεσα οτι ολοι εχουν μεριδιο ευθυνης..αλλοι περισσοτερο αλλοι λιγοτερο.. Φυσικα το μεγαλυτερο το εχει η κυβερνηση!! αλλα αυτη η κυβερνηση δημιουργησε συμπεριφορα βαση αυτων που την επερνε να κανει!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

elvenstar

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Έλενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 217 μηνύματα.
Εχεις δίκιο κ εγώ το έλεγα εδώ κ πάρα πολύ καιρό ότι ο καθένας παίρνει ότι του αξίζει, αλλά οι ευθύνες των πολιτών είναι ότι έδωσαν λευκή επιταγή στις εκάστοτε κυβερνήσεις κ σταμάτησαν να διεκδικούν να συμμετέχουν στα κοινά κ να ελέγχουν την εξουσία ο καθένας με τον τρόπο του κ ο καθένας στον χώρο του. Άλλο όμως να τους κατηγορεί κανείς γι αυτό κ άλλο να τους τσουβαλιάζουμε όλους κ να λέμε ότι όλοι φάγαμε τα λεφτά κ φτάσαμε εδώ που φτάσαμε. Άποψη που διατύπωσε πρώτος ο Μητσοτάκης (αυτό για την ιστορια) . Ε! Οχι βρε Σιμώνη δεν αισθάνομαι συνυπεύθυνη με το Παπανδρέικο κ το Μητσοτακέικο που έχουν 150 σπίτια ο καθένας κ άλλα τόσα εξοχικά κ κινητά κ ακίνητα. Ε πως να το κάνουμε δεν τα φάγαμε μαζί τα χρήματα. Μπορεί να κατηγορηθούμε για ηλιθιότητα κ για ευπιστία αλλά όχι κ για κλοπή ενώ οι κύριοι αυτοί που κυβερνάνε την Ελλάδα από τον προηγούμενο αιώνα δεν μπορεί να έχουν τις ίδιες ευθύνες με μας κ πρέπει κ να τις μοιραστούμε κιόλας κ να μας κάνουν κ συνεργούς στο έγκλημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Όταν τελειώσετε να σηκώνετε δάχτυλα κατηγορητηρίου, θυμηθείτε να φτιάξουμε ένα νέο τόπικ
"τι πρέπει να κάνουμε τώρα"
Για αρχή να αλλάξουμε νοοτροπία και να μη θεωρούμε πως φταίνε μόνο οι άλλοι.. διότι μόλις μπορέσουμε να αναλάβουμε και τις δικές μας ευθύνες, τότε αυτόματα όλοι θα κινηθούμε προς μια καλύτερη κατεύθυνση.
Και πριν με ρωτήσεις πως θα γίνει αυτό.. δυστυχώς μόνο ένας τρόπος υπάρχει κι είναι πολύ δύσκολος: να αποκτήσουν όλοι παιδεία (δεν εννοώ πτυχία, εννοώ παιδεία με την γενικότερη έννοια) ώστε να μπορούν να δουν τις όποιες ευθύνες τους και να φροντίζουν να μη συντηρούν με κανένα τρόπο αυτό που σήμερα κατηγορούν (και δεν βγάζω τον εαυτό μου απέξω, το έχω συντηρήσει κι εγώ).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Υγ. χαίρομαι που απάντησες σοβαρά πριν πατήσω "αποστολή". με βγάζεις από μια βαρετή διαδικασία κωνωποδιύλισης και ονοσκίασης.



