Θα σας πείραζε να πάει ο σύντροφος σας λίγες μέρες διακοπές χωρίς εσάς;

Stalitsa

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Μιμιλού!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 949 μηνύματα.
Θα πάει και να πάει να δούμε τί θα καταλάβει... Τα έχω πάρει άσχημα τώρα!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hakuna Matata

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Άτομο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών. Έχει γράψει 1,921 μηνύματα.
Παιδια θυμηθειτε οτι το ερωτημα λεει "υπο τον ορο οτι ΔΕΝ επηρεαζονται οι κοινες σας διακοπες".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Mα καλά, παλαιότερα, όσες φορές εγώ το είχα αναφέρει αυτό το ενδεχόμενο, όλοι και όλες έλεγαν οτι δεν θα είχαν πρόβλημα και οτι αν ήθελε θα μπορούσε να πάει.....
Αλλά τελικά όπως λέει και ο φίλος μου ο Χρήστος " άλλο οι ιδέες και άλλο η πράξη"
:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hamsteraki

Δραστήριο μέλος

Η hamsteraki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 743 μηνύματα.
χωρίς να διαφωνώ....
υπάρχει κι ο αντίλογος που λέει ότι όταν έχεις ανάγκη να είσαι μόνος σου χωρίς τον σύντροφο σου, δεν τον αγαπάς αρκετά... είναι αδιαφορία.
Υποτίθεται ότι στη σχέση μας θέλουμε να αφιερώνουμε ποιοτικό χρόνο. Αυτό που λείπει απ την καθημερινότητα μας με το άγχος, την κούραση, τη δουλειά το τρέξιμο... Οι διακοπές λοιπόν, είναι η κατάλληλη ευκαιρία για να το κάνεις...
Αν έχεις την ευκαιρία να πας 10 μέρες διακοπές, αδικείς την σχέση σου (και κατ επέκταση τον εαυτό σου) αν πας 5 μέρες μαζί του και 5 μέρες με τους φίλους σου.

Επαναλαμβάνω δε, ότι το έχω κάνει στο παρελθόν....
να έχω σχέση και να φύγω να πάω με τις φιλενάδες μου
αναγνωρίζω όμως σήμερα ότι όταν το έκανα, η σχέση μου δεν ήταν όπως πιστεύω πλέον ότι θα έπρεπε να είναι....
Επειδή κάνουμε μόνο διάλογο γιατί ο καθένας αποφασίζει αυτό που θέλει για τη σχέση του και για τον εαυτό του :) θα ήθελα να πω το εξής. Όταν έχω 25 μέρες διακοπές και τις 15 τουλάχιστον θα αφιερώσω στον σύντροφό μου, τις 5 θα τις αφιερώσω για να πάμε 20 άτομα μαζί παρέα και τις άλλες 2,3 ή 5 θα τις αφιερώσω στις φίλες μου. Είτε ο σύντροφός μου επιλέξει να πάει μόνος του με τους φίλους μου είτε όχι. Δεν υπάρχει κανένα θέμα το πόσο αγαπάς έναν άνθρωπο για το αν θα τον "αφήσεις" 2,3 ή 10 μέρες για να παει και μόνος του. Δεν είναι ότι δεν θέλεις να είσαι μαζί του, είναι όπως όταν στην εβδομάδα μου μέσα θα επιλέξω να δω 5 φορές τον σύντροφό μου και 2 κάποιες φίλες μου, όπως θα αφιερώσω ένα βράδυ για να πάω κάπου μόνη μου, αυτό δεν δείχνει ότι δεν αγαπάς, δείχνει πάνω από όλα ότι είσαι υγιής άνθρωπος. Ίσως πολλοί δεν το καταννοούν, εγώ όμως το λέω ότι σε μία σχέση ΠΡΕΠΕΙ ο κάθε άνθρωπος να έχει ΑΝΑΓΚΗ να κάνει πράγματα ΚΑΙ μόνος του.

