Πρόθεση ψήφου εκλογών Ιούνιου 2012

Αν γίνουν εκλογές τον Ιούνιο, τί θα ψηφίσετε;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 127)
  • Νέα Δημοκρατία

    Ψήφοι: 10 7.9%
  • ΣΥ.ΡΙΖ.Α

    Ψήφοι: 58 45.7%
  • ΠΑ.ΣΟ.Κ

    Ψήφοι: 4 3.1%
  • Ανεξάρτητοι Έλληνες

    Ψήφοι: 8 6.3%
  • Κ.Κ.Ε.

    Ψήφοι: 8 6.3%
  • Χρυσή Αυγή

    Ψήφοι: 11 8.7%
  • Δημοκρατική Αριστερά

    Ψήφοι: 3 2.4%
  • Οικολόγοι Πράσινοι

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • ΛΑ.Ο.Σ.

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Δημοκρατική Συμμαχία

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Δημιουργία Ξανά!

    Ψήφοι: 7 5.5%
  • Δράση - ΦΙΣ

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • ΑΝΤ.ΑΡ.ΣΥ.Α.

    Ψήφοι: 5 3.9%
  • Κοινωνική Συμφωνία

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • ΟΧΙ (Δημοκρατική Αναγέννηση - ΕΠΑΜ)

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΩ

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Ένωση Κεντρώων

    Ψήφοι: 3 2.4%
  • Σύνδεσμος Εθνικής Ενότητας

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Κόμμα Πειρατών

    Ψήφοι: 3 2.4%
  • ΚΟΙΝΩΝΙΑ

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • ΚΚΕ (μ-λ) - Μ-Λ ΚΚΕ ΕΚΛΟΓΙΚΗ ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ

    Ψήφοι: 1 0.8%
  • ΕΕΚ ΤΡΟΤΣΚΙΣΤΕΣ

    Ψήφοι: 1 0.8%
  • Άλλο κόμμα

    Ψήφοι: 2 1.6%
  • Λευκό/Άκυρο/Αποχή

    Ψήφοι: 3 2.4%

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Jogging for the Exit
May 16, 2012, 8:42 am
By Paul Krugman

FT Alphaville has a good writeup of what’s happening, and — implicitly — how Greek euro exit may be approaching.
What’s happening now is a “bank jog” — Greeks are pulling euro deposits out of banks fairly rapidly, but not quite fast enough to be called a bank run.
But where are the euros coming from? Basically, banks are borrowing them from the Greek central bank, which in turn must borrow them from the European Central Bank. The question then becomes how far the ECB is willing to go here; is it willing, in effect, to lend enough money to buy up the entire balance sheet of the Greek banking sector, given the likelihood that this sector will be left insolvent by Greek default?
Yet if the ECB says no more, Greek banks stop operating — and it’s hard to see how they can be restored to operation except by ditching the euro and using something else.
And if that happens, surely depositors in other European countries will start their own bank jogs …
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Μπορεί η υπηρεσιακή κυβέρνηση να πάρει σημαντικές αποφάσεις; :hmm: Γιατί δεν κάνουν τς εκλογές νωρίτερα; Προεκλογικό αγώνα μου θέλουν πάλι;

Δεν ξερω αν υπαρχει καποια ιδικη ρυθμιση για το θεμα, αλλα εφοσων ειναι κυβερνηση λογικα μπορει να κανει οτιδηποτε...!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Η καιροσκοπική στρατηγική του ΣΥΡΙΖΑ

Mεγιστοποίηση του κοινωνικού του ερείσματος μέσα από την ελαχιστοποίηση της έκθεσης της πολιτικής του πρότασης


το ζουμι..;)


ολο βλεπω να διαφευγει το συριζα απο τα πρακτικα ερωτηματα


της επομενης μερας
εβλεπα στη νετ το μεσημερι,,να πιεζουν φανεραεναν χοντροκοτσιδακια οι δημοσιογραφοι πώς πρακτικα θακανει αυτα που λεει την επομενη

και ολο διαφευγε και ελεγε τα ιδια και ιδια αντιμνημονιακα


θλει να παει για κυβερνηση με προτασεις και διαμαρτυρια αντιπολιτευσης..



