• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Το αδίστακτο κατεστημένο της ιατρικής και της φαρμακοβιομηχανίας

Kakerlak

Περιβόητο μέλος

Η Kakerlak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 6,204 μηνύματα.
εγω εχω μεγαλο προβλημα αλεργικο κ παντα πηγαινα σε ενα συγκεκριμενο γιατρο ο οποιος πεθανε:'(
Αναγκαστικα πηγα σε αλλον ο οποιος προσπαθουσε να μου αποδειξει οτι υπαρχει καλυτερο φαρμακο απο αυτο που επερνα 10 χρονια τωρα... ειπα να το δοκιμασω η τιμη ηταν τετραπλασια το ειπα στον φαρμακοποιο μου ο οποιος κ γνωστος μου,του ειπα σε ποιον πηγα κ μου ειπε οτι αυτος ο γιατρος εχει ξανα ακουστει για παρομοια θεματα.,
Τι να πεις????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Ξαφνικά αισθάνθηκα ΠΟΛΥ στόκος όμως ε?
Εγώ αν ήμουν στη θέση της μαμάς της Ισι, θα είχα πάρει ρε παιδιά την αντιβίωση!
Κι όχι! δεν παίρνω γενικώς φάρμακα παρά σπάνια!

Το σκεπτικό μου θα ήταν....
πω πω τι τυχερή που ήμουν! πήγα για καθαρισμό και μου πρόλαβε στο τσακ τη φλεγμονή
είναι δε πιθανό, να στεναχωριόμουν κι ολας με την ατυχία μου που έπαθα φλεγμονή και που πρέπει τώρα να πάρω και αντιβίωση!
Το αποτέλεσμα όμως θα ήταν το ίδιο... θα την έπαιρνα! Ασυζητητί!

Μέχρι τώρα, όσους γιατρούς έχω σε προσωπικό επίπεδο (καρδιολόγο λόγω του μπαμπά, πνευμονολόγο λόγω της μαμάς, γυναικολόγο και οδοντογιατρό) τους εμπιστεύομαι ΑΠΟΛΥΤΑ ΚΑΙ ΤΥΦΛΑ.
Δε μπαίνω καν στην διαδικασία να σκεφτώ ότι υπάρχει ΜΙΑ πιθανότητα να μην είναι τα πράγματα όπως μου τα λένε....
έχω εναποθέσει τη ζωή μου στα χέρια τους με κλειστά μάτια.
Σε λίγο καιρό, αντίστοιχα θα κάνω κάτι ανάλογο με κάποιον παιδίατρο που θα βρω για το παιδί μου.

Και αναρωτιέμαι... γιατί να πρέπει να είμαι ψιλιασμένη ρε σεις? γιατί να είμαι εγώ ο στόκος? :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Ξαφνικά αισθάνθηκα ΠΟΛΥ στόκος όμως ε?
Εγώ αν ήμουν στη θέση της μαμάς της Ισι, θα είχα πάρει ρε παιδιά την αντιβίωση!
Κι όχι! δεν παίρνω γενικώς φάρμακα παρά σπάνια!

Το σκεπτικό μου θα ήταν....
πω πω τι τυχερή που ήμουν! πήγα για καθαρισμό και μου πρόλαβε στο τσακ τη φλεγμονή
είναι δε πιθανό, να στεναχωριόμουν κι ολας με την ατυχία μου που έπαθα φλεγμονή και που πρέπει τώρα να πάρω και αντιβίωση!
Το αποτέλεσμα όμως θα ήταν το ίδιο... θα την έπαιρνα! Ασυζητητί!

Μέχρι τώρα, όσους γιατρούς έχω σε προσωπικό επίπεδο (καρδιολόγο λόγω του μπαμπά, πνευμονολόγο λόγω της μαμάς, γυναικολόγο και οδοντογιατρό) τους εμπιστεύομαι ΑΠΟΛΥΤΑ ΚΑΙ ΤΥΦΛΑ.
Δε μπαίνω καν στην διαδικασία να σκεφτώ ότι υπάρχει ΜΙΑ πιθανότητα να μην είναι τα πράγματα όπως μου τα λένε....
έχω εναποθέσει τη ζωή μου στα χέρια τους με κλειστά μάτια.
Σε λίγο καιρό, αντίστοιχα θα κάνω κάτι ανάλογο με κάποιον παιδίατρο που θα βρω για το παιδί μου.

Και αναρωτιέμαι... γιατί να πρέπει να είμαι ψιλιασμένη ρε σεις? γιατί να είμαι εγώ ο στόκος? :(
Γιατί δυστυχώς δεν ζούμε σε ένα κόσμο όμορφο αγγελικά πλασμένο και δυστυχώς δεν ισχύει αυτό που έλεγε κάποτε μια φίλη μου " όλος ο κόσμος είναι καλός και θέλει το καλό μου."
Το γεγονός δηλαδή οτι δεν θα είχες κανένα μα κανένα σύμπτωμα από τη φλεγμονή, δεν θα σε έβαζε σε σκέψεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Γιατί δυστυχώς δεν ζούμε σε ένα κόσμο όμορφο αγγελικά πλασμένο και δυστυχώς δεν ισχύει αυτό που έλεγε κάποτε μια φίλη μου " όλος ο κόσμος είναι καλός και θέλει το καλό μου."
Το γεγονός δηλαδή οτι δεν θα είχες κανένα μα κανένα σύμπτωμα από τη φλεγμονή, δεν θα σε έβαζε σε σκέψεις;


Κατά 90% όχι :(... δεν ξέρω τι είναι η φλεγμονή... ούτε τι συμπτώματα έχει...
ούτε αν ήμουν τυχερή κι ακόμα δεν είχαν παρουσιαστεί τα συμπτώματα...
(πω πω πραγματικά αισθάνομαι σαν βόδι τώρα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Κατά 90% όχι :(... δεν ξέρω τι είναι η φλεγμονή... ούτε τι συμπτώματα έχει...
ούτε αν ήμουν τυχερή κι ακόμα δεν είχαν παρουσιαστεί τα συμπτώματα...
(πω πω πραγματικά αισθάνομαι σαν βόδι τώρα)
Μην αισθάνεσαι έτσι, ο καθένας μπορεί να μη γνωρίζει, γι αυτό άλλωστε θα μπορούσες να τον ρωτήσεις και να σου πει, τι είναι φλεγμονή; τι συμπτώματα έχει; τι κινδύνους αντιμετωπίζω;

