Πρόθεση ψήφου εκλογών Ιούνιου 2012

Αν γίνουν εκλογές τον Ιούνιο, τί θα ψηφίσετε;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 127)
  • Νέα Δημοκρατία

    Ψήφοι: 10 7.9%
  • ΣΥ.ΡΙΖ.Α

    Ψήφοι: 58 45.7%
  • ΠΑ.ΣΟ.Κ

    Ψήφοι: 4 3.1%
  • Ανεξάρτητοι Έλληνες

    Ψήφοι: 8 6.3%
  • Κ.Κ.Ε.

    Ψήφοι: 8 6.3%
  • Χρυσή Αυγή

    Ψήφοι: 11 8.7%
  • Δημοκρατική Αριστερά

    Ψήφοι: 3 2.4%
  • Οικολόγοι Πράσινοι

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • ΛΑ.Ο.Σ.

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Δημοκρατική Συμμαχία

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Δημιουργία Ξανά!

    Ψήφοι: 7 5.5%
  • Δράση - ΦΙΣ

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • ΑΝΤ.ΑΡ.ΣΥ.Α.

    Ψήφοι: 5 3.9%
  • Κοινωνική Συμφωνία

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • ΟΧΙ (Δημοκρατική Αναγέννηση - ΕΠΑΜ)

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΩ

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Ένωση Κεντρώων

    Ψήφοι: 3 2.4%
  • Σύνδεσμος Εθνικής Ενότητας

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Κόμμα Πειρατών

    Ψήφοι: 3 2.4%
  • ΚΟΙΝΩΝΙΑ

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • ΚΚΕ (μ-λ) - Μ-Λ ΚΚΕ ΕΚΛΟΓΙΚΗ ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ

    Ψήφοι: 1 0.8%
  • ΕΕΚ ΤΡΟΤΣΚΙΣΤΕΣ

    Ψήφοι: 1 0.8%
  • Άλλο κόμμα

    Ψήφοι: 2 1.6%
  • Λευκό/Άκυρο/Αποχή

    Ψήφοι: 3 2.4%

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.

Ψαραδέλλη

Διάσημο μέλος

Η Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,030 μηνύματα.
Δουλειὰ δὲν εἶχε... κλπ κλπ κλπ

Οκ whatever.
Συνεχιστε τη συζητηση απο κει που σταματησατε.
Σορι για την παρενθεση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Μυαλά πάντως δεν άλλαξε. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,964 μηνύματα.
Βλέπω μερικοί φοβάστε την επόμενη μέρα ή τον Ιούνιο γενικά... ΑΝ φτάσουμε ως τις 17 Ιουνίου και δε βγούμε πιό νωρίς... Πως το λέει η παροιμία, "Κυριακή κοντή γιορτή"... (άραγε ποιά Κυριακή;; ):whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
μονο εγω ειμαι τοσο καχυποπτος που μου φαινονται ολα αυτα γελοιωδως υπερβολικα τέλεια για να είναι αληθινα?
δεν ξερω..

Είδες τι σου κάνει η καθημερινή πλύση εγκεφάλου, ακόμη και το προφανές φαίνεται ανέφικτο...

και δε μίλησαν για κρατικοποίηση των πάντων αλλά για των μεγάλων τραπεζών. Σε περίπτωση κατάρευσης οι τράπεζες πρέπει να βρίσκονται υπό κρατικό έλεγχο για να μην καταρεύσουν αυτό δεν περιμέναμε το ΣΥΡΙΖΑ να μας το πει όλοι οι σοβαροί οικονομολόγοι το φωνάζουν. αλλά όπως είπα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Βλέπω μερικοί φοβάστε την επόμενη μέρα ή τον Ιούνιο γενικά... ΑΝ φτάσουμε ως τις 17 Ιουνίου και δε βγούμε πιό νωρίς... Πως το λέει η παροιμία, "Κυριακή κοντή γιορτή"... (άραγε ποιά Κυριακή;; ):whistle:

:P Ε ρε πλάκα που θα γίνει-με τους Μνημονιακούς μας εννοείται!- αν οι Ισπανοί μας πούνε: "Ξαναξυπνήστε Έλληνες!"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Βλέπω μερικοί φοβάστε την επόμενη μέρα ή τον Ιούνιο γενικά... ΑΝ φτάσουμε ως τις 17 Ιουνίου και δε βγούμε πιό νωρίς... Πως το λέει η παροιμία, "Κυριακή κοντή γιορτή"... (άραγε ποιά Κυριακή;; ):whistle:

Ο φόβος που επιβάλλουν τα ΜΜΕ καλά κρατεί. Δεν μπορώ να καταλάβω πως ένα τόσο μεγάλο ποσοστό του πληθυσμού πιστεύει οτιδήποτε ακούει από το στόμα του Βενιζέλου, του Σαμαρά και των ΜΜΕ. Έχουν δείξει αμέτρητες φορές την αναξιοπιστία τους. ΠΩΣ μπορεί να τους πιστεύουν ακόμα, ΠΩΣ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
και δε μίλησαν για κρατικοποίηση των πάντων αλλά για των μεγάλων τραπεζών
ειπαν επανακρατικοποιηση ολων των δεκο

πραγματικα ειμαστε εκτος λογικης

το συριζα λεει οτι γουσταρει χωρις καν να παει ποσο στοιχιζουν περιπου ολα αυτα
και απλα υπαρχει επειδη λεει οτι ειναι χαλια πασοκ νδ

και πουθενα δεν ακουω λυση,,ολοι απλα μαυριζουν τα παντα,,
εσεις που με βριζετε εδω μεσα ως νδ
πειτε μου ποια λυση εχετε για την επομενη μερα?

ποιος σχεδιο στο μυαλο σας?ενα αεναριο?
εγω εχω,,με νδ δεν παταω στα συννεφα(θα πει στους ευρωπαιους,,θα ιδιωτικοποιησω οτιο μπορω απο το δημοσιο,,και εσεις αφηστε με να χαμηλωσω τους φορους..)
το συριζα τι θα πει?


"θα επανακρατικοποιησω καθε δεκο ,αφηστε με να χαμηλωσω τους φορους και να ανεβασω μισθους?
θα του πουνε αις το διαολο



απλα οσοι πιστευουν οτι ολα θα καταρρευσουν ετσι και αλλιως την επομενη μερα λενε"ας τα κανουμε π@τανα και ψηφιστε συριζα"

απλα μαυριλα..

δεν εχω δει συριζαιο με ρελιαστικη πολιτικη την επομενη μερα,,με ενα αληθοφανες σεναριο



και μην ξαναριξτε αφορισμο πανω μου,,
ρεαλιστικη απαντηση περιμενω

τις επεναστατικες θεωρικολογιες τις ακουσαμε μεχρι σκασμου

π΄ως θα βγει η ελληνικη οικονομια απο την κριση?
με τι λεφτα?


μην ξεχναμε η κρατικη σοσιαλιστικη οικονομια που ταιζει το κρατος,,εγινε μονο οταν μας ταιζε απο 80 και μετα η ευρωπη με ακετα στηριξης και δανεικα λεφτα

οταν ειμασταν μονοι μας,,το 60-70 ζουσαμε με δεξια πολιτικη

οποτε το κρατικοδιαιτο καθεστως που θελει το συριζα και πολλοι δημοσιοι υπαλληλοι,,χωρις δανεικα λεφτα ευρωπαικα δεν μπορει να υπαρξει

και με δραχμη,,απλα θα φτωχυνουμε ολοι,,και το κρατος και εμεις..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Έστω, τι νομίζεις ότι σημαίνουν τα αρχικά "ΔΕΚΟ"; :P και γιατί είναι κακό αυτό;

Πες μου συγκεκριμένα τι ακριβώς από ό,τι προτείνουν σου φαντάζει ανέφικτο σε σύγκριση ακριβώς με το αντίστοιχο που προτείνει η ΝΔ για να ξέρουμε και για τι μιλάμε. Αυτός ο δήθεν ρεαλισμός που προσπαθούν να προβάλλουν κάποιοι όταν θέλουν να θέσουν θέμα μονόδρομης επώδυνης λύσης σύμφωνης με τα συμφέροντα των μεγαλοτραπεζών μου τη δίνει στα νεύρα.

Είναι πολύ πιο ψεύτικο και υποκριτικό να λες στον άλλο αυτή είναι η λύση και αν θες παρά να αναζητάς plan B.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
λεγε
που θα βρεθουν τα δις για επανακρατικοποιηση οτε,ολυμπιακης

ακουω



και δεν μιλαω θεωρητικα
εγω με την οικογενοια μου ζουμε με τα 1000 ευρ συνταξη δημοσιου του πατερα μου

αν βγει ο συριζα και σταματησουν οι πληρωμες δεν θα εχουμε να φαμε..