Ουδέποτε δεν μου έχει βγει σε κακό καμία τέτοια κίνηση, ίσα ίσα.. Είμαι της φιλοσοφίας ότι ο άνθρωπος που είναι δίπλα σου θα είναι δίπλα σου. Όταν τον "δένεις με λουρί" το σπάει και την κάνει με ελαφρά. Γιατί δεν τον αφήνεις να "έχει την ανάγκη από μόνος του".

** Δεν μιλάω στο να έχω 2 παιδιά και να αφήσω τον άνδρα μου/ ή εκείνος και να τρέχω με τις κολλητές μου στα νησιά. Εκεί μπαίνουν Άλλες προτεραιότητες για μένα. Γι' αυτό και θεωρώ ότι ο γάμος δεν είναι παιχνιδάκι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hamsteraki

Δραστήριο μέλος

Η hamsteraki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 743 μηνύματα.
Επίσης κάτι πολύ βασικό. Να υπάρχει κοινός τρόπος σκέψης. Υπάρχουν άνθρωποι (ζευγάρια) που έχουν κοινό τρόπο σκέψης. Που και οι δύο τρώγονται για το ποιος ανήκει σε ποιον, για το ποιος θα βγει 1 ώρα για καφέ. ΄Εχουν κοινή φιλοσοφία και δεν κάνουν βήμα ο ένας χωρίς τον άλλο. Αν το αγόρι σας λοιπόν είναι της ίδιας λογικής τότε ο.κ... μπορείτε να μην κάνετε τίποτα ο ένας χωρίς τον άλλον.

... Ελπίζω όμως να μην έρθει η στιγμή μετά από κάποιο χρονικό διάστημα που θα κάνετε "αμάν" για να ξεφεύγετε ο ένας από τον άλλον.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hakuna Matata

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Άτομο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών. Έχει γράψει 1,921 μηνύματα.
Δεν είναι ότι δεν θέλεις να είσαι μαζί του, είναι όπως όταν στην εβδομάδα μου μέσα θα επιλέξω να δω 5 φορές τον σύντροφό μου και 2 κάποιες φίλες μου, όπως θα αφιερώσω ένα βράδυ για να πάω κάπου μόνη μου, αυτό δεν δείχνει ότι δεν αγαπάς, δείχνει πάνω από όλα ότι είσαι υγιής άνθρωπος. Ίσως πολλοί δεν το καταννοούν, εγώ όμως το λέω ότι σε μία σχέση ΠΡΕΠΕΙ ο κάθε άνθρωπος να έχει ΑΝΑΓΚΗ να κάνει πράγματα ΚΑΙ μόνος του.


;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

travel_lover

Διάσημο μέλος

Η travel_lover αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,202 μηνύματα.
χαμστεράκι με καλύπτεις απόλυτα.

απλά να πω κ κάτι ακόμα που βλέπω ότι είναι παρεξηγημένο. ποιοτικός χρόνος με κάποιον σημαίνει μακριά από την ρουτίνα, να ξεφύγεις έτσι ώστε να μπορείς να είσαι ο εαυτός σου χωρίς σκοτούρες στο κεφάλι για λίγο, να λειτουργείς διαφορετικά, πιο χαλαρά, να είσαι κοινώς ΕΚΕΙ για αυτόν/η που έχεις πλαϊ σου χωρίς το αγχος του χρόνου. αυτό γίνεται στις διακοπές.

και είναι ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟΣ αυτός ο ποιοτικός χρόνος ΚΑΙ με τους φίλους σου (γιατί όποιος πει ότι στην καθημερινότητά του έχει ποιοτικό χρόνο με φίλους αλλά όχι με σχέση -όταν αυτή δεν είναι από απόσταση- θα είναι ψεύτης)!