Η φλεγμονή χαρακτιρίζεται από 3 σημεία {οίδημα (πρήξιμο) ερυθρότητα, και αύξηση της θερμοκρασίας της περιοχής}, άρα θα προκαλεί κάποια ενόχληση, αν όχι πόνο, είναι πολυ πιθανό να είναι εμφανής, και ακόμα πιο πιθανό να συνοδεύεται και από πυρετό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bisbirikos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο bisbirikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών και επαγγέλεται Μουσικός. Έχει γράψει 812 μηνύματα.
Να πω κι εγω την ιστοριουλα μου με γιατρους (αν ειναι για γελια ή για κλαμματα, το αφηνω στην κριση σας)

Χτυπαω μια ωραια πρωια ασχημα το μεγαλο δαχτυλο του ποδιου. Γλιστρησα και το ποδι σταματησε σε τοιχο (ωχ). Πονουσε αλλα δεν εδωσα και μεγαλη σημασια... Το βραδυ ομως δεν αντεχοταν ο πονος και την εκανα για νοσοκομειο. Ακτινογραφια.
Βγαινει ο ακτινολογος και

ΑΚ: οκ, δεν υπαρχει σπασιμο. Μια μεγαλη φλεγμονη εχει δημιουργηθει ομως, γι'αυτο πονατε...Γιατι δεν ηρθατε οταν το χτυπησατε? Θα σας δει κι ο ορθοπεδικος.

Με την ακτινα ανα χειρας στον ορθοπεδικο:

ΟΡΘ: Μαλιστα, σπασιμο ειναι. Κι υπαρχει και φλεγμονη.
ΜΟΥΑ: Μα ο ακτινολογος ειπε οτι δεν εχει σπασει.
ΟΡΘ: Εχει σπασιμο. Η γνωμη των ορθοπεδικων συχνα διαφερει με των ακτινολογων.
ΜΟΥΑ: (χαμηλοφωνα) να ρωτησουμε κανα γιατρο τοτε...:D
ΑΚΤ: Δεν μπορουμε να κανουμε και πολλα...Δεσιμο με τα αλλα δαχτυλα. Και μην το πατας. Απεφυγε το.

Και εγραψε κι ενα αντιφλεγμονωδες.

ΜΟΥΑ: Πρεπει να το παρω?
ΟΡΘ: Θες να πονας?
ΜΟΥΑ: Παυσιπονο ειναι? :P
ΟΡΘ: Οχι, αλλα θα περιορισει τη φλεγμονη και θα πονας λιγοτερο.
ΜΟΥΑ: Δλδ, δε θα σταματησει ο πονος. Απλα θα ποναω λιγοτερο.
ΟΡΘ: ...

Δεν το πηρα και την αλλη μερα πονουσα αρκετα λιγοτερο.

Παω και σε αλλο (ιδιωτικο) ορθοπεδικο:

ΟΡΘ: Ναι, σπασιμο. Αλλα επειδη ο ναρθηκας ειναι το ιδιο το ποδι, πρεπει να το πατας λιγο για να ερθει στη θεση του. Λιγο πατημα ομως.
ΜΟΥΑ: Μα ο αλλος μου ειπε να μην το παταω...
ΟΡΘ: Δεν θα το πατησεις κανονικα. Εννοειται οτι δε θα περπατας.
ΜΟΥΑ: (χαμηλοφωνα) Να παω δλδ να ρωτησω κανα γιατρο? :P

Σε φαρμακοποιο φιλο μου:

ΜΟΥΑ: Καλα τι γινεται? Χρειαζοταν να το παρω? Αφου δεν ποναω καθολου σχεδον...
ΦΑΡ: κοιτα, οταν ο αλλος παει στο γιατρο και ποναει, πρεπει να γραψει κατι αλλιως πολλοι δεν τον θεωρουν καλο γιατρο. Αμα ηθελε να πουλησει φαρμακα, θα σου'γραφε κανα αντιβιωτικο, αντιφλεγμονωδες και παυσιπονο

(πλακα εκανε, αλλα εχει δει τετοιες φασεις και αλλη φορα μου ειπε οτι εχει ντραπει με αναλογες καταστασεις)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Ο πρώτος ορθοπεδικός, μια χαρά σωστός ήταν. Στις φλεγμονές δίνουμε αντιφλέγμονώδη για να υποχωρήσουν και να πονάμε λιγότερο. Αν όμως ο πόνος είναι ανεκτός, τότε καλύτερα να μην δώσουμε τίποτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Μην αισθάνεσαι έτσι, ο καθένας μπορεί να μη γνωρίζει, γι αυτό άλλωστε θα μπορούσες να τον ρωτήσεις και να σου πει, τι είναι φλεγμονή; τι συμπτώματα έχει; τι κινδύνους αντιμετωπίζω;

Στα δημόσια ιατρεία, ΕΣΥ,ΙΚΑ και νοσκομεία, ούτε χρόνο έχει ο γιατρός ούτε και διάθεση να σου εξηγήσει δυστυχώς... :(

Ξέρεις τι ωραία που αισθάνεσαι όταν 2-3 γιατροί έχουν μαζευτεί και κοιτάζουν μια ακτινογραφία/υπερηχο σου και λένε μεταξύ τους διάφορα ιατρικά που εσύ δεν καταλαβαίνεις και "μα είναι πολύ μικρή για να έχει <βάλε εδώ μια ιατρική ακαταλαβίστικη ορολογία>" και κουνάνε περίεργα το κεφάλι τους και εσύ ρωτάς "Τι έχω γιατρέ μου" και απάντηση δε παίρνεις... :'(




Τελικά είχα ένα μικρό ινομοίωμα που απορροφήθηκε με τα χρόνια...:P

Είχα δει πριν από χρόνια ένα ξένο ντοκυμαντέρ στην TV, δε θυμάμαι το θέμα του, έδειχνε όμως ένα παιδάκι γύρω στα 8 που το προετοίμαζαν για εγχείρηση.
Ο γιατρός είχε στα χέρια του μια κουκλίτσα και εξηγούσε σε απλή γλώσσα στο παιδί τι πρόκειται να του συμβεί, πως θα νιώσει, ποιά είναι η διαδικασία.