ο συριζα βρωμαει απο αποσταση


οποιος δεν το καταλαβαινει..κακο του κεφαλιου του..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Αφού μας ρωτούσες ποια είναι η διαφορά του δανείου από το χαράτσι...
ρωτούσα ποια η διαφορά του "υποχρεωτικό δάνειο προς το κράτος" (ναι, όλο μάζι 2387489236478 φορές το έγραψα 9138489234789237 φορές το αγνοήσατε) από τον "΄εκτακτο φόρο" ΣΤΗΝ ΠΡΑΞΗ.
Επειδή προφανώς η quotaρισμένη πρόταση και η δική μου σου φαίνονται ισοδύναμες (για μένα δεν είναι) τώρα αντιλαμβάνομαι γιατί ήταν αδύνατο να συννεοηθούμε.
anyway case solved, δεν έχει νόημα να το συνεχίσουμε :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Η καιροσκοπική στρατηγική του ΣΥΡΙΖΑ




το ζουμι..;)


ολο βλεπω να διαφευγει το συριζα απο τα πρακτικα ερωτηματα


της επομενης μερας
εβλεπα στη νετ το μεσημερι,,να πιεζουν φανεραεναν χοντροκοτσιδακια οι δημοσιογραφοι πώς πρακτικα θακανει αυτα που λεει την επομενη

και ολο διαφευγε και ελεγε τα ιδια και ιδια αντιμνημονιακα


θλει να παει για κυβερνηση με προτασεις και διαμαρτυρια αντιπολιτευσης..



ο συριζα βρωμαει απο αποσταση


οποιος δεν το καταλαβαινει..κακο του κεφαλιου του..

Αυτό που βρωμάει μπόχα είναι η απόφαση σου να ψηφίσεις κωλοτούμπες προδότες μνημονιακούς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
ο συριζα βρωμαει απο αποσταση
οποιος δεν το καταλαβαινει..κακο του κεφαλιου του..
Seriously ρε Άγγελε, ούτε εγώ είμαι οπαδός της λεγόμενης "Κυβέρνησης αριστεράς που θα ακυρώσει το μνημόνιο και θα διασφαλίσει την παρουσία της χώρας στο Ευρώ και την ΕΕ". Τρίχες κατσαρές είναι, αν αθετήσεις την συμφωνία αυτή προφανώς και δεν μπορείς μετά να συνεχίσεις να είσαι μέλος αυτής της ομάδας. Οι ιστορίες που πουλάει ο Τσίπρας μου θυμίζουν την Σταχτοπούτα και την καλή Νεράιδα.

Αλλά μην πας τώρα να μας πουλήσεις ότι ξέρει κι ο άλλος ο χαλβάς πώς να μας σώσει. Την καρέκλα διεκδικεί κι αυτός θέτοντας ψευτοδιλλήματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antwwwnis