κ εκτός αυτού, όταν είναι να πάω με φίλες μου (γυναικοπαρέα) σόρρυ αλλά δεν χωράει κ άντρας μέσα. τώρα αν όλοι η παρέα είναι ζευγάρια, ναι γιατί όχι, να έχετε μαζί κ το έτερον ήμισυ...;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Mα καλά, παλαιότερα, όσες φορές εγώ το είχα αναφέρει αυτό το ενδεχόμενο, όλοι και όλες έλεγαν οτι δεν θα είχαν πρόβλημα και οτι αν ήθελε θα μπορούσε να πάει.....
Αλλά τελικά όπως λέει και ο φίλος μου ο Χρήστος " άλλο οι ιδέες και άλλο η πράξη"
:)

Μα φυσικά και αν ήθελε θα μπορούσε να πάει. Το οτι πχ εγώ θα είχα πρόβλημα είναι άλλο θέμα. Αλλά δεν θα του απαγόρευα ποτέ κάτι, δεν είμαι κηδεμόνας του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
κ εκτός αυτού, όταν είναι να πάω με φίλες μου (γυναικοπαρέα) σόρρυ αλλά δεν χωράει κ άντρας μέσα. τώρα αν όλοι η παρέα είναι ζευγάρια, ναι γιατί όχι, να έχετε μαζί κ το έτερον ήμισυ...;)

να ρωτήσω (ίσως αφελέστατα) για ποιο λόγο δεν χωράει σε μια γυναικοπαρέα ο φίλος σου? θα κάνετε κάτι οι κοπελιές που δεν θέλετε να είναι μπροστά?
πληγώνεις τις φίλες σου αν τον πάρεις μαζί που εσύ έχεις σχέση ενώ αυτές όχι?
σε διεκδικούν οι φιλενάδες σου απ τη σχέση σου?
Τι είναι αυτό που δε θα μπορείς να κάνεις στις διακοπές επειδή θα είναι ΚΑΙ ο φίλος σου μαζί?
εσύ δε θα μπορούσες να σταθείς σε μια αντροπαρέα?


(οι ερωτήσεις είναι σε πρώτο πρόσωπο μεν, δεν σημαίνει όμως ότι ρωτάω αποκλειστικά εσένα.. γενικά ρωτάω :))

σορρυ αλλά οταν ακούω (όχι απο σένα το τονίζω, γενικά μιλάω :P) "θα πάω μόνο με κοπέλες διακοπές" (ή μόνο με αγόρια) αυτό που ΑΥΤΟΜΑΤΩΣ καταλαβαίνω είναι, "πάμε να ξεσαλώσουμε και να κάνουμε απαγορευμένα πράγματα και δε σε θέλω στα πόδια μου"
Διαφορετικά δεν καταλαβαίνω για ποιο λόγο να μην είναι μικτή η παρέα!
Και γιατί πρέπει να είναι μόνο ζευγάρια? Δε μπορεί να είναι γενικώς φίλοι?
(έχω πάει διακοπές με μικτή παρέα που τελικά μαζευτήκαμε 20 άτομα! ζευγάρια μπακούρια όλοι μαζί γιούργια!)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εδάδ

Διάσημο μέλος

Η Εδάδ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,958 μηνύματα.
Πάνω στο τελευταίο! Δε συμφωνώ καθόλου με αυτό που λες! Δε σημαίνει αυτόματα πάμε να ξεσαλώσουμε, σημαίνει πάμε να επικοινωνήσουμε με τους δικούς μας κώδικες.
Γιατί αν τα πράγματα ήταν όπως τα περιγράφεις γιατί να έχουμε φίλες και φίλους? Η σχέση μας μας καλύπτει σε όλα.

Με το παιδί που ήμουν πολλά χρόνια μαζί έτυχε ή μάλλον κανονίσαμε να πάμε διακοπές μία χρονία με τις φίλες μου, με την ίδια λογική που αναφέρεις! Ε το παιδί είχε φρικάρει, δεν άντεχε άλλο τις συζητήσεις μας ούτε όλα όσα είχα όρεξη να κάνω με τις φίλες μου. Τελικά απλώς μου αναγνώρισε το δικαίωμα να έχω ανάγκη ΚΑΙ τις φίλες μου ξεχωριστά από αυτόν, γιατί είδε ότι κάποια πράγματα αυτός δεν τα καταλαβαίνει και μάλιστα τα βαριέται, και στενοχωρούσε κι εμένα που έπρεπε να κοπώ κομμάτια για να είναι όλοι χαρούμενοι και να μη βαριούνται.