Έχετε δει εσείς ποτέ να συμβαίνει αυτό στην πραγματικότητα? :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Στα δημόσια ιατρεία, ΕΣΥ,ΙΚΑ και νοσκομεία, ούτε χρόνο έχει ο γιατρός ούτε και διάθεση να σου εξηγήσει δυστυχώς... :(

Ξέρεις τι ωραία που αισθάνεσαι όταν 2-3 γιατροί έχουν μαζευτεί και κοιτάζουν μια ακτινογραφία/υπερηχο σου και λένε μεταξύ τους διάφορα ιατρικά που εσύ δεν καταλαβαίνεις και "μα είναι πολύ μικρή για να έχει <βάλε εδώ μια ιατρική ακαταλαβίστικη ορολογία>" και κουνάνε περίεργα το κεφάλι τους και εσύ ρωτάς "Τι έχω γιατρέ μου" και απάντηση δε παίρνεις... :'(




Τελικά είχα ένα μικρό ινομοίωμα που απορροφήθηκε με τα χρόνια...:P

Είχα δει πριν από χρόνια ένα ξένο ντοκυμαντέρ στην TV, δε θυμάμαι το θέμα του, έδειχνε όμως ένα παιδάκι γύρω στα 8 που το προετοίμαζαν για εγχείρηση.
Ο γιατρός είχε στα χέρια του μια κουκλίτσα και εξηγούσε σε απλή γλώσσα στο παιδί τι πρόκειται να του συμβεί, πως θα νιώσει, ποιά είναι η διαδικασία.

Έχετε δει εσείς ποτέ να συμβαίνει αυτό στην πραγματικότητα? :worry:
Μα κι αυτό εντάσεται στο οτι πρέπει να ενεργήσουμε περισσότερο. Ο γιατρός είναι υποχρεωμένος να ενημερώνει τον ασθενή για οτιδήποτε τον αφορά, αλλά αν για οποιοδήποτε λόγο αυτό δεν γίνεται, πρέπει μόνοι μας να ρωτάμε. Σίγουρα ο χρόνος δεν είναι αρκετός και οι ασθενείς έξω που περιμένουν είναι πάντα ανυπόμονοι, όμως αν ο γιατρός δεν έχει ενημερώσει πλήρως τον ασθενή δεν έχει ολοκληρωσει το έργο του.
Θα πω ένα διαφορετικό παράδειγμα.
Γνωρίζω ελάχιστα πράγματα από τη λειτουργία των υπολογιστών και πολλές φορές έχει χρειαστεί να καταφύγω σε κάποιο σέρβις. Δεν φεύγω από το σέρβις να δεν καταλάβω τι ακριβώς έφταιξε, και ποιες εργασίες έγιναν στον υπολογιστή μου, και γιατί ήταν απαραίτητες και όλα τα σχετικά.
Το ίδιο κάνω και με το αυτοκίνητό μου, το ίδιο και παντού.
Το παράδειγμα που αναφέρεις, θα έπρεπε να είναι ο κανόνας σε ότι αφορά τις χειρουργικές επεμβάσεις, δυστυχώς δεν είναι όμως.
Παρ' όλα αυτά συμβαίνει, και όχι μόνο σε μικρά παιδιά αλλά και σε μεγάλους, ίσως είναι η εξαίρεση που επιβεβαιώνει τον κανόνα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Δε νομιζω οτι εννοει αυτο η Isiliel. Εννοει οτι ο ασθενης , σαν ατομο με πολυ λιγοτερες γνωσεις ιατρικης, παει στο ειδικο, τον ιατρο, και τον εμπιστευεται γιατι ειναι στον τομεα του. Οπως αν παμε στον ηλεκτρολογο ή τον μηχανικό.

:thumbup: Αυτό που λέει ο Lorien εννοούσα! :)

Ο γιατρός είναι υποχρεωμένος να ενημερώνει τον ασθενή για οτιδήποτε τον αφορά, αλλά αν για οποιοδήποτε λόγο αυτό δεν γίνεται, πρέπει μόνοι μας να ρωτάμε. Σίγουρα ο χρόνος δεν είναι αρκετός και οι ασθενείς έξω που περιμένουν είναι πάντα ανυπόμονοι, όμως αν ο γιατρός δεν έχει ενημερώσει πλήρως τον ασθενή δεν έχει ολοκληρωσει το έργο του.

Συγνώμη ρε παιδιά γιατί τώρα νιώθω από άλλο πλανήτη.
Ας μη μιλήσουμε για ιδιώτες γιατρούς, στο ΙΚΑ σας έχουν εξηγήσει ποτέ έτσι όπως έχετε ανάγκη, από τι πάσχετε? Μόνο εγώ πέφτω σε βαρεμένους? :/:
Στο Παίδων πάντως (θα σας την πω κάποια μέρα κι αυτή την ιστορία...) σημασία δε μου έδιναν ΚΑΙ ΑΣ ΕΠΡΟΚΕΙΤΟ ΓΙΑ ΤΗ ΖΩΗ ΤΟΥ ΜΠΟΥΜΠΟΥΚΙΟΥ ΜΟΥ! ..:mad: άντε! :mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
:thumbup: Αυτό που λέει ο Lorien εννοούσα! :)



Συγνώμη ρε παιδιά γιατί τώρα νιώθω από άλλο πλανήτη.
Ας μη μιλήσουμε για ιδιώτες γιατρούς, στο ΙΚΑ σας έχουν εξηγήσει ποτέ έτσι όπως έχετε ανάγκη, από τι πάσχετε? Μόνο εγώ πέφτω σε βαρεμένους? :/:
Στο Παίδων πάντως (θα σας την πω κάποια μέρα κι αυτή την ιστορία...) σημασία δε μου έδιναν ΚΑΙ ΑΣ ΕΠΡΟΚΕΙΤΟ ΓΙΑ ΤΗ ΖΩΗ ΤΟΥ ΜΠΟΥΜΠΟΥΚΙΟΥ ΜΟΥ! ..:mad: άντε! :mad:

Κι εγώ τι λέω;
Συμπληρώνω οτι όταν και όποτε αυτό συμβαίνει, καλό είναι να ρωτάμε μόνοι μας.
Εχω να πω κι εγώ παραδείγματα άθλιας συμπεριφοράς, αλλά δεν είναι πάντα έτσι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.