κυρίως μήνυμα: κυρίες/δεσποινίδες μη μαλώνετε :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aporw

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Σιμώνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών, επαγγέλεται Τουριστικά και μας γράφει απο Νέα Σμύρνη (Αττική). Έχει γράψει 1,053 μηνύματα.
Εχεις δίκιο κ εγώ το έλεγα εδώ κ πάρα πολύ καιρό ότι ο καθένας παίρνει ότι του αξίζει, αλλά οι ευθύνες των πολιτών είναι ότι έδωσαν λευκή επιταγή στις εκάστοτε κυβερνήσεις κ σταμάτησαν να διεκδικούν να συμμετέχουν στα κοινά κ να ελέγχουν την εξουσία ο καθένας με τον τρόπο του κ ο καθένας στον χώρο του. Άλλο όμως να τους κατηγορεί κανείς γι αυτό κ άλλο να τους τσουβαλιάζουμε όλους κ να λέμε ότι όλοι φάγαμε τα λεφτά κ φτάσαμε εδώ που φτάσαμε. Άποψη που διατύπωσε πρώτος ο Μητσοτάκης (αυτό για την ιστορια) . Ε! Οχι βρε Σιμώνη δεν αισθάνομαι συνυπεύθυνη με το Παπανδρέικο κ το Μητσοτακέικο που έχουν 150 σπίτια ο καθένας κ άλλα τόσα εξοχικά κ κινητά κ ακίνητα. Ε πως να το κάνουμε δεν τα φάγαμε μαζί τα χρήματα. Μπορεί να κατηγορηθούμε για ηλιθιότητα κ για ευπιστία αλλά όχι κ για κλοπή ενώ οι κύριοι αυτοί που κυβερνάνε την Ελλάδα από τον προηγούμενο αιώνα δεν μπορεί να έχουν τις ίδιες ευθύνες με μας κ πρέπει κ να τις μοιραστούμε κιόλας κ να μας κάνουν κ συνεργούς στο έγκλημα.

Φυσικα και δεν τα φαγαμε μαζι τους!! φυσικα και δεν εχουμε το ιδιο μεριδιο ευθυνης με αυτους!! αλλα οχι οτι δεν εχουμε ευθυνη κ εμεις οι ιδοι!!! ο καθενας εχει ενα μεριδιο ευθυνης για διαφορετικο λογο ομως ο καθενας..ο Παπανδερου πχ γιατι εφαγε λεφτα! ο Καραμανλης γιατι αφησε τους αλλους τους λεχρτιτες να φανε λεφτα..εμεις γιατι τους ψηφισαμε και φυσικα οι πολιτες που φοροδιαφευγουν σε ΟΠΟΙΟΝ ΚΛΑΔΟ ΚΑΙ ΑΝ ΑΝΗΚΟΥΝ ΑΥΤΟΙ!! Και το τονιζω για να μην μου πει η Εφη οτι μιλαω μονο για τους δημοσιους υπαλληλους!!!! Δεν μπορει να ειμαστε ΟΛΟΙ οι πολιτες αθωοι και να φταινε μονο οι πολιτικοι!! κοροιδευουμε τους εαυτους μας!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elvenstar