Θέλω να πω το γεγνοός πως δε χωράει με τις φίλες σου, δε σημαίνει απαράιτητα καθόλου ξεφάντωμα. Μπορεί απλά να σημαίνει 5 μέρες κάτω από ένα φοίνικα με τις φίλες μου και να μιλάμε για την κυτταρίτιδα μας... Ελπίζω να καταλαβαίνεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
καταλαβαίνω ρε :P
απλά δεν είναι καθόλου μέσα στο δικό μου τρόπο λειτουργίας και στο δικό μου σκεπτικό


όπως είπε και το χαμστεράκι διάλογο κάνουμε :)
ο καθένας για τη σχέση του φυσικά και λειτουργεί όπως εκείνος θεωρεί καλύτερα ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kakerlak

Περιβόητο μέλος

Η Kakerlak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 6,204 μηνύματα.
edad_nueva εγω παντος δεν θα περνουσα τελεια κατι θα μου ελειπε...
:redface: :inlove:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εδάδ

Διάσημο μέλος

Η Εδάδ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,958 μηνύματα.
Δε διαφωνώ στο αν θα σου λείπει η όχι, απλά ανέφερα ότι το αυτόματα της ΚΕ δεν ισχύει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kakerlak

Περιβόητο μέλος

Η Kakerlak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 6,204 μηνύματα.
εγω συμφωνω παντος αν θες ολα γινονται κ απο της δυο πλευρες;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
χμ...πολυ απλα...εαν δε με ενδιαφερε ο αλλος αρκετα..δε θα με ενδιαφερε κιολας αν θα πηγαινε μονος του διακοπες....αλλα λογω του οτι ειmαι αρκετα κτητικο ατομο....στην αντιθετη περιπτωση ουτε καν θα το σκεφτομουν για διακοπες o καθενας μονος του....
....simple as that....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
να ρωτήσω (ίσως αφελέστατα) για ποιο λόγο δεν χωράει σε μια γυναικοπαρέα ο φίλος σου? θα κάνετε κάτι οι κοπελιές που δεν θέλετε να είναι μπροστά?
πληγώνεις τις φίλες σου αν τον πάρεις μαζί που εσύ έχεις σχέση ενώ αυτές όχι?
σε διεκδικούν οι φιλενάδες σου απ τη σχέση σου?
Τι είναι αυτό που δε θα μπορείς να κάνεις στις διακοπές επειδή θα είναι ΚΑΙ ο φίλος σου μαζί?
εσύ δε θα μπορούσες να σταθείς σε μια αντροπαρέα?


(οι ερωτήσεις είναι σε πρώτο πρόσωπο μεν, δεν σημαίνει όμως ότι ρωτάω αποκλειστικά εσένα.. γενικά ρωτάω :))