και η μανα μου παει να την πιασει καταθλιψη με την κατασταση,,μεχρι τελη ιουνιου εχουν λεφτα λενε
τωρα μπηκανε τα λεφτα


οποτε ας μιλαμε πρακτικα
πώς θα πληρωσει το κρατος 18 ιουνιου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,882 μηνύματα.
ειπαν επανακρατικοποιηση ολων των δεκο

είπαν αυτό:

«θα περάσουν σταδιακά υπό πλήρη δημόσιο έλεγχο στρατηγικές επιχειρήσεις που είτε βρίσκονται σε πορεία ιδιωτικοποίησης είτε έχουν ιδιωτικοποιηθεί (ΔΕΗ, ΟΤΕ, ΟΣΕ, ΕΛΤΑ, ΕΥΔΑΠ, Μέσα Μεταφοράς κ.λπ.)». Διευκρινίζεται ότι «το χρονοδιάγραμμα, ο τρόπος, οι ρυθμοί και τα μέσα κάτω από τα οποία θα υλοποιηθούν οι ως άνω θεμελιώδεις και αδιαπραγμάτευτες στρατηγικές κατευθύνσεις μας θα καθορισθούν συγκεκριμένα από την κυβέρνηση της Αριστεράς, με βάση τις ιδιαίτερες συνθήκες, τις δυνατότητες και τα προβλήματα που θα αντιμετωπίσει».
οποτε το κρατικοδιαιτο καθεστως που θελει το συριζα και πολλοι δημοσιοι υπαλληλοι,,χωρις δανεικα λεφτα ευρωπαικα δεν μπορει να υπαρξει

Υπάρχει στη Νορβηγία αλλά και σε πολλές άλλες χώρες και δεν είναι κρατικοδίαιτο που η κάθε πράσινη και γαλάζια αυλή διόριζε τους δικούς της. Λειτουργεί ως μια υγιής, κερδοφόρα επιχείρηση.

και με δραχμη,,απλα θα φτωχυνουμε ολοι,,και το κρατος και εμεις..

Θα φτωχύνουμε όλοι αν σκεφτόμαστε φτωχά. Ο έξυπνος άνθρωπος μαθαίνει να ελίσσεται κάτω από οποιαδήποτε κατάσταση και είναι προετοιμασμένος για παν ενδεχόμενο. 8) Με αυτό τον τρόπο αυξάνεις και τη διαπραγματευτική σου ισχύ και δεν μηρυκάζεις το κάθε κουτόχορτο που σε ταΐζουν.

αν βγει ο συριζα και σταματησουν οι πληρωμες δεν θα εχουμε να φαμε..

Συνέχισε κι άλλο! :lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Υπάρχει στη Νορβηγία αλλά και σε πολλές άλλες χώρες και δεν είναι κρατικοδίαιτο που η κάθε πράσινη και γαλάζια αυλή διόριζε τους δικούς της. Λειτουργεί ως μια υγιής, κερδοφόρα επιχείρηση.
παλι το παραμυθι με τους βορειους,που μας πουλησε και ο Γαπ ,,
και γιναμε δανεια του νοτου

οι βορειες χωρες παραγουν 10 -με ιδιωτικες εταιριες νοκια πχ ή αλλες ή και πετρελαια που θελουν καιρο να βγουν, καταναλωνουν 2 και φυλανε τα 8 σε επενδυσεις

ποια σχεση εχει η ελλαδα με αυτο?