Διάσημο μέλος

Ο Αντωωωνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ηλεκτρολόγος μηχανικός και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,939 μηνύματα.
Εγώ από την άλλη ψάχνω για το τι πάει να πει ''επιστροφή στη δραχμή''. Πρώτα απ όλα, υποτιμάται το νόμισμα, δηλαδή μάλλον δε θα ισχύουν τα καρτελάκια μετατροπής που τα κουνούσες πέρα δώθε και εμφανιζόταν η ισοτιμία με τρόπο μαγικό. Οπότε, σχετικά με τους γύρω μας, θα τους συμφέρει να εμπορεύονται με εμάς. Θα είμαστε δηλαδή πιο ανταγωνιστικοί, αλλά το εμπόριο θα είναι λιγότερο αποδοτικό και δε θα έχουμε την ευχέρεια για τις εισαγωγές που κάναμε ως τώρα. Αλλά όσο πιο ανταγωνιστικοί είμαστε, τόσο το νόμισμα θα γίνεται ισχυρότερο, έτσι; Σταδιακά θα υπάρξει μια καλή ισοτιμία. Γενικά, αν την παλέψουμε εκ των έσω, με λιγότερες εισαγωγές, περισσότερη οργάνωση και εκμετάλλεση των δικών μας πλουτοπαραγωγικών πηγών, είναι δυνατή η ανάκαμψη μέσω δραχμής σε σχετικά μικρό χρονικό διάστημα; Ελπίζω κάποιος να μου απαντήσει για να τα ξεδιαλύνω λιγάκι, είμαι μπερδεμένος.

Α, το αλλο το είδατε; Οι ξένοι τουριστικοί οδηγοί προτείνουν στους τουρίστες να μην πάρουν πολλά ευρώ μαζί τους στις διακοπές στους στην Ελλάδα, γιατί θα χάσουν την αξία τους στις μετατροπές!
Δηλαδή μας έχουν τελειωμένους!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Εγώ από την άλλη ψάχνω για το τι πάει να πει ''επιστροφή στη δραχμή''. Πρώτα απ όλα, υποτιμάται το νόμισμα, δηλαδή μάλλον δε θα ισχύουν τα καρτελάκια μετατροπής που τα κουνούσες πέρα δώθε και εμφανιζόταν η ισοτιμία με τρόπο μαγικό. Οπότε, σχετικά με τους γύρω μας, θα τους συμφέρει να εμπορεύονται με εμάς. Θα είμαστε δηλαδή πιο ανταγωνιστικοί, αλλά το εμπόριο θα είναι λιγότερο αποδοτικό και δε θα έχουμε την ευχέρεια για τις εισαγωγές που κάναμε ως τώρα. Αλλά όσο πιο ανταγωνιστικοί είμαστε, τόσο το νόμισμα θα γίνεται ισχυρότερο, έτσι; Σταδιακά θα υπάρξει μια καλή ισοτιμία. Γενικά, αν την παλέψουμε εκ των έσω, με λιγότερες εισαγωγές, περισσότερη οργάνωση και εκμετάλλεση των δικών μας πλουτοπαραγωγικών πηγών, είναι δυνατή η ανάκαμψη μέσω δραχμής σε σχετικά μικρό χρονικό διάστημα; Ελπίζω κάποιος να μου απαντήσει για να τα ξεδιαλύνω λιγάκι, είμαι μπερδεμένος.

Ας σου κάνω εγώ μια ανάλυση. Δεν είμαι του χώρου, προειδοποιώ, μπορεί να πετάξω καμιά ανακρίβεια, οπότε ευπρόσδεκτες οι διορθώσεις από άτομα στο χώρο των οικονομικών.

Πρώτα απ' όλα, για μένα, η δραχμή (ή κάποιο άλλο νόμισμα) δεν είναι το τέλος του κόσμου όπως διατυμπανίζουν κάτι Πρετεντέρηδες που λένε ότι θα γυρίσουμε σε τριτοκοσμικές συνθήκες και θα προμηθευόμαστε κρέας μια φορά το μήνα με κουπόνι.

Κατ' αρχάς, την παλιά δραχμή με την γνωστή ισοτιμία την ξεχνάμε. Μιλάμε πρακτικά για νέο νόμισμα, την "νέα δραχμή", οπότε μπορείς να θέσεις την αρχική ισοτιμία όπου θες εσύ. Ας πούμε, λοιπόν, ότι ξεκινάς με ισοτιμία 1 EUR = 1 GRD, σταθερή για τρεις εργάσιμες, ώστε να γίνει η ομαλή μετάβαση. Πρακτικά μια τέτοια ισοτιμία σημαίνει ότι "απλώς" αλλάζει το όνομα. Από εκεί που έπαιρνες 600€ θα παίρνεις 600 Δρχ, από εκεί που ο φρέντο έκανε 4€ θα κάνει 4 Δρχ.