Αλλο ενας καφες, αλλο διακοπες για καποιες μερες.
Για εναν καφε με μια σχετικη σε μενα παρεα θα μπορουσα να σταθω μια χαρα. Ομως για να φτασω να παω διακοπες μαζι τους..με τιποτα.
Γνωριζουμε ο ενας τις παρεες του αλλου, και πολλες φορες που τα μπλεκουμε βγαινουμε ολοι μαζι. Αλλα δεν εχω νιωσει την αναγκη να παρω τηλεφωνο κανεναν φιλο του φιλου μου, ουτε τον πιο συμπαθη σ'εμενα, κι ουτε θα τη νιωσω ποτε. Γιατι να παω μ'εναν ανθρωπο που στην ουσια ξερω λιγο και διακοπες; Διακοπες θα παω με τον φιλο μου που με ξερει απεξω, και τους κολλητους που με εχουν δει σε ολες τις φασεις μου.
Ο φιλος μου ξερει τους κολλητους, αλλα αυτο δεν τους κανει και ιδανικους συγκατοικους για διαμερισματακι σε νησι. Και το αντιστροφο. Μια χαρα περναω με τα παιδια, αλλα προτιμω τους δικους μου!
Τωρα αν εχει γινει μιξη της παρεας προηγουμενως μια χαρα ειναι, αλλα το θεωρω ψιλοαπιθανο ολοι να πηγαινονται 100% με ολους, και να αποφασιστουν απο κοινου διακοπες, ειδικα αν μιλαμε για πολλα ατομα, με διαφορετικο χαρακτηρα και διαφορετικο τροπο διασκεδασης. (Δεν εννοω για τη δικη σου παρεα που ανεφερες..απλα βλεπω οτι κι εμεις οταν κανονιζουμε οι δυο, κι ο καθενας απ'την πλευρα του λεει σε αλλους που λενε σε αλλους, και για μια εξοδο ακομη ουτε καν διακοπες, στο τελος μιλαμε στην ουσια με καποιους, ενω μενουν ενα σωρο αγνωστοι-γνωστοι που δε θα προλαβεις ποτε να πεις κατι παραπανω απ'τα τυπικα μαζι τους.. και νομιζω οτι αυτο οταν γινεται και σε φαση διακοπων/συγκατοικησης/υποτυπωδους κοινου προγραμματος κανει τα πραγματα πιο δυσκολα)

Εγω δεν καταλαβαινω τον "ποιοτικο χρονο" που χρειαζεται η σχεση. Η σχεση η ερωτικη χρειαζεται καποιον χρονο, και το καλοκαιρι ειναι μια καλη ευκαιρια να οργανωσεις εκδρομη για να εισαι περισσοτερο μαζι με τον αλλο.
Η φιλια δεν χρειαζεται κι αυτη λιγο "ποιοτικο" χρονο περα απ'τους διωρους καφεδες που ξεκλεβουμε τις καθημερινες; Γιατι ενα τριημερο θεωρειται τοσο τραγικο και τοσο "εγκαταλειψη";
Και το οτι θα παει καποιος μονο με τους φιλους του δε σημαινει απαραιτητα ξεσαλωμα..σημαινει ο,τι και "θα παω για ενα ποτο με τους φιλους μου". Ε αν ειναι τοσο ενοχη η οποιαδηποτε αλλη κινηση που γινεται αυτονομα, ειναι και η εκδρομη.
(Κι εγω με την ενταντ συμφωνω, δεν ειναι λιγες οι διακοπες που λιωσαμε συζητωντας για ρουχα και ραγαδες, ενω πιναμε κοσμοπολιταν σαν γνησια κοζμογκα'λς σε φαση αποχης :P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

hamsteraki

Δραστήριο μέλος

Η hamsteraki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 743 μηνύματα.
να ρωτήσω (ίσως αφελέστατα) για ποιο λόγο δεν χωράει σε μια γυναικοπαρέα ο φίλος σου? θα κάνετε κάτι οι κοπελιές που δεν θέλετε να είναι μπροστά?
πληγώνεις τις φίλες σου αν τον πάρεις μαζί που εσύ έχεις σχέση ενώ αυτές όχι?
σε διεκδικούν οι φιλενάδες σου απ τη σχέση σου?
Τι είναι αυτό που δε θα μπορείς να κάνεις στις διακοπές επειδή θα είναι ΚΑΙ ο φίλος σου μαζί?
εσύ δε θα μπορούσες να σταθείς σε μια αντροπαρέα?