η νορβηγια και οι βορειοι εχουν τρομερους φορους,,και λογω αγριων καιρικων συνθηκων,και ελαχιστη διαφθορα στο δημοσιο

η ελλαδα παντα ειχε λιγοτερους φορους,,περισσοτερη ιδιωτικη οικονομια
ειμαστε ασυμβατοι με τους σκανδιναβους

στα τει κανουμε στα μαθηματα διαγραμματα φορων κλπ των βορειων και των νοτιων

των νοτιων παντα υπαρχουν λιγοτεροι φοροι και μοιαζουμε με την αμερικη σε αυτο

το παραμυθι των σκανδιναβων πεθανε!ποτέ δεν θα γινουμε σαν και αυτους,,αλλα μπορουμε να γινουμε καλυτεροι

ας κοιταξουμε γυρω μας,,ιταλια ισπανια

«θα περάσουν σταδιακά υπό πλήρη δημόσιο έλεγχο στρατηγικές επιχειρήσεις που είτε βρίσκονται σε πορεία ιδιωτικοποίησης είτε έχουν ιδιωτικοποιηθεί (ΔΕΗ, ΟΤΕ, ΟΣΕ, ΕΛΤΑ, ΕΥΔΑΠ, Μέσα Μεταφοράς κ.λπ.)». Διευκρινίζεται ότι «το χρονοδιάγραμμα, ο τρόπος, οι ρυθμοί και τα μέσα κάτω από τα οποία θα υλοποιηθούν οι ως άνω θεμελιώδεις και αδιαπραγμάτευτες στρατηγικές κατευθύνσεις μας θα καθορισθούν συγκεκριμένα από την κυβέρνηση της Αριστεράς, με βάση τις ιδιαίτερες συνθήκες, τις δυνατότητες και τα προβλήματα που θα αντιμετωπίσει».
α ,καλα
ανοιχτοι για κωλοτουμπες
με αυτο το προγραμμα θα πανε στην ευρωπη?θα φανε μουντζες..


Συνέχισε κι άλλο! :lol:
γιατι ψεματα ειναι?
ειπα αν σταματησουν οι πληρωμες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,882 μηνύματα.
παλι το παραμυθι με τους βορειους,που μας πουλησε και ο Γαπ ,,
και γιναμε δανεια του νοτου

Δεν σου αρέσουν οι Σκανδιναβοί, να γίνουμε Τουρκία γουστάρεις;
Αυτοί διώξανε το ΔΝΤ.

Εγώ δεν θέλω να γίνουμε ούτε Νορβηγία, ούτε Τουρκία, ούτε τίποτα. Θέλω να γίνουμε ΕΛΛΑΔΑ, κυρίαρχο ΕΘΝΟΣ.

Θέλω να παράγουμε τις πατάτες και να μην σαπίζουν στις αποθήκες για να προωθούνται οι αιγυπτιακές.
Θέλω να γίνει η χώρα μου πρότυπο τουριστικής ανάπτυξης με τις καθαρότερες θάλασσες κι όχι εργοτάξιο πετρελαίων.
Θέλω να γίνει κοιτίδα πολιτισμού και όχι μαχαιρωμένων μεταναστών.
Θέλω να εξάγω σε όλο τον κόσμο την καλύτερη ποιότητα βιολογικών προϊόντων κι όχι να τρώω μεταλλαγμένα και λιπάσματα Ινδίας.
Θέλω να βγάζω το χρυσό, την πλατίνα, το αλουμίνιο και να μην μου το παίρνουν για ένα κομμάτι ψωμί.
Θέλω να πληρώσω ότι αληθινά χρωστάω και όχι ότι μου "μαγειρεύτηκε".
Θέλω να πληρώνω τους φόρους που μου αναλογούν ξέροντας ότι πριν από μένα έχει πληρώσει και όλη η πλουτοκρατία, απ' τα πράσινα και γαλάζια τζάκια.

ας κοιταξουμε γυρω μας,,ιταλια ισπανια

τρελό παράδειγμα βρήκες κι εσύ. θες να κοιτάξουμε και την νεοφιλελευθεροπειθαρχημένη ιρλανδία μήπως;

α ,καλα
ανοιχτοι για κωλοτουμπες
με αυτο το προγραμμα θα πανε στην ευρωπη?θα φανε μουντζες..

αυτό είναι φασίζουσα νοοτροπία. παίρνεις κάτι εντελώς ειδικό που σου ανέφερα και το ανάγεις σε πρόγραμμα.
θα ποστάρει πιστεύω ο Panos το οικονομικό πρόγραμμα του Σύριζα μόλις δημοσιευτεί.