Στο νοσοκομείο που έκανα αγροτικό, δύο γιατροί γράφαμε φάρμακα.
Κάθε μέρα βλέπαμε περίπου 60 με 70 άτομα, ηλικιωμένους που έπαιρναν διάφορα φάρμακα τα περισσότερα χωρίς κάποιο συγκεκριμένο λόγο, κυρίως αγχολυτικά, αλλά όχι μόνο, που κατά τα λεγόμενά τους, τους βοηθούσαν να κοιμηθούν. Οσο κι αν προσπαθούσα να τους πείσω οτι αυτά τα φάρμακα μακροπρόθεσμα δεν κάνουν καλό, αντίθετα επιφέρουν πολύ άσχημες παρενέργιες, αυτοί επέμεναν οτι χωρίς αυτό το φάρμακο δεν μπορούν και πρέπει να το γράψουν οπωσδήποτε.
Εγώ δεν το έγραφα. Επειτα από μια ώρα ήμουν στο γραφείο του διοικητή με αναφορά από τον ηληκιωμένο γιατί δεν τον εξηπηρέτησα.
Αυτό δεν έγινα μια και δύο φορές, γινόταν κάθε εβδομάδα.
Ποιο ήταν το αποτέλεσμα; Εγώ τσακωνόμουν με τους γέρους όλη μέρα, είχα γίνει γραφικός ανάμεσα στους άλλους συναδέλφους, και όταν έφυγα, είχα ήδη αφήσει τις χειρότερες εντυπώσεις σε όλους.

Αλήθεια λέει ο καπετάνιος! Όποιος τολμούσε στο αγροτικό να μην γράφει φάρμακα άνευ λόγου και αιτίας είχε ακριβώς αυτήν την αντιμετώπιση. Αυτήν την ιστορία την έχω ακούσει πολλές φορές. Το άθλιο ελληνικό κράτος, προκειμένου ν' αποφύγει την υποχρέωση παροχής υπηρεσιών υγείας στην επαρχία, καλλιεργεί αυτήν την κατάσταση. Άλλωστε τι είδους ιατρική μπορεί να ασκήσει ένας εντελώς ανειδίκευτος και άπειρος γιατρός; Η όλη φάση είναι για προπαγανδιστικούς λόγους (άντε καλά επικοινωνιακούς) για να νομίζουν οι εγκατελειμμένοι γέροντες της υπαίθρου ότι απολαμβάνουν προστασίας από το κράτος και να μη διαμαρτύρονται.

Γνωρίζω ελάχιστα πράγματα από τη λειτουργία των υπολογιστών και πολλές φορές έχει χρειαστεί να καταφύγω σε κάποιο σέρβις. Δεν φεύγω από το σέρβις να δεν καταλάβω τι ακριβώς έφταιξε, και ποιες εργασίες έγιναν στον υπολογιστή μου, και γιατί ήταν απαραίτητες και όλα τα σχετικά.
Το ίδιο κάνω και με το αυτοκίνητό μου, το ίδιο και παντού.

Αυτό ήθελα να πω κι εγώ Καπετάνιο. Ο υποψιασμένος καταναλωτής (ή ασθενής εν προκειμένω) μπορεί να απαιτήσει ενημέρωση από τον ειδικό επαγγελματία. Μην αισθάνεστε βόδια και άλλα ζωντανά τέλος πάντων οι υπόλοιποι. Με λίγη κοινή λογική για οδηγό μπορείς να καταλάβεις (στις περισσότερες περιπτώσεις, όχι δυστυχώς σε όλες) ποιος είναι ποιος και αν στέκουν αυτά που σου λέει. Δυστυχώς δεν υπάρχει χώρος για αφελείς ή καλόπιστους στη σημερινή εποχή. Όποιος εμπιστεύεται τυφλά τον όποιον ειδικό (υδραυλικό, ηλεκτρολόγο, γιατρό, κομπιουτερά) είναι βέβαιο ότι θα πέσει θύμα εκμετάλλευσης...

Στο Παίδων πάντως (θα σας την πω κάποια μέρα κι αυτή την ιστορία...) σημασία δε μου έδιναν ΚΑΙ ΑΣ ΕΠΡΟΚΕΙΤΟ ΓΙΑ ΤΗ ΖΩΗ ΤΟΥ ΜΠΟΥΜΠΟΥΚΙΟΥ ΜΟΥ! ..:mad: άντε! :mad:

Επίσης Isi θέλω να σου πω ότι οι γονείς που αντιμετωπίζουν με αυτόν τον τρόπο (με φόβο και πολύ συναίσθημα) τις ασθένειες του παιδιού τους είναι οι καλύτεροι "πελάτες" αγυρτών και αρπακτικών. Ψυχραιμία και προσοχή!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Αλήθεια λέει ο καπετάνιος! Όποιος τολμούσε στο αγροτικό να μην γράφει φάρμακα άνευ λόγου και αιτίας είχε ακριβώς αυτήν την αντιμετώπιση. Αυτήν την ιστορία την έχω ακούσει πολλές φορές. Το άθλιο ελληνικό κράτος, προκειμένου ν' αποφύγει την υποχρέωση παροχής υπηρεσιών υγείας στην επαρχία, καλλιεργεί αυτήν την κατάσταση. Άλλωστε τι είδους ιατρική μπορεί να ασκήσει ένας εντελώς ανειδίκευτος και άπειρος γιατρός; Η όλη φάση είναι για προπαγανδιστικούς λόγους (άντε καλά επικοινωνιακούς) για να νομίζουν οι εγκατελειμμένοι γέροντες της υπαίθρου ότι απολαμβάνουν προστασίας από το κράτος και να μη διαμαρτύρονται.
Οχι μωρέ, μην το πας τόσο μακριά τώρα κι εσύ,
Στην προκειμένη περίπτωση ο συγκεκριμένος νεοδιόριστος διοικητής ήθελε απλά να αποδείξει στον απλό πολίτη του χωριού, οτι θα είναι πάντα δίπλα του ότι κι αν ζητήσει, και η πόρτα του θα είναι πάντα ανοιχτή και άλλα τέτοια...
Βέβαια, τώρα που το ξανασκέφτομαι, αυτό που λες εσύ με αυτό που λέω εγώ.... μήπως είναι το ίδιο.....;:D:D:D:D