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Έλενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 217 μηνύματα.
Φυσικα και δεν τα φαγαμε μαζι τους!! φυσικα και δεν εχουμε το ιδιο μεριδιο ευθυνης με αυτους!! αλλα οχι οτι δεν εχουμε ευθυνη κ εμεις οι ιδοι!!! ο καθενας εχει ενα μεριδιο ευθυνης για διαφορετικο λογο ομως ο καθενας..ο Παπανδερου πχ γιατι εφαγε λεφτα! ο Καραμανλης γιατι αφησε τους αλλους τους λεχρτιτες να φανε λεφτα..εμεις γιατι τους ψηφισαμε και φυσικα οι πολιτες που φοροδιαφευγουν σε ΟΠΟΙΟΝ ΚΛΑΔΟ ΚΑΙ ΑΝ ΑΝΗΚΟΥΝ ΑΥΤΟΙ!! Και το τονιζω για να μην μου πει η Εφη οτι μιλαω μονο για τους δημοσιους υπαλληλους!!!! Δεν μπορει να ειμαστε ΟΛΟΙ οι πολιτες αθωοι και να φταινε μονο οι πολιτικοι!! κοροιδευουμε τους εαυτους μας!
Ναι βρε Σιμώνη μου δεν διαφωνώ ότι εχουμε μερίδιο ευθύνης σαν πολίτες αν θυμάσαι καλά το έλεγα πολύ πριν γίνουν όλα αυτά κ μάλιστα από κάποιους εχω παρεξηγηθεί κιόλας γιατί μιλούσα για λούμπεν στοιχεία κ για πολίτες που έχουν απεμπολήσει κ τα δικαιώματα κ τις υποχρεώσεις τους. Ομως το τελευταίο διάστημα κάποιοι (κ δεν εννοώ εσενα βέβαια ) προσπαθούν να περάσουν τη λογική αυτή ότι όλοι ειμαστε συμμέτοχοι στο έγκλημα για να ελαφρύνουν τις δικες τους ευθύνες κ να βγουν πάλι στον αφρό. Οπότε όταν έρθει η ώρα της αυτοκριτικής θα είναι ολα πιο ελαφριά γι αυτούς μια που θα είμαστε όλοι μια κοινωνία απατεώνων γιατί αυτό προσπαθούν να περάσουν αυτό το διάστημα τα κανάλια. Και αυτό με εκνευρίζει πάρα μα πάρα πολύ γιατί δεν γίνετε εγώ η άνεργη να μπω στο ίδιο τσουβάλι με τον Μητσοτάκη που το σπίτι του εχει 150 τουαλέτες κ το δικό μου μόλις κ μετα βίας έχει 1, ούτε τρώγαμε τα λεφτά του χρηματιστηρίου μαζί με τον Σημήτη κ την αυλή του. Δεν νιώθω συνυπεύθυνη μ αυτούς τους ανθρώπους για όλο αυτό πως να το κάνουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aporw

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Σιμώνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών, επαγγέλεται Τουριστικά και μας γράφει απο Νέα Σμύρνη (Αττική). Έχει γράψει 1,053 μηνύματα.
Κι εγω λοιπον επειδη κινδυνευω να παρεξηγηθω και να κατηγορηθω για ζηλεια,εκδικιτικοτητα και δεν ξερω κι εγω τι αλλο στην πορεια:worry: αποχωρω απο την συζητηση.. δεν εχει νοημα..
Συγγνωμη αν εθιξα καποιον..δεν ηταν αυτος ο σκοπος μου.. Ο καθενας πραττει οπως νομιζει..το μελλον ειναι κοντα για να μας δειξει πολλα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Μπηκα να υπενθυμισω.

Αυριο στις 7 στην πλατεια Συνταγματος.

Ξερω... δεν μπορω να κανω τιποτε αλλο, το μονο που μπορω να κανω ειναι να κουναω το κεφαλι μου βλεποντας τηλεοραση, να το χιλιοσυζηταω και μετα να θλιβομαι και να λυπαμαι για τη στιγμη που γεννηθηκα σε μια δυσκολη εποχη, να προσεχω τι ψηφιζω, να βγαζω γλωσσα οποτε πανε με θρασος με το ζορι να μου κοψουν το στομα, να ευχομαι σε κατι καλυτερο και να συμμετεχω στις διαδηλωσεις.

Τα λεμε κει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elvenstar

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Έλενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 217 μηνύματα.
Κι εγω λοιπον επειδη κινδυνευω να παρεξηγηθω και να κατηγορηθω για ζηλεια,εκδικιτικοτητα και δεν ξερω κι εγω τι αλλο στην πορεια:worry: αποχωρω απο την συζητηση.. δεν εχει νοημα..
Συγγνωμη αν εθιξα καποιον..δεν ηταν αυτος ο σκοπος μου.. Ο καθενας πραττει οπως νομιζει..το μελλον ειναι κοντα για να μας δειξει πολλα..
Οχι βρε Σιμωνη κάνουμε συζήτηση κ λογικό ειναι να μην έχουμε όλοι τις ίδιες απόψεις γιατί να παρεξηγηθείς δλδ; Όπως κ λογικό είναι να είναι λίγο πιο έντονη η συζήτηση λόγο των περιστάσεων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jrot6