γιατι ψεματα ειναι?
ειπα αν σταματησουν οι πληρωμες

αν σταματήσουν οι δικές τους πληρωμές των δανείων (μακάρι παναγιά μου), θα σταματήσουμε να πληρώνουμε κι εμείς τους δανειστές αυτών. θα μας υπολείπονται μόλις 2-3 δις, ε θα τα βρούμε κι αυτά! 8)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Δεν σου αρέσουν οι Σκανδιναβοί, να γίνουμε Τουρκία γουστάρεις;
Αυτοί διώξανε το ΔΝΤ.
αυτοι βγηκανε με ιδιτικη οκονομια
εφερε εναν καλο οικονομολογο ο ερντογαν και βγηκανε με συγκεκριμενο οικονομικο σχεδιο

οχι με αριστερες ιδεολογιες

ο ερντογαν που εβγαλε την τουρκια ειναι η νδ της τουρκιας

μιλαω συγκεκριμενα

η κρατικη οικονομια συριζα δεν βγαινει για την ελλαδα,,ειναι αδιεξοδο

ειδικα τωρα που εχει σαπισει το κρατος..
θα μας υπολείπονται μόλις 2-3 δις, ε θα τα βρούμε κι αυτά!
οκ
θελω να δω που θα βρουν χωρις καμια αποκρατικοποιηση και χωρις νεους φορους

και αν σταματησουμε να πληρωνουμε εξω,,θα απονωνοθουμε διεθνως

με οτι καταστροφικ οσημειναι αυτο,,οικονομικα

ηδη οι ξενοι πχ σε υορισμο δεν πληρωνουν ελληνες λογω κρισης
αν επισημα πουμε δεν πληρωνω κανεναν
ασε

Δεν σου αρέσουν οι Σκανδιναβοί, να γίνουμε Τουρκία γουστάρεις;
Αυτοί διώξανε το ΔΝΤ.

Εγώ δεν θέλω να γίνουμε ούτε Νορβηγία, ούτε Τουρκία, ούτε τίποτα. Θέλω να γίνουμε ΕΛΛΑΔΑ, κυρίαρχο ΕΘΝΟΣ.

Θέλω να παράγουμε τις πατάτες και να μην σαπίζουν στις αποθήκες για να προωθούνται οι αιγυπτιακές.
Θέλω να γίνει η χώρα μου πρότυπο τουριστικής ανάπτυξης με τις καθαρότερες θάλασσες κι όχι εργοτάξιο πετρελαίων.
Θέλω να γίνει κοιτίδα πολιτισμού και όχι μαχαιρωμένων μεταναστών.
Θέλω να εξάγω σε όλο τον κόσμο την καλύτερη ποιότητα βιολογικών προϊόντων κι όχι να τρώω μεταλλαγμένα και λιπάσματα Ινδίας.
Θέλω να βγάζω το χρυσό, την πλατίνα, το αλουμίνιο και να μην μου το παίρνουν για ένα κομμάτι ψωμί.
Θέλω να πληρώσω ότι αληθινά χρωστάω και όχι ότι μου "μαγειρεύτηκε".
Θέλω να πληρώνω τους φόρους που μου αναλογούν ξέροντας ότι πριν από μένα έχει πληρώσει και όλη η πλουτοκρατία, απ' τα πράσινα και γαλάζια τζάκια.
και πώς θα γινει αυτο πρακτικα?

με ακομα πιο κρατικη οικονομια?
ή πιο ιδιωτικη?

συγκεκριμενα

και γω θελω να γινω αστροναυτης
ε, και?

πώς θα γινει αυτο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,882 μηνύματα.
αυτοι βγηκανε με ιδιτικη οκονομια
εφερε εναν καλο οικονομολογο ο ερντογαν και βγηκανε με συγκεκριμενο οικονομικο σχεδιο

οχι με αριστερες ιδεολογιες

ο ερντογαν που εβγαλε την τουρκια ειναι η νδ της τουρκιας

μιλαω συγκεκριμενα

η κρατικη οικονομια συριζα δεν βγαινει για την ελλαδα,,ειναι αδιεξοδο

ειδικα τωρα που εχει σαπισει το κρατος..

πρώτον η οικονομία του σύριζα δεν είναι κρατική. δεν υπάρχει ο όρος "κρατική οικονομία".
ο σύριζα μιλάει για αυτοδιοικούμενες κοινωνίες, άμεση δημοκρατία (δες το παράδειγμα του Γλέζου) και κράτος χωρίς εξουσιαστικές δομές.
το πιο μεγάλο κράτος σε δαπάνες το έχουν τα νεοφιλελεύθερα καθεστώτα. γκαραντί, διαπιστωμένο και φιλοσοφικά τεκμηριωμένο απ' το Σλαβόι Ζίζεκ. ψάξτο...