Αυτό ήθελα να πω κι εγώ Καπετάνιο. Ο υποψιασμένος καταναλωτής (ή ασθενής εν προκειμένω) μπορεί να απαιτήσει ενημέρωση από τον ειδικό επαγγελματία. Μην αισθάνεστε βόδια και άλλα ζωντανά τέλος πάντων οι υπόλοιποι. Με λίγη κοινή λογική για οδηγό μπορείς να καταλάβεις (στις περισσότερες περιπτώσεις, όχι δυστυχώς σε όλες) ποιος είναι ποιος και αν στέκουν αυτά που σου λέει. Δυστυχώς δεν υπάρχει χώρος για αφελείς ή καλόπιστους στη σημερινή εποχή. Όποιος εμπιστεύεται τυφλά τον όποιον ειδικό (υδραυλικό, ηλεκτρολόγο, γιατρό, κομπιουτερά) είναι βέβαιο ότι θα πέσει θύμα εκμετάλλευσης...




Επίσης Isi θέλω να σου πω ότι οι γονείς που αντιμετωπίζουν με αυτόν τον τρόπο (με φόβο και πολύ συναίσθημα) τις ασθένειες του παιδιού τους είναι οι καλύτεροι "πελάτες" αγυρτών και αρπακτικών. Ψυχραιμία και προσοχή!!!
Ναι, δυστυχώς έτσι είναι...:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Τώρα που μιλάμε για το αγροτικό, ξέρεις Καπετάνιο με ποια νομική κάλυψη έκανες εσύ και όλοι οι άλλοι γιατροί ιατρικές πράξεις στο αγροτικό σας; Λοιπόν, ο νόμος ορίζει ότι ο κάτοχος ιατρικού τίτλου και αφού γραφεί στον οικείο ιατρικό σύλλογο "Δύναται να κάνει οποιαδήποτε ιατρική πράξη (ασχέτως ειδικότητας) με δική του ευθύνη"!!! Καταλαβαίνεις τι γίνεται; Ένας οικογενειακός φίλος που είναι φτασμένος και πολύ γνωστός χειρούργος μου είχε πει μια μέρα: "Τώρα που το ξαναβλέπω, απορώ με τι είδους θράσσος έκανα όσα έκανα στο αγροτικό, με την ασχετοσύνη που με έδερνε και πώς έγινε να μην έχω πάει φυλακή. Ο Θεός (και η άγνοια κινδύνου) με βοήθησαν, όπως και τους περισσότερους συναδέλφους". Είναι δε γνωστό ότι "Ο Θεός είναι Έλληνας" και έτσι το ελληνικό κράτος στηρίζεται σε αυτό:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Παλι καλα που δε λεει "υποχρεουται".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Τώρα που μιλάμε για το αγροτικό, ξέρεις Καπετάνιο με ποια νομική κάλυψη έκανες εσύ και όλοι οι άλλοι γιατροί ιατρικές πράξεις στο αγροτικό σας; Λοιπόν, ο νόμος ορίζει ότι ο κάτοχος ιατρικού τίτλου και αφού γραφεί στον οικείο ιατρικό σύλλογο "Δύναται να κάνει οποιαδήποτε ιατρική πράξη (ασχέτως ειδικότητας) με δική του ευθύνη"!!! Καταλαβαίνεις τι γίνεται; Ένας οικογενειακός φίλος που είναι φτασμένος και πολύ γνωστός χειρούργος μου είχε πει μια μέρα: "Τώρα που το ξαναβλέπω, απορώ με τι είδους θράσσος έκανα όσα έκανα στο αγροτικό, με την ασχετοσύνη που με έδερνε και πώς έγινε να μην έχω πάει φυλακή. Ο Θεός (και η άγνοια κινδύνου) με βοήθησαν, όπως και τους περισσότερους συναδέλφους". Είναι δε γνωστό ότι "Ο Θεός είναι Έλληνας" και έτσι το ελληνικό κράτος στηρίζεται σε αυτό:D
Δεν είμαι απόλυτα βέβαιος για αυτό. Υπάρχουν κάποιες συγκεκριμένες ιατρικές πράξεις, οι οποίες δεν μπορούν να γίνουν από όλους, π.χ. εγώ ως γενικός χειρουργός δεν νομιμοποιούμαι να κάνω θρομβόλυση, και επιπλέον στο αγροτικό, ποτέ κανείς δεν αντιμετώπισε κανένα πρόβλημα, όταν είπε έστω και εμμέσως οτι αυτό εγώ δεν μπορώ να το αντιμετωπίσω άρα πρέπει να πάτε σε μεγαλύτερο νοσοκομείο.
Στο αγροτικό, συνήθως, όλες οι ιατρικές πράξεις είναι απλούστατες, και σχεδόν πάντα επιβλέπονται από τον υπεύθυνο επιμελητή ή διευθυντή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimokidis

Νεοφερμένος

Ο dimokidis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Επειδή έχετε πει αρκετά και στα περισσότερα ο deadhead_pirate έχει απαντήσει μια χαρά θα σχολιάσω μονάχα αυτό
Πρέπει να καταλάβουν οι Έλληνες οτι το φάρμακο δεν είναι φαγητό. Είναι ενα μέσο που έχει η ιατρική για να θεραπεύει και ως τέτοιο πρέπει να το αντιμετωπίζουν. Η ευθύνη των φαρμακοποιών σταματά σε αυτό που μου είπε ένας απο αυτούς. Οταν κατάλαβα τον κίνδυνο που κρύβει το με πόνα ο λαιμός πάω στο φαρμακείο και παίρνω σιρόπι για τον βήχα ρώτησα έναν φαρμακοποιό γιατί του το έδωσες μπορεί να κάνει πνευμονία αν έχει βρογχίτιδα μπορεί να είναι κάποια αλλη η αιτία.Η απάντηση αφοπλιστική αν δεν το δώσω εγώ, θα το πάρει απο τον πιο κάτω και θα τον χάσω και από πελάτη πάντως να παει σε ιατρό αποκλύεται, με το ζόρι θα τον στείλω;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Γιατρέ μου μην εξάπτεσαι. Κανείς δεν σε κατηγόρησε, ούτε σε βασάνισε μέσα στο στέκι.
Δεν μπορούμε να ξέρουμε το δικό σου επίπεδο σπουδών, αν και δεν έχω δει ποτέ πτυχιούχο ιατρικής ελληνικού πανεπιστημίου με τη δική σου σύνταξη και ορθογραφία. Παρακαλώ συγχώρεσε την κριτική μου διάθεση, όμως δυσκολεύτηκα ιδιαίτερα να διαβάσω και να κατανοήσω το κείμενό σου. Αν έτσι έγραφες εκθέσεις στο σχολείο, είναι προφανές και κατανοητό το γιατί χρειάστηκε να σπουδάσεις ιατρική στο εξωτερικό (Δεν ειρωνεύομαι, όμως όλα μετρούν για τη συνολική εικόνα του γιατρού). Μην ξεχνάτε ότι για να περάσεις στην Ιατρική στην Ελλάδα πρέπει να είσαι άριστος σε όλα. Εσένα λοιπόν δεν σε γνωρίζουμε, γνωρίζουμε όμως πολλούς άλλους που αγόραζαν κανονικά τα μαθήματα στις χώρες του πρώην ανατολικού μπλοκ ή στην Ιταλία και μετά εξαγόραζαν την αναγνώριση του πλαστού κατ' ουσίαν πτυχίου τους από το αμαρτωλό ΔΙΚΑΤΣΑ. Δεν θέλω σε καμμία περίπτωση να υπονοήσω ότι μεταχειρίστηκες κι εσύ τέτοιες μεθόδους, αυτό θα ήταν πραγματικά άδικο. Ωστόσο αυτή η υπερπαραγωγή γιατρών, από κάθε πόρτα και παράθυρο, δημιούργησε "πληθωρισμό" στο χώρο και ουσιαστικά "φθήνηνε" το επάγγελμα. Η υπερσυγκέντρωση γιατρών στο ελεύθερο επάγγελμα καθιστά τον ανταγωνισμό υπέρμετρα σκληρό και την εφαρμογή κάθε είδους ηθικού ή δεοντολογικού περιορισμού σχεδόν αδύνατο. Όσο για τα πλαστά πτυχία, λυπούμαι αλλά το έχουμε γράψει από την αρχή και σε παραπέμπω στις πρώτες σελίδες του θρεντ.
Αυτό το καταραμένο "Μην τα ισοπεδώνουμε όλα" που ψελλίζουν όλοι όταν γίνεται κριτική στο χώρο τους, ακόμη και αν αυτή είναι προσεκτική και με ευαισθησία, όπως έχουμε φροντίσει μέχρι σήμερα να κάνουμε στο παρόν θέμα, διευκρινίζοντας υπό τον έλεγχο του Καπετάνιου όλα τα ακανθώδη και ασαφή σημεία των γραφομένων μας, είναι απαράδεκτο και δεν μπορεί πλέον να απαντήσει στις ερωτήσεις μας. Άλλωστε, όπως έχει πει και η Isiliel, αυτό πρέπει πλέον να θεωρείται αυτονόητο και να μην συνεχίσουμε να γεμίζουμε αδίκως τις σελίδες ενός τόσο ενδιαφέροντος θέματος.
Αυτό το τρισκατάρατο "Υπάρχουν καλοί, υπάρχουν και κακοί" δεν αντέχω να το ακούω πλέον! Αυτό κι αν είναι γενίκευση και ισοπέδωση. Δεν μπορεί για παράδειγμα ν' απαντήσει σε ερωτήματα όπως: "Ποιο είναι το ποσοστό των κακών και των καλών σε συγκεκριμένο χώρο;", "Είναι αποδεκτό το υπάρχον ποσοστό κακών γιατρών για έναν τόσο ευαίσθητο χώρο όπου υποτίθεται ότι επιτελείται λειτούργημα (και όχι κακούργημα);", "Τι έχει κάνει ο συγκεκριμένος χώρος και ποια μέτρα πήρε για την απομόνωση των κακών και την ανάδειξη των καλών;", "Ποιο είναι το ποσοστό των κακών γιατρών μεταξύ των αποφοίτων ξένων πανεπιστημίων και ποιο μεταξύ των αποφοίτων ελληνικών; Υπάρχει στατιστικώς σημαντική διαφορά μεταξύ των δύο ομάδων;" Αυτά είναι τα ερωτήματα που το κοινό περιμένει από έναν επιστήμονα να θέσει, αν όχι ν' απαντήσει. Ας σταματήσουμε ν' αντιγράφουμε τον ξύλινο λόγο των πολιτικάντηδων της τηλεθέασης.
Απορία ψάλτου βηξ λέει μια λόγια παροιμία!!
Εκείνο το "Έλεος" δεν κατάλαβα ακριβώς τι ήθελε να πει. Μόλις τώρα δεν συζητάμε το θέμα της πρωτοβάθμιας περίθαλψης, αμφισβητώντας την αξία αλλά και τη νομιμότητα του αγροτικού, σε έναν γόνιμο μέχρι στιγμής διάλογο; Κατηγόρησε κανείς τους αποφοίτους εξωτερικού ότι ευθύνονται γι' αυτό; Έχουμε ξανασχοληθεί με αυτούς εδώ και 10 τουλάχιστον σελίδες του θέματος; Θα σε παρακαλέσω να διαβάσεις προσεκτικά τις κυριότερες τουλάχιστον δημοσιεύσεις από την αρχή αυτού του θέματος, εφόσον το θέμα κατά τεκμήριο σε ενδιαφέρει και σε καλώ να συνεισφέρεις από τη μεριά σου σε έναν γόνιμο διάλογο χωρίς αφορισμούς και κραυγές.
Ζητώ συγνώμη για την κάπως σκληρή κριτική μου, ελπίζω να γνωρίστούμε καλύτερα στο μέλλον και να αρθεί η όποια δυσπιστία μεταξύ μας:).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimokidis

Νεοφερμένος

Ο dimokidis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Για την σύνταξη και την ορθογραφία έχεις δίκιο. Πρώτη ημέρα στο ανατομίο, πρώτη μέρα στη σχολή, μια ώρα διάλεξη για την εικόνα και το ήθος του ιατρού, τι μου θύμησες. Απαράδεκτος. Δεν γράφω ομως εδω ως ιατρός μόνο, στο στέκι δεν είμαι; Δεν ήθελα να γράψω δοκίμιο, δεν υπάρχει ούτε παράγραφος, ο λόγος μου ήταν προφορικός.
Ήμουν συναισθηματικά φορτισμένος και ακόμα είμαι. Μόλις εχθές έμαθα, οτι γνωστός μου, που δεν εμπιστεύτηκε πριν χρόνια την ιατρική συμβουλή συναδέλφου από το εξωτερικό, οδηγήθηκε σε καθυστερημένη διάγνωση και μετρά εβδομάδες ζωής. . . ( τώρα που το σκέφτομαι το έλεος μάλλον εκεί πήγαινε και άδικα τα ακούσατε ) :redface:
Αυτό το αναφέρω για να κατανοήσετε πόσο επικίνδυνες είναι οι γενικεύσεις.(α και για να μη με βαράτε που έγραφα 3 τη νύχτα με το ένα μάτι κλειστό μια ώρα έκανα να διαβάσω τις 17 σελίδες όλο και κάτι θα ξέχασα ή θα παρερμήνευσα) :sorry: Γιαυτό και δεν θα απαντήσω στις ερωτήσεις σας για ποσοστά. Αφήστε που είμαι σίγουρος οτι αν αναφέρω ποσοστά θα κάνω λάθος μιας και θα πρέπει να συγκρίνουμε πανεπιστήμια και οχι χώρες. Δεν πιστεύω οτι έχει και καμία σημασία το γιατι το αναφέρω παρακάτω. Ζήτησα και ξαναζητώ συγνώμη που παρασύρθηκα.
Για την ιστορία, αφού απο ο,τι βλέπω μετράς τόσο πολύ τους τύπους και όχι την ουσία, στις πανελλήνιες είχα 18 έκθεση. Δεν με εμπόδισε η ικανότητα μου στο γραπτό λόγο να πάρω 10 σε εργασία σε ελληνικό πανεπιστήμιο. Όμως ας μην το προσωποποιούμε .
Το να είσαι άριστος στην παπαγαλία και να νομίζεις, οτι το ίδιο πρέπει να κάνεις για να γίνεις καλός ιατρός, μάλλον επικίνδυνο ακούγεται. Μήπως κάνω λάθος στο οτι στην εποχή μας η παπαγαλία ηταν το μεγαλύτερο προσόν του άριστου μαθητή;
Επαναλαμβάνω ότι όσοι έχουν σπουδάσει, μεταπτυχιακό, ειδικότητα κτλ στο εξωτερικό, μπορούν να κρίνουν καλύτερα το επίπεδο των σπουδών. Δεν αναφερόμουν μονάχα στις ανατολικές χώρες.
Ξεχνάτε και κάτι άλλο κάποιος που τελείωσε σε αυτές τις χώρες κοπιάζει διπλά και είναι διπλά προσεχτικός γιατι πρέπει να αποδείξει και στους συναδέλφους του και στους ασθενείς οτι δεν είναι ελέφαντας. Η εκπαίδευση του ιατρού συνεχίζεται στην ειδικότητα, δεν τελειώσαμε με τα 6 χρόνια. Εκεί, αν δεν είσαι στο ίδιο επίπεδο με τους ημεδαπούς , δεν προχωράς. Δεν ασκείς την ιατρική ανειδίκευτος.
Για το αγροτικό ιατρείο όπου είσαι ανειδίκευτος, αν θυμάμαι καλά τα έχει πει ο Κάπταιν μια χαρά . Προσθέτω μονάχα οτι η μελέτη που χρειάζεται για να περάσεις τις εξετάσεις του ΔΙΚΑΤΣΑ οχι μονάχα ξεπερνά το πανεπιστημιακό επίπεδο αλλά πολλές φορές πλησιάζει το επίπεδο ειδικότητας. Επίσης οτι δεν προσέχουν οι ημεδαποί τους αλλους, αλλά ο αρχαιότερος τον νέο και όλους μαζί ο επιμελητής κτλ.:group:
Στο αγροτικό ποτέ δεν είσαι μόνος σου. Προχωράς μέχρι εκεί που είσαι απόλυτα σίγουρος και μετά ζητάς βοήθεια. Το κόσκινο λοιπόν υπάρχει και λειτουργεί μια χαρά. Τίποτα δεν είναι στην τύχη και η ασφάλεια του ασθενή εξασφαλισμένη με τον καλύτερο τρόπο. Αυτό νομίζω απαντά στα ερωτήματα του κοινού. Αλήθεια ποιό είναι το κοινό; Νόμιζα οτι είμαστε μια παρέα , αν ηταν αλλιώς θα έγραφα σε περιοδικό. Και δεν θα έκανα λάθη. :whistle: :) :flowers: πλάκα κάνω γιατι πολύ το σοβαρέψαμε
Όσο για το αμαρτωλό ΔΙΚΑΤΣΑ συμφωνώ απόλυτα. Μάλιστα είπα οτι στο βωμό του πληθωρισμού ( που για μένα είναι εν μέρη πλασματικός )φτιάχτηκε ενα σύστημα που αδιαφορούσε για την κατάρτιση και εξυπηρετούσε μονάχα τους ημέτερους, με ολα τα επακόλουθα .... Υπήρχε καλύτερη αξιολόγηση από αυτό που ζητούσαν οι απόφοιτοι εξωτερικού, να εξετάζονται μαζί με τους ημεδαπούς σε όλα τα μαθήματα του 6 έτους των ελληνικών πανεπιστημίων, αλλά ανώνυμα και χωρίς καμία δυνατότητα να ξεχωρίσουν από το πλήθος; Γιατί κανένας δεν το δέχθηκε; Γιατι το αναφέρω; Για να δείξω για μια ακόμα φορά πως λειτουργει το ιατρικό κατεστημένο, δεν είμαι εκτος θέματος. Έμένα μου πήρε πολλά χρόνια να καταλάβω τι ακριβώς συμβαίνει και γιατί στην Ελλάδα και είμαι σίγουρος οτι έχω πολλά ακόμα να μάθω.Καθώς και οτι ο κάπταιν καταλαβαίνει ακόμα περσσότερα απο οσα εγώ.