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jrot6 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών, επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,535 μηνύματα.
μα γιατι το περνεις προσωπικα??:confused: εσυ μπορει να τα κανεις ολα αυτα..δεν σημαινει οτι τα κανουν ολοι ομως! δεν ηθελα να θειξω εσενα αλλα γενικα το συστημα! μην ξεχνας οτι δημοσιοι υπαλληλοι δεν ειναι μονο οι καθηγητες..δημοσιοι υπαλληλοι ειναι ολοι αυτοι που δουλευουν σε νομαρχιες, δημους, ΔΕΗ κτλ.. και μην μου πεις οτι οοολοι αυτοι που δουλευουνε σε αυτες τις δημοσιες υπηρεσιες μπηκανε με εξετασεις!:confused: και μην ξεχναμε οτι ζουμε σε μια χωρα που το 1/3 σχεδον των εργαζομενων δουλευει στο δημοσιο!(κατι που φυσικα δεν ισχυει σε καμια αλλη χωρα!)
Ειλικρινα σου λεω λοιπον οτι δεν ηθελα να σε θειξω..ισως σε μια τελικη οι καθηγητες και οι δασκαλοι ειναι απο τους πιο ενταξει δημοσιους υπαλληλους με την εννοια οτι περνανε αρκετες διαδικασιες μεχρι να γινουν μονιμοι..απο κει και περα βεβαια μην ξεχναμε οτι μονιμοι καθηγητες δουλευοντας λιγοτερο απο 20 ωρες την εβδομαδα περνουν μισθο που κανενας ιδιωτικος υπαλληλος δεν θα επερνε για τις αντιστοιχες ωρες εργασιες..βεβαια αυτο ειναι κατι ασχετο με τον παρον θεμα..

https://redflyplanet.blogspot.com/2010/05/blog-post_7360.html

Εγω καταλαβαινω απο τον πινακα αυτον οτι το προβλημα με τον δημοσιο τομεα στην Ελλαδα δεν ειναι τοσο ο αριθμος των ατομων,αλλα ο τροπος προσληψης τους σε πολλες περιπτωσεις,ο μη ελεγχος του τι δουλεια κανει ο καθενας εκει μεσα και οτι οι περρισσοτερες δημοσιες υπηρεσιες παρα τον μεγαλο αριθμο υπαλληλων λειτουργουν χειριστα εις βαρως των πολιτων..Υπαρχουν δημοσιοι υπαλληλοι που δεν σηκωνουν κεφαλι ολο το 8ωρο (δες ταμειες πχ σε εφοριες) και υπαρχουν και αλλοι που κολοβαρανε ολη μερα και λειπουν τις μισες ωρες απο τη δουλεια..Αυτα πρεπει να διορθωθουν στο δημοσιο τομεα..

Οσο για τις ευθυνες φυσικα και εχουν οι πολιτες αυτης της χωρας..Το 80% του λαου στηριζει τα 2 κομματα επι 30 χρονια ειτε απο ηληθιοτητα ειτε απο προσωπικο συμφερον..Και δυστυχως αυτο που ξερω ειναι οτι αν βγαιναμε αυριο απο την κριση και κυλουσε παλι ρευστο στις τσεπες το μεγαλυτερο ποσοστο θα συνεχιζε να κανει τα ιδια στην καθημερινοτητα του..Ας ελπισουμε να αλλαξει επιτελους η νοοτροπια του νεοελληνα με αφορμη αυτην την κριση..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

self-instructive depressing

Περιβόητο μέλος

Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6,397 μηνύματα.

Αηδιαστική υπεραπλούστευση και όποιος έχει πάει σχολείο μπορεί να καταλάβει το γιατί. :tongue:

όπως το αντιλαμβάνομαι εγώ , η παρατήρηση του πιτσιρίκου δεν σήμαινε ότι οι τραπεζουπάλληλοι έπρεπε να τα σπάσουνε όλα και να πετάνε πέτρες κ.λ.π. .Ούτε ότι είναι μια κατώτερη τάξη πολιτών σε ηθικό ή άλλο επίπεδο από τους μαθητές . Αλλά ότι πράγματα στοιχειώδη και απόλυτα λογικά , όπως ότι ένα κτίριο πρέπει να έχει σύστημα πυρασφάλειας ή η συγκεκριμένη τράπεζα δεν έπρεπε να είναι ανοιχτή εκείνη την μέρα γίνονται πλέον σχετικά και διαπραγματεύσιμα όταν μπαίνει η έννοια του αφεντικού και άρα των συγκρουόμενων συμφερόντων .