Από καποιο σημείο και μετά απελυθερώνεται η ισοτιμία κι αρχίζει η κυβέρνηση να τυπώνει δραχμές για να έχει λεφτά να δώσει στον κόσμο. Εσωτερικά στην Ελλάδα δεν αλλάζει τίποτα, πέρα από μια αύξηση του πληθωρισμού (μιας και τυπώνοντας νόμισμα, το υποβιβάζεις).

Εξωτερικά, προφανώς και το νόμισμα υποτιμάται. Από εκεί που με 1€ έπαιρνες 1 Δρχ, θα παίρνεις 2, 5, 10, κλπ. Συνεπώς, για να κάνεις αγορές 1,000,000 Δραχμών, θα χρειαστείς αρχικά 1,000,000€, έπειτα 500,000€, έπειτα 100,000€, κλπ. Άρα, φθηνότερη η Ελλάδα για αυτούς.

Τώρα προφανώς οι εισαγωγές και θα γίνουν ακριβότερες. Ε, δεν είναι τίποτα, θα μάθεις να ζεις χωρίς πόρσε, iPhones και laptops τελευταίας γενιάς.

Υποθέτω θα ληφθούν κάποια μέτρα για να μην μπορέσει ο κόσμος να κρατήσει € στην άκρη, ώστε να κερδίσει από την συνεχή μεταβαλλόμενη ισοτιμία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
οff/ontopic:
πάντως πέρα από πολιτικές και/ή κομματικές πεποιθήσεις είναι ...εντυπωσιακό το ξεντρόπιασμα των μέσων που οι περισσότεροι χρησιμοποιούν για ενημέρωση...
βλέπω τρέμη και πρετεντέρη τώρα και οι πασοκονεοδημοκράτες καλεσμένοι έχουν ...σωπάσει... Δεν υπάρχει λόγος άλλωστε...
Τέτοια επίθεση που του κάνουν του εκπροσώπου του σύριζα οι δυό τους ... δεν χρειάζεται να μιλήσουν οι υπόλοιποι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antwwwnis

Διάσημο μέλος

Ο Αντωωωνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ηλεκτρολόγος μηχανικός και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,939 μηνύματα.
Ας σου κάνω εγώ μια ανάλυση. Δεν είμαι του χώρου, προειδοποιώ, μπορεί να πετάξω καμιά ανακρίβεια, οπότε ευπρόσδεκτες οι διορθώσεις από άτομα στο χώρο των οικονομικών.

Πρώτα απ' όλα, για μένα, η δραχμή (ή κάποιο άλλο νόμισμα) δεν είναι το τέλος του κόσμου όπως διατυμπανίζουν κάτι Πρετεντέρηδες που λένε ότι θα γυρίσουμε σε τριτοκοσμικές συνθήκες και θα προμηθευόμαστε κρέας μια φορά το μήνα με κουπόνι.

Κατ' αρχάς, την παλιά δραχμή με την γνωστή ισοτιμία την ξεχνάμε. Μιλάμε πρακτικά για νέο νόμισμα, την "νέα δραχμή", οπότε μπορείς να θέσεις την αρχική ισοτιμία όπου θες εσύ. Ας πούμε, λοιπόν, ότι ξεκινάς με ισοτιμία 1 EUR = 1 GRD, σταθερή για τρεις εργάσιμες, ώστε να γίνει η ομαλή μετάβαση. Πρακτικά μια τέτοια ισοτιμία σημαίνει ότι "απλώς" αλλάζει το όνομα. Από εκεί που έπαιρνες 600€ θα παίρνεις 600 Δρχ, από εκεί που ο φρέντο έκανε 4€ θα κάνει 4 Δρχ.