Αναρωτηθήκατε ποτέ, αφού υπάρχει πληθώρα γιατι στα νησιά και γενικότερα στην επαρχία δεν υπάρχουν ψυχίατροι, ρευματολόγοι, γυναικολόγοι κτλ.; Γιατι δεν αρκούν οι ιατροί για να βγουν οι εφημερίες και μεγάλα νοσοκομεία καταφεύγουν σε συμβάσεις 2 ετών; Γιατι δεν αρκούν οι ΜΕΘ γιατι οι ΜΑΦ είναι ανύπαρκτές. Πόσοι ιατροί κρατάνε 3 και παραπάνω θέσεις εργασίας;
Αυτά καλώς σας βρήκα και ελπίζω να γνωριστούμε καλύτερα αν και λόγο περιορισμένου χρόνου θα χάνομαι κατά διαστήματα.:bigarmhug
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Μόλις εχθές έμαθα, οτι γνωστός μου, που δεν εμπιστεύτηκε πριν χρόνια την ιατρική συμβουλή συναδέλφου από το εξωτερικό, οδηγήθηκε σε καθυστερημένη διάγνωση και μετρά εβδομάδες ζωής. . . ( τώρα που το σκέφτομαι το έλεος μάλλον εκεί πήγαινε και άδικα τα ακούσατε ) :redface:
Αυτό το αναφέρω για να κατανοήσετε πόσο επικίνδυνες είναι οι γενικεύσεις.
Οι γενικεύσεις είναι πράγματι επικίνδυνες, εξίσου επικίνδυνο είναι να οδηγούμαστε σε συμπεράσματα από μεμονομένες περιπτώσεις.
Για την ιστορία, αφού απο ο,τι βλέπω μετράς τόσο πολύ τους τύπους και όχι την ουσία, στις πανελλήνιες είχα 18 έκθεση. Δεν με εμπόδισε η ικανότητα μου στο γραπτό λόγο να πάρω 10 σε εργασία σε ελληνικό πανεπιστήμιο. Όμως ας μην το προσωποποιούμε .
Το να είσαι άριστος στην παπαγαλία και να νομίζεις, οτι το ίδιο πρέπει να κάνεις για να γίνεις καλός ιατρός, μάλλον επικίνδυνο ακούγεται. Μήπως κάνω λάθος στο οτι στην εποχή μας η παπαγαλία ηταν το μεγαλύτερο προσόν του άριστου μαθητή;
Επαναλαμβάνω ότι όσοι έχουν σπουδάσει, μεταπτυχιακό, ειδικότητα κτλ στο εξωτερικό, μπορούν να κρίνουν καλύτερα το επίπεδο των σπουδών. Δεν αναφερόμουν μονάχα στις ανατολικές χώρες.
Ξεχνάτε και κάτι άλλο κάποιος που τελείωσε σε αυτές τις χώρες κοπιάζει διπλά και είναι διπλά προσεχτικός γιατι πρέπει να αποδείξει και στους συναδέλφους του και στους ασθενείς οτι δεν είναι ελέφαντας. Η εκπαίδευση του ιατρού συνεχίζεται στην ειδικότητα, δεν τελειώσαμε με τα 6 χρόνια. Εκεί, αν δεν είσαι στο ίδιο επίπεδο με τους ημεδαπούς , δεν προχωράς. Δεν ασκείς την ιατρική ανειδίκευτος.
Για το αγροτικό ιατρείο όπου είσαι ανειδίκευτος, αν θυμάμαι καλά τα έχει πει ο Κάπταιν μια χαρά . Προσθέτω μονάχα οτι η μελέτη που χρειάζεται για να περάσεις τις εξετάσεις του ΔΙΚΑΤΣΑ οχι μονάχα ξεπερνά το πανεπιστημιακό επίπεδο αλλά πολλές φορές πλησιάζει το επίπεδο ειδικότητας. Επίσης οτι δεν προσέχουν οι ημεδαποί τους αλλους, αλλά ο αρχαιότερος τον νέο και όλους μαζί ο επιμελητής κτλ.:group:
Στο αγροτικό ποτέ δεν είσαι μόνος σου. Προχωράς μέχρι εκεί που είσαι απόλυτα σίγουρος και μετά ζητάς βοήθεια. Το κόσκινο λοιπόν υπάρχει και λειτουργεί μια χαρά. Τίποτα δεν είναι στην τύχη και η ασφάλεια του ασθενή εξασφαλισμένη με τον καλύτερο τρόπο.
Θα συμφωνήσω, και το αναφέρει πάλι, οτι ο "κακός" ή ο ανεπαρκής γιατρός θα απορριφθεί στην πορεία από τους συναδέλφους του, ή τους προϊσταμένους του, όμως το τελευταίο πράγμα που χρειαζόμαστε εδώ μέσα, είναι η βία να αποδείξουμε αν οι γιατροί του εσωτερικού είναι ισάξιοι με αυτούς του εξωτερικού.

Αναρωτηθήκατε ποτέ, αφού υπάρχει πληθώρα γιατι στα νησιά και γενικότερα στην επαρχία δεν υπάρχουν ψυχίατροι, ρευματολόγοι, γυναικολόγοι κτλ.; Γιατι δεν αρκούν οι ιατροί για να βγουν οι εφημερίες και μεγάλα νοσοκομεία καταφεύγουν σε συμβάσεις 2 ετών; Γιατι δεν αρκούν οι ΜΕΘ γιατι οι ΜΑΦ είναι ανύπαρκτές. Πόσοι ιατροί κρατάνε 3 και παραπάνω θέσεις εργασίας;
Αυτά καλώς σας βρήκα και ελπίζω να γνωριστούμε καλύτερα αν και λόγο περιορισμένου χρόνου θα χάνομαι κατά διαστήματα:bigarmhug.
Γιατί όλοι θέλουν να γίνουν επιμελητές και διευθυντές σε μεγέλα αστικά κέντρα για ευνόητους λόγους.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
    • *
  • Φορτώνει...
Top