δεύτερον, ο ερντογάν δεν είναι καμία ΝΔ της Τουρκίας και μη λες ανοησίες. το συγκεκριμένο οικονομικό σχέδιο ήταν η ανάκαμψη του κατεστραμένου απ' το ΔΝΤ παραγωγικού ιστού της Τουρκίας με την ταυτόχρονη προσέλκυση επενδύσεων λόγω του εθνικού νομίσματος και της χαμηλής φορολογίας των επιχειρήσεων. άλλο η φορολόγηση των επιχειρήσεων που μπορεί να γίνει με τεχνοκρατικό πλάνο, κι άλλο η φορολόγηση των κερδών, των μετόχων και των φυσικών προσώπων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Βρείτε την διαφορά του ΓΑΠ με τον Σαμαρά!

Απάντηση: Ακόμα και ο ΓΑΠ δεν είχε κάνει τόσες κωλοτούμπες. Κατά τ' άλλα είναι τα ίδια κοπρόσκυλα-προδότες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
καλα λες αλλα αντ αλλων
ο συριζα

λεεει καθαρα κοινωνικοποιηση επιχειρησεων κλπ
καθαρα πασοκ του 80,,γιαυτο παιρνιει και την παλιοπασοκα κατσελη κοντα
κράτος χωρίς εξουσιαστικές δομές.
:confused:
και μετα λες οτι εγω πιστευω παραμυθα
ποσο ουτοπιστης μπορει να ειναι καποιος?

Βρείτε την διαφορά του ΓΑΠ με τον Σαμαρά!

Απάντηση: Ακόμα και ο ΓΑΠ δεν είχε κάνει τόσες κωλοτούμπες. Κατά τ' άλλα είναι τα ίδια κοπρόσκυλα-προδότες.
ο γαπ θελει κρακοδιαιτη οικονομια τυπου ανδρεα σοσιαλιστικηπου"δεν θα πουληθει ουτε σπιθαμη δημοσιας περιουσιας"
ενω ο σαμαρας θελει αναπτυξη με βαση την ιδιωτικη οικνομια

ξυπνηστε

σαν εχει γινει πυρες το μυαλο με τις παπαρες του τραγκα κλπ καιροσκοπων που τωρα τα μασανε που βλεπουν την ελλαδα να πηγαινει στα βραχια
και γω τα ακουγα και μου αρεσαν,αλλα δεν τα πιστεψα εντελως κιολας

οι ανεξαρτητοι ελληνες να καταλαβεις ιδρυθηκαν στο σπιτι του τραγκα λενε
το ονομα το σκεφτηκε η γυναικα του

οταν στηριζεστε σε τετοιους καιροσκοπους
τι αλλο να πω?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,882 μηνύματα.
καλα λες αλλα αντ αλλων
ο συριζα

λεεει καθαρα κοινωνικοποιηση επιχειρησεων κλπ
καθαρα πασοκ του 80,,γιαυτο παιρνιει και την παλιοπασοκα κατσελη κοντα

άντε πάλι, λέει καθαρά για κοινωνικοποίηση των στρατηγικών επιχειρήσεων. Σου πόσταρα το συγκεκριμένο σημείο του προσχεδίου και έβαλα και μπολντ, τι άλλο να κάνω; :hmm:

φυσικά και με βρίσκει σύμφωνο. δεν μπορείς να έχεις εγχώρια ανάπτυξη χωρίς δικούς σου τους βασικούς πυλώνες της οικονομίας.

η κατσέλη ήρθε στο σύριζα, παρέχοντας κατά τα λεγόμενά της στήριξη στις επόμενες εκλογές. δεν μπήκε σε κανένα ψηφοδέλτιο όπως κάνατε εσείς με τα μοσχόπουλα του λαός.

:confused:
και μετα λες οτι εγω πιστευω παραμυθα
ποσο ουτοπιστης μπορει να ειναι καποιος?

δηλαδή για σένα υπάρχει μόνο το κράτος μπαμπούλα; :confused:
ένα κράτος που θα ελέγχεται απ' την κοινωνία πολιτών γιατί είναι δύσκολο και ουτοπικό να υπάρχει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top