για μένα κείμενα σαν αυτό που παρέθεσα δεν είναι μια εμπερειστατωμένη κοινωνική ανάλυση ώστε να χωράνε μέσα τους μια πλήρη ανάλυση των αιτιών και των αποτελεσμάτων αλλά βάσει ενός δεικτικού και σε πρώτη ανάγνωση υπερβολικού σχόλιου στοχεύουν να προβληματίσουν σε ένα λεπτό σημείο . Και πιστεύω στο γεγονός πως μεγαλώνοντας ένας άνθρωπος βλέπει τον συνάδελφο του στον οποιοδήποτε τομέα μεν σαν κάποιον στην θέση του οποίου θα μπορούσε να είναι αυτός

αλλά έχει ξεκινήσει από το <<θα μπορούσα να είμαι στην θέση σου>> και φτάνει σιγά σιγά <<ευτυχώς δεν ήμουνα στην θέση σου και η ζωή συνεχίζεται>>

ο λόγος όμως που η θέση αυτή ήταν άσχημη , εξακολουθεί να υφίσταται
συνεπώς δεν βλέπω πως ο πιτσιρίκος βγάζει καλούς τους μαθητές και κακούς τους τραπεζουπάλληλους - βλέπω μόνο με αφορμή την επικαιρότητα , να υπενθυμίζει τα παραπάνω

π.σ. όπως και να έχει , δεν έπιασα την αηδιαστική απλούστευση και καθότι έχω πάει σχολείο , περιμένω από σένα που την επισήμανες , να την εξηγήσεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,143 μηνύματα.
δεν καταλαβαινω την επιθεση σου!:confused: δεν σου μιλησα σε προσωπικο επιπεδο! μιλαω γενικα! και στο κατω κατω εχω μια αποψη! πρεπει να συμφωνησω με σενα??:confused:
τωρα το 20 ωρες πραγματικης εργασιας..σε λιγο θα μου πεις οτι πρεπει να περνετε και βαρεα και ανθυγιεινα!:confused: δεν λεω οτι ειναι ευκολη δουλεια! αλλα οκ ελεος!! δεν εχω θεμα με αυτους που ειναι μονιμους! καλα κανουν και ειναι μονιμοι!!! απλα στις μερες που διανιουμε πρεπει να καταλαβαινουμε καποια πραγματα και να κανουμε ενα βημα πισω! και αυτο αφορα ολους! δημοσιους υπαλληλους ιδωτικους ειτε ελευθερους επαγγελματιες!ετσι ουτε καμια εκδικιτικοτητα εχω ουτε ζηλεια!:confused:
Τωρα για επιχειρηματα..δεν ξερω τι εννοεις εσυ επιχειρηματα..ας πουμε το οτι ΕΣΥ δουλευεις 20 ωρες την εβδομαδα και δουλευεις πραγματικα ειναι επιχειρημα??
Δεν εχω καμια ζηλεια ουτε για την μονιμοτητα σου ουτε για τιποτα!! καλα κανεις και τα εχεις..αλλα βλεποντας τα χειροτερα καλο ειναι να δειχνουμε κατανοηση! Για δεν ειμαστε μονο η παρτη μας..
Και δεν ειπα σε κανεναν να σταματησει να πολεμαει για τα δικαιωματα του! ολοι πρεπει να αγωνιζονται!



οχι δεν ειπα οτι φταινε αυτοι!! αυτο που θελω να πω ειναι οπως ειπε και μια αλλη κοπελα εδω μεσα οτι ολοι εχουν μεριδιο ευθυνης..αλλοι περισσοτερο αλλοι λιγοτερο.. Φυσικα το μεγαλυτερο το εχει η κυβερνηση!! αλλα αυτη η κυβερνηση δημιουργησε συμπεριφορα βαση αυτων που την επερνε να κανει!!!