Από καποιο σημείο και μετά απελυθερώνεται η ισοτιμία κι αρχίζει η κυβέρνηση να τυπώνει δραχμές για να έχει λεφτά να δώσει στον κόσμο. Εσωτερικά στην Ελλάδα δεν αλλάζει τίποτα, πέρα από μια αύξηση του πληθωρισμού (μιας και τυπώνοντας νόμισμα, το υποβιβάζεις).

Εξωτερικά, προφανώς και το νόμισμα υποτιμάται. Από εκεί που με 1€ έπαιρνες 1 Δρχ, θα παίρνεις 2, 5, 10, κλπ. Συνεπώς, για να κάνεις αγορές 1,000,000 Δραχμών, θα χρειαστείς αρχικά 1,000,000€, έπειτα 500,000€, έπειτα 100,000€, κλπ. Άρα, φθηνότερη η Ελλάδα για αυτούς.

Τώρα προφανώς οι εισαγωγές και θα γίνουν ακριβότερες. Ε, δεν είναι τίποτα, θα μάθεις να ζεις χωρίς πόρσε, iPhones και laptops τελευταίας γενιάς.

Υποθέτω θα ληφθούν κάποια μέτρα για να μην μπορέσει ο κόσμος να κρατήσει € στην άκρη, ώστε να κερδίσει από την συνεχή μεταβαλλόμενη ισοτιμία.

Ευχαριστώ για την απάντηση. Κι εγώ πιστεύω πως δε θα έρθει και η καταστροφή με την αλλαγή του νομίσματος, γι αυτό το ψάχνω το θέμα. Έμαθα πρόσφατα και την περίπτωση της Ισλανδίας, αλλάζοντας πολλές απόψεις μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Ευχαριστώ για την απάντηση. Κι εγώ πιστεύω πως δε θα έρθει και η καταστροφή με την αλλαγή του νομίσματος, γι αυτό το ψάχνω το θέμα. Έμαθα πρόσφατα και την περίπτωση της Ισλανδίας, αλλάζοντας πολλές απόψεις μου.
Οι οποίοι, διάβαζα κάπου, σκέφτονται να υιοθετήσουν το Καναδικό Δολλάριο (CAD).


Άσχετο τώρα, διαβάζω ότι ο ΣΥΡΙΖΑ πολύ απλά θα λύσει το πρόβλημα με το bonus των 50 εδρών δηλώνοντας τον συνδυασμό του στον Άρειο Πάγο ως ένα κόμμα, αντί για συνδυασμό. Στην Ελλάδα φαίνεται είσαι ό,τι δηλώσεις. :hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Η επιστροφή στην δραχμή είναι κάτι το οποίο πρέπει να επιδιώκουμε, και όχι να φοβόμαστε. Τα πράγματα είναι όπως τα είπε ο Γιώργος, θέτεις εσύ την ισοτιμία και μετά ανάλογα με την κατάσταση αυτή διαμορφώνεται. Μπορείς εσύ, να το κάνεις δυνατό νόμισμα. Ειδικά με τις τεράστιες δυνατότητες που έχει η Ελλάδα μπορεί να φτιάξει μια δυνατή οικονομία. Σημαντικό κομμάτι εδώ είναι ότι ο Καζάκης πχ που υποστηρίζει έξοδο από το ευρώ, λέει ότι οι αγορές μας στο εξωτερικό δεν χρειάζεται να γίνονται με δραχμές, αλλά με συνάλλαγμα, γεγονός που, όπως το καταλαβαίνω εγώ, δεν έχει σημασία αν υποτιμήσουν την δραχμή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

loco13

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Νέα Σμύρνη (Αττική). Έχει γράψει 127 μηνύματα.
στις επόμενες εκλογές δεν θα υπάρχουν σταυροί??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antwwwnis