(οι ερωτήσεις είναι σε πρώτο πρόσωπο μεν, δεν σημαίνει όμως ότι ρωτάω αποκλειστικά εσένα.. γενικά ρωτάω :))

σορρυ αλλά οταν ακούω (όχι απο σένα το τονίζω, γενικά μιλάω :P) "θα πάω μόνο με κοπέλες διακοπές" (ή μόνο με αγόρια) αυτό που ΑΥΤΟΜΑΤΩΣ καταλαβαίνω είναι, "πάμε να ξεσαλώσουμε και να κάνουμε απαγορευμένα πράγματα και δε σε θέλω στα πόδια μου"
Διαφορετικά δεν καταλαβαίνω για ποιο λόγο να μην είναι μικτή η παρέα!
Και γιατί πρέπει να είναι μόνο ζευγάρια? Δε μπορεί να είναι γενικώς φίλοι?
(έχω πάει διακοπές με μικτή παρέα που τελικά μαζευτήκαμε 20 άτομα! ζευγάρια μπακούρια όλοι μαζί γιούργια!)
Καταρχήν όταν βγαίνω εγώ με τις φίλες μου και κανονίζουμε να βγούμε ή να κάνουμε κάτι Μόνο κοπέλες, ας πούμε να βγούμε ένα βραδάκι, το θεωρώ πολύ άσχημο προς εκείνες να φέρω το αγόρι μου μαζί. Όχι ότι το αγόρι μου ή εγώ θα είχα πρόβλημα, αλλά πρέπει να σεβαστώ ότι κάποια από τις κοπέλες είναι εκτός σχέσης. Ίσως η κοπέλα αυτή θέλει να φλερτάρει, δεν είναι άδικο όταν εκείνη θέλει να βγει και να ξεχαστεί να υπάρχουν κάποιες "έξυπνες" σαν και εμένα και να φέρει τον γκόμενο μαζί; Οι υπόλοιπες που το σέβονται και δεν φέρνουν το αγόρι τους μαζί δεν σέβονται την παρέα ; Εγώ έτσι το βλέπω. Ή ζευγάρι, ή ανάμεικτοι (όλοι μαζί δηλαδή) ή άνδρες και γυναίκες ξεχωριστά. Σεβασμός πάνω από όλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Όχι ότι το αγόρι μου ή εγώ θα είχα πρόβλημα, αλλά πρέπει να σεβαστώ ότι κάποια από τις κοπέλες είναι εκτός σχέσης. Ίσως η κοπέλα αυτή θέλει να φλερτάρει, δεν είναι άδικο όταν εκείνη θέλει να βγει και να ξεχαστεί να υπάρχουν κάποιες "έξυπνες" σαν και εμένα και να φέρει τον γκόμενο μαζί; Οι υπόλοιπες που το σέβονται και δεν φέρνουν το αγόρι τους μαζί δεν σέβονται την παρέα ; Εγώ έτσι το βλέπω. Ή ζευγάρι, ή ανάμεικτοι (όλοι μαζί δηλαδή) ή άνδρες και γυναίκες ξεχωριστά. Σεβασμός πάνω από όλα.

Εγώ πάλι αυτό δεν το καταλαβαίνω με τίποτα. Έχω υπάρξει single και δεν με πείραζε να βγω με παρέα (κυρίως κορίτσια) και κάποια να έχει τον φίλο της μαζί. Δεν με έκανε να αισθανθώ καθόλου άσχημα αυτό, ούτε με εμπόδιζε φυσικά να φλερτάρω αν ήθελα, ούτε το θεωρούσα έλλειψη σεβασμού. Αντίθετα χαιρόμουν να τους βλέπω :) Όπως έχω βγει και με ένα ζευγάρι μόνο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Εγώ πάλι αυτό δεν το καταλαβαίνω με τίποτα. Έχω υπάρξει single και δεν με πείραζε να βγω με παρέα (κυρίως κορίτσια) και κάποια να έχει τον φίλο της μαζί. Δεν με έκανε να αισθανθώ καθόλου άσχημα αυτό, ούτε με εμπόδιζε φυσικά να φλερτάρω αν ήθελα, ούτε το θεωρούσα έλλειψη σεβασμού. Αντίθετα χαιρόμουν να τους βλέπω :) Όπως έχω βγει και με ένα ζευγάρι μόνο.

από αυτό το σημείο ξεκινάνε και μένα οι σκέψεις μου
βλέποντας πάντα πως λειτουργούσα εγώ και σαν single
ουδέποτε με εμπόδισε ο φίλος μιας φίλης μου που ήταν παρέα να φλερτάρω...
ίσα ίσα που όποτε το έκανα αποδείχτηκε και πολύτιμη βοήθεια
(ήταν πιο εύκολο για τον άλλον να πλησιάσει μια παρέα που υπήρχαν κι ένα δυο παλληκάρια συνοδευόμενα παρά να πλησιάσει κάποιος μόνος του μια παρέα 5-6 κοριτσιών!)
Δε θεώρησα ποτέ αγένεια το να φέρει η άλλη μαζί τον φίλο της...
Θα ήταν νομίζω πάρα πολύ εγωιστικό από μέρους μου να θέλω οι φίλες μου να μην έχουν μαζί τους τον έρωτα τους επειδή εγώ είμαι μπακούρι

anyway.... επαναλαμβάνω, κουβέντα κάνουμε :P
δεν πάμε να αλλάξουμε κανενός τα μυαλά ε? :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

viki_thess

Διακεκριμένο μέλος

Η ΒΑΣΩ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 44 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,621 μηνύματα.
Επειδή κάνουμε μόνο διάλογο γιατί ο καθένας αποφασίζει αυτό που θέλει για τη σχέση του και για τον εαυτό του :) θα ήθελα να πω το εξής. Όταν έχω 25 μέρες διακοπές και τις 15 τουλάχιστον θα αφιερώσω στον σύντροφό μου, τις 5 θα τις αφιερώσω για να πάμε 20 άτομα μαζί παρέα και τις άλλες 2,3 ή 5 θα τις αφιερώσω στις φίλες μου. Είτε ο σύντροφός μου επιλέξει να πάει μόνος του με τους φίλους μου είτε όχι. Δεν υπάρχει κανένα θέμα το πόσο αγαπάς έναν άνθρωπο για το αν θα τον "αφήσεις" 2,3 ή 10 μέρες για να παει και μόνος του. Δεν είναι ότι δεν θέλεις να είσαι μαζί του, είναι όπως όταν στην εβδομάδα μου μέσα θα επιλέξω να δω 5 φορές τον σύντροφό μου και 2 κάποιες φίλες μου, όπως θα αφιερώσω ένα βράδυ για να πάω κάπου μόνη μου, αυτό δεν δείχνει ότι δεν αγαπάς, δείχνει πάνω από όλα ότι είσαι υγιής άνθρωπος. Ίσως πολλοί δεν το καταννοούν, εγώ όμως το λέω ότι σε μία σχέση ΠΡΕΠΕΙ ο κάθε άνθρωπος να έχει ΑΝΑΓΚΗ να κάνει πράγματα ΚΑΙ μόνος του.

Ουδέποτε δεν μου έχει βγει σε κακό καμία τέτοια κίνηση, ίσα ίσα.. Είμαι της φιλοσοφίας ότι ο άνθρωπος που είναι δίπλα σου θα είναι δίπλα σου. Όταν τον "δένεις με λουρί" το σπάει και την κάνει με ελαφρά. Γιατί δεν τον αφήνεις να "έχει την ανάγκη από μόνος του".

** Δεν μιλάω στο να έχω 2 παιδιά και να αφήσω τον άνδρα μου/ ή εκείνος και να τρέχω με τις κολλητές μου στα νησιά. Εκεί μπαίνουν Άλλες προτεραιότητες για μένα. Γι' αυτό και θεωρώ ότι ο γάμος δεν είναι παιχνιδάκι.

για αλλη μια φορα εγκρινω και παυσανω;)
σ αυτο το θεμα εχουμε ιδιες αποψεις:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top