καμμια προσωπικη επιθεση δεν κανω...απαντω σε αυτα που γραφεις...
δεν μου λες..με ειδες πουθενα να λεω οτι εμεις ειμαστε στην χειροτερη θεση;;;με ειδες να γραφω πουθενα οτι νοιαζομαι μονο για την παρτη μου;;που τα ειδες αυτα;;..προφανως και ειναι δικα σου συμπερασματα.....επισης να σου πω οτι σε παρα πολυ χειροτερη θεση απο τους ιδιωτικους υπαλληλους..ειναι οι ανθρακωρυχοι...τι να πω δηλαδη...μοκο εσεις οι ιδιωτικοι υπαλληλοι,γιατι υπαρχουν και οι ανθρακωρυχοι που δεν εχουν στον ηλιο μοιρα;;;το βρισκεις λογικο;; επισης οταν γραφεις οτι ¨"εξοργιζομαι οταν βλεπω να παραπονιουνται οι δημοσιοι υπαλληλοι"...σημαινει οτι δεν πρεπει να μιλαμε..δηλαδη,για να καταλαβω,πιστευεις οτι οι δημοσιοι υπαλληλοι ΔΕΝ θα επρεπε να απεργουν και να πηγαινουν στις πορειες για να διαμαρτηρυθουν;;;...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aporw

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Σιμώνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών, επαγγέλεται Τουριστικά και μας γράφει απο Νέα Σμύρνη (Αττική). Έχει γράψει 1,053 μηνύματα.
καμμια προσωπικη επιθεση δεν κανω...απαντω σε αυτα που γραφεις...
δεν μου λες..με ειδες πουθενα να λεω οτι εμεις ειμαστε στην χειροτερη θεση;;;με ειδες να γραφω πουθενα οτι νοιαζομαι μονο για την παρτη μου;;που τα ειδες αυτα;;..προφανως και ειναι δικα σου συμπερασματα.....επισης να σου πω οτι σε παρα πολυ χειροτερη θεση απο τους ιδιωτικους υπαλληλους..ειναι οι ανθρακωρυχοι...τι να πω δηλαδη...μοκο εσεις οι ιδιωτικοι υπαλληλοι,γιατι υπαρχουν και οι ανθρακωρυχοι που δεν εχουν στον ηλιο μοιρα;;;το βρισκεις λογικο;; επισης οταν γραφεις οτι ¨"εξοργιζομαι οταν βλεπω να παραπονιουνται οι δημοσιοι υπαλληλοι"...σημαινει οτι δεν πρεπει να μιλαμε..δηλαδη,για να καταλαβω,πιστευεις οτι οι δημοσιοι υπαλληλοι ΔΕΝ θα επρεπε να απεργουν και να πηγαινουν στις πορειες για να διαμαρτηρυθουν;;;...
οι δημοσιοι υπαλληλοι ΔΕΝ θα επρεπε να απεργουν και να πηγαινουν στις πορειες για να διαμαρτηρυθουν;;;...
πρωτα πρεπει να σκεφτομαστε τους απο κατω εμεις οι απο πανω!! και για αυτο λεω και για τους ιδιωτικους υπαλληλους οτι αυτοι που εχουμε δουλεια " παιδια να λεμε και ευχαριστω που εχουμε δουλεια τετοιες εποχες'' και το πιστευω..απλα δυστηχως τα δικαιωματα μας εμεις οι ιδιωτικοι υπαλληλοι δεν μπορουμε να τα διεκδικισουμε..γιατι πολυ απλα δεν εχουμε περιθωριο να απεργισουμε γιατι την επομενη μερα δεν θα εχουμε δουλεια! Δηλαδη με το να απεργισει ο οδηγος του λεωφορειου και με το να νεκρωσει ολη η πολη λυθηκε το θεμα?? εγω ξερω οτι ο οδηγος του λεωφορειου τελος του μηνα θα πληρωθει! εγω ομως εχω να πληρωθω 3 μηνες και παρ' ολα αυτα δεν μπορω να απεργισω..σκεφτομαι ομως οτι τουλαχιστον εχω καποια στιγμη θα πληρωθω..αυτοι που δεν εχουν δουλεια ομως τι θα κανουν??
Με αυτο θελω να σου εξηγησω οτι πρεπει να κοιταμε τους απο κατω και να λεμε ευχαριστω! Φυσικα και πρεπει να διεκδικισουμε τα δικαιωματα μας!οχι ομως εις βαρος των αλλων! κ επειδη οταν απεργει το δημοσιο η Ελλαδα μετατρεπεται σε ενα κομφουζιο (ποσο μαλλον τα μεγαλα αστικα κεντρα) καλο ειναι να σκεφτομαστε και τις συνεπεις ολων αυτων!!