Διάσημο μέλος

Ο Αντωωωνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ηλεκτρολόγος μηχανικός και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,939 μηνύματα.
Και τι θα έχουμε, Χ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Εννοεί ότι δεν θα επιλέγουμε εμείς τους βουλευτές αλλά απλά το κόμμα. Προσωπικά δεν ξέρω αν θα ισχύσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamsRevenge

Περιβόητο μέλος

Η DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,757 μηνύματα.
ΝΟΜΟΣ 3231/2004 ΦΕΚ 45/Α/11.2.2004
Εκλογή βουλευτών.
Άρθρο 10
Σε περίπτωση που οι βουλευτικές εκλογές διενεργούνται μέσα σε δεκαοκτώ μήνες από τις προηγούμενες, δεν εφαρμόζονται για τις εκλογές αυτές οι περί εκλογής βουλευτών με σταυρό προτιμήσεως διατάξεις του Π.Δ. 265/1989, αλλά οι περί σειράς καταλήψεως εδρών διατάξεις (λίστα) του Π.Δ. 152/1985, που επαναφέρονται σε ισχύ και εφαρμόζονται κάθε φορά για την περίπτωση αυτή.

Αναφέρεται ο νόμος του 2004 γιατί η τροποποίηση του 2008 αφορά μόνο στο bonus εδρών που λαμβάνει το πρώτο σε ψήφους κόμμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
στις επόμενες εκλογές δεν θα υπάρχουν σταυροί??

Και τι θα έχουμε, Χ?

Εννοεί ότι δεν θα επιλέγουμε εμείς τους βουλευτές αλλά απλά το κόμμα. Προσωπικά δεν ξέρω αν θα ισχύσει.
Όχι δεν θα βάζουμε σταυρούς και η σειρά των ονομάτων θα καθοριστεί από τους αρχηγούς των κομμάτων (ή κάτι τέτοιο).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Seriously ρε Άγγελε, ούτε εγώ είμαι οπαδός της λεγόμενης "Κυβέρνησης αριστεράς που θα ακυρώσει το μνημόνιο και θα διασφαλίσει την παρουσία της χώρας στο Ευρώ και την ΕΕ". Τρίχες κατσαρές είναι, αν αθετήσεις την συμφωνία αυτή προφανώς και δεν μπορείς μετά να συνεχίσεις να είσαι μέλος αυτής της ομάδας. Οι ιστορίες που πουλάει ο Τσίπρας μου θυμίζουν την Σταχτοπούτα και την καλή Νεράιδα.

Αλλά μην πας τώρα να μας πουλήσεις ότι ξέρει κι ο άλλος ο χαλβάς πώς να μας σώσει. Την καρέκλα διεκδικεί κι αυτός θέτοντας ψευτοδιλλήματα.


αφου συμφωνεις στα πρωτα
οκ

τωρα για το δευτερο,,ο καθενας ριχνει καπου την ελπιδα του

παντως χοντρικα νομιζω οτι ξερω που θα παει μια κυβερνηση σαμαρα

αποκρατικοποιησεις σκλη δουλεια ισως
αλλα ας ερθουν λεφτα στη χωρα και καλα ειναι

δεν περιμενω σωτηρες,,
απλα θελω να ψηφισω καποιον

και το οραμα σαμαρα για την ελληνικη οικονομια ειναι πολυ πιο ρεαλιστικο και πραγματοποιησιμο πιστευω απο την αριστερη ουτοπια του συριζα

κοινως μονο την φοροκαταιγιδα του κρατικιστικου πασοκ να μειωσει,,καλο ειναι,,και τον ψηφιζω..


τις επόμενες εκλογές δεν θα υπάρχουν σταυροί??

μακαρι να μην υπαρξουν..
για κανεναν..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
απλα θελω να ψηφισω καποιον...
μακαρι να μην υπαρξουν..

Ψηφίζεις την σταύρωση του ελληνικού λαού,...βολεμένε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Και το όνομα αυτού.....Πικραμμένος!!!
Μα είναι όνομα για πρωθυπουργό αυτό;;:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top