με ειδες πουθενα να λεω οτι εμεις ειμαστε στην χειροτερη θεση;;;με ειδες να γραφω πουθενα οτι νοιαζομαι μονο για την παρτη μου;;που τα ειδες αυτα;;..

''20 ωρες τη βδομαδα..ναι..αλλα ειναι ΟΝΤΩΣ ΕΡΓΑΣΙΑ..και μαλιστα απο τις πιο δυσκολες..γιατι εχεις να κανεις με παιδια.,με ψυχες..οχι με χαρτια ή εμπορευματα...και ειναι και τεραστια ευθυνη..κατσε ΜΙΑ..ΜΙΑ μονο ωρα μεσα σε μια ταξη..και ελα μετα να μου πεις ποσο ευκολο ειναι...εγω αγαπητη μου,μπορει να δουλευω 20 ωρες..αλλα αυτες τις 20 ΤΙΣ ΔΟΥΛΕΥΩ..δεν ειμαι μεσα στο ιντερνετ,πινοντας το καφεδακι μου να χαζολογαω απο εδω και απο εκει..'' ''

Δικα σου λογια αυτα.. δηλαδη εγω την κανω την δουλεια μου οι υπολοιποι εισαστε συνεχεια μεσα στο Internet και πινετε καφεδακι.. Μηπως θελεις να ερθεις στην δικη μου δουλεια που δουλευω 12 ωρες την ημερα και περνω 700 ευρω?? Για να μου πεις μετα το πσο δυσκολο ειναι να δουλευεις με παιδια 20 ωρες την εβδομαδα.. Για να μην πω ποσες φορες διαβασα στις απαντησεις σου την λεξη ΕΓΩ! Εγω δουλευω, εγω δεν φοροδιαφευγω..αυτη ειναι η διαφορα μας..εσυ μιλας προσωπικα για σενα ενω εγω για το συνολο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

self-instructive depressing

Περιβόητο μέλος

Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6,397 μηνύματα.
σόρυζ αλλά τα παραπάνω ποστ με βοήθησαν πάρα πολύ :)

κατάλαβα γιατί όταν γίνονται απεργίες υπάρχουν 3-4 διαφορετικές πορείες που δεν θέλουν να βλέπουν η μία την άλλη ούτε ζωγραφιστή σε πανό

μέχρι τώρα είχα aporia :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aporw

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Σιμώνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών, επαγγέλεται Τουριστικά και μας γράφει απο Νέα Σμύρνη (Αττική). Έχει γράψει 1,053 μηνύματα.
σόρυζ αλλά τα παραπάνω ποστ με βοήθησαν πάρα πολύ :)

κατάλαβα γιατί όταν γίνονται απεργίες υπάρχουν 3-4 διαφορετικές πορείες που δεν θέλουν να βλέπουν η μία την άλλη ούτε ζωγραφιστή σε πανό

μέχρι τώρα είχα aporia :redface:

αφου σου λυθηκε η aporia την επομενη φορα που θα πας σε πορεια εσυ να προχωρας στο κεντρο! :